WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN De vrees voor oorlog LUXE POST een Boek 45907 Vrijdag 27 November 1936. No. 48 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 FA. J. M. C. POT Ruwe handen THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post ƒ1,65 15 ct. lisp. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. 1 Burgemeester en Wethouders van Jfholen maken bekend, dat legen ■Donderdag 3 December a.s. gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming an privaatputten. In den voormiddag van dien dag uilen scherven enz. door den reini gingsdienst .worden Qpgehaald. Tholen, 25 November '1936. 10 Gevonden voorwerpen 1 Mee ren rij wiel, 1 metalen tim- timmermanshaak, 1 ceintuur dames mantel. 7 Te bevragen Politiebureau Tholen. De vrees voor oorlog is weer in de harten der menschenteruggekeerd. Bang vraagt men zich afzullen wij weer een ontzettende ramp beleven, waardoor de bestaanszekerheid op nieuw met reuzensprongen achteruit gaat en waarbij een menschenleven in het geheel niet meer in tel zal zijn .Geen der symptomen wijst o.i. op deze mogelijkheid. Wij slaan nog steeds op hetzelfde standpunt van eenige maanden geledensteeds durven wij met menschelijke zeker heid te zeggen „de oorlog ligt nog verre van ons.'' Waarop baseert zich deze meening Op het feil, dat de leidende staats lieden de verantwoordelijkheid niet op zich durven nemen voor het ontketenen van eenramp,die niemand ieenig voordeel zal brengen! Kon men maar met een geringe mate van zekerheid zeggen, dat de overwinning mogelijk is en dat men van een dergelijke overwinning zou kunnen profiteeren, dan zouden wij nog zoo pertinent in onze uitlatingen niet durven zijn. Maar het is nagenoeg een feit, dat elke aanvaller het onderspit zal delven terwijl ook de aangevallene hel kind der rekening zal worden. Waarom zoumendoelbewustzelfmoord plegen? Door de enorme vrees, welke er bestaat om een wereldramp te ont ketenen, is een nieuwe factor naar voren gekomen en wel de dreiging zonder dat men de bedoeling heelt deze dreiging in de praktijk ten uit voer te brengen. Men mag het eenigszins vergelijken met St. Nicolaas. Nog nimmer is er een kind in een zak naar Spanje gegaan. En toch zijn vele kinderen door de zak en Zwarte Piet behoed voor te ondeugende streken. Er zijn verzadigde en onverzadigde landen. De verzadigden willen be- EEN PRACHTSORTEERING DOOZEN HEBBEN WIJ ONTVANGEN Een Doos reeds vanaf 40 cent BEZIET ONZE ETALAGE'S BOEKHANDEL THOLEN houden, wat ze hebben en deonver- zadigden wenschen te deelen in de voordeelen, diè een territoriale aan winst hun zal kunnen opleveren. De niet-verzadigden eischen hun deel van voornamelijk tropische gebieden... de verzadigden wenschen niets af te geven. Laten de laatste het op een oorlog aankomen, dan zijn zij zeker, dat zij veel en veel meer zullen verliezen. Zal Engeland, dat onvoldoende krach- lig is, een oorlog aandurven? Heeft Frankrijk, inwendig verdeeld, den moed en ook de kracht om zich te gaan meten met zijn sterke tegen standers? En een oorlog zou toch van Engeland of van Frankrijk moeten uilgaan Of van Rusland... Maar Rusland bevindt zich in een nog moeilijker positie dan de andere landen. Ten eerste weet men niets of nagenoeg niets af van de stemming in het Russische binnenland. Dat het er niet pluis is, wordt bewezen door de verschillende processen welke met een schil terende mise en scene worden gevoerd... wordt bewezen door de verbanning en de veroordeeling van vooraanstaande Russische figuren Maar bovendien loert Duitschland, daarin gesteund door Italië op Rus- lands Westgrens, terwijl Japan zich gereed maakt om zoo noodig zijn slag in het Oosten te slaan. 