Bericht Brand wonden akkers Kloosferbalsem WERELDSPAARDAG NUTSSPAARBANK TE THOLEN lid van den nederlandschen spaarbankbond ebl mités voor inzameling van gelden lei huwelijksgeschenk H. K. H. Prinses Juliana Z. D. H. Prins von Lippe Biesterfeld. ovinciaal comité in Zeeland. Eerevoorzitter; Jhr. Mr. J. VV. ;arles van Ufford, Commissaris der iningin in de Provincie Zeeland. Werkoomité M. Fernliout, burge- •ester van Middelburg, Voorzitter, r. Mr. M. L. Quarles van Ufford' Middelburg, Secretaris. Jbr. F. selaerls van blokland, Agent Nederl. uk te Middelburg, Penningmeester S. S. Smeding, Directeur-Hoofd- dacleur van de Prov. Zeeuwsche ddelburgsche Courant te Middei- rg- Voorts hebben in het Provinciaal g< imité zitting genomen M. A. van Arenthals, raadslid te n^ts. W. den Boer, wethouder te irikzee. M. Boonman te Rilland- ith. Mevrouw van den Broecke de in, raadslid te Aardenburg. luairière van Citters-de Vulder Noorden Noordgouwe Jkvr. H. Baresse Collot d'Escury, te oosterzande. J. de Feijter, oud- ird rgemeester van Zaamslag,1e Zaam- ig. S J. Gast, Voorzitter Water- a lap Schouwen, te Duivendijke. J. C. Gelderman, geneesheer te irtgene. J. L. van Gorsel, Dijkgraaf n liet Waterschap Oud-Vossemeer Oud-Vossemeer. W. Kakebeeke Goes. W. H. Kloet, Dijkgraaf van it Waterschap St. Maartensdijk, te Maartensdijk. E. Th. Lockefeer, d der 11e Kamer Staten-Generaal Hulst. H. van Mazijk, Notaris te uis. I. van Melle, fabrikant te •eskens. A. H. de Milliano, lid der aten van Zeeland, te Waterland- rkje. P. A. Neeteson, directeur ikerfabriek, te Sas-van-Gent. L. iderdijk, lid der Staten van Zeeland, Middelburg. J. C. Paap, Notaris Vlissingen. J. Pilaar, oud-Notaris Goes. E. P. Polderdijk, oud-weth. Nieuw- en St. Joosland. St. J. de ïgl, oud-dijkgraaf, te Wissekerke. Scheele, wethouder, te Ter Neuzen, r. VV. Z. van Teijlingen, Kamerheer 1). d. van 11. M. de Koningin oud- frgemeeste.r van OostkapelJe en rooskerke, te Oostkapelle. A Wisse jkgraaf Waterschap Humoirt, te nna Jacobapolder (St. Philipsland). C. van de Zande, lid der Staten n Zeeland, te Nieuwerkerk. St. Annaland. C. M. P. W. Hanssens ïrg. voorzitter. M. J. Heijboer weth. 'd, .Goedegebuure weth.F. M. Boogaard m.-secr. H Kra.ayNed.Herv.pred. Hage, voorganger Geref. Gemeente. N: Geluk, Pres. Kerkvoogd Ned. erv. Kerk. St. Maartensdijk Mr. H. H.Schuller ïrg. voorz.C. M. Quakkelaar, weth. L. Koopman, weth J. E. B. Meloen m.-secretaris, secr.-penningmeester Oud-Vossemear. Mr. J. J. Versluijs rg. voorz.Pastoor Bemelman i. H. van der Eist, Ned. Herv. pred van der Ploeg, gem.-secr.Ds. A. Vreugdenhil, Ger. pred.; Mej. Hommel; Mej. M. C. Hommel; ej. J. Pollie Mej. P. J. Ruijtenburg. St. Philipsland. H. P. Kleppe burg. loi'z.Ds. Spoelstra, Ger. Pred. P. van Dijk, hoofd bijz. school; J. van den Ende, hoofd o.l. school P. Roozemond, waarn. hoofd o.l. ihool. Poortvliet. W. Dronkersburg. voorz; C van Ast, weth.; J. van Brum- elen, hoofd o.l. schoolJ. Looyenga, lofd bijz school; W. Carels, oud- )ofd der school. Scherpenisse. W. L. Klos, burg. >orz.L. C. van Doorn, oud-gem. cretaris; A. L. G. van Doorn, gem.- cretarisA. C. Polderman, Arts; OudesluijsJ. P. Kerpestein J. M. in der Graaff; J. M. Muller; W. van ïr Graaff; C. van Dalen. Stavenisse. A. F. Hanssens burg. vJ>orz.D. Stoutjesdijk, wnd* voorz. erkeraad N. H. Kerk.; M. H. Taze- ar, weth.J. Oudesluijs, hoofd o.l. v hooiG. Steendijk. dijkgraaf Water- "hap. Tholen. Mr. A. J. van der Hoeven; ïrg voorz.G. Amsing, secr.