Het Concurrentie hu is blijft door verkoopen huisslachtingen AKKE&TJIS JAVA KAPOK 5ch orden aangesteld en dat ze deze oester» gaan zoeken. "Wethouder Koopman zegt Mej. anke zou weg moeten, maar spr. ld gedacht om Mej. Franke te houden heeft nog maar 0 dienstjaren, wijl Mej. van Nieuwenhuijzen 20 ensljaren heeft, zoodat ze veel langer skt en ook is Mej. van Nieuwen- ijzen gehuwd en gehuwde onder- jzeressen mogen niet meer in d hooi. 11 ij zou dan ook liever zien t Mej. Franke bleef en Mej. van ieuwenhuijzen ontslag werd gegeven. De heer Bout vindt dit voorstel van to< in beer Koopman wel wat lichtzinnig moet niet vergeten, dat Mej. iem van Nieuwenhuijzen aangewe- n is als koslwinster en ook zal dat et zoo gemakkelijk gaan, omdat men n 20 jaar aan haar moet betalen. >k is het niet mogelijk dat zij dan delijk kan gaan waarnemen, omdat - t te veel kosten mee zou brengen, ra ej. Franke is nog vrij en dan ook er is een besluit dat een gehuwde derwijzeres die als kost winster is ngewezen geen ontslag mag worden geven, dus als men dit besluit nam zij ging in beroep dan won ze dit. De voorzitter bevestigt de meening ri den heer Bout. die is juist. Wij zouden het nooit winnen, want t belang van het onderwijs weegt et op tegen het kostwinnerschap. De heer Hage meent ook dat Mej. anke vlugger zal benoemd wezen n Mej. Priem. De voorzitter merkt nog op dat als ej. Priem werd ontslagen zij het rste jaar haar volle salaris zou tvangen en 19 jaren 65% De heer Bout merkt ook nog op t als haar man zooveel gaat ver- cienen, dat zij niet rneer aangemerkt irdt als kost winster zij van zelf loeit en als dit eens mocht gebeuren n kan men Mej. Franke toch weer noemen De voorzitter antwoordt dat ook Ier jaar opnieuw voor Mej. Priem oet worden aangevraagd om op hooi te mogen blijven. De heer Nelisse zegt Mej. Priem niet dan toch nog een f 1400 en n zal toch niet aannemen dat dit ig 19 jaar zal duren dat zij kost- uister is. llij is naar deze bespreking in ook wel een beetje veranderd it betreft Mej. Franke. De voorzitter mei kt op dat het arts wet is, dat een gehuwde onder- jzeres die kostwinsler is, nietont- ïen mag worden. )e heer Nelisse meent dat Mej anke ook wel gedeeltelijk als kost- nsler kan worden aangemerkt, want anke heeft ook geen inkomen. De meerderheid van burg. en weth dien echter voor om met ingan^ 1 October a.s. Mej. Franke ont" te geven. ilet de stem van wethouder Koop an tegen wordt hiertoe besloten. Nu komt aan de orde voorloopige ststelling gemeente-rekening over ?a 35. aei ;d< Bij de monde van den heer Bout ngt de commissie verslag uit. Spr. t dat de op en aanmerkingen die maakt zijn door burg. en weth. zijn ergenomen en de commissie advi- t dan ook de rekening van het mingbedrijf goed te keuren in baten lasten op f 9080.40 en de kapitaal- enst op f 855(5.56 de gemeente-re- voorloopig vast te stellen in tvang op f 114.088.98 en de uitgaven f U2.696.60, alzoo een batig saldo f 1392.38, voor de "gewone dienst de kapitaaldienst in ontvang op 195.42 en in uitgaaf op f30.180.52 zoo een batig saldo van f 14.90, de kening van het weezen-armbestuur ed te keuren in ontvang op 0.992.14 en in uitgaaf op f 10.509 715 zuo een batig saldo van f 482.455. de rekening van het weezenarm- stuur zegt de heer Bout dat die 60 niet bedoeld is als fooi, maar is f 1. voor het gebruik van het eed van de doodkist en f 0.60 voor t gebruik van de baar. Met alg. st worden de rekeningen bb 'edgekcurd. Bij de gemeenterekening elden de wethouders zich buiten emming. De voorzitter dankt de commissie oh )or de werkzaamheden in deze ver- ni cht. Aangeboden wordt de begrooting )or 1937 in ontvangst op f 107.901.12 in uitgaaf op f 111.825, alzoo een ideelig saldo van f3923.88 en een >st voor onvoorzien van f 1509.57. De voorzitter zegt dat is een groote nvaller en licht de verschillende 'sten toe, waardoor dit te kort is ïtstaan. Flet zijn posten waar de meente niets aan kan doen en om nu verder over* te spreken is noodig, want er zal eerst nog bespreking plaats hebben met ed. Staten. Een wijziging van de begrooting m 11 d lis ;ol a m< [la 10 he U in id in bb nl d !u: hl g, vi iet ie ?n st lor 1936 wordt goedgekeurd. De voorzitter doet dan de vraag beantwoorden