iÉUVfS. Als de Hop bloeit WAT TELT BNZE FEUILLETON GEMENCD Uinnenlandsche Zaken, in den Senaat trcli plechtig had beloofd, dat niet meer te zullen toelaten. Zelfs is hij naar Rijssel getrokken om de arbeiders, die, daar de prijzen intusschcn met 15 tot 20% zijn opge- loopen opnieuw loonsverhooging wenschen, te bewegen, de (abrieken te ontruimen. Oorspronkelijk slaagde hij daarin, maar toen na de ontrui ming ne onderhandelingen met de werkgevers nog te weinig naar den zin van het vakverbond opschoten, ging men opnieuw tot bezetting over. Toen is Blum er aan te pas gekomen en beleefde men het wel unieke geval, dat een minister president zalf als bemiddelaar in een arbeidsconflict optrad Maar ook hij is niet geslaagd. Be werkgevers blijven eischon eerst ontruimen, dan onderhandelen. Nu heeft Blum besloten het conlllict te regelen door verplichte arbitrage. Maar dal is in het geheel niet naar den smaak van de ladicaal socialis tische ministers. Zooals men ziet, de t< enemende arbeidsconflicten werken als een wig in het kabinet en het. blijft nog slecbls de vraag, over hoe langen of korten tijd deze wig zijn splijtend werk zal hebben volbracht. Tenslotte nog een koit overzicht van den burgeroorlog in Spanje. Nadat ook San Sebastian in handen dor nationalisten is, schijnen beide partijen zich gereed !e maken voor den strijd om Madrid. Moe deze zal eindigen, is het op moment nog geenszins te zeggen, wel ziet het er naar uit, dat hij lapg en hardnekkig zal zijn. Aan de andere fronten heb ben zich in de afgeloopen week geen veranderingen voorgedaan. LIED VAN DE WEEK. DOOR GUUS BETLEM Jr. Spanje, September 1936. En altijd nog maar duurt de strijd, Verbitterd en verbeten, Vau weken, werd het maanden tijd, Het eind is niet te melen Om kilometers, meters grond Wordt dagenlang gevochten, Elk wil bet volle, volle pond, Een weg, en zonder bochten Ilel-juichend wordt van eiken kant Be kleinste winst gemeld, Een stad verwoest, vernield, [verbrand, Maar niettemin het telt Elk stapje voorwaarts naar het doel Hoe klein en wankel slechts, Geeft weer een diep voldaan gevoel, 't Zij links of hetzij rechts! Elkmenschjdatvijand van elkaar Ben ander weet te vellen, Al is het er dan één ook maar, Kan trotsch zijn, wantze tellen Ze lellen, ja maar slechts als winst, Voor een der twee partijen, Het gaat erom wie mist het minst, Wie telt de grootste rijen? Ze tellen, ja maar als een stuk, In 't oorlogsspel verloren, Om dat alleen maakt men zich druk, Waaraan ook meer te storen? Ze tellen als een onderdeel. Met wapens en kanonnen. Van het vijandelijk geheel, Bat juichend werd gewonnen Ze tellen... zooveel in een hok Voor ziekenzaal, barakken Ze tellen, wijl ze ginds, en-bk)c, Be tegenstand verzwakken...; Bocli een ding, daarin tellen zij, Baar binnen Spanje's grens, Niet meer dat is helaas voorbij Ze tellen nietals mensch 33) Naar hel Engelsch. Jira sloeg den arm om haar been en kuste haar teder. „Hoor eens, Nell, je zult toch vriendelijk zijn voor Gillian en haar liefhebben, ter wille van mij „Zeker," zei Helen met moedigen glimlach. Toen ging ze naar haar eigen kamer en schreide zich in slaap. HOOFDSTUK XVII. (Besluit.) T wee j aar 11a dien geden k waard igen dubbelen verjaardag ontmoetten Helen on Loren elkaar in Londen op een ontvangdag bij Lady Lanley, een verre bloedverwante van Mr. Payne. Het was een rijke en eenigzins zonderlinge oude dame en zij stelde nu eenmaal haar lniisopen voor ieder die zich op de een of andere wijze onderscheidde. Holen was op het vasteland geweest als haar gezelschapsdame en secre taresse. Ze hadden een heerlijken THOLEN, 18 September 1936. P V. „Be trouwe duif". Wedvlucht vnn Maastricht ('128 km.) gehouden op 12 Sept. jl. A. Baaij 1, 7. 