mm ^BUITENLAP tsets/M 1 Hoest bil kinderen ampo lucht op én geneest! De heer Krijger acht de bedoeling toch niet goed als het wenschelijk geacht wordt de heer van Brummelen tegemoet te komen, dan moet men hem ook vrij laten, maar nu wordt bij te veel aan banden gelegd. De voorzitter zegt dat het thans zoo vast ligt, dat hij de woning niet kan verlaten. De heer Krijger zegt als men meent dat de huishuur te hoog is, hij wel mee wil werken deze wat omlaag te brengen, maar zou men geen prece dent scheppen, want als men dit voorstel aanneemt komen er meer en dan kan men geen uitzondering maken, want dan komt Deurloo en de heer Looijenga ook. De voorzitter antwoordt wat be treft de heer Looijenga dat kan niet, die is geen gemeente-ambtenaar. De heer Krijger zegt de heer van Brummelen dan wel. De voorzitter antwoordt dat volgens de wel het personeel van de openb. school gemeenteambtenaar is. De heer Krijger houdt vol dat als men de een tegemoet komt. de an dere ook moet geven. Het is niet in orde dat wanneer iemand voor een hooge huishuur zit, de gemeenteraad zijn stem moet geven om dat te ver lagen. Weth. van Ast zegt dal als men de verhouding heziet tegenover de werkende stand clan is deze verhou ding zeer gunstig. De heer van Brum melen wist toch wat de huishuur was, nu is het salaris gezakt, maar hij kan toch nog wel goed leven en deze salarisvermindering heelt toch niet de minste verhouding met de huishuur, maar dat is een gevolg van de bezuinigingspolitiek De voorzitter is er voor een tege moetkoming te geven, om hem zoo doende in de gemeente te houden, want als hij weggaat en er moet een ander komen, komt men voor het zelfde feit te staan, want die nieuwe zal als hij de huishuur ziet er niet op ingaan. Weth. v. d. Slikke is het met den voorzitter eens. Je houdt de man er door hier. De heer Boogaart zegt dat de heer van Brummelen in een uitzonderings positie is, want hoeveel procent van de inwoners hebben zoo'n salaris en nu zouden wij moeten gaan bijdragen van de centen van de menschen die niet de helft van het inkomen van den heer van Brummelen hebben, hem van de huishuur le verlichten. Hij kan van dit salaris in onze ge meente rijk leven. 80 van de in woners zuchten ouder de aanpassings politiek en van wie moeien ze het krijgen. Spr. zou het dan ook be treuren als dit verzoek werd inge willigd. De voorzitter antwoordt dal wij voorkomen dat wij de eerste 2 of 3 jaar een vacature zouden krijgen. Wie zullen wij krijgen? Want het zal allemaal afstuiten op de huishuur en dan zal de raad gaan zeggen, laten wij de huishuur gaan verlagen en laten wij dit nu voorkomen. De heer Krijger kan het motief van den heer van Brummelen om tegemoetkoming in de huishuur le krijgen niet toejuichen, want er zijn wel andere motieven waarmede hij zijn inkomen kan verhoogen. Als wij dit aannemen dan gaat men de een bevoordeelen en een ander bena- deelen, want als men dit doet zijn wij ook zedelijk verplicht het een ander ook te geven. Weth. van Ast zegt de heer van Brummelen is vercontracteerd aan de gemeente en als men hem nu een gratilicalie van bijv. f 100 geeft, maar hij vertrekt tnsschentijds dan blij 11 dat ook bestaan. Spr. heeft moeilijk gezeten, want die verlaging van huis huur was hem niet sympathiek, maar het motief dat wij een goed school houden, dat zou mij doen neigen om een gratificatie te geven. IJij stelt echter voor dit aan te houder, tot een voltallige vergadering. