VAABIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN e feestdagen jn begonnen Onze autobusdiensten mderdag 24 December 1936. No. 52 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 :t Nieuwjaarsnummer ons blad zal inplaats Vrijdag, op Donder- 31 December ver- inpn. In dit nummer 1 "'genheid tot het n nieuwjaars- 1 Griep, influenza. Alwatu THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd iagsblad f 1,37®, franco V .pt ƒ4,65 15 ct. sten Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ICATIEN. «J Voorwerpen. RijwielbelifStingmerk, 2 porte- ïaies met innoud, 1 wollen rech- iameshandschoen. 7 liciLlnpcn op het Politiebureau. Den Haag in een sprookjesstad herschapen aterdagmorgen, den 19den Dec. 6, hebben onze geliefde Prinses ana en Prins Bernbard op het Ihuis te Den Haag aangifte gedaan hun voorgenomen huwelijk! 'oen waren de bruidsdagen dus onnen, en dat was aan alles te ken 1 Ten eerste natuurlijk was in de stad een drukte van belang, ds zeer vroeg in den morgen bet in de binnenstad zwart van nenschen, en het aantal verkoopers i Oranje strikjes eïi speldjes was ioMaar al die lieden hebben erdag goede zaken gedaan, want eerste wilde natuurlijk een ieder met Oranje of de Lippische uren tooien, omdat het feest van Prinses begonnen was, en ten ;ede zijn de menschen op een gelijk^ bij zonderen dag, die weldra dag van historische beteekenis vorden zal zijn, vrijgeviger dan Iers. )e geheele stad is versierd. Niet ten in de binnenstad, al komen r natuurlijk de meeste gasten van ten Den Haag, maar ook in de ten wijken. In al de verschillende len van de stad hebben zich reeds ken van te voren comité's gevormd, zich ten deel hebben gesteld, gelden in te zamelen voor een stelijke en passende decoratie der aten. Er zijn dan ook in schier wijken, groen, oranje en Lippische uren aangebracht. £n Zaterdag wapperden ook weer vele vlaggen van de huizen en louwen, wat het feestelijk aanzien t weinig verhoogde. )e versieringen in de stad zijn itengewoon smaakvol en feestelijk iral ziet men slingers van dennen- len, dat zich in verband met het rgetijde natuurlijk het allerbest nt voor dergelijke doeleinden, en der heeft men overal Oranje es net bloemen, lampions,slingers, ten en vlaggen in de nationale mren aangebracht. En niet alleen straten zijn versierd, ook de huizen nt alle overheidsgebouwen hebben :oraties, en talrijke particulieren bben, behalve de vlag, ook groen oranje, dikwijls met portretten of pens van het Koninklijk paar er- sschen, aan hun huisgevels laten svestigen. Alle toegangswegen tot de stad, de aangrenzende gemeenten dus n versierd, zoodat men direct, als en de residentie binnenkomt, be- eurt, dat men in een feeststad riveert! De stad biedt dan ook een litengewoon mooien en vroolijken nblik, en bet staat vast, dat de esidentie nog nooit een dergelijk est heeft beleefd Want al was natuurlijk de huwe lijksplechtigheid van onze Hooge Landsvrouwe ook een festiviteit van den allereersten rang, de tijden zijn veranderd, en zooals nu heeft Den Haag nog nooit feestgevierd En zelfs, al zou er op straat niets te merken zijn van deze bijzondere gebeurtenis, men zou dan toch direct voelen, dat er niets feestelijks in de atmosfeer hangt. De lucht is geladen met feestvreugde, alle menschen kijken vroolijk en in de stad heerscht dan ook werkelijk een buitengewone drukte. Vooral des avonds is de drukte in de straten ongewoon groot, want dan worden de feestverlichtingen ont stoken, die de stad een sprookjes achtig aanschijn verleenen. Natuur lijk concentreert ook dan de be langstelling zich op de voornaamste straten in het centrum, en vooral het Buitenhof met de vele gezellige restaurants, dat baadt in een zee van licht, en het Voorbout dal als altijd weer in het middelpunt van de Oranjeklanten staat en waar nu zelfs een groote poffertjeskraam in de 17de eeuwsche stijl is opgetrokken, trekken vele menschen. Ook het paleis