Gi mm Populaire Danslessen lïïswma Bij wie koopt O U een kachel f Juist voor Vrouwen! lAICKIKTJES iiiomische betrekkingen wel daar? doet het niet meer voor de hand rden genoemd om in Afrika vasteren t te verkrijgen? Afrika wordt eidelijk het kolonisatiegebied voor ropa terwijl Zuid-Amerika meer de activiteitssfeer van de Veree de Staten ligt. Ju zal men zeggen wat de betrek gen met Zuid-Afrika en met het rige Afrika betreft, daar behoeft n geen studie van te maken De bindingen worden reeds in vol- nde mate door het particuliere rijfsleven onderhoudenwij iben eigen vertegenwoordigingen, suis etc... de KoninklijkePaket- rt Maatschappij heeft niet alleen eigen lijn geopend tusschen Indië Zuid-Afrika, doch deze scheep •lotiderneming beseft voldoende lading alleen kan worden ver gen na het aanknoopen van han- sbetrekkingen. De K. P. Mij. zal halve in die richting actief op- len. Vij kunnen, alhoewel het beweerde ;t zou zijn, niet onderschrijven, dat door het eventueel zenden van handels'missie naar Afrika onnoo- is geworden. Integendeel. Er is r een dergelijke missie zeer veel loen. Het terrein is er zelfs iets lakkeiijker dan in Zuid-Amerika mag het niet als een voordeel •den genoemd om eerst de noodige aring te verkrijgen in regionen, ir het werken niet zoo moeilijk precair is ial men niet hebben te overwegen, liet wel verstandig is om leidende enmanrien voor zulk een doel te temmen Veel meer zouden wij len voor een missie van hard wer- de, handelspolitiek en handelstech- :h geschooide intellectueelen, die n betrekking hebben, onder leiding één of meer actief dienende nlieden. Want deze werklooze wame intellectueelen zullen besef dat van hun welslagen hun toe- ïst afhangt! Dat zij staan voor de s van hun leven, wat een prikkel is hun uiterste best te doen ou, nu de reis naar Zuid Amerika li is uitgesteld, er niet veel meer tten om een Nederlandsch ten- istellingsscbip de zeeën te doen klieven, zoodat niet één wereld? I zal worden bezocht, maar contact worden verkregen met alle regionen r wij zouden kunnen penetreeren? kosten zullen natuurlijk iets hooger ende uitgaven zullen echter r de volle 100% efficiënt zijn, jeen niet kan worden gezegd van incidenteeie tocht naar Zuid- erika, die vanzelfsprekend niet langen duur kan zijn. Leidende enlieden kunnen nu eenmaal niet r langen tijd uit hun eigen werk ken. tri. Staten van Zeeland hebben den heerA. J. van Luijk op eigen zoek met ingang van 1 Januari 7 eervol ontslag verleend als fdcommies ter Provinciale Griffie er dankbetuiging voor de door i bewezen diensten 'e heer van Luijk, die 18 December te St. Annaland is geboren, im op 1 April 1898 op de Provin- e Griffie en doorliep daar ver diende rangen totdat hij met ingang 1 Augustus 1923 hoofdcommies d. ooral voor de bootdiensten beeft heer van Luijk grooten arbeid icht. Toen de heer IJ. J. G. Hart- n met ingang van 1 April 1919 fier der Staten werd, nam de heer I, Luijk zijn plaats in alssecietaris Commissie van toezicht op de vinciale booten en toen aan de fieeen afzonderlijke afdeeling voor e takken van dienst werd ingesteld, mi deze onder leiding van den r van Luijk. Sedert kort is deze ■eling intusscben weder opgeheven zijn de bootdiensten naar de eerste beling overgebracht. >e verdiensten van den heer van jk zijn officieel erkend door zijn oeming tot ridder in de orde van mje Nassau. jj mosselenverzending naar Frankrijk. n het belang der Fransche kwee- heeft de Fransche regeering, nals vorig jaar de invoer van iselen verboden. Waar de Fransche sselen nagenoeg verbruikt zijn, de Tiliteit is ook veel minder dan die Zeeuwsche mosselen, zal binnen ige weken de verzending naar prijk