HALLOHALLO! UW OOGEN C. W. ROBBE Eerste klas spen biggen. Verloving Prinses Juliana en Prins Bernhard Firma J. M. C. Pot - Boekhandel - Tholen Prima onvermengde Java kapok 40 cent per pond. Vloerbedekking per el 183 cM. breed 22 cent. J. BEUKELAAR - Brugstraat - THOLEN id. Ffcr Onder de aanwezigen bevonden ich minister De Wilde, oud-ministers an Dijk, Donner, Terpstra en De ries, en een aantal Eerste en Tweede Kamerleden. Na de opening sprak ds. M. van ieken te Rotterdam van het centraal omité van a.r. kiesvereenigingen, over „Bouwen of breken". Minister De Wilde daarna het woord erkrijgend,zeide, dat hij alle eenheid, welke ons volk onder Oranje zoo ;elukkig ten toon spreidt de anti- •evolutionnairen actief principieel en jendraebtig dienden te zijn en te ilijven. De a.r. partij, aldus spr. is iet zoo groot, maar zij vindt de acht in haar beginsel en haar een- lrachtigheid. Scheuring in haar ge- ederen moet tot eiken prijs worden ermeden. Een langdurige ovatie viel den ninister ten deel. Inmiddels arriveerde de minister- iresident, dr. II. Colijn, die rnet lang lurig applaus werd verwelkomd. Dr. Colijn schetste de eenheid van iet Nederlandsche volk in Oranje, letgeen juist deze week wederom zoo •eltend is gebleken Het zijn God, ïederland en Oranje, die ons, aldus pr., te zamen binden. Wij a.r. hebben len strijd te voeren tegen het commu iisme eener- en het fascisme ander- ijds. De Bijbel, waarop de a.r.-begin- elen steunen, laat ons, nimmer in len steek. Men heeft, aldus spr., dezen ;omerde Olympiade gehouden eenig ■esullaat heeft die wel gehad. Zoo verd den Maralhonlooper gevraagd, 10e hij den prijs had gewonnen. Hij mtwoordde LL|eJ eenvoudig, je begint loopen en je doopt dan maar door ot het einde. Wanneer de anti- •evolutionnairen ook zoo doorloopen, lan kunnen zij. het bij de verkiezin gen een heel eind hebben gebracht. Mr. G. A. Diepenhorst, voorzitter an het Verbond van A.R. propa- [ahdaclubs sprak over „De lundamen- van het leven" de heer J Schouten, id van de Tweede Kamer, hield een ieloog over „Nationale staatkunde", erwijl dr. K Dijk, voorzitter van den lond van Jongelingsvereenigingen op ereformeerden grondslag te Den laag, o.a. zeide, dat de Anti-Revo- nlionaire jongeren niets willen weten 1-1 ou Zee", maar wel van II. G., Int is dr. H. Colijn. Ds. W. Bijleveld, Chr. Geref. predi kant te Ilaarlen, sprak het slotwoord. Tweeling genoemd naar de vorstelijke verloofden Het arbeidersgezin van Hal te leven bergen (N.-Br.) werd verblijd act de geboorte van een tweeling, n jongen en een meisje. Het meisje is bij den burgerlijken land aangegeven als Juliana, terwijl iel jongetje genoemd is naar Prins ®!jernhard. Bergstorting aan de Noorsche kust In de nabijheid van het bekende jeristenplaatsje Lön aan de Westkust an Noorwegen, is Zondagochtend te ijf uur, een geweldig rotsgevaarte an 300 m. breedte en 800 m. hoogte an den bergwand losgeraakt en met onderend geraas in de fjord gestort, oen de rotsmassa het water raakte, ntstond een springvloed, die zich aar alle zijden over een afstand van 1 km. voortplantte en huizen en ofsteden meesleurde. Twee dorpjes erden verzwolgen. In Bodal zijn 40 van de 50 inwoners den slaap gedood; in Nesdal zijn 5 menschen omgekomen het totaal ui tal slachtoffers moet nog belang- jk hooger zijn. eelt Een scheiding na 75 jaar. Te Belgrado heeft onlangs een totpaar waarvan de man 100 en de rouw 101 jaar was, gezamenlijk htscheiding gevraagd. Zij waren 75 jaar getrouwd, maar aarvan waren, volgens den man, leen de eerste dertig in waarachtige armonie doorgebracht. Af en toe aduikende oneenigheid bad de laatste jf-en-veertig jaar bedorven. Een van 's mans grootste bezwaren 'as, dat zijn vrouw hem niet op zijn rre wandelingen wilde vergezellen >k las zijn vrouw te veel lorrige >man netjes. De vrouw kwam tegen deze klach- •n in verzet. Zij was alleen den atsten tijd wat zenuwachtig" geweest ij het vooruitzicht een nieuw