IfAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN lijdag 9 October 1936. No. 41 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken jdag. Prijs per kwartaal 30; met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,65 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. n November en December a.s. zal berkeuringsraad in eenige ge- enten zitting houden. /ie een keuring kunnen ondergaan. )e gelegenheid om in die zitting geneesknndig onderzoek te on- gaan, kan door den voorzitter den gegeven aan ingeschrevenen r den dienstplicht, die nog niet de land- of de zeemacht zijn in- jfd, of die wel reeds daarbij zijn elijfd, maar nog niet als dienst- htige in werkelijken dienst zijn ceest. lehoudens bijzondere machtiging den Minister van Defensie worden het onderzoek niet toegelaten sonen die bestemd zijn tot buitenge woon dienst plichtige of als zoodanig ajn ingelijfd die dit jaar tijdelijk ongeschikt oor den dienst werden verklaard; die^als vrijwilliger behooren ot de landmacht uitgezonderd en vrij willigen landstorm tot le zeemacht of tot de overzeesche veermacht. )e aandacht wordt er op gevestigd personen, die tol den vrijwilligen dstorm behuoren, in het algemeen de keuring kunnen worden toe- aten, zonder bijzondere machtiging den minister. 45 /oor nadere bijzonderheden raad- gc men de aanplakbiljetten, fholen, den 5 October 1936. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Tholen maakt eend, dat in October 1936 voor den nstplicht moeten worden inge- ireven personen, die geboren zijn 1918. 19 Voor de aangifte Ier inschrijving hc-4 bijzonder gelegenheid rden gegeven ter gemeentesecre- •ie op Maandag 12 October 1936 voormiddags van 912 uur. oor nadere bijzonderheden raad- ge men de aanplakbiljetten. ■^Tholen, den 5 October 1936. K0STEL00ZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der smeente Tholen maken bekend dat Woensdag, den 14 October aan- ande, des middags te '12 ure, de legeuheid zal zijn opengesteld tot istelooze Inenting en Herinenting de ingezetenen, die zich daartoe het lokaal der Openbare Lagere bool aanmelden. 14 Tholen, den 3 October 1936. De BURGEMEESTER van Tholen op Zaterdag den 17 Oct. 1936, middags te 12 uur, ten Raadhuize ar 10 45803 EEN HOOP COMPOST ibliek verkoopen. De aanwijzing geschiedt door den irreman. Muntdepreciatie in Neder- landsch-Indië. Groot voordeel voor de ondernemers, De toestand van de Inheemsche bevolking. - Rond de wereld in twintig dagen. De nieuwe wettelijke verkeersregeling. Tot nog toe hebben wij in onze atste overzichten weinig aandacht ■schonken aan de gevolgen van de untdepreciatie in Nederlandseh- iflië. Toen bekend werd, dat de ederlandsche gulden van het goud as losgemaakt, stond het vast, dat de Indische gulden zou depreci ëren, wijl het Nederlandsche geld- elsel onverbrekelijk is verbonden- et het Indische. De eerste reactie op de depreciatie van den Indischen gulden was gunstig. Dit vond vooral zijn oorzaak in het feit, dat de aanpassingspolitiek der regeering dermate geslaagd was, dat het Indische prijspeil reeds neerge trokken was tot op bet niveau van de wereldmarkt. Een depreciatie van het Indische betaalmiddel plaatstede ondernemers dus in een zeer gunstige positie tegenover buitonlandsche on dernemers. Daarom trekt ook in de eerste plaats de verandering in de positie van den Indischen uitvoer de aandacht. Indië is een grondstoffen land hij uitnemendheid, dat die grond stoffen naar alle deelen der wereld stuurt. De wereldmarktprijs van deze producten, in guldens uitgedrukt, is nu aanmerkelijk gestegen. De Indische exportbedrijven ontvangen dus van hun producten een grootere opbrengst in guldens. Mag men deze grootere opbrengst in guldens reëele winst of, naai men wil, ,,devalualiewinst" noemen Dit zal afhangen van het standpunt, dat men inneemt. Koppelt men die grootere opbrengst in guldens aan goud, dan is de goud waai de der ontvangsten voor en na de depreciatie dezelfde. In dit geval mag men dus niet van winst spreken. Baseert men echter de grootere opbrengst in guldens op binnenlandsche koopkracht, dan blijkt wel degelijk een reëele winst le zijn behaald. Dit is eveneens het