DE GULDEN flflfïEÉ De witste tanden, PRIJSSTIJGINGEN piiRni V,NGERKL0VEN nagenoeg afgeloopen zijn te St. Maar tensdijk, doch men heeft een aanvang gemaakt mpt vlaszwengelen dat velen werk geeft. Te Stavenisse zonk in de haven hei-tjalkschip Jannetje, schipper Jac. van Houten Ie St. Maartensdijk. De opvarenden, schipper, vrouw en kind werden gered. De raad van Tholen vergaderde 25 Octoher. Er werd besloten op verzoek van W. en H. Baaij om de Wal te bestraten en een lantaarn te plaatsen niet in te gaan. De Wal zal begrint worden. Door W. Wagenaar en D. v. d. Velde, molenaars, is vei zoek gedaan om boomen te rooien in belang van hun molenbedrijf, in totaal 38 boomen zouden gerooid moeten worden. De raad willigde dit verzoek in. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 5ü en 40 ct. Doon 20 et. I VOROL 458131 De kwestie van prijsstijging is in deze tijden van groot belang. De Regeering heeft straf bedreigd tegen hen, die zich aan unereuze prijsstijging schuldig maken, doch nu is het de vraagwat verstaat men onder on billijke prijsstijging?" Dit is zeer moeilijk te definieeren en toch is het voor den middenstand noodzakelijk om daaromtrent een helder denkbeeld te bezitten. Want hij heeft met verschillende factoren te maken. Ten eerste riskeert hij, wanneer hij zijn goederen in prijs verhoogt, een actie van de zijde der Regeering met alle gevolgen van dien (straf, inbeslagneming der betreffende goederen) en ten tweede kan hij te strijden krijgen tegen de woede van het koopende publiek. Het verliezen van klanten in deze tijden van felle concurrentie zal zich zeer langen tijd blijven wreken Men verliest niet spoedig den naam van „uitzuigerij ten nadeele van de kleine koopers!" Welke prijsstijging is gemotiveerd Vanzelfsprekend die, welke ontstaat door verhooging van de inkoopprijzen bij grossiers of bij producenten. De Regeering beseft dit, heeft in dit geval prijsstijging gesanctioneerd mits de winkelier slechts de hem in reke ning gebrachte meer-kosten op zijn klanten verhaalt. Moet hij voor een artikel bijv. vier cent meer aan den grossier geven dan mag hij ook slechts vier cent meer aan het publiek be rekenen plus de omzetbelasting! Goed... doch wal moet zijn houding zijn ten opzichte van de voorraden, die hij reeds bezit en die hij dus goedkooper heeft ingeslagen Men redeneert: „wanneer ik deze niet verhoog, dan moet ik later de duur dere goederen terugkoopen...daarvoor heb ik meer kapitaal noodig en dit meerdere kapitaal kan ik zien te verkrijgen door dien voorraad nu al te slijten tegen de hoogere prijzen, welke ik voor nieuwe goederen mag berekenen." Deze redeueering gaat theoretisch natuurlijk niet op. Elke partij moet men op zichzelf beschouwen. Daarbij komen naar voren: de kostprijs... de winkelkoslen welke op de goederen rusten (loonen, huren, rente, etc. omgeslagen per eenheid) en de nor male winstmarge. De goederen, die men daarna koopt en dus duurder te betalen heeft, vormen op zichzelf weer een nieuwe eenheid met een nieuwe prijscalculatie waarbij opnieuw alle kosten en winstfactoren in aan merking worden genomen. Practisch is zulks echter niet mogelijk. Want dan zou men aan een klant moeten zeggen „deze tasch komt nog uit den ouden voorraad.de prijs daarvoor is f2.40; hier echter heb ik precies dezelfde tasch als de andere, doch zij behoort tot mijn nieuwen inkoop. De prijs daarvan is f2.60Dan zegt de klant: „wat kan me dat alles schelen... ik neem de tasch van f2.40, want waarom zou ik I 2.60 neerleggen, terwijl D mij hetzelfde offreert voor f 2.40. Hieruit ziet men het absurde van een dergelijke verkooppolitiek. O. i. heeft men het recht om één prijs te calculeeren, welke verband houdt met een nieuwen inkoop. De realiteit zal echter uitmaken of men daartoe practisch in staat is. Want de kleine winkelier met weinig kapitaal heeft slechts een kleine voor raad, die