Belgie's nieuwe politiek! ander standpunt in dan Duitschland. Intusschen blijkt uit de Duitsche bladen, dat men hoopt, dat er in zooverre een overeenstemming wordt bereikt, dat Italië met Duitschlands pogingen om deelneming van Rusland aan alle West-Europeesche kwesties uit te sluiten, zal meegaan. Eerst de komende weken kunnen leeren in hoeverre deze wensch in vervulling zal gaan. Te Berlijn dineert Ciano een avond bij Minister Goering, die naast zijn vele functies, nu weer meteen nieuw ambt is belast. Eu we! een zeer ver antwoordelijk ambtleider van het vierjarenplan van llitler, dat Duitsch land economisch onafhankelijk moet maken. Ver strekt de nieuwe bevoegd heid van Goering als grondstoffen- commissaris Hij kan vorderingenen algemeene maatregelen van bestuur uitvaardigen en zoowel de regeering als de partij zijn gebonden aan zijn instructies. Toch zal hij het bij zijn nieuwe taak niet gemakkelijk hebben. „Wij behoeven ons geen illusies te maken" laat men de Duitsche bladen schrijven. De toestand is ernstig en om dit doel te bereiken, moeten alle krachten op dit eene punt worden geconcentreerd, vooral die van arbeiders en werk gevers. En of men zelfs dan het ge stelde doel geheel zal bereiken Hitier zelf heeft al een kleine be perking toegevoegd aan zijn plan om alle grondstoffen zelf te produceeren, nl. „voor zoover mogelijk". Het ver vaardigen van synthetische rubber b.v. is eigenlijk geen probleem meer, maar hoe denkt men over het kunstmatig ijzer Op het gebied van kunstmatige wol en katoen is echter weer meer te bereiken. Maar daarvoor moeten vele nieuwe fabrieken worden opgericht. Daar zoowel particulier kapitaal als industrie te kort schieten, moet op nieuw de staat ingrijpen, niet slechts in het bedrijfs- maar ook in het maatschappelijk leven en in het leven der individuen. En wil men het ge stelde doel bereiken, dan zal dit met bitteren ernst moeten geschieden. Tot slot nog iets over de verkie zingen iri Noorwegen en den burger oorlog in Spanje. De verkiezingen in Noorwegen hebben den socialisten niet de verwachte absolute meerder heid gebracht. Wel heeft de partij twee zetels gewonnen, maar dit moet na de hooggespannen verwachtingen als een nederlaag worden beschouwd. De socialistische Noorschc regeering zal dus ook in de toekomst indien zij tenminste aan het bewind blijft een minderheidsregeering zijn. In Spanje zit nog weinig teekening in den toestand. Oviëdo is weer door de Nationalisten ontzet, maar ondanks het feit, dat zij in de omgeving van Madrid flinkesuccessen hebben gehaald is de uiteindelijke aanval op Madrid nog niet begonnen. Koning Leopold van België heeft in een radio-rede de nieuwe buiten- landsche Belgische politiek ontvouwd. Hij stelde in het licht, dat België in de naaste toekomst zal streven naar volkomen onafhankelijkheid, terwijl België zich slechts in zoover met de wereldpolitiek op militair gebied zal bemoeien, als noodzakelijk wordt ge maakt door directe verdediging van de Belgische grenzen tegen een agressie van de een of andere buitenlandsche mogendheid. Slechts het Belgische belang zal dus op den voorgrond staan. Alhoewel men hier hoogstwaar schijnlijk te doen heeft met een rede voor het binnenlandsche gebruik be doelt, teneinde de politieke onrust in het eigen land zoo goed mogelijk te kolmeeren, heeft deze wijziging in de Belgische opvattingen een grooten invloed op de lijnen, waarlangs het wereldleven zal gaan. De „low countries", zooals men België en ons land in Engeland noemt, hebben een flinke partij mede te blazen in het wereldconcert der na ties. Niet omdat deze landen op zichzelf zoo belangrijk zijn, al mogen zij door hun groot koloniaal gebied niet worden weggecijferd maar het is de geografische ligging, welke domi neert. Daarom is de houding van België en Nederland in een komend conflict van importante beteekenis. Men meende, dat België overgege ven was aan Frankrijk. De aard van de Fransch-Belgische verhoudingen is steeds nevelig geweestklaren wijn werd te dezen opzichte niet geschon ken. Dit werd aanleiding tot allerlei ware en onware