twlskM 'ieutus: De groote brand van Londen 4 De aanstaande tocht na Zuid-Amerika JT r i en? j v^or^l Internationale Hof te Den Haag te vragen, op geen tegenstaii<£meè'rstuitte Dil moet intusschen voor eëjftfeel ook aan Lilwinofï te danken zijn,' die na oorspronkelijk zich op het Engelsclie en Fransche standpunt te hebben gesteld tenslotte toch nog is omge zwaaid. De afgevaardigde der Sovjets meende, dat men met al die tegemoet komendheid tegenover Mussolini toch niets opschoot Deze zou zich daardoor toch niet voor het Engelsch-Fransche karretje laten spannen en met Berlijn blijven coquetleeren, om steeds meer los te krijgen Het zou dan ook veel beteF'zijn den duce zoo weinig in plaats van zooveel mogelijk toe te geven. Zich.voor goed aan Duilschiand binden zou deze zich ook nimmer Dat alles dan, naar de overtuiging van Litwinolf. Intusschen zal de Ahessijnsche delegatie nu aan het Volkenbondswerk kunnen blijven deelnemen, totdat er een afwijzend advies van hel llnagsche llof zou komen, .vat in juridische kringen zoo goed als onmogelijk wordt geacht. De groote Ilaliaansche dele gatie, die reeds in Home gereed stond, om naar Genève te vertrekken, zoo dra de Abessijneu in de zitlings/.aal zouden zijn geweigerd, blijft nu thuis. Wat inderdaad jammer is want vele groote Eurupeesche problemen wachten op een oplossing en daarbij zal men de noodige medewerking van Italië missen. Intusschen is men te Rome niel slecbls-ontstemd over de gebeurte nissen te Genève. Ook de Engelsche actie in de Middellandsche Zee beziet men met wantrouwende oogen. Sir Samuel Hoare, de eerste lord van de Admiraliteit, is n.l. zoo juist teruggekeerd van een inspectiereis naar Cyprus, Malta en Gibraltar en deze reis wordt in Italië in verband gebracht met die van koning Edward VIII, die onder vermijding van ieder contact met. Italië, bezoeken heeft gebracht aan Dalmatië, Griekenland en Turkije, die het hoofd der Turk- sche regeering heeft uitgenoodigd een bezoek te brengen aan Londen en het bezoek van de Turksche vloot aan Malta zou hebben voorbereid Rome ziet hierin een poging van Londen, om een stelsel van politieke en militaire bondgenootschappen te vormen. Geheel begrijpelijk is dit wantrouwen intusschen niet Enge land doet tenslotte niets anders, dan wat het reeds tijden lang heeft ge daan zijn zeeweg naar Indië ver dedigen Ver van alle Europeesche haarden van onrust, in Zweden, hebben Zon dag verkiezingen plaats gevonden, die den sociaal-democraten een groote overwinning hebben gebracht. Het aantal stemmen van de arbeiderspartij is thans in de beide kamers even groot als dat van de andere partijen samen. De overwinning van de soci aal-democraten behoeft evenwel niet veel verwondering te wekken. De i arbeiders vormen sinds lang de sterk ste partij in Zweden. Bovendien heeft onder bun regeering Zweden zich zeer spoedig van de economische depressie weten te herstellen. Het gaat Zweden uitstekend, vverkloozen zijn er zoo goed als niel en de banken welen nog steeds hun technische posities te versterken, zoodat Stock holm op het oogenblik de geldschieter van geheel Scandinavië is. Of dit nu werkelijk alleen een gevolg is van bet werk van de vorige sociaaldemo cratische regeering, die eerst in den zomer werd afgelost door een boeren- regeering, dan wel moet worden weten aan daar is hel feit, dat Zweden een