tfAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 23 October 1936. No. 43 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Jaar een gezonden olitieken toestand? PUROL doet ze verdwijnen THOOLSCHE COURANT it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd mdagsblad ƒ1,375, franco ir post ƒ4,65 -f- 15 ct. p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Europa is even rijk aan verdragen aan conflicten en men slaat de ank waarschijnlijk niet ver mis, dien men aanneemt, dat zulks niet ge sel toevallig is. Want verdragen, nuttig op een gegeven moment t )k, hebben de onaangename eigen- happen tot verstarring te leiden, zij vermogen zich moeilijk of het geheel niet aan te passen aan n nieuwen toestand. En niets is gevaarlijker voor den ede dan overeenkomsten, welke et langer een werkelijk bestaande houding tusschen de verschillende ilken sanciioneeren en dus niets iiclers meer zijn dan een hinderpaal den weg naar een goede regeling van euwe verhoudingen. Dit is wel het best gebleken ten inzien van het Verdrag van Ver 1 illes, stukje na stukje werd dit af- ibroken en moest het ook afge- •oken worden, omdat hel nu eenmaal et meer bij den waren stand van ken paste en eigenlijk ook nimmer past heeft. Het is in dit verband oi isschien wel gewenscht er eens op n wijzen, dat hel werkelijk riiet alleen st nationaal socialistisch Duitschland geweest, dat de laatste resten van verdrag heeft weggevaagd, maar it reeds het regime van VVeimar Dodgedwongen den eersten stoot tot it afbrokkelingsproces heeft gegeven, ien denke maar eens aan de herstel- ilalingen. In hoevele gevallen had verdrag geen aanleiding tot oorlog innen geven Dat elke nieuwe afbrokkeling ten- otte toch steeds met een sisser Hiep, bewijst slechls, dat het gezond rstand het bij al die gelegenheden heeft kunnen winnen van het ;oisme den hang van een veelal te instigen status quo. Wat van het Verdrag van Versailles gezegd, kan met evenveel recht rklaard worden ten aanzien van t Verdrag van Locarno. Ook dit eld op een gegeven oogenblik geen 'ening meer met veranderde toe- nden. Het ging niet aan, dat na militair verdrag, dat Parijs met Moskou van de Wereldrevolutie gesloten, Duitschland zijn voor- amsten flank voor de aanvallen een vijandelijk leger moest open- uden. In Berlijn trok men op nder elegante wijzehet moet egd worden zijn consequenties den veranderden toestand. Weer gden door een verdrag, dat niet er aan de eens gegeven voorwaar- voldeed, oorlogswolken boven ropa maar weer vergaf men den utale zijn brutaal optreden, wijl de oote massa inzag, dat dergelijke uuske maatregelen tenslotte slechts gevolg van de verstarring waren. Men had uit deze feiten een leering nnen trekken. Dat is helaas niet schiedt, men zocht integendeel nog meer aandrang naar een matie van een coalitie ter ver- iging van den status quo, of naar willicht met meer waarheid kunnen zeggen een machts an isatie van de verstarring, wier dediger onder den prettig aan- nden naam van collectiviteit, wier dediger de Volkenbond zou moeten n toen gebeurde het zonderlinge communistisch Rusland, vijand alle Westersehe tradities en in- lingen, wierp zich plotseling op de leider van deze politiek. Naar beweerde uit gloeiende liefde den vrede tusschen de staten, het eens verfoeide. Uit de buiten- dsche politiek van Rusland ver- nen de communistische leuzen plaats te maken voor een anti- istisch parool. Deze zwenking was te eigenaardig om niet verdacht te zijn. Vele menschen in West-Europa lieten het dan ook niet aan waar schuwingen ontbreken, om de Rus sische liefdesverklaringen toch niet zonder meer te gelooven, maar des- Vetwormpjes meeëters, pukkels en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apo thekers en Drogisten. 