J3: bond gehouden heeft. Zijn pleidooi kwam eigenlijk neer op de bewering, dat het thans niet langer mogelijk is af te wachlenjeen conferentie voor te bereiden, maar dat men met het oog op het Duitsche gevaar zou moeten handelen. Dit betoog gaat natuurlijk geheel in tegen de Engelsche en de Franscbe politiek. Eigenaardig deed nog in Litwinolfs rede aan de verklaring, dat Rusland nooit een kruistocht had gepredikt, terwijl zijn redevoering in haar geheel eigenlijk niets anders was dan een prediking van den kruistocht tegen Duitschland. De toestand is nu zoo, dat Duitsch land en Rusland elkaar luidkeels voor Europa gelegen en het is dan ook begrijpelijk, dat Engeland en Frankrijk alles doen om door diplo ma tieke onderhan delingen despanning weg te nemen, die bij een onverwacht incidentsnel lot een gewapend conflict zou kunnen leiden. Tenslotte nog den stand van den Spaanschen burgeroorlogToledo is in handen der Nationalisten gevallen, op Huesca en Saragossa ondernemen de Volksfronttroepen nog steeds ver woede aanvallen, in het Noorden rukken de Nationalisten op naar Bilbao en Santander en in de omgeving van Madrid maakt men zich gereed tot den beslissenden strijd om het bezit van de hoofdstad, die dezer dagen verwacht kan worden. Rurg. en Wetb. stellen voor dit te verleenen maar dan levens de mededeeling dat zij bij een dergelijke aanvraag gaarne zouden ontvangen een wijziging van de begrootirig met toelichting, opdat men kan nagaan ol deze verhooging nuttig en noodig is. De heer Moelker acht dit geen bezwaar, maar spr. zou zeggou dat Burg. en Weth. wel na kunnen gaan, gezien wat er op de schouders van het alg. armbestuur wordt ges.choven, wel het gevolg van de nood der tijden, dat men met deze subsidie lang niet rond kan komen, dit was ook al vroeg te zien. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. toch voorstellen de subsidie te verleenen, maar dat neemt niet weg, dat het toch gewensebt is, dat men GEMEENTERAAD^ de wijziging van de begrooting met toelichting wordt ingediend. THOLEN, 1 October 1936.' Voorzittei Burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven, Secretaris de heer V. Laban. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelt voor tusschen punt 6 en 7 van de agenda een besloten vergadering te* houden. Met alg. stemmen wordt dit goedge vonden. De heer Overbeeke heeft bij de ingekomen stukken een verzoek gezien van de rnuziekvereeniging „Concor dia" en stelt voor dit te behandelen in de besloten vergadering. Met alg. stemmen wordt dit goedge vonden. Ingekomen stukken Eenige missives van Ged. Staten betreflende goedkeuring raadsbe sluiten. Van de Commissaris der Koningin dat Kon. is goedgekeurd de verorde ning heffing 75 opcenten van de gemeentefondsbelasting. Een schrijven van het gemeente bestuur van St. Maartensdijk dat men ook bereid is 2/3 te betalen in die kosten voor het bezoeken van kinde ren van de U. L. O. school. De voorzitter stelt voor dezestukken voor kennisgeving aan te nemen. Wat betreft het besluit van Ged. Staten omtrent de begrooting van het gasbedrijf, over de verlaging van de gasprijs dat is wat laat er was ge vraagd om dit besluit zoo spoedig mogelijk te behandelen, opdat men dan zou kunnen zien hoe verder te handelen en spr. betreurt het dan ook ten zeerste dat dit besluit thans pas is genomen. De heer Overbeeke vraagt of dan de verlaging niet is goedgekeurd. De voorzitter antwoordt dat de verlaging wel is goedgekeurd, maar wat betreft het ongedekt blijven van het verlies dat is niet goedgekeurd. Spr. acht dit niet geheel de juiste handelswijze. De heer Overbeeke vraagt of er dan niets meer tegen te doen is. De voorzitter antwoordt dat er niets tegen te doen is, alleen zou men nog in beroep kunnen gaan. De heer Overbeeke acht dat men verplicht is in beroep te gaan. De voorzitter zegt de verlaging is goedgekeurd en wij hebben dus niet het recht het bij de verbruikers na te vorderen, maar het besluit van de gemeente was niet zoo genomen als wij dit