ijzerland bij uitnemendheid is en dit product hel in deze tijden van be wapening „goed doet", is van minder belang. Begrijpelijk blijft, dat een volk een regeering, die voor het her stel van de welvaart heeft gezorgd, of de omstandigheden daartoe nu gunstig waren of niet, nogmaals zijn vertrouwen schenkt. JfiM weg naar de Spaansche hoofdstad -4— Ugtv -geheel in handen te krijgeu. Toch blijft het merkwaardig, dat de nationalisten, die toch over een leger van goed geoefende soldaten onder bevel van beroepsofficieren en gene raals van het staande leger beschikt, nog zoo betrekkelijk weinig voort gang maken. Wellicht is dat een gevolg van het feit, dat zij in de streken, waar zij reeds heer en mees ter zijn, weinig steun van de bevol king genieten. n wei moei wonten ge- ,7— 7*— an.lero factoren, zooals I f'1® '"e» v:!nu 1 liel uiterste Weslen had. (De plaats waai nu nog de advo caten zetelen, de z.g.n. „Temple Men had het vrije uitzicht op den Tower, alles wat hiertusschen lag was weggevaagd. Ruim 100.000 men - schen waren dakloos geworden, meer dan tachtig kerken waaronder de oude St. Pauls Cathedraal, over de dertien duizend huizen en tal van openbare gehouwen waren door het vuur verteerd. Door deze getallen en door te bedenken dat dit in betrek kelijk korten lijd zich afspeelde, kan men nagaan welk een ontzettende calastrophe dit beteekende Zooals liet meestal gaal, zocht men ook hier naar den brandstichter. Verschillende meeningen werden geuit, zelfs beschuldigde men de Hollanders er van. Een ongelukkige krankzinnige eindigde zijn leven aande galg, daar hij „bekende" niet „Vuur ballen" de brand gesticht te hebben. Hij zou volgens de openbare meeniug in een „papislisch" complot gezeten hebben. Daar de Koning Katholieke sympathieën had, werd deze ook vei- dacht. Sommigen hadden hem zelfs met een opgeruimd gezicht naar den brand zien kijken Alle neschuldi- gingen zijn echter onbewijsbaar en Een brand die wellicht zijn weerga in de geschiedenis niet kent. 12 September 1066 werd de stad Londen geteisterd door een brand die wij rustig kunnen beschouwen als de grootste, ooit in de geschie denis voorgekomen. Engeland was reeds een jaar in oorlog met ons land. Deze oorlog welke in den be ginne ten gunste van Engeland ver liep, eindigde in het voordeel van ons land. Karei II, voor eenigejaren met gejubel ingehaald, gaf blijk van weinig medeleven in de moeilijkheden waarin Engeland zich in die dagen bevond. Hij leidde met de zijnen een lichtzinnig leventje in tegenstelling met den streng Christclijken Puri tein Cromwell, die voor de restau ratie van Karei Stuart, het bewind had gevoerd. Uit die dagen weten wij. Nederlanders, nog eigenlijk alleen maar de Viei'daagsche Zeeslag en de succesvolle tocht naar Chaltam. In den nacht van 11 op 12 Sep tember 1600 brak brand uit in Pud ding Lane, een klein straatje, niet ver van den beroemden Middeleeuw- schen Tower. De brandweer, in die dagen kon men het nauwelijks brand weer noemen, stond met haar mate riaal machteloos tegenover deze nog betrekkelijk kleine brand. Zij werkte met haar z.g.n. „tweemans-spuit", een spuit waarbij aan iedere zijde een burger door middel van een hef boom het water uit den straal pijp dreef. Het belangrijkste materiaal was echt'i' de emmer ol „puts", deze werden door de burgers medegebracht en werden van hand tot