10 45S42 ondanks gelukte het Moskou velen in zijn netten te spannen. Men sloot eenvoudig de oogen voor het feit, dat Rusland, zich zelf vrij veilig voelend voorzijn half- en heel-Aziatisch gebied, wenscht, dat geheel Europa tot slagveld zou worden, indien de Westersehe grenzen van het Bolsje wistische machtsgebied ook maar eenigszins in gevaar zouden komen te verkeeren. De kleinere, neutrale statenb.v. Nederlapd hebben te Genève duidelijk te verstaau gegeven, dat zij niets voelden voor het door Litwinoff aanbevolen systeem van een straf georganiseerde collectieve veiligheid, maar alleen nog verwachtingen koesteren van een Volkenbond, die zal zijn centrum van het nood zakelijke publieke aanpassingsweik. Er bleel nog een enkele hoop over voor het Russische stelsel, dat Europa in twee vijandige kampen wilde ver- deelen„Verzadigden" en „onver- zadigden", en dat was een nieuwe Locarno, met of zonder Duitschland naar het heette. Dit nieuwe Locarno, zou dan op een of andere wijze aan het Fransch- Russisch-Tsjechisch militair verdrag moeten worden verbonden en zoo zou men tenslotte langs een omweg toch nog tot een militaire collectivi teil ten gunste van het Russische machtssysteem komen. Aan al deze schoone Russische verwachtingen heeft Koning Leopold van België, een land, dat door zijn nauwe en eenzijdige verbinding met Frankrijk het eerst de kans liep door Rusland naar het slagveld t-: worden gedreven, een einde gemaakt. België maakt zich los van alle verbindingen het wenscht zijn neutraliteit te her nemen. Dit is het einde van de ge vaarlijke collectiviteitsgedachte, en wellicht de eerste stap op den goeden weg naar een Volkenbond, die niet door geweld, maar door goeden wil gemeenschappelijk overleg en weder- zijdsch begrip den vrede kan bewaren. Het begint er thans op te lijken, dat ook op politiek gebied het gezonde inzicht weer aan de winnende hand komt Prinses Juliana in Duitsch land. De N.W. storm op Neerland's kust. Aanzien lijke beschadiging van dijken. De scheepsramp in Indië. De handelsbetrekkingen met België. In Duitschland, dicht bij de Pool- sche grens, ligt een oud klooster, dat in den loop der eeuwen den naam Slot Reckenwalde, de Oost Duitsche bezitting van de familie LippeBies- terfeld, heeft gekregen. In dit slot, dat gelegen is te midden van eeu sprookjesachtig landschap, vertoeft thans onze kroonprinses, Juliana. Zondagmorgen is prinses Juliana met den D.-trein uit Nederland te Berlijn aangekomen, waar zij op het station werd opgewacht en begroet door prinses Armgard, Prins Bernhard en zijn broeder Aschwin. Na een kort oponthoud te Berlijn, waar haar bloemen werden aange boden namens Hitier, zette prinses Juliana, in gezelschap van prinses Armgard, de reis naar slot Recken walde voort. Prins Bernhard die, naar men weet, een hartstochtelijk auto rijder is, was reeds per auto vooruit gegaan. Thans vertoeft prinses Juliana dus reeds eenige dagen in het oude familieslot van het geslacht Lippe Biesterfeld Sprookjesachtig, en vol merkwaardigheden is dat oude slot, en even sprookjesachtig en roman tisch is de omgeving er van. In de onmiddellijke nabijheid van s'ot Rec kenwalde, temidden van slanke en fiere dennen en zilver-blanke berken ligt het Woynowaërmeer. Zonder twijfel zal onze prinses zich in deze omgeving, na de vermoeiende dagen van het verlovingsfeest, vol komen op haar gemak gevoelen. Moge de tijd, die zij op het slot Reckenwalde hoopt dooi- te brengen, haar de volledige rust schenken, die zij zoo ruimschoots verdient, opdat zij straks, gesterkt naar lichaam en geest, de zoo zware, moeilijke en verantwoordelijke taak op zich kan nemen, die nu eenmaal een kroon prinses beschoren is Sinds eenige dagen beukt hevig en onverwoed cleNoorn Westerstorm op Neerlands kust. Manshooge golven donderen de dijken en ondermijnen de duinen. Met dezen feilen storm heeft de herfst eerst werkelijk zijn intrede gedaan en daarmede den komenden winter onverbiddelijk aan gekondigd. Prachtig is in deze dagen het Nederlandsche landschap, dat zich onvervaard keert tegen de felle elementen, die het van zijn luister trachten te berooven Onbeschrijfelijk mooi zijn de herfsttinten, waarmee de bosschen en weiden zich thans getooid hebben. Helaas heeft echter de medaille ook haar keerzijde Fel waait de storm en wee de schippers, die thans in hun ranke bootjes de speelbal zijn der woedende elementen, die geen medelijden kennen en slechts ver nietigen. Booten vergaan en dijken worden beschadigd. Het ergst er aan toe was wel het Grieksche stoomschip Okeanis. In de nabijheid van IJ muiden werd het schip zoodanig door de golven be schadigd, dat het op verschillende plaatsen lek sloeg en veel water naar binnen kreeg. Op de S O.S.