hadden geweten. Alleen zou het goed zijn aan Ged. Staten hier over te schrijven, dat dit zoo niet in den haak is. Met alg. st. wordt dit goedgevonden en worden dc stukken voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van mej. Kome om f25 subsidie voor een naaicursus. Daar dit stuk ongezegeld is, komt het niet in behandeling Een verzoek van S. Baaij e.a. visch- leurders om dit jaar ontheffing te geven voor beungeld. Burg. en weth. stellen voorgezien de ongunstige omstandigheden hierop gunstig te beschikken waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek van het alg. armbe stuur om een verhoogde subsidie voor 1936 van f2000. Een verzoek van de muziek ver. „Concordia" dat behandeld zal worden in besloten vergadering Burg. en Wetb. hebben de leden schriftelijk aangeboden debegrooling voor 1937. De voorzitter stelt voor dat de be- grootingscommissie zal bestaan uit alle raadsleden. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een schrijven van Ged. Staten om een wijziging te brengen in het besluit tot verkoop van boomen met grond voor de verbetering weg. Eerst was er gevraagd 3 boomen en thans moet dit worden 7 boomen voor een prijs van f 138.50. In verband hiermede stellen Burg. en Weth..voor het eerste raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen zooals dit ter inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Een verzoek van D. Schot om hem met ingang van 1 Januari 1937eervol ontslag te verleenen alsadministrateur aan de Gasfabriek. Burg. eu Weth. stellen voor hem op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, waartoe met alg. stemmen besloten woidt. Een verzoek van Wed. M. van Es om de muur van haar woning in de Brugstraat bij te werken, daar dit verzoek ongezegeld is komt het niet in behandeling. Op advies van de commissie van nazien wordt besloten de rekeningen van de bedrijven en van de gemeente over 1935 voorloopig vast te stellen en de rekeningen van de instellingen van weldadigheid over 1935 goed te keuren. De voorzitter brengt de commissie dank voor de moeite in deze gegeven. Burg. en Weth. stellen voor om van J. M. Bal een strook grond aan de Brugstraat dat buiten de roolijn ligt te koopen op dezelfde voor waaiden als van Van Driel. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en Weth stellen voor om een voorbereiding te maken van een plan van de gemeente. Dit is in ver band met het feit dat er buiten de gemeente een terrein gelegen zou zijn geschikt voor woningbouw, maar dat dan volgens een vast plan bebouwd zou kunnen worden en dat wij dan kunnen laten bouwen zooals wij dit zouden verkiezen. De heer Overbeeke zegt als dit wordt aangenomen moet binnen een jaar een besluit genomen worden voor een plan en dit brengt weer kosten met zich mee en nu vraagt spr zich af is zoo'n plan een gemeentebelang, dan zegt spr. neen. Het zou wel zin hebben als wij de kom van de gemeen to uitbreiden, maar nu zou men iemand die een stukje terrein wil verkoopen voor bouwterrein kunnen bemoeilij ken en daar zal spr. zijn stem niet aan geven, dat zou onbillijk zijn. Hij is wel voor de uitbreiding van de kom van de gemeente, dan zou iemand die daarin viel van het een voordeel en van het ander schade kunnen hebben, maar nu eerst een uitbreidingsplan daar zal hij zijn stem niet aan geven. De beer Moelker zegt zooals het plan er ligt, is het de bedoeling huizen te bouwen aan den Singel var. J. Quist naar de schuur van Geluk, maar op het plan staan daar ook reeds straten aangegeven. De voorzitter zegt dat men nog niet weet hoe dat uitbreidinsplan zal komen, het is thans alleen maar te verklaren dat er een uitbreidingsplan komt. Wat betreft bet gesprokene van den heer Overbeeke, veron derstelt dal de bebouwde kom zal worden uitgebreid, dan komt dit los te staan van bet uitbreidingsplan, want de uitbreiding van de kom kan altijd gebeuren als de raad het wil. De bedoeling van dit plan is om orde en regelmaat te krijgen in het bouwen en niet dat de gemeente verprutst