Gehen» Qkker's NUTSSPAARBANK 5 alO HA. bouwland Bijverdienste Bestellingen 'centt TE THOLEN OUD-VOSSEMEER. De indeNed. >rv. Kerk gehouden oogstcollecte eft opgebracht een totaalbedrag van 143.57, waarvan f 91.33 voor de aconie en f44.24 voor de Kerk. br HEEPSRAMP IN NED. INDIE Een vreeselijke scheepsramp heeft Kon. Paketvaart-Maatschappij ge- iffen. Plotseling kwam Dinsdag het lokkende bericht, dat ten Noorden iJava hel groote stoomschip „Van Wijck" van de K.P.M. op een tusschen SoerabajaSemarang gzij heeft gemaakt en binnen zeer den lijd is gezonken. Het eerste bericht omtrent de ramp Ikede „Van der Wijck" heeft ge- ilïen, werd eenige uren na het ov 'trek uit Soerabaja ontvangen. Te uur in den nacht werd door ver illende schepen en ook door den nmandant van de marine te Soe- iaja, het radiosein van de „Van Wijck" opgevangen „S.O.S. Zware helling". Dit was het eerste, maar ook het tste sein dat het in nood verkeerend lip kon geven. Want daarna heeft ramp zich in zulk een korten tijd trokken, dat geen hulp meer ge- lagd en geen inlichtingen meer je ven konden worden, ilaar ook dit eerste bericht was doende om alles, wat hulp kon iden, in actie te brengen. Door de rine werden onmiddellijk maalre- iengenotnen.Vliegbooten en schepen Iden naar de plaats, waar het npspoedige schip zich moest be den. Toen de eerste hulp ter plaatse was iomen, bleek, dat het schip in de ven was verdwenen. In ongelooflijk dien tijd was, zooals later bleek, schip gekapseisd en gezonken, lukkig heeft men nog een groot il vandeopvarenden kunnen redden Jan boord bevonden zich bemanning beslaande uit den :agvoerder, 11 officieren, den mar- ïist, den hofmeester, 5 klerken en inlanders !2 volwassen Europeesche passagiers t 5 kinderen en 100 inlandsche passagiers. hn deze totaal 226 opvarenden in 't geheel 192 gered. Vermist rden nog 14 Europeanen en 20 mders, die zeer waarschijnlijk zijn gekomen. Tusschen het tijdstip dat de gezag- Wder constateerde dat de slagzij 'ontrustend werd en een oorzaak buiten moest hebben en het jen blik. waarop het schip op zijn ging liggen en zonk, zijn volgens ezagvoerder slechts 1 a 2 mi- ten verloopen. lai )e gezagvoerder, die op de brug lieven was, zag dat het schip naar diepte ging, hij kwam weer boven, vervolgens nogmaals onder te n en tenslotte ten tweeden male 'en te komen en wel in de nabij- d van een reddingsboei, die hij il te grijpen. )p het schip was men er slechts geslaagd om één boot te strijken, orens het schip onderging. Een :ede boot, die men buiten boord it te krijgen, moet op hetzelfde ment dat het schip zonk, doordat :e door een schoorsteen van het li' lip werd getroffen, zijn omgeslagen, in )e gezagvoerder kon geen oorzaak ;i ir het ongeluk aangeven, doch hij ak als zijn vermoeden uit, dat op een of andere wijze water in het iip was gekomen. )e vierde stuurman, de heer J. F. da, brak een been bij het verlaten het schip. Verhalen van geredden s'iemand weet hoe de ramp is gê- lied. Deskundigen zoeken een ver- ring De kapitein noemt het een jj\ dsel, dat het groote, volkomen ■■waardige schip zoo plotseling in diepte verdween. )e vermiste passagiers hadden hun tien meerendeels aan stuurboord, ïwaar zij niet konden wegkomen, n het schip kapseisde, ejfen der geredde werktuigkundigen ift, naar de Telegraaf' meldt, bet ïgende medegedeeld, lij lag "in zijn hut te slapen, en rd plotseling wakker doordat het iip zware slagzij maakte. Hij liep snel mogelijk naar boven en zag st, dat de gezagvoerder met de •omlluit het alarmsignaal gaf. Toen is het ook reeds afgeloopen. Het lip kapseisde, ieder die kon sprong erhoord. Ook den gezagvoerder zag 'e m in het water springen. heer Kramer, een passagier, vond zich met zijn echtgenoote in n hut, toen het schip plotseling zwaar ging overhellen. Zij werden ongerust en begaven zich naar boven. Daar aangekomen vernam de heer Kramer, dat er iets ernstigs ging gebeuren. Hij rende naar zijn hut terug en wist nog juist twee zwem vesten te bemachtigen, waarvan hij er een aan zijn vrouw gaf. Toen sloeg het schip om. Beiden geraakten te water. De heer Kramer geraakte van zijn vrouw verwijderd. Hij