leven moeten beginnen, nadat zij zich het oude zoo goed had ingeleefd. De rechter sprak de scheiding uit i het gewezen echtpaar verliet.... m in arm het gerechtsgebouw. Ordening in het autoverhuurbedrijf De chaos, die geleidelijk is ontstaan zi het autoverhuurbedrijl leidt tot t nemen van wettelijke maatregelen, ok den Haag is hiermede bezig en en W. hebben aan den raad een >orstel te dezen opzichte ingediend. De bestaande chaotische verhoudingen zijn grootendeels ontstaan door de belanghebbenden zelf, die een felle concurrentie hebben ontketend, mede, vooral in den Haag, door het vormen van „eigen-rijders-combinaties" waar voor geen sociale maatregelen gelden en waar geen direct loon wordt betaald. Mac Mahon wordt tot een jaar dwangarbeid veroordeeld Eenige maanden geleden werd de wereld opgeschrikt door een aanslag op den Engelschen Koning. Een Brit, Mac Mahon trok op het moment, dat de Koning voorbij zou trekken een revolver. Deze werd hem uit de handen geslagen, terwijl de man onmiddellijk gearresteerd werd. Het proces heeft plaats gevonden en de jury heeft hem vrijgesproken van de beschuldiging, den Koning te hebben willen ver moorden. Wel werd hij schuldig be vonden aan het te voorschijn halen van een revolver. Dil kost hem een jaar dwangarbeid. Mac Mahon heeft een vervvard verhaal verteld van een vreemde mogendheid, die hem geld zou hebben aangeboden, Edward van het leven te berooven. Hierdoor zou een paniek in Engeland zijn ontstaan en dan zou de Britsche Regeering gewilliger worden om koloniaal gebied aan een bepaalde mogendheid af te staan. Dit verhaal wordt door de jury als een puur verzinsel beschouwd, daar geen enkel bewijs ervoor wordt ge geven. De jury heeft de overtuiging, dat deze beweringen geheel en al ongegrond moeten worden genoemd. Toch beschouwen verschillenden het verhaal van Mac Mahon niet als geheel uit de lucht gegrepen. Dit is begrijpelijk, gezien de opge laaide internationale politieke harts tochten. Er wordt beweerd, dat de verdediger van Mac Mahon hooger beroep zou aanteekenen en dat aan gestuurd zou worden op een parle mentair onderzoek. Engeland en zijn buitenlandsche politiek Engeland heeft een periode van verval doorgemaakt. De Engelsche Pers bereidt een frontverandering voor, door zich tegenover Duitschland te gaan stellen. Het Vaderland weidt daaraan een beschouwing. Het blad zegt, dat men in Engelsche bladen, die tot dusver tegenstanders waren van een omsingeling van Duitschland, momenteel er anders over beginnen te oordeelen. Men veronderstelt, dat deze uiting geïnspireerd is door de Britsche Regeering. Zij wil haar slappe houding laten varen in het zicht van gevaar. Want Duitschland eischt koloniën en indien deze niet afgenomen worden van de kleine naties, zooals Portugal, is het Engeland, dat het gelag zal hebben te betalen. Zal een Engelsche frontverandering niet te laat komen? Het Britsch Imperium wankelt op zijn grondvestende schuld ervan ligt niet aan Duitschland, maar aan de eigen Britsche politiek en aan de houding van Italië. Het machtsvertoon van de concentratie van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee zonder dat de Engelsche regeering toegeslagen heeft, toen de Britsche eischen door Mussolini niet werden ingewilligd is het symptoom geweest van de Britsche wereld-verzwakking. Er zijn twee vitale stroomingen en problemen, welke nog niet helder kunnen worden overzien nl.Heeft de wereld belang bij een o verbeersching van het Raliaansch-Duilsohe blok... of ligt het zwaartepuut nog steeds bij een Engelsche krachtige bemiddeling? Een afschuwelijke vondst. In Yorkshire (Eng.) stelt de politie een onderzoek in naar den dood van een 16-jarig meisje, Irene Hart, een eenig kind, wier lijk door haarvader is gevonden in een koffer op has.r slaapkamer. Irene was dienstmeisje geweest en eenige dagen geleden thuisgekomen Zaterdag was de stiefmoeder van het meisje gaan winkelgn. Toeti zij terug