wordt door inaar willekeurig te bouwen en om dat nu te krijgen is het nood zakelijk dat er een uitbreidingsplan komt. De heer Overbeeke gaat volkomen mee dat er orde en regelmaat moelzijn en daarom is het juist wenschelijk dat eerst de kom wordt uitgebreid, omdat men dan veel meer recht heeft om te zeggen hoe men moet bouwen. Spr. vindt bet, indien men buiten de kom wil bouwen en men wordt dan nog bemoeilijkt hoe men wil bouwen, een groote onbillijkheid en daarom vindt spr. het beter eerst de kom van de gemeente uit te breiden. De voorzitter meent dat de beer Overbeeke de zaak juist omdraait. U zou dus eerst een bebouwde kom willen uitbakenen en dan pas buizen laten bouwen. Spr. kan er de onbil lijkheid niet van inzien als men eerst een uitbreidingsplan maakt. De heer Overbeeke-meent dat het toch niet juist is, kijk maar naar groole plaatsen, daar hebben ze eerst straten aangelegd voordat er huizen waren gebouwd. Dus daar hebben ze ook eerst de kom uitgebreid en toen een uitbreidingsplan gemaakt. De voorzitter zegt de bedoeling is om orde en regelmaat te krijgen met de bebouwing en daarom moet er een uitbreidingsplan komen. De heer Bogert vraagt of dit voor stel nu een uitvloeisel van de wel is en of deze wet dan pas nieuw is. De voorzitter antwoordt dat dit is volgens de woningwet en dat die reeds beslaat vanaf 1904. De heer Bogert spijt het dan dat dit niet eerder is toegepast geworden, want zooals de huizen nu aan den Singel staan dat is toch onordelijk en had dan voorkomen kunnen wor den. De voorzitter zegt dat het juist is dat men daar niet eerder mee is ge komen, maar om nu verder dit te voorkomen, komen Burg. en Weth' met dit plan. De heer Bogert kan er zich dan mee vereenigen. Met de slem van den heer Over beeke tegen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor een geldleening aan te gaan van f64.000 tegen een rente van ten hoogste 3%, ter converteering van andere kleine geldleenirigen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. De voorzitter schorst de vergade ring en wordt overgegaan in besloten vergadering. Na heropening zegt de voorzitter dat punt 7 bezuiniging gasfabriek van de agenda wordt afgevoerd en dat dit in de volgende vergadering in behandeling zal komen evenals het verzoek van de muziek vereen. „Concordia" om subsidie Bij de rondvraag wijst de heer Potappel er op dat bij de vuilnisbelt het vuil zooals brandnetels e d.zeer hoog staat. Het zou wel goed zijn dat dtt eens werd opgeruimd, want Stoutjesdijk beeft daar wel 50 ge meten dijk en die ligt er altijd gaaf bij en dit kleine stukje is verschrik kelijk. De voorzitter zal er naar laten kijken, en verzoekt tevens als hij weer eens wat ziet, dit dan bij spr. onder de aandacht te brengen, dan zal hij er dadelijk naar laten zien. Hierna sluiting. Zijn woorden in bijna zuiver Neder- lar.dsch door middel van de radio tot ons gericht, geven moed en hoop voor de toekomst. Dat dit geen ijdele woorden zijn geweest blijkt reeds uit de couranten bericht dat melding maakt van een toekomstige leertijd bij een van onze grootste handelsmaatschappijen. Gelukkig het volk, dat op zoo'n sportane en hartelijke en niet van boven opgelegde wijze zijn vorstenhuis kan toejubelen en toe zingen Gelukkig het vorstenhuis, dat zoo zeer de genegenheid van het volk heeft weten te verwerven, door een voud, belangstelling en medeleven De nood der tijden drukt zwaar op ons volk, maar in vast vertrouwen op een betere toekomst, gaat het onversaagd voorwaarts, onder de bekwame leiding van onze Koningin God schenke haar daartoe zijn onmisbaren zegen en geve haar daar toe kracht en wijsheid. Het verloofde paar wenschen wij toe een lang en gelukkig leven tot heil van land en volk. God schenke ook hun zijn zegen. Wethouder Quakkelaar dankt de voorzitter voorde gesproken woorden. De notulen van de twee vorige vergaderingen worden voorgelezen. Naar aanleiding van de eerste notulen zegt wethouder Quakkelaar over het gesprokene van de stoep bij Meulsfee dat Geluk