IAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COORANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 18 December 1936. No. 51 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 et volgend nummer ei n ons blad verschijnt plaats van 25 dezer, onderdag 24 December et Nieuwjaarsnummer in ons blad zal inplaats in Vrijdag, op Donder- g 31 December ver- hijnen. In dit nummer :staat gelegenheid tot het aatsen van nieuwjaars- Ivertenties. )e strijd voor betere sociale toestanden Ruwe handen PtJROL TH00LS0HE COURANT blad verschijnt eiken Éjdag. Prijs per kwartaal ,80; met Geïllustreerd ïdagsblad ƒ1,375, franco 1 post ƒ1,65 -}- 15.ct. p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Ambtenaar van den Burger en Stand in de gemeente Tholen takt bekend, dat ingaande l Januari de Vrijdag van 91 uur, be- imd is als dag waarop kostelooze wel ij ks vol trekking plaats vindt. Voor huwelijksvoltrekking op an- ren tijd als waarop zij kosteloos tats heeft, is een recht verschul- d van f10.18 ■^Tholen, 14 December 1936. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, A. J. VAN DER HOEVEN. Burgemeester en Wethouders van ïolen maken bekend, dat voor het tr 1937 de commissie van bijstand het beheer van het Gasbedrijf zal staan uit de heeren Mr. A. J. van r Hoeven, Voorzitter, W. Moelker, Overbeeke en L. J. van Vessern, ien. 11 Tholen, '15 December '1936. PUBLICATIEN. De kerk tegen Atheïsme en Bolsjewisme. Even lang als het communisme istaat, bestaat ook de strijd van de rk, zoowel protestant als katholiek, gen deze ideologie, die openlijk het heïsme predikt en eiken godsdienst s „opium voor het volk" beschouwt, nds de stichting van de Sovjet Unie, aar godsdienstvervolgingen van Jogerhand worden georganiseerd, kan en dezen strijd welhaast permanent 0 lemen, hoewel er vaak een verslap- ng in de krijgsverrichtingen intrad, esondanks kan men niet beweren, at de kerk in dezen strijd groote herwinningen heeft kunnen be ichten. Integendeel: bolsjewieme w i anti-godsdienstige stroomingen f4amen en nemen hand over hand yv '0 en in Spanje heeft deR.K.Kerk f;l sn gevoeligen slag gekregen. Kerken a kloosters zijn vernield, vele pries- rs hebben het leven moeten laten leen enorme organisatie werd stuk ïslagen. En heeft het Vaticaan ook Jiet in Mexico zijn grooten invloed in weleer verloren? Hat Vaticaan is intusschen geen 'eI lacht, die een geleden nederlaag niet cl ogedaan tracht te maken en op het ogenblik ziet men dan ook, dat dc .K. Kerk ztch voorbereidt op de :itt ieuwe campagne tegen de vijanden an den godsdienst. Het is noodig aan deze nieuwe campagne speciale aandacht te wijden, want de strijd zal ditmaal worden gevoerd met andere dan de gebrui kelijke middelen en de invloed daar van zal naar alle waarschijnlijkheid in geheel Europa te bemerken zijn, Beschouwen wij nog voor een oogenblik de gebeurtenissen in Spanje: Is het nu enkel en alleen de Komin tern, die de dingen naar den huidigen genezen vlug met "boos30-60ct.Bij Apotli.en Drogisten 533 45938 10 toestand heeft gedreven? Voor een groot deel moet dit bevestigend wor den beantwoord en de R.K. Kerk stelt zich dan ook onverzoenlijk tegen over de communistische internatio nale. Maar anderzijds en ook de kerk ziet dit in kan het niet alleen de bolsjewistische anti-godsdienstige pro paganda zijn geweest, die de Kerk zooveel schade heeft berokkend. Het anti-godsdienstige zaad moet een gunstigen bodem hebben orn te kunnen ontkiemen en van het feit, dat deze bodem in Spanje bestond, kan men mede aan de Kerk een ver wijt maken. In Rome beeft men dit ingezien en men maakt er geen geheim van. Sterker nog, bet Vaticaan heeft èr een leering uitgetrokken en met deze leering kan het en het geheele anti- bolsjewistische kamp zijn voordeel doen. „Het levende christendom moet trachten de misstanden weg te nemen, die