kunnen beginnen, hetgeen vroeger is dan vorig jaar. minister over de Mosselcentrale nde begrooting van het Landbouw fonds lezen wij omtrent bet Centraal verkoopkantoor het volgende1 Het Centrale verkoopkantoor van mosselen heeft beantwoord aan de verwachting, dat hel een einde zou maken aan een onderlinge concurren tie, welke velen noodlottig dreigde te worden. De heer Laernoes heeft ontslag genomen als wethouder. Zooals reeds eerder gemeld, heeft de heer P. G. Laernoes, anti re volu- tionnair wethouder, belast met de afdeeliugen financiën en sociale zaken, reeds sinds geruimen tijd niet aan de werkzaamheden van het ge meentebestuur deelgenomen. Dit houdt verband met het feit, dat zijn naam herhaaldelijk genoemd is rnet betrekking tot de geruchtma kende fraudekwesties bij het plaatselijk crisiscomité en maatschappelijk hulp betoon te VJissingen. Dinsdag heelt de heer Laernoes een brief tot het ge meentebestuur gericht waarin hij zijn ontslag neemt als wethouder en tevens bedankt als lid van den gemeenteraad. De heer Laernoes is sedert 1922 lid van den gemeenteraad van Vlis- singen geweest en is sedert October 1924 wethouder. Hij nam een vooraanstaande plaats in bij de Vrijw. L. S. van Zeeland. Nieuwe onregelmatigheden te Vlissingen ontdekt. Fraude bij hel gewest Zeeland van den Bijzonder vrij willigen landstorm. Het A.N.P. meldt uit Vlissingen Reeds eenigen tijd liepen te Vlis singen geruchten, dat er fraude zou zijn gepleegd bij het gewest Zeeland van den Bijzonderen vrijwilligen landstorm. Het vermoeden is thans gerezen, dat de heer P. G. L., oud- wethouder, die betrokken zou zijn bij de malversaties bij het Plaatselijke Crisis-comité en Maatschappelijk Hulpbetoon zich ook op ander terrein aan fraude zou hebben schuldig ge maakt. Hij zou n.1. secretaris van het gewest Zeeland van den Bijzon deren vrijwilligen landstorm jaren lang hebben geknoeid met blanco kwitanties, die hem ter hand waren gesteld, terwijl het ook enkele malen zou zijn voorgekomen, dat hij onder kwitanties valsche handteekeningen heeft gezet De administratie, door hem gevoerd verkeert in groote wanorde, zoodat het onderzoek, dat de justitie thans instelt, wel geruimen tijd zal vorderen. Het is op het oogenhlik met geen mogelijkheid te benaderen, voor welke bedragen deB.V.L. kan zijn benadeeld. Te meer gaat dit onderzoek met moeilijkheden gepaard, daar de B.V.L. in Zeeland ongeveer 80 afdeelingen telt, waarvan de administratie stuk voor stuk wordt onderzocht. Bij den heer L is de vorige week huiszoeking gedaan, waarbij eenige bescheiden op last van de justitie in beslag zijn genomen. Ook bij het hoofdbestuur van B.V.L. in Den Haag en op het departement van binnenlandschezaken zijn stukken in beslag genomen. Men krijgt denindruk, dat het hier een soort gelijk geval van fraude betreft, als die, welke eewigen lijd geleden in Zuid-Limburg bij dezelfde organisatie is ontdekt. K.L.M.-dienst op Zuid-Afrika. Volgens de T eb heeft de K.L.M. 't plan, in samenwerking met een Britsche luchtvaartmaatschappij, een luchtlijn te openen van Nederland op Zuid-Afrika Als route zal men kiezen een traject langs de Westkust van Afrika. De bedoeling der K.L.M is, deze lijn reeds met 1 Mei 1937 te openen, vermoedelijk met Douglasmachines D.C.C. 2, welke dan vrij komen op de Indië-route, die dan de beschikking over de nieuwe DC 3-toestellen zal krijgen. Tijdens het verblijf hier te lande van den Zuid-Afrikaanschen minister Von Pirow heeft de heer Plesman over deze aangelegenheid langdurige besprekingen gevoerd. De regeering van Zuid-Afrika staat niet onsympathiek tegenover het plan der K.L.M., doch er zijn verschillende andere