14, 18, 25 en 26. L. Laban 2, 4, 8 cn 10. J. Berrevoets 3 en II. B. Jansen 5, 17 en 27. G. vau Luijk 6, 19, 20 Chr de Korte 9. 24, 28. Jo vau Luijk 12 en 15. F. Nijs 16 en 23 C. Baaij Pz. 13 en 21. G. Baaij Nz. 22. Gelost 12.20 le duif 2.0.40. laatste 2.20.1. In concours 82 duiven. Vorige wenk Vrijdag had onder voorzitterschap van den heer P. J. Buinker in de zaal van wed. Hoek de vergadering plaats om tot oprichten te geraken van een vereeniging voor ziekenhuisverpleging voor het eiland Tholen en St. Philipsland afd. Tholen. Be afd. werd opgericht, terwijl de vooizitter op enkele gestelde vragen antwoordde. Het grootste deel der aanwezigen trad als lid toe, terwijl de bode meerdere leden zal trachten te winnen. De Oranjevereeuigiug alhier heeft het niet gelaten bij liet initiatief van den Donderdag 9 dezer gehouden lampionoptocht Ier gelegenheid van de verloving van prinses Juliana. lloewel de tijd van voorbereiding kort is geweest, werd Zaterdagmiddag op de Markt een stoelendans gehouden die veel belangstelling trok en veler lachlust opwekte, zoodat er een pret tige stemming heerschte. Bes avonds werd een vaart met versierde booten en kano's op de Eendracht gemaakt, waarbij „Concor- dia"en „Crescendo" hun medewerking verleenden, en zich inscheepten op een der hooien met het Oranjecomité. Be mooie windlooze herfstavond deed de verlichting goed tot haar recht komen en een zeer groote menigte sloeg met belangstelling hel voorbij varen der vaartuigen, waaronder de kano's wel het mooiste ellect maakten, gade. Des avonds heerschte er nog lang een prettige stemming in Tholen. *POORTVLIET. Het programma voor het feest ter eere der Vorstelijke verloving dat alhier Zaterdag wordt gehouden luidt als volgt 's Morgens 10.30 optocht met ver sierde paarden, wagens en fietsen. 's Middags 2 uur volksspelen. 's Avonds 7 uur concert op de tent lot slot van "t feest. *-— De monteur van den heer G. L. de Jonge had Woensdag het ongeluk door een motor aan te slaan, toen deze terugsloeg, en op een pols terechtkwam, zoodat hij onder ge neeskundige behandeling moest wor den gesteld. Bij onderzoek bleek hij een polsbreuk te hebben opgeloopen. Zondag ontlastte zich boven enze gemeente een kort maar vrij hevig onweder. De bliksem sloeg in de landbouwschuur van den heer P. Burgers, brand werd niet veroor zaakt, wel werd een gat in het dak geslagen. SCHERPEN1SSE. Ook in deze gemeente is de verloving vanH.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernard eenigszins feestelijk herdacht. Van vele gebouwen waren de vlaggen winter doorgebracht in Rome, waren in Maart naar de Biviéra gegaan en daar gebleven, tot ze nu tegen het einde van April in Londen teiug waren gekomen. Heienen Loren vonden bel heerlijk, dat ze elkaar weer ontmoetten en konden praten over den ouden lijd en al wat er gebeurd was, sinds hun laatste samentreffen. Maar daar het onmogelijk ging, om in het gegons van stemmen een geregeld gesprek te voeren, geleidde#Ivoren haar naar een kalm hoekje in de oranjerie, waar ze tegen nieuwsgierige blikken be veiligd waren door groote palmen en varens. Er was in die twee jaren dan ook heel wat gebeurdGillian en Jim waren getrouwd en woonden op Eikenzicht met den Squire, die nu een veel beter humeur had en bijzonder lief was voor zijn klein dochter. Zij had dan ook al lang haar vrees voor hem overwonnen en was ook heel vriendelijk voor hem terwijl ze hem feitelijk geheel er onder had en met hem doen kon, wat zij wilde, vooral sinds de zoon cn erfgenaam zijn intrede had gedaan in zijn voorvaderlijk tehuis. „Weet je, dat. hij Noel zal heeten, naar Gillians vader?" vroeg Loren. „Ja, ik ga naar het doopfeest de uitgestoken. Bes avonds gafdezang- vereeniging O.B K. en de muziek ver eeniging „Eendracht" een concert op de Kiosk. Daarna voorafgegaan door de muziekvereeniging werd een lani- pionoptocht door de kinderen ge houden, waar vele grooteren zich nog bijvoegden. Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus weid dezen dag besloten en ging ieder welvoldaan huiswaarts. Dinsdagavond werd op de achter kamer van het gemeentehuis onder voorzitterschap van Br. Polderman een vergadering gehouden om te geraken tot een plaatselijke afdeeling van de vereeniging voor ziekenhuis verpleging op het eiland Tholen en St. Pilipslund. Br. Polderman zette hel doel en de werking zeer goed uiteen, terwijl Br. Duinker uit Tholen de verschillende gedane vragen beant woordde. De bode der vereeniging bezocht nu de verschillende huisge zinnen en het blijkt dat er velen zich bij aansluiten. ST. MAARTENSDIJK. Be post duiven vereeniging „de Zwaluw" alhier hield een wedvlucht van uit Neufviiles afstand 114 K.M. Uitslag: P. van Beveren 1, 10, 11. M. J Steketee 2, 6, 7, 8. G. Andriesse 3. A. Hoek 4, A. v. d. Ree 5. B. Suurland 9. G v. d. Have 12. Aankomst eerste duif 9 uur 35 min. 26 seclaatste duif 11 uur 28 uiin. 59 sec. De alhier ten bate van hetNed. Roode Kruis gehouden speldjesver koop heeft f 19.62 opgebracht. STAVENISSE. In de alhier ge houden vergadering van Ingelanden van het Waterschap Stavenisse werd vastgesteld de rekening en verant woording over het dienstjaar 1935/36. Be inkomsten hadden bedragen f 20758,13 en de uitgaven f 16847,59®, zoodat het goed slot bedraagt f3910,535. Het ingediende verslag omtrent den toestand van den polder luidde gunstig. Met algemeene stemmen werd benoemd als lid van den Bij li- raad de beer G. Sleendijk Czn. ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Dorst. OUD-VOSSEMEER. De P. B. V. „Be Zwaluw" hield een wedvlucht uit Neufviiles vooi jonge duiven. De uitslag was: G. Havermans 1, 12, 13 en 34. J. Vaders 2, 9 en 18; G. Hoek 3, 7, 15, 19 en 20. J. v. d. Zande 4 en 22. M. v. d. Zande 5, 8l 24, 25, 27, 31, 35 en 37. J. v. Baaien 6. J. Klippel 9, 17 en 30. Gebrs. v. Briel Dz. 10, 11, 14, 16, 21,32 en 36- J. B. Tholenaar 38. A v. Treijen 26. B. M. Daane 28. J. Verhees 23 en 29. G. PI andsoen 33. Benoemd tot inaréchausse bij de brigade Waalwijk, onze vroegere dorpsgenoot dhr. P. Pipping Mz. Op een voor een plattelandsch gemeente waardige wijze is Zaterdag jl uiting gegeven aan de gevoelens van vreugde over de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Bes middags omstreeks 2 uur ver zamelden zich de schoolkinderen met het onderwijzend personeel op het voetbalterrein van O. V. C. alwaar verschillende kinderwedstrijden wer den gehouden. Na afloop hiervan, werden ze, ongeveer 300 in getal, afgehaald door Oud-Vossemeers Mu- ziekvereen. en werden voor het Ge meentehuis een tweetal coupletten van het Wilhelmus gezongen. volgende week ik ben pete." „En ik peet, dus dan kunnen wij elkaar de band reiken." „Was die arme tante Chetwijn nu nog maar in leven dat zij net kind van Jim ook eens had mogen zien! En tóchik weet nietmisschien is het beter zóó. Gillian en zij zouden het zeker niet kunnen vinden. De Squire is vóór haar dood haar nog gaan bezoeken en heeft het haar vergeven." „Ja, dat heeft Jim mij verteld en óók, dat dit hoofdzakelijk jouw werk was." „Niet heelemaal. Berlha en May zijn ook heel vriendelijk voor haar geweesttoen ze op Eikenzicht wegging, heeft ze bij de Terriss haar intrek genomen en daar is zij ook gestorven. Je hebt zeker wel gehoord, dat Bertha verloofd is met den jongen dokter? Dat doet mij toch zoo n genoegen „Mij ook. En Mrs. Tredgold is portierster geworden wat zal zij trotsch zijn op den baby van haar „kind"! En jij Helen? Wanneer ga jij terug naar Eikenzicht; voor goed dan, bedoel ik „Nooit! Jim en Gillian hebben mij wel gevraagd, of ik bij hen mijn intrek wilde nemen, maar dat is mij toch onmogelijk. Mijn plaats is