vrij spoedig is uitgeput. Hij moet de nieuwe partij duurder inslaan en heeft derhalve zijn verkoopsprijzen te verhoogen. Houden wij ons bij de tasch welke wij hierboven hebben aangehaald. Hij zal zijn tasschendus verkoopen voor 1 2.60. Zijn sterkere concurrent, het wa renhuis bijv. heeft daarentegen een zeer groote voorraad van dezelfde tasschen. Dit warenhuis blijft f2.40 berekenen, want het kan nog wel weken duren, alvorens de oude partij zal zijn uitverkocht. Dan gaat de klant den winkel van den kleinen midden stander voorbij, waar de tasch voor f 2.00 wordt aangeboden en koopt op bij het warenhuis! Indien de kleine middenstander de tasschen voor f2.40 blijft verkoopen dan lijdt hij verlies of derft winst, afhangende van de prijsverschillen en de winstmarge. Het vraagstuk isduszeer ingewikkeld. Het vereischtdiplomatieke eigenschap pen en inzicht in het komendehet is vei der sterk psychologisch. Een algemeene regel is niet te geven. Bij de bakkers bijv. ontwikkelt de concurrentiestrijd zich juist bijzonder heftig in het zicht van brood prijs stijging. Theoretisch zal het niet lang meer kunnen duren of de broodprijs zal moeten stijgen de prijsverlaging door manipulaties met het landbouw crisisfonds zal niet kunnen worden voortgezet, omdat hel genoemde land bouwcrisisfonds niet mag worden uitgeput in een strijd voor iets, dat toch niet te voorkomen is. En niettegenstaande de neiging tot brood prijsstijging, wordt het brood in prijs verlaagdDe groote bakkers brengen tijdelijke offers om de wilde bakkers eruit te werken RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van den Politierechter van Maandag 26 üclober 1936 De wegenkaart. Er werden Maandag te Breda door den Politierechter, met medewerking van den Rijksadvocaat ruim 70 zaakjes behandeld, betreffende fiscale over tredingen. Een der verdachten was de han delaar Adr. B. wonende te Oud-Vos- semeer die op 28 December te Tholen werd aangehouden toen hij daar met zijn auto reed hoewel hij geen we genkaart bezat. B. was een der weinig opgeroepenen die present bleek toen hij werd af geroepen en uit zijn verhoor kwam vast staan dat hij al een poos had gereden terwijl de wegenkaart sedert 1 Nov. op het kantoor van den ontvanger voor hem gereed lag. Nog enkele dagen en B. zou twee maanden gratis gereden hebben Voor het op 28 Dec. geconstateerde feit kreeg B een boete van f 15 subs 15 d. hechtenis en voor eenzelfde overtreding op 27 December gecon stateerd toen zijn zoon de auto be stuurde bekwam B. nog een boete van f 10.subs 10 d. GEMEENTERAAD RAAD SCHERPENISSE. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos, Secretaris A. L. G. van Doorn. Alle leden zijn tegenwoordig als de voorzitter de vergadering opent, waarna de notulen der vorige zitting worden goedgekeurd. Op een verzoek van A. M. Beeke om vergoeding ingevolge de 1. o.-wet voor zijn dochtertje dat de M.ll.1,.0. school te Tholen bezoekt wordt gunstig beschikt de wettelijke vergoeding ad f0.05 per k.m. Tholen-Scherpenisse v.v. zal worden uitgekeerd. Naar aanleiding van aanbieding van het verslag der N.V. Waterl. Mij. „Tholen" merkt de heer Hartog op met ingenomenheid kennis te hebben genomen dat men voor de 3 laagste klassen zal overgaan tot maandelijk- sclie inning van het abonnementsgeld indien de Raad van Beheer en Aan deelhouders daartoe zullen besluiten. Eenige ingekomen stukken passee- ren den hamer. Op het verzoek van de Kamer van Koophandel voor VV. N. Brabant om financieele medewerking van de ge meente voor het oprichten van een borgstellingsfonds voor den Midden stand. De voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. na grondige kennisname van een en ander tot de overtuiging zijn gekomen dat het belang voor inwoners-middenstanders nietafweegt tegen de financieele offers door de gemeente te brengen. Zij stellen den raad voor voorhands de financieele