in het Noordeinde interesseert de menschen zeer, vooral ook om de prachtige verlichting en versieiing. welke H. M. de Koningin zelf heeft ontworpen. Den peheelen dag hoort men muziek in de straten, er worden optochten en zanguitvoeringen ge houden, wedstrijden voor de jeugd, enz. enz. en vooral Zaterdagmorgen klonken er feestklanken door de stad alle klokken luidden En het mooist van alles is, dat op den dag van ondertrouw, den dag waarop het Prinselijk Paar de bruid weken inging, de zon aan een stralenden blauwen hemel stond terwijl voordien de geheele week de regen uit een grijzen hemel gestroomd was.... Allen waren da.i ook met sombere voorgevoelens vervuld, en meer dan eens hoorden wij zeggen „Als het nu Zaterdag eenszooregenl!" Maar het leek wel alsaf de „weer goden" medelijden hadden met de arme menschenkinderen, want toen de langverwachte Zaterdag aanbrak, stond het befaamde Oranjezonnetje hoog aan een blauwen hemel, zoo blauw, alsof het Mei was in plaats van midden December! Wel stond er een tamelijk li isscheu wind, maar deze hinderde de menschen in het geheel niet. Integendeel, hij maakte juist, dat vele vlaggen vroolijk wapperden! Wij hopen dan ook,dat het den 7e Januari minstens even mooi weer is als het Zaterdag was, want beter zouden wij het ons niet kunnen wenschen Alle feestklokken luiden, alle men schen zien er vroolijk uit, alle straten en huizen zijn versierd de Bruids dagen van onze Prinses en onzen Prins zijn aangebroken Prinses Juliana en Prins Bernhard geven kennis van hun voorgenomen huwelijk Den Haag sprookjesstad. Hoogconjunctuur in de Residentie. Opheffing van beperkende bepalingen in het amusementsbedrijf. De Haag- sche politie wacht een moeilijke taak. De dijkval bij Kapelle. Nietigverklaring van goud clausules. Het belangrijkste feit van de afge- loopen dagenonze beminde en ge- eerbiedigde Prinses Juliana en Prins Bernhard, haar sympathieke verloofde hebben Zaterdagmorgen ten stadhuize te 's-Gravenhage kennis gegeven van hun voorgenomen huwelijk. Klokslag half elf betraden de beide vorsten kinderen, zonder eenig gevolg, het bordes van het schoone Haagsehe stadhuis, waar zij werden ontvangen door den Burgemeester, Mr. de Monchy. Op hetzelfde oogenblik be gonnen alle kerkklokken van de feestelijk versierde Residentie te beieren. Daarmee heeft men meteen de serie feestdagen ingeluid, welke eerst afgeloopen zal zyn nadat op 7 Januari het vorstelijk huwelijk is voltrokken. De Residentie heeft blijk gegeven te welen, wat het in deze dagen aan het land verschuldigd is. De vele vreemdelingen, die de koningsstad op het oogenblik bezceken, komen in een ware sprookjeswereld. De binnenstad is herschapen in een lichtzee, vroolijk wapperen de vlaggen van de huizen en door de straten beweegt zich iederen avond een en thousiaste menigte, die op allerlei mogelijke wijze uitdrukking geeft aan haar vreugde over het groote geluk, dat zijn intrede aan het Paleis aan het Noordeinde gedaan heeft. Vele beperkende bepalingen zijn voor deze dagen opgeheven. De win kels zijn tot 's nachts twaalf uur open, de restaurants en café's -- er is een Lippe-Detmold-Stubeonder sluiten hun deuren eerst om drie uur in den morgen en in den nacht van 6 op 7 Januari zullen de vele be zoekers, die geen onderkomen in een hotel hebben kunnen vinden, geen kou behoeven te lijden, want dan mogen alle amusemenlsgelegenheden net zoolang open blijven, als men maar wenscht. Voor de Nederlanders, die, wat de sluitingsuren van café's betreft, in vergelijking met het bui tenland een hoop te kort komen, is dat een attractie te meer. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat het vorstelijk huwelijks feest aan de Residentie een ware hoogconjunctuur heeft gebracht. Electriciens voor de vele versierin gen waren in de afgeloopen week niet te krijgen, zoodat men vele werkkrachten van buiten Den Haag moest laten komen. In de amusernentsgelegenheden, die hun gasten in deze dagen het aller beste, zoowel op cullinair als geeste lijk gebied voortzetten, verdient men goud geld. Slechts met den verhuur van plaatsen op de tribunes en de huizen, langs den weg, dien de hu welijksstoet op 7 Januari zal nemen, vlot het niet erg. Dat is een gevolg van het feit, dat de prijzen nog te hoog zijn. Een bedrag van 5 tot 45 gulden hebben velen wel voor een warm plaatsje over en dergelijke prijzen zijn, gezien de verhouding tusschen vraag en aanbod, ook wel gerechtvaardigd. Maar prijzen van 25, 30, 40 en 50 gulden, die men op het oogenblik nog vraagt, zijn te hoog en worden dan ook weinig verkocht. Inlusschen verlaagt men langzamer hand onder den druk der omstandig heden deze enorme prijzen en men kan ervan opaan, dat indien men op het oogenblik een gulden of tien voor een plaats biedt, deze inderdaad te krijgen is. De Haagsehe politie wordt in deze dagen voor een zeer moeilijke taak gesteld. Duizenden vreemdelingon worden dagelijks door de meest ver schillende vervoermiddelen aange bracht en de verkeerspolitie moet nu maar zorgen, dat alles zonder stagnatie verloopt. En dat haar dit inderdaad gelukt, is een prestatie, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. Ook in dit opzicht hebben wij van het buitenland weinig meer te leeren. Het is te begrijpen, dat in deze feestweken de belangstelling voor andere gebeurtenissen verloren gaat, niet slechts voor den lezer, maar ook voor den overzichtschrijver. Toch mag hij de ingevingen van zijn hart niet volgen en dit geheele overzicht aan 'de feestelijkheden wijden. Er zijn nog andere dingen, die, zij het slechts in het kort, gereleveerd moeten worden en soms zijn het niet eens prettige zaken. Daar is b.v. de ernstige dijkval, die dezer dagen bij Kapelle in Zeeland groote vrees onder de bevolking beeft gebracht. Want het gevaar van een dijkdoorbraak was zelfs eind van de atgeloopen week nog niet geweken, hoewel er dag en nacht 200 menschen aan het werk waren, het gevaar te bezweren. Gelukkig is Zaterdag het weer plot seling goed geworden en dit bracht groote verbetering in den toestand. En behandelen wij het thans nog resteerende belangrijke feit in vogel vlucht over de nietigverklaring van goudclausules zijn thans nadere bij zonderheden bekend geworden. De voorgestelde gevallen van nietigheid zijn thans de volgende 1. Goudclausules, voorkomende in overeenkomsten van geldleeuing, al dan niet gedekt door hypotheek. 2. Goudclausules, voorkomende in huur- en pachtcontracten. 3. Goudclausules, voorkomende in overeenkomsten, waarbij eenig zake lijk recht op onroerend goed wordt gevestigd. noodi g heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijn hard t's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 6 46001 Men schrijft van de zijde van het geconcessioneerde autobusbedrijf Een dezer dagen annonceerde de Middelburgsche Courant, dat van verschillende autobusdiensten 'n aan vrage om vernieuwing van de thans door hen uitgevoerde concessie was ingekomen. Of het nu wel in het belang van die ondernemingen zelf is, onder de tegenwoordige omstandigheden de exploitatie van hunne diensten voort te zetten, komt ons voor te zijn, een vraag die niet zoo rechtstreeks is te beantwoorden. 't Is ons bekend, dat er autobus diensten zijn, die de uilvoering der Verkeersordening, welke toch wel binnen afzienbaren tijd op komst zal zijn, afwachten, in de hoop dat dan betere lijden zullen aanbreken en dat, mocht zulks onverhoopt niet het geval wezen, zij beter heden dan morgen hunne exploitatie zouden kunnen be ëindigen. 