zelf bij hem is geweest en hem heeft medegedeeld, dat hij niet gezegd heeft tegen den burgemeester en van Oost dat spr. hem opdracht had gegeven die stoep af te breken. De voorzitter vindt dit zeer eigen aardig, daar spr. met den heer van Oost daarvoor in de Kaaistraat is geweest en toen met Geluk gepraat hebben en de mededeeling die Geluk heeft gedaan, heeft hij precies over gebracht. De heer Bout heelt Geluk hier ook over gesproken en de heer op den Brouw was erbij tegenwoordig dat Geluk ook verklaarde geen opdracht van wethouder Quakkelaar gehad te hebben. De heer Langejan slelt voor daar deze zaak thans geheel in orde is, er maar verder over te zwijgen, wat met alg. st. wordt goedgevonden. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. J brengen en hij meent dat dit gebeurt, want als straks een leerkr» minder op de school moet kon dan komt er weer een lokaal Spr. acht dan ook de tijd rij bet oude besluit nietig le verk en een nieuw besluit te nemen gaat toch niet om alles tegei houden en liet is toch onlogisch de tegenwoordigheid om alles a gaan breken. Klachten komen er meer, het gaat dus veel beter vroeger en wij moeten een vereenigingsleven op prijs steller De heer Bout merkt op dat al mogelijkheid bestaat om dit toi staan dan zouden ze toch ook eerst de kosten'weten. De voorzitter zegt dat men loopig tot 1 Januari 1937 toesli ming kan geven, maar hij weet welke avond er nog vrij is. De heer op den Brouw antwoc dat de Zaterdagavond nog vrij is Weth. Koopman zegt dan n men ook bepalen dat het niet lan is dan negen uur. De heer Hage stelt voor f 10 jaar te laten betalen en op Zaler avond. Met de stemmen van de hee Koopman en Langejap tegen het voorstel aangenomen. De heer Langejan motiveert slem door te zeggen, dat hij in toekomst nog niet veel verbeter ziet, want nu wordt de boel ook onderste boven gegooid. Onder vroegere burgemeester ging het goed en nu bad men gedacht het onder den nieuwen burgemees beter zou gaan maar het is an en dat is voor spr. al reden ge tegen te stemmen. Verder is ingekomen van het traal bureau van verificatie het cesverbaal van kasopname van woningbedrijf. In dit schrijven w er op aangedrongen om de huur de gemeentewoningen wekelijko doen innen, omdat er nog al acht stand is. t Cl t p ST. MAARTENSDIJK, 25Sept. 1936. Voorzitter Burgemeester Mr. H. H. Schuller, secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en spreekt als volgt Mijne iïeeren, Met enkele woorden wil ik U nog in herinnering brengen Dinsdag 8 September. Een simpele mededeeling door de radio was voldoende om hel Neder- landsche volk in een groot gejubel te doen losbarsten. Onze Prinses verloofd 1 Vanwaar een feit van zeer groote beleekenis Met bezorgdheid hebben gedurende de laatste jaren velen uit den lande zich afgevraagd, wie de toekomstige prins-gemaal zou kunnen worden. Niet het minst H. M. de Koningin zelve. Met welk een diepe vreugde heeft zij dan ook ons allen, haar volk, deel genoot kunnen maken van haar moederlijk geluk. En de Prinses zelf, heeft zij ons niet meer dan genoeg verteld over haar geluk toen zij zoo eenvoudig het uitsprak „Wij zijn het langzamerhand eens geworden en wel zeer eens" De eenvoudige wijze waarop prins Bernhard temidden van zijn toekom stig volk verschenen is, zonder pracht of praal, slechts met zijn verloofde in een eenvoudige auto gezeten, heeft hem met een slag de sympatie van duizenden doen verwerven. Ingekomen stukken Een dankbetuiging van IJ. M. de Koningin voor de gelukwensehen op haar verjaardag ontvangen. Eenige missives van Ged. Staten betreflende goedkeuring raadsbeslui ten. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Een verzoek van W. Anthonisse om huurder van de gemeentewoning te worden waar thans zijn schoonvader A. Polderman in woont, daar deze man thans hulpbehoevend is en hij daar is in komen wonen. De voorzitter zegt dat er de vorige vergadering is gesproken de hand te houden aan de lijst, zoo zou er thans weer een gelegenheid zijn om van de lijst af te wijken. Wethouder Koopman meent dat men wel goed uit mag zien wie er huurder van een gemeer.tewoning wordt, want jarenlang hebben wij daar al moeilijkheden mee. Wij kunnen beter degene die niet kan betalen er uithouden dan er in halen. De heer Hage zegt dat Polderman altijd goed zijn huur heeft betaald. Hij vraagt of het nu niet beter zou zijn dat Polderman huurder bleef, de man bleef dan baas in eigen huis, want men weet toch maar nooit wat er op kan doen het gaat nu best, maar later kan dit minder goed gaan en dan zou Polderman op straat ko men te staan. Hij is er dan ook voor Polderman huurder te laten. De voorzitter zegt dat Polderman met Anthonisse bij hem zijn geweest om over deze zaak te spreken en toen heeft hij hun aangeraden een verzoek tot den raad te doen, want dat die daar over moet beslissen. Polderman heeft hulp noodig en of hij nu een huishoudster neemt of een ander komt bij hem wonen dat is geen bezwaar en daarom kan Polder man ook gerust huurder blijven. Na eenige discussies stelt wethouder Koopman voor om Polderman huurder te laten, met deze bepaling dat als Polderman komt te overlijden, An thonisse huurder wordt. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een verzoek van de Turnvereeniging S. S. S. om in het leegstaand school lokaal oefeningen te mogen houden en wat de kosten daarvoor zijn. De voorzitter zegt dat volgens een raadsbesluit dit niet langer zal kunnen dan tot 1 Jan. 1937. De heer Hage merkt op dat dit juist is, maar toen dit besluit genomen is, is er ook gezegd de tijd zal raad De voorzitter en de secretaris lich deze zaak toe en de slotsom is volgens de voorwaarden de ach! stand niet zoo groot is. Er zijn all slechte betalers, maar als de rekeni gedaan wordt, blijkt altijd dat er zooveel achterstand is, na deze lichting wordt dan ook besloten inning van de huur over te la aan burgemeester en wethoude Een verzoek van J. C. Schot c om de bestrating van de steeg hun woningen te verbeteren. Besloten wordt om dit met u materiaal in orde te laten maken Een schrijven van de Ned. centrale te Utrecht om adhaesie betuigen aan een resolutie, betrelTei de huurbijslag welke genomen is de veigadering te Utrecht. Burg. en Weth. stellen voor schrijven voor kennisgeving aan nemen daar de gemeente niet voegd is tegen de regeering in te g- De heer Bout gaat met deze ziei wijze niet accoord. Als men met resolutie instemt dan is men tegen de regeering, maar wil ooi verslechtering weg hebben. Weth Koopman meent dat dit veel beteekent, de regeering rn« rond komen. De steun kost millioen en men moet bezuinigen. De heer Nelisse meent dat dit voor het platteland weinig van teekenis is. Met 5 tegen 2 st. wordt het vo( stel van Burg. en Weth. aangeno Tegen de heeren Bout en Up Brouw. Een schrijven van den Mini van O.. K. en W. dat na 1 Octoi '1936 voor de achtsle leerkracht de o. 1. school geen vergoeding n wordt gegeven. De voorzitter zegt in den H« aan het departement met het hoi dei' afdeeling over deze zaak sproken te hebben, maar hij geen hoop dat dit nog zal ku worden ingetrokken. Wij kond alsr.og onze bezwaren bij den min ter kenbaar maken, en wij hebb deze kenbaar gemaakt. Naar aanli ding van het schrijven van t' minister moeten wij dan ook tb- een besluit nemen, want na I Octol komt de leerkracht voor rekeni van de gemeente. De heer Hage zegt op 16 Juni war er 316 leerlingen, hoeveel waren dan te weinig. De voorzitter antwoordt 20 Ie lingen. De heer Hage vindt dat de scb dan ontzettend achteruit is gega en gelooft dan ook niet dat toe? staan wordt de leerkracht te houden. De heer Bout meent dat de tollige onderwijzeres alle kans direct een andere plaats te krijg. Spr. heeft gelezen dat er in enk plaatsen in Zeeland tijdelijke moest I st d< B ei gt ui ei er on 1 st e" mi itv ZOi ke red 0' zuc ÏStl .61 he d i ee< !t Mi lifed el.l BIB De )or cht As >or ii tde >st De gei )St< 1 lts! I Brut iar et he >n jg< ed. Ee )or

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2