■hhhbbhbhbbi Spr. spijt het dit te moeten zeggen, maar persoonlijk meent hij daar recht op te hebben en ook te houden deze opmerking te kunnen en mogen maken. Dan is er verder nog een steen des aanstoots en dat is het gebed. Het gebed is iets boven een gewoon sterveling en dat moet in waarheid gebeuren, want men spreekt tot een almachtig en alwetend God, dat be- hooren wij toch te weten en te ont houden, want wij welen toch dat Hij de harten kent en de nieren proeft en den mensch maakt als de potten bakker het leem. Nu begint dit gebed met almachtig, dat is waar en dan wordt er gevraagd om een algenoeg- zame zegen, die kunnen wij niet missen, maar dan volgt er wat volgens onze meening niet bestaat: een zegen over de werkzaamheden die Gij ons hebt opgelegd. PUROL heden van Uw college nog geen re geling hebben ontvangen, maar wij hebben toch een regeling aangenomen. De voorzitter antwoordt dat deze niet is gezonden geworden naar Ged. Staten maar naar de gemeente Tholen, maar nu moet ze naar Ged. Staten. De heer Boogaart merkt op: dan kunnen ze ons toch niet van onwil betichten. Met alg. stemmen wordt besloten de regeling thans zoo aan te nemen Nu komt aan de orde vaststelling van de gemeente-begrooting en de begrooting van het Alg. Armbestuur voor 1937. De voorzitter vraagt wie eralgem. beschouwingen wilt houden. De heer Boogaart wenscht daarvan gebruik te maken. Spr. zegtwij hebben nimmer of nooit genoegen kunnen nemen met de samenstelling van het college van Burg en Weth. De lijst die meer dan 3 maal het aantal der kiesdeeler had kreeg geen wethouderszetel, terwijl de lijst die niet eens de kies leeler haalde, deze wel kreeg. Er was dus wel recht om aanspraak te maken op een zetel in het college van Burg. en Weth., daar wij eischen dat de samenstelling van het college van Burg. en Weth. zou zijn op de grondslagen van de even redige vertegenwoordiging. Daar had terdege rekening mee moeten worden gehouden en daarom achten ze dit een revolutionaire daad. Bieten rooien tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6 45790 Volgens spr. wijkt men daar vol komen vanaf en daarom is de samen stelling van dit gebed ecu steen des aanstoots, wij voelen ons gek wel st in onze godsdienstige overtuiging er valt veel over te twisten, maar de feiten wijzen uit dat het waar is. Het deed de commissie van onderzoek van de begrooting genoegen dat er rekening was gehouden met de op merkingen 4Ée vorige begrooting ge maakt, betreffende de heffing van opcenten op de belastingen. Er is ook rekening gehouden met de zwevende gulden en de commissie heeft geen op of aan merkingen kun nen of moeten maken. De heer Murre brengt dan nader verslag uit van de cojnmissie. De commissie zou gaarne willen zien dat de post Jegesgelden gebracht werd van f75 op f 100. en tevens vraagt ze naar het tarief van rouw koets en tractie. De voorzitter zegt het is altijd op f75 geraamd geweest en hij gaat altijd van het systeem uit dat het beter is de ontvangsten niet te hoog te ramen, opdat hel dan altijd meevalt. Spr. leest voor uit de verordening het tarief van de rouwkoets. Met ge bruik van de paarden dat is voor Deurloo. De heer Boogaart meent dat dit ook eens nagezien moet worden, want hij heeft gehoord dat Deurloo nogal veel rekent. De voorzitter zal dit nader onder zoeken. De commissie meent dat de post rechten vuurwapenwet wel wat laag is eir stelt voor deze te brengen op faO. De voorzitter antwoordt dat dit ook een post is, die niet hooger te ramen is, omdat men niet weet wat er zal komen. Bij de post cijnsen en erfpachten zou de commissie gaarne zien dat de erfpacht van J.' Moerland ver minderd werd van f18 op f9 De heer Murre zegt er echter voor te zijn te laten zooals het was. De voorzitter zegt dat Moerland ook bij hem is geweest en hij heeft hem aangeraden hel zoo maar te laten. De heer Boogaart meent een lans te moeten breken voor deze oude men- schen en te helpen ze te ontlasten De grond heeft toch minder waarde als bouwgrond als in de kom van de gemeente en daarom meende spr. goed te doen in de Vergadering van de commissie ditnaar voren te brengpn want hij heeft beslist wat hij toe komt, want het is hem indertijd door den waterb.