-pen. astoor L. J. J. Schamper; Dr. C eltenaar Ds. H. K. Wolfensberger f. L. Klompe; W. Moelker; G. er kam man. POORTVLIET. Bij genoegzame lelname zal deze winter wederom ior de niet leerplichtige jeugd een arsus voor vervolgonderwijs gehou- fti en worden. Men kan zich daartoe z )or 1 Nov. opgeven bij het hoofd ni er Openbare School Dhr. J. van rum melen. De vereeniging „de Macht van et Kleine" organiseerde een propa- anda-avond in het Hotel Geene. Een zeer talrijk publiek volgde met groote aandacht de fraaie Haarlem-Heem stede film die door Dhr. Smit propa gandist van de Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte vertoond werd. De film geeft een duidelijk beeld van het omvangrijke doch zegenrijke werk dat in de gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede verricht werd. De heer Looyenga opende de bijeenkomst met gebed in schriftlezing en leidde den spreker met een kort woord in. Het was een mooie avond waarop het bestuur van de Macht van het Kleine met voldoening kan terugzien. 9 45862 Thans naast goudgele ook witte Pu- rol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SCHERPENISSE. Tengevolge van een bezoek van den heer Inspecteur van het onderwijs aan de o.l.school alhier is op diens verzoek het groote dubbele lokaal thans ontruimd van banken en is nu geheel ledig. Dit lokaal moet bij slechte weers gesteldheid gebruikt worden voor gymnastiekoefeningen. Dok de ver schillende vereenigingen moeten thans in dit lokaal hun vergaderingen houden. -- Nu de Veerweg naar St. Maar tensdijk geheel is bestraat behoeven de auto's enz., welke naar die plaats en verder liggende dorpen moeten, niet meer via de Stoofdijk te rijden, doch kunnen nu via de Veerweg en Veerdijk thans deze plaatsen bereiken. Dit is al een groote verbetering, aangezien de zg Krommendijk zeer slecht be gint te worden en ongelukken zeker niet zouden uitblijven. ST.-MAARTENSD1JK. De aanbe veling voor dijkgraaf van den Muije- poldez bestaat respectievelijk uit de heeren G. J. de Wilde, M. L. Man neke en J L. Quaak. Tot secretaris der Commissie tot wering van Schoolverzuim in deze gemeente is gekozen dhr. C. J. Geluk. STAVENISSE. Tijdens het storm weer zijn 11. Dinsdag in den voor middag alhier in bel z.g. „Schaar" 2 vaartuigen op drift gegaan en om hoog gevaren. Van het eene schip was des middags alleen de mast en de roef nog zichtbaar, Een paar sleepboolen die daar in de buurt waren, slaagden er in de bemanning over te nemen en te Bruinisse aan wal te brengen. Het gezonken schip is het sleepsehip „Maria", gezag voerder Vermeulen en geladen met 700 ton suikerbieten, komende van Breskens en op reis naar Dinteloord. Het bergen van bet schip is opge dragen aan de bergingsmaatschappij van der Tak te Rotterdam. ST. ANNALAND. Uien veiling van Dinsdag j.1.900 balen Rijnsburger (gewone) f 1.58, 80 balen idem (grove) f 1.5130 balen stek f 0.60, 25 balen drielingen f0.93, 5 balen Picklers f 5 54. Voorts '1000 kg. wijnpeen f 1.04. Alles per 100 kg. Zaterdag 31 October zal de Volksbibliotheek weer geopend wor den. De boeken worden uitgereikt in de Chr. school, des namiddags van 2—4 uur. OUD-VOSSEMEER^ O.V.C I speel de Zondag j.1. haar tweede competi tiewedstrijd tegen O.S.C. I uit Ossen- drecht. De O.V.C.'ers die voortdurend bet heft in handen hadden, konden een G0 overwinning boeken. Ten gevolge van het schichtig worden van een voor een wagen met