Des avonds werd het programma voortgezet met muziek op de tent alsmede eenige nummers van de zarigvereen. „Looft den Heere". De belangstelling hiervoor was buiten gewoon groot. De feestelijkheden werden besloten met een rondwande ling door de gemeente, aan het hoofd de muziek en gevolgd door talrijke lampiondragers. Op verzoek van den burgemeester hadden de ingezetenen alom de vlaggen uitgestoken. ST. ANNALAND. Alg. jaarverga dering van de coöp. Landbouwver. „Eiland Tholen" onder voorzitterschap van den heer J F. Brooijmans. Uit het jaarverslag bleek dat door de vereeniging is omgezet1928999 kg. meststoffen en ontsmettingmiddelen, 227978,5 kg. voederartikelen en 978 kg. diversen voor een totaal bedrag van f 99176,15. Al deze goederen voldeden aan de eischen door het landbouw proefstation hiervoor ge- selld. Uit de rekening bleek, dat het winstsaldo f 912,70 bedroeg. Elke aangesloten vereeniging zal uit dit saldo '/4 terug ontvangen van het door haar in dit boekjaar afgenomen bed rag. Herkozen werd tot bestuurslid den beer B. G. Friderichs te Tholen en gekozen tot lid van de commissie van toezicht dhr. J. P. van Gorsel te Tholen Met algemeene stemmen wordt be sloten om de aangesloten landbouw- vereenigingen bij bet einde van het boekjaar 1 uit te keeren van het bedrag dat door haar aan goederen in dat jaar is betrokken, waaidoor deze vereenigingen in staat gesteld worden, de goederen aan haar leden af te leveren zonder eenige verhoo ging van kosten. Voetbaluitslag van Zaterdag jl. W.H.S. II legen R.I1.B.S. 1 5—5. Toen Vrijdag jl. den heer K. onder deze gemeente op patrijzenjacht was, had hij het ongeluk J. S. die daar in de omgeving werkzaam was, met enkele hagelskorrels in het gelaat le treffen. Gelukkig dat de korrels niet in zijn oogen terecht kwamen want dan had het ongeval wel eens minder goed kunnen afloopen. Toegelaten tot de van Limburg Stirumsehool te Amsterdam mej. E. Hanssens alhier. Uien veiling van Donderdag 17 September 300 balen gewone f 1.50. 1800 kg. drielingen f 1.20f 1.30. 2250 kg. gele bonken f 1.30 Alles per 100 kg. BOEKBESPREKING Bij de drukkerij J. C. en W. Alt- orffër te Middelburg is van de pen gekomen een uitgave van het Rijks archief in Zeeland, „Inventaris B. Stand in Zeeland 18111842". Samen steller dr. A. Felix. In de inleiding wordt behandeld de z.g. Fransche wetgeving in Zee land. Met betrekking tot de beschei den betreffende den Burg. Stand en de veranderingen vóór 1 Januari 1843. Het is een uitgebreide verzameling bestaande uit 3419 nummers. De typografische verzorging is zeer goed. Een werkje over de vorstelijke verloving Bij Bosch en Keuniug le Baarn is verschenen een Libel die met aardig fotomateriaal veel wetenswaardigs over de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard geeft. Het boekje ziet er zeer smaakvol uit en wordt overal druk gekocht. Prijs is slechts 45 cent. daar immers ingenomen noch Jim, noch de Squire hebben mij noodig zij hebben Gillian en kleinen Noel." Lorens oogen straalden zijn hart klopte onstuimig. Zoo ooit, dan zou het nu tijd zijn, om baar van zijn liefde te spreken, die hij al zoovele jaren verborgen had. Hij boog zich naar haar over en vatte haar handen in de zijne. Ze bloosde diep en hun blikken ontmoetten elkaar. „Waarom kom je dan niet bij mij, Helen?" vroeg hij op zachten toon. „Ik heb je noodig, heb je méér noodig dan iets anders ter wereld „Ik heb al jaren naar je verlangd Het was voor jou en niet voor Jim, dat ik naar Eikenzicht ging; voor jóu heb ik gewerkt, om mij een naam en een positie te verwerven, die je waardig zouden zijn. Ik heb je lief gehad, van het eerste oogenblik af, dat ik je kendeO, jij en niemand anders dan jy, zoudt mijn leven tot iets schoons kunnen fnaken. Antwoord mij wil je de mijne worden Niet