Tweede Blad. VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1936. STAVENISSE, 18 Dec. '1936. Voorzitter dhr. A. F. Hanssens, Burg.-Secr. Aanwezig allen, behalve de heer M. Moerland (ongesteld). Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat door het Rijk, na advies van monumentenzorg, voor de res tauratie van den toren 40% in de kosten zal gegeven worden, tot een maximum van f040. (De begrooting is thans opgemaakt tot een bedrag van f1600). De Provincie zal hoogst waarschijnlijk '10% bijdragen tot een maximum van f 160. Maar door de devaluatie van den gulden moet er een nieuwe begrooting opgemaakt worden en dan zullen bovengenoemde bedragen misschien wel wat verhoogd worden. Inzake het verbeteren van den Ooslel. Achterweg zal men trachten zoo spoedig mogelijk daar een ver betering aan te brengen. De rondgezonden stukken gaven geen aanleiding tot op- of aanmer kingen. Ingekomen was een schrijven inzake goedkeuring van het raads besluit van aankoop van 5 m2 grond, noodig voor verbetering van den O.- Achterweg. Maar op verzoek van de eigenares moet een en ander daar afgesloten worden met een muurtje en niet met vlechtwerk. Ingekomen ook de goedkeuring van eenige wijzigingen in de begrooting voor 1936. Ook een bericht van het gemeentebestuur van Amsterdam, dat er daar moet betaald worden door de gemeente f81.55, wegens de Nij- veriieidswet. Ged. Staten melden een wijziging in de administratie van inkomsten en uitgaven der Warenwet. De minister van Soc. Zaken meldt, dat er in de week van 1319 Dec. een Kerstgave mag gegeven worden van 25% van de steunuilkeering. Den 8 Dec. 11. zijn opgenomen de boeken van den gemeente-ontvanger. Er moest zijn en er was in de kas f 9750.98. Mej. C. L. Mol, onderwijzeres alhier, verzoekt tengevolge van haar benoe ming te Baarland ontslag uit hare betrekking. Dit wordt eervol verleend met ingang van l Jan. a.s. Door het verminderd aantal leerlingen moeter in die vacature niet voorzien worden. De mogelijkheid bestaat, dat er een schikking zal getroffen kunnen wor den (nader te melden) in het belang der school en van het Onderwijs. Aangenomen wordt een voorstel van Burg. en Weth. om hoogstens f200 disponibel te stellen om op 7 Jan. a.s. de schoolkinderen en de armlastigen een tractatie of een extra gift te kunnen geven. Alle genoemde mededeelingen wer den voor kennisgeving en de besluiten z.h.st. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg het lid Stoutjesdijk, hoe het staat met de wegverbetering StavenisseSt. Maar tensdijk, waarop de voorzitter ant woordde, dat er alle pogingen worden aangewend deze zaak te bespoedigen, daar men ten zeerste overtuigd is van de hooge noodzakelijkheid er van. Het lid van den Berg vroeg naar de voorloopige resultaten van de met 1 Dec. 11. ingegane regeling van de vastgestelde verkeersrichlingen om en bij den toren, waarop de voorz. antwoordde, dat deze in het geheel niet voldoen, zoodat men in een volgende vergadering met een meer definitief voorstel hoopt te komen. Het lid van der Sliklce besprak de wenschelijkheid om, voornamelijk op den Oudehmdscben Dijk eerder te beginnen met het aanbrengen van keislag. Burg. en Weth. zullen zulks in overweging nemen. Daarna wil het lid van den Berg nog enkele punten bespreken, maar voor den verslaggever waren diens woorden niet te verstaan. De voorzitter antwoordde, dat het nu hier niet de tijd en de plaats is voor dergelijke zaken te bespreken. Als v. d. Berg er nader op terug wil komen, dan moet hij die punten tijdig schriftelijk bij den voorzitter indienen waarop de laatste dan zal trachten in een volgende vergadering hem in te lichten of van advies te dienen. Niets meer te verhandelen zijnde, uitte de voorzitter de beste wenschen voor allen bij het einde van het jaar en wenschte een ieder een prettigen Kerst- en Oudejaarsdag toe, na zijn spijt uitgedrukt te hebben, dat erin den laatsten tijd minder aangename voorvallen in den Raad plaatsgehad hebben. Het lid Stoutjesdijk dankte voor deze woorden en wenschte weder- keerig den voorzitter en allen het beste toe. Daarna sluiting. OUD VOSSEMEER, 23 December 1936. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Versluijs. Secretaris de heer W. van der Ploeg. Afwezig met kennisgeving de heer van Dienst. De voorzitter opent de vergadering en spreekt als volgt „Aan het begin van deze raads vergadering, welke valt in de bruids dagen van onze Prinses, moge ik een enkel oogenblik Uw gedachten te rugvoeren naar den 19en December, den dag, waarop onze geliefde Prinses in ondertrouw werd opgenomen met Prins Bern hard. Na de droeve gebeurtenissen in ons Oranjehuis is weder een blijde dag aangebroken, een blijde dag echtér niet alleen voor het Oranjehuis, doch voor het geheele vaderland immers de geschiedenis van Oranje is nauw saam verbonden met die van ons vaderland. Het drievoudig snoer God, Neerland en Oranje is blijven bestaan ondanks de aanvallen er op gedaan. Daarom is vreugde in 't Oranjehuis, vreugde in het hart der Nederlanden, terwijl smart die onze Koningin of een der Haren treft wordt gevoeld als eigen smart. Dit medeleven met het particulier leven van ons Vorstenhuis vindt niet het minst zijn oorzaak hierin, dat steeds onze Koningin en onze Prinses nauw rnedeloelden met het lot hunner onderdanen. Een der schoonste ka raktereigenschappen van onze Prinses die zij van haar koninklijke moeder geërfd heeft, is smart te willen le nigen, waar nood is, troost en hulp te willen schenken, waar leed en el lende is, één te willen zijn met haar volk in vreugde en verdriet. Daarom is haar blijdschap onze blijd schap, daarom is haar huwelijk een oorzaak van nationale vreugde, en wenschen wij onze Prinsen" en onzen Prins van harte toe dat GocJ .'.«fïr ih een gelukkig huwelijk langen tijd voor elkander en voor ons vaderland spare, met de bede dat het Hem be- hage dit, hun huwelijk, te gebruiken om de regeering van het geliefde Oranjehuis te bestendigen tot heil van ons vaderland. Ik houd er mij dan ook van over tuigd, dat het voornemen om aan onze blijdschap en liefde uiting te geven door het zenden van een tele grafische gelukwensch aan het vor stelijk bruidspaar op den 7en Januari U aller instemming heeft."' De notulen van de vorige verga dering worden voorgeleze De heer Heijboer zegt dat de heer Daane in de bekende kwestie gezegd heeft dat hij een leugenaar is en dat is niet in de notulen opgenomen. Indien echter de heer Daane bereid is deze woorden in te trekken, z 1 hij het zoo laten. De secretaris antwoordt dit woord er uit gelaten te hebben. Wethouder Daane bevestigt dit gezegd te hebben, maar daar er reeds een uitspraak is acht hij dit overbodig. De heer Heijboer merkt op dat als dit niet gebeurd, weth. Lindhout, de voorzitter en de secretaris ook leu genaars zijn en dat hij zich dan in goed gezelschap bevindt. De heer Daane acht intrekking van dit woord niet noodig, daar de uit spraak gevallen is en de meérderheid van den raad zich uitgesproken heeft dat hetgeen hij gezegd heeft waar is en hij gaat altijd hier van uit dat men zich bij de meerderheid moet neerleggen. Do voorzitter sluit verder de dis cussie, daar er al genoeg over deze zaak is gesproken en in de notulen zal de opmerking van dhr. Heijboer worden opgenomen. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopname bij den gem. ontvanger. Van Ged. Staten een jaarwedde- regeling voor de combinatie Secr.- Ontvanger. Burg. en Weth stellen voor deze regeling vast te stellen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Van de commissie voor werkloo- zenzQ-g een verzoek om de wachtweek njet toe te passen en door te gaan met kolentoeslag en ook de kerstgave uit te reiken. De voorzitter zegt dat toen dit verzoek is binnengekomen, er nog niets bekend was van de wachtweek en de kerstgave de wachtweek en de kerstgave zijn thans uitbetaald. Een schrijven van den heer M. J. de Rijke dat hij onder dank zijn be noeming tot onderwijzer aan de o. 1. school aanneemt. Een schrijven van den Minister v. Soc. Zaken dat vanaf 3Nov. 1936 tot 3 April 1937 wederom een kolentoe- slag mag worden verstrekt. De voorzitter zegt dat de brand- stofienregeling reeds in werking is gesteld. De heer Heijboer vraagt of er brandstof wordt verstrekt of geld. De voorzitter antwoordt dat er brandstoffenbonnen worden gegeven en degene die kasuitkeering krijgen trekken geld. Een schrijven van de drie samen werkende bonden en de commissie van werkloozenzorg dat er ontevre denheid heerscht omdat ook de huis huur van eigen woningen afgetrokken wordt, en ook vragen ze om in het crisiscomilé meerdere personen uit de arbeidersklasse te nemen. De voorzitter antwoordt dat de huishuur moet worden afgetrokken en wat betreft de samenstelling van bet crisiscomité, dat is gebeurd vol gens voorschrift van den minister en daar kan men niets aan doen. Wethouder Daane gaat ook niet accoord met, de aftrek van de huis huur; bij vindt dit erg onbillijk, daar dit gaat van de zuur verdiende centen van de menschen, die zelf met het eten uit den mond te sparen, zich een eigen buisje hebben verworven. Hij kan er zich niet bij neerleggen, maar er is niets tegen te doen. De voorzitter antwoordt dat deze zaak ook in de Tweede Kamer is besproken en het zal vermoedelijk verminderd worden. Een verzoek van de Oranjeveree- niging om een subsidie te mogen ontvangen voorde feestelijkheden bij het huwelijk van H. K. II. Prinses Juliana met Prins Bernhard. De voorziter stelt voor dit te be-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 5