medewerking niet te verleenen. De heeren Vos en Rijstenbil gaan hiermede accoord De heer van Ast zeggende dat ook hij de financieele bezwaren niet gering acht, meent d^t bij niet-medewerking de middenstanders uit onze gemeente niet geholpen zullen worden, terwijl deze hoog noodig ^s. Wellicht bestaat mogelijkheid om wel medewerking Ie verleenen. De heer Vos vindt een bezwaar dal zaken die nog maar korter dan vijf jaar bestaan niet geholpen kunnen worden en zij die geholpen kunnen worden geen nieuwe branche mogen beginnen. De heer van Ast zegt dat men de zaak zuiver dier.t te stellen. Het streven der regeering is er op gericht vestiging van nieuwe zaken waarvan tevoren vastslaat dat zij niet kunnen rendeeren, zooveel mogelijk te beper ken. Hulp van een middenstandsborg- stellingsfonds zou hier in zakelijk opzicht niet op zijn plaats zijn. Wethouder Hartog ziet in dit stre ven wel een goede gedachte maar de praclische financieele bezwaren zijn voor de gemeente momenteel Ie groot. Een schrijven van den minister van Soc. zaken betreffende uitvoering der rijkssteunregeling. Deministerwenscht unificatie van den aftrek van het steunbedrag wegens het bearbeiden van grond voor eigen rekening in verband met de daaruit uitvloeiende inkomsten. De heer van Ast zegt dat het hem voorkomt dat het gewenscht zou zijn de aftrek voor halfwassenen ook per oppervlakte eenheid evenals voor de andere vormen van grondbewerking voor eigen rekening te doen plaats hebben in plaats van aftrek, zulks afhankelijk van de inkomsten nader hand. De voorzitter zegt dat burg. en weth. reeds een desbetreffend verzoek aan den minister hebben gedaan. Schrijven van den min. van soc. zaken als antwoord op een aan hem door burg. en weth. gericht schrijven nopens inlichtingen ten aanzien van een eventueele rijksbijdrage in ex ploitatietarieven voor bouwen van arbeiderswoningen. De voorzitter zegt dat uit het ant woord blijkt dat alleen rijksbijdrage wordt verstrekt indien in verband met bouw van nieuwe woningen, krotwoningen worden opgeruimd. Burg. en weth. zien dus weinig perspectief in den bouw van nieuwe arbeiderswoningen. De heer van Ast zegt dit te be treuren. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland betreffende gemeenschappe lijke regeling U.L.O. waarbij zij er op wijzen dat van de gemeente nog geen regeling is ingekomen. De voorzitter zet uiteen dat geen sprake is van nalatigheid van den raad, daar bij raadsbesluit dd. 4 Au gustus j.1. een gemeenschappelijke regeling is vastgesteld die aan het gemeentebestuur van Tholen is ge zonden en waarvan Ged. Staten be richt hebben gekregen. Sindsdien is geen enkel bericht meer ontvangen. Eerst 24 dezer is van Tholen een schrijven ingekomen, waarbij kennis wordtgegeven dat Tholen niet accoord gaat met de voorgestelde regeling. Er is naar meening van Burg. en Weth. geen reden om aan dit verzoek in den geest als Tholen het wenscht te voldoen, daar er geen sprake van is dat de gemeente niet zou willen medewerken aan het totstandkomen van een regeling tot het geven van eenige vergoeding. Het 2/3 dat Tholen vraagt gaat hierboven uit. De heer van Ast is het eens met de zienswijze van Burg en Weth. De heer Vos sluit zich hierbij aan, terwijl weth. Hartog opmerkt, dat, als men tenslotte toch het geheele evenredige kostenaandeel per leerling moet betalen, hiertoe niet besloten behoeft te worden. Verder kan men toch niet gaan. Het raadsbesluit dd. 4 Augustus «ordt gehandhaafd. Ingevolge schrijven van den Min. van Soc. Zaken inzake brandstofien- toeslag aan ondersteunde werkloozen stellen Burg. en Weth. voor voorloopig b.v. gedurende November een kolen- toeslag te'geven van 60 ct., terwijl bij het kouder worden en bij toene ming van werkloosheid fl kan worden gegeven. Op het oogenblik zijn er nog maar gedeeltelijk-werkloozen die het nog niet zoo hard noodig hebben als de geheel