't Is toch van algemeene bekend heid, dat de geconcessioneerde onder nemingen hunne diensten naar be lmoren uitvoeren en voor de door hen Lediende streken van groote waarde zijn. Onderscheidene dorpen werden toch door de autobus uit hun isolement verlost en in het verkeer gebraent 't zou daarom wel zeer te betreuren zijn, als dergelijke diensten tot het verleden moesten gaan behooren. Dat het, zooals boven gezegd, vele ondernemingen niet naar den vleeze gaat en zij alles en nog wat er bij meeten doen om te trachten 't hoofd boven water te honden (omdat men een zaak, waarin men nu eenmaal zijn geld heeft gestoken, niet zoo maar verlaten kan en mag) dit mag eveneens als bekend worden aange nomen. Het zal toch een ieder, die met de autobusaangelegenheden maar eenigs- zins op de hoogte is, ook bekend zijn, welke zware lasten tegenwoordig op de autobusdiensten drukken. In de eerste plaats is dat de exor bitant hooge wegenbelasting, bedra gende per jaar voor elke autobus 'tien gdlden per honderd kg. ledig gewicht, plus nog 'n hooge belasting per zitplaats, bovendien de personeele belasting (alsof een autobus een luxe wagen is) en last not least de teikens verhoogde benzineprijs, om nog niet te spreken van de verplichte verze- keringspremiën. De personeele belasting moet daar om meer in het bijzonder zoo onbillijk worden geacht, omdat het hebben van autobusmaterieel, waarmede het openbaar verkeer gediend wordt, toch zeker niet als een Inxe kan en mag worden beschouwd, daar het in feite niets meer of minder is dan gereedschap waarmede getracht wordt in het onderhoud te voorzien Spoor- en tramwegen die eenzelfde taak als ve autobus hebben, betalen zelfs voor salonwagens geen belasting, terwijl steun van de overheid, in de vorm van subsidie, voor vrijwel alle autobusdiensten onbekend is. Daarom behoort, wil men de autobusdiensten blijvend behouden, en zoo mogelijk uitgebreid zien, een ieder die bij het voortbestaan daarvan belang kan hebben, daaraan zijn onontbeerlijken steun te verleenen door er gebruik van te maken en zich niet te laten verlijden tol het combineeren van eenige personen met gelijk doel, om met oersonenauto's te gaan rijden, die thans op vele dorpen voorhanden zijn, inplaats van van de autobus gebruik te maken, waardoor aan bo nafide diensten inkomsten worden onthouden die feitelijk de bus toe komen. Dat ook ondernemers of verhuurders van dergelijke combinatietochten of -ritten, die gedoemd zijn om hunne diensten steeds voor zeer lage ver goedingen uit te voeren, een sleepend bestaan voeren, lijdt geen twijfel. Niet genoeg kan er daarom op aan gedrongen worden maakt gebruik van de geconcessioneerde diensten, die inderdaad toch een werkelijk streekbelang dienen. Geen wapenstilstand in Spanje. Naar een verscherping der Non-interventie-maatrege- len De betrekkingen in de Middellandsche Zee. Londen, Parijs en Rome zoeken toe nadering. Antonescu te Parijs. De burgeroorlog in China bezworen. Het Kerstfeest nadert al meer en meer, maar wat men zoo gaarne gezien bad de kanonnen in en om Madrid zijn nog niet tot zwijgen gebracht. En niets wijst er nog op, dat hierin voor de Kerstdagen ver andering zal zijn gebracht. In ons vorig overzicht hebben wij er al op gewezen, dat het plan van Eden-Delbos tot bemiddeling in het Spaansche conflict hoogstwaarschijn lijk te laat was gekomen. In Augustus, misschien zelfs nog in September had het tot succes kunnen leiden, maar thans, na alles wat er gebeurd is, schijnt de oplossing nog slechts te kunnen liggen in een overwinning van een der beide partijen. En een dergelijke overwinning kan nog lang op zich laten wachten. In den strijd om den Spaanschen hoofdstad komt nog steeds geen teekening. Van een wapenstilstand schijnt dus nog geen sprake te kunnen zijn. Maar succes zal men waarschijnlijk hebben met een ander deel van het plan Eden- Delbos, n.1. het voorstel om thans de maatregelen te nemen, die elke interventie van het buitenland uit schakelen. Het is vanzelf sprekend, dat deze maatregelen slechts genomen kunnen worden, indien alle betrokken partijen daaraan eerlijk willen mede werken. Een kind weet, dat dit, ondanks het niet inmengings-besluit, op het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1