360 Doos 30 en 60 ct. 8 45934 Indien Rusland het zou aandurven om een oorlog te ontketenen, dan kan liet niet rekenen op de anderé bevriende of half bevriende Weslcr- sche mogendheden. Engeland zal geen vinger uitsteken om Rusland te helpen integendeel, Albion zal het niet on geschikt vinden, wanneer de Russen een pak slaag zouden krijgen. Maar ook Frankrijk zal niet veel doen. F.erder zal de tegenstelling in het binnenland erdoor worden verscherpt, nu de antipathie tegen het pact met Rusland slaag groot er wordt. Wanneer noch Rusland, noch En geland en noch Frankrijk het initia tief zullen nemen tot een oorlog, wie zal het dan doen Duitschland of' Italië? Natuurlijk niet, want deze landen weten, dat ze verder komen met een grooten mond dan met het zwaard. Italië waagt in deze periode geen ooi log. Het land bezit immers al aardig de hegemonie in de Mid- delland:che Zee... het heeft vasten voet in Afrika, Zijn invloed in Midden-Europa stijgt. Waarom zou het alles in de waagschaal stellen, nu het al aardig is ingewerkt? Mussolini zak speeches houden... zal handig manoeuvreeren lus^chen de klippen door en hij zal de rijke oogst binnenhalen. Ook Duitschland heeft een bondgenoot en wel de tijd. De tijd gepaard met den schrik voor een Duitsche agressie zijn voldoende middelen om aan Berlijn het noodige toe te voeren, al zal het eenigen lijd duren, alvorens het vurig verhoopte is verkregen. Ook voor Duitschland zou een oorlog funest, zijn Maar wanneer de groote naties geen oorlog willen, waarom zou dan een oorlog ontslaan? Door den be kenden lont in het kruitvat? Er zal heel wat moeten geschieden om een oorlogsverklaring te durven zenden. Men zal veel over zijn kant laten gaan, gelijk de poes, die voor een muizenhol zit te loe en Neen.... oorlog is gelukkig nog niet in het verschiet. Een zware dag voor de scheepvaart. Een wreede dubbel-moord in Limburg. Nedeiland en de monetaire overeenkomst. Fantastische prijzen. In het begin dezer week heeft een dikke mist de scheepvaart zeer be lemmerd. Slechts enkele schepen waagden het uit te varen. Ondanks het geringe verkeer op de waterwegen, heeft dit toch niet mogen beletten, dat verschillende aanvaringen hebben plaats gehad, waarbij de eene schuit wat meer, de andere wat minder averij opliep. Zoo kwam op den Nieuwen Water weg het ss Willemsplein in botsing met een uitgaande loodsboot. De Willemsplein, welke een lading erts aan boord had, werd door de loods boot aan bakboordzijde in de flank getroffen, hetgeen een vrij ernstige schade tengevolge had, zoodat de Willemsplein onmiddellijk veel water maakte. Erger gesteld was het met het Groningsche motorschip „Schelde" met een lading hout op weg naar Jersey. Dit schip is Zondagmiddag op vijf mijlen naar North Island tenge volge van de dichte mist op de Paternester-rotsen lek gestoten en gezonken. De bemanning wist zich in een reddings' oot in veiligheid te brengen, doch dient bij c.e kust ge komen, zonk ook dit vaartuigje. Al wadend wisten de inzittenden echter het land te bereiken. Zoo is deze gevaarlijke dag voor de scheepvaart alles wel beschouwd betrekkelijk gunstig afgeloopen. Wel is eenige materieele schade veroor zaakt, maar dit had erger kunnen zijn. En gelukkig valt geen enkel menschenleven te b:treuren, hetgeen onder de gegeven omstandigheden wel zeer bijzonder mag worden genoemd. Toch is helaas het begin der week niet voorbijgegaan, zonder degewel- dadige dood van twee hoog-bejaarde menschen. In Merkelbeek, in de provincie Limburg, werd Zondagavond een dubbele moord ontdekt, die ver moedelijk door een vrouw gepleegd werd op twee zeer bejaarde menschen. De vermoedelijke aanleiding tot de misdaad is vrees voor ontdekking van diefstallen, die de huishoudster had gepleegd. De toestand, waarin de lijken der beide oude menschen werden gevonden, wees er op, dat de dader wel zeer ruw was te werk gegaan. Het hoofd van de vermoorde vrouw vertoonde zware wonden en het ver moeden is gerezen, dat met een zwaar voorwerp de schedel was ingeslagen Plet lijk van den vermoorden man vertoonde al evenzeer de kenmerken van