De Marokkanen. bleken geheel iets anders te zijn, dan een van de vele in Moskou op touw gezette reelameprocessen, die meestal eindigen met gratie voor de berouw volle zondaars. Aan alle zestien ver oordeelden is bet doodvonnis reeds voltrokken en Tomsky, de groote man van de Russische arbeiders organisaties, die door de aange klaagden was genoemd als een van de lieden, die ook van de samen zwering tegen bet leven van Slnlin had afgeweten, heeft zelfmoord ge pleegd. Waarlijk, revoluties eten bun eigen kinderen op.... Terwijl in Spanje witten en rooden voortgaan elkaar te vermoorden en van bet eens zoo schoone land een chaos te maken, richten de oogen van bet overige deel van Europa zich ineer en meer op Marokko, ile basis van waaruit generaal Frajaco opereert. Niet in de allerlaatste plaats, omdat de Madrileensche regeering de Moren tegen Franco tracht op te zetten en ook de Komintern de onrust onder de inheemsche bevolking probeert aan te wakkeren Dal moet op den duur leiden tot een A'larokkaanscb oproer. Eu wat moei daar dan uit voortvloeien? Karakteristiek in dit verband is de raad van een correspondent van de „News Chronicle" aan de Madrileen sche regeering. Zoodra er in Spaansch- Marokko troebelen uitbreken, zoo zegt deze correspondent, moet de regeering tc Madrid Frankrijk ver zoeken met zijn Afrikaansclie troepen de rust in de Spuansehe zone te herstellen. Hoe Italië en Duitschland wel op een dergelijken stap van Frankrijk zouden reageeren, vertelt de Engelsche journalist er belaas niet bij. In Spanje zelf is overigens in de afgejoopen week op militair gebied weinig voorgevallen. De toestand schijnt in een impasse geraakt te zijn, te zijn, tenminste voor het oogen- blik. Wel beweert de regeering in de verschillende steden, waai zij nog steeds meester zijn, niet meer geneigd tot wijken dan zij verscheidene weken geleden reeds was. Bovendien schijnen de witten thans een aanval op groote schaal voor te bereiden op Irun en San Sebastian. In bet geheel zit intussclieii nog weinig teekening, de beslissende slag blijft nog steeds uit en naar hfct er op het oogenblik uitziet, kan de alles vernietigende burgeroorlog nog wel weken voortduren, waarbij de vraag naar den overwinnaar dan nog ge heel open blijft. GEMEENTERAAD ST. MAARTENSDIJK, 25 Augustus '19S6. Voorzitter Burgemeester Mr. H. H. Schuller. Secretaris de heer J. E B. Meloen. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en beet de heeren welkom op deze vergadering, die thans in een rustiger omgeving is, dan de vorige vergadering Mij hoopt dat nog vele vergaderingen in deze rustige omgeving zonder veel vreemde gezichten zullen worden gehouden in liet belang van de ge meente St. Maartensdijk. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen. Naar aanleiding van de notulen wil wethouder Koopman twee dingen verklaren. Er is tweemaal in die vergadering zijn naam genoemd en het speet de heer op den Brouw dat spr. er niet was-- Wat betreft over ile werkverschaffing deze lijst wordt op de secretarie door den secretaris en Poot klaar gemankt en komt dan bij Burg. en Welh. ter tafel, wij doen daar dus niets meer aan. De heer Bout zou liever niet verder daarover spreken het gaal toch over de redactie van de notulen. Wethouder Koopman zegt recht te hebben zich te verdedigen. Wat betreft de helpster in de bewaarschool dat meisje is ook bij spr. geweest. Hij beeft (oen gezegd dat zij eerst eens met den secretaris daar over moest spreken, want die wist boe dit in de notulen was vastgelegd, daar er bij Burg. en Weth. was besproken om geen helpster meer er bij te nemen. Het meisje heeft gezegd ik wil toch in de school en daar zou niet voor betaald worden, hetgeen ook in de notulen staat. Er is nooit over geld gesproken en spr. heeft ook nooit gezegd tegen het meisje dat bet goed was, dal ze dit deed. De heer Bout merkt op dat het de vorige vergadering ook zoo is gezegd. Wethouder Quakkelaar zegt dat de burgemeester tegen die vrouw heeft gezegd dat als de wethouders het goed vinden, hij het ook goed vond. Toer. is ze hij spr. geweest en zij zeide dat Koopman het ook goed vond. Wethouder Koopman antwoordt dit niet gezegd te hebben. De heer op den Brouw zegt dat het juist is dat hel liern speet dat de heer Koopman er de vorige vergadering niet was, want dan bod u dit ook kunnen zeggen. Wat betreft de helpster in de bewaarschool, Burg. en Weth. hebben geen recht om een helpster te benoemen, maar ook niet om er geen te benoemen. Er waren twee 'helpsters, dus als er één afgaat moet er ook één bijkomen. Spr. zegt verder dat er ook in de vergadering is gesproken over het crisisgoed en hij had gaarne gezien dat de conclusie van deze bespreking in de notulen was opgenomen gewor den. Er was beloofd dat er een ver gadering zou plaats hebben en deze heeft nog niet plaats gehad.