'ieuus: tstf&hM mmm DAMPO daar lucht je van op. De variatie's in de wisselkoersen 1 GEMEENTERAAD Slot verslag gemeenteraad St Maar tensdijk van '25 Sept. 1936. Bij de rondvraag wilde Wet houder Koopman iets vragen omtrent de zaal beneden, daar deze thans door den pulder geheel in beslag is genomen, zonder dat iemand er iets van weet. Er is een afspraak dat het Weezen-Armbestuur en de polder op de raadzaal vergaderen, maar beneden daar is niets van bekend, moet de gemeente dit nu geven ja of neen. De heer Nelisse zegt alleen te welen dat er hier vergaderd wordt dooi den polder en spr weet ookdatde ont vanger zitdag houdt en dat hij dit doet in de beneden zaal, maar dacht dat dit een uitvloeisel was, omdat wij een anderen burgemeester hadden en dat dit nu moeilijk was als dit op de raadszaal gebeurde. Weth. Koopman vraagt nog of hel niet mogelijk zou zijn in het l elang van het publiek beneden het lokaal in te richten voor secretarie. De heer Bout meent dat het daar niet licht genoeg is. De heer Nelisse merkt op dat toen de brandkant moest komen dit ook is besproken en dat ging niet en toen zijn er groote kosten gemaakt om deze boven te plaatsen, hij zou er tegen zijn de secretarie te verplaatsen. De heer Laugejan is ook daartegen omdat dit weer groote kosten met zich brengt. Weth Koopman weet dit ook wel, maar is er dan tegen dat dit voor niets wordt gegeven Weth. Quakkelaar zegt toen de raadszaal gerestaureerd is, heeft het Weezen-Armbestuur en de polder daar ook aan betaald en het recht hier te vergaderen. Nu was dit vroeger gemakkelijk omdat de burgemeester ook Ontvanger-Griffier van den polder was, nu is dat veranderd en wat geeft het nu dat dit nu beneden gebeurd. De heer Ilage zegt de vorige burge meester heeft deze benedenkamer ook willen inrichten voor werkkamer en daar is ontzettend tegen geageerd omdat dit zulke groote kosten met zich mee zou brengen. Nu is er echter verandering gekomen in de Ontv.- Griffier en nu is het niet goed dat zonder dat een raadslid dit weet die kamer beneden in gebruik wordt genomen. De ontvanger kan de zit dagen ook op een andere plaats houden, de ontvanger heeft geen recht daar zitdag te houden. Weth. Quakkelaar stelt voor de zaal te geven of niet te geven. De heer Bout steunt dit voorstel maar dan moet ook bepaald worden wat er voor betaald moet worden. De voorzitter zegt eerst deze zaak eens te zullen onderzoeken, dan kan er later een beslissing genomen worden, want het gaat niet aan om wat in de rondvraag naar voren wordt gebracht^ dat daar dadelijk een be slissing op wordt genomen. De heer Nelisse zegt laten wij nog wachten, hij zal het in hel polder bestuur bespreken. De heer Bout had ook nog enkele vragen en wel waarom of er nu een wachtweek wordt gegeven daar bij burg. en weth. eiken week een staatje door de werkloozen moet worden ingeleverd om te zien hoe hoog de behoefte-norm is en deze is nog niet vastgesteld. Hij vindt dit niet goed daar de minister zelf bepaald heeft dat elke persoon afzonderlijk moet worden behandeld. Dan spijt het hem dat geen andere regeling is genomen voor het land gebruik. Door burg. en weth. is hier genomen 3 genieten en dat acht spr. zeer laag, daar er andere gemeenten zijn van 5 of 6 gemeten. Dan is er onlangs een propaganda wagen geweest van de moderne land- arbeidersbond tol het opwekken om hier lid van te worden Het is wel toegestaan door den burgemeester om propaganda te voeren, maar strijd en planliederen moch'en niet worden gezongen, hij vindt dat de burgemees ter dit wel een beetje te politiek aangevoeld heeft. Dan vraagt spr. of het ook niet mogelijk is de sloep bij D. L. Hage te verbeteren net als dit gebeurd is in de Molenstraat. De voorzitter zal één vraag beant woorden de andere zal hij eerst on derzoeken en in een volgende verga dering beantwoorden. De vraag be tredende die propagandawagen. Er was bij spr een verzoek ingekomen en hoewel