strooi gespannen paard, is den heer C. J. van Dijke alhier, een ernstig ongeluk overkomen. Hij viel van het voertuig en kreeg dit over het lichaam. Geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat dhr. van Dijke aan zoo goed als aan alle ribben kneuzingen heeft opgeloopen. Naar we vernemen is tegen de heer S. alhier proces verbaal opge maakt wegens het storten van vuil op het gem. stortingsterrein buiten de daarvoor vastgestelde uren. Men zij dus gewaarschuwd. De vrouw van dhr. P. v. Schetsen alhier heeft bij werkzaamheden aan de wasch zoodanige brandwonden aan een harer beenen opgeloopen, dat het inroepen van geneeskundige hulp noodzakelijk was. Prinselijk paar weer in ons land terug Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondag, van hun verblijf in Duitschland,in ons land teruggekeerd. Per auto passeerde het prinselijk paar onder het gejuich van de vele belangstellenden die langs den weg stonden opgesteld, de douane bij Glanerbrug. De wagen, een gesloten type, was vol bloemen wuivend en met vroolijke gezichten maakten de Prinses en de Prins hun entree op Nederlandsch grondgebied. Des middags omstreeks halfvier is het jonge paar op het paleis Het Loo gearriveerd. Bij een steuntrekster f18.000 gevonden Een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft in samenwerking met de recherche huiszoeking gedaan bij een zekere weduwe van D. in een arbeiderswijk te Schiedam op grond van vei moeden, dat zich bij haar in huis een groot bedrag aan geld zou bevinden, zonder dat de bezitster, die steuntrekkende is, dat aan Maat schappelijk Hulpbetoon zou hebben opgegeven. Het vermoeden is juist gebleken, want de vrouw bleek 18000 gulden, bestaande uit bankbiljetten en specie op verschillende plaatsen in haar woning verborgen te hebben. Het feit doet zich thans echter voor, dat zij niet vervolgd kan worden wegens verduistering van gemeenschapsgelden maar wel wegens valsche belasting aangifte. Zij had het geld na haar man's dood door erfenis verkregen en de zoon die stempelde, en haar steungeld in ontvangst nam, had geen verklaring onderteekend. dat er geen bezittingen waren, wat haar man en geheel naar waarheid indertijd wel gedaan had. Inmiddels is het geld, waai voor de gemeente benadeeld was inzake de uitkeering aan steun en verplegings- kosten in het ziekenhuis tot een bedrag van enkele duizenden guldens, reeds vergoed. Proces-verbaal is opgemaakt. Prijsstijging van de benzine. De prijs van de autobenzines van Shell, Standard en Texaco is met een halve cent per liter verhoogd. Deze verhooging dekt slechts een gedeelte van de stijging van den kostprijs, ontstaan door de depreciatie van den gulden. Over de verhooging is van te voren overleg gepleegd met de overheid, opdat de wedervei koopers de benzine, die natuurlijk op hun beurt genood zaakt zyn den prijs voor hun afne mers met hetzelfde bedrag te ver- hoogen, daarmede geen enkele moei lijkheid ondervinden. Smokkelaar doodgeschoten. Deze week is te Hazeldonk, ge meente Rijsbergen (N.-Br.), de 33- jarige C. Boot, uit 's-Hertogenbosch door kommiezen doodgeschoten. Boot reed met zijn fiets in de na bijheid van de Belgische grens en werd door de kommiezen gesommeerd halt te houden. Hij reed evenwel door, waarop de ambtenaren eenige schoten op hem losten. De man werd geraakt en zeeg ineen, eenige oogen- blikken later is hij overleden. Bij onderzoek werden op hem eenige pakjes sigarettenpapier bevonden. KERKNIEUWS. ZONDAG 1 NOVEMBER 1930. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur ds. Verschoor en nam. 2 uur ds. Wol fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen 's Avonds 5 uur ds. J. N. v. d. Heijden, Ned. Herv. Pred. te Eind hoven. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.20 ds. Bus en nam. 1.50 uur?? Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur de heer Twillert te Beekbergen. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 4 Nov. dankdag. Nen. Herv. Kerk voorm. 9.20 en nam. 1.50 ds Bus. Ger. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. Allaart te Iiillegersberg. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Doopsbed. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. t 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur de heer West- straale te Rotterdam. Donderdag 5 Nov. 's avonds 6 30 hoopt in gebouw „Rehoboth" op te treden ds. A. C. G. den Hertog te Rotterdam. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 leeskerk en nam. 2 uur ds. v. Eist. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Iierv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kraaij. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. v. Eist. Voorm. Bed. H. Avondm. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 5.30 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 2229 October 1936. OverledenCornelia Willemijna Lievisse Adriaanse 85 j. wed. van K. Marico MARKTBERICHTEN THOLEN, 30 Oct. 1936. Roomboter f 0.78 per pond. Boereboler f'0.73 Eieren f 6.50 per 100.' St. Maartensdijk Wintei gerst Zomergerst Bruine boonen Witte Groene erwten Schokkers Witte eigenh. Blauwe Zeeuwsche bonten blauwen Poters Groote ajuin Kleine ajuin Geperst stroo f 6.50 29 Oct. 1936 1 7.75— f 8.00— f 11.50—12.50 f 14.0014.75 f 8.00— 8.75 f11.00—12.75 Alles per 100 kg. 1 1.30— 1.40 I 1.40— f 1.80— 1.90 f 1.80— 1.85 f o 70— 0.80 Alles per 70 kg. f 0.80— f 3.30— Alles per 60 k.g per 1000 kg. HOE DEN ZENDINGSGEEST AAN TE KWEEKEN? Een artikeltje voor alle lezers, die bij de Hervormde Kerk behooren. Iedereen mag het natuurlijk lezen, maar het is geschreven speciaal voor de menschen, die tot de Hervormde Kerk behooren. Vlak voor de eerste week van No vember.... on daar zullen lezers zijn, die vragen of de financieele kwestie weer behandeld zal worden? Want zending dat is voor het bewustzijn van vele menschen het rammelen van een collectebusje, of het ontvangen van een bedelbrief, zooals de minder welwillenden het noemen. De eenigszins wantrouwige heeft het dezen keer heelemaal mishier wordt heelemaal niet om geld ge vraagd. Zelfs niet over geld gepraat. Want eigenlijk... ja, het is heusch waar, voor de Zending komt geld volstrekt op de tweede plaats. En hier willen wij nu alleen een kort babbeltje geven over wat de proles- tantsohe Zending in ons Indië noodig heeft in de alleréérste plaats, Wij kennen nu wel allemaal de beteekenis van het vreemde woord depreciatie? Dat beteekentminder waard zijn. De Zending lijdt aan de kwaal van de depreciatie in de ach ting van de overgroote meerderheid van de Christenen in Nederland voor zoover zij bij de Hervormde Kerk behooren. Nu moet iemand, die misschien heel wat ij veraars voor de Zending kent hiertegen niet protesleeren. Want het gaat om de overgroelo meerderheid van de Hervormde ge meenteleden. En voor zoover zij de Zending wel in achting houden, óf om het in kerkelijken stijl