-ambtenaar aangewezen waar gij de palen moest zetten en hij is de overtuiging toegedaan dat Moerland niet opzeitelijk meer zal nemen als hern officieel is toegewezen geworden en is alles wel van de ge meente De voorzitter weet zeker dat alle grond van de gemeente is. Spr. meent echter dat dan alle erfpachten na gezien moeten worden, want dan zal de een ook te hoog en de ander te laag zijn. Na eenige bespreking wordt be sloten alle erfpacht canons eens na te gaan. De commissie vraagt hoe het zit met de waarborgsom voor de bijz. school. De voorzitte/- antwoordt dat deze door de gemeente terugbetaald moet worden en elk jaar komt daar f50 bij, tótdat het bedrag is aangegroeid tot f9J5 en dan wordt dit in zijn .geheel in eens terugbetaald. De heer Boogaart vraagt of daar niets aan te doen is, om dat niet terug te betalen. De voorzitter antwoordt dat dit terugbetaald moet worden, daar is niets voor te vinden. De heer Boogaart releveert dan nog hoe dat lokaal dat er bij gebouwd is geworden tof stand is gekomen en dat hel nimmer is gebruikt en nu is er een artikel in de wet dat zegt dai de waarborgsom vervalt aan de ge meente, als gebleken is dat dit geen 10 jaar gebruikt is geworden en het is nimmer gebruikt dus zou dit een bonneurtje zijn voor de gemeente. De heer Krijger zegt in de ver gadering van de commissie gezegd te hebben dat hij meende dat het niet werd gebruikt, maar bij onder zoek is gebleken dat het wordt ge bruikt voor handwerken, dus verzoekt de heer Boogaart de woorden terug te trekken dat het nooit wordt ge b.iuikt. De heer Boogaart trekt die woorden terug, maar het is dan toch niet ge bleken dat het noodzakelijk was voor gewoon onderwijs voor een gewoon aantal leerlingen, want men kan er wel een klas met 3 leerlingen in zetten. Hij is er dan ook voor dat Burg. en Weth. dit een^.grondig on derzoeken. De heer Krijger zegt: dhr. Boogaart heeft daar straks over het gebed gesproken en dat is een teer puntje, hij heeft gezegd dat wij in het bidden rechtvaardig moeten zijn, maar dit is toch niet rechtvaardig van den heer Boogaart dat bij tracht die f 800, die door leden van de Chr. School bijeen zijn gebracht, af te nemen en dit terug te laten vloeien in de gemeentekas. Dit zou toch zeker een zeer onrechtmatig en onrecht vaardige zaak zijn. De heer Boogaart merkt op dat de gemeente in de eerste plaats de wet behoeft na te komen en naar mijn meening moeten wij eerst de gemeente belangen behartigen zonder aanziens des persoons, daar hebben wij onzen eed voor afgelegd en hy wil geen valsche eed afgelegd hebben, daar hoopt hij voor bewaard te blijven Nu volgen de uilgaven en de heer Boogaart neemt nu de zaak van den heer Murre over. De commissie merkt op dat er uit getrokken is voor de telefoon f75 en zou die willen brengen op f50 Men is van meerling dat er geen behoefte is aan 2 publieke telefoons voor dag en nacht in de gemeente, want er is er nu ook een bij G. L de Jonge. De voorzitter meent dat het toch niet aangaat, dat als hij voor een politiezaak op moet bellen, dat hij dan des avonds of des nachts eerst naar de Jonge moet gaan. Na nog verdere toelichting wordt besloten deze post te handhaven. De commissie vraagt of alle ge meente-gebouwen bij één Mij. zijn verzekerd of bij verschillende Mijen, en of het niet goedkooper kan. De voorzi tter noem t de verschillende Mijen op en zegt dat alleen voor de toren een hooge premie wordt be taald, maar dat komt omdat er geen bliksemafleider op den toren is; was dit wel het geval dan zou de premie veel goedkooper zijn. De commissie informeert naar de post van de brandkranen. De voorzitter merkt op dat er een paar zullen moeten komen. De heer Boogaart meent dat nu we zoo'n mooie spuit hebben dit niet noodig is. Na eenige