belangrijke factoren van in vloed. Radion-propaganda. Naar wij vernemen zal op 2S en 29 September a.s. te Tholen in Hotel Hof van Holland door de Sunlight Zeep Fabrieken de bekende Radion Propaganda Voorstellingen worden gegeven. Omtrent den inhoud van deze voorstellingen wordt ons mede gedeeld, dat deze bestaan uit: Als eerste punt de vertooning van een boeiend journaal met de meeste actueele onderwerpen van den laat- sten tijd. Vervolgens de vertooning van een prachtvolle film over het winnen van de grondstoffen door ed Sunlight Zeep Fabrieken, gebruik? vóórhaar beroemde producten. Deze film geeff een schitterend beeld van de zeden en gewoonten van onze üverzeesche gewesten en is rijk aan schitterende natuuropnamen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze fiirn speciaal ten dienste van de Sunlight Zeep Fabrieken in Indië is opgenomen. Als derde punt in het programma slaat een aardige teekenfilm, speciaal ingelascht om de lachspieren van de aanwezigen ook eens aan het werk te zetten. Daarna het optreden van den alom bekenden goochelaar-illu sionist, den Heer Williamss in zijn repertoire van Radion goochelaar- buikspreker. In het bijzonder worden de aanwezigen door dit gedeelte sterk geboeid. De komische scènes tijdens 'het buiksprekeu doen de zaal vaak daveren van het lachen. Na de pauze vindt een zeer attractieve Radion- demonslratie plaats. Ook deze demon- strtie. die bet bijwonen terdege waard is, is in alle opzichten bijzonder ver zorgd. In een zeer korten lijd wordt U door een bekwame wasch-experle een volledige waschbehandeling ge demonstreerd, waarbij niets onbe proefd wordt gelaten het besprokene practisch aan te toonen. Op een een voudige, doch zeer interessante wijze worden de toeschouwers ingelicht over de juiste waschbehandeling van verschillende stoffen, zooals zijde, kunstzijde, wol, enz. met Radion, Neerland's zelfwerkend waschmiddel, dat door zijn speciale eigenschappen overvloedig schuimend sop, ge combineerd met zijn ongeëvenaarde, doelmatige zuurstofwerking in duizenden gezinnen geheele omwen teling heelt teweeggebracht. Na alloop van de voorstellingen vindt een gratis verloting plaats onder de aanwezigen van eenige huishou delijke voorwerpen. Bovendien ont vangt iedere bezoekster aardige ver rassingen in den vorm van boekjes, legpuzzles voor de kinderen en lot slot een waardebon, die het voordeel heeft, dat men 2 pakken Radion kan kopen tegen den prijs van Fl.0.45 met een slandaardbus Vim gratis, een groot voordeel dus van F1 0 15. Moge een groot bezoek de voor stellingen van de Sunlight Zeep Fa brieken, waarai.u zooveel zorgen be steed zijn, bekronen Het is ten volle verdiend. NIEUWE VINDING OP SCHEEPVAARTGEBIED. Het „Wubra-dubbelroer". De N. R. Ct. maakt melding van een uitvinding van den heer L. Wuyster, n.1. het z.g. „Wubra-dubbelroer",dat door de scheepswerf Tans Zonen te Rotterdam voor liet eerst in de praktijk is toegepast op hun motor sleepboot Muizengat. Dit dubbelroer maakt het mogelijk om een vaartuig met mechanische voortstuwing te doen draaien, zonder dat dit noemenswaardig vaart loopt voor- noch achteruit. Door hetdubbel- roer is het mogelijk, dat een stoom- of motorvaartuig kan draaien in een water, dat slechts een weinig breeder is dan de lengte van het schip Ook kan met een dubbelroer een stoom- of motorschip, liggende langs oen kade, of langs zij van een ander schip, zich omkeeren zonder eerst, die plaats geheel te vei laten en wei geheel door gebruik van de machine op vooruitdraaiende. Verder kan door het dubbelroer het vaartuig van voor uit varen tot stilliggen gebracht worden Het roer, dat twee geheel afzonder lijk te bewegen