- De heer Nelisse zegt dat wethouder Quakkelaar beloofd heeft de bescheiden van het crisiscomité na te laten zien, maar dat is niet in de notulen op genomen en zou gaarne zien dat dit alsnog gebeurde Do voorzitter zou het crisiscomilé huilen den raad willen houden dit behoort thuis in de vergadering van liet crisiscomilé. De secretaris zegt dat hij in die vergadering gezegd heeft dit niet te zullen optoekeneu, omdat dit zaken zijn voor het crisiscomilé. Spr. liet het voor wat het was en heeft daarom ook niets opgenomen in de notulen. Wethouder Quakkelaar merkt op dit ook goedgevonden te hebben, het was niet hij té houden, want die vergadering was erg rumoerig. Er was beloofd een vergadering te houden maar later had spr dit niet noodig geacht, want wij hebben voor ons werk de Juliana medaille gehad eti als men daar nu tegen wil ageeren hem goed. Hij acht dit voldoende. De notulen worden hierna goed gekeurd. De notulen van de vergadering van de installatie van den nieuwen bur gemeester worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Eeniye missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbeslui ten. Van de Vereeniging van Ned. Gemeenten dat op de contributie voor 1937 10% korting wordt gegeven. Van J. van de Burght een verzoek om verlaging van woninghuur. Burg. en Weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek van M. P. van Gorsel om een gemeentewoning. Burg. en Weth. stellen voor haar op de lijst te plaatsen. De heer op den Brouw is daar legen omdat dit een wassen neus is op de lijst plaatsen, daar hier nimmer de hand aan wordt gehouden, want als er een woning leeg- komt zijn er drie of vier verzoeken en wordt er daar een uitgekozen en naar de lijst wordt niet gekeken. De voorzitter is er ook voor streng de hand te houden aan de lijst als deze er is. De heer Hage merkt op dat de heer op den Brouw wel eenigszins gelijk heeft, maar er wordt ogk ge keken naar den tinancieelen toestand van iemand die voor een gemeente woning in aan merking korn ten daarom is hetniet altijd mogelijk de lijst te volgen. Met alg. st. wordt besloten haar op de lijst te plaatsen. Van Ged. Staten goedkeuring van de gemeentehegrooting voor 1936. De heer Bout meent dat de secre taris wel een pluimpje toekomt voor de nette behandeling van de admini stratie zoodat deze begroeting zoo is goedgekeurd. De heer Hage zegt onder protest de goedkeuring van de begrooting te aanvaarden en enkele raadsleden zullen dit wel met hem eens zijn. De heer Nelisse merkt op dat dit wel verder onderzocht zal worden, wij zullen in hoo'ger beroep gaan. Aangeboden worden de gemeente- rekening over 1935 in ontvang op f 114088.98 en in uilgaaf op f 112696.60, alzoo een batig saldo van 1 1392.38 wat betreft den gewonen dienst en den kapitaaldienst in ontvang op f 30195.42 en in uitgaaf op 130180.52, alzoo een balig saldo van f 14.90. De rekening van het woningbedrijf in haten en lasten op f9080.40 en kapitaalsinkomsien en uitgaven op f 8556.56. De rekening van het weezen- armbestuur in ontvang op f 10992.17 en in uitgaaf dp f10509.715, alzoo een batig saldo van f482.455. Deze rekeningen worden vooronder zoek in handen gesteld van een raads commissie. Aan de orde komt ruiling van grond. De voorzitter zegt dat met de bouw van een nieuw kerkgebouw eenige moeilijkheden zijn gekomen betref fende de rooilijn. Nu kunnen echter door ruiling van grond deze moeilijk heden worden ondervangen en dan 'zal dit voor de gemeente een schade zijn van ongeveer D/2 M2. grond. De heer Langejan zegt de voorkant van het gebouw is mooi, maar aan de eene zijde dat is niet goed, daar komt die af heining weer schuin te staan en daar is spr. tegen. Dit ont siert, men moet trachten dit ook recht te houden en dit is geen be zwaar, want daar wordt de straat niet minder breed door. De voorzitter antwoordt dat de straat daar juist niet even breed is en door deze aanwijzing komt men tevens ook tot een straat van bijna 6 M. De heer Bout meent dat het ook wel recht kan komen als men de bestaande muur wegbreekt. De voorzitter antwoordt dat dit niet gaat, want daar slaat een regen- hak achter. De heer Langejan zou er voor zijn dat de afschutting recht kwam, want het gebouw wordt er mee ontsiert, hij is het in deze nimmer eens ge weest met den gemeente-opzichter, die daar meer van houdt om schuin te bouwen. De voorzitter meent als het zoo gedaan wordt dat als er eens aan ,de andere zijde van de Westvesl ge bouwd wordt, heide dan het gelag zouden betalen voor verbreeding van de straat, terwijl als het nu hier gebeurd, dit door één gedaan zou worden. Mij stelt voor om het adres nog aan te houden, daar