bespreking wordt besloten bet aan B. en W. over te laten. Bij de post elektriciteit beeft dhr. Boogaart een persoonlijke opmerking en wel om, als een lamp van de straatverlichting vernieuwd moet worden, deze te vervangen door een natriumlamp. Hij heeft gelezen «lat deze 3 a 4 maal zooveel 'lichtsterkte geeft als een gewone lamp. De voorzitter zal er overschrijven aan de P.Z.E.M. Bij de post Onderhoud straten en pleinen vraagt de commissie wat er voor die f300 gedaan zal worden. De voorzitter antwoordt dat voor dat er wat uitgevoerd zal worden Burg. en Weth. eerst in den raad met een plan zullen komen. De commissie stelt voor om het salaris van de gemeente-arts te ver minderen met 1 100 en dit te brengen op f'200. De voorzitter vindt dit nog al een aanmerkelijke verlaging. De heer Boogaart meent dat 3/4 van de patiënten ook naar een anderen dokter gegaan zijn en ook de lijken- scliouw is minder geworden. De voorzitter antwoordt dat het meeste wordt gedaan voor de armen, indertijd was het salaris van f300 niet te weinig, maar jarenlang is het te weinig geweest en dr. Tazelaar heeft n immer om verhooging gevraagd, terwijl andere ambtenaren allemaal zijn verhoogd geworden. Het zou thans niet rechtvaardig zijn om het salaris met f 100 te gaan verlagen. Wethouder van Ast merkt op dat de lijkenschouw niet vermindert is, want dit moet altijd nog ten volle door dr. Tazelaar gedaan worden, dat is dus een onjuist begrip van den heer Boogaart. De voorzitter merkt op dat de lijkenschouw alleen gebeurd bij plot seling overlijden. Spr. is er echter voor het salaris te laten zooals het is. De heer Krijger zegt toen dit be sproken is in de commissie heb ik de toezegging gedaan dit' te zullen steu nen, hoewel de leden er weinig voor voelden, maar spr wil thans zijn stem motiveeren door te zeggen dat men niet aan het salaris moet tornen, want ook de gulden heeft thans zijn waarde verloren. Met alg. stemmen wordt besloten het salaris te handhaven. Verder drong een lid van de com missie er op aan orn een post uit te trekken voor de tractatie van de schoolkinderen bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bern hard. Besloten wordt om een post op de begrooting te plaatsen eveneens voor een bedeeliug aan de bedeelden in de gemeente. Het bedrag zal later nader bepaald worden. De commissie stelt dan voor de begrooting vast te stellen in ontvang en uitgaal op f 50005.14 met een post voor onvoorzien van f 228489 voor de gewone dienst en de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f50. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Met de vaststelling van deze begrooting is tevens aangenomen dat de opcenten van de personeele belasting zijn ver laagd van 125 op 100, in 1935 waren deze 175, de opcenten van de ge meentefondsbelasting van 55 op 15, de opcenten van de vermogensbelas ting van 40 op 38 en blijft er een reserve over van f3000, welke gebruikt kan worden voor de begrooting van 1938, buitengewone omstandigheden daar gelalen en is de post uitkeering werkloozen verhoogd met f 1000 en gebracht op f 7000. De voorzitter dankt de commissie voor hun werkzaamheden. Nu volgt de begrooting van het armbestuur. De heer Krijger brengt verslaguit van de commissie. De commissie zou gaarne een beter overzicht ontvangen van de pachters en te betalen pachten. Wethouder van der Slikke ant woordt dal er in het vervolg de pacht- zegels bij gedaan zullen worden. De commissie vraagt hoe het komt dat het vorig jaar f70 was begroot voorpensioensbijdrage en nu maar f50 De voorzitter antwoordt dat de nieuw benoemde penningmeesteres geen pensioensbijdrage moet storten, omdat ze niet voor pensioen in aan merking komt. De heer Boogaart zegt nu heeft van Dijke altijd pensioensbijdrage betaald en heeft nooit geen pensioen gehad ook de weduwe krijgt het niet. Wethouder van der Slikke antwoordt dat dit komt omdat van Dijke nooit geen ontslag heeft ge nomen. De commissie stelt voor het salaris van de geneesheer te