8 PUROL er op Nutsbibliotheek te Tholen oogenblik niet is geschied. Russische tanks, Italiaansche vliegtuigen en Duitsche kanonnen worden op elk oorlogstooneel in Spanje gevonden. En zijn de verdedigers van Madrid niet in de eerste plaats de internati onale brigades onder bevel van Russische officieren? En zou de toestand blijven, zooals zij is, dan zullen beide partijen blijven trachten steeds meer buitenlandsche vrijwil ligers aan hun zijde te lokken. Want volgens betrouwbare berichten, is de situatie op het oogenblik zoo, dat zoowel witten als rooden gebrek aan strijdkrachten hebben. Nietaan wapens en munitie daar hebben de vriendjes van buiten wel voor gezorgd. Het is onder deze omstandigheden begrijpelijk, dat de afloop van den burgeroorlog slechts bespoedigd kan worden, indien aan het zenden van vrijwilligers, door welk land dan ook, eens en voor altijd paal en perk wordt gesteld. En juist op het oogen blik wordt daar de toestand rijp voor. Volgens berichten uit Londen en Rome hebben de onderhandelingen tusschen Engeland en Jtalië over een ring onverzettelijk gebleven en heeft zelfs een strafexpeditie tegen het leger van Tsang Sjoe-liang uitgerust. Deze begreep toen te ver gegaan te zijn, en nam een verzoenende houding aan en op het oogenblik schijnt Tsjang Kai-sjek zich al reeds weer in vrijheid te bevinden De dreigende burgeroorlog, is in ieder geval wel bezworen en dat is maar goed ook, want bet Hemelsehe Rijk heeft in de allereerste plaats de binnenlandsche eensgezindheid bruodnoodig. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei H uid verwondingen Het verzacht en geneest 8 40003 gentlemen-agreement voor de Mid dellandsche Zee een bevredigend ver loop genomen. Het oude Fransche plan van een Middellandsche Zee-pacl is verworpen, maar Italië zou den territorialen status in deze Zee er kennen, wat zoowel voor Engeland als Frankrijk een groote geruststelling zou zijn. Ciano heeft n.l. te Londen duidelijk laten weten, dat Rome geen onderhandelingen met Franco heelt gevoerd of zal voeren, welke zouden kunnen leiden tot een verandering van den huidigen status in het wes telijk deel van de Middellandsche Zee. En er bestaat werkelijk geen enkele reden om aan de juistheid van deze verklaring te twijfelen. Zeker is, dat Mussolini als nuchter politicus, die hij is, geen Europeeschen oorlog als gevolg van de Spaansche kwestie wenscht. Wat Italië op het oogenblik in de allereerste plaats noodig heeft, is rust en de groote hap in Üost-Afrika, die het verorberd heeft, te verteren. Anderzijds wenscht men het en moet bet wenschen, dat zijn nieuwe positie als wereldrijk wordt erkend. In Londen en Parijs ziet men dat op dit oogenblik ook in en ook al zal men den Volkenbond niet voor bijgaan, toch zal naar alle waarschijn lijkheid de eerste de beste gelegenheid worden aangegrepen om 't Italiaausch Imperium in Abessinië te erkennen. Staat deze regeling eenmaal vast, dan behoeven er tusschen frankrijk en Italië geen meeningsverschillen te bestaan voor de eerste tientallen jaren, evenals tusschen Engeland en Italië. Deze meening wordt thans gedeeld door Londen, Parijs en Rome. De stemming, die zich juist in den Adventstijd afteekent is van groote beteekenis, daar zij ertoe kan leiden, dat het Spaansche conflict tot het land zelf beperkt blijft en dat de beslissing ervan geen nieuwe stof tot conflicten kan leveren. Politieke reizen zijn in Europa nog steeds in de mode. In de afgeloopen week heeft de Roemeensche M nister van Buitenlandsche Zaken Antonescu, opvolger van den bekenden Titulescu, een bezoek aa i Parijs gebr cht. Vol gens een uitgegeven communiqué heeft hij met Delbos de verschillende Europeesche politieke vraagstukken openhartig en vriendschappelijk be sproken. De hoofdzaak van dit bezoek zijn overigens de economische onder handelingen. Roemenië is nog altijd een goed vriend van Frankrijk, al is de verhouding ook niet meer zoo