-seinen, werd onmiddellijk hulp gezonden zoodat persoonlijke ongelukken niet te betreuren vallen. Het schip is echter reddeloos verloren. Een andere ramp, welke in Indië heeft plaats gevonden, is echter van zeer veel ernstiger aard. Daar is in de buurt van Semarang op Java het ss. Van der Wijck van tle Koninklijke Paketvaart Maatschappij, tijdens gun stig weer omgeslagen en binnen enkele minuten gezonken.-Aan boord van het schip bevonden zich onge veer '250 menschen, zoodat het be richt van het ongeluk, in Indië en ook in ons land een ware paniek veroorzaakten. Onmiddellijk werden watervliegtuigen en reddingsbooten naar de plaats des onheils gestuurd. Daar trof men menschen aan, die zich vastklampten aan tafels, stoelen, planken en allerlei andere houten voorwerpen, in de hoop aldus boven waterte kunnen blij ven en nog gered te worden. Voor de overgroote meer derheid der passagiers en bemanning is deze hoop niet ijdel gebleken. Door het snelle ingrijpen van overheids instanties en pai ticuliere instellingen, waardoor spoedig hulp ter plaatse aanwezig was, konden ruim '200 men schen gered worden. 34 menschen worden nog vermist, die waarschijnlijk wel slachtoffers zullen blijken te zijn. Van de oorzaak dezer omvangrijken ramp is nog niets bekend. Het schip werd 21 September in het dok te Tandjong Priok opgenomen voor een algeheele schoonmaak en voor in spectie, zoodat 12 October de Van der Wijck weer uit het dok kon gaan en den dienst hervatten. Bovendien stond het schip bekend als een sta biel, goed schip, waarmede nooit eenig ongeluk was gebeurd. Aan de kwaliteiten van den gezagvoerder heeft het ook niet gelegen, want diens groote zeemansschap werd algemeen erkend. Op 31 Juli jl. vierde hij te Soerabaja zijn zilveren dienst- jubileum. Men staat hier dus voor een vol komen raadsel, dat wellicht zal wor den opgelost, indien een nader onder zoek naar het schip zelf zal worden ingesteld. Op 20 dezer zullen te Brussel de handelsbesprekingen tusschen de Nederlandsche en de Belgische re geering een aanvang nemen Deze besprekingen zijn hoog noodig, want juist de laatste dagen was er eenige stagnatie gekomen in de handelsbe- betrekkingen tusschen de heidelanden. Zooals bekend is, werd jl. 15 October de afgifte van licenties voor den invoer in België van de verschillende landbnuwartikelen stopgezet. Als mo tief voor het treffen van deze maat regel, werd opgegeven, dat de invoer van deze producten prijsbedervend op de Belgische markt werken. Deze maatregel wekte natuurlijk tot krach- tigen tegenstand in Nederland, zoodat de Belgische regeering zich in af wachting van het resultaat der ko mende besprekingen bereid ver klaarde aan den normalen invoer geen beperkingen in den weg te leggen en met ingang van 20 dezer een contingent van 25.000 Kilo boter voor de maand October toezegde, voor varkensvleesch een hoeveelheid van 75.000 kilo voor dezelfde periode, terwijl voor schapenvleesch de han delspolitieke maatregelen zijn opge heven. Bovendien is door de Belgische regeering machtiging verleend tot herstel van een gedeelte der contin genten voor Nederlandsche landbouw producten, die opgeschort worden, met dien verstande, dat dit zal ge schieden op zoodanige wijze, dat dit de concurrentievoorwaarden niet ver zwaard. Dit laatste staat natuurlijk in verband met de jongste gebeurte nissen op monetair gebted in Neder land. België komt nog niet tot rust. Geen buitenlandsche reacties op Koning Leopolds rede. - Een Locarno nr. 2 - Goe- ring leider van het 4-jarenplan van Hitier. - Verkiezingen in Noorwegen. - De burgeroorlog in Spanje. Wie gedacht mocht hebben, dat de opzienbarende redevoering van Koning Leopold, uitgesproken in den Belgischen ministerraad, de gemoe deren van onze zuiderburen zou hebben gerust gesteld, is bedrogen uitgekomen. Hoewel het er eerst op geleek, dat 's konings woorden inder daad olie op de golven hadden ge worpen, is na de rede, die de socia listische minister Spaak te