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De voorzitter deelt mede dat de opbrengst van .de mestvaalt is f29 en van de oude brandspuit f40. De heer Krijger vraagt of hel niet mogelijk is de erfpachten af te han delen. De*voorzitler leest de verschillende posten voor en het blijkt dat deze zijn van 0 tot 14 cent de M2. Nu zegt de voorzitter ook bij Moerland opnieuw te hebben laten meten en het blijkt dat hij aan den achterkant er 1 M. bij genomen heeft en hij in erfpacht heeft 100 M2., terwijl hij maar voor 180 betaald. Hij raadt dan ook aan de zaak Moerland maar stilletjes te laten zitten. Het volgende jaar moet het tuintje weer opnieuw verhuurd worden en dan kan men weer zien. Ook nog dit in de huuracte staat dat er geen boompjes geplant mochten worden en hij heeft het toch gedaan. De heer Krijger zegt gehoord te hebben dat de erfpacht sinds 1925 is gébracht op 10 en 14 cent, hij acht dit te veel, gezien alles aanmerkelijk gedaald is. Hij is er dan ook voor «le erlpacht per m- te verlagen. De voorzitter merkt op dat er op die grond een woning staat en liet nel is alsof die grond eigendom is. De heer Krijger vraagt ook nog of dat deskundig bewezen is dat Moer land 10 m2 te veel hee'ft. De voorzitter antwoordt dat het deskundig is opgemeten. Het is 18 m breed en aan de voorzijde is er 1 m bijgenomen, want 1 m. vanaf de gevel staat een heining. De heer Krijger stelt voor de erf pacht vau Moerland le verminderen en te. brengen op 7 cent per m2. De voorzitter antwoordt dat burg. en weth. er voor zijn de erfpachten te laten rusten. Wethouder van Ast is er niet voor alleen van Moerland, maar dan alle maal gelijke monniken,gelijke kappen. De voorzitter merkt nog op dat Moerland er genoegen mee genomen heeft voor zooveel per m2. De heer Krijger stemt dit loe, ma°r de tijden zijn veranderd en dan moet men de bakens verzetten. De 'voorzitter antwoordt dat dit waar is, maar dan had men dit ook moeten- doen met de huishuur van den heer van Brummelen. De heer Boogaart zegt tot de con clusie te zijn gekomen, dat als Moer land 7 cent per in2 betaalt, dit zoo weinig niet is, want dat is ongeveer f 274.68 per gemet, dus bijna de koopsom, liet is een afgelegen stuk grond en een vergeten hoekje, het zou heel billijk zijn als het gebracht werd op 5 cent per m2. De voorzitter merkt nog op dat nu er een woning opstaat de grond veel meer waarde heeft. De heer Krijger vindt het diep treurig dat twee oude menschen daar f25 moeten betalen voor erfpacht. Nog eenige discussie er over en de heer Krijger stelt voor alle erfpacht van 10 en 14 ct. te brengen op 7 ct. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem, die van den heer Dronkers. De voorzitter zegt zijn bezwaren hij Ged. Staten in te zullen dienen. Bij de rondvraag vraagt de heer Krijger of de heer Boogaart ook verslag kan uitbrengen van de "ver gadering van liet brugcomité tot vrijmaking van de brug te Tholen. De heer Boogaart zegt op die ver gadering geweest le zijn, maar er waren nog zeer weinig gegevens. Hij heeft in (ie vergadering gewezen op het request van Poortvliet en hij heeft ook gezegd dat alle stukken op de secretarie aanwezig zijn en dat het hem aangenaam zou zijn als die ook werden ingezien. Verder kan hij niets mededeelen. Spr. zegt verder dat hij wel eens geducht heeft om met een voorstel te komen om de plaatselijke dokter, die zich thans zoo goed ingewerkt heeft dut hij reeds 3/,, van do huis gezinnen op Poortvliet heeft, om hem als blijk van waardeering een tege moetkoming te geven in zijn huishuur. Wij zouden als motief 'hebben dat wij dan onzen dokter zouden be houden. De voorzitter vraagt hoeveel die huishuur is. De heer Boogaart meent van f6 en wij zouden hem dus als blijk van waardeering f300 per jaar kunnen geven. Wethouder van Ast is dit voorstel niet sympathiek. Dc gratificatie van den heer van Brummelen te beknib belen om geld te houden en met de andere hand het weer uit te geven, dat is de methode niet, hij kan er dan ook niet mee meegaan, want om welke reden zou dit moeien ge beuren De heer Krijger kan er ook zijn stem niet aan geven of het zou moeten zijn dat men hem hier hield, maar daar straks eerst een voorstel ver werpen voor gratificatie en nu weer geven en voor welk doel. De voorzitter merkt op voor welke bewezen diensten moet men dit geven en stelt voor het aan te houden lot een volgende vergadering. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Hierna sluiting. Het huwelijk van de Prinses. De herziening der Grondwet. Tentoonstelling in Amsterdam gaat niet door. Werkloosheid. Zooals men weet is er Dinsdag op alle scholen in Nederland om tien uur des morgens een inzameling ge houden voor het geschenk, dat de geheele Nederlandsche schooljeugd aan Prinses Juliana en Prins Bernard ter gelegenheid van hun huwelijk zal aanbieden, en dat zal bestaan uil de volledige inrichting van de bibliotheek van het paleis te Soestdijk, dat voor het Prinselijk paar bestemd is. Precies op dit uur werd er door een deputatie van het comilé en enkele leerlingen van middelbare scholen een bloemstuk aangeboden aan de Prinses, als symbool van de verbondenheid der gansche Neder landsche jeugd op dat moment. De memorie van antwoord inzake de voorstellen tot herziening der Grondwet is verschenen. Behandeld worden hierin o.a. de kwestie van het inkomen der Kroon, die van ministers zonder portefeuille, en verscheidene andere belangrijke punten. Voorts werden er door de Regeering eenige opmerkingen gemaakt over onderwerpen, waaromtrent geen voor stellen zijn gedaan, zoo bijvoorbeeld over de vraag, of het juist is, dat aan de dochter des Konings, ver moedelijke troonopvolgsters, den titel van Prinses van Oranje verleend mag worden. Men weet dat de titel „Prins van Oranje" wordt verleend aan den oudsten zoon van den Koning, of aan den mannelijken nakomeling, die de vermoed Mij ke erfgenaam is van den kroon. Deze titel werd ingesteld door Koning Willem I, die bepaalde, dat de vermoedelijke erfgenaam dien naam zou dragen, „opdat niet de naam, dien wij steeds in alle wisse lingen van de fortuin met eere ge dragen en onder welken onze voor vaderen aan de zaak der vrijheid zoo menigvuldige diensten bewezen heb ben, vernietigd worde en verdwijne." Hieruit blijkt dus, dat de titel van Prins van Oranje tot den mannelijken vermoedelijken troonopvolger moet blijven beperkt. De commissie, welke zich ten doel had gesteld, in een der eerstvolgende* jaren te Amsterdam een wereldten toonstelling te organiseeren, .heeft haar 'plannen moeten opgeven. Ten eerste was het houden van een inter nationale tentoonstelling al niet wel meer mogelijk, in verhand met de Internationale Tentoonstellingsver drag-bepalingen uit het jaar 1928. En nu is bovendien gebleken, dat de regeering geen subsidie wil verleenen voor een groote tentoonstelling, zoo dat het comité van zijn voornemen heeft moeten afzien, en besloten heeft, de plannen op te geven. Voor rekening van een groote reederij uit Brazilië, uit Rio Grande dei Sul, zullen er bij de Nederland sche scheepswerven verscheidene motorschepen worden gebouwd. Deze schepen, vijf in getal, elk van 4000 ton, zullen worden gebouwd bij de maatschappij de Noord te Alblasser- dam, bij de werf Roele te Bolnes en bij de scheepswerf De Klop te Slie- drecht, Hierdoor zullen waarschijnlijk weer vele arbeiders, die nu geen werk hebben, aan den arbeid kunnen gaan. Zoo langzamerhand schijnt er wer kelijk eenige verbetering in den economischen toestand geconstateerd te kunnen worden de statistieken over de werkloosheid uit de verschil lende steden toonen tenminste aan, dat het aantal werkloozen gedurende de laatste maanden kleiner is ge weest dan gedurende dezelfde maan den van het vorig jaar. Vooral in Den Haag schijnt het aantal werk loozen sterk te zijn gedaald, maar hier moet men rekening houden met het feit, dat in verband met de voor bereidingen voor het Vorstelijk huwe lijk een groot aantal timmerlieden, architecten, electriciens en dergelijke werk vinden bij de versieringen van straten en huizen, zoodat waarschijn lijk na de huwelijksfeesten het aantal stempelaars weer zal stijgen... Maar misschien is er dan een ver betering ingetreden in den alge- meenen toestand, waardoor weer velen aan het werk zullen kunnen gaan Vrede tijdens de Kerstdagen? Berlijn, Rome en Moskou sluiten zich aan bij het En- gelsch-Fransche initiatief. De toestand in Engeland weer normaal. - De kwestie van Alexandrette voor den Vol kenbond. - Zware straf voor Frankfurter. - Burgeroorlog in China 2 Tuist dezerdagenis het vijf maanden geleden dat in Spanje de meest ver schrikkelijke burgeroorlog uitbrak, die de