WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT RADION ^BUITENLAP GRATIS TOliGANG NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 25 September 1936. No. 39 Vier en vijftigste jaargang is Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer HOTEL HOF VAN HOLLAND THOLEN PROPAGANDA VOORSTELLINGEN EXTRA RADION GESCHENKEN THOOLSCHE COURANT )it blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal '0,80; met Geïllustreerd iondagsblad ƒ1,375, franco •er post f 1,65 -f- 15 ct. isp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 ^'"■■minderin,. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17® ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van 'holen maken bekend, dat tegen Jonderdag 1 October a.s. gelegenheid lestaat tot aangifte voor ruiming van irivaatpulten. In den voormiddag van dien dag uilen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 23 September 1936. 11 VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van 'holen maken bekend, dat voor hen, lie het gewoon of buitengewoon lager üderwijs hebben genoten en niet ■■neer onder de verplichting vallen lit onderwijs te volgen, de gelegenheid lestaat tot het genieten van v e r v o 1 g o n d e r w ij s. Ouders of verzorgers, die hun kin- leren het vervolgonderwijs wenschen e laten volgen, worden verzocht laar van vóór 10 October 1936 aan- ifte te doen ter Gemeentesecretarie. Tholen, 22 September 1936. 19 Apeldoorn spiegelt zich aan Den Haag. Onbehoorlijk optreden der Spaansche re geering. - De groote legerma- nceuvres in het Zuiden van Noord-Brabant. Grieven van den Nederlandschen journalis tenkring tegen de N. S. B. De drukte om de prinselijke ver loving, tenminste voor zoover het betreft de plaatsen, waar het jonge p:iar zich niet ophoudt, is wat aan het luwen. Dit geldt echter geenszins voor het Geldersche stadje Apeldoorn, in welks nabijheid de beide Vorstinnen en Prins Bernhard verblijf houden. In enthousiasme en belangstelling doet de bevolking van dit rustige Veluwsche stadje niets voor die van de koninklijke Residentie onder. Den ganschen dag houdt een groote men- schenmenigte zich in de nabijheid van het Loo op, om bij het verschijnen van Koningin of Prinses of Prins Bernhard in een hartelijk gejubel uit te barsten. De betrekkelijke rust, welke het jonge paar in het schitterende en heerlijk gelegen zomerpaleis geniet, wordt door hen benut met het maken van wandelingen en fietstochtjes in de uitgestrekte bosschen in de omge ving van Apeldoorn. Verder besteedt Prins Bernhard zijn tijd met het maken van studie-uitstapjes naar onze groote steden, om op deze wijze Nederland en volk te leeren kennen. Zonder gevolg, slechts begeleid door zijn secretaris, trekt hij er op uit: Maandag was bijvoorbeeld Rotterdam aan de beurt. De eenvoud, waarmede de toekomstige Prins-Gemaal deze ondernemingen opzet, is wel het beste bewijs voor zijn sober karakter, dat hem trouwens in luttele dagen tot de lieveling van ons volk heeft gemaakt. De Nederlandsche betrek kingen met de Spaansche regeering zijn door den burgeroorlog wel geducht in den knel geraakt. Is Spanje al reeds eenigen tijd niet meer door een gezant in ons land vertegenwoordigd deloopende zaken worden door den consul te Amsterdam behandeld thans is ook de Nederlandsche zaakgelastigde te Madrid, Dr. Flaes, naar ons land teruggekeerd. De onmiddellijke aan leiding hiertoe was, dat door ambte naren van den Spaanschen veiligheids dienst deelen van den inboedel van liet appartement en bescheiden der Nederlandsche Legatie had geconfis- ceerd en weggehaald. Alhoewel dr. Flaes hiertegen onmiddellijk bij den Spaanschen Minister van Binnenland- sche Zaken had geprotesteerd en hij bij die gelegenheid de toezegging kreeg dat zoowel de sleutel van de Legatie ruiiajs Ofl 28 en 29 September in onze zaal zeer interessante Aanvang 2.15 cn S uur De voorstellingen zullen worden opgeluisterd door filmvertoning, loterij en verdere attracties Iedere bezoekster ontvangt gratis aardige verrassingen Niets te kopen! Niets te betalen! AAN DE ZAAL VERKRIJGBAAR Voor 8 uitknipsels „Radion 'n top-prestatie", een fraaie badhanddoek en Voor 5 uitknipsels „Radion 'n top-prestatie", twee prima theedoeken ALLÉÉN