WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ©BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Sigll Vrijdag 30 October 1936. No. 44 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 aSaI" laak los die kou DAfi/SPO daar lucht je van op. THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post '1,05 -f- 15 ct. ilisp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 5 November a.s. gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag uilen scherven eiy.. door den reini- ;ingsdienst woeden opgehaald. Tholen, 29 Uctober 1936. 11 9 V II Najaarsstormen. Een logger vergaan te IJmuiden. Nog immer publieke belangstelling voor de Koninklijke verloving. Op 4 November a.s. zal de Kon. Familie een vaartocht met Hr, Ms. de Ruyter maken. Hr. Ms. O 16 in dienst ge steld. Dr. Deterding treedt af als directeur-generaal der Koninklijke. Wederom heeft de storm, die dit maal uit West-Noord-Westelijke woei, ernstige ongelukken en belangrijke materieele schade veroorzaakt. Reeds Dinsdagmorgen kwamen berichten jinnen van schepen, die in nood ferkeerden of waren vergaan. De eeks ongevallen begon met het ver {aan van een Scheveningsche logger binnen de pieren van IJmuiden. De ileepboot Nestor, welke onmiddellijk er plaatse aanwezig was, kon bet {rootste gedeelte van de bemanning erlden. Vier visscherslieden kwamen echter in de golven om het leven. Tengevolge van dit droevig ongeluk- Jieerschlein het visschersdorp Scheve- lingen rouw. Wederom had de zee slachtoffers geeischt. Zou het bij het viertal blijven? Niemand kon zulks oi voorspellen,maar toen in Sche'veningen 5 iet gerucht de .ronde deed, dat er en logger in aantocht was, liep de ;eheele bevolking naar de haven uit, au te zien of het schip behouden ou binnnenkomen. Gedragen op de deugelen van den wind naderde het schip in snellen vaart de voorhaven. Op de boulevard was iedere beweging lie het schip maakte, nauwkeurig te olgen. De groote menigte, die naar le haven was gestroomd maakte de tngstige oogenbiikken mee. Zou het Vilde bemanning het klaar spelen De bemanning speelde het klaar |jn met een sierlijke zwaai stroomde ele logger de voorhaven binnen. Vreugde heerschte onder de Scheve- fd mngsche bevolking, toen deze logger :enminsle veilig en wel in de haven lag. Hetzelfde wat zich Dinsdag te icheveningen afspeelde, had eveneens er ilaats in alle andere visschersdorpen Aan ons land. Ook daar was het bij le havens steeds vol menschen, die Q angstige spanning het binnen- p tornen der lichte vaartuigen gade- loegen. Ook vele buitenlaudscbe schepen lebben het hard te verantwoorden ;ehad. Veie malen worden S. O. S. seinen opgevangen en vele malen noesten Nederlandsche vaartuigen sitvaren, om assistentie te verleenen. lelukkig kwamen hier geen onge- ukken van ernstigen omvang voor, ïetgeen wel een wonder mag heeten 'p, >ij een wind met een snelheid van km. per uur! Nog steeds, alhoewel in mindere nate, concentreert de publieke be- angstelling van het Nederlandsche 'l| 'olk zich op de Koninklijke verloving, eens leest men, dat Haagsche neisjes van een vakschool ettelijke aarten hebben gebakken en deze op 111 lanwijzing van Prinses Juliana aan 'erschillende weldadigheidsvereeni- [ingen hebben uitgereikt, welke de aarten op hun beurt weer verdeelden >nder de armen en behoeftigen, die il, onder hun goede zorgen vallen. Dan leest men dat de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging het ini tiatief heeftgenomen tot het aanbieden vaneen huwelijkstaart ter gelegenheid van het huwelijk van onze Kroon prinses, welke natuurlijk door het Prinselijk paar gaarne zal worden aanvaard. En tenslotte ofschoon dit geen verlovingscadeau in den eigenlijken zin des woord is, zal de Koninklijke Familie de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard op 4 November, een vaartocht met Hr. Ms. de Ruyter maken, waartoe zij omstreeks II uur 30 te IJmuiden zullen embar keeren. Ongeveer drie uur zal deze tocht duren, want omstreeks kwart voor drie zal de Ruyler op de rede van Texel voor anker gaan. Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drog. 458e>9 7 Het barkement van de hooge gasten zal te Den Helder plaats vinden. Op deze wijze worden dus de inwoners van IJmuiden en Texel in de gele genheid gesteld kennis te maken met Prins Bernhard, van welke eer zij tot nog toe verstoken waren gebleven. Kennen wij de IJmuidenaren en de inwoners van Texelgoed, dan gelooven wij, dal op die plaatsen de Koninklijke Familie een hartelijke en enthousiaste begroeting zal zijn beschoren. En nu wij het toch over de Kon. Marine hebben dezer dagen is de grootste Nederlandsche duikboot, de IIr. Ms O 16 in dienst gesteld. Deze boot is evenals de laatstelijk aange worven eenheden van onze onderzee- vloot een Nederlandsch product. Het schip werd gebouwd op de werf van de Kon. Mij. de Schelde. Wij be ginnen overigens op het gebied van duikboolenbouw aardig naam in de wereld le maken. Vooral sinds de zoo schitterende tocht van de K. 18, die een ieder nog versch in het ge heugen zal liggen. Nadien zgn de opdrachten uit 't buitenland gekomen en zoo bevinden zich op het r/ioment b.v. in opdracht van Polen onderzee- booten in aanbouw. Een vergelijking met buitenlandsche ontwerpen toont aan, dat bij een gelijke en zelfs zwaardere bewapening en overeenkomstige overige eigen schappen, de Nederlandsche onder zeeërs eenige honderden tonnen kleiner zijn. Dit, en de door ervaring bewezen betrouwbaarheid van het Nederlandsch product geven de ze kerheid, dat de hier le lande gebouwde duikbooten voor de buitenlandsche geenszins onderdoen. De Hr. Ms. 0 16 is niet slechts een aanwinst voor onze Marine, maar bovendien een nieuw succes voor de Nederlandsche industrie. De directeur van de Kon. Ned .Mij. tot Exploitatie van Pelroleumbronnen in Ned.-lndië heeft naar aanleiding van de alg. vergadering van aandeel houders, die 17 November a.s. zal plaats vinden, meegedeeld, dat dhr. Dr. Deterding den wensch te kennen heeft gegeven, met het einde van 't loopend jaar als directeur-generaal af le treden. Aan de a.s. alg. vergadering zal nu eerst worden voorgesteld, hem een plaats in het college van commissa rissen aan te bieden. Verder zullen nieuwe directeuren worden voorge dragen, t.w. de heer J. M. de Booy en Mr. J. C Panthaleon baron van Eek. Inmiddels heeft de Raad van Commissarissen aan dhr. Ir. J. E. F. de Kok, thans directeur, met ingang van 1 Januari den titel verleend van directeur-generaal. Dit zijn in het kort de mutalies, welke door de directie der Konink lijke zijn bekend gemaakt. Voor de naaste omgeving van dhr. Deterding was het de laatste maanden geen geheim meer, dat hij er veel voor voelde zich uit zijn drukke positie terug te trekken en zijn levensavond in rust en kalmte door te brengen. Zooals men weet had Dr. Deterding op 19 April van dit jaar zijn 70en verjaardag gevierd. Dr. Deterding is wel bij uitstek het voorbeeld van een self-made-man, die zijn opkomst te danken heelt aan eigen energie en eigen werkkracht. En deze opkomst is phenominaal ge weest, te meer daar het tenslotte Deterding's werk is geweest, die van onze Koninklijke na de fusie met de Shell in 1907 een concern van we reldvermaardheid heeft gemaakt. Hoewel Dr. Deterding met het oog op zijn werkzaamheden veel in En geland vei bleefhet land, dat hem ook wegens zijn vele verdiensten tijdens den wereldoorlog den lande bewezen, in den persoonlijken adel- sland verhief, bleef hij zich steeds Nederlander voelen, wat wel het best blijkt uit zijn vele schenkingen aan de Nederlandsche Musea. Gelukkig heeft ook zijn geboorteland hem niet vergetende Technische Hoogeschool heeft hem in 1928 be noemd tot doctor honoris causa. Commentaar op het Duitsch- Italiaansche communiqué. Een ieder haalt er uit, wat hij er het liefst in ziet. Engelsche ontstemming tegenover de Madrileensche regeering en Moskou. Maar Sovjet-Rusland isoleeren wil men niet. Geen directorium der groote mogend heden. Lissabon erkent de regeering Franco. Koning Karei II van Roemenië bezoekt Praag. Geen eensgezindheid meer der