Schaerbeek heeft gehouden, de beroering in de Belgische binnenlandsche politiek nog heviger geworden. Wat minister Spaak dan ook in de socialistische vergadering aankondigde was eigenlijk niet meer of minder dan een soort volksfront-politiek van de thans aan het bewind zijnde par tijen socialisten, katholieken, libera len, gericht tegen Rexisten, Vlaamsch Nationalisten en Verdinaso. En indien men nu weet, dat een Volksfront- gedachte nergens zoo scherp van de hand wordt gewezen als juist in België, kan men begrijpen, dat na de ver klaring van Min. Spaak de scheuren in de Belgische Volksgemeenschap nog eens zoo duidelijk aan het dag licht zijn getreden Weliswaar heeft Spaak daarna in een interview met het dagblad „Le Soir" weer getracht aan zijn woorden een eenigszins an deren uitleg te geven, doch dit was niet meer voldoende om 't vertrouwen van de katholieke Vlamingen in hen dat toch al niet zeer groot was ook maar gedeeltelijk te herstellen. Voegt men daarbij, dat Rex haar actie tegen alle mogelijke politici bijv. den jongen liberalen minister Jaspar met dezelfde heftigheid blijft voortzetten, dan blijkt wel dui delijk, dat 's-konings rede België voorhands nog geen politieken gods vrede heeft vermogen te brengen. Op het gebied der internationale politiek blijkt de rede van den Bel gischen koning, voorzoover althans bekend geworden is, geen gevolgen te hebben gehad. xMen had diploma tieke stappen kunnen verwachten, een kennisgeving te Parijs en te Londen en misschien nog in andere hoofd steden, dat België voornemens was, zijn verplichtingen volgens het Ver drag van Locarno op te zeggen. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat er nog iets beslissends van dien aard zal geschieden. Voorloopig is er dan ook nog geen sprake van een opzegging de facto, maar van een aanko diging daartoe. Men moet de rede van den koning dus min of meer beschouwen als het uitgangspunt en niet het einde-- van een actie, die ten doel heeft, België ervoor te doen vrijwaren, be trokken te worden in een oorlog die het gevolg zou zijn van Frankrijks ten deele zeer gevaarlijk geworden internationale politiek. En dit meent men het best te kunnen bereiken door een neutrale houding aan te nemen, geen nieuwe verplichtingen aan te gaan en zich van oude en ge vaarlijke verbintenissen te ontdoen, zoodra zulks met eere kan worden gedaan. Een gelegenheid zich van de oude Locarno-verplichtingen te bevrijden, zal zich voor België voordoen, zoodra het Locarno nr. 2, dat op het oogenblik het alpha en ornega van de interna tionale politiek schijnt te zijn, tot stand zou komen. Maar zal deze nieuwe overeenkomst inderdaad bin nen afzien baren tijd door Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië woi- den onderteekend Zooals de zaken er op het moment voor staan, mag men in dit opzicht niet al te opti mistisch zijn. De nota die Berlijn te Londen heeft overhandigd is meer vragenlijst dan een antwoord op de vraag of Duitsch land aan een voorbereidende confe rentie zou willen deelnemen. Misschien een kleine weerwraak op de beroemde Engelsche vragenlijst aan Bei lijn van eenigen tijd geleden Iets meer hoopgevend is het Itali- aansche antwoord, dat overigens nog slechts een voorloopig karakter draagt. Het behelst één positief denkbeeld de wederkeerigheid van waarborgen. Maar dat is, zooals bekend, niet geheel naar den zin van Engeland. Toegegeven wordt, dat het Italiaan- sche document op vele punten naar onpartijdigheid streeft en geen uiting geeft aan een soort van „samenspan ning van de Ilaliaansch-Duitsche tactiek", zooals Reuter het noemt Toch wordt de samenwerking tus schen Rome en Berlijn nauwer en nauwer. Dat blijkt ditmaal weer eens uit het bezoek, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf deCiano, schoonzoon van Mussolini, op het oogenblik aan Berlijn brengt. Waarschijnlijk wil men tot volledige instemming komen in de kwesties Spanje, Rusland en den Volkenbond. Ten aanzien van de eerste en laatste kwesties zal dit niet moeilijk zijn, maar ten opzichte van Rusland neemt Italië, gelijk bekend, een eenigszins

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1