UITKNIPSELS „RADION'N TOP-PRESTATLE" ZIJN GELDIG! als de deelen van den inboedel on middellijk zouden worden terugge geven, is er evenwel van die belofte niets gekomen. Zelfs is dr. Flaes behandeld op een wijze, die in vol komen tegenspraak is met de bur gerlijke beleefdheid en de wetten van het diplomatiek verkeer. Dat incident, dat voor Nederland aanleiding had kunnen zijn, om alle diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken, doet wel zeer duidelijk uitkomen, welk een toestand van anarchie er in Madrid heerscht. De provincie Noord-Brabant bevindt zich op het oogenblik in het teeker der groote manoeuvres. Maandag zijn in de buurt van Breda de oefeningen van de Lichte Brigade geëindigd met een défilé van alle troepen voor den leider, generaal-majoor H. A. G. Fabius. Dinsdag is het tweede en grootere stadium, dat van de legeroefening 1936, of wel de eigenlijke manoeu vres, aangevangen. Hierbij dient het bijzondere feit te worden vermeld, dat deze legeroefening voor het eerst na '1931 wordt gehouden. Bezuini gingsmotieven deden haar in de afge- loopen jaren vervallen, doch thans is het legerbestuur wederom in staat aan dit zoo noodzakelijk onderdeel van de militaire opleiding zijn plaats te hergeven. Niet minder dan pl.rn. 22.000 man Nederlandsche troepen werden sinds Maandag in Noord- Brabant geconcentreerd en hebben, wederom in het zuiden van die pro vincie, onder leiding van den com mandant van het veldleger, luitenant- generaal jhr. W. Roëll, gedurende 16 uur een proef moeten leveren ir.zake de militaire krachten, welke het Nederlandsche volk in den tegen- woordigen tijd ten dienste staan. Deze manoeuvres zijn vooronsleger metzijn toch al korten oefentijd van zeer groot belang. Zij vormen een toets van het geen na mobilisatie met het leger kan worden gedaan. De oefenonder- deelen waren uit zooveel verschil lende onderdeelen en personeel samen gesteld, dat daardoor min of meer een beeld kan worden verkregen van onze oorlogseenheden na mobilisatie. Jammer is, dat de eigenlijke oefening slechts zeer kort duurde. Noodig zou zijn, behalve de dagen van concen tratie en vertrek, een oefeningsduur van b.v. een week. Eerst dan zouden de bevelvoering en de aanvoering ingeleefd raken. Maar helaas kan de schatkist een dergeüjken last niet dragen Het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring heeft een communiqué rondgezonden, waarin de kring zich beklaagt „dat de Neder landsche pers van de zijde der natio- naal-socialistische beweging voortdu rend en stelselmatig op de meest grievende wijze wordt beoordeeld". Als recente voorbeelden werd ge wezen op de laatstverschenen num mers van het weekblad Volk en Vaderland, waarin de algemeene leider van de N. S. B. spreekt van den „knechtenpers", die „een bron van verwording" is geworden, die „noch eerlijk" en „noch afhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet „de berichtgeving te vervalschen". Naar aanleiding van dit protest van den Nederlandschen Journalistenkring tegen de houding van de N. S. B. tegenover de pers, heeft de leider der N. S. B. de bladen medegedeeld, dat zij onderscheid maakt tussehen de neutrale pers, die zij waardeert om haar dikwijls zeer objectieve be schouwingen en verslagen over de beweging en de z.g. groote partijpers, die zich ten opzichte van de N. S. B. te buiten gaat aan meer dan onbe hoorlijke en dikwijls onware kritiek jegens de beweging. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Maandag 21 Sept. 1936. Bruut geweld. Onder het 40-tal zaakjes dat Maandag te Breda voor twee Politierechters is behandeld was ook de zaak contra den 22-jarigen visschersknecht S. L. v. L. wonende te Tholen. Deze jongeman is op Zaterdag 20 Juni jl. als een geweldenaar te keer gegaan tegen den brood- en banket bakker J. v. O. te Tholen wel verre van zoete broodjes met v. O. te bakken, heeft S. L. v. L. den bakker opzet telijk met geweld geslagen en heeft hij bovendien opzettelijk een deur van v. O. met zijn schoenen bewerkt en er zoodanig tegen getrapt dat die deur is ontzet en bekrast werd. Voor dit bruut geweld naar Breda ter verantwoording geroepen, waar bakker J-. v. O. en zijn vrouw als getuigen aanwezig waren, was de