verminderen met f 50. Besloten wordt nu ook niet aan het salaris te tornen. De commissie zou dan ook gaarne zien dat het bestuur de menschen vrij liet welke dokier zij willen nemen. Wethouder van der Slikke meent dat dit niet gaat omdat dan de i rekeningen zeer boog zullen worden. De commissie stelt dan voor de begrooling vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 13038,70 met een post van onverzien van f 301,51. Met alg. st wordt hiertoe besloten. De voorzitler brengt de commissie ook dank voor de werkzaamheden in deze verricht en de medewerking aan Burg. en Weth. verleend. De vergadering wordt geschorscht en gaat men over in besloten verga dering. Na heropening der vergadering komt de rondvraag. De heer Bogaaart vraagt of wij ook mee moeten werken tot de vrijmaking van de brug te Tholen, waarvan hij een circulaire heeft ontvangen. De voorzitter is ook van plan naar die vergadering te gaan, maar laat men voorzichtig wezen om de volle menewerkingniet te geven als raadslid want dan wordt er later gesproken van een streekbelang, waarbij de andere gemeenten ook moeten helpen betalen, en dan kan men niet terug. Besloten wordt om de heer Boogaart namens het gemeentebestuur naar één vergadering af te vaardigen. De heer Boogaart meent dat bet de plicht van de Waterleiding Mij. te Tholen is alles weer te brengen in de toestand waarin ze het hebben gevonden. Hij wijst in dit verband op de weg hij Slikkot. De voorzitter zal er aan de Mij. overschrijven. De voorzitter stelt voor een dank betuiging te zenden aan de technische commissie van den Zeeu wschen Brand weer bond, voor hun goede inlichtin gen aan de gemeente bij de aanschaf fing van de motorspuit gegeven. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Wethouder van Ast wilde nog een enkel woord zéggen, naar aanleiding van het gesprokene van den heer Boogaart bij de alg. beschouwingen. Het spijt hern dal niet dadelijk een ander van het college van Burg. en Weth. daarop heeft gereageerd. De heer Boogaart meent de verkiezing van weihouder te moeten betitelen met revolutionair, dal is niet bewezen. Ik heb aansluiting gezocht bij de rechtsche partijen en heb dit gekregen want was daar up mijn plaats en ik kan gerust zeggen dat er niets gebeurd is, wat niet in den haak was en ik eisch dan ook dat U het woord revolulionnair met kracht van mij afwijst. Wat betreft het ambtsgebed, de heer Boogaart was aanwezig toen de redactie van het ambtsgebed is vastgesteld geworden en als dat nu niet overeenkomstig de gevoelens van den heer Boogaart was dan had hij dat moeten wijzigen, maar dat is nooit gebeurd. Nu heeft U ook gezegd dal er een wethouder is benoemd die niet de volle kiesdeeler had, maar als ik aansluiting anders gezocht had, was dezelfde persoon dat geworden en dan was het niet revolutionair geweest. De heer Boogaart zegt het woord revolulionnair bij de staalk. ger. en anti revolutionair hebben een groote meening, maar bij de Herv. staatk. ger. is het beginsel vaster en wordt dat woord revolutionair andcis be doeld Zelfs vooraanstaande personen van de partij van den lieer van Ast hebben gezegd, hel doet denken aan den schotel linzenrnoes. Onder heftig debat van de heer Boogaart en van Ast sluit de voor zitter de vergadering. ■i( THOLEN, 16 October 1936. De landarbeidersloonen. De regeeringsarbilerin het arbeids geschil in den landbouw op het eiland Tholen, Mr. G. A. Prinsen, heeft in zijn arbitrale uitspraak bepaald dat van 28 Sepl. af tot 30 April 1937 voor de bedrijven der tot arbitrage verplichte landbouwers zullen gelden de arbeidsvoorwaarden opgenomen in de collectieve overeenkomst voor 1936'37, afgesloten tusschen den Ned. Bond van Werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf op Tholen en de Ned.-, Ned. Chr.