roerbladen heeft, kan voor gewoon varen gebruikt worden met de beide roerbladen „dichtge klapt" en werkt dan als ieder ander gewoon roer. Het heeft in dien dichtgeplaplen stand niet meer weer stand in het water dan elk ander roer en varen met het dichtgeklapte roer is precies gelijk aan varen met een gewoon roer. Wanneer kort gedraaid moet wor den of wanneer het schip moet om keeren, worden de roerbladen ieder in dien stand gedraaid, die voor draaiing over SB. of BB de juiste stand is Bij het manceuvreeren wordt hel dubbelroer bediend door twee stuur wielen, welke naast elkaar geplaatst zijn. Over een wijzerplaat geplaatst boven de stuurwielen bewegen zich twee wijzers naar gelang van de be weging van de roerbladen. De beweging die het schip maakt door middel van de werking van het dubbelroer, is een geheel andere dan wij lot nu toe van een stoom- of motorvaartuig gewend zijn. Het vaar tuig draait n.1. om een punt ongeveer in het midden van het schip gelegen. Bij gebruik van een gewoon roer beschrijft een schip bij het draaien een cirkel, die al naar gelang van den vorm en de lengte van het schip groot of klein is, doch in alle gevallen een diameter heeft van meerdere malen de lengte van het schip. De molorsleepboot Muizengat is een normaal vaartuig, dat, toen het nog een gewoon roer had, tamelijk slecht draaide, dus eeu grooten draaicirkel noodig had en waarmede het zeer lastig was te draaien in een nauw vaarwater. Nu de boot is voorzien van een Wubra dubbelroer, geheel op de plaats van het oude roer, dus zonder eenige verandering aan den romp, kan zij draaien op de plaats, waar zij ligt en heeft weinig meer ruimte noodig dan een cirkel met een diameter van haar eigen lengte. INGEZONDEN. De laatste jaren wordt, ook in Zeeland, voor schuren, loodsen, berg plaatsen en hooibergen steeds meer een zeer ongevvenschte dakbedekking toegepast, namelijk gegolfde eternit- of asbestcementplaten. Terwijl roode pannen of riet een prachtig materiaal vormen voor dak bedekking, doen asbestcementplaten dit allerminst Zij missen de eigen aardige speling, zoowel in vorm als kleur, die een pannen of rieten dak zoo aantrekkelijk maken. Ze zijn leelijk omdat de grijze, vale of rose kleur geen goed contrast vormt met den hemel omdat er nooit gelijk op een pannendak of een rietbedekking, door den tijd en door mosvorming heerlijk genuanceerde bronzen ont staan. Ieder voor picturale aesthetiek ge voelig persoon zal een en ander moeten toegeven. Daarom doet de Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie bij dezen een beroep op de wel willende medewerking der Zeeuwsche bouwers, om in het belang van de schoonheid van hel Zeeuwsche landschap die leelijke asbestcementplaten zoo weinig moge lijk toe te passen. Er wordt gezegd, dat de asbeslplaten de goedkoopste dakbedekking zijn. Goedkoop zijn ze zeker, maar mag dit particulier belang een reden zijn om de schoonheid van het Zeeuwsche landschap, dat tenslotte eigendom is van de gemeenschap, ernstig te ont sieren Er kleven trouwens ook nadeelen aan deze veelgeprezen bedekking. De ondervinding heeft namelijk geleerd, dat ze af te keuren is voor gebouwen, waarin zich vochtige lucht bevindt, want bij de minste vorst ontstaat aan de binnenzijde der platen ijs vorming, die bij dooi druipen ten gevolge heelt. Bij koestallen en vee schuren is dit te constateeren. De oorzaak moet hierin worden gezocht, dat de bedekking te dicht afsluit, hetgeen bovendien voor het vee schadelijk moet worden geacht. Hoofdzaak blij ft echter de ontsiering van het landschap. Er heeft door smakeloozelint bebouwing, iepenziekte enz. enz. reeds zoo'n groote ontluis tering van