geschiedenis kent, en over luttele dagen vieren wij het Kerstfeest. Onder deze omstandigheden ligt he\. voor de hand, dat van verschillende zijden getracht wordt, aan dezen bloedigen oorlog een einde te maken. Daarom is dan ook in de kanselarijen van den Quai d'Orsay en het Foreign Office het plan opgedoken, om zich gemeenschappelijk met de andere groote mogendheden tot de regee ringen van Franco en Caballero te wenden. Het doel van dezen stap is het bereiken van een wapenstilstand gedurende de Kerstdagen en zoo mogelijk natuurlijk voor immer. Het is een zeer prijzenswaardig plan en Berlijn, Rome en Moskou hebben Londen reeds laten weten, dat zij bereid zijn hun medewerking te ver leenen. Maar helaas is dit alles nog slechts theorie. De burgeroorlog heeft reeds zoovele slachtoffers aan beide zijden I DHet borstje inwrijven met Dampo. Pot 30. Dooi 30 cc. Bij Apotb. co Drosiiten. 381 5 45087 gemaakt, zooveel hartstochten opge wekt en tenslotte zooveel belangen van andere naties beroerd, dat op 't Iberisch Schiereiland wel haast on mogelijk de vrede kan worden her steld, zoolang er geen definitieve beslissing is gevallen. Het plan van de [groote mogend heden komt thans naar alle waar schijnlijkheid te laat. Een maand of vier geleden had het tot succes kunnen leiden en het gekwelde land tiendui zenden dooden kunnen besparen. Maar thans? Ook het meest onwaarschijnlijke is tenslotte mogelijk. Misschien zal er tijdens de Kerstdagen rust aan de verschillende fronten in Spanje heer- schen. Maar dat dan tevens de tijd rijp zal zijn voor vredesonderhande lingen is niet aan te nemen. En de poging om door middel van 'n volks stemming onder internationaal toe zicht vast te stellen, wat voor een regime de meerderheid van 't Spaan- sche volk wenscht, zal al evenmin tot succes leiden. De beide strijdende partijen laten reeds thans doorschemeren, dat zij voor een dergelijke oplossing niets voelen. Klaarblijkelijk wenscht men tot het hittere einde door te vechten. In Engeland is het gegaan, zooals wij reeds in ons vorig overzicht voor speld hebben. Koning George VI zit thans op den troon en de episode van Edward VIII is reeds min of meer geschiedenis geworden. Het land is onverdeeld uit de Constilu- tioneele crisis te voorschijn gekomen en ook in een opzicht van builenland- sche politiek is er minder kwaads geschiedt, dan onder de huidige om standigheden het geval had kunnen had kunnen zijn. Minister Eden heelt dit juist dezer dagen uiteen gezet. In Genève was men nog niet uit- vergaderd, nadalde Spaansche kwestie zonder veel ophef van de agenda was verdwenen. Zooals bekend, had n.1. de Turksche regeering de gelegenheid van deze buitengewone raadszitting aangegrepen om de kwestie van Alexandrette te doen behandelen. Alexandrette is een gebied in het oude Fransche mandaat Syrië, waar het meerendeel der bevolking uit Turken bestaat. De tegenstellingen tusschen deze Turken en het overige deel der Syrische bevolking (hoofd zakelijk Arabieren) zijn groot en ook de autonomie, die aan Alexandrette is toegekend vermocht geen verbe tering in den toestand te brengen. De Turken sturen er nu op aan, het gebied van Alexandrette weer min of meer bij het rijk van Kemal Ataturk in te lijven, iets, wat de be volking van Alexandrette zeer naar den zin zou zijn. De Fransche vertegenwoordiger heeft aan den Volkenbond een- der gelijke maatregel sterk afgeraden. Hoewel hij legen de Turken uiterst vriendelijk en hoffelijk bleef, betoogde hij, dat Alexandrette een integreerend deel van Syrië was én dat men zeker moeilijkheden met de Arabieren, die op het oogenblik rustig en tevreden zijn, zou krijgen indien men thans, na de zelfstandigwording van Syrië een deel van het land ging afhakken. Op z'n „Geneefsch" is men nu tot een voorloopig compromis gekomen, waarvan het voornaamste bestanddeel is, dat Parijs het Fransch-Syrisch verdrag over de onafhankelijkheid niet zal ratificeeren, voordat de Vol kenbondsraad over den Turkschen Turkschei) wensch naar onafhanke lijkheid voor Alexandrette