een ruw optreden. Bij hem was de hals doorgesneden. Nog kon men de juiste toedracht van deze ver schrikkelijke misdaad niet met zeker heid weergeven, maar ernstige ver moedens b .staan in ieder geval tegen de huishoudster, die dan ook reeds in verzekerde bewaring is gesteld. Toen op 25 September de Fransche regeering er toe over ging denXranc te devalueeren. maakten de regeeringen te Parijs, Londen en New-York tege lijkertijd bekend, dat er een monetaire drie-mogendheden overeenkomst was gesloten, waarvan welde voornaamste bepaling was de bereidwilligheid, om ten behoeve van de circulatiebanken op de egalisatiefonden der drie be trokken landen, goud af te geven tegen de door genoemde instellingen of lichamen in deze landen gekochte deviezen. Weliswaar is de overeenkomst met 24 uur opzegbaar, hetgeen oogen- schijnlijk de overeenkomst van geringe waarde doet zijn, maar men mag niet vergeten, dat gedurende dien tijd de betrokken instellingen ruimschoots de gelegenheid hebben hun deviezen in goud om te zetten, zoodat een deviezenverlies door deze regeling een onmogelijkheid is geworden. Uit hoofde van deze reden werd er, toen bekend werd, dat Nederland eveneens zijn gulden had laten vallen, bij de Nederlandsche regeering sterk op aangedrongen, zich bij de mone taire overeenkomst aan te sluiten. Wel kwam vast te staan, dat de regeering zeer sympathiek stond tegenover het monetaire accoord, maar de daad, d.w.z. de aansluiting bij het drie-mogendheden accoord, bleef achterwege. De kwestie werd weer actueel, toen eenige weken geleden een bijzondere correspondent van het conservatieve Engelsche dagblad „Times" aan zijn blad be richtte, dat Nederland op het punt stond zich bij de over.enkomst aan te sluiten. Inderdaad is dit op 23 November geschied, terwijl ook de Zwitsersche regeering een zelfde stap heeft gedaan. België, dat reeds eerder te kennen had gegeven, gaarne in het blok te worden opgenomen, is tenslotte het laatste lam tegen wiens toetreden geen enkel bezwaar bestond. Zoo heeft het drie-mogendheden accoord zich, uitgebreid tot een over eenkomst tusschen zes landen, waar van men in de toekomst het beste mag verwachten. In alle betrokken landen doet zich de sterke wensch gevoelen, de betoonde handelsbe lemmeringen gedeeltelijk af te schaffen en het ziet er werkelijk naar uit, dat binnen niet al te langen tijd dit inderdaad zal plaats vinden. In dit licht bezien is de toetreding van Nederland van groot belang. Tenslotte nog iets over hooge prijzen. Zooals men weet is eenige weken geleden den weg bekend gemaakt, waarlangs de Koninklijke Stoet op 7 Januari zal voorbijgaan. Aangezien men op dien dag in Den Plaag op 1 millioen menschen rekent, waarvan aangenomen mag worden, dat zij allen een goede plaats willen hebben, hebben de eigenaars van de huizen, waarlangs de stoet zal trekken, wel willend hun ramen tot besehilddng gesteld natuurlijk tegen betaling van een sommetje geld Omdat de vraag echter zeer groot is, vooral naar plaatsen in de onmiddellijke nabijheid van de Groote Kerk en het Koninklijk Paleis, zijn voor verschil lende panden prijzen betaald, die werkelijk ongelooflijk zijn. Londen staat Generaal Franco geen blokkade toe. - Engel sche schepen mogen geen wapens naar Spanje vervoeren. - De kwestie der non-inter ventie. - De strijd om Madrid duurt voort. - Verontwaardiging in Duitschland over de arres taties van Duitschers in Rus land en over de toekenning van den Nobelprijs aan von Ossietzky. Nadat reeds Zondag het Engelsche Kabinet in spoedzitting was bijeen gekomen, zag men in Engeland, en ook daarbuiten, de rede, welke Eden Maandagmiddag in het Lagerhuis zou houden, met groote belangstelling tegemoet. Want slechts zeer dringende aangelegenbeden kunnen Baldwin en de zijnen nopen op 'n Zondag bijeen te komen. Eden heeft nu verklaard, dat de Engelsche regeering geen van beide in Spanje strijdende