geruchten, terwijl de Belgische binnenlandsche verhou dingen erdoor werden verstoord. Tegenover hen die elke toenadering tot Frankrijk ten sterkste toejuichten stonden minstens evenveel andere Belgen, die daarin het grootste gevaar voor het land zagen; die hieruit een tweede 1914 verwachten. Ook wij moesten op onze hoede zijn, want in een Europeesch militair conflict be- teekende België toen: Frankrijk en wellicht een opmarsch via ons land van Duitschland naar Frankrijk of omgekeerd. Dit gevaar is nu belangrijk ver minderd. Zou Frankrijk nu door België trekken, dan zou Brussel aan Parijs den oorlog moeten verklaren. Onze zuidgrens zou hierdoor betrekkelijk veilig worden. Indien Duitschland via ons land naar België en Frankrijk zou willen oprukken, is het onze plicht om ons tegen Duitschland te verweren en daardoor vinden wij België direct op onze hand. Onze positie wordt er steviger door, terwijl nu de moge- P 11 R fl I Bieten rooien tegen 1 U I» U L> kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6 45796 lijk beid is geopend np een inniger Belgisch-Nederlandsch contact. Des tijds stond hiertusschen steeds het spook van de agressieve Fransche buitenlandsche politiek... de Umkrei- sung van Duitschland. Het lijkt eenigermate in tegenspraak dat België den Nederlandschen export agrarische producten van Nederland gevoelig doet stagneeren in afwachting van krachtige invoerrechten-verhoo- gingen. Dit is slechts een incidenteele kwestie, die door handelspolilitieke onderhandelingen tusschen beide lan den uit den weg kan en ook zal worden geruimd. België wil zich hoeden voor een dumping van de zijde van Nederlandjn verband met den lageren gulden en België heeft hiertoe niet alleen het recht, maar ook de logica op zijn hand. Het wil waken voor een ontwrichting van de binnenlandsche markt, wetende, dat wij Nederlanders een massaal geLruik maken van geboden gelegenheden. De wereldvrede is door Belgie's politieke wijziging versterkt. Want meer en meer blijkt hieruit, dat de landen van Europa te veel door de binnenlandsche moeilijkheden worden beziggehouden om aandacht te kunnen besteden aan ongewenschte buiten landsche roerigheid. Het gaat in de komende tijden tusschen het bewaren van evenwicht tusschen hen, die uiterst linksche en zij, die uiterst rechtse allures hebben. In Spanje is dit evenwicht niet be waard de beide uiterste groepen vechten er op leven en dood. In de andere landen zoekt men een minder bloedige oplossing. Het zijn de mid denmoten, die ageeren en die de rust willen doen terugkeeren, zij het ook met groote offers aan beide zijden te brengen. Deze binnenlandsche moeilijkheden zullen vele maanden vragen, alvorens zij zullen zijn gebannen. Er zullen nieuwe even wichtsverschuivingen,ook op economisch gebied door ontstaan, maar ongetwijfeld is de richtsnoer: welvaartEn de kans op een nieuwe wereldwelvaart is ontegenzeggenlijk zeer groot. Het gewoel in de ver schillende landen heeft slechts ten doelopbouw en boe lot dien opbouw te komen. De gang naar beneden is gestuit; men zoekt naar de beste wijze op de tocht naar een lichtend verschiet op de meest practische wijze te kunnen voortzetten. De organisatie van de massa-legers naar de nieuwe welvaart levert vanzelfsprekend moei lijke problemen op. THOLEN, 23 October 1936. Roode Kruiscollecte. Wij herinneren aan de collecte ten bate van het Roode Kruis die morgen alhier zal worden gehouden. Gezien het goede doel zullen de collectanten zeker niet zonder een gift in hun busje worden heengezonden. Het beleid van het centraal verkoopkantoor van mosselen. De minister van landbouw en vis- scherij heeft ten vervolge op de be antwoording van vragen van den heer Drop betreffende het beleid van het Centraal Verkoopkantoor van rnosse- en te Bergen op Zoom ten aanzien van den handel in mosselen in Frank rijk en België, medegedeeld, dat de geregelde handelaren in mosselen op Frankrijk en België voor dezen handel combinaties hebben gevormd. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het Centraal verkoop kantoor hebben met medeweten van de overige bestuursleden aan de tot standkoming van deze combinaties medegewerkt. In de combinaties zijn opgenomen de handelaren, die. het afzetgebied, waarvoor de combinaties zijn gevormd, in vroeger jaren ge regeld van mosselen hebben voorzien. Inderdaad zijn in de combinatie voor Parijs drie Belgische firma's opge nomen. De mosselhandel op België en die op Parijs waren echter ook voorde totstandkoming van de crisis maatregelen voor het mosselbedrijf voor een groot deel in handen van Belgische firma's. Onjuist is, dat in de combinaties hoofdzaak buitenlandsche onder nemingen zijn opgenomen. Het bestuur van het Centraal ver koopkantoor ziet in het vormen van combinaties van handelaren uitein delijk een voordeel voor de kweekers. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het Centraal verkoop kantoor, die tevens zijn opgetreden als voorzitter en directeur van de combinatie voor Parijs, hebben na afloop van het seizoen voor de door hen verrichte werkzaamheden een gratificatie ontvangen. Al is zulks door het bestuur goedgekeurd en in de notulen opgenomen, toch acht de minister dit zeer ongewenscht, omdat de voorzitter en de directeur daar door gemakkelijk in hun vrijheid van optreden ten opzichte van den handel konden worden belemmerd. De be trokkenen hebben verzocht van hun functies bij het Centraal verkoop kantoor te worden ontheven. Een zelfde verzoek is gedaan door den vertegenwoordiger van den minister in het bestuur. De gevraagde ont slagen zijn bereids verleend. Uitdruk kelijk wordt hieraan toegevoegd, dat het tot nu toe ingestelde ruime onder zoek van den crisis-accountantsdienst geen enkel gegeven aan het licht heeft gebracht, dat op het bestaan van financieele onregelmatigheden bij het Centraal verkoopkantoor zou wijzen. Het gold hier een onder deel van het beleid, dat de instemming van den minis ter niet kan hebben, maar dat de integriteit van betrokkenen vol komen onaangetast laat. Tengevolge van de concurrentie, welke de kweekers aan hun afnemers, de bandelaren, aandeden en tenge volge van het overvoeren van bepaalde markten was het mosselbedrijf voor de kweekers niet meer loonend. Een geordende toestand kon eerst worden verkregeu door den financieelen band tusschen den producent, den kweeker en den handelaar te verbreken. Dit heeft plaatsgehad door de oprichting van het Centraal verkoopkantoor. Aan dit verkoopkantoor moeten alle kweekers hun mosselen leveren. Wil het verkoopkantoor aan de kweekers echter goede prijzen kunnen uiikeeren, dan moet ook de concur rentie tusschen de handelaren binnen redelijke grenzen worden gehouden. De minister is aanvankelijk van meening dat ordening van den mos selhandel op eenigerlei wijze nood zakelijk is om de door het Centraal verkoopkantoor tot dusver voor de kweekers bereikte goede resultaten te behouden. Door de leiding van het Centraal verkoopkantoor wordt thans onderzocht, welk standpunt ten deze moet worden ingenomen, zoodat de minister op het oogenblik geen ver dere mededeelingen dienaangaande kan doen. In ieder geval zal een be roepsinstantie in het leven worden geroepen, opdat degenen,aan wie het C.V.K. meent niet te moeten leveren zich tot die instantie kunnen wenden. De minister is van meening, dat hel C.V.K~voor het mosselbedrijf in zijn geheel gunstig heeft gewerkt. Dit blijkt uit de bedrijfsuitkomsten van het seizoen 19351936 en uit de voorloopige resultaten van het seizoen 19361937. Ook de kleine kweekers hebben door de werking van het C. V. K. voordeelen genoten. De minister kan niet ontkennen, dat de toestand van verschillende kleine kweekers, die tevens handelaar zijn, zorglijk is. Hij moet echter opmerken, dat dit voor de totstandkoming van de huidige regeling in den regel nog veel meer het geval is. Maatregelen ten behoeve van deze categorie van belangheb benden in het mosselbedrijf worden door hem ernstig overwogen. Op de vragen van den heer Van Dis betreffende het vrijlaten van den mosselhandel door het Centraal ver koopkantoor en het tot 15 October 1936 stopzetten van den mosseluitvoer naar Parijs heeft de minister geant woord, dal