WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAIP VOOR 1937 :i rijdag 13 November 1936. No. 46 Vier en vijftigste jaargang ndagsbiad franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer r post f 1,65 -j- 15 ct. p. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK Advertentiën van 1 tot 4 1043 )e Godsdienst- ervolgingen n de Sovjet-Unie 4 iÜROL maakt zc gaaf en zacht KALENDER THOOLSCHE COURANT blad „verschijnt eiken NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN regels 75ot, iedere regel •ijdag. Prijs per kwartaal meer '175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. de taak van West-Europa De bekende Pro-Deo-Commissie heeft dezer dagen in haar rapport ontzettende bijzonderheden over den lijdensweg der Evangelische geestelijken in de Sovjet-Unie gepubliceerd. In de nieuwe Russische Grondwet ordt het Russische volk de vrijheid het houden van godsdienstige eningen uitdrukkelijk gegarandeerd welk een ongehoord krasse te- instelling deze grondwettelijke ga- mtie staat met het feit, dat men ians de la-.tste resten van de evan- lische en katholieke geestelijkheid troeit, is te opvalland, dan dat er Dg eens met bijzonderen nadruk op iu moeten worden gewezen. Onder hel schier eindelooze aantal mklachtea, dat het gecultiveerde uropa in den laatsen tijd op dit ge- ed tegen de Sovjet-Unie te richten id, valt echter toch de vervolging in de geestelijken, door de methodes daarbij worden toegepast, nog rns extra op. De Pro-Deo-commissie eet over de vervolging van evan- ilische geestelijken vele gruwelijke jzonderheden te melden en de ka- lolieke priesters zijn er zeker niet iter aan toe. Indien men verneemt, dat voor de idiening van evangelisch Rusland het oogenblik neg slechts vier lestelijken werkzaam zijn, en indien en weet dat de Sovjet-Unie een isde deel van de aarde omvat, dan irst zal men de waa:de van de nog ngeRussischegrondwet naar waarde linnen-schatten Want men kan de o urrpeescbe wereld toch niet wijs aken, dat al deze geestelijken hun Dst vrijwillig hebben verlaten, of zij allen zulke infame misdadigers i, dat de Sovjet-Unie wel tegen en dank tegen hen moest optreden. De Archimandrid Jewgenij heeft ch korten tijd geleden tot het bis- ihoppelijk concilie der Russische rtodoxe kerk buiten Rusland gewend bijzonderheden over de ver- hrikkelijke kerkvervolgingen Deze lonnik, c.ie zelf uit Sovjet-Unie ont- lapt is, schildert het ontzettende t, dat honderden priesters in de Tlatste tien jaren hebben moeten on- "^rgaan. Het is overbodig, hier nader i deze mededeelingen in te gaan, zijn over het algemeen bekend, a het eene geval lijkt precies op het ndere. Maar er mag in dit verband nog 'el eens op gewezen worden, dat ien in Europa zoo weinig doet om et lot van deze ongelukkigen te erbeteren. En dat, terwijl het op het ogenblik gemakkelijker moet zijn, inigen druk op Moskou uit te oefe en, dan zulks eenige jaren geleden et geval was, toen Rusland zich ehuudensmet de verschillende com- lunistische partijen in West Europa - zoo goed als niet met ons wereld- eel bemoeide en er zich ook weinig an aantrok, wat men daar wenschle. Dal is tegenwoordig anders. Rusland .ffeekt in bijna alle Europeesche 11 angelegenheden een woordje mee, et is lid van den Volkenbond, en «en krijgt den indruk, dat Moskou e in Europa verkregen positie niet aarne zou willen prijsgeven. In deze mstandigheid ligt de mogelijkheid oor Christelijk Europa opgesloten, loscou wellicht tot een andere han- elwijze te dwingen. Er is reeds meer dan eens op ge ezen, dat indien men Rusland te erstaau zou geven, dat er voor gods- ienstvervolgerste Genève geen plaats zulks waarschijnlijk ten gevolge zou h bben, dat er tenminste eenige verbetering in het lot van de nu bijna aan de vernietiging prijsgegeven Russische kerk zou worden gebracht. Dat daarmede nog niets aan het anti-godsdienstige element van het communisme zou zijn veranderd, be- Handen rood en ruw Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 515 45895 hoeft wel geen betoog, maar zulks is op het oogenblik van secundairen aard. In