de kern vormen van de bolsje wistische aanklacht tegen de kapita listische maatschappij, aldus liet Kar dinaal Hlond zich dezer dagen uit. In Weenen sprak een hooge gees telijke als volgt: „De noodzakelijke goederen des levens zijn aanwezig, zij wachten slechts op een rechtvaar dige verdeeling. Men moet dus alleen maar wegen en middelen zoeken om ze te brengen, waar men ze noodig heeft. De liefdadigheid mo2t de kroon zijn op het werk der rechtvaardig heid." En een herderlijken brief, die 11. Zondag werd voorgelezen in de R.K. Kerken van Tsjecho Slowakije, be vatte een warm pleidooi voor de armen en noodlijdenden en keerde men zich tegen een „onbarmhartig streven naar de grootst mogelijke winst." Zooals men dus ziet maakt Rome zich op tot een hernieuwden strijd tegen communisme en atheïsme en zulks door middel van een actie voor betere sociale toestanden. En dat deze actie zal worden gevoerd met alle middelen van een moderne pro paganda blijkt uit een bericht uit Rome, volgens hetwelk de pauselijke gezanten opdracht hebben gekregen, de mogelijkheid te bestudeeren van practische samenwerking van de katholieke, algemeen-christelijke en staatkundige krachten, opdat het economisch leven en het sociaal organisme met christelijken geest worde doortrokken. Van hun bevindingen moet rapport worden uitgebracht aan den kardi naal-staatssecretaris. Uit dit bericht kan men de conclusie trekken, dat men de groote massa des volks op dezelfde wijze wil gaan bewerken als zulks onder communis tische leiding geschiedt, maar dan met eigen doeleinden. Een experiment dat men aandacht dient te schenken. GEMEENTERAAD POORTVLIET, 15 December 1936. Voorzitter en Secretaris de heer W. Dronkers. Afwezig met kennis geving de heeren W. Carels en A. Murre. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de'vorige verga dering worden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van den heer W. Ca rels dat hij bedankt als raadslid. Hij deelt tevens mede om alle on juistheid te voorkomen, dat het niet is naar aanleiding van het voorge- gevallene in de raadsvergadering. Een schrijven van den heer A. Murre dat hij bedankt als raadslid. De voorzitter brengt namens den raad dank voor hetgeen die heeren in deze korte zittingsperiode in het belang van de gemeente hebben ge daan en namens burg. en weth. is spr. hen erkentelijk voor de mède- werking die zij bij eenige belangrijke voorstellen hebben verleend. De heer Krijger stemt ten volle met het gesprokene van den voor zitter in en spreekt zijn leedwezen uit dat wij een waardig lid als de heer Carels die wij juist zoo hoog noodig hebben, op deze plaats niet terug zien. Van den Directeur van de arbeids bemiddeling en werkloosheidsverze kering dat het normaal subsidie over het 3e kwartaal bedraagt f 150 en de extra subsidie f 115 Van Ged. Staten een jaarwedde- regeling voor de combinatie secre taris en ontvanger. De voorzitter zegt daar dit bij ons niet voorkomt, stellen Burg. en Weth. voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. st. be sloten wordt. Een schrijven van den Minister van soc. zaken, goedkeuring betref fende de rentedragende voorschotten aan de N. V. Waterl.mij. Tholen. Procesverbaal Aan kasopname bij den gem.ontvanger en bij den secr.- ontvanger van het alg armbeslnnr. Van den Commissaris der Koningin dat kon. is goedgekeurd de verorde ning heffing opcenten op de pers. belasting. Van den Min, van Landbouw en Visscherij dat wederom boomen aan getast zijn door de iepenziekte en dat deze gerooid moeten worden. Burg. en weth. vragen machtiging om deze boomen te laten rooien en ze te verkoopen voor brandhout. De heer Boogaart vraagt of Burg. en Weth. niet in overweging willen nemen om heel het laantje te laten rooien en andere boompjes aan te planten. De voorzitter anwoordt dat de secretaris van de