goed ah zij geweest is. Vriendschap pen op den Balkan kosten echter altijd geld. En Roemenië meent misschien niet geheel ten onrechte in dit opzicht wat aan Frankrijk te k >rt gekomen te zijn. En dit tracht Antonescu, die overigens zeer Fransch gezind is, aan de heeren van den Quai d' Ürsay duidelijk te maken. Waarschijnlijk zal men daar zijn leven wel willen beteren, want de vriendschap van Roemenië als zijnde een eventu eel doormarschgebied voor den Rns- sischen bondgenoot van la belle France is van groote waarde. Kijken we tenslotte nog even naar het verre Oosten. Daar is de opstand van genera 1 Tjsang Sjoe-liang feite lijk mislukt. Ondanks het feit, dat hij den Maarschalk Tsjang Kai-sjek in zijn macht had. is de centrale regee- THOLEN, 24 December 1936. De viering van den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard te Tholen Zaterdag, de ondertrouw van het a.s. Pi inselijk echtpaar is alhier niet onopgemerkt voorgegaan. Woei des morgens van tal van openbare en particuliere gebouwen de driekleur, des avonds is het heuehelijke feit gevierd in de zaal van Mvv. Wed. Hoek, waar de Thoolsche Kamer- muziekvereeniging een feestavond had georganiseerd Zelden hebben we een zoo'n goed gevulde zaal gezien, een driehonderd tal betalende bezoekers waren binnen terwijl er naar schatting een kleine honderd personen aan de zaal moest worden geweigerd, er was geen plaats meer. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, waarbij allen zich van hunne plaatsen verhieven was, hel de heer van Egmond, voorzitter van de Thoolsche Kamermuziekvereeniging die de aan wezigen het welkom toeriep. In de eerste plaats verwelkomde hij den heer Burgemeester Mr. A.J. van dei- Hoeven en het Bestuur van de Oranje- vereeniging. Spr. memoreerde dat het heden den dag was waarop H. K. H. Prinses Juliana haar aanteekening beeft ge daan met Z.D.H. Prins Bernhard en in de tweede plaats het a.s. huwelijk op 7 Januari a.s. De Thoolsche Kamermuziekver eeniging heeft het initiatief genomen voor dezen feestavond teneinde de kas der Oranjevereeniging te stijven om het feest alhier op 8Januari as. zoo luisterijk mogelijk te kunnen vieren. Voor aller medewerking hartelijk dank. Spr. deed mededeeling wat er dezen avond ten beste zou worden gegeven en eindigde met een lang leve de Koningin, lang leve Prinses Juliana, lang leve Prins Bernhard, waarmede de gansche zaal instemde. De muziek van het gezelschap viel in de smaak. Er werd goed ge speeld en aandachtig luisterden de talrijke aanwezigen toe, terwijl het aan applaus niet ontbrak. Zeer vielen in de smaak de volks dansjes door leerlingen van de O. L. school onder leiding van den heer S. de Korte uitgevoerd. Aardig zongen de debutantjes. Het Angelus moest worden herhaald, o.m. ging er van het Ave Maria door viool begeleid met piano een ongewone bekoring uitging. De pianiste mej. A. van der Stel Md. gaf goed pianospel De klucht korporaal en recruut, deed de menschen wel lachen. No. 9 van het program was een vraagteeken, dat op bizondcr leuke wijze werd opgelost door den heer S. de Korte, waardoor de kas met ongeveer 15 gulden werd verrijkt. Na de pauze nog een paar muziek nummers, waarna een tooneelstukje werd opgevoerd, dal zeer goed ge speeld, herhaaldelijk de lachspieren in beweging bracht. De tijd liet niet toe het programma geheel af te werken. Mr. A. J. van der Hoeven dankte allen namens de Oranjevereeniging voor de medewerking en verzocht als slot een couplet, van het Wilhelmus te zingen, waaraan men enthousiast gevolg gaf. De heer Van Egmond dankte nog voor de medewerking in elk opzicht ondervonden en sloot de bijeenkomst. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het een zeer gezellige avond was, de jongelui die het "initiatief genomen hebben kunnen zeer tevre den zijn. Algemeen is hun optreden gewaardeerd en het slot was nog het beste, het toonde de eenheid van Tholpns bewoners op zijn best. Ook de Oranjevereeniging profiteert er van, daar haar kas met ruim 90 gulden is verrijkt. Vrijdagavond II uur waren vier politiemannen, de majoor der rijks- voldwacht, de veldwachter Muideren onze beide gemee teveldwqchters de Bil en Punt op surveillance in den Oud-Vossemeerschen polderl'toen zij wildstroopers met een lichtbak ontdekten. Na te zijn aangeroepen namen 2 stroopers de vluc t, doch de politie mannen wisten M.' G. alhier in te halen, waarbij strooper, veldwachters Mulder en Punt in een sloot terecht kwamen. M. G. kreeg verbaal wegens slroo- pen, loopen op bezaaiden grond en verzet legen de politie. Door tusschenkomst van de Nuls bibliotheek alhier bestaat gelegenheid om van de Centrale Vak- en Studie bibliotheek alle gewenschte vak- en studieboeken ter lezing of ter bestu deering te ontvangen. Voor de jongere vaklieden is deze beschikbaarstelling een uitnemende gelegenheid om zich zoo volledig mogelijk op de hoogte te stellen met datgene wat zij in hun vak of beroep als bekwaam vakman noodig hebben. Vooral voor de werkloozen onder hen is dit een schitterende gelegenheid zich op velerlei gebied verder te ontwikkelen. Voor hen geldt in deze moeilijke tijden wel allereerst het parool „Studeer en lees" opdat, wanneer binnen afzienbaren lijd de mogelijkheid beslaat, dat zij wederom in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen, zij zoo volledig mogelijk aan de hen te stellen eischen kunnen voldoen. Bij het aanvragen van boeken gelieve men, behalve het verlangde werk ook nog een ander boek op te geven dat men zou wenschen te ontvangen als het eerst gevraagde niet verkrijgbaar mocht zijn. Wanneer men met de bestudeer ing vun een boek klaar is, of het niet langer noodig heeft, dan brenge men dit terug en wacht daarmee niet uit lakschheid of wat ook. Een ander lezer zit er misschien reeds weken op te wachten. Men bedenke wel, dat deze boeken grootendeels zeer kostbaar zijn en slechts met groote moeite en kosten zijn te vervangen. Er wordt op gerekend, dat men de boeken bijzonder voorzichtig en zindelijk zal behandelen er geen scheuren of vlekken in zal maken en ze steeds met schoone handen zal bestudeeren. Aanteeke- ningen in de boeken te stellen is ten strengste verboden. Wanneer de boeken zoek raken of bij terugbezor ging geschonden blijken is men verplicht de schade te betalen. Boeken zijn verkrijgbaar op het gebied vanTechniek, Handwerk, Opvoeding, Gezondheidsleer, Handel, Landbouw, Veeteelt, Tuinbouw, enz. De kosten zijn zeer geriugper boek 10 cent voor de eerste maand, en 20 cent voor de volgende maand. Iedere lezer is verplicht zich een Catalogus aan te schaffen tegen 15 a 20 cent. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het gebouw van de bibliotheek des Zaterdagsmiddags tusschen 4 472 uur. Op de te Bergen op Zoom ge houden Practische Slagerscursus voor worstmakerij en garneering behaalden onze stadgenooten. de heeren M. van der Eijk, .1. Slager en C. van Oellelen ieder een diploma. De heer M. van der Eijk verkreeg daarbij een verzilverd Bronzen me daille als 2e prijs en eervolle ver melding. van 1 Januari tot 1 Februari 1937 voor4 het houden van seizoenop ruimingen en bepaald, dat in ALLE gemeenten tot het gebied dezer Kamer behoorende voor ALLE groepen van winkelneringen als tijd vak waarin een seizoenopruiming zal mogen worden gehouden, zal gelden 15 Januari tot 15 Februari 1937. Van 1 tot 15 Januari 1937 zal dus hel aankondigen van een opruiming gedurende deze dagen te houden, verboden zijn. Van 15 Januari tot 15 Februari 1937 mag de opruiming slechts wor den aangekondigd onder één der navolgende benaming „Jaarlijksche opruiming" „Halljaarlijksche opruiming" „Seizoenopruiming" „B ilansopruiming" „Inventarisopruiming". Het woord „uilverkoop" mag bij deze opruiming niet gebruikt worden. De Directeur van het Post-, Telegraaf en Telefoonkantoor maakt bekend, dat op den eersten Kerstdag de dienst is