te zeggen, voor zoover er onder hen wel rijkelijk geloof ge vonden wordt in de roeping van de gemeente om Zending te drijven wordt dat geloof te weinig werkzaam gemaakt. Het groote lichaam, dat hier in Nederland de organisatie leidt van de Zending uit Hervormden kring (nitgezonderd dan van den Geref. Zendingsbond) en dat in Indië ook heeft te zorgen, dat daar de zaken geestelijk en materieel goed loopen, de samenwerkende Zendingsvereeni- gingen voelen te weinig, dat de hon derden gemeenten van de Hervormde Kerk achter hen staan Erger, zij worden het ieder jaar meer gewaar aan de atmosfeer, waarin zij hun werk moeten doen, dat er een afne mende spanning is in den zendings geest van de gemeenten. In een electrische centralekan des directeur op zijn spanningmeters aflezen onder hoeveel volt destroom staat. De directeuren van het Zen dingsbureau hebben niet één instru ment, waarop zij dat zoo vlak voor zich kunnen gewaarworden, maar zij weten het uil reeksen van verschijn selen. De voedingsstoffen, die zij voor de Zending hier te lande verzamelen, blijken over een voortdurend lager gehalte aan vitaminen te beschikken dat wonderlijke, gezondhoudende bestanddeel. De Zending, vergeleken bij een mensch, lijkt nog een forsche figuur. Maar als zij zich zou moeten onder werpen aan bloedonderzoek, zooals dokters toepassen op hun lijfelijke patiënten, dan kornt aan het licht, dat er een bedenkelijk tekort is aan de wille bloedlichaampjes, het kost baarste en onmisbare in dat „heel bizondere sap". Wat zijn nu die vitaminen, en waarmee kunnen die witte bloed lichaampjes vergeleken worden? Dat zijn het meeleven en de steeds voort durende, nimmer verflauwende be langstelling van de Hervormde Kerk met al haar leden voor het zendings- veld, voor de zendingsarbeiders en inlandsche Christenen in Indië. De P.T.T. in Nederland en die in Indië staan voortdurend via Kootwijk op de Veluwe en Malabar op Java met elkaar in draadloos contact. Zoo is er ook noodig een voortdurend geestelijk contact tusschen de zen dende gemeente hier en de zendings gemeente daar. Die jonge gemeenten in Indië zien met stellig vertrouwen naar de moe- dergemeenlen in Nederland, want zij hebben aan menschen, aan raad, aan predikers, aan onderwijzers, aan ge neeskundigen, aan verpleegsters nog jarenlang hulp noodig, zij rekenen er vast op, die ook te zullen krijgen. Maar hier te lande beginnen zendings vrienden te twijfelen of dat mogelijk zal blijven. Tenzij... het besef algemeen wordt, dat Christen-zijn beteekent, voor iedereen, meehelpen aan het drijven van Zending. Een groote campagne wordt nu ingezet, dezen winter, om alle kerke raden der Hervormde gemeenten te overtuigen, dat zij de leiding moeten nemen voor dit werk. Dat met toe wijding, met ijver gebeuren moet, om do Zending geestelijk op peil te houden. lijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandei ze daarom zorgvuldig, bedek ze dadelijk met t A de pijn verdwijnt direct, de wonden o! blaren blijven zuiver en genezen snel. BOM voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (1 '/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I.Akker,R'dam Op den Wereldspaardag, Zaterdag 31 October, wordt zitting gehouden des namiddags van 2 tot 4 uur RENTE 3% Van de op 31 October gestorte bedragen gaat de rente in op 1 November. Spaarbusjes worden gratis beschikbaar gesteld. 30 45871

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3