hand vanuit het punt waar water was, naar de brand doorgegeven, daar leeggestort en via een andere rij weer gevuld. De methode waar men zich in die dagen eigenlijk hel eersl toe wendde was niet het bestrijden van de eigen-, lijke brand, doch het nat houden van de omliggende gebouwen en terreinen. Aangezien echter in Pudding Lane alles dicht op elkaar gebouwd was, greep de brand met ongekende snel heid om zich heen- en joeg onder begunstiging van een ster ken Westen wind, voort langs den linkeroever van do Theems, alles vernietigend en verlerend wat baar op den weg i lag. Op den derden dag woedde de I brand bet hevigst. Van de stad Lon- i den was eigenlijk alleen in het Oosten, in de buurt van de Tower, een stukje 1 gespaard gebleven. Hel vuur sloeg zelfs over don stadswal heen en zette j tot overmaat van ramp gedeelten van j de omliggende plaatsen in vlam. Ge- I bluscht werd er nagenoeg niet meer, I het volk was radeloos. Een groep burgers begon echter op de vierde dag met het neerhalen van huizen, zelfs werden gedeelten opgeblazen. Hierdoor werd eindelijk de brand tot slaan gebracht. Het was een troostelooze aanblik wij doen niet beter dan deze ramp te zien als een noodlottigen samen loop van omstandigheden. Het is als met alle dingen, de groote brand had ook voor Londen twee zijden n.l. de goede en de kwade. De kwade zijde behoeven wij bier niet te vertellen, een ieder beseft die, de goede zijde was echter deze Londen van die dagen was zeer on hygiënisch en onpractisch gebouwd. Wij denken alleen mraaraan de ramp van 1065, toen Londen door een groote pest-epidemie werd geteisterd, dus het jaar vóór de brand, welke epidemie niet minder dan 100.000 slachtoffers eischte. Deze epidemie was ontsproten uit de vruchtbare bacillen haard gevormd door de nauwe en duistere (vieze) slraaljes. Na den brand echter, werd Londen veel ruimer en hygiënischer opge bouwd door den onvergetelijken bouw meester Christopher Wren, de man die o. a. de prachtige nieuwe St. Pauls kerk schiep. In Spanje tenslotte schijnt men zich thans gereed te maken voor den niteindelijken strijd om Madrid. Aan heide zijden staan zwaar bewapende legers ter sterkte van ongeveer 175.000 man tegenover elkaar. Hèt blijft in tusschen moeilijk zich een juist beeld van den toestand te vormen. Objec tieve waarnemers zijn nog steeds zeldzaam, een gevolg van het feit, dat onparlijdige correspondenten aan geen van beide zijden gewild zijn. Men moet dus afgaan op berichten, die over het algemeen zeer tenden tieus zijn. Voor zoover men kan nagaan schijnen de nationalisten meer kans op een overwinning Ie hebben dan de volksfronltrocpen. ook al zou hel deze laatsten gelukken alsnog het Alcazar, dat immers op THOLEN, 25 September 1936. P. V. „De trouwe duif". Uitslag van de wedvlucht vanuit Cineij (150 km), gehouden op 19 Sept. jl. C. Baaij Nz. 1, 7, 18, 24 en 34. Jac. Baaij Pz. 2, 4 en 36. Jo v. Luijk 3. D. Jansen 5, 30. A. Wagemaker 6, 12, 32. A. Baaij 8, 29. J. Knuist 9, 23. G. Baaij Pz. 10, 22, 25. Chr. de Korte 11. C. van Luijk 13 en 14. A. de Jonge 15, 17, 19, 27. F. Nijs 16, 20, 21, 28. L. Laban 26. J. Ber- revoets 31, 35. L. M. de Heer 33. Deelname 106 duiven. Gelost 12 u. 50 min le duif3.10.15 laatste 3.46.34. Luchtbeschermingsoefening te Tholen. Uil het tijdschrift „Luchlgevaar", September 1936. Rapport van den