WAARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Iffi ©BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ™er« rrijdag 18 September 1936. No. 38 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer ïefters'naar' plaatsruimte! UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 pnfrvT.miTi,,. 'wee stroomingen de internationale politiek 3g|| JG. )iit THOOLSCHE COURANT t blad verschijnt eiken •ijdag. Prijs per kwartaal ),80; met Geïllustreerd ndagsblad /'l,37s, franco r post ƒ1,65 -f 15 ct. p. kosten. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling rleent kosteloos haar tusschenkomst vraag en aanbod van werkkrachten ;nstpersoneel, e. d. Gevraagd Ongehuwde melkknechts voor litschlahd. Inlichtingen hij den Agent der beidshemiddeling te XJiolen. 18 Er zijn twee duidelijk omlijnde oomingen in de internationale po- iiek te bemerken. De eene slroo- is het vormen van een stabili- lievlak in Europa door Duilschland, lië de deze landen omringende jnau- en Balkanlanden, die uitgaan n revisie van Versailles (Oostenrijk- ongarije en bij welk stabilisatievlak ngeland zich zou moeten aansluiten, varaan zal zich pareu een geleide- ken terugkeer naar rechts van •ankrijk en Spanje en een alge- cene overwinning op het commu- sme). l)e andere strooming wil weer aan ngelund den rol toehedeelen van middelaar, zoodat een status-quo 1 ontstaan zonder dat de landen werkelijkheid dichter tot elkander illen komen. Een tijdlang heelt de Engelsche egeering een zwakke houding aan- >rl< momenzij kon zich geen juist jrdeel vormen van hetgeen Londen td te doen. De slag op hel hiofd, het moeten terugtrekken van de ngekche vloot uit de Middelland- :lie Zee en liet doordrijven van ussolini's zin tegen Ëngeland's enschen in heeft haar zoo ver- )ofd, dat het langen tijd geduurd «ft, alvorens men weer hij zijn )silieven kon komen. Het schijnt, dat Londen zich uu lijti heeft uitgestippeld De Eo lische Regeering voelt niets voor eerste door ons genoemde stroo- ig, namelijk het zich aansluiten het stabilisatieblok, dat den strijd gen het communisme wil aangorden, liet nationaal-socialistische parlij- ingres in Neurenberg schijnt de ngelschen te hebben afgeschrikt, aar is voor de fijn-gemanierde En- ilsohen een te groven, klaren taal •sproken. Daar is in te duidelijke men gezegd, wal Hiller wil en. oe hij denkt op te treden tegen het prukkende Bolsjewisme. Nog nimmer «ft een officieele Regeering zulke 'ocht-woorden gesproken en in vroe re tijtien zou de Duitsche geste tiniiddellijk geleid Jiebben tot een iet meer te voorkomen oorlog ovendien heeft Hiller nogmaals aan- edrongen op behandeling van het iloniale vraagstuk. Indien Engeland ch bij Midden-Europa zou aansluiten, Qu het in de eerste plaats vrijwillig e ollers hebben te brengen door fstand te doen van verschillende landaatgebieden. Indien Engeland nog getwijfeld had de keuze... aansluiting aan Enge- nd en Rusland of meedoen aan de uitsch-Italiaansche politiek, dan eeft hel koloniale vraagstuk, zooals oor Hitier gesteld, wel de beslissing ebracht. Engeland schaart zich hoogstwaar liijnlijk aan de zijde van Frankrijk. omsingelingspolitiek zal er door een andere fase treden en de igelsche militaire voorzorgen zullen erhalve gaan in de Fransche rich- ug. Dat brengt tevens Stalin weer op n krachtiger basis. De Russische 'ider heeft den laatsten lijd moei- ;hi lh ite en •ki en e t li; ,-ai st lijke oogenblikken doorgemaakt. Hij stond voor een crisis en indien Enge land van houding verandert en in het Fransche zog gaat varen, kan Stalin weer een tijdlang rustiger gaan ademhalen. Is deze situatie ge- wenscht voor de rust van Europa en voor den wereldvrede1? Sommigen meenen van wel, anderen daaren tegen van niet. Men moet zich op een zuiver ob jectief standpunt plaatsen. Men moet zich kunnen denken op zuiver neu trale basis en het voor en tegen overwegen. Indien aan de wenschen van Duitsehland en Italië wordt ge volg gegeven en indien dus deze landen de beschikking krijgen over uitgestrekte, behoorlijke en voor Westersche emigratie geschikte kolo niale gebieden, dan zullen de binnen- landsche spanningen in die landen een uitweg kunnen vinden. Dan