opengesteld als op Zondag. Op den tweeden Kerstdag eveneens openstelling van 89. Dan bestaat er evenwel geen gelegenheid tot af halen der correspondentie, aangezien dien dag één bestelling plaats heeft, waarin alles wordt opgenomen. POORTVLIET. De heer W. J. de Rijke behaalde bij de schietwedstrijd afdeeling Motorcorps gehouden te Tholen met 49 punten de zilveren medaille. In verband met het huwelijk van het Vorstelijk bruidspaar, dat op 7 Januari a.s. zal plaats hebben, zal er op dien dag in de Ned. Herv. Kerk alhier des voormiddags een kerk dienst worden Gehouden. Op Zaterdag 19 Dec. hield de P. V. „de Luchtpost" Tholen haar jaarlijksche tentoonstelling. Ingeschreven waren 127 duiven. Als keurmeester fungeerde de heer M. Theunis uit Roosendaal. De prijzen werden behaald als volgt: Oude doflers: C. Baaij Pz. 1, A. Rijnberg 2, J. Tholenaar (O.V.) 3, 7, E.V., B. Schot 4, L. Priem (St. M.) 5, 6, E.V., Z.E.V., M. Schot 8, M. v. Noort 9. Oude duivinnen M. Steketee (St. M.) 1, 2, Z.E.V., J. Vermet (O.V.) 3, J. Tholenaar 4, (5, Z.E.V., L. Priem (St. M.) 5, C. Baaij Pz. E.V. C. Baaij Nz. Z E.V. Jonge doffers: .1. Tholenaar (O.V.) 1, 4, 7, M. van Noort 2. A. Rijnberg 3, 9, Z.E.V. M. v. d. Zinde (O.V)5, Al. Steketee 6, 8. Jonge duivinnen A. Rijnberg 1,3, Z.E.V. M. Steketee (St. M.) 2 J. Tho lenaar 4, 5, E.V. C. v. d. Have G, D. de Wilde 7, E.V. J. Blaas Z.E.V. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord Brabant—Breda. Verandering van den termijn der seizoenopruimingen Iu verband met de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z D. H. Prins Bernhard heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk-Noordbrabant be sloten af te wijken van het tijdvak SCHERPENISSE. In de gehouden Ingelandenvergadering van het Ca]a- miteuzê Waterschap „Scherpenisse", was ingekomen een goedgekeurd besluit van Ged. Staten betreflende reductie pacht. Tot dijkgraaf werd benoemd de heer J. Oudesluijs Jzn. met 17 van de 19 stemmen Besloten werd tot verpachting van de polder eigendommen voor 5 jaar. Vastgesteld werd een ambtenarenreglement. ST-ANNALAND. Dinsdag 15 Dec. j.1. werd door den heer Van Haren te Antwerpen alhier een klopjacht gehouden, waarbij 105 hazen en '14 patrijzen werden geschoten. De arbeider J. Rijnberg had het ongeluk bij het pulplossen uit te glijden en van de trap te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden jngeroepen. Uienveiling van Dinsdag 22 December: 809 balen gewone fl.40. 00 balen grove f 1.20. 35 balen drie lingen f0.90. 5 balen picklers f5.25. 4500 kg. wijnpeen f0.90f0.93. Alles per 100 kg. OUD-VOSSEMEER Op de verga dering van de Damclub „Ons Ge noegen", alhier is besloten gedurende den winter een competitie te spelen waartoe de leden zich in 4 groepen hebben verdeeld. De samenstelling dier groepen is als volgt: 1 J. Ampt, A. v. Poortvliet, G. L. v. Driel, A. J. Kloet. II G. Verkerke, G. van Driel, A. Toornstra, A. Droogers. III C. Verkerke, M. v. Driel, A. Jeroense Pz. A. Jeroense Az. IV J. v. d. Jagt, I. Jeroense, C v. Poortvliet, L Ver aart. De door den heer Crol gehouden klopjacht in de van Haaftenpolder had lot resultaat, dal door de acht deelnemende schutters werden buit gemaakt89 hazen, 4 konijnen, 8 patrijzen en 2 eenden. Naar we vernemen is de Gan- kelhoeve, die onlangs te koop werd aangeboden, het eigendom geworden van den heer B. J. v. Westen, land bouwer alhier. Dit is sinds 1932 de tweede maal, dat deze plm. 37 ha. groot zijnde hoeve, in andere handen komt. Waar 4 van de 9 gekozen per sonen tot bestuurslid van de Oranje vereen, voor hun benoeming hebben bedankt, is Donderdagavond jl. we derom een vergadering belegd Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer M. J. Daane. Aanwezig waren met de vier reeds zitting heb bende bestuursleden er GG leden. In zijn openingswoord deelderule voorz. mede. dat de zittende bestuurs leden de heeren T. M. Hage, J. A. Heeslermans, E. H. Verhees