NAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN £oekt U Kapsalon rijdag 16 October 1936. No. 42 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Hoofdpijn, Kiespijn. THOOLSCHE COURANT it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd mdagsblad ƒ1,376, franco ir post ƒ1,05 15 ct. sp. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Schending van een arbeids contract. Tilburg en de depreciatie van den gulden. Het college van B. en W. te Zeist stelt voor een werk fonds te stichten. De salarieering van het overheids personeel. Het wil nog wel eens voorkomen, -lat zonder overleg met de gecontrac- 'erde arbeidersorganisaties, de col- ctieve arbeidsovereenkomsten door erkgevers worden overschreden, en dergelijke overschrijding men m het contractbreuk kunnen noe- beeft zich dezer dagen voor- 10 idaan in de Oranje Nassaumijn III igevolge de bepalingen van hot A. O. voor het mijnbedrijf bedraagt e arbeidstijd der ondergrondsche ijnwerkers des Zaterdags zes uur. Verleden week nu is op de Oranje assaumijn III te Heerlerheidë de aterdagnachtdienst verschoven naar ondagnacht, met dien verstande, dat e iplaats van slechts zes uur acht uur mest worden gewerkt. De mij n werkers, welke hoofdzakelijk de R.K. Mijnwerkersbond zijn ge rganiseerd, hebben hiertegen ge- rolesteerd, met het gevolg, dat de Qj ,K. Mijnwerkersbond zich met een rief tot de directie van de Oranje- assau mijnen heeft gewend, waarin ij zijn bezwaren tegen deze veran- eringen ontwikkelde. Van de zijde er directie is daarop bericht out- angen, dat de twee uur, die langer orden gewerkt, als overuren zullen 'orden betaald, dat de dienstver- ihuiving uit bedrijfstechnische over- egingen heeft plaats gevonden en at deze, bij wijze van proef, nog hi enige malen zal worden herhaald. De verklaring van de directie der •ranje Nassaumijnen klinkt schoon, naar zij komt ongetwijfeld te laat. )e bepalingen van het C. A. O. logen nu eenmaal niet worden over- 3 chreden, zonder door beide partijen h< en vakkundige verzorging oor Uw haar en huid? IEZOEKT DAN VAN EIJSDENS Oud-Vossemeer - werkgever en werknemer te ijn goedgekeurd. De wet op het A. O. is voornamelijk bedoeld als leschermiug van den arbeider legen willekeur van den werkgever, u itoort de werkgever zich, ondanks iet beslaan van een collectieve ar- o! leidsovereenkomst, niet aan de be malingen daarvan, dan heeft het I. A. O. voor den werknemer geen nkele waarborg meer. Tilburg is een textielstad bij uit nemendheid. Sinds den val van het ■ngelsche pond heeft deze nijvere Irabantsche stad het echter hard te 'erduren gehad. De uitvoer naar iverzee waar de textielindustrie 'an Tilburg het vooral van moest lebben lag vrijwel geheel stil en werkloosheid nam onrustbarende ormen aan. De depreciatie van den gulden is zij nog slechts veertien dagen e'leden tot stand gekomen heeft j onmiddellijk voelbare opluchting 'acht. Dit blijkt uit de ofGcieele welke door de directie van e ge -^eentelijke arbeidsbeurs werden er°.Deschikking gesteld. jn de week, voorafgaande aan de depreciatie van den gulden, bedroeg het totaal ingeschrevenen bij de Til- burgsche arbeidsbeurs 4(398. In de eerste week na de depreciatie kromp dit cijfer al onmiddellijk tot 4596 in en in de vorige week trad opnieuw een vermindering in, die het totaal op 4446 bracht. Hetgeen zeggen wil, dat het aantal met totaal 252 terug liep of met 5,3 pet. Nu moet echter niet de geheele verbetering worden toegeschreven aan de depreciatie, aangezien er ook nog andere factoren zijn, welke die vermindering der werkloosheid in de hand hebben gewerkt Maar de ver mindering zou toch nooitgroot geweest zijn, indien de gulden niet was ge vallen. Hoe de verdere ontwikkeling zal zijn, is eerst over eenige maanden te beoordeelen. Laten wij hopen, dat dan de werkloosheid* van Tilburg niet met 5.3 petmaar met 53 pet. zoo mogelijk nog meer is afgenomen Kleine gemeenten gaan vaak de groote gemeenten, wat practische en doelmatige plannen betreft, voor. Zoo heeft het college van 13. en W. te Zeist den raad voorgesteld