hebben die landen voor decennia werkgelegenheid en dan kan de inter nationale handel weer gaan bloeien, omdat nu eenmaal één land niet in staat is om achterlijke economische gebieden tot ontwikkeling te brengen. Vormt zich een auti-Duitsch Italiaanse!) blok met de bedoeling evenwicht in Europa te brengen, dan zullen de gerfoemde spanningen geeti uitweg kunnen vinden. Dan zal die spanning toeiTemen, zoodat gevaar grooler wordt op een explosie. Met oorlogsgevaar wordt volgens de voor standers eener midden-Europeesche politiek, in dat geval grooler. Neen, zeggen de anderen, Engeland kon de balans ig evenwicht houden. Indien Frankrijk, Engeland en Rus land zich tot een practisch compro mis hinden, dan is oorlog evengoed uitgesloten en dan zal men wel op andere wijze probeeren, de atmosfeer te ontladen. En dan is levens de kans op een ondraaglijke Duitsche supre matie van de baan Want, volgens hen, zal een land gelijk Duitsehland, zich nimmer vergenoegen met een belangrijken rol... neen, het moet domineeren als het daartoe de ge legenheid krijgt! Tusschen die twee principes zal men moeten kiezen. Misschien is dit te optimistisch uitgedrukt. De keuze zal niet aan ons liggen zij zal ons worden opgedrongen door de realiteit 1 V De plechtige opening van de laatste zitting der Staten- Czneraal vóór de nieuwe verkiezingen. De aanpassings politiek zal consequent worden doorgezet. Ontzaglijke drukte in Den Haag. De politie kon haar taak niet af. De millioenennota voor 1937 wijst een tekort van 45 millioen aan. De voorgestelde maat regelen tot dekking van het deficit. De opening van de laatste zitting der Staten-Generaal in deze parle mentaire periode, heeft onder den nog levendigen indruk der verloving van Prinses Juliana wel een bijzonder karakter gekregen. Bijzonder ook nog, omdat de laatste jaren het optimis tische element in de onderscheidene Troonreden ver te zoeken was, en dit maal, hoe bescheiden ook, een der gelijk element wel aanwezig was. In de Troonrede kwam tweemaal het woord aanpassing voor, wel een bewijs, dat deze politiek als het eenige geneesmiddel wordt beschouwd. Hierdoor is inderdaad in verschil lende takken van industrie eenige opleving gekomen, maar men mag niet vergeten en dit merkt de Troonrede zeer terecht op dat dit uitsluitend te danken is aan over heidssteun. De opleving, welke in die „verschillende" takken van industrie zich kenbaar maakt, is dus kunstmatig. Hierop is derhalve niet gansch en al te bouwen daartoe dient men al te wachten, welke resultaten een verdere aanpassing brengt. In tegenstelling met vorige jaren spreekt de Troonrede niet meer over ordening. Hoewel de overheidssteun in haar tegenwoordige!) vorm nog niet kan worden gemist, zoolang andere mogendheden daarin voorgaan, zullen onnoodig knellende banden worden losgemaakt. De Troonrede opent dus de mogelijkheid tot een vrijer bedrijfsleven. In hoeverre deze mogelijkheid kan worden verwezen lijkt, hangt voor een zeer groot deel af van de ontwikkeling zoowel op economisch als politiek gebied. „Zorgelijk*' noemde H. M. de Ko ningin den toestand der openbare geldmiddelen. Zoowel het Rijk als de Gemeenten moeten in het financieel beleid de grootst mogelijke voorzich tigheid betrachten. In de lijn der aanpassingspolitiek zal de Regeering er dus naar moeien streven de fac toren, die achter de aanpassing aan hinken, uit te schakelen. De belangrijkste achteraan-hinkende factor is het arbeidsloon. De Regeering moet dus op de een of andere wijze de mogelijkheid scheppen van een verjaging van het loonpeil, vooral in die bedrijven, waar de loonen kunst matig hoog worden gehouden. Wat de economische en tinancieele toestand van Nederland-Overzee be treft, deze noemt de Troonrede, met uitzondering van Curagao weinig bevredigend. Weliswaar is er bij sommige Europeesche bedrijven in Nederlandsch-lndië eenige vooruit gang merkbaar, maar in zijn geheel overzien is die toestand nog zeer onzeker. Aan hel slot van de Troonrede werd een beroep gedaan op een werkelijke samenwerking tusschen volksvertegenwoordiging en regeering en op een eensgezinden volksgeest. Het is niet alleen het gezag der Regeering. maar ook de