dit een persoonlijk schrijven was en hij dus geen verantwoording hiervan aan de raad verschuldigd is, zal hij dit toch doen Toen dat verzoek was ingekomen, heeft spr. nader inlichtingen gevraagd wat er zou gebeuren en die zijn hem verstrekt .en daar zouden ook gramophoonplaten worden gedraaid. Nu is het een neutrale bond en spr. vond dan niet goed dat er strijd- of' plan liederen werden gespeeld omdat deze door een bepaalde politieke partij worden voor gestaan en daarom heeft spr. niet toegestaan deze tengehoore te brengen. De heer Langejan vraagt of het niet mogelijk was dat de vloedpalen ook hier door eer. timmerman werden geleverd. De voorzitter zal dit onderzoeken. De heer op den Brouw zegt dat volgens mededeeling van van Oost daar geen beton palen kunnen geplaatst worden aan de watergang, het is toch heter betonpalen al zal dat iets duurder zijn dan houten palen. De heer Langejan heeft het daar gezien en de grond is daar niet ge schikt voor betonpalen en als men het met betonpalen zuu willen doen, moeten zij bijna net zoo ver in den grond als er boven en dan is het veel duurder. Hoofd- en Neusverkouden. Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drog. De heer Bout zegt vier vragen gesteld te hebben en slechts een is beantwoord, hij zou gaarne over de andere reeds nu een beslissing nemen. De voorzitter antwoordt dat hij de volgende vergadering de andere zal beantwoorden en met eventueele voorstellen van Burg. en Weth. zal komen. De heer Langejan zegt nog wat betreft de stoep bij Hage dat is voor den polder. De heer Nelisse antwoordt dat dit in de vergadering van ingelanden zal worden besproken. De heer op den Brouw wijst op een gat in de straal bij van den Hoek. De voorzitter zal dit nagaan. De heer Bout wijst dan nog op de mestvaalt bij Nelisse. Spr. zegt dat dit gemeentegrond is, terwijl beweert wordt dat dit niet zoo is. Spr. zou gaarne zien dat dit in orde werd gemaakt. De voorzitter zegt toe ook dit te zullen ondei zoeken. Hierna sluiting. Zij, die niet op de hoogte zijn van de techniek der wisselkoersen, zullen zich verwonderd afvragen, hoe het j mogelijk is,dat de koersen van Ponden en dollars, in guldens omgerekend, zoo sterk fluetueeren Deze llucluaties komen hoofdzake lijk door inoidenteele en meestal speculatieve factoren. Het zijn de liquide gelden, die, net als enkele jaren geleden, van het eene land naar het andere vloeien en de koerswij zigingen aanbrengen. Het zijn niet alleen Nederlandsche gelden, die den gulden dan omlaag en dan weer omhoog forceeren, maar het zijn de vrije middelpn van alle landen, die naar een veilig punt worden over gebracht De laatste tijd is de vraag naar dollars weer grooter geworden. Men acht de situatie in Amerika nog het meest stabiel, nu Roosevelt onlangs heeft gezegd, er naar te streven het budget in enkele jaren sluitend te maken, doordat de staatsinkomsten door de welvaartsvermeerdering sterk aan het toenemen zijn, terwijl de President de uitgaven zoo goed mo gelijk tracht te drukken zonder zijn experiment te schaden. Om aan dollars te komen, moet men andere valuta verkoopen. Ook guldens werden ge liquideerd. Want niet alleen bracht men het vrije geld naar de overzijde van den oceaan, maar men kocht in toenemende mate op de Amsterdam- sche beurs Atnerikaansche aandeelen wat tenslotte precies hetzelfde is als guldens verkoopen en dollars koopen. Nu is Engeland ook aan het dollars koopen gegaan. Ponden werden aan geboden en de Ponden-koers viel. Dat wil zeggen, dat in ons land de dollars ten opzichte van het Pond een agio gingen doen, zoodat men den dollarkoers zag stijgen zonder dat het Pond in gelijke mate meeging. Dit beteekent voor Engeland een voordeel... Engeland is er al lang op uit geweest om het Pond in het in ternationale verkeer te drukken, ten einde sterker te staan in de concur rentie met Amerika. Men kan zich echter begrijpen, dat Amerika zulks