Kapitein-Waar nemer J. H. van Riesen, over de oefening op Zaterdag 16 Mei 11. „Hoewel de Eendracht en de brug bij Tholen duidelijk waren te zien, was het vestingstadje met zijn typische contouren niet te onderscheiden van de omgeving. De uitstekende ver duistering, welke het geheele eiland Tholen kenmerkte, maakte dat de scherpe omtrekken geheel werden uitgewischt en de anders zoo goed zichtbare grachten niet opvielen. Hier is een groot succes bereikt. Gisteravond gaf het Harmonie- gezelschap „Concordia" zijn laatste zomerconcert op tde Markt. Er was veel belangstelling. Morgen wordt ten bate van het „Groene Kruis" alhier een speldjesdag gehouden, die gezien het goede doel warm wordt aanbevolen aan allen die dit werk op prijs stellen. POORTVLIET. Vrijdagavond werd alhier door de schoolkinderen der beide scholen een lampionoptocht I gehouden, onder leiding van onder wijzers en voorafgegaan door de j muziekver. „Kunst naar Kracht". De wandeling door het dorp duurde ruim 1 uur, waarna bij de muziek tent werd halt gehouden. Daarna werd door den heer J. van Brum- melen een korte toespraak ge houden, waarin spr. in het begin zijner rede zeide dat namens de school jeugd een telegram was verzonden aan de Koninklijkp Familie. Tot slot werden door de schoolkinderen twee coupletten van hel Wilhelmus ge zongen door de muziek begeleid en door al de aanwezigen meegezongen. Na afloop werd door de feestcom missie aan ieder kind een reep cho colade uitgereikt, waarna een ieder voldaan huiswaarts keerde POORTVLIET. Zaterdag jl. werd alhier de Verloving van Prinses Juliana feestelijk gevierd, die wat prachtig is geslaagd en een prettig verloop had Des 's morgens 10.30 uur werd een optocht gehouden, bestaande uit een aantal versierde paarden daarna de muziekvereeniging Kunst naar Kracht waarachter een aantal ver sierde fietsen kwamen, waaronder een Zeppelin, een Dieseltrein, een wagen voorstellend een bootje waarin de Prinses en Prins Benno, voorts nog verschillende versieringen. Aan liet slot van de stoet een ambachts wagen en een wagen waarop de vier jaargetijden. De feest commissie reed in auto's voorop. De stoet bezocht alle wijken dezer gemeente, en was ruim 1 uur onderweg, waarna op de markt de stoet ontbonden werd. De le prijs versierde paarden werd gewonnen door Maris van Dijke. De le pr. voor versierde fietsen door A. C. Sakko. Daarna werd de poppenkast van JanKlaassen en Trijn vertoond, waarop een pauze intrad tot 2 uur. Heropend werd het feest met volkspelen, zooals, ringrijden, eierlopen, broodjeshappen enz. tot 4 uur. alle deze spelen werden steeds opgeluisterd door de muziek. Na 4 uur verspreidde zich het publiek naar de Cafe's waar om die tijd dansmuziek werd gegeven Des avonds gaf de muziekvereeniging een concert op de tent alwaar eerst het woord gevoerd werd door de voorz. der feestcommissie Dhr. J. A. van Nieuwenhuijzen Daarna werd door Burgemeester Dronkers het woord gevoerd. Tot slot werd het Wilhelmus gespeeld. Hierna verspreidde zich het publiek weer naar de danszalen die ongeveer Jl uur werden gesloten. Het feest had een zeer ordelijk verloop. Aan het eind van deze beschouwing mag zeer zeker een woord van waardeering der feest commissie niet worden onthouden, ook aan de muziekvereeniging, die zich van 's morgens tot 's avonds steeds bereid beeft verklaard, zooveel mogelijk