de allereerste plaats moet het er thans om gaan, vele ongeluk kigen te redden van den dood of van verbanning naar Siberië. Helaas wordt er in deze richting zoo goed als niels gedaan, integendeel toen Dimitroff eenige weken geleden herhaalde, wat reeds eenige malen door Lenin en Krassin was uitge sproken „Wij zullen alle priesters wègvagen en alle kerken met den bodem gelijk maken", heeft men nau welijks een protest laten hooren. Een krachtige actie is derhalve noodig, om West-Europa wakker te schudden, dat, wil het mee blijven spelen in het Europeesche concert, het strikt noodzakelijk is, de gods dienstvervolgingen, die ieder mensch, of hij zich nu al dan niet voor ker kelijke zaken interesseert, tegen de borst stuiten, te staken. (Nadruk verboden.) Minister de Wilde en kwestie met de burgemeesters. Mededeelingen in de memorie van antwoord betreffende ver schillende zaken, die in den laatslen tijd aan de orde waren o.a. ambt Hardenberg en 's Gravenzande. Het is uiteraard niet mogelijk, aldus de minister van binnenlandsche Zaken in de memorie van antwoord be treffende zijn begrooting op de vraag, of burgemeesters, die zich aan een grove verkeersovertreding schuldig maken uit hun functie moeten wor den ontheven, een categorisch ant woord te geven. Alles hangt af van de omstandigheden van het concrete geval en er moet steeds, gelijk even eens in het verloopig verslag, wordt betoogd, met voorzichtigheid worden opgelreden. De minister heeft kennis genomen van de aantijgingen welke tegen een burgemeester president van het centraal verkoopkantoor van mosselen, zijn ge richt en ook van bet onderzoek, naar deze zaak ingesteld. Kennisneming van de stukken heeft den minister tot de overtuiging gebracht dat er voor het nemen van maatregelen zijnerzijds tegen dezen burgemeester geen aan leiding bestaat. De burgemeester van Breda heeft in de rede waarmede hij zijn ambt aanvaardde, gewaarschuwd tegen het doordringen langs heimelijken weg, van extremistische theoriën, waartoe sommigen, met buitenlandschen steun trachten kernen van onrust te vormen teneinde de bestaande instellingen omver te werpen. De burgemeester noemde daarbij de communisten. De minister is, met de andereleden, hier aan het woord van meening dat den burgemeester geen blaam treft. De minister kan geen bezwaar zien tegen den maatregel van orde, hierin bestaande, dat geen groet mag worden gebracht of roep ten beste gegeven die een politiek karakter heeft. In het geval, dat de minister nauwkeurig heeft nagegaan, was dit verbod ge richt tegen eiken groet of roep, die een politieke uiting is Dat een bepaalde groep meent, zich bij officieele plechtigheden en feesten op geen andere wijze té kunnen uiten dan door het bezigen van dezen groet of roep moge te betreuren zijn maar dit moet voor rekening van die groep blijven. Prins Bernhard als officier. Beëedigin'g geschiedt te Amersfoort. Naar verluidt, zal Prins Bernhard bij zijn benoeming tot officier bij het wapen der cavalerie worden inge deeld bij het le Halfregiment Huzaren te Amersfoort. De plechtige beëediging zal aldaar geschieden. Het huwelijk van de Prinses Een geschenk van de B.V.L. Na het bekend worden van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard heeft zich, onder voorzitterschap van den heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstorm Commissie, een B. V.L.-huldigingscomitëgevormd, beslaande uit vertegenwoordigers van alle gewestelijke landstormcommissies uit het geheele land. Het huldigingscomité besloot een schilderij te doen vervaardigen van H.M. de Koningin, op den landdag van den B.V.L. te Barneveld, up 7 Juni '1935. De opdracht werd gegeven aan den kunstschilder Willy Sluiter. Bij dit schilderij zal een album gevoegd worden, vermeldende de namen der leden van de gewestelijke landstorm commissies. Alle84.000 B.V.L -vrijwilligers hebben iets bijgedragen voor de totstand koming van dit geschenk. Voor Friesland heeft in dit huldi gingscomité zitting de heer T. Nauta, voorzitter Friesch Nationaal Comité, te Dokkum. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen wonen op het paleis Soestdijk De inrichting van hun aanstaande woning een gedeelte van het Nationaal geschenk. Nen meldt ons, dat H.M. de Konin gin aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een gedeelte van het paleis Soestdijk heeft aangeboden om als toekomstige woning in te richten. Het prinselijk paar heeft de wensch te kennen gegeven, dat de noodige veranderingen en inrichting van hun aanstaande woning een gedeelte zullen vormen van het nationale geschenk, hetwelk aan de Prinses en den Prins bij gelegenheid van hun huwelijk zal worden aangeboden. DE NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN. Verkeersregels sedert 1 Nov in werking De K.N.A.C. brengt in herinnering, dat op 1 Nov. d i e nieuwe verkeers regels in werking zijn getreden, waar voor geen nadere datum is genoemd (bijv. achterlampen voor rijwielen 1 Jan. 1938)-en waarvoor geen nadere aan wijzigingen noodig zijn (bijv. aan duiding voorrangswegen deze zullen geleidelijk worden aangewezen.) Zeer in het kort worden de voor naamste regelingen, die wel in werking treden, hieronder gememoreerd. Parkeeren toegestaan zonder eigen verlichting binnen 30 meter "an een brandende straatlantaarn. Parkeeren op onverlichte wegen: ter rechterzijde van den weg met gewone stads verlichting of met één lamp, aan de linkerzijde van het voertuig, die gelijktijdig naar voren wit en naar achteren rood licht-geeft, ter linker zijde van den weg (tot 1 Jan. 1938) met gewone stadsver- lichting. Inhalen en passeeren enz.: Bij in halen is tripleeren verbodenook snelheidsvermeerdering hij ingehaald worden is niet toegestaan. Bij inhalen en passeeren van rijdende of bewe gende voertuigen, enz. mag men niet op de linker weghelft komen bij kruisingen in bebouwde kommen en op onoverzichtelijke kruisingen buiten bebouwde kommen. Men mag niet verder van den rechterkant van den weg rijden, dan door de om .tandig- heden wordt gerechtvaardigd. Trams moeten rechts gepasseerd worden, indien daar ruimte voor is zoo niet, dan mag links gepasseerd worden, mits het tegemoetkomende verkeer niet wordt belemmerd. Pas seeren van een tram is verboden aan de zijr.e waar passagiers in- of uit stappen, tenzij een vluchtheuvel aan- wezigis of trampersoneel toestemming geeft. Vluchtheuvels moeten rechts ge passeerd worden, tenzij (met groen licht) is aangegeven dat het snelver keer ook links mag passeeren. Stilstaan met voertuigen is verboden op brugg n. Verder mag niet worden stilgestaan voor een uitrit en binnen 8 meter van een autobushalte, tenzij voor het onmiddelijk in- of uitstappen van passagiers. Dezelfde uitzondering be evens die voor het onmiddellijk Iaden en lossen van goederen bestaat binnen 8 meter van hoeken, naast of binnen 8 meter van vluchtheuvels, in bochten in bebouwde kommen en in onoverzichtelijke bochten buiten bebouwde kommen, a aar dus evenmin mag worden stilgestaan. Signalen na 10 uur 's avonds zijn ge'uidsigna!en verboden, behalve in geval van uitzrste noodzaak en moeten knippersiguale.i worden gebruikt. Vóór 10 uur 'savonds zijn hij duis ternis knippersignalen toegestaan. Ruimte voor bestuurder De auto bestuurder moet op de rugzijde van den zitbank gemeten 60 c.M. ruimte hebben, iedere passagier daar naast ten minste nog 40 c.M. De K.N.A.C., secretariaat Lange Vijverberg 10, 'sGravenhage, staat gaarne belangeloos ten dienste van hen, die nadere inlichtioge omtrent de Motor- en Rij wiel wet, resp. -Re glement of Beschikking wznschen te ontvangen. NIEUWE WETTELIJKE BEPALINGEN INZAKE AUTOBUSDIENSTEN. Per I Januari treedt een concessieregeling in werking. De strijd om de wilde busdiensten tusschen de ondernemers eenerzijds en den Dienst van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen anderzijds ver keert op het oogenblik in een phase, waarin gesproken mag worden van een volledige nederlaag van het over heidslichaam. Immers heeft de Llaag- sche Rechtbank in hooger beroep tot tweemaal toe een vrijsprekend vonnis geveld, op grond van het feit, dat het betrof vervoer van personen, die lid waren van