onmiddellijk kwam Melen met haar antwoord te voorschijn, over rompeld als zij zich voelde. En Loren verklaarde zich dit dralen zóó, dat hij met een uitdrukking van teleurstelling op het gelaat zei. „O, ik begrijp hel alhet is je De Oranjevreugde in het land Zaterdag was het „Nationale F« dag" in ons land eri hel is een van overweldigend enthousiasme worden. De feestviering bereikte hoogtepunt in den Ilaag. waar het jonge Paar een défilé werd houden, waarvan het aantal dc< mers op 45.000 is geschat. De Koninklijke familie, waarbij gevoegd hadden de naaste bloed wanten van den prins, waren moede de vele toejuichingen te antwoorden. Prins Bernhard en de Nederlandsche Ergens in een courant heeft kunnen lezen, dat de aansta; Prins gemaal eigenlijk per 1 zou overgaan naar de Amsterdam vertegenwoordiging der 1. G. Fai nadat hij eerst aan het Parij filiaal had gewerkt en vervolgens het Berlijnsche hoofdkantoor. liet zal niet als een onbescheii beid worden begrepen, wanneer wordt verklapt, aldus schrijft de dat Prins Benno deze overplaal zelf had verzocht en dat deze rc streeks verband hield met bestaande plannen van zijn aansta;, bruid en hemzelf. Hij wilde namt goed Nederlandsch leeren spn alvorens hij aan de zijde van toekomstige gemalin voor het Nei landsche publiek zou treden. Deze overplaatsing naarNederl bleek echter niet te verwezenlij Het zou geleid hebben tot een idyl geheim, dat wellicht ware uitge en dan moeilijkheden zou het opgeleverd. Prins Benno en Pri Juliana waren het namelijk al veel eerder van hart tot hart dan iemand heeft kunnen vermoet Hun eerste ontmoeting stamt ui dagen van Igls in Salzkammer toen zij elkander reeds dadelijk telijk toegenegen waren. Latere ontmoetingen speelden af in het buitenland, laatstelijk ii Vogezen en in Zwitserland. De P had voor zijn overplaatsing Amsterdam reedstoezegginggekre< Maar gedurende het verblijf in Vogezen was zijn standplaats Parijs. Uit 't bergland begaf hij, des avonds laat in den inliemen kring te hebben verkeerd, zich in den nacht naar Parijs terug alleen in den grijzen two-seater, zijn bruid en hem ook de Residei binnenbracht. Het plan van twee ji harten, de geheime verloving tussc de Prinses en een jongeman die het oog van de wereld op een sterdamsch kantoor werkte en met vollen ijver toelegde op de sti der Nederlandsche taal, bleek nie verwezenlijken. Dat het echter bestaan heeft wat er de aanleiding toe was verlangen naar een ongestoorde idj met als hoofdreden de studie van Nederlandsch, blijft niettemin sympathieke bijzonderheid. Anti-revolutionnaire Landdag 20.000 bezoekers op „Houtrusfl Onder zeer groote belangstell er waren naar schatting meer 20.000 aanwezigen is Binst op Houtrust te Den Ilaag de n revolutionnaire landdag gehout! Het motto voor dezen landdag luid „Steunende op den Bijbel, verdedi wij de vrijheid". onmogelijk en je durft het haast zeggen, omdat je mij dan verd moet doen. Maar als hel niet and kón, dan zal ook mij wel de kra geschonken worden, om de weiger te aanvaarden. Alleen hoop ik, onze vriendschap zal blijven bestaa „Waarom ook niet?" vroeg zij haar oogen straalden van vreu; en geluk. „Waarom zou je vro niet je vriendin zijn Je be trouwste viendin Als eenig antwoord sloot hij hl in de armen en kuste haar lang teder. Op Eikenzicht werd het beri van de verloving met algemei sympathie en voldoening ontvang Loren stond bij den Squire h( aangeschreven en Jim was uiterm ingenomen met het idéé, dat er een huwelijk tot stand zou kon: tusschen de twee jonge menscb die hij, na zijn vrouw en kind, meeste lief had. Onmiddelijk na het ontbijt gi hij naar de familie Terriss, om di het heuglijk nieuws mee te deelt en allen verblijdden zich evenzt voor beide partijen. EINDE

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2