- en Ned. R. K. Landarboidersbonden. Als genoemde collectieve arbeidsovereenkomst voor 1937'38 ongewijzigd wordt verlengd, zullen de door den arbiter Yastge stelde arbeidsloonen na 30 April 1937 geldend blijven gedurende dezelfde periode, voor welke de collectieve arbeidsovereenkomstzalzijn verlengd. Het Roode Kruis heeft het voor nemen Zaterdag 24 dezer een beroep op de offervaardigheid van onze inwoners te doen. Wij kunnen deze collecte bij allen aanbevelen Gisteravond waren een menschen opgegaan naar de zaa Wed. Hoek alhier om Ir. Mus de leider van de N. S. B. te hoi Spreker gaf in een rede die onge 1 '/2 uur duurde een uiteenzetting hetgeen de N S.B. beoogt, n.1. volk met inachtneming van de gieuse vrijheid, doch geen verdi beid, zooals op het oogenblik, ons volk ieder naar zijn rein, afzonderlij ke groepen isondergebr O.m. besprak hij de tegenwer van de N.S.B. door de politieke tijen, die volgens spr. alleen p heeft omdat men zelf de macht houden. Spr. rede werd met veel aand aangehoord. Tijdens de pauze bestond gele beid tot het stellen van vragen, in ruime male schriftelijk we ingediend en na de pauze w beantwoord met het noodige mentaar. Na afloop werden twee couplo van het Wilhelmus gezongen, me«le de avond beëindigd was. A. J. VAN LUUK. f Schreven wij in bet nummer 18 September dat de te St. Anna geboren heer A. J. van Luijk, hc commies ter Provinciale griffie Zeeland ingaande 1 Januari pensioen zou krijgen, zeker had niet verwacht dat hij dien da niet meer zou halen Wel was gezondheidstoestand niet best eerst een 14 dagen geleden vérergi zijn ziekte en Maandag jl. is hij goed heengegaan, terwijl het sloll overschot Woensdag op de begr plaats te Middelburg aan den scl der aarde toevertrouwd is. Het groot aantal belangstellen bij dezen uitvaart en de gevoeh woorden van den griffier der sta dr. Tellegen, waren een bewijs, deze zoon van het Thoolsche niet te vergeefs heeft geleefd en arbeid. Te Middelburg slaagde voor examen voor waterbouwkundig a tenaar de heer P. Jasperse te St. M: lensdijk. Comité vrijmaking Thoolsche brug Plet comité dat in ons eiland opgericht om te trachten de Thool: brug opgenomen te krijgen in zg. bruggen plan, waardoor brug zou kunnen worden afgeki van de gemeente Tholen en dan vrij zou worden, is deze week zijn werkzaamheden aangevangei Dinsdag is de eerste bijeenko in Hotel Hof van Holland te Tin gehouden, waaronder de aanwezi o.m. waren burgemeester A. J. Hoeven, wethouder Deurloo en raadslid Overbeeke, terwijl als ai vaardigde der gemeente PoorU de heer B«jogaart lid van den Poi vlietschen raad aanwezig was De voorzitter heette alle aanwi gen welkom en legde er den nad op dat het comité zijn actie ingezet, waarbij het in de plaats alle rechten die de Gemee Tholen op de heffing van bru heeft onaangetast wil laten. Het eenige punt waardoor de a kans van slagen zal hebben wijzen bij den minister van watersl op het onjuiste dat, waar er een es beffing op de benzine wordt gevord om bruggen tolvrij te maken, Thoolsche brug van autorijder motorrijder haar tol blijft vragen A N.W.B B.B.N. Knac, Kamer Koophandel voor W. N. Brab hebben het bekende adres der meente Poortvliet, dat zijn oorspr beeft gevonden in het voorstel den heer Boogaart, wiens aanwez !j beid hier door door het comité prijs wordt gesteld, warm gesteii en thans zijn de belanghebbent in het geweer geroepen. Er werd door den heer Booga op gewezen dat het beste was ste te verleenen aan het adres van Poi vliets raad, er werden eenige vrai gesteld en wenken gegeven waarnn het comité rekening kan houden. M meende eveneens dat, gezien het v voer van landbouwproducten via brug, de Thoolsche landbouw o groote belangen heeft bij making van de brughetgeen de he W. Klompesecr. van den KringThol der Z.L.M juist vond. De heer Klompe meende tenslol namens de aanwezigen het comi' moeten bedanken voor het j initiatief en hoopte dat de act slagen. Woensdag had te St. Maa een bijeenkomst plaals v Schuller, burgemeester en leden Nelisse en Langejan waren, terwijl de heer S van Prov. Staten had te ld geven verhinderd te zijn. werd de bedoeling van b ci r pt «■'J

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2