J/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT MiTENLflft! NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN riacht5troomtariet - P.Z.E.M. io L water tot nabij het kookpunt verhnt voor twee cent. rijdag 4 September 1936. No. 36 Vier en vijftigste jaargang 80; .met Geïllustreerd Xh0len, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Op IJsland heet water van Moeder Natuur. In Xeeland elèctrisch eu ook niet duur verlaagd tot cent per Kilowattuur THOOLSCHE COURANT 'I vp^hünt „IWm MIITI IXA/CD! A n V/OOR W FT Fll AMR THfll F N Advertentiën ,an 1 tot 4 Advertentiën van 1 tot regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der dagslilad ƒ1,375, franco post ƒ1,65 15 ct. kosten. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. kil Dreigende staking in Gouda. Den heer Schmidt gaan de oogen open. De kwestie der vier uit Duitschland uitgewezen Nederlanders. - België en de spelling-kwestie. De ministers Dekkers en Gelissen uit Fin land teruggekeerd. ouda, dat evenals alle andere erlandsche steden Maa dag 11. op n ouderwetsche-wijze het Korting- feest heeft gevierd, dreigt nu a.s. ndag het tooneel van een groote ng te zullen worden. Gouda is alleen de stad van de kaarsen, n en kaas, maar ank van de ischerijen Men kan gerust zeggen, Gouda voor een groot deel van fd-Holland de wasch doet. 'e directies van de zeven grootste idsche wasscherijen hehben nu contract met de werknemers- Janisalie, dal 1 Juli afliep en inderlijd Ri of meer was afgedongen, opgezegd, werkgevers stellen zich nu op het idpunt, dat aan landelijke collec- e arbeiders-overeenkomsten de rkeur moet worden gegeven boven tiëele, behalve in de gevallen, irin de afsluiting van dergelijke tracten ook van de zijde der werk ers geheel vrijwillig geschiedt. )e vereenigingen van arbeiders zijn .rtegenover van meening dat een groot mogelijk aantal particuliere plaatselijke contracten moet worden esloten. Zij kunnen dan ook var. afsluiten van collectieve arbeids- ireenkomsten met de Goudsche leiders niet afzien. Zij hebben nu Ireigd, dat indien de werkgevers h niet naar hun wenschen schikken, werk Maandag wordt neergelegd, ar de werkgevers weinig aanstalten ken het oude contract inderdaad verlengen, zal volgende week in Goudsche wasscherijbedrijf dus arsehijnlijk een staking uitbreken en vele Zuid-Hollanders moeten maar met een vuil boordje loopen. Wij weten niet, wat de hoer Schmidt i deze staking zal zeggen. Waar- lijnlijk stelt hij zich op het standpunt 1/ de arbeiders dat is hij aan m verleden verschuldigd, dat hij iter nu ten deele verloochend heeft. JDe heer P. J. Schmidt, lid van den ■fisterdamschen gemeenteraad en de Provinciale Staten van Noord- Hand is, of liever gezegd, was de orzilter van de R. S. A. P. (Rev. cialistische Arbeiderspartij). Deze ictie heeft hij thans neergelegd. De doodvonnissen en de terreur in sland waren aanleiding voor den er Schmidt een verklaring aanzijn tjjbestuur te zenden, waarin hij n. coustaleert dat ook het regime, n Stalin op onderdrukking berust, t iedere dictatuurgedachte moet irden bestreden en dat dientenge- Ige de clausules, die betrekking bben op de „aanvaarding van de itatuur van liet proletariaat" uit de ogramma's van de R. S. A. P. dienen worden geschrapt. Hij achtte deze wering en bestrijding van de dic- uurgedachte tevens noodzakelijk i effect te geven aan het protest jen de gruwelen in Rusland. Helaas moest de heer Schmidt merken, dat zijn partijgenoot en k na de laatste gebeurtenissen in askou de oogen nog niet zijn open gaan. De partijleiding was het in t geheel niet met den heer Schmidt ns' en dus bleef dezen niets anders er, dan heen te gaan. Zij, die niet willen heengaan en ipen nog wat te mogen blijven, zijn vier uit Duitschland uitgewezen iderlanders. In de laatste dagen «rechte in de kringen van de ederlandsche kolonie te Berlijn ten Ig'lnzien van een eventueele intrekking het besluit van de Duitsche geering, nog al een optimistiche stemming. Hier deelt men deze opti- j mistische stemming intusschen nog niet. Wel stemt het hoopvol, dat de vier slachtoffers van het verschil van meening tusschen de beide regeeringen nog steeds te Berlijn verblijf mogen houden, maar de onderhandelingen, die over deze kwestie tusschen Den Haag en Berlijn worden gevoerd, zijn nog niet in een stadium getreden, dat men vol optimisme de intrekking van het eigenaardige besluit mag verwachten. Voor de