geval, indien de loonen en de prijzen van niet-geïmporteerde goederen, in guldens uitgedrukt, gelijk blijven of minder dan evenredig stijgen'als de muntdepreciatie bedraagt. Hieruit volgt, dat de Indische ondernemer, met name de exporteur, een tweeledig voordeel heeft van het loslaten van den gouden standaard. Dat dit totale voordeel niet gering is, blijkt wel uit de koersstijging der Indische waarde papieren, die in luttele dagen tijds met 50 en 60 pet omhoog sprongen. Minder rooskleurige gevolgen heeft de muntdepreciatie voor de inheem sche bevolking. De loonen waren in Indië reeds gedaald lot de minimum grens. Meer populair gezegd, verdiende de inlander te veelom van te sterven en te weinig om van te leven. Voor den inheemschen arbeider heteekent het loslaten van den gouden standaard dus een nieuwe loonsverlaging, die, dit beho°ft wel nauwelijks betoogd te worden, op den duur niet getorst kan worden. Verhooging van loonen, dus van prijzen tenzij de onder nemers iets van hun winstmarge wilden laten schieten is derhalve over eenigen tijd onvermijdelijk. Al is de nieuwe monotaire politiek der regeering in Nederland en Ned.- Iridië nog zoo belangrijk, dit wil toch geenszin zeggen, dat daardoor andere gebeurtenissen genegeerd moeten worden, zelfs niet, indien een dier gebeurtenissen een jacht om de wereld betreft. Deze „jacht om de wereld" is natuurlijk door Amerikanen op touw gezet, om juister le zijn, door één Amerikaansche en twee Ameri kanen. Nu wilde het geval, dat een der Amerikanen, Ekins, Zeppelin- pech bad. Zeppelin-pech wil zeggen, dat bet luchtschip op zijn weg van Amerika naar Frankfort met wind te kampen had, waardoor Ekins zyn besproken plaats op het Indië-vlieg tuig Be Kwak verspeelde en zijn achterstand op de andere'wereld reizigers danig zag vergrooten. Maar Amerikanen zijn Amerikanen. Van daar dat zij Ameiikaansche dingen kunnen doen. Van uit de „Hindenburg" stuurde hij een telegram naar de K.L.M., waarin directeur Plesman verzocht werd onmiddellijk een vliegtuig naar Frankfort te sturen, opdat hij zijn beide landgenooten nog zou kunnen inhalen. Eerlijk gezegd, had Ekins er niet veel vertrouwen in, dat het vliegtuig inderdaad in Frankfort zou j klaar staan. Maar in dit opzicht ver gistte de Amerikaan zich toch, want natuurlijk stond het vliegtuig directeur Plesman had de Douglas Flamingo gestuurd er wel. Zater dag ging het naar Weenen en Zondag werd de reis naar Athene voortgezet, waar Ekins op hel vliegveld Tatoi de Kwak trof. Op Amerikaansche wijze heeft Ekins, wel ten koste van een heele- boel dollars maar geld speelt immers geen rol, vooral niet als het een wedstrijd betreft zijn doel bereikt. Hij is nu op weg naar Indië, als hij er inmiddels nog niet aange komen is. En dat dank zij onze parate K. L. M. Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IV0R0L 6 45798 Htt is de verdienste van Nederland andere landen op velerlei gebied voor le Szijn. In kleinigheden is het echter dikwijls hij bet buitenland een heel stuk achter, bijvoorbeeld op het ge bied van het verkeerswezen Tot nog toe is het verkeer per fiets en per motorrijtuig door de rijwiel- en motorvvet geregeld. Deze wet komt over eenigen tijd officieel te ver vallen, zooals men dezer dagen in de dagbladen heeft kunnen lezen en uit de radio-redevoering van den minister van waterstaat, jhr. Van Lidt de Jeude, heeft kunnen houren. Van het oogenblik af, waarop de motor- en rijwielwet ophoudt le bestaan, wordt het verkeerswezen in Nederland ge regeld door een wettelijke verkeers regeling, waarvan men de voor naamste bepalingen heeft kunnen lezen In verschillende kringen zijn reeds stemmen tegen deze nieuwe regeling opgegaan. In conservatieve kringen redeneert men aldus: we zijn nu al zóó lang gewend aan de oude ver keersregeling, dat het geen zin heeft deze ingrijpend te veranderen deed de regeering het toch, dan zou het aantal verkeersongelukken niet onaan zienlijk toenemen. In meer vooruit strevende kringen vindt men daar entegen, dat de nieuwe regeling nog niet ver genoeg gaat. Laten we onmiddellijk zeggen, dal we meer voor de laatste dan voor de eerste redeneering voelen. De