Molen vereeni- ging bij hem is geweest en er over gesproken heeft om al die boomen te rooien daar deze veel last voor de molen van G. Krijger veroor zaken. Ook Krijger heeft wel eens gezegd dat hij wilde dat die boomen er uit waren en* het dan zoo maar te laten. Daar zitten wij dus mede, want al zouden wij daar nieuwe boomen willen planten, de molenvereeniging zou er dan tegen opkomen en aan is er nog wat, er bestaan plannen om de weg daar te gaan verbreeden, dus dan komen daar ook geen boomen meer. En als nu de boomen in den tuin van dr. Taze- laar eens op hoogte zijn, dan wordt het daar ook wel mooi. De heer Boogaart meent toch dat het laatste gedeelte van Putjesdijk wel een mooi laantje zou wezen. De vourzitter merkt nog op dat er dan toch maaralleen boomen zouden komen aan de Noordzijde van den weg, want aan de zuidzijde zal dat niet meer gaan. Met alg. st. wordt besloten de boomen te lateu rooien en te ver koopen voor brandhout. Een schrijven van de P. Z. E. M. betreffende de natriumlampen. De heer Boogaart bad er in de vorige vergadering op gewezen. De P Z.E M. raadt af deze te gaan gebruiken, gezien de hooge kosten die gemaakt moeten worden niet opwegen tegen de voordeelen. Want de kleinste natriumlamp is 63 watt eri ook moet men dan hoogere palen plaatsen, en deze verandering valt niet onder onderhoud aan het net. De heer Boogaart raadt dan toch aan dit niet geheel van de baan te doen, want in de toekomst kan er weer wel wat komen, dat verbetering voor deze lampen is en ook als dit levensgevaarlijke net eens vervangen zou worden door een otidergrondsche kabel. Een schrijven van de N.V. Waterl. mij. betredende het in orde maken van de stralen. De heer Boogaart vraagt of men nu tevreden is over het in orde brengen van de wegen De voorzitter antwoordt van niet, maar heefl er reeds zelf met den directeur over gesproken. Een schrijven van Mej. C. A. van Dijke, waarin ze mededeelt dat zij haar benoeming van penningmeesteres aan het alg. armbestuur onder dank aanneemt. Een schrijven van het alg. arm bestuur betredende zekerheidsstelling van de penningmeesteres. Van hetzelfde bestuur dat als derde lid is benoemd in de commissie voor armenzorg J. Elenbaas. De beer Boogaart meent dat dit wel een beetje te vroeg is gebeurd, in verband met het besluit dat er een. vijfde lid in het armbestuur bij gekozen zou worden. De voorzitter meent dit ook, maar het is geen bezwaar. Een schrijven van Ged. Staten in houdende goedkeuring van de wijzi gingen van bet reglement van hef armbestuur. Een schrijven van de K. N. A. C. inhoudende een verzoek om de pers. belasting voor motorrijtuigen te ver lagen. Burg. en weth. stellen voor hier niet op in te gaan, daar de pers. belasting hier pas weer is verlangd en het toch niet gaat om te splitsen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Van de Kamer van Koophandel te Breda betreflende het borgstellings- fonds voor den Middenstand. Burg. en weth. stellen voor hier niet op in te gaan, daar het geen zin heefl voor deze gemeente. De heer Krijger is het daar niet mee eens. Hij is er voor dat er wat vóór de middenstand gebeurt, want die wordt het meest gedrukt en daarom is hij er voor deze zooveel mogelijk te steunen, want de verdrukte klasse is de middenstand. De voorzitter antwoordt dat men niet moet rekenen dat dit zoo'n groote steun is De heer Krijger wil dit nog eens bestudeeren en stelt voor om het aan te houden tot de volgende vergadering want hij is er voor om zooveel mo gelijk voor den middenstand te doen. Wethouder van Ast is het daar mee eens, maar men moet niet ver geten dat de gemeente garant moet zijn. Met alg. stemmen wordt goedgevonden hel aan te houden. Een schrijven van hel alg. armbe stuur inhoudende een wijziging van de begrooting voor '1936. Met alg. slemmen wordt de wijzi ging goedgevonden. Een verzoek van de zangvereen. Nut en Genoegen, om in een leeg staand lokaal van de school een uit voering te geven. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te beschikken, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek van C. A. Sakko e.a. om verbetering te brengen in de Z. Achterweg. De voorzitter merkt op dat het daar geen'Z. Achterweg is, maar het is een stuk van de Lage weg en die is in onderhoud bij het waterschap. Adressanten zijn dus aan het ver keerde adres en als ze nu eersteen bij spr. waren gekomen, had hij hen dal medegedeeld. Burg. en Weth. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen en er bij te schrijven dat ze zich tot het waterschap moeten wenden. De heer Krijger zegt dat het goed zou zijn dat er een schrijven van de gemeente ging aan het Polderbestuur om te vragen dit gedeelte dan zoo goed mogelijk te onderhouden, want de Achterweg is tegenwoordig een hoofdweg geworden, vooral voor de kerkgangers van de Ger. Gemeente en Ger. Kerk. Hij stelt voor om bij het Waterschap met kracht aan te dringen deze weg goed te onderhouden en desnoods van gemeentiwege steun aan te bieden. De voorzitter merkt op dat men toch niet anders kan dan dit schrij ven voor kennisgeviug aan te nemen. Wethouder Van Ast meent dat als men het voor de kerkgangers wil doen, het heter zou zijn een gedeelte te bestraten, want anders blijft hel modder. De heer Boogaart meent dat, ver geleken bij Slikkot en de N. Achter weg dit nog een keurig baantje is. Hij zou Burg. en Weth. willen vragen ziet toch toe en doet wat U kunt. Wethouder van Ast zegt: U spreekt op Slikkot, dat het daar zoo'n mod derpoel is, maar dat was daar modder, volgens de mededeeling van den op zichter van de Waterl. Mij.de buizen zelf zijn in de modder gelegd en modder kan men niet aanstampen, wel drooge grond. De heer Boogaart merkt op dat men dan aan had moeten vullen met droog zand. Met alg. stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Een verzoek van L. C. Slings om vergoeding volgens art. 13 der L.O.- wet voor zijn zoon die de Chr. U.L.O. school te Bergen op Zoom bezoekt. Burg. en Weth. stellen voor evenals voor de anderen f25 vergoeding per jaar te geven zoolang hij leerplichtig is. De lieer Krijger vraagt naar de redactie van art. 13 der L.O.-wet. De voorzitter leest dit voor en het blijkt dat deze vergoeding bij de wet geregeld is. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor de nieuwe schoolgeldhefïing vast te stellen volgens het concept zooals dat door den voorzitter wordt voorgelezen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Na herhaalde stemmingen wordt tot vijfde lid in liet alg. armbestuur gekozen de heer E. Noom. Herbenoemd worden tot leden van de commissie tot wering van school- verzuim de heeren J. van Brummelen, J. Looyenga, J. C. Endhoven, J. P. Gebraad en G. Sakko. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f168. Aan de orde komt een verzoek van den heer J. van Brummelen om een tegemoetkoming in zijn huishuur. De heer Krijger vraagt hoe Burg. en Weth. daar tegenover staan. De voorzitter antwoordt dat er geen overstemming is bij Burg. en Weth. maar de meerderheid is er voor een tegemoetkoming te verleenen, met de bepaling niet op schrift maar op zijn eerewoord dat hij niet binnen de drie jaar de gemeente gaat ver laten. De heer Boogaart meent dal deze conditie niet te pas komt. De heer van Brummelen heeft akte Fransch en Engelsch, dus kan veel beter. De heer Krijger meent ook dat hij daar nooit op in zal gaan, want als hij zijn positie verbeteren kan, zal hij dat daarvoor niet laten. De voorzitter antwoordt dat men de man terwille wil zijn omdat de huishuur te hoog is en als dit gedaan zou zijn zonder deze bepaling, dan zou hij er na eenigen tijd vandoor kunnen gaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1