drie landgenooten een van de vier uitgewezenen is reeds naar Nederland gekomen is de huidige ongewisheid ten aanzien van hun lot intusschen alles behalve een pretje. Zij weten niet, of zij nu al dan niet hun kofiers moeten pakken en wachten maar af, altijd nog hopend, dat zij hun in de Duitsche hoofdstad verworven levenspositie tenslotte zullen kunnen behouden. Laat ons hopen, dat wij in ons volgend overzicht kunnen vermelden, dat dit laatste inderdaad het geval is. Van aangenamer aard zijn de onder handelingen tusschen de Nederland- sche en Belgische regeering over de kwestie van onze taal. De heer Hoste, de Belgische minister van Openbaar Onderwijs, heeft over dit onderwerp dezer dagen een verklaring afgelegd. Hij was van meening, dat de spelling Marchant, die in de Nederlandsche zakenwereld en pers geen groot ont haal gevonden had, nog al veel ver warringen had gesticht. Maar zijn oordeel ware hel dan ook beter haar geheel prijs te geven, daar nu ook de Vlamingen eigenlijk niet welen waaraan zich te houden. Wel was de heer Hoste van meening, dat er een grootere vrijheid moest worden ver leend bij otliciëele examens, waarbij rekening moet worden gehouden met de evolutie van de taal Zijnerzijds bestond er geen bezwaar tegen de instelling van een raadgevende spel- lings-commissie, waarin bevoegde personen uit beide landen zitting zouden hehben en die de geheele kwestie zou kunnen onderzoeken. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu in dezen zin wel een oplossing worden gevonden. Tenslotte zij nog vermeld, dat onze ministers Dekkers en Gelissen van hun reis naar Finland zijn terug gekeerd. Hun reis is in zooverre een succes geweest, dat de Finsche bladen naar aanleiding van dit bezoek groole artikelen over Nederland hebben gepubliceerd. Hopelijk, dat onze handel van de publicaties, die Nederland in Finland meer hebben bekend gemaakt, dan tot nog toe het geval was, daar van straks de concrete vruchten zal gaan plukken. Want daarom is het tenslotte begonnen.... monopolie verworven te hebben als i minister van Buitenlandsche Zaken j en de buitenlandsche politiek werd dan ook werkelijk uitsluitend door hem gedragen. Hij was een trouw aanhanger van de Kleine Entente en ook voorvechter van de Balkan- Entente. Verder was hij fel anti-revisio nistisch. De Fransche politiek vond in hem steeds een krachtig verdediger. De Volkenbond had in hem een vurig aanhanger. Ook was hij anti-fascistisch hoofdzakelijk tengevolge van zijn liberale gezindheid. Speciaal in Duitschland en Italië was hij dan ook weinig bemind, te meer daar hij steeds als kampioen optrad van het men Titulescu buiten de deur gezet. Hij zelf heeft dat achteraf eers vernomenzijn bitterheid daarover heeft hij niet verzwegen. Daartoe had hij te meer aanleiding, wijl voor den minister van Binnenlandsche Zaken, die toch de oorzaak van de crisis zou zijn, de nieuwe post geschapen was van vice-premier. Titulescu's heengaan is vooral op hel gebied der internationale politiek een gebeurtenis van beteekenis. Tatarescu, de Roemeesche minister president, heeft dit blijkbaar ingezien en gemeend de tot nog toe bevriende j buren en bondger.ooten van het land te moeten geruststellen. Roemenië, zoo zeide hij, zal met kracht zijn Wat is er in Roemenië gaande Titulescu's ontslag stemt Praag en Parijs wan trouwend. Mussolini gelooft niet in den eeuwigen vrede. Het verdere verloop van den Spaanschen burgeroorlog. De kwestie der coördinatiecom missie. De Roemeensche regeering heeft de meest bekende staatsman van het land, Titulescu, uitgestooten. Wat er in dat verre Balkanland precies gaande is, valt moeilijk te zeggen. Het is een constitutioneele monarchie en het heeft een parlement, dat uit twee kamers bestaat, maar het kies stelsel is er geheel op ingericht, de regeering steeds aan de volstrekte macht te helpen. De oppositioneele partijen, hoe groot hun aanhang ook moge zijn, hebben dan ook geen schijn van kans, zich te doen gelden. Titulescu leek in dit land een '136 45727 Fransch Russisch-Tsjechisch militaire verdrag. Tenslotte schijnt zijn francoophiele en pro-Russisch politiek in breede Roemeensche kringen, die prijs stellen op een goede verstandhouding met Duitschland op het oogenblik een van de groote afnemers van het land op verzet te zijn gestuit. De Roe meensche nationalistische beweging heeft haar afkeer van Titulescu's politiek in den laatsten tijd dan