haar medewerking te ver- leenen. Met genoegen zal ieder die dit feest heeft meegemaakt steeds op deze succesvolle dag terugzien. Uitslag etalagewedstrijd le prijs B. A. Reeders f5, 2e W. A. Slager 1 3, 3e G. L. de Jonge f 2, 4e Wed. L. Jansen, 5e A. A. Nieuw- kerk, 6e J. C. Endhoven. Voor de drie laatsten waren geen geldprijzen beschikbaar. SCHERPEN1SSE. De landbouwer J V. die van zijn broer een paard in bruikleen had, om een vracht aardap pelen van het land le vervoeren had het ongeluk toen hij met zijn paard op de weg kwam, dat het dier dood neerviel. ST. MAARTENSDIJK. In de zaal van den heer Nelisse alhier zal het Nutsdepai temen t op 2 October a.s. een avondvoorstelling doen geven met het volgende programma: Teekenfilm, Oranje-Journaal Verlo- vingsfilm. De suikerbakker (humoris tische film) en tenslotte de opening der Stalen Generaal. Alles met muzikale begeleiding. Het departement heeft besloten ten einde zooveel mogelijk ieder in de gelegenheid testellen van ditactueele programma te kunnen doen genieten, de toegangsprijs te bepalen op 50 cent per persoon. Heer en dame 75 cent. Des middags zal een kindervoor stelling worden gegeven voor de kinderen der openbare lagere school tegen een zeer laag bedrag, per gezin vermoedelijk 10 cent. ST. ANNALAND. Alhier is opge richt de Oranjevereeniging „Prinses Juliana" met aanvankelijk 39 leden. Het doel is de band te versterken tusschen Oranjehuis en Volk. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren C. Slager Hzn. voorzitter, G. van der Linde secr. F. Burgers penningm W. A. Dormaar vice voorz. M. P. Lanooij en G. Polderman. Tot eerevoorzitter werd benoemd de burgemeester de heer G. M. P. W. Hanssens. Verdere leden van de eerecommissie zijn Notaris A. J. Bierens, dr. H. R. M. J. van Es en C. J. G. Boot. De kascommissie be staat uit de heeren F. M. Boogaard, M. P. Duijzer en C. Slager Jz. Bode is de heer A. M. Weijler. De contributie bedraagt f0.50 per jaar. Aardappelveiling van Donderdag 24 September 1100 kg. b!. eigenh. f2.09. 1000 kg. bl. konken f 1.31 per 100 kg. Van 15 Sept. tot 15 Dec. a.s. is het havengeld alhier met 5 ct. per ton verhoogd en gebracht op 15 ets. per ton. TJienveiling van Donderdag 24 Sept. 650 balen gewone f1.37 40 balen grove f 1.39. 25 balen drielingen f 0 00 5 balen picklers f3 49. Bij de door den heer G. van Haren gehouden patrijzenjacht onder deze gemeente werden in totaal 541 stuks patrijzen geschoten. OUD-VOSSEMEER. Uitslag van den wedstrijd gehouden door deafd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm 1. J. v. d. Klooster 97 p. 2. J. van Poortvliet 91 p. 3. J. W. d. Engelsman 90 p. 4. Joh. v. Poortvliet 90 p. 5. J. Deurloo 87 p. 6. E. Hoek 86 p. 7. J. Barendse 78 p. A. Kloet 7S p 9. G. Havermans 76 p. 10 L. de Wilde 75 p 11. G. Overbeeke 71 p. 12. M. de Witte 71 p. 13. P. Jeroense 71 p. 14. L. A. Ampt 70 p. 15. P. v. Driel 69 p. 16. J. Arnoudse 69 p. 17. Jan Geuze 64 p. 18. L. J. v. Dijke 59 p. 19. J. D. üroogers 52 p. De voor dezen wedstrijd door bur gemeester mr. J. J. Versluijs uitge loofden wisselbeker is gewonnen J. v. d. Klooster. Ter voorziening in de vacal van onderwijzer aan jle opent lagere school, ontstaan door het vol verleende ontslag aan dhr. C. Boot is*door Burg. en Welh. volgende voordracht opgemaakt: 1. M. J. de Rijke, thans tijde aan de school verbonden. 