visschersknecht er niet te zien, dus werd verstek tegen hem verleend. Uit de verhooren der beide getuigen vernamen wij dat v. L. na sluiting der zaak de winkel van J. v. O. bin nenging en om 'n ijsco vroeg. Omdat de bakker dit snoepje niet meer kon en wilde verschaften werd de late klant boos en ging zich aan den bakker en zijn deur te buiten. De mishandeling zoowel als de be schadiging waren van weinig betee- kenis, maar toch mocht de visschers knecht zoo niet optreden. Conform de eisch werd v. L. ten slotte veroordeeld tot een boete van f 10 subs. 10 d. hechtenis; 't werd dus wel 'n dure ijsco die niet eens genoten was CRISISPUBLICATIE. De Nederlandsche Zuivel-Centrale maakt bekend, dat ingevolge besluit van het Dagelijksch Bestuur der Afdeeling Zuivelsteun, voor de hier nagenoemde door den Minister van Landbouw en Visscherij aangewezen gemeenten, met ingang van den 20- sten September 1936 tot een nader te bepalen datum de navolgende minimumprijzen voor den verkoop van eonsumptiemelk gelden 67 45764 Zeeland. Alle gemeenten op het eiland Wal cheren 10 cent per liter. Axel, Hulst, St. Jansteen, Graauw en Langendam, Hontenisse, Ossenisse en Hoek 9 cent per liter. Goes en Kloetinge 9 cent per liter. Heinkenszand, KruiningenHans- weert, Schore en Ierseke 8 cent per liter. St. Maartensdijk 8 cent per liter. Zierikzee 9 cent per liter. Nieuwerkerk, Brouwershaven, Nooid- welle, Haamslede, Renesse en Burgh 8 cent per liter. Bovengenoemde prijzen gelden niet voor den verkoop van melk aan wederverkoopers en aan degenen, die tenminste 100 liter melk of een zoo danige hoeveelheid melk en room, als overeenstemt met tenminste 100 liter melk, per week afnemen (z.g. grootverbruikers). Voor de omrekening van room in melk wordt 14 liter koffieroom of 7 liter slagroom gelijk gesteld met 100 liter melk. De Nederlandsche Zuivel-Centrale vestigt er nadrukkelijk de aandacht van belanghebbenden op, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoering der z.g. half-vrijwillige consumptie- melkregeling de overtreders van het prijzen voorschrift herhaaldelijk zullen worden gewaarschuwd alvorens straf maatregelen worden getrollen. Bij hetconstateeren van overtreding van bovengenoemde minimum ver koopprijzen voor eonsumptiemelk, gepleegd door bij de Nederlandsche Zuivel Centrale georganiseerde melk- vergunninghouders, zal onmiddellijk tot tuchtrechtelijke vervolging worden overgegaan, waardoor ongedacht eventueele andere op te leggen straf fen een verdere ongestoorde uit oefening van het bedrijf der over treders in gevaar wordt gebracht. 's Gravenhage, 17 September 1936. De zitting van de Volken- bondsassemblée. De Kwestie van de Abessijnsche geloofs brieven naar het Haagsche Hof verwezen. Geen Italiaansche delegatie naar Genève. Rome wantrouwt Londen. Verkiezin gen in Zweden. De Spaansche Burgeroorlog. Het is tot nog toe te Genéve anders geloopen, dan men oorspronkelijk had gedacht. Dat is het werk van den negus, die, nadat de Volkenbond na veel schoone beloften, tenslotte bleek toch niets voor hen en zijn land te kunnen uitrichten, er nu in stilte wel eenige genoegdoening van moet hebben, het Geneefsche Instituut in een lastige positie te hebben ge bracht. De beide Westersche groote mogendheden Engeland en Frankrijk hadden de geheele kwestie reeds zoo netjes uitgepuzzeld de geloofsbrieven van de Abessijnsche delegatie zouden worden afgekeurd, Italië kon dan weer aan het volkenbondswerk deel nemen en men zal de plank niet ver mis slaan, indien men aanneemt, dat men te Londen en Parijs reeds weer visioenen van een nieuw front van Stresa zag opduiken. Het heeft even wel niet zoo mogen zijn. De kleine staten de z.g. neutralen voelen er niets voor, den Volkenbond op deze wijze te laten maken tot een instrument, dat de politiek van de groote mogendheden moet dienen. Mr. Limburg, de Nederlandsche afge vaardigde, heeft daar in de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven, waarin ditmaal niet minder dan drie ministers van buitenlandsche zaken (Eden, Delbos, LitwinolT) en eenige vooraanstaande juristen zitting hadden geen geheim van gemaakt. Zooveel indruk maakten zijn woorden op de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1