het hem bekend is dat eenige mosselhandelaren in Zeeland zich benadeeld achten, aangezien het Centraal verkoopkantoor geweigerd heeft hun mosselen te leveren. Dat een groote meerderheid der mosselkweekers voorstanders zijn van een vrijen mosselhandel, is den mi nister niet bekend. Inderdaad is de uitvoer van mos selen naar Parijs dit jaar eerst mo gelijk met ingang van 15 October 1936. De minister is niet in staat mede- deeling te doen van de redenen, welke hebben geleid tol stopzetting van den uitvoer van mosselen naar Parijs aangezien het hier een maatregel betreft, welke door de Fransche regeering is genomen. De tijdelijke leiding van het Cen traal verkoopkantoor stelt op korten termijn een onderzoek in, welk stand punt ten opzichte van den mossel handel behoort te worden ingenomen. Onze berichtgeving blijkt dusjuist geweest te zijn. Steeds zijn wij een der weinige bladen geweest die de zaak zuiver hebben gesteld en nimmer zelfs twijfel hebben geopperd tegenover de eer lijkheid van de betrokkenen. Zij, die deze „hetze" legen voor zitter en directeur opgezet hebben moeten, indien ze nog voor schaamte vatbaar zijn, het schaamrood wel op hun kaken krijgen. Van hun ver dachtmakingen is niets waar gebleken WERELDSPAARDAG. Binnen enkele dagen zal door de Spaarbanken, aangesloten bij den Nederlandschen Spaarbankbond te Amersfooit, 180 in getal, met een totaal inleggèrstegoed van ruim 400 millioen gulden en in totaal ruim 1 millioen inleggers, wederom de aan dacht worden gevestigd op den We- reldspaardag, welke telken jare op 31 October wordt gehouden. Het is de bedoeling dat op dezen dag alle krachten worden geconcen treerd op de bevordering van den spaarzin. De gedachte hiervoor werd een tiental jaren geleden geopperd door de Internationale Vereeniging van het Spaarwezen. Zij vond aan stonds groote instemming en thans wordt zij in 32 landen van dé wereld ieder jaar met stijgend succes door de ruim 5600 bij de Internationale Vereeniging aangesloten spaarbanken over de wereld uitgedragen. De bij den Bond aangesloten spaar banken propageeren het sparen, daar mee handhavend een traditie van ruim een eeuw, in het bewustzijn, daarmee een dienst te bewijzen aan het Nederlandsche volk. De velen, die deel uitmaken van de besturen der spaarbanken, verrichten hun werk zaamheden geheel belangeloos, om het resultaat voor de spaarders zoo gun stig mogelijk te doen zijn. Alle in komsten, voorzoover niet noodig Ier vergoeding van rente, worden toege voegd aan de reserves der spaarbanken om de innerlijke kracht dezer in stellingen te vergrooten en om den roep van groote betrouwbaarheid, die zij reeds gedurende meer dan een eeuw genieten, ook in de toekomst waardig te zijn. „Maar er kan niet meer gespaard worden", zal men wellicht tegenwer pen, „de inkomsten zijn gedaald tot een bestaansminimum". Wij weten dat velen het moeilijk hebben;soms zelfs heel moeilijk. Doch door zeer velen kan nog wel gespaard worden, maar men moet het willen en rnen zal zich misschien iets moeten ont zeggen, maar het doel is dit volkomen waard, want men behoudt of verkrijgt er zijn onafhankelijkheid door, en aldus bouwt men aan de toekomst van het volksbestaan. Of in enkele woorden gezegd „Sparen is de bron van volkskracht!" Maandag had te Bergen op Zoom de najaarshengstenkeuring plaats onder auspiciën van de provinciale regelingscommissie, geheel gearran geerd door het Stamboek voor het Ned. Trekpaard. Voor de dekdienst werden goedgekeurd in de categorie hengsten geboren in 1934, Graaf van Weltevreden, vos van M. JL Stoutjes- dijk, Tholen en J. C. A. Geluk, Din* teloord, zwaar solied paard. In de categorie hengsten geboren in 1933 Eman van Boeshoven van J. F. Brooij- mans, St. Annaland. In de categorie hengsten geboren in 1932 Karei van Tholen van M. J. Stoutjesdijk te Tholen. Donderdagavond hield de Thool- sche Oranjevereeniging, onder voor zitterschap van Dr. C. Veltenaar, in de zaal van den heer A. .1 Engel vaart een algemeene vergadering. Nadat de voorzitter een kort ope ningswoord had gesproken, werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en