2 J. Buijs wachtgelder te Oosterland. 3. 'G. Phernambucq, wachtgelder te phaartsdijk. Benoemd tot controleur bij steunverleening en werkverschafli dhr. J. A. Ampt, werkzaam ter sec tarie alhier. Door den burgemeester zijn 17-tal ingezetenen uitgenoodigd te beraadslagen over de opricht van een Oranjevereeniging. Aan uitnoodiging werd door 14 persoi gevolg gegeven. De beraadslagingen hadden tol volg, dat besloten werd tot opricht in principe van een Oranjevereei het concept-reglement werd na spreking voorloopig vastgesteld. Ter uitvoering van dit regler werd een voorloopig bestuur van leden gekozen, welk Bestuur openbare vergadering zal belegd Na definitieve oprichting eener O ra vereen, zal het Bestuur optreden gelegenheid gegeven worden definitief Bestuur'te kiezen. De P. D. V. „De Zwaluw" hi een wedvlucht uit Mons. Afstand 1 km. De uitslag was: G. Haverma 1, 7 en 12, M. v. d. Zande 2, 6, en 17. G. Hoek 3, 13, 18, 19 en 1 J. Vaders 4. Gebrs. v. Driel Dz. 5 15. .1 v. d Zai.de 8 en 10. J. Klip] 9, 14 en 22. J. Verhees 11. A. He termans 21. De landbouwersknecht J. Daalen, werkzaam op de hoeve „W gelegen" van dhr. B. J. van Westf alhier is tengevolge van het op slaan van een jong paard, van de d dat dier voortbewogen kar ge va" waardoor hij, kreunende van pi onder geneeskundige behandeli moest worden gesteld. Zooals bekend heeft de Regeeri besloten om een delegatie naar Ztii Amerika te zenden teneinde te sludeeren, boe onze handelsbelr kingen met dit werelddeel zuil kunnen worden verbeterd. Deze delegatie zou binnenkort v trekken doch om niet gepuhliceer redenen is het vertrek tot Februi uitgesteld. Dat is op zichzelf n ernstig. Natuurlijk zou een spoedig vertrek een uiting zijn geweest v iets meer voortvarendheid, vooral de gedachte om de Nederlandse handelsbetrekkingen actief te oi wikkelen, reeds in 1931 isopgeworp door het toen opgerichte Gom Ir. Verloop. Wellicht wensebt het naar Zui Amerika te vertrekken Gomité ee een grondige voorstudie te makc alvorens er te gaan onderhandelt Dat zou een daad van wijs bele genoemd mogen worden. Want dan zouden verschillen bezwaren naar voren komen. T eerste mag men niet vergeten, onze handelsweg nu niet direct na Zuid-Amerika leidt. Natuurlijk er wel iels te doen zijn, maar is i practisch als eerste object van e verruiming" van den Nederlandscli afzet juist de Zuid-Amerikaanse Republieken te nemen Zooals li kend zijn Engeland, Amerika en Duilschiand daar llink ingeburgei Duitschland is er door den voor land ongunstigen alloop van wereldoorlog gehandicapt, doch de laatste jaren heeft Berlijn we een Hinken vooruitgang kunni boeken. Om er te kunnen penetrecren nu men weten te concurreeren, wat t opzichte van de ingeburgerde i aangepaste landen als Amerika Engeland uiterst moeilijk is. Dan z men moeten bedenken, dat nog alli de cost voor den baet uitgaat. D men niets voor niets krijgt. Dat mi groote bedragen moet offeren erin te komen. Dat men lange cn dieten moet geven met alle risicc daaraan verbonden, zoowel op valut als op gegoedheidsgebied. Dat mi lange jaren bekende merken eri moet werken ot nieuwe merken mo zien in te burgeren. Dat is geen makkelijk werk en groote bedrag* zullen ermede gemoeid zijn voord men eenig succes zal hebben te boeke Ligt de ontwikkeling van Nederlani ii n.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2