Kleine Entente. Het communiqué over de bespre kingen van Ciano in Duitschland heelt, zooals begrijpelijk, geen op schudding in Europa te weeggebrachl. Daarvoor was het ook in veel te rustige, ja zelfs vage termen vervat. Toch is het niet onaardig de com mentaren in de verschillende landen eens met elkaar le vergelijken. De Duitschebladen doen zooveel mogelijk hun best, om de grootst mogelijke beleekenis aan het resultaat der be sprekingen te geven. Reeds voordat dit resultaat vast stond, beeft men te Berlijn den indruk gewekt, alsof op zeer belangrijke punten, vooral ten aanzien van Rusland, volledige overeenstemming bereikt was. Hoewel dit thans uit de woorden van liet communiqué niet zonder meer blijkt, kan het echter desondanks zeer goed waarzijn. Italië noch Duitschland hebben er op het oogenblik belang bij, de wereld van den juisten tekst hunner afspraken kond te doen. De objectieve beoordeelaar kan dan ook niet beter doen, dan zich ten aanzien van dit vraagstuk voorhands geen meening te vormen en kalm af te wachten, hetgeen de toekomst hier omtrent zal leeren. Anders gaan over het algemeen de Engelsche en Fransche bladen te werk bij de beoordeeling van het commu niqué. Zij meenen in de verklaring van Ciano te lezen, dat het resultaat van de besprekingen vri^ mager is geweest, m.a.w. dat het communiqué op de meest beleefde wijze iets, dat min of meer op een mislukking lijkt, moet verhullen. Men ziet bet dus, een ieder trekt uit het communiqué de conclusies, welke voor hemzeli het voordeeligst zijn. Een gedeelte van bet verslag heeft de instemming van de Times mogen vinden. Dat is het doel, waarin Duitschland en Italië aan hun sympathie voor Franco uitdruk king geven, verklaren dat alle goede elementen in Spanje achter den ge neraal staan en dat zij hopen, dat Spanje na een overwinning van de Nationalisten, spoedig weer de oude plaats in de gemeenschap der volken zal innemen, met volstrekt nationale en koloniale integriteit. „Weinigen", zoo schrijft het blad, „zullen er aan twijfelen, dal de meer derheid der Spaansche bevolking Franco op bet oogenblik steunt." En in de uitlating over de nationale en koloniale integriteit ziet het Engelsche blad een dementi van alle geruchten, die willen weten van een afstand van bepaaldeSpaansche koloniale gebieden aan Italië en Duitschland. De Times blijkt dan ook door de woorden van het communiqué zeer gerustgesteld. Over de Spaansche Volksfrontro- geering is men in Londen op liet moment al heel weinig te spreken. Men weel, dat Engeland Madrid heeft voorgesteld gijzelaars uit te wisselen, om onnoodig bloedvergieten te voor komen. Madrid heeft dit voorstel tot gruole verontwaardiging van Engeland geweigerd, met de mededeeling, dat zich in Madrid geen gijzelaars, doch slechts politieke gevangenen bevinden. In Engeland ziel men in een dergelijk antwoord slechts een uitvlucht uit onmacht. Was de regeering inderdaad in Madrid baas in eigen huis, dan zou het het voorstel niet zoo bot hebben afgewezen. Maarzij heeft geen zeggenschap meer-over de „straat", die er niet over denkt, haar slacht offers weer vrij te laten. Madrid bevindt zich intusschen in een preciaire positie. Wel is de stad nog steeds niet in handen dernatio nalisteu gevallen, maar dat de val van de Spaansche hoofdstad nog slechts een kwestie van enkele dagen is, betwijfelt niemand meer. Daar kunnen ook de Russische wapenleveranties, die nu, na het pro test van Muskou bij de non-inter ventiecommissie vrijelijk naar Burce- lona stroomen, niet meer aan ver anderen. In Londen en Parijs vindt men deze Russische wapenleveranties verre van aangenaam. De toestand wordt er slechts ingewikkelder door en rnoet voor Rome, Berlijn en Lis sabon wel aanleiding zijn, hun hulp aan de regeering Franco te verdub belen. Lissabon heeft zeifs al alle betrekkingen met de regeering Gaballero verbroken en de regeering- Franco erkend. Naar verluidt, zouden Rome en Berlijn thans van de algemeene ont stemming tegenover Moskou gebruik willen maken, door binnenkort een