niet zal aanvaarden. Het Amerikaansche stabilisatiefonds zal op een gegeven moment ingrijpen, Ponden koopen tegen oploopende koersen, zoodoende het oude even wicht, dat Amerika wenscht, terug te krijgen. Dan zal te onzent de dollar weer gaan dalen en het Pond gaan stijgen, zonder dat wij er zelf iets mede te maken hebben en zonder dat wij er iets aan kunnen doen. Wij worden geschoven door de betrekkingen tus- schen Amerika en Engeland. De in directe gevolgen van deze koers schommelingen zijn voor ons land echter groot. Niet alleen voor de beurs. Zoodra het Pond daalt wordt de le vendigheid in Amsterdam direct ge ringer, want men is voor deze zijde van hit valuta-vraagstuk zeer gevoelig. Maar ook ons bedrijfsleven onder vindt daarvan de gevolgen, omdat zooveel stapelproducten in Engelsch geld genoteerd worden, zooals tin, koper, rubber, thee etc. Ook de scheepsvrachten worden in sterling genoteerd en wanneer het Pond in Hollandsch geld uitgedrukt, daalt, al ontstaat deze daling door den strijd tusschen Engeland en Amerika op monetair gebied, dan trekken wij uit onze transacties minder revenuen. Intussehen is ook de Lire van het gouden anker afgeslagen en de Duce heeft een nieuwe goudwaarde voor het Italiaansche devies vastgestefd. Dit brengt natuurlijk ook wijzigingen mede in de kapitaalsbeweging. Men kan natuurlijk niet voorzien, wat de Ilaliaansehe beleggers zullen doen. Italië kan lires eii'Ponden verkoopen om de gelden eveneens in Amerika veilig te stellen, tot men door ver schillende beweegredenen weer juist het omgekeerde gaat doen. Zoo geschieden dagelijks duizenden internationale financieele zaken. Het zijn deze uiterst grillige en onbere kenbare transacties, die de wissel koersen opzwepen of doen vallen zonder dat men daarvoor een tastbare reden kan opnoemen. Een willige stemming kan plotseling plaats maken voor een flauwe en omgekeerd. Het is te betreuren, dat de effectenbezit ters, die bun elïectenposities toch zouden moeien vormen in verband met de vooruitzichten, hetzij op kor- teren dan wel op langeren termijn, welke er voor de toekomst bestaan, zich door deze wisselkoers-fluctuaties laten verleiden. Want daardoor mueten zij verlies lijden, het kan niet anders. Voor de eilecten makelaars zijn deze omzetten niet onaardig, maar op den duur zal het ook hun geen goed doen, omdat zij gemakkelijk klanten zullen kunnen verliezen. Doordat hoe langer hoe meerlanden het goud den rug toe draaien dan wel hun bestaand peil opnieuw ver lagen, komt men in toenemende mate tot een gemiddelde depreciatie van 30%, zoo niet hooger. Ons land zal, al zou de positie van den gulden op zichzelf zulks niet noodig maken, uit handelspolitieke en economischegron- den niet veel lager kunnen gaan en daarom blijven wij bij onze opinie, dat men het pond in zijn calculaties moet rekenen op ongeveer f 10.- en de dollar op f2.-. Laat men zijn transacties leiden door de grillige wisselingen in de wisselkoersen, dan verliest men zijn rust en zijn inzicht. THOLEN, 9 October 1936. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder beboerende ambtsgebied werd gedurende de maand September 1036. Ingelegd f9655,13. Terugbetaald f 18830,88. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15781. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant te Breda, Seeligsingel 4, hadden gedurende de maand September 1936 de navolgende inschrijvingen plaats: Wijzigingen. N.V. Zeeuwsche Cul tuur Maatschappij. Tholen, Stoolstr. 