had haar niet meer teruggezien en vreesde het ergste. Later werd zij te Brondong aan land gebracht De drenkelingen, die uren in hel water hadden gelegen en doordrenkt waren van de olie, kwamen door en door uitgeput te Soerabaja aan. Aangrijpende tooneelen speelden zich daar af. Er was een zevenjarig meisje, dat haar moeder, die nog een jonger kind bij zich had, was kwijt geraakt. Men vreesde het ergste. Maar gelukkig kwam later het bericht binnen, «lat ook de moeder en het kindje waren gevonden. De berichtgever van het blad kwam op den weg naar Brondong den ge zagvoerder van de „Van der Wijck", den heer Akkerman, samen met drie geredde stuurlieden in een taxi op weg naar Soerabaja tegen. De gezagvoerder wasslechtsgekleed in een pyama-broek en een borstrok, terwijl hij evenals de andere geredden geheel doorweekt was van olie-resi- duën, welke na het zinken van het schip naar de oppervlakte kwamen drijven. Overigens, zoo vertelde de gezag voerder, was dit een gelukkige om standigheid, daar de haaien op eeu dergelijke olielaag niet gesteld zijn en zoodoende niet op de drenkelingen die uren in het water hebben gelegen, zijn afgekomen. In totaal heeft de gezagvoerder 7 uren in het water gelegen. Bond hem dreef alles wat van het schip was losgeraakt, tafels, stoelen, zwemvesten etc. Na eenigen tijd bemerkte hij in zijn buurt mevrouw Hartman met haar baby. „Ik heb, zoo vertelde hij zoo goed en zoo kwaad als het ging, beiden aan mij vastgeknoopt, zoodat zij niet konden afdrijven. Nadat reeds twee visschersbooten boordevol geredden ons waren ge passeerd, werden wij eindelijk door de derde prauw opgenomen en aan land gebracht." De marconist M. J. Uytermerk -f- De nfan, die met zijn leven het leven van ruim 200 me- demenschen redde. „S.o.s Zware helling". Zoo gingen de morseteekens door den aether. Daarna hoorde men niets meer. Want tusschen het tijdstip, dat de gezag voerder constateerde dat de slagzij verontrustend was en een oorzaak van buiten moest hebben, en het oogenhlik waarop het schip op zij ging liggen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder slechts een a twee mi- nnten veiloopen. Die paar minuten waren echter juist voldoende zegt deN.B.Ct orn den noodkreet van het zinkende schip te doen hooren, den noodkreet, die van allerwegen hulp deed toesnellen. Maar die korte spanne lijds kostte juist den man die de radio bediende, hel leven. Met zijn leven redde hij hel leven van ruim 200 medemenschen. De velen, ('ie op^zoo wonderbaar lijke wijze gered zijn, de ouders die hun kinderen na de ramp aan het hart hebben kunnen drukken, zij die tranen van dankbaarheidgestort zullen hebben over het behoud van dierbare verwanten en vrienden, en ook de millioenen, die ginds en hier gedeeld hebben in de vreugde over de redding van zoovelen, mogen daarbij in diepen eerbied den man gedenken, aan wien de redding allereerst te danken is. En die voor het behoud den hoogsten prijs betaalde, zijn eigen jonge ieven Laatste berichten over geredden en vermisten Uit Batavia wordt gemeld, dat bij verificatie te Soerabaja van de aan komst van de als gered opgegeven passagiers bleek\ dat 15 in plaats van 16 Europeesche passagiers terecht waren. De hoofdwerktuigkundige van de K.P.M.de heer A. Kraanen, die als passagier aan boord was en aanvan kelijk als gevonden werd opgegeven, wordt thans nog vermist. Woensdag morgen meldden zich te Soerabaja de klerken IJ. M. Hengst en J. La- tuperissa aan. Deze drenkelingen konden Dinsdag de kust bereiken, doch deden daarvan geen opgave. Behalve mevr. Wisse, wier stoffelijk overschot reeds te Soerabaja is aan gebracht, worden thans nog vermist het echtpaar G. P. Carli, de heer S. Raaff, de heer H. A. Exley, de heer A. Kraanen, de baby van mevrouw Wisse, de heer J. van Egmond, de heer A. Makatita en gezin, de mar conist M. J. Uytermerk en 20 inlanders Mevrouw Wisse werd bij de redding nog levend aangetrollen, te Moiok- rembang bleek zij reeds te zijn over leden, tot ontzettende ontsteltenis van haar echtgenoot, dr. Wisse uit Modjokerto, die reeds zeer vroeg ge waarschuwd was en wien men aan vankelijk had medegedeeld dat zijn vrouw nog leefde. De heer Hudson, die gered is, kon niet meer spreken, daar hij door het hevige gegil om hulp zijn stem was kwijtgeraakt. De lieer Franken, uit Batavia af komstig, werd opgenomen in het ziekenhuis üarmo te Soerabaja; hij was niet gewond, doch was totaal overspannen van zenuwen. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van Donderdag 22 üct. 1936 Voor een Rijwielplaatje De Bredasche rechtbank heeft Don derdag bij haar uitspraken o.a. ver oordeeld de 56jarige koopman-zwerver j .1. C. v. W. die op 4 Augustus jl. te I Scherpenisse het rijwielplaatje ge- stolen heeft, toebehoorend aan den aldaar wonende landbouwer A.A. R. De zwerver, tegen wien 6 maanden gevangenisstraf was geeischt, kreeg 3 maanden met aftrek der preventieve hechtenis Dronken autobestuurder? In hooger beroep heeft de Arr rechtbank te Breda Donderdag be vestigd het vonnis van den kanton rechter te Bergen op Zoom, waarbij de 34-jarige koopman A. M. B. wo nende te Scherpenisse is veroordeeld tot 4 weken hechtenis, met intrekking van het rijbewijs gedurende 1 jaar. B. bekwam die straf omdat hij op 21 Maart jl. met zijn vrachtaulo door Poortvliet rijdend op den Lagen weg dronken achter zijn stuur zou gezeten hebben; de rechtbank verminderde bij haar vonnis de straf in 2 weken hechtenis, maar liet de intrekking van het rijbewijs op 1 jaar bepaald. Aanrijding te Poortvliet Omdat de 52-jarige vrachtrijder P. G. te Tholen, in den namiddag van 17 October op den PoortvJietschendijk onder Poortvliet met zijn vrachtauto ile daar fietsende M A. D. heeft aan gereden, is G. door den kantonrechter van Bergen op Zoom beboet met f8 subs 8 d. hechtenis en tevens ver oordeeld aan D. f3 schadevergoeding te betalen. In hooger beroep is dit vonnis door de Bredasche rechtbank beves tigd behalve wat de civiele vordering betreft welke niet ontvankelijk is verklaard en mitsdien ontzegd. Rechts gaat voor? Vrijgesproken door den kanion- rechter te Bergen op Zoom van een hem ten laste gelegde aanrijding met zijn autobus der B.B.A en Tholensche autobus op het kruispunt Eendrachts- wegBebouwdendam te Tholen op 22 Januari j.1., is dit vrijsprekend vonnis tegen den B.B.A.-busbestuurder A. v. d. B. thans door de Bredasche rechtbank in hooger beroep bevestigd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor het volgende een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad? Bij voorbaat vriendelijk dank. In het Raadsverslag van Poortvliet van 13 October jl., geplaatst in Uw blad van 16 October komen eenige onjuistheden voor. Om onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, zou ik op één ervan voornamelijk willen wijzen. In het 2e lid, 6e regel van het door mij bij de rondvraag gesprokene laat Uw verslaggever mij zeggen „en ik eisch dan ook dat U het woord revolutionnair met kracht van mij afwijst." Dit is zoo niet gezegd maar moet zijn „en ik werp dan ook een dergelijke insinuatie, onder scherp protestmet kracht van mij af." Deze rectificatie is niet bedoeld als een onvriendelijke bejegening tegen Uwen verslaggever want ik kan me best voorstellen dat bij zooveel rumoer in casa het niet gemakkelijk is verslag op te nemen. U, M. d. R. nogmaals dankend voor de verleende plaats ruimte verblijf ik, hoogachtend M. C. VAN AST. KERKNIEUWS. ZONDAG 25 OCTOBER 1936. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voo.rm. 9.3Ü uur en nam. 2 uur ds. VVolfensberger. Beide diensten collecte voor de kerk. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30. nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Dinsdagavond 7 uur ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.20 leeskerk en nam. 1.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds G uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 leeskerk en nam. 2 uurde heer Smit van Heemstede. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Heijkoop te Utrecht. Nam. doopsbed. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. de Bres. Doopsbed. N.D. Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 ds. Bus en 's avonds 6 uur de beer J. Smit te Heemstede. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kraaij. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Voorm. Yoorb. H. Avondm. Nam. bed. H. doop. Goll. Ziekenfonds. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. PUBLICATIEN. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat tegen Vrijdag 30 October 1936, des namiddags 2'/2 »re, eene openbare vergadering van den Raad is belegd. Punten van .behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding van het Gemeente verslag. 3. Verhuur van grond aan den Oudelandschen dijk. 4. Vaststelling van kohieren der Reinigingsrechten. 5. Gemeenschappelijke regeling IJ. L. O. 6. Vaststelling der jaarwedde van den Ambtenaar van den Burger lijken Stand. 7. Benoeming van een lid voor het Algemeen Armbestuur. 8. Wijziging van de Verordening op het landbouwverlof. 9. Vaststelling eener Capitulanten- verordening. 10. Wijziging van het Ambtenaren reglement. 11Vaststelling van schoolgeld veror deningen. 12. Reorganisatie Gasfabriek. 13 Goedkeuring der begrooting van het Algemeen Armbestuur voor bet dienstjaar 1937. 14. Vaststelling van de begrootingen der bedrijven en van de ge- meentebegrootingvoorlietdienst- jaar 1937. 15 Aangaan geldleening. Tholen, 23 October 1936. 45 MARKTBERICHTEN THOLEN, 23 Oct. 1936. Roomboter f 0.78 per pond. Boereboter f0.73 Eieren f 5.80 per 100. St. Maartensdijk, 22 Oct. 1936 Wintergerst Zomergerst Bruine boonen Kogel Groene erwten Schokkers Witte eigenh. Blauwe Zeeuwsche bonten blauwen Poters Groote ajuin Kleine ajuin f 8.00— f 8.25— f IJ.50—12.75 f 14.00—14.75 f 8.00— 8.75 f 12.00—13.— Alles per 100 kg. f 1.40— I 1.40— f 1.80— 1.90 f 1.80— 1.90 f 0 70— 0.90 Alles per 70 kg. f 0.80— 0 85 f 3.30— Alles per 60 k.g BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 16—22 Oct- GeborenJohanna Martina, dv. J. W. M. Schot en A.C. Schot. Neeltje, dv. M. J. Geuze en J. C. Schot. Machiel, zv. F. v. d. Linde en J. Moeliker. TE KOOP GEVRAAGD Tegenw. eigenaar kan des ge- wenscht huurder blijven. 10 Br. met prijs, ligging, lasten enz. onder No. 45841 Bur. v/d blad. Zoo de Heere wil, hopen onze lieve Ouders JAC. PERESTAM 20 en 45844 MARIA MARTHA POTTER, op Woensdag 28 October hunne 50-jarige Echtver- eeniging te gedenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kin deren, Behuwd- en Klein, kinderen. Op Vrijdag 23 October a.s. hopen wij de 80ste geboortedag van onze lieve Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder, Mevr. de Wed H. CORNELISSE—BLOM te gedenken. Dat zij nog vele gelukkige jaren voor de hare gespaard 1 moge blijven is de wensch van haar Kinderen en j Kleinkinderen. 26 45840 i FAM. J. W. GULDEN CORNELISSE. Verlengde van J Steenbergelaan no. 2. J Terneuzen. Voor de belangstelling ons betoond bij het overlijden van onze zeer geliefde en zorgzame Man, Vader, Behuwd-, Groot en Overgrootvader den heer Jan Elenbaas Mz., betuigen wij onzen hartelijken dank. 15 45852 Wed. JAN ELENBAASvan Luijk, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. St. Maartensdijk, October 1936 Financieele instelling zoekt voor iedere gemeente in het eiland Tholen een net en welbespraakt persoon als VERTEGENWOORDIGER. Bij gebleken geschiktheid vaste aan stelling! Brieven onder No. 45849 bureau van dit blad. 13 OP FAMIUEDRUKWERK TROUWKAARTEN GEBOORTEKAARTEN ROUWBRIEVEN worden aangenomen door onzen agent te Oud-Vossemeer den heer P. C. LINDHOUT MOLENSTRAAT JVtt stecAis pri/s is verituigel f £)e werking is verhoogd./ De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nog doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen .- hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 cl F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik OPGERICHiT 1835 De oudste Spaarinrichting te dezer plaatse. Rustend op het fundament van ZEKERHEID en VEILIGHEID. Rente 3%. Geen provisie of zegelkosten. Spaarbusjes worden gratis beschikbaar gesteld. Op den WERELDSPAARDAG, Zaterdag 31 October a.s wordt een speciale zitting gehouden des nam. van 2 tot 4 uur. Verdere inlichtingen bij den boekhouder, Brugstraat 31. 30 45850

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3