conservatieve argumenteering mist iederen vasten grond en moet als zoodanig als onbruikbaar over boord gegooid worden. Toch kunnen wij het regeeringsbeleid in deze kwestie volkomen begrijpen en billijken. Een te groote overgang zou wel eens tot botsingen aanleiding kunnen geven, vandaar dat de gulden middenweg ook in dit geval wel de beste oplos sing zal blijken te zijn. Op welk tijd stip de nieuwe verkeersregeling zal ingaan, staat nog niet vast. In ieder geval zal zij aan vele misbruiken een einde maken en wat voornamer is, hopenlijk het aantal verkeersonge lukken aanmerkelijk verminderen. Mogen wij tenslotte nog even de aandacht vestigen op een zeer onge- wenscht gevolg van de devaluatie. Door de ontwaarding van den gulden is de prijs van kunstwaarden, zooals van zoovele andere zaken, aanzienlijk gestegen. Dit schijnt voor vele eige naars aanleiding te zijn, zich van waardevolle Nederlandsche kunst schatten, die in en niet buiten ons vaderland behooren, te ontdoen. Wij sluiten de oogen niet voor het feit, dat ook kunsthandelaars 'tenslotie kooplieden zijn en daar verkoopen, waai zij het meeste geld voor hun goed krijgen, maar aan het hart gaat het ons toch. Zoo hoorden wij dezer dagen, dat het bekende schilderij van Thijs Maris, „De Schaaplierderin", waaraan de schilder 10 jaren heeft gewerkt en dat door Br. van Gelder, directeur van het Gemeente Museum te 's Gravenhage en andere experts als een meesterwerk van Nederland sche kunst wordt beschouwd, op het punt staat aan het buitenland verkocht te worden. Laat ons hopen, dat dit nog voorkomen kan worden. Wellicht, dat een Nederlandsch kunstliefhebber bereid zal zijn, dit stuk te koopen en dus alsnog in Nederlandsch bezit te houden. Ook Tsjecho-Slowakije en Italië devalueeren. Franschen en En- gelschen stellen zich voor als redders der menschheid. Ophef fing van contingenten en andere handelsbelemmeringen. Komt de wereld tot betere inzichten Madrid voor den val. Minister- President Goemboes overleden. Na Franschen franc, Zwitserschen franc en de Nederlandsche gulden zijn in de laatste dagen ook de Tsjechische kroon en de Italiaausche lire gedevalueerd. Voor Mussolini moet het Fransche voorbeeld een enorrn meevallertje zijn geweest. De positie van de lire, die ten volle uit geput was door den Abessijnschen oorlog, was reeds lang onhoudbaar. Feitelijk bestond zij reeds niet meer, evenmin als de goudmarkt. Italië kon b.v. zijn toerisme slechts handhaven door tegen sterk verlaagde prijzen lires ter beschikking van het buiten land te stellen. Toch kon hij de landsmunt zonder meer niet ont waarden, wijl ook hij steeds had vol gehouden dit niet te zullen doen. Na de Fransche devaluatie had hij een schitterend argument, zulks toch te doen. En de operatie is flink ge weest niet minder dan 40% is er van de lire afgedaan, en men heeft zich zelfs het recht voorbehouden haar te halveeren. Dit moet voor de Italiaansche regeering een groote opluchting zijn geweest. De devaluatie brengt ons vanzelf op tle zeer belangrijke discussies, die hebben plaats gevonden op de bij eenkomst van de Financieele Com missie van den Volkenhond. De woor den, die daar door de verschillende afgevaardigden zijn gesproken kunnen niet anders dan inet vreugde zijn ontvangen. Hel zijn de Franschen die de kogel hel eerst door de kerk hebben gejaagd Paul Bastid, Minister van Handel, sprak over de maatre gelen, die zijn land genomen had ter vergemakkelijking van den interna tionalen handel. Deze maatregelen bestopden uit opheffing van contin genten en rechten. Frankrijk zou daartoe zijn overgegaan uit „verstan digheid en internationale gezindheid". Deze laatste bewering van Bastid riekt naar eigen roem. Frankrijk moest deze maatregelen nemen uit welbegrepen eigenbelang en dal zij tevens in bet voordeel van de geheele wereld kunnen zijn, is inderdaad zeer gelukkig, maar Parijs kan zich te genover het buitenland hierbij niet op een verdienste beroepen. Dat meende de Engelsche afge vaardigde Morrisson ook en hij liet dat den Franschen wel merken ook. Hij betoogde, dat als Frankrijk nu handelsbelemmeringen ging sloopen, dit niet meer dan een staaltje van haar plicht