15. In liq. getreden. Liq.: E D. van de Velde, Tholen. N. V. Waterleiding Maatschappij „Tholen". Tholen, Botermarkt 1. Be noemd tot Comm.: J. M. Mastboom, I lalsteren. Uitgetr. Lid Raad van Beh.: Jhr. J. van Vredenburch. In ons vorig nummer maakten wij melding dat een kolenhandelaar alhier zonder noodzaak de prijs van zijn waar met 25 cent per mud had verhoogd. Men verzoekt ons dit tegen te spreken, daar uit een onderzoek is gebleken, dat dit niet vaststaat. De Thoolsche brug vrij De commissie, die met behulp van de op ons eiland wonende ben zine verbruikers, zal trachten de brug vrij te krijgen, is aan het werk ge togen. De eerste bijeenkomst is Donderdag gehouden. Er woidt aan alle auto- en motorberijders een uitnoodiging gezonden de bijeenkomsten op Dinsdag 13 dezer des avonds 8 uur in holel Hoek te Tholen, Woensdag 7.30 uur in hotel van Iwaarden te St. Maar tensdijk en Vrijdag 7.30 uur in holel M. J Ampt te Oud-Vossemeer, hij te wonen. Voorts zullen de burgemeesters, secretarissen en gemeenteraadsleden van de verschillende gemeenten in ons eiland worden uilgenoodigd. Als lid van .het Comité trad nog toe ir. C. Wagtho, zoodat dit thans uit 5 personen bestaat. In ons vorig nummer komt een advertentie voor van Danslessen te Tholen en te Oud Vossemeer. Deze lessen worden gegeven door M. H. F. Jan vier,dansleeraar te Bergen op Zooin Door de N.V. Defa te Arnhem werden de vorige week op verschil lende plaatsen in ons eiland, o.a. te Oud-Vussemeer, Scherpenisse en Tholen lezingen met lichtbeelden ge houden. Deze lezingen werden ge houden door den heer A. Schoulun, technisch adviseur, en gingen over de ontsmetting van granen met Ce- resan droog en nat en van aardap pelen met Aresan. Hoewel het aantal bezoekers op de verschillende plaatsen niet groot was, werden toch met veel aandacht de lezingen gevolgd en was het resultaat goed. Op de gehouden Politiehonden- dressuurproeven te Steenbergen be haalden de gemeente-veldwachter P. de Bil in de klasse oude honden een 3e prijs en de gemeen le-veldwachter L. J. Punt in de klasse jonge honden een 3e prijs. Wij verwijzen naar een adver tentie in dit nummer waarin wordt vermeld dat de leider der N. S. B. ir. Mussert Donderdag a.s. in Hotel Hoek zal spreken. SCHERPENISSE. In de op 2 Oc tober 1936 gehouden vergadering van Ingelanden van 'l waterschap Scher penisse waren tegenwoordig en ver tegenwoordigd 16 van de 22 stem bevoegde ingelanden. De rekening over 1935/36 werd vastgesteld in ontvang op f 12139.785 en'in uitgaaf f 10993.205. Ba lig slot f 1146.58. Aan de pachters der poldergrouden werd voor 1936 oen vermindering van pacht toegekend van 40 pet. der verschul digde pachtsom. "De veldarbeider van G. V. had hel geluk bij het bewerken van het land een gouden tientje te vinden. SINT MAARTENSDIJK. Voor het Nutsdepartement alhier heeft het filmbureau Niestadt uit Hilversum zeer mooie voorstellingen gegeven. Des middags was er een kindervoor stelling, die door zeer vele kinderen van de school werd bezocht. De kinderen genoten van de drukte bij gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. Na afloop zongen allen „Het Wilhelmus". Nadat ook nog een komische film was vertoond verlieten de kinderen in blijde stem ming de zaal van den heer Nelisse. Of het kwam van de geslaagde kindervoorslelling dan wel het actu- eete nutsprogramrna of misschien beide, maai zeker is dat des avonds de zaal van dhr. Nelisse geheel bezet was. De gebruikelijke vergaderzaal was niet voldoende. Het aantal be zoekers moet rond 150 bedragen hebben. Allereerst werd een leekenfilm vertoond, die de lachspieren nog al eensin beweging bracht Hierna kregen wij te zien de begrafenisse van H M. Koningin Emma. alsmede die van Z.K.H. Prins Hendrik, die duidelijk blijk gaven van het groote medeleven van het Nederlandsche Volk in het leed het Koninklijke Huis getroffen. Nadat een film was gegeven van de opening van het Juliana kanaal door «ie Prinses en eenige uitstapjes van de Koningin, werd de verloving van Prinses Juliana met Prins Bern- hard vertoond. Zoowel de aankomst van het Koninklijke Paar voor het Paleis in de bekende twoseater met autonummer, het defile in den Haag en niet te vergeten dat te Amsterdam op het stadion, werden met klimmende belangstelling gevolgd. Het geheel gal een beeld van de overweldigende drukte. Bij de tocht naar