werkloozen. De heer van Ast vraagt wat er met de geheel-werkloozen na 1 No vember zal gebeuren. Deze menschen zouden z.i. reeds in November hun maximum bijslag moeten hebben. De voorzitter deelt mede dat Burg. en Welh. bereid zijn hun voorstel in dien geest te voorzien, zoodat de geheel-werkloozen met November reeds de maximum bijslag kunnen ontvangen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van dhr. J. Keur Dz. namens de Z.L.M. om een schoollokaal voor het houden van een landbouw- wintercursus. Wordt toegestaan tegen jaarlijksche vergoeding van f7 50. Voorts worden eenige besluiten genomen ingevolge art. 208 der ge meentewet. Daarna volgt vaststelling der ge- meentebegrooting voor 1937. Er worden eenige bemerkingen gemaakten de begrooting goedgekeurd met een bedrag van f49806.76 in ontvang en uitgaaf voor den gewonen en van f651.15 voor wat den kapi- taaldienst betreft. Met ingang van 1 Januari 1937 wordt aan den ambtenaar belast met de administratie van de uitvoering der steunregeling een jaarwedde toe gekend van f100 Besloten wordt een rek. ct. over eenkomst af te sluiten met de bank van Ned. Gem. Bij de rondvraag verzoekt de heer Vos om afschrift van de wijzigingen der politieverordening die later zijn aangebracht, waaraan zal worden voldaan. Daarna sluiting. rUnUL geneest ze vl Doos 30, Tube 45ct. Bij Apoth en Drog ug 45860 LOS VAN HET GOUD Het is nog niet zoo lang geleden, dat men de Nederlanders, die ijverden voor het loslaten van den gouden standaard, bestempelde als minder waardige landgenooten. Natuurlijk waren er onder de voorstanders van devaluatie van den gulden lieden, die niet het minste besef hadden van de consequenties ten opzichte van het algemeene Nederlandsche belang en die slechts rekenden met het eigen belang, onverschillig welke nadeelige gevolgen het loslaten van het gele metaal voor anderen ook zouden hebben. Deze egocentrische naturen waren echter in de minderheid Het grootste gedeelte van de voorstanders van een lageren gulden gingen daarbij te rade met hun eerlijk inzicht, dat zulks voor ons malerieele leven voordeelig zou zijn. Deze hebben gelijk gekregen. Trouwens men begint te beseffen, dat de oude deflatie-politiek een on juiste was... dat devaluatie het eenige middel kon worden genoemd om ons vastgeloopen bedrijfsleven weer op gang te brengen. Men beseft nu in toenemende mate, dat juist deze vroegere „minderwaardige Nederlan ders" lof toekomt voor hun drijven, dat geschiedde onder de voor hen meest ongunstige omstandigheden. Wij kennen voorstanders van deva luatie, die de gevolgen aan den lijve hebben ondervonden van de antipathie welke men tegen hen begon te koes teren. „Met dien vent willen wij niets meer te maken hebben" zeiden zij en de betrokken persoon incasseerde de nadeelen, welke voor hem voort vloeide uit zijn eerlijke wensch om het goede te doen... het goede volgens zijn inzichten! Men dient te beseffen, dat de waardevermindering van den gulden niet automatisch welvaart in het land terugbrengt. Hetisslechts een gezonde basis voor opbouw, welke nu is ont staan. Verschillende boeren bijv. kla gen, dat de nieuwe situatie voor hen slechts nadeelen schijnt op te leveren. Verschillende goederen zooals zaai granen, kunstmest etc. moeten zij duurder betalen, terwijl de regeering prijsstijging voor hen onmogelijk maakt. Men dient echter te besellen dat de nood der boeren en der tuinders ontstaan is door het stagneeren van den export. Dat heeft niets met den hoogen of met den lagen gulden te doen. Wat men echter nog kan ex porteeren brengt in guldens meer op dan vroeger. Het is voor de boeren een gevaar, indien de regeering on tijdig het landbouwcrisisbestel los gaat laten, doch wij meenen, dat het gevaar hiervoor niet groot mag worden genoemd, al dient men te erkennen, dat het in de lijn der Overheid ligt om zoo spoedig mogelijk de