was, omdat zij die zelf had ingesteld ter verdediging tegen landen met een gedevalueerde munt. Nu Frankrijk zelf heeft gedevalueerd is het toch begrijpelijk, (lat men eerst weer quite is. zoodra dit verdedigings stelsel van de baan is. Daarna is het dan mogelijk over verdere opheffing van wederzijdsche handelsbelemme ringen te spreken. Morrisson legde den nadruk op de houding van Engeland, dat na de Fransche devaluatie niet tot nieuwe beperkende maatregelen of zelfs een verdere daling van het Pond zijn toevlucht had genomen. Hij liet even wel doorschemeren, dat als de landen die Hadden gedevalueerd of den gouden standaard hadden verlaten, nu niet alles deden om eenzijdige handelsbelemmeringen op te heffen, de druk van de openbare meening op de Engelsche regeering wel eens zoo sterk zou kunnen worden, dat Engeland zijn huidige houding niet verder zou kunnen handhaven. Een dreigement, tot een nieuwe devaluatie van het Pond? Onwaarschijnlijk is het niet. In Londen staat thans de herbewapening op den voorgrond en om deze te kunnen doorvoeren, heeft men in Groot-Brittannië goedkoop geld noodig. Layton, de bekende hoofdredacteur van den „Economist", geeft zelf toe, dat Engeland indien het voor de keuze werd geplaatst de geldmarkt le verstijven ol het pond opnieuw in waarde te doen dalen, zeker den laatsten weg zou kiezen. Waaruit men al weer ziet, dat politiek en economie tegenwoordig helaas niet meer van elkaar te scheiden zijn. Overigens behoeft Engeland al evenmin als Frankrijk zoo hoog van den toren te blazen, liet heeft aan zijn systeem van „managed money" eveneens een aantal belemmerende bepalingen verbonden en daarmee aan andere landen een slecht voor beeld gegeven. Ook Mr. van Lanschot, de Neder landsche afgevaardigde, heeft ter vergadering van de Financieele Com missie zijn duit in het zakje gedaan. Namens onze regeering liet hij weten, dat Nederland uiteraard gaarne be reid is tot internationale medewer king aan opheffing van handelsbe lemmeringen, maar dit slechts wil doen bij wederzijdschheid. Deze ver klaring hield meteen een antwoord in op het teveel aan eigendunkelijk heid der Engelschen. Doch genoeg hierover. Frankrijk en daarna en daarna Zwitserland, Italië en Nederland hebben reeds maatregelen getroffen ter vergemak kelijking van den wereldhandel. Dat is in elk geval een verheugend feit en de eerste stap in de goede rich ting. Zooals de FranschEngelsche resolutie, ingediend bij de Volken- bondsvergaderi g, het zoo duidelijk zegt, kunnen dergelijke maatregelen doeltreffende bijdragen, tot het her stel van de internationale orde, tot de ontwikkeling van de welvaart in de wereld, tot verbetering van den levensstandaard der volken en vooral tot bevestiging van den vrede. Inder daad, het gezonde inzicht schijnt thans in de wereld door te breken... Wat er verder in de wereld is ge beurd Nu, in Spanje bereiden beide partijen zich voor op den heslissenden slag om de Spaansche hoofdstad. Franco, intusschen tot president van het Nationalistische Spanje benoemd, laat nieuwe troepen uit Marokko aanrukken en de Volksfronters leggen de laatste hand aan de versterking vun de weinige stellingen, welke hun nog in de omgeving van Madrid zijn overgebleven. Toch lijkt de positie van de laatsten wel onhoudbaar te zijn. Bij de verovering van Toledo is reeds gebleken, dat de ongediscipli neerde militietroepen weinig tegen Franco's legieensoldaten en Marok kanen- kunnen uitrichten. Mag men Franco gelooven, dan zou hij reeds op 12 dezer, den dag van het Fieste de Baza, het groote feest van alle menschen van Spaansche afkomst, de hoofdstad binnenrukken. In Muenchen is Goemboes, de Hon- gaarsche Minister-president o verleden. Goemboes behoorde nog tot de mili taire groep, die indertijd het commu nistische schrikbewind van Bela Kun wegvaagde. Na oorspronkelijk onder Graaf Bethlen gestaan te hebben, wist hij zeiflangzamerhand de leiding van de regeering in handen te krij gen, die hij tot zijn dood heeft be houden. Het is niet waarschijnlijk, dat zijn heengaau verandering in de buitenlandsche poliliek van Hongarije zal brengen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1