een bepaalde vereeni- ging- Het Rijkstoezicht staat daardoor voor het oogenblik vrijwel machte loos, maar dat zal niet lang duren, want per 1 Januari treden bepalingen in werking, ter vervanging van dat deel van de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer, dat op het motorvervoer slaat. De bepalingen zijn gebaseerd op een ontwerprege ling van het auto-vervoer van per sonen, samengesteld door de com missie-De Vries, en worden op grond van de machtigingswet door den minister van Waterstaat in werking gesteld. In de nieuwe bepalingen wordt het vervoer van personen per motor voertuig geheel aan vaste regels ge bonden. Voor de vaste autobusdien sten is een concessie noodig, welke niet meer verleend zal worden door Gedeputeerde Staten, maar door een centrale commissie van vijf nader aan te wijzen personen. Voor toerwagen-ritten zijn vergun ningen noodig, welke verleend kun nen worden door den Rijksinspecteur van de Verkeersinspectie in het be trokken district. Communale bus diensten behoeven een vergunning van het betrokken gemeentebestuur, hetwelk ook de bedrijfsvergunningen voor taxi's en huurauto's dient te verleenen. Het z.g. eigen vervoer, waaronder wordt verstaan het vervoer van fabriekspersoneel e. d behoeft even eens een bijzondere vergunning. Na inwerkingtreding van de nieuwe bepalingen komt er dus feitelijk geen bus op den weg zonder concessie of vergunning, terwijl bovendien iedere politieagent, marechaussée of veld wachter het recht heeft om bij het ontbreken van een concessie of ver gunning procesverbaal op te maken. De eindstrijd om Madrid. De volksfrontregeering naar Valencia gevlucht. Mussolini wil een verzoening met Enge land. De conferentie van de onderteekenaars van de proto collen van Rome. De kwestie tusschen Polen en Danzig. Beck's onderhandelingen in Londen. De laatste bloedige gevechten om het bezit van Madrid worden thans in de straten van de Spaansche hoofd stad geleverd, en de mogelijkheid is dan ook geenszins uitgesloten, dat op het oogenblik dat, dit overzicht verschijnt, de nationalisten hun vlag reeds op de openbare gebouwen, of wat daarvan overgebleven is, hebben geplant. De laatste dagen van den strijd hebben zich gekenmerkt door een langzaam maar zeker voort- dringen der nationalisten, waarbij de aanvallers zooveel mogelijk risico's vermeden. De Volksfronttroepen heb ber. zich tegen deze opmarsch taai verdedigd, maar hun zaak stond er van den beginne af aan vrijwel hope loos voor. Zoowel van links als van rechts heelt men kunnen hooren, dat de bewapening der nationalisten verre superieur was aan die der Volksfron- ters. Bovendien ontbrak het Madrid aan goedgeschoolde troepen en des kundige officieren en in dezen toe stand hebben ook de Russische advi seurs, die zonder eenigen twijfel de regeering CaLallero een handje ge holpen hebben, geen verbetering kun nen brengen. De Madnleensche regee ring zelf heeft reeds haar biezen gepakt en in Valencia onderdak ge zocht. Is de hoofdstad dus eenmaal in% handen der nationalisten, dan zal men een in Madrid en in Valencia zetelende regeering hebben, en wordt het aan de verschillende staten dezer wereld ovorgelaten, welke van deze beide men nu als de ware wil er kennen. Voorloopig ziiilen de meeste regeeringen te dien aanzien wel een gereserveerde houding aannemen. De burgeroorlog is n.1 ook na den val van Madrid nog geenszins ten einde. Zoowel in het Noorden van het land als in het Zuiden opereeren nog steeds vrij sterke contingenten Volksfronttroepen, en in ieder geval staat ons nog de laatste beslissende strijd tegen Catalonië te wachten. Men kan ervan op aan, dat Barce- lona zich op het oogenblik alle moeite geeft, om de Cataleensche provincies met Russische hulp zooveel mogelijk te versterken. Waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat de Spaansche burgeroorlog naar alle waarschijnlijkheid niet voor het vol gende jaar zal zijn beslist. REEDS ONTVANGEN DE HUMORISTISCHE PRIJS 40 CENT FA J. M. C. POT, BOEKHANDEL, THOLEN Ï3 45ÜÜS

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1