kwam, miste zij Irene, die thuis was gebleven. Ongerust ging de vrouw naar haar man, een mijn werker, om hem van de vermissing van het meisje op de hoogte te stellen. Hart stelde dadelijk een onderzoek in. Toen hij in een van de koffers op haar slaapkamer keek of zij soms kleeren meegenomen had, vond hij daarin het lijk van zijn dochtertje, dat tenger van houw was. Gebleken is, dat het meisje is geworgd. De politie zoekt den vader van Harts vrouw, een man van 67 jaar, die van den moord wordt verdacht. Behoefte aan verpleegsters in Zuid-Afrika Van de zijde van de afdeeling Kaapstad van hét Alg. Nederlandsch Verbond wordt er de aandacht op gevestigd, dat erin Zuid-Afrika groole behoefte bestaat aan bevoegde zie-_ kenverpleegsters. Van Afrikaansche zijde maakt men bezwaar tegen de immigratie van Engelsche verpleeg sters, daar deze het Zuid-Afrikaansch niet verstaan. De verpleegsters moeten tvveetallig zijn en Nederlandsche ver pleegsters, die in Zuid-Afrika plaatsing zoeken, dienen goed Engelsch te spreken. Vooral in de afgelegen plaatsen is er groote behoefte, doch alleen vol ledig bevoegden komen in aanmerking. De Kaapsche administratie is zeer gunstig gestemd voor het aanstellen van Nederlandsche verpleegsters. De feestelijke intocht in Amsterdam. Gister heeft het verloofde vorstelijk paar zijn intocht in Arasterdam ge houden. Het was overweldigend. Tien duizenden en nogmaals tienduizenden stonden langs den weg geschaard die de stoet volgde. Na aankomst in het Paleis op den Dam volgde een ovatie, zooals de Amsterdammers maar zelden hebben bijgewoond en in het stadion was het enthousiasme geweldig. Des avonds keerde de Koninklijke familie naar Den Haag terug, terwijl de moeder en broeder van den Prins naar 's Graveland vertrokken. Morgen gaat de Koninklijke familie naar Apeldoorn, waarmede dan voor- loopig de zeer drukke dagen voor het jong verlooide paar wel zullen zijn geëindigd. De handel in mosselen. Vragen aan minister Deckers. Het Tweede Kamerlid van Dis heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat onder de mosselhandelaren in Zeeland ernstige ontstemming bestaat over het feit, dat velen hunner door het Centraal verkoopkantoor van mosse len te Bergen op Zoom worden uit gesloten van den mosselhandel, ook al vonden zij in dien handel jaren lang hun bestaan 2. Weet de minister, dat een groote meerderheid der mosselkweekers eveneens voorstander is van den vrijen mosselhandel 3. Kan de minister meedeelen of het juist is, dat de mosselexport naar Parijs, welke anders eind Augustus, begin Septemberpleegt aan te vangen, tot 15 October a.s. is stöpgezet? 4. Indien de vorige vraag beves tigend moet worden beantwoord, is de minister dan bereid mededeeling te doen van de reden of redenen, welke tot die stopzetting genoopt hebben 5. Acht de minister bet niet nood zakelijk, gezien de uitschakeling van tal van kleine mosselhandelaren, wier bestaan daardoor een zware slag wordt toegebracht, alsook de ernstige bedreiging van den Zeeuvvschen mosselhandel door dien van Duitsch land, dat het Centrale verkoopkantoor den mosselhandel vrij laat? RECHTZAKEN. De Kantonrechter te Middelburg veroordeelde M. L. P. te Sint Maar tensdijk wegens het buiten noodzaak links houden tot f2 subs. 2 dagen hechtenis. PUBLICATIEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de retributie voor de Warenwet moet voldaan zijn op 30 September en de reinigingsrechten (wissellon derde kwartaal 1936) op 15 October a.s. BURGERLIJKE STAND Gem. THOLEN 11 t.m. 17 Sept. 1936 Gehuwd M. Laban. 28 j. en P. P. Schoolï', 27 j. Overleden Gornelia Giljam, 74 j. echtg. van M. Overbeeke. KERKNIEUWS. ZONDAG 20 SEPTEMBER 1936. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. de Haan en nam. 2 30 ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.20 en nam. 2.