met een kleine wijziging vastgesteld. Wegens het op medisch advies bedanken van dhr. Joh. Bal als bestuurslid, moest er bestuurs verkiezing plaats hebben. De voorzitter sprak dank voor hei- li H geen de heer Bal in zijn kwalit als secretaris voor de vereenigi heeft gedaan en het bestuur stelt v( hem tot eerelid te benoemen, stemming werd de heer Bal met van de 36 stemmen tot eerelid geko; Hij nam deze benoeming onder da aan. Na verschillende stemmingen wi tot bestuurslid gekozen dhr. W. Klompe, welke deze benoeming a: nam. Hierna werd besproken I programma ter gelegenheid van 1 E feest dat gehouden zal worden het huwelijk van H.K.FI. Prinses J ill liana met Prins Bernhard. Er zal i klokgelui, muzikale rondgang d< de gemeente, gewijde muziek vai r den toren, saluutschoten, een auba van de schoolkinderen voor bet meentehuis eu een optocht van v schillende vereenigingen, ambacht enz. of indien er geld genoeg is e historische optocht. Een heele bespreking volgde ov het niet of wel hebben van dan muziek. Gewezen werd er op dat niet behoorde uit te gaan van Oranjevereeniging, maar dat dit mc geschieden door particulieren die e verzoek moeten doen aan den ba gemeester, die alleen de bevoegdhe heeft hierover te beslissen. Besloten werd ook nog om m lijsten bij de burgerij rond te ga; teneinde gelden te verzamelen. Nationaal huldeblijk huwelijk Prinses Juliana en Prins Bernhard •t Op initiatief van onzen burgemee ter mr. A. J. van der Hoeven is lii een comité opgericht, dat ten d heeft gelden in te zamelen voor ei nationaal huldeblijk bij het huvvef van Prinses Juliana. Voorzitler mr. A. J. van der Hoeve secretaris G. Amsing Jr. leden W. Klompe, W. Moelker lid van Pn Staten, Pastoor Schamper, dr. Veil naar en ds. Wolfensberger. Het is de bedoeling nog een als vertegenwoordiger van onze vi schersbevolkirig te verzoeken zittii te nemen. De vrijmaking van de Thoolsche bri Vrijdag jl. liatl in hotel M. J. Am; te Oud-Vossemeer een vergaderii plaats van belanghebbenden bij vrijmaking van de Thoolsche bru Wij merkten o.m. op burgemeest mr. J. J. Versluijs, wethouder Li hout, raadsleden Heijboer, Mees Jeroense. Ook hier werd een uiteenzettir gegeven van hetgeen het com beoogt en werden gedane, vragi zooveel mogelijk beantwoord. Thans zal het comité handteek ningen verzamelen op het den mi van waterstaat aan te bieden reques Laat ben die de gezonden kaa nog niet inzonden dit doen vóór dezer, de gegevens heeft het comi noodig. Autohouders en motorrijde beseft wel dat men voor Uwe belai gen wil werken en verlicht de ta; il van het comité door inzending va de gegevens die men noodig heel POORTVLIET. Nu door de meenle alhier een nieuwe moto brandspuit is aangeschaft, heeft rn< ook een wijziging in het beöienei personeel aangebracht. De manne die voorheen als spuiters, pompe enslangenlichters fungeerden, hebbt allen eervol ontslag gekregen, terwi nu een vaste ploeg bedieningspers neel is aangesteld. De wed. Kenters alhier had h ongeluk in den kelder to vallen m gevolg dat ze haar linkerarm bra zoodat geneeskundige hulp moe worden ingeroepen. Onze dorpsgenoot de heer Ju Nortier, slaagde aan de Koning Wilhelminaschool ts Rotterdam vo< de na-acte godsdienstonderwijs. SCHERPENISSE. In de gehoud< vergadering van den dijkraad vi het calamiteuse waterschap Scherp nisse werden behandeld de omschri vingen voor de in den dienst 1937/i uit te voeren werken, welke vo< gewone werken werden vastgeste! op een bedrag van f2240 en vo< buitengewone werken op een bedr: van f9300. Behoudens goedkeurir van Ged. Staten werd besloten as den oud-dijkwerker C. BolierGz.ec jaarlijksche gratificatie te verleene van f150 per jaar. De gehouden collecte voor hi Roode Kruis heeft alhier opgebracl f'11.57 en die voor het Hoogeland f 14.54. ST. ANNALAND. Uienveiling va Donderdag 22 October: 1160 bak Rijnsburger (gewone) f l.58. 80 bak idem (grove) fl.53. 30 balen ide (drielingen) f0.82. 5 balen pickle f5 54. 40 balen stek f 0.60. Voor 4900 kg. wijnpeen flf 1.08. Alles per 100 kg.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2