die de heer Bout de vorige vergadering heeft gesteld. Spr. deelt dan mede dat de bewoners van de Kaaistraat zijn aangeschreven omtrent de blinden. Wat betreft de vraag van den heer Langejan over de watergang aan de Vijfzinnen en de afscheiding bij het land van Van Gorsel, deze zaken zijn in behandeling en er zullen aan de watergang geen betonpaleu geplaatst worden maar houten palen, omdat betonpalen te plaatsen niet gaat. Wat betreft de vraag van den heer Hage over het uitdoen van de straat verlichting dit heeft hij doorgegeven aan den heer Bastiaanse en''deze heeft toegezegd dat er de hand aan gehouden zal worden. Slot volgend nummer. TH0LEN, 2 October 1936. Wedvlucht van Quivrain gehou den op 27 Sept. door de P. D. V. „de Luchtpost" te Tholen afstand 136 km. M. Schol 1, 7, 8. M. v. Noort2,6. B. Schol 3, 4, 5. Gelost 8.15. Aankomst le duif 11.19.24. laatste duif 2 36.38. Ongemotiveerde prijsverhooging. Deze week liepen alhier geruchten dat een kolenhandelaar zijn kolen in verband met de devaluatie met 25 ct. per mud had verhoogd. Dit kwam ter kennis van de politie die een onder zoek instelde. Zooals men ons mededeelt heeft dit tot gevolg gehad dat de kolen handelaar aan eenige van zijn klanten hetteveel betaaldeheeft teruggebracht Nog een ander geval van ongemo tiveerde prijsverhooging is de politie ter oore gekomen, waardoor ook bij den betrokken winkelier is afgezien van dit verboden opdrijven van de prijzen. Waar er thans een wet is die den burgemeester bevoegdheid geeft om bij prijsopdrijving alle goederen in beslag te nemen, zijn deze hier vei- melde gevallen waarschijnlijk wel voldoende om ons te Tholen althans voor ongemotiveerde prijsverhooging te vrijwaren. Verzet uwe klokken. Wij maken onze lezers er op op merkzaam dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de wintertijd weer begint. Zet dus Zaterdagavond uw klokken weer een uur achteruit. Geen teekenschool Jammer genoeg is dit jaar het leerlingenaantal dat zich opgegeven heeft tot het volgen van den cursus 36/37 van de Teekenschool alhier, zoodanig dat deze geen voortgang kan hebben. Getracht zal worden den cursus aan de schilderschool voorloopig te laten doorgaan. Naar wij vernemen gaat het zeer goed met de pas opgerichte vereeniging voorZiekenhuisverpleging voor het eiland Tholen en St. Filips- land. Hel aantal was deze week de 1500 al gepasseerd en is nog steeds stijgende. 28 en 29 September hadden in hotel Hoek de propagandavoorstel- lingen plaats van Radion. Beide avonden was de zaal vol met belangstellenden. Men kreeg eerst een film te zien, daarna een causerie door een der dames der Leversfa- brieken, daarna een film die liet zien waar de grondstoffen vandaan komen en hoe ze aan de fabriek verwerkt worden tot de bekende producten der Leversfa brieken. Nu, de directie van dit concern weet wel wie ze uit moet zenden om propaganda te maken voor haar ar tikel, want de aardige wijze waarop deze damede bezoeksters opmerkzaam maakte op welke wijze men zich in het bezit kan stellen van de verschil lende cadeaux die men bij aankoop van Leversartikelen krijgt sloeg in. Op even humoristische wijze wist spreekster de huisvrouwen de goede werking van Radion te demonstreeren en er is onder al dit nuttige werk veel gelachen. De propaganda-avond is wel geslaagd en de uitnoodiging om den volgenden zomer eens de groote fabrieken met gratis kofiie- boterham toe, te Vlaardingen te komen bezichtigen viel ingoede aarde. HET CENTRALE VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN. De directeur en de voorzitter hebben ontslag aangevraagd. De heer G. P. J. P. van der Voort, directeur van het Centraal verkoop kantoor van mosselen te Bergen op Zoom, verzoekt mede te deelen, dat hij eervol ontslag heeft aangevraagd aan het bestuur van genoemde stich ting uit zijn functie vati directeur. Mr. A. J. van der Moeven, voorzitter van het Centraal verkoop kantoor van mosselen te Bergen op Zoom, meldde, dat hij aan deu minister van landbouw en visscherij eervol ontslag heeft aangevraagd uit ge noemde functie. Door den Minister is dit ontslag inmiddels eervol verleend Voor de vrije brug te Tholen. De halve cent benzinehelasting die de regeering eischl van allen die