stabiliteit van onze rechtsorde, die daarmede gemoeid is. We merkten reeds op, dat deze opening der Staten Generaal door de vorstelijke verloving een bijzonder tinljehad. In Den Haag is heeft dit jaar de Prinsjesdag er een bijzondere be- teekenis bijgekregen. Hij was al tijd een gelegenheid voor velen, uit alle deelen des lands om aan hun gevoelens jegens de Koningin en Haar Huis uiting te geven. Een hoogtepunt daar van was de Groote Hulde, die men in 1933, bij het 33-jarig regeerings- jubileum aan de Koningin heeft gebracht. Maar dit record als men zoo iets een record mag noemen is wel ver overtrollen door de ont- zagelijke menschen massa men spreekt van een millioen die, op dezen Prinsjesdag ter been was. Reeds vroeg in den morgen kwamen aan de beide hoofdstations tientallen extra- treinen aan, zoodat om 10 uur de toeganswegsn tot het centrum der stad zwart van de menschen waren. Honderden autobussen arriveerden in den loop van den morgen in de Residentie Duizenden fietsers, van heinde en verre, waren midden in den nacht vertrokken om Prinsjesdag in Den Haag te vieren en een glimp van de zoo zeer geliefde Vorstinne op te vangen. Was het wonder, dat om elf uur het traject, waarlangs de stoet zich zou bewegen, één enorme menschenmassa was, die deinde als de golven der zee? Nooit zagen we een drukte, die hiermede vergeleken kan worden. Wat moet er wel niet in de beide Vorstinnen zijn omgegaan, toen Zij die aanhankelijkheid van Haar volk aanschouwden Welk een ontroering heeft zich van Hen meesier gemaakt, toen uit tienduizenden, ja, honderd duizenden kelen een onstuimig gejuich losbarstte Helaas heeft zoo een drukte ook haar slechte zijden. Dit getuigt heV aantal malen, dat de eerste hulp bij ongelukken heeft moeten ingrijpen. Hoe groot dit aantal precies is ge weest, is niet bekend, maar het moet in de ettelijke honderden loopen Een andere schaduwzijde was de slechte verkeersregeling. We moeien echter uitdrukkelijk vaststellen, dat de Haagsche politie hier geen schuld treft. Nooit kon zij een zoo groote toestroom van het publiek uit alle oorden des lands verwachten. Zonder twijfel kan zij uit deze gebeurtenis leering trekken voor de volgende phase van de vorstelijke vei loving; we bedoelen den trouwdag van Prin ses Juliana. In Brussel heeft men voor derge lijke gelegenheden een prachtig sys teem, dat tot nog toe buitengewoon goed gewerkt heeft. Kon de Haagsche politie een volgend maal dit systeem van haar Brusselsche zustercorps niet overnemen De traditie getrouw wordt elk jaar na het uitspreken van de Troonrede door II. M. de Koningin de millioenen nota hekend gemaakt. Dit jaar wijst de Rijksbegrooting een tekort op den gewonen dienst van f47.734.995 aan (voor 1936 bedroeg het aanvankelijk tekort, waarvoor dekking moest wor den gezocht f 119 millioen). De voor stellen voor 1937 hcoogen een dek king van genoemd tekort. In deze maatregel is inbegrepen een verlen ging van de opcenten heffing op de dividend- en tantièmebelasting, op de zegel-, op de registratie- en op de successierechten. Houdt men reke ning met de handhaving van dezen reeds bestaanden belastingdruk dan is het tekort over 1937, waarvoor dekking gezocht is, op f39,5 millioen te stellen. Na de volledige doorvoering van de voorgestelde maatregelen zal het hegrootingse ven wicht op een bedrag van ongeveer 13.500.000 na zijn be reikt. Dit bedrag zal kunnen worden gevonden uit do meerdere opbrengst, die mag worden verwacht van de bij Staten-Generaal aanhangige wets ontwerpen tot wijziging van enkele belastingwetten. Het Engelsche voorstel tot bijeenroeping der Locarno- mogendheden. Was Neuren berg slechts voorbinnenlandsch gebruik bestemd. Parijs en Praag tiekken zich weinig aan van de anti'bolsjewistische philippica's. De bijeenkomst der Kleine Entente. Politieke en sociale moeilijkheden in Frankrijk. De burgeroorlog in Spanje. Terwijl de burgeroorlog in Spanje steeds voortduurt, hebben in de af- gelöopen verslagweek in Europa eenige gebeurtenissen plaatsgegrepen, die belangrijk genoeg zijn, er in het kort een besprektng aan te wijden. In de eerste plaats het Engelsche voorstel, om de conferentie der vijf Locarno-mogendheden