een be slissing zal hebben genomen. Meer dan naar Genève is de laatste dagen de belangstelling naar de Zwitschersche stad Ghur uitgegaan Daar werd het proces gevoerd t( den moordenaar van den nation socialist GustiolT. De straf, die Fr turler tenslotte heeft gekregen, jaren tuchthuisstraf, is na het chiatrisch rapport en het pleidooi zijn verdediger niet gering te ach Zelfs in Duitschland is men mei straf tevreden en de bladen, die voor kort scherpe aanvallen op psychiater en den verdediger inhiel hebben thans voor de Zwitser: rechters groote lof. Voor een verkoeling in de Duit: Zwitsersche betrekkingen bestaa dus geen gevaar. Men verwacht dat er na het gebeurde in Chur. Duilschers blijven volhouden, Frankfurter slechts uitvoerder den wil van bepaalde Joodsche oi'° nisaties zou Zijn geweest, hoewel tijdens het proces niets van geble is, weer scherpere maatregelen te de Joden in Duitschland zullen wor genomen. cl In het Verre Oosten tenslotte b de toestand niet zeer duidelijk door de muitende troepen van Tsj Sjoe liang gevangen genomen Tsj Kai-sjek schijnt nog in leven te z De centrale regeering van Nank schijnt overigens niet aan de wensc van de muiters tegemoet te wil komen en bereidt een omsingel van Sian-foe, waar de muiters 2 bevinden, voor. In plaats van een versterkte ai tegen de Japannei s gaan de Chinee ia dus maar liever weer eens on elkaar een robbertje te vechten Tokio zal men dit niet ongaarne ziei THOLEN, 18 December 1936. Jubileum. Tholen's dames-, mannen- en k derkoor heeft gejubileerd. En dat lir vereeniging sympathie heeft van [Te Thoolsche burgerij bleek wel uit volle zaal, die door de zorgen mw. Wed. Hoek aardig was versie De voorzitter de heer J. J. Elsacker hield een een openingsweo waarin hij, de aanwezigen, wapsl onder in de eerste plaats de gen digden die uit hun aanwezigheid plaatse blijk van belangstelling gav betrok. Spr. vertolkte de dank ba heid hierover en gaf een overzi van hetgeen in de tien jaar van bestaan der vereeniging door den hi D. de Vos opgericht met 30 heei in November 1926, zoo al was beurd. 29 April 1927 werd door het ti treden van een 40-tal dames de v eeniging herschapen in een voor mengdkoor, terwijl [in October dat jaar een kinderkoorvan 80 led De bewering dat een zangveree ging te Tholen maar een kort le zou hebben is dus wel gelogenstr; Onder de|leiding van den heer Schu die hier een goede bekende is, vi ze thani haar tienjarig bestaan ln 1935 was het ledenaantal z< danig gedaald dat dames- en ïïil nenkoor samengesmolten zijn, dclr het ledental groeide weder, zooi men nu weer afzonderlijk oefe Wij zingen graag en blijven zim zegt spreker, de zang is ons dierba De heer van Elsacker spreekt wensch uit dat velen tot de veree ging als lid zullen toetreden. Daai memoreerde hij de verschillen prijzen die de verschillende afd lingen op bezochte concoursen he behaald De offervaardigheid der led el werd wel in het licht gesteld dc pj de mededeeling dat het orgel dip dezen zelf is betaald, terwijl ook muziek, mede dank zij de medewi klng van den directeur, door de lei' wordt aangeschaft. De leden zorgd persoonlijk voor het aanscbaflen v een vlag, die jammer genoeg om< f ze niet gereed is, vanavond niet toond kan worden. Nadat rpreker 11 pj in het bizonder het Nutsdepartemi 1 alhier bedankt had voor de steun <|cl ze in den vorm van een subsidie niet en releveerde dat van de opril )ej ters alleen hij en de heer D. de nog lid zijn van de vereeniging, e digde hij. Een hartelijk applaus volg' waarna men gelegenheid kreeg v( het aanbieden van gelukwensch; Mr. A. J. van der Hoeven, MoelkernamenshetNut, G Amsing namens Olympia, Dr. C. Veltenf namens de Oranjevereeniging, W. Klompe namens Concordia, M. Meerman namens Thoolsche Bo S. de Korte namens de Kamermuzii vereeniging, C. Sandijk namens Cr cendo, boden al of niet vergezeld v een bloemenhulde, hunne gelukwe schen aan, waarvoor de voorzitfj dank zegde. 0] Za ïh :1e de J. t In dL de PC ire ;ar

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2