ook niet onder stoelen of banken gestoken. Zij ontzag zich daarbij niet zelfs haar toevlucht tot politieke excessen te nemen. De minister van Binnen landsche Zaken zou tegenover deze excessen een te slappe houding hebben aangenomen. Vandaar de crisis! Bij de oplossing van deze crisis heeft traditioneele politiek voorzetten en de banden met de Kleine Entente, Polen, Engeland, Rusland en met Frankrijk vooral, i.nauwer aanhalen. Uit de perscommentaren blijkt intusschen, dat Praag en Parijs zich nog in het geheel niet hebben laten geruststellen terwijl anderzijds Berlijn en Rome, hoewel zij niet zijn opgesomd, in het geheel geen teekenen van ontevreden heid geven De Italiaansche couranten hadden intusschen ook wel wat anders te doen, dan veel plaatsruimte te besteden aan de gebeurtenissen in Roemenië. Ter gelegenheid van de Italiaansche ma noeuvres te Avellino heeft Mussolini weer eens een redevoering afgestoken en dat is iets, waar de Italiaansche bladen menige kolom aan wijden. Zooals bij hem te doen gebruikelijk, zijn het wederom groote woorden geweest, die de duce gesproken heeft. In weinige uren zou het land Smil- lioen man kunnen mobiliseeren, ver kondigde hij. Dat is een weinig grootspraak, want tenslotte moeten er toch ook nog mannen overblijven die het economisch leven gaande houden, waarop dit leger van 8 millioen man zou komen te rusten. Maar als Mussolini tot zijn enthousiaste Italia nen spreekt, mag men zijn woorden nu eenmaal niet op het goudschaaltje der logica afwegen. Verder heeft de duce verteld, dat het nu liet streven moet zijn, den vrede zoo lang mogelijk te bewaren, maar dat het fascisme heeft afgerekend met het ideaal van den eeuwigen vrede. Wanneer men naar Spanje kijkt, zou men bijna geneigd zijn Mussolini gelijk te geven in zijn wantrouwen in de vredelievendheid van den mensch en zijïi gebrek aan hoop op een toe komst zonder oorlog. Daar wordt de burgeroorlog nog maar steeds in al zijn wreedheid voortgezet, zonder dat het een der partijen tot nog toe gelukt is, beslissende successen te boeken. Het stevigst schijnt er gevochten te worden in de omgeving van Iruti, waar de witten tot de uitvoering zijn overgegaan van hun dreigement de stad door een bombardement tol overgave te dwingen. Tot nog toe zijn zij daarin echter nog niet geslaagd. In de omgeving van Saragossa schijnen de roode troepen met succes te opereeren. Na een hevig offensief tegen Huesca, dat een gunstig verloop voor de volksfronters heet gehad te hebben, ziet de toestand er voor de witten te Saragossa ook inderdaad donker uit. Wel is de bezetting van de stad betrekkelijk sterk, maar deze schijnt er alle mogelijke moeite mee te hebben, de daar wonende arbeiders er onder te houden. Minder succes hebben de roode milities op Majorca, waarvan de hoofdstad Palma, ondanks hevige aanvallen van de vijandelijke troepen, nog steeds vast in handen der witten is. Eenzelfde bericht als uit Saragossa komt ook uit Se villa. Daar hebben de leiders der witten eveneens te kampen met een soort lijdelijk verzet der bevolking. Andalusië is een arme streek en de meeste Spanjaarden hebben hier dan ook hun hart aan het volksfront verpand, daar zij van de beloofde agrarische hervormingen groote voordeelen vooi zichzelf ver wachten. De witten beschikken over voldoende wapenen, maar krijgen over het algemeen een tekort aan manschappen. Dit zou wel eens van beslissende invloed op het verdere verloop van den oorlog kunnen zijn. Ten aanzien van de niet inmenging in Spaanscheaangelegenheden hebben de meeste daarvoor in aanmerking komende landen nu een wapenem bargo afgekondigd. Frankrijk heeft nu voorgesteld een coördinatie-com missie in te stellen, die de controle I over de juiste naleving van dit embargo op zich zou nemen. En het is Londen, dat de instelling van deze commissie zoo spoedig mogelijk wenscht. Indien mogelijk, zou men haar nog voor het einde der week bijeen willen roepen. Men wacht nu nog slechts op het antwoord van Duitschland. Uit Berlijn wordt nu vernomen, dat men in principe niet niet onwillig is het voorstel in over- stel in overweging te nemen, maar klaarblijkelijk koestert men te Berlijn wantrouwen in de oprechtheid van de Fransche bedoelingen. Dat kan men Berlijn intusschen niet kwalijk nemen. Het zijn juist de Fransche bladen va weer opnieuw Fransche ondanks zal men naam v bereid

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1