bijeenkomst van de Westelijke mo gendheden lot sland te brengen, waarbij elke deelneming van Rusland aan het garantiewerk zou moeten worden uitgesloten. In Londen ver klaart men intusschen niet van der gelijke plannen op de hoogte le zijn en er bovendien zijn medewerking aan te zullen weigeren. Londen wenscht de Sovjet-Unie ondanks alle politieke blunders van Moskou in den laatslen tijd, niet te isoleeren en een nieuw werktuig te scheppen, dat onafhankelijk van den Volken bond zou zijn, Londen meent, en zulks niet geheel ten onrechte, dat een directorium van de groote mo gendheden op hel verzet van de kleine staten, die ook nog wel een woordje in Europa mee willen spreken, moet sluiten. Zooals de toestand nu is. zal er dan ook voorloopig nog weinig van een Nieuw Locarno kunnen komen. Praag kreeg hoog bezoek, nl. dat van Koning Garol II van Roemenië, üf dit bezoek ten dool had de banden tusschen de landen, der Kleine Entente te versterken is met geen mogelijk heid te zeggen. Zeker is, dat de poli tiek van Tsjecho-Slowakije, Zuid- Slavië en Roemenië lang niet meer zoo eensgezind is als eenigen tijd geleden. Terwijl Praag nog voor de volle 100 de Fransche politiek der collectiviteit steunt, is deze politiek Belgrado en Boekarest wat te ge vaarlijk geworden. Bovendien vindt men in de laatstgenoemde landen in Duitschland en Italië tegenwoordig betere afnemers van hun producten dan in Frankrijk. En daar op den Balkan nu eenmaal veel door econo mische factoren wordt bepaald, wendt men zich daar meer en meer van Parijs af. Op den Quai d' Orsay maakt men zich daar ernstig onge rust over. De Kleine Entente was tot nog toe een bondgenoot, waarop men aan de Seine eeuwig meende te kun nen bouwen. Niet, dat het al zoover gekomen is, dat Zuid-Slavië en Roe menië bet Belgische voorbeeld hebben gevolgd. Maar Parijs verheelt zich niet, dat dit wel eens zou kunnen gebeuren. Slechts in Praag heeft men nog een vaste steun. Maar of men er daar in zal zijn geslaagd Koning Carul er van te overtuigen, dat hij eenzijdig aan Frankrijk zal moeten blijven binden, is een vraag, die niet zonder meer met „ja" kan worden beantwoord. Wat er vóór 50 jaar in onze omgeving gebeurde. In de Thoolsche Courant van 5 Oc tober 1886 lezen wij dat men druk bezig was met het delven van de meekrap. Uit St. Annaland meldde men dat de aardappelprijzen oploopen. Wol kammers golden 12.35, Blauwen f2.30 p. H.L. De ajuin noteerde slechts f 1.10 p. H.L. Uit Stavenisse meldde men dat met het leveren van suikerpeeën begonnen is, doch de opbrengst werd slecht genoemd. Ds. P. J. A. Noudink, Ncd. Herv. predikant te St. Annaland, nam een beroep naar Blauwkapel aan. De boter noteerde le Tholen 62 72 ct., eieren f 4.20 per 100 stuks. In de Th. Ct. van 9 Oct. 1886 vinden we o. m. dat voor de betrek king als onderwijzeres te Scherpe nisse mej. Augustijn te Tholen no. 1 van de voordracht is. Ze werd niet benoemd. In de raadsvergadering te St. Maar tensdijk werd de begrooting van het alg. armbestuur voor 1887 vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 7835.14, die der gemeente op f 169J5.1772. Uit Poortvliet meldde een bericht dat de heer A. Geluk aldaar, kwee- keling aan de R.N.L le Tholen, zijn acte als onderwijzer behaalde. In het no. van 19 October staat dat de raad van St. Annaland be sloot het aantal leerkrachten uit te breiden door benoeming van een onderwijzer met hoofdacte op een salaris van f 000 's jaars. Te St. Maartensdijk had de ver gadering plaats van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in liet eiland Tholen. Als nieuw lid werd de heer J. de Rijke, wethouder te Stavenisse, aangenomen. De h.h. Kievit, secretaris te Scherpenisse, J. Polderman Jz. te St. Annaland en N. Polderman, burgemeester le St. Maartensdijk behandelden een onder werp. De Th. Ct. van 23 Oct. meldt o. m. dat ds. G. Schot, Ned. Herv. pred. te Tholen, te Dode waard is beroepen. In die van 30 October staat o. m. dat de werkzaamheden in bet Yeld

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1