om een werkfonds in het leven te roepen. Dit voorstel is voortgevloeid uit de overweging, dat de toenemende kosten van sociale zorg, welke niet uit be- lastingverhooging kunnen en mogen worden gedekt, leidt tot een verwaar- loozing van openbare instellingen. Door het stichten van een werkfonds, wat met andere woorden wil zeggen verruiming van de werkgelegenheid kan hierin voor een groot deel worden voorzien. Het college van 13. en W. heeft een vijf-jarenplan opgesteld, met als basis een bedrag van 100.090gulden per jaar. Dit bedrag kan worden op gebracht door een vermindering van de steun aan werkloozen en door een leening uit te schrijven. De vermindering van de steun aar werkloozen moet men niet opvatten als een vermindering van het bedrag per hoofd, dat iedere werklooze ont vangt. Integendeel, verrichtte de werklooze tol nog toe geen andere arbeid dan zijn kaarteen of tweemaal per dag te laten afstempelen thans wordt hij door het werkfonds in staat gesteld productieve arbeid te ver richten, tegen een belooning, welke gelijk mag worden geacht aan de ondersteuning, die hij vroeger ontving. Dit voorstel van het college van 13. en W te Zeist verdient de groot ste aandacht. Wèl zijn er eenige be zwaren aan verbonden, welke bij de behandeling in den raad natuurlijk ook te voorschijn zullen komen, maar anderzijds heeft het plan zulke groote voordeelen, dat de nadeelen er door in de schaduw worden gezet. Het is daarom te hopen, dat spoedig andere gemeenten het voorbeeld van Zeist eveneens in overweging willen nemen. Dezer dagen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde een deputatie uit het comité van zes, gevormd uit de moderne, christelijke- en roomsch katholieke, algemeene bonden van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst, in buitengewone audiëntie ontvangen. De deputatie kreeg ruime ge legenheid te bepleiten, dat, in ver band met de door de regeering ge troffen monetaire maatregelen alle nog loopende onderhandelingen ter zake van verdere salarisverlagingen voor het personeel der lagere organen zouden worden opgeschort. Boven dien zou de minister zijn medewer king moeten verleenen om deze verlaging, waarvan een gedeelte nog op een latere datum in werking zal treden, eveneens te doen uitstellen. Ondanks de toelichting door de deputatie bleek, dat de minister niet bereid was aan deze verzoeken te voldoen. De minister stelde zich op het standpunt, dat de regeering zich in deze kwestie uit consideratie tegen over de vele gemeenten, die reeds tot de door de regeering verlangde aanpassing overgingen, niet kon terug trekken. Wel was de meening van den minister, dat, met het oog op den onzekeren toestand, waarin ons land, voor wat de prijsbeweging betreft, verkeert, eventueel verder gaande maatregelen voorshands dienen ach terwege te blijven. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 8 45826 GEMEENTERAAD POORTVLIET, 13 October 1936. Voorzitter en Secretaris de heer W. Dronkers. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige ver gadering worden voorgelezen. Naar aanleiding hiervan zegt de heer Garels dat bij de bespreking over het bindwerk, in de notulen, slaat dat de voorzitter zegt dat er dan gebruik van gemaakt kan worden maar hij zag liever dat er misbruik stond omdat gebruik maken van de stukken gelijk staat met misbruik. Met deze wijziging worden de notulen goedgekeurd, Ingekomen stukken Een schrijven van het gemeente bestuur van Bergen op Zoom dat over 1935 moet worden bijgedragen voor de Chr. U. L. O. School f36.92. l Proces-verbaal van kasopname bij i den gemeente-ontvanger. Het verslag van de N.V. Water leiding maatschappij Tholen over 1935 Burg. en YVeth. stellen voor dit bij de leden te laten circuleeren, tegelijk met bet 5-jarig verslag van de ge meente, Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en Welli. stellen voor een adres te zenden aan II. M. Koningin om ontheffing te vragen volgens art. 119 der gemeenlewet om in gemeente betrekkingen geen capitulanten Je moeien benoemen. De voorzitter leest het adres voor, wat met alg. stemmen wordt goed gekeurd. Burg. en Weth. stellen voor een verordening vast te stellen volgens art. 208 der gemeentewet. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Aan de orde komt benoeming penningmeester Alg. Armbestuur. De aanbeveling die van hel Alg. arm bestuur is ingekomen luidt als volgt no. 1 Mej. C. A. van Dijke, 2 G. M. J. Bolier. Met 4 stemmen wordt benoemd me.j C. A. van Dijke, terwijl 2 st. werden uitgebracht op G.M.J. Bolier en 1 stem blanco. Burg. en Weth. stellen voor om deze benoeming te doen ingaan 1 Januari 1937. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzïtterleest voor een concept- wijziging reglement alg. armbestuur Dit heeft ook bij de leden gecirculeerd en de heer Garels heeft een enkele aanmerking gemaakt en wel betref fende de 2e alina van art. 4 en art 2. daar kan hij zich niet mee ver- eenigen. De voorzitter antwoordt dat juist deze alinea is gemaakt om te voor komen dat die tusschenruimte die er bestaat dat het lid geen Wethouder me r is, dan toch nog lid van het armbestuur blijft tot het ijdstip dat hij niet wordt herbenoemd, wordt hij herbenoemd tot behoeft bij niet opnieuw benoemd te worden. De heer Carels is het na deze toe lichting wat duidelijker geworden maar toch is er in art. 2 en ali. 2 van art. 4 een tegenstrijdigheid. In art. 2 wordt gesproken over een lid van het college van burg. en weth. en wordt dus de burgemeester niet uit gesloten om te worden benoemd als lid van het armbestuur, terwijl in art. 4 alleen van een wethouder gesproken wordt, daar er staat dat de wethouder lid van het armbestuur blijft tot het tijdstip dat hij herbenoemd wordt als wethouder. De voorzitter zegt dan bij te voegen dat het lid van het college van burg. ,en weth. lid blijft indien dit lid wethouder blijft. De heer Carels wil met een jaartal, om geheel het persoonlijke weg te cijferen, zijn bezwaar aanduiden. Neem 1950 dan wordt een wethouder gekozen tot lid van het armbestuur, en blijft dus tot '1956, maar in 1953, moet hij aftreden als wethouder en wordt niet herkozen, nu zou hij dus die 3 jaar nog kunnen blijven als lid van het armbestuur, dus zou dan zitting hebben 3 jaar nog tegen de zin van den raad. De voorzitter antwoordt dat dit niet zoo is, want er staat, bij niet herbenoeming ophoudt lid te zijn dus dan vervalt alles. De heer Carels meent dat men te veel ziet naar de tegenwoordige toe stand, maar men moet denken in de toekomst als er anderen zullen komen en dan bij de lezing van het regle ment dit zullen toepassen. Spr. is er voor het goed in elkaar te zetten, want het is een heel goede zaak dat er een wethouder lid van het armbestuur is, omdat de toestand steeds erger wordt en de gemeente er toch financieel bij betrokken is. De voorzitter merkt nog op dat het gekozen lid, volgens de gewijzigde lezing, dan lid van bet armbestuur blijft zoolang hij wethouder is, tenzij hij niet herkozen wordt als lid van het armbestuur bij aftreding, rnaar dan wordt toch een ander van burg. en weth. lid. De heer Garels zegt maar als nu eens niemand van burg. en weth. lid van het armbestuur wil zijn, want het zaakje wordt hoe langer hoe moeilijker, want spr. ziet de toekomst maar donker in, hoe dan? De voorzitter antwoordt dan wordt de verordening weer gewijzigd en als er dan niemand meer is, dan komt het weer net als vroeger aan de ge meente en dan moeten burg. en weth. het doen. De heer Garels gaat nog niet accoord met de lezing van de artikels en hoopt dat het in de notulen goed geformu leerd zal worden wat hij naar voren heeft gebracht. Dan had de heer Carels ook nog opgemerkt dat er in opgenomen zou worden de borgstelling van den pen ningmeester. De voorzitter zegt dat dit in het reglement is opgenomen. De heer Garels had zich laten ver leiden door het feit dat hij nimmer die borgstelling van den penning meester heeft gezien het armbestuur is in deze dan ook in gebreke gebleven om de volle verordening toe te passen, Wethouder van der Slikke zegt ook nooit de borgstelling gezien te hebben, maar