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en s avonds 7 uur leeskerk. SGHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uurds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 10 nam. 3,30. en 's avonds 7 uur leeskerk ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur .leeskerk STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 1030 ds.de Bres en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3Juur ds. Kraaij. (Voorm. Bed. H. Avondmaal). Ond Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de heer J.Bis- schop Ie Rouveen. INGEZONDEN. OPEN BRIEF. Aan alle bewoners van het eiland Tholen. Een bezoek aan de krijtrotsen van Engeland's Zuidkust, een vacantie, doorgebracht op de uitgestrekte stille heide, een dag in de daverende ver keersdrukte van Londen en een avond in het mondaine leven van Brussel, zij hebben elk een aparte herinnering bij mij achtergelaten. Maar zij allen worden op den achtergrond' gedrongen door wat in mijn geest levendig is gebleven na een bezoek aan het eiland Tholen. Ik heb het voorrecht gehad kort geleden een week door te brengen in hetiuteressantedorpjeOud-Vosserneer en van daar uit tochtjes te maken naar de verschillende plaatsjes van het eiland. Op mijn kruistochten tusschen Eendracht, Mosselkreek en Oosler-Schelde heb ik de schoonheid van het Zeeuwsche land gezien en bewonderd en daarbij de overtuiging gekregen, dat deze landelijke streek de rust schenkt, welke de mensch zoo zeer noodig heeft, doch die in deze eeuw van gejaag en gejakker zoo sporadisch is. Het land van polders en dijken is onzegbaar mooi. Schooner is het wellicht dan de streekbewoners zelf beseffen. Hoe versch ligt mij nog in het geheugen de prachtige „Thoolsche Diek", welke zulk een onvergetelijk uitzicht biedt naar weerszijden over het schilderachtige landschap met zijn vele met hooge hoornen beplante dijken. En hoe zie ik steeds weer voor mij dat rustige „Bómen diek je" bij Oud Vossemeer, dat dijkje, waarover voortdurend de zeewind zingt en de zilte zeelucht ais het ware in de longen wordt gestuwd. Ik herinner mij de stille zomer avonden, als de maan het breede water zilver glanzen dééd en haar blanken schijn over de velden had uitgestrooid. Die mooie herinnering blijft voort leven en zij doet mij dezen open brief besluiten met de woorden menschen van het eiland Tholen, wat. woont gij in een schoon en heerlijk land JAN H OOSTEBLOO, Journalist. Delft, 3 September 1936. MARKTBERICHTEN THOLEN, 18 Sept. '1936. Roomboter 1'0.76 per pond. Boerenboter f 0.71 Eieren f 3.80 per '100. St. Maartensdijk, 17 Sept. 1936. Winter gerst f 6,00 Zomergerst f 6.00 Bruine boonen f 11.0012.00 Groene erwten f 8.008,50 Schokkers f 9.0011,00 Maanzaad f 16.0017.00 Alles per '100 kg. Witte eigenh. f '1,301.40 Blauwe f 1,40 Zeeuwsche bonten f '1,90 blauwen f 1,85 Poters f 0,70 Alles per 70 kg. Groote ajuin f 0,85 Kleine ajuin f 1,40 Alles per 60 kg. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Sept. Graden C. Zaterdag 12 16,2 Zondag 13 17, Maandag 14 17,2 Dinsdag •15 17, Woensdag 16 17,1 Donderdag 17 17, Vrijdag 18 f7, Getrouwd SIMON SGHOT 14 en 45760 NEELTJE QUIST die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Tholen, September 1930. zijn een kostbaar bezit BEWAAR ZE door op tijd een bril te gaan gebruiken. Schaf deze niet lukraak aan maar laat U deskundig voorlichten. 15 45756 Vakopticiën Steenbergschestraat 4 Bergen opZoom(t/oSimonde Wit) Te koop Franco thuis bij J. J. E LEN RA AS Weihoek B 12. ll£f; 45757 Poortvliet. Aardige foto's van het verloofde vorstelijk paar vindt men in de Libel, prijs slechts 45 cent. franco per post 50 cent. Mooie foto's met een woord van D. Hans bevat het werkje Holland's Bruidspaar, prijs f 1,per post f 1,10. Voorhanden bij: Van beide werkjes zijn reeds duizendtallen verkocht 42 45758 j. ti 200 26 i, Pracht theemeubel f 3.75. Zware schoorsteenlooper 42 cent. Voorts buitengewoon lage prijzen. KOMT ZIEN ZONDER VERPLICHTING TOT KOOPEN TELEF. 54 44 45759

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3