regee- ringsbemoeienissen met het bedrijfs leven op te heffen. Het in toenemende male afzetten van onze agrarische producten naar het buitenland hangt van andere factoren af dan binnenlandsche mo netaire. Onze handelspolitici hebl hierbij een zware rol te vervullen Maken wij de balans op van tot dusver bereikte, vanaf het mom dat de gulden zwevend is gewon tot aan het huidige moment, dan 1 men een opleving in verschillet bedrijfstakken constateeren. Hier daar worden arbeiders in dienst nomen, zoodat de werkloosheidcijl over de maand October een gunsti; aspect zullen hebben. De opbren b.v. van de Philipsfabrieken in guldi is o.a. niet onbelangrijk gestegen de textielfabrieken hebben loonei orders, en zoo zullen er tal van brieken zijn, die met tevredenb op het bereikte kunnen neerzien. Het meerdere geld wordt beui niet in de safes gestopt, integendi het opgepotte kapitaal begint ju naar de beurs en dit wil zeg; n naar het bedrijfsleven, want de bei M is tenslotte het reservoir, waar n it: zijn geldbehoeften kan bevredigen te vloeien, en daardoor stijgt koopkracht. Van deze koopkrac tr stijging moet men het immers hebb Waar de koopkracht terecht komen, is tevoren niet te bepal Sommige groepen bemerken er wei vananderen daarentegen wor< r; begoten met den weldadigen re« ig Maar de regei* daalt neer, om even waar hij terecht komt. Welli hebben de boeren nu nog te klag doch op een gegeven moment zuil ook zij de gunstige gevolgen er moeten ondervinden. De devaluatie van den gulden k ongezonde bedrijven niet in het lei houdenwel zullen intern gezon bedrijven geleidelijk aan weer g; floreeren en waar de landbouw de veeteelt, over het algemeen j e: zonde bedrijven mogen worden noernd, zullen deze op den duur i! kunnen worden genegeerd door inderdaad llink gestegen Nederlai id sche koopkracht. Komt daar dan n bij een geleidelijk vermeerden export, dan zal ook een daadwerkel herstel bij ben niet wegblijven, 0 THOLEN, 30 October 1936. Door het bestuur van de schi vereeniging, Koningin Wilhelmi alhier zal een loterij worden gehoudi waarvan de opbrengst zal word gebruikt voor de schietbaan, die tha onbruikbaar is, geheel op te knapp* Naar wij vernemen gaat de verko van de loten zeer goed. Ons Nutsdeparlement laat Dii dag a.s. optreden de Hofkunslena Laretle, die een demonstration nr terieuse zal geven. Deze keer kunij ook niet-leden worden geïnlroduceef11, tegen de geringe betaling van 50 per persoon, men kan zich daarl wenden tot den secretaris den he M. C. van der Stel. Het Bestuur heeft ook aan de ki deren gedacht. Des middags geeft heer Larette een demonstratie zijn goochelkunst voor de jeuj waartoe toegang hebben de kinder van de hoogste leerjaren van lagere scholen te Tholen, Poortvli Scherpenisse en Oud-Vossemeer. Toegang is geheel gratis. Bei uitvoeringen worden in het gewo vergaderlokaal van Mej. Wed. Ho gehouden. Naar wij vernemen heeft A. J. van der Hoeven bij den offici van Justitie te Middelburg een klac ingediend wegens laster tegen Hu Bal verslaggever en Sparkverslaggev van de Banier, een en ander in vt band met de onjuiste en lasterlij berichten omtrent zijn handelin, als voorzitter van het Centraal koopkantoor van mosselen. Wethouder H. J. Deurloo hef bedankt als lid van den Thoolschi raad. Opvolger zijner lijst is dehe J. Franke. Oranjevereeniging Het Dag. Bestuur der Oranjeve r. eeniging alhier heeft een vergaderii gehouden waarin is behandeld financieele opzet voor de feestelijl heden ter gelegenheid van het huweli van het Vorstelijke paar. Besloten is dat er meisjes bij burgerij zullen aankloppen om giftlen in te zamelen, terwijl de stad in z °o wijken is verdeeld teneinde te komi tot een algeheele versieringderstrate De heer J. van Elsacker verklaart zich bereid de functie van secretaflet op zich te nemen. C n r Si 'O; er ar :h(

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2