auto of motorrijden, om de groote bruggen vrij te krijgen, doet de groote onbil lijkheid gevoelen dat men voor de Thoolsche brug tol betaalt. Er heeft zich een comité gevormd om bij de regeering aan te dringen de Thoolsche tolrechten van de Gemeente Tholen af te koopen. Het comité bestaat uit de heeren G. Amsing Jr. lid Kamer van Koop handel voor W. N Brabant en consul van den A.N.W.B., M. M. G. Haaijer, koopman te Tholen, P. C. Hage auto mobielhandelaar te St. Maartensdijk en S. Stoel te Stavenisse. De bedoeling is dat half October vergaderingen te Tholen, St. xVlaar- tensdijk en Oud-Vossemeer worden gehouden, terwijl alle belanghebben den een circulaire met vragenlijst wordt gezonden. Het comité mocht reeds van een belanghebbende een gift van vijfen twintig gulden ontvangen ter be strijding van te maken kosten. Wij wekken alle autorijders en motorrijders op de plannen van het comité ernstig te steunen. 'POORTVLIET. Loop der bevolking over de maand September 1936. Vestigingen: Wilhelmus A. Wie- rikx van Ouden Nieuw-Gastel Vertrokken Elisabeth Quist naar Bergen op Zoom. Glasina Johanna van Nieuwenhuijzen naar Stavenisse. Leuntje Verschoor naar St. Annalaud Willem Anthonisse en gezin naar St. Maartensdijk. Matthijs Bruijnzeel naar St. Annaland. In een vorige raadsvergadering is een commissie van drie personen beroemd tot aanschaffing van een motorbrandspuit. In overleg meteen lid van de technische commissie van de Zeeuwsche Provinciale Brandweer- bond is tot aankoop overgegaan. De motorbrandspuit is inmiddels gearriveerd en zal Zaterdag 3 dezer in werking gesteld worden. Des middags omstreeks half drie (o. t.) zullen eenige leden van voor noemde Zeeuwsche Prov. Brandweer- bond deze proef bijwonen. Inmiddels is een vrijwillige brand weer opgericht die uit twaalf man bestaat, die dan bij brand er alleen voor aangewezen zijn het werk te verrichten, zoodat als voordien geen klok meer bij brand wordt geluid. Vorige week werd op de haven te Striënharn een schip aardappelen geladen bestemd voor Amsterdam. Deze week is het schip met een ge deelte der lading te Striënharn terug gekeerd, daar de aardappelen waren afgekeurd. SCHERPENISSE. Bij de plaatse lijke afdeeling van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging zijn thans 170 gezinnen alhier aangesloten. STAVENISSE. De heer B. A. Ge braad alhier slaagde bij het gehouden examen aan de Militaire Hoefsmid- school te Amersfoort voor het diploma van hoefsmid. Het opbergen in rennen van de uien is alhier zoo goed als afge- loopen. De opbrengst is over het algemeen zeer goed geweest. Men hoort zelfs spreken van 1 hl. per roede, dus minstens van 300 hl. per gemet. De kwaliteit is ook goed. Jammer voor de verbouwers, voor namelijk voor de kleine grondgebrui kers, dat de prijs zoo laag is. ST. MAARTENSDIJK. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oosterland is benoemd Mej. J. D. Franke alhier. Te dezer plaatse is opgericht een Turnvereeniging „Sport staalt spieren" onder leiding van den heer C. Oudesluijs. |De vereeniging telt voorhands 39 leden. ST. ANNALAND. Ui en veiling van Donderdag 1 October750 balen gewone f 1,50,60 balen grove f 1,37. 20 balen drielingen f 0,60. 10 balen stek f 0,70. 2000 kg. wijnpeeën f 1,02. Alles 100 kg. OUD-VOSSEMEER. Vanwege de N.V. „Defa" te Arnhem werd een dezer dagen ten huize van den heer D. J. Arnpt Eind hout, een lezing met lichtbeelden gehouden, door den heer A. Schouten, technisch-adviseur, over het ontsmet ten van tarwe en aardappelen, res pectievelijk met ceresan en aresan. De goed onderhoudende lezing, werd door de niet talrijk opgekomenen, met groote aandacht gevolgd. INGEZONDEN. Laster in Tholen. Daar ik een der laatsten zou zijn, die in verband met de devaluatie van de gulden mijn prijzen der kolen zou verhoogen, verzoek ik degene die zoo laf is praatjes omtrent mijn zaak fe vertellen zich aan mij hekend te maken, daar hij zich dan bij de politie kan verantwoorden. Zooals andere jaren gelden ook bij miju collega's in de zomer, zomer- prijzen en in de winter, winterprijzen. Deze prijzen worden ons opgegeven door de kolen-conventie. Een en ander is zeer gemakkelijk te controleeren bij mijn collega's. De zomerprijzen eindigen 30 Sept. terwijl de winterprijzen 1 October beginnen. Hierbij ontken ik ten stelligste dat bij mij dus voor hoogere prijzen gerekend wordt dan bij de overige leveranciers. In de hoop een en ander recht gezet te hebben C. DE JONGE. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat door den Raad dier gemeente in zijn vergade ring van 1 October 1936 is verklaard, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbereid. Tholen, 2 October 1936. '10 GEVONDEN VOORWERPEN. 1 belastingraerk in étui. Politie bureau Tholen. 5 MARKTBERICHTEN THOLEN, 2 Oct. 1936. Roomboter f 6.76 per pond. Boereboter f0.71 Eieren f 4.60 per 100. BURGERLIJKE STAND Gem. THOLEN 25 Sept. t/m 1 October 1936. Overleden: J. Kromschee 80jaren KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur ds. de Bres en nam. 2 uur ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen 's Avonds 5 uur ds. Kater le Drim- melen, inplaats van ds. Zuurdeeg. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.20 ds. de Haan en nam. 1.50 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Schweitser te Buiksloot. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Haan. Collecte Ziekenfonds. Doopsbed. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur de heer West- strate te Rotterdam STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Verschoor. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kraaij. OUD-VOSSEMEÊR. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. GEMENGD NIEUWS. D. A. P. de Zeeuw. De heer D. A. P. de Zeeuw, die 35 jaar lang hoofdredacteur van de Vlissingsche courant is geweest, heeft zich wegens gezondheidsredenen ge noodzaakt gezien zijn functie als zoodanig neer te leggen. Trein en auto in brand. Op den onbewaakten overweg te Berkum, dicht bij ZwoJJe is de snel trein naar Groningen op een onbe waakten overweg in botsing gekomen met een vrachtauto met cyfinders met Bulagas geladen. Door den hevigen schok vlogen de gascylinders in brand, waarbij de machinist en stoker door vlammen waren omgeven en hun kk-eding in brand geraakte. De machinist had zijn tegenwoordigheid van geest be waard, wist de trein tot stilstand te brengen en sprong met den stoker in een sloot om zijn brandende kleeren te blusschen.Zezijn met brandwonden bedekt naar een ziekenhuis te Zwolle gebracht. De chauffeur van den auto is brandend uit de cabine geslingerd en bleek te zijn overleden. De trein geraakte in brand, terwijl onder de reizigers een paniek uitbrak. Verschillende reizigers zijn gewond. De overweg staat als gevaarlijk bekend, er gebeurden reeds meer ernstige ongelukken. Ondertrouwd M. GELUK J.Jz. 7 en 45788 E. DE KORTE Sd. Tholen, 26 September 1936 Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd-, Grootvader en Oom JOHANNIS KROMSCHEE, in den ouderdom van 80 jaar en 9 maanden. Uit aller naam, C. L. KROMSCHEE Rijswijk. 21 Tholen, 26 Sept. 1936. Singel No. 9. 45779 Maakt dat U er bijkomt en koopt NU. De prijzen springen naar boven, wij verkoopen onze voorraden nog aan oude prijzen. Profiteer dus van onze toch r^eds zoo voordeelige aanbiedingen, koopt nu, zoodat U nog de volle waarde krijgt voor Uw gulden. 45790 Aanbevelend J. MELSE. Tholen. 14 Tel. 20. Ondergeteekende maakt bekend dat hij ook dit jaar 10 45791 verricht en blijft verrichten. Aanbevelend M. VAN DER EIJK Kerkstraat 6 - Tholen - Tel. 55 Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm Vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoo danige wijze samenvoegde, dat daar uit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt, koorts verdrijft en onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tablet ten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! Geen maagpijnen! 1.10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water Wijze vi 52 cent per buisje van 12 stuks! "AKKERTJES" werken zeer snel bij: Nep^ndt^Hoofdpijn, Kiespijn, Spier- uc pijn, Zenuwpijn, Vrouwen- pijn, Rheumalische pijnen, gevatte kou, Griep, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont van IZAK VAN LOON—P0PPELSD0RF, Bergen ep Zoom voor de bekende lage prijzen Onze prima onvermengde blijft 43 ct. per pond. 45782

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3