het Zeeuwsche landschap plaats gevonden, dat het wel de moeite waard is te trachten het nog over geblevene angstvallig te bewaren. Daartoe doen wij een beroep op aller medewerking. PROV. ZEEUWSCHE SCIJOONH EJ DS-COMMISS1E. BURGERLIJKE STAND Gem. Tholen, 18 t/m 24 Sept. 193G. Geboren Johannis Gornelis z.v G. L. de Korte en J. A. Schot. Arendje Aberdina d.v. J. v. Driel en G. L. Baaij. KERKNIEUWS. Stavenisse. Ds. J^anghout, thans predikant bij de N. H. Gemeente te Den Bommel, heeft voor het beroep 'als predikant alhier bedankt. ZONDAG 27 SEPTEMBER 1936. THOLEN. Ned. llerv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wolfensberger en nam. 2 30 ds. lvraaij. (Maandel. Collecte voor de kerk.) Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 0.30 leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Vrijdag 2 Oct. nam. 3.30 huwelijks inzegening ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.20 en nam. 2.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. J0.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. Steenblok. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en s avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. llerv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 10 nam. 3,30. en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Geen opgaaf ontvangen. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uurds. Wolfens berger. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Kraaij. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 ds Hofman. Bed H. Doop. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Oollecle Ziekenfonds. Bed. H. Doop Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 25 Sept. 1936. Roomboter f 0.76 per pond. Boerenboter f0.71 Eieren f 4.40 per 100. Ondertrouwd K. C. GOUDZWAARD en A. A. KOPPENHOL Voorschoten,) 0. c tnor Poortvliet, 24 SeP' '1936- Natuurlijk bij Melse, die d oei het altijd goed, en heeft een prachtsorteering haarden, ka chels en fornuizen in alle prijzen en worden overal franco geplaatst Weet U wel dat de Aladdin lamp een geweldig succes is? Iedereen roept er over, 150 kaars licht en brandt ruim 12 uur van 1 1. olie, dus pracbtlicht haast voor niets. Verder alle soorten lampen, meubelen, bedden, spiegels, prachtkw. gezondheids matrassen zeer goedkoop en onze '1001 andere artikelen. 26 45773 Aanbevelend, J. MELSE Tholen Tel. 20 WOONHUIS TE OUD-VOSSEMEER. Uit de hand te koop een zoo goed als nieuw burgerwoonhuis met grond en voortuintje te Oud-Vossemeer aan de Ach terstraat A no. 174. Dadelijk te aanvaarden. Inlichtingen bij Notaris D. van de Velde te Tholen. 16 45772 vanaf 8 October. Eerste les gratis. Aanmeldingen ook voor gratis les worden zowel mondeling als echriftelijk ingewacht bij Café „De Kroon". 10 45770 L. C. DE JONGE, Vischstraat 13 Uw oogen zijn een kostbaar bezit. BEWAAR ZE door op tijd een bril te gaan gebruiken. Schaf deze niet lukraak aan maar laat U deskundig voorlichten. C. W. ROBBE, Vakopticiën Steenbergschestraat 4 10 45767 Bergen op Zoom (t/o Simon de Wit. Verkooping te Oud-Vossemeer. Notaris D. VAN DE VEJJDE te Tholen zal, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer ADR. VERAART Bzn. op Vrijdag 2 October 1936, 's avonds 7 uur ^zomertijd) in herberg van E. H. VERHEES in het openbaar verkoopen EEN WOONHUIS MET TUIN EN ERF te Oud-Vossemeer aan de Molen straat kad. Sectie D nos. 1359 en 1421 groot 15 aren 77 cA. Te aanvaarden 1 November 1936. 24 45571 dl° "AKKERTJES" Product n ideaal middel. Ze hel pen verrassend bij onbe haaglijkheid, klachten op gezette tijden, enz. Volgens recept vor> Apotheker Dumont

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3