in de tweede helft van October te Londen hijeen te roepen. Wij hebben gezien, dat dit voorstel speciaal te Herlijn, of beter gezegd te Neurenberg, dat op dut oogenblik naar aanleiding van den Rijkspartijdag zetel der Duitsche regeering was, in slechte aarde is gevallen. Besprekingen over een nieuwe ordening in West-Europa vindt men in Duitsehland uitstekend, maar dan moet eerst het Eransch- Russisch militair veidrag van de baan. Al zijn best heeft men er te Neurenberg voor gedaan, om de wereld toch maar te overtuigen, dat het communisme en daarmee het Sovjetregiem het ware gevaar voor den vrede in en de cultuur van Europa vormt. In Engeland hebben de rede voeringen om van Frankrijk maar niet te spreken een vrijwel ave- rechtsehe uitwerking gehad. Men is het niet overal eens met Hitiers mcening, dat een anti communist tevens een anti-seniet moet zijn. Anti semitisme is iets, waar men speciaal in Engeland, dat onder zijn grootste zonen vele Joden lelt, niet mee moet aankomen. Intusschen gelooft men te Londen, dat vele uitlatingen te Neurenberg gedaan, slechts voor binnenlandsch gebruik zijn bestemd en dat de ver klaringen van Hitier, volgens welko „hij niet bereid was een verdrag te sluiten, waarin de Sovjet Unie, be trokken was", niet zoo'n ernstige hinderpaal is, als men op het eerste gezicht wel zou vermoeden. Wat hier van aan is, zal men in de eerst volgende weken kunnen leeren. In elk geval zal te gelegener tijd de conferentieder Locarno-mogendheden bijeen moeten komen en dan zal Berlijn aan eeu kleur bekennen niet kunnen ontkomen. Dat Parijs en Praag zich niet veel van de Duitsche philippica tegen het bolsjewisme zouden aantrekken, was te verwachten, te meer daar Londen hen hierin voorging. Integendeel, na den afloop van de Russische manoeuvres te Minsk hebben de Fransche en Tsjechische militaire vertegenwoordigers zich weer eens met een wel wat al te uitbundige lof over hel Roode leger en zijn vredestaak" uitgelateu, terwijl bij deze gelegenheid ook de Engelsche vertegenwoordiger eenige vriendelijke woorden aan het adres van de Russische regeering richtte. Dit wijst geenszins op een verzwakking van de Russische en daarmee ook Fransche buitenlandsehe positie, zooals men zich te Neurenberg als een gevolg van de daar gedane «onthullingen" had voor gesteld. Door dit alles heelt ook de Kleine Entente weer moed gevat, waarvan de vertegenwoordigers dezer dagen te Topolsianka en Bratislava zijn bijeengekomen. Men vreesde in deze landen, dat hel Duitsehland misschien zou gelukken, door het aanbieden van voldoende garanties voor de veiligheid in West-Europa, Frankrijk van Rusland te scheiden en Engeland los te maken van de vastelandsche solidariteit waar Hitier de vrije hand zou krijgen in Oost en Zuid-Oost] Europa. Nu dit niet is geschied en het stelsel dat zij vertegenwoordigen (dat der collectieve veiligheid) voorloopig weer heeft gezegevierd, voelen Praag, Bel grado en Boekarest zich weer wat op hun gemak. Onder elkaar zijn zij het dan ook geheel eens geworden, over de verder te volgen gedragslijn. Slavië moet economisch geholpen worden. Dat kan en wil Duitsehland wel doen, maar zulks is niet naai den zin van Praag en Boekarest, die vreczeri, 'dat Belgrado in dat geval wel eens afvallig zou kunnen worden. Dus verschaffen zij de noodige hulp. Weer, zooals in de betrekkingen van Frankrijk tol Polen, speelt Fransch geld daarbij een belangrijke rol. Met leege handen kan men in deze ge bieden van Europa nu eenmaal geen politiek voeren. Gaat het Frankrijk in buitenlandsch politiek opzicht relatief naar den vleeze, hetzelfde kan niet worden gezegd ten aanzien van de binnen- landsche politieke situatie. De tegen stellingen in de Volksfrontregeering worden immer scherper en dat is in de eerste plaats een gevolg van de houding der vakvereenigingen, die thans sterk onder communistischen invloed staan. Daar is nu weer de groote staking der textielarbeiders in Rijssel. Weer hebben de arbeiders de fabrieken bezet, zonder dat er van hoogerhand tegen dit onrechtmatig optreden iets wordt ondernomen, terwijl Salengro, de Minister van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1