de Ci neac te voet werd hel Paar door zoo'n menigte gevolgd dat het de lachlust opwekte van de in de zaal aanwezigen. Behalve de hier genoemde films werd voor afwisseling nog eens een komische film vertoond. De voorstel lingen werden gegeven met muzikale begeleiding. Het bestuur heeft de inwoners in de gelegenheid willen stellen eens te zien hoe groot het medeleven van- het Nederlandsche Volk wel was in het geluk van Prinses Juliana welke een overstelpende wijzi is gegeven van de liefde die oii: het Huis van Oranje toedraagl Het bestuur is hierin alleszi slaagd en kan met groote volde op dezen avond terugzien. Deze heeft doen zien dat een der vereeniging in onze gemeent kan worden gemist. STAVENISSE. Zooals reeds is, was in een der laatst gel gemeen teraads- vergaderingen ingekomen een verzoek van dei A.J. Tazelaarom zijn nieuw gebt woning aan de Voorstraat te n aansluiten door een sceptietanl de daar liggende rioleerinj rioleering is eenige jaren gt aldaar aangelegd, onder uitd ruk k voorwaarden, dut zij alleen dien het afvoeren van het hemelwa Na een heftig debat werd noemde vergadering met 5 te. stemmen besloten de gevraagdi stemming niet te verleenen. D ging de adressant in beroep bij Ced. Staten, met verzoek dal gei feraadsbesluit niet goed te ke Een paar leden van Ced St. kvv zich alhier persoonlijk van ander op de hoogte stellen Bu 1 Weth. en adressant c.s. werd Middelburg ontboden en daar het pro en contra hepleil. Het resultaat was dat Ced. het gemeenteraadsbesluit hebbe haridhaafd, dus niet-aansluiting ST. ANNALAND. Voetbalu van Zaterdagjl. W.H.S. I-Col ij ix 2—9 in het voordeel van Colijns Uienveiling van Donderd October1600 balen Rijnsb (gewone) f 1.53—1.55. 20 balen (grove) fl.40. 40 balen idem lingen) f0.02 15 balen picklers 4300 kg. wijnpeen fl.08. Alles per 100 kg. OUD VOSSEMEER. Voor het dame en Etalageschrift uitge door het Ned. lust, voor Prat Handelsouderwijs is geslaagd de J. v. d. Klooster Gzu. Door notaris D. v. d. werd ten verzoeke van de erfgeii; van wijlen Adr. Veraart inliet haar verkocht een huis met Lu erf gelegen aan de Molensl Kooper werd de heer M. v. V voor de som van f2000. De voetbalwedstrijd O. V. C, D. V. O. 1 is door lualslgenor met 2—0 gewonnen. Door den bouwkundig opziit* A. Beye is voor rekening van heer van den heer B. E. J. aanbesteed het houwen van een huis aan de Veerstraat. Boogsl laagste inschrijvers wareu voo metselwerk L. de Lalej f876. v. d. Maas 1 739.50, timmervv J. C. v. Diiel f610, J. A. Engel f 489, smidswerk W. C. Gef f 139, J. Gelok f 122. Het weri gegund aan de laagste inschrij )o lc Het gewijzigde motor rijwielreglement. Radiorede Minister van Waterst; De minister van Waterstaat, Z. jhr. ir. O. G. A. van Lidt de J heeft Dinsdagavond voor de motor- en fietsrijdend Nederlan wezen op de heleekenis van he|e wijzigde motor- en rij wiel reglei: waarvan men de voornaamste palingen in dit blad vindt afgedi Z. Exc. wees er op, dat aan gewijzigde reglement slechts korte levensduur beschoren zal daar het is voorbestemd om te wo vervangen door een Wegenverki !£i reglement, zoodra de bereids do< Stalen-Generaal aangenomen W verkeerswet, in de plaats va 'eil thans nog geldende Motor- en Rij* wet, op nader te bepalen datun in werking treden. Men zal zich afvragen, zoo lii minister hierop volgen, waarom nog deze laatste stuiptrekking een wet, die staat te verdwijnei waarom niet aanstunds de We verkeerswet met bijbehoorend r ment en beschikking ingevoerd Tot geruststelling van hen, die bezorgd mochten maken, dat noodeiooze administratieve ai werd verricht moge dienen, dat iswaar deze naamsverandering i is, doch dat de bepalingen var Motor- en Rijwielreglement vrj zonder wijziging in het Verkeei glement zullen gehandhaald wor Zonder wijziging, doch niet zoi aanvulling, want terwijl de besta: Motor- en Rij wiel wet zich vooj Va

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2