partijen als oor logvoerend zou erkennen. Van geen van beide partijen ook zou de En gelsche regeering aanhouding van Engelsche schepen op open zee, d.w.z. meer dan 3 zeemijlen van de kust verwijderd, dulden. Wie dit toch zou wagen, zou door de Brïtsche vloot als zeeroover beschouwd en behandeld worden. Dit was hel antwoord aan Generaal Franco, die een blokkade van Bar- celona had aangekondigd, en tevens een waarschuwing aan eenieder, die Franco zou willen helpen bij een blokkade. Anderzijds heeft Engeland het Franco ook weer niet te moeilijk willen maken. De Spaanscbe generaal zal zijn handen van Engelsche schepen af moeten houden, maar daarvoor krijgt hij nu de garantie, dat door VOOR JONGENS OF MEISJES IS EEN AARDIG ST. NICOLAAS CADEAU! Gebonden boeken reeds vanaf 85 ct. FIRMA J. M. C. POT BOEKHANDEL THOLEN deze schepen geen wapenen zullen worden vervoerd. Engeland heeft dit bij de wet verboden. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de doelbewuste houding, die Engeland in dezen heeft aangenomen, voor de geheele internationale scheep vaart van belang is Tegelijkertijd met Eden's verklaring hebben Berlijn (door middel van Von Ribbentrop) en Rome laten weten, dat men daar zijn houding ten op zichte van de non-interventie zal handhaven en zijn medewerking aan de Londensche commissie zal blijven verleenen. Rome heeft daar nog aan toegevoegd, dat het Franco geen militaire hulp zal schenken en met name niet ter zee. Het wordt met de non-interventie anders een eigenaardig geval. Er be staat geen twijfel aan, dat de wor steling om Madrid het kenmerk draagt van een beproeving van Russische, Duitsche en Italiaansche technische wapenen. Ook komt er uit verschil lende landen levende hulp, en het zijn wel speciaal de Madrileensche troepen, die hiervan profiteeren. Maar dit alles schijnt geen tragische gevolgen te hebben, indien men naar buiten maar doet, alsof men zich geheel aan de regels van "het non-interventiespel houdt. De niet-inmengings-commissie is inderdaad eenigszins belachelijk, maar zulk in heel wat mindere mate, dan velen in Europa meenen. Want heel wat meer kans zou er op een Euro- peeschen oorlog bestaan, indien men de non-interventie-idee niet naar den schijn zoo hoog hield. Nu kan men dingen doen, die men niet laten wil en desondanks een oorlog vermijden die men niet wenscht. En intusschen blijft de strijd om Madrid verder woeden. Hoewel men uit de verschillende berichten wel den indruk krijgt, dat de rechtsche troe pen langzamerhand iets verder de Spaansrhe hoofdstad binnendringen, ziet het er toch naar uit, dat zij deze heetbegeerde plaats slechts steen voor steen zullen moeten veroveren en dat de strijd nog enkele weken zal moeten voortduren. Overigens blijkt ook. dat de Ma drileensche troepen er door hulp van buiten steeds beter voor komen te staan. Zooals de toestand op het oogenblik is, lijkt het welhaast on mogelijk den vermoedelijken over winnaar aan te wijzen. Er kan nu nog van alles gebeuren en het is zeer wel mogelijk, dat er tenslotte zal blijken, dat de Spaansche burger oorlog den Russischen in duur eve naart. Wat er dan van Spanje over zal blijven, is een vraag, waarmede men zich maar beter niet kan ophouden. In de Duitsche hoofdstad viert op het oogenblik de verontwaardiging hoogtij. Eerstens om de vele arresta ties van Duitschers in Sovjet-Rusland. Een dezer Duitschers, Ir. Sticklin, is zooals bekend, reeds ter dood ver oordeeld en hoewel de Duitsche am bassadeur namens zijn regeering te Moskou gratie voor den veroordeelde heeft verzocht, lijkt men in de Sovjet- Unie weinig voor een amnestie te voelen. De Sovjets zeggen, dat de gearresteerde Duitschers zich hebben schuldig gemaakt aan spionnage en sabotage. In Berlijn zegt men daarentegen, dat de gearresteerden zoo onschuldig zijn als pasgeboren kinderen en dat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1