en P. v. d. Houten, hun plaats beschikbaar stellen hij is niet herkiesbaar. De eerste stemming die zich beperkte tot de zooeven genoemde heeren, had tot resultaat dat allen opnieuw werden benoemd. Hierop werd overgegaan tot stem ming van een voorzitter. Vooraf deelde de heer Ampt mede dat geen der leden van het bestuur der ziekver. prijs stelt op een henoen daaraan toevoegende dat bij eve eele feesten op de volle medevver van de Muziek vereeniging kanwoi gerekend. Na derde stemming werd met van de 61 stemmen tot voorz gekozen de heer A. Gunter, die klaarde voorloopig zijn benoer aan te nernen. De stemming voor nog4bestu leden wees aan dat benoemd \v, de heeren A. P. v. d. Hout, A. J. K L A. Ampt en P. Plandsoen, allen hun benoeming hebben aa nomen. Hierop sloot de voorzi onder het uitspreken van een passelijk woord de vergadering. Voetbaluitslag D.O.S.K.O (Bergen op Zoom)—O.V.C. I Door h£t bestuur van de Ora vereeniging zijn de fuucties als v verdeeld :;>A. P. van den Hout, v voorzitter* T. AI. Hage le secret: L. A. Ampt 2e secretaris en E Verhees penningmeester. Het voldongen feit der hn lijksaangifle van het Prinselijk was voor Oud-Vossemeer's Muz vereen, aanleiding Zaterdagavond omwandeling door de gemeenh maken. Van deze gelegenheid w tevens gebruik gemaakt om den 1 A. Gunter, voorzitter van de Ura: vereeniging, een serenade te brenj Burgemeester en Wethou< hebben benoemd tot geneeskunr belast met doodschouw, dhr. M. denbergh. arts alhier. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BRf Zitting van den Politierec! van AIaandag21 December 1 Vechtpa Er heeft op Zaterdag 7 Novem jl. te Tholen tusschen enkele inwon een vechtpartij plaats gehad, waar voor enkele deelnemers de gevol- ernstiger waren dan een blauw of losse tanden Want twee deelnemers, blijkb haantjes de voorsten waren we^ mishandeling verbaliseerd en moes Maandag te Breda voor den Pol rechter verschijnen. 't Waren J. S. 27 jaar oud, r selschipper wonende te Tholen en evenoude Thoolsche bankwerker P De eerste werd verdacht A. de G, C J. B. elk met geweld geslagen hebben, de ander zou C! J B. geweld hebben geschopt. "t Eerst moest zich J. S. vera woorden, in welke zaak de be mishandelde -personen als gelui, aanwezig waren, terwijl S. afwe was en er dus verstek tegen werd verleend. A. de G. landbouwer te Thol vroeger al eens tegen S. als getu opgetreden in een zaak waarbij 'n maand gevangenisstraf kreeg, nu weer als getuige een verldar over S. hardhandig optreden na een herrie op dien Thoolschen Zaterd avond. Getuige C. J. B. bevesti dit verhaal waarna de Off. van Mr. H. Servatius tegen J. S. 1 maa gevangenisstraf vorderde. De Palitierechter Mr.Ch. Roebroi JJ B veroordeelde S. tot f20 boete, 20 d. hechtenis; vermoedelijk re ning houdend dat S. de Thoolsi meisjes in bescherming heeft wil nemen tegen niet-Thoolschejonge De andere Tholenaar, de 27-jar bankwerker P. B., die om dezel reden tegen den Poortvlietenaar i gekeerd heeft door naar hem te tr pen, liet eveneens verstek gaan werd tenslotte na verhoor van C. J. veroordeeld tot f 10 boete subs l(|e^ hechtenis, nadat f20 subs 20 d. gerequireerd. VOOR HET KIND Geen Kerstfeest zonder dat m het Misdeelde Kind bedacht her Daar is slechts 3 cent voor nood as Laat ieder dit morgen terstond dut i een postzegel of een briefkaart v< het kind koopen* GEMEENTERAAD ST.-MAARTENSDIJK, 18 December 11 E Voorzitter Burgemeester Air. H. Schuller. Secretaris de heer J. E. Meloen. Aanwezig alle leden. De notulen van de 2 vorige v gaderingen worden op voorstel den voorzitter ter inzage voor de lec gelegd. Ingekomen stukken Twee missives van Gedep. Sta m betreflende goedkeuring raadsbesl ten. Van den Commissaris der Konini dat de burgemeester van 24 Decenil tot en met 14 Januari 1937 verlo verleend. Van Ged. Staten betreffende ja wedderegeling combinatie secreta Jel B in D E. 101 H

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2