dat is ook voor zijn tijd gebeurd. De heer Garels merkt op geen blaam te willen werpen op den heer van der Slikke, maar wil er alleen maar op wijzen, omdat het dan nu zou kunnen gebeuren. De voorzitter zegt dan is er nog een vraag of de commissie van ar menzorg moet blijven bestaan uit 2 leden of dat het niet beter zou zijn dat deze uit drie leden bestond. Wethouder van der Slikke is tegen uitbreiding, want het brengt veel meer werk mee. De heer Carels zegt dat er veel voor is voor 3 leden. Als nu beide leden van de commissie van armen zorg verschillend standpunt hebben over het geven van bijstand, wie heeft dan nu de doorslag. De heer Krijger merkt op dat het thans best kan gaan, maar de toestand kan zich wijzigen en dan is het nooit aan te bevelen dat een commissie parig is. Spr. heeft op St. Maartens dijk geinformeerd en daar is het ook on parig. De voorzitter ziet er ook geen be zwaar in om het op drie te brengen, het is dan ook voor de voorzitter van het alg. armbestuur veel gemakkelijker Wethouder van der Slikke zegt er tegen te zijn, het brengt veel meer werk mee. De beer Boogaart merkt op, dat volgens de instructie van den pen ningmeester de verzoeken om bijstand daar moeten worden ingeleverd en dan schrijft hij de vergadering van de commissie uit. U behoeft er dus niets aan te doen. Wethouder van der Slikke merkt op dat zij allijd bij hem persoonlijk komen, dan bespreekt hij het met Krijger en dan komt het altijd in orde. De heer Boogaart merkt op dat U zoo goed bent om die menschen aan de deur te ontvangen, dat is te prijzen, maar er kan later een ander komen die daar niet op gesteld is en de menschen wegstuurt. Wethouder van Ast zegt dat men zich op het standpunt gesteld heeft dat als de commissie van armenzorg uit 3 leden bestaat, het armbestuur kleiner wordt, omdat dan drie leden daarover beslissen en 2 niet en dat was dan ook bezwaar dat het maar uit 2 leden bestond. De heer Krijger stelt voor gezien de hooge leeftijd van den tegenwoor- digen voorzitter en het vele werk dat hij denkt meer te krijgen, het maar aan te houden tot er een nieuwe functionaris benoemd wordt. De heer Carels zegtnu wordt het belang van het Armbestuur aan het belang van den tegenwoordigen voor zitter gekoppeld en wat weegt nu zwaarder? Ik zou zeggen het belang van het Armbestuur omdat dit blij vend is. Wethouder Van der Slikke zou er mee mede kunnen gaan als er feiten te noemen waren dat het niet goed|ging. De heer Carels merkt op dat er feiten in de toekomst voor kunnen doen en dan is het altijd goed, dat ze ondervangen zijn. Spr. stelt dan ook voor om de commissie van Ar menzorg te doen bestaan uit 3 leden. Men moet echter niets persoonlijks in dit voorstel zoeken. Daar dit voorstel door dhr. Murre wordt gesteund, komt het in stemming en wordt aangenomen mei 6 tegen 1 slem, die van wethouder Van der Slikke. Ingekomen is nog een schrijven van Ged. Staten betreffende de nog niet ontvangen gemeenschappelijke regeling met de gemeente Tholen, betreffende de kosten U.L.O.-school. De voorzitter zegter is hier een regeling vastgesteld geworden, maar deze is door de gemeente Tholen niet aangenomen. Nu stellen Burgem. en Weth. voor deze regeling opnieuw vast te stellen, maar dan in art. 2 te bepalen dat de gemeente zal bij dragen 2/3 in de kosten per leerling en per jaar, en de overige artikels ongewijzigd te laten en deze dan zoo in te zenden naar Ged. Staten. De heer Garels wilde nog vragen of het toch waar is dat men geen genoegen neemt met het betalen zooals door den gemeenteraad is voorgesteld. De voorzitter, antwoordt dat dit zoo is, maar later is er nog een con ferentie geweest met Ged. Staten en de andere gemeenten op het eiland. De heer Carels meent ook gelezen te hebben dat ze met deze regeling geen genoegen zullen nemen. Wethouder Van Ast merkt op dat dan Ged. Staten een regeling zullen maken en dan moet de gemeente Tholen er wel genoegen mee nemen. De heer Bogaart zegtin het stuk van Ged. Staten staat dat ze tot op

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1