men met het houwen van de kerk zelf door kan gaan, omdat dit geen bezwaar is en men eerst nog eens een kijkje gaat nemen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De voorzitter vraagt weth. Quak kelaar mededeeliug te doen omtrent de gemeenschappelijke regeling van de U.L.O.school te Tholen. Weth. Quakkelaar zegt dat er een vergadering is geweest van de ge meentebesturen uit het eiland met leden van Ged. Staten en daarin is medegedeeld dat de kosten zouden bedragen per leerling f 30. Er is toen nog geprobeerd'dit te halveeren, maar dat ging niet. Toen later de heeren van Ged Staten weg waren is men de zaak nog nader gaan bespreken en is er besloten om te bepalen 2/3 van de kosten per leerling te betalen Burg. en Welh. doen dan ook het voorstel om 2/3 in de kosten per leerling en per jaar te betalen aan de U. L. O. school te Tholen, welk voorstel met alg. stemmen wordt aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor een wijziging van de begrooting voor 1936 De heer Hage vraagt waar die f 40 voor de luchtbeschermingsdienst voor besteed zijn. De voorzitter antwoordt dat de kosten van de oefening zijn f 26 en nu hebben Burg. en Weth. dit gebracht op f 40, omdat men niet weet of er dit jaar nog een oefening gehouden zal worden. Metalg.stemmen wordt de wijziging goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer op den Brouw naar de geschiedenis van de stoep bij Meulstee. De voorzitter zegt dat het plan was de stoep niet op te ruimen maar nu is de stoep toch opgeruimd, maar wethouder Quakkelaar kan er meer van vertellen. Wethouder Quakkelaar zegt er is al veel over die stoep gesproken Meulstee is des avonds laat bij hem gekomen en heelt hem medegedeeld dat de stoep was weggebroken en hoe moet dat nu. Spr. heeft toen gezegd de andere morgen wel eens te komen zien. Nu is er gezegd dat ik opdracht had gegeven om die stoep op te ruimen, maar daar beslaat niets van. De voorzitter zegt dat het werk zou gebeuren tot de stoep van Meulstee en nu is die stoep toch afgebroken. Nu zegt de heer Quakkelaar geen opdracht gegeven te hebben terwijl spr. het gevraagd heeft aan Geluk de gemeentewerkman, die vertelde dat er gezegd is om de rest nu ook maar af te breken. Wethouder Quakkelaar zegt dat het absoluut onwaar is, hij heeft Geluk zelf niet gezien. Spr. zou willen vragen waarom er dan stoep- banden zijn overgebleven, daar van Oost toch de boel heeft uitgemeten. De voorzitter veronderstelt dat de heer van Oost wel gedacht zal hebben dat in de toekomst dit toch wel verbeterd zou moeten worden en toen maar tegelijk die banden besteld. Wethouder Quakkelaar zegt de stoep is eigendom van het pand, maar nu die stoep weg is, is die grond toch gemeentegrond en nu zou spr. willen vragen is dan de gemeente ook niet verplicht tot aan de muur van het pand te bestraten ook wil spr. er nog op wijzen dat er in de nol uien staat dat alle stoepen en heiningen in de Kaaistraut weg zouden gaan. De voorzitter merkt op dat dit in de notulen staat, maar in het plan van den heer van Oost slaat alle stoepen met uilzondering van die van Meulstee en dat is dus wel duidelijk. Op dat plan van de gemeente zal toch te werk moeten word. n gegaan en al staat er dan een losse zin in de notulen dat alle stoepen zullen worden opgeruimd, dat zegt dan niets omdat in het plan duidelijk de stoep van Meulstee is uitgesloten. De heer Nelisse meent dat men wat voorbarig is geweest en dat is nu goed afgeloopen, maar dat had de gemeente op hooge kosten kunnen komen. De heer Bout merkt op dat het des avonds omgetrokken is geworden. De voorzitter acht het ook wel logisch dat het opgeruimd wordt. De heer Hage meent dat het sop de kool niet waard is en acht het ook goed dat het opgeruimd is. Met alg. stemmen wordt besloten de stoep in orde te maken. De heer Bout zegt nu de Kaaistraat zoo goed verbeterd is wil hij nog wijzen up de blinden die aan de huizen hangen, die hangen nu zoo, dat men daar tegen loopt De heer Ilage meent dat hetgeen bezwaar is daar de Kaaistraat nu zoo breed is geworden, dat men niet op het trottoir behoeft le loopen De voorzitter merkt op dat als er ongelukken komen, dit voor rekening van de bewoners is, maar hij stelt voor de menschen aan te schrijven namens Burg. en Weth. en hun daarop te wijzen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De heer op den Brouw brengt dan weer naar voren dat nog geen reke ning en verantwoording is gedaan over de uitdeeling van het crisisgoed. Er is al herhaaldelijk beloofd maar er komt niets van. Hierover ontstaat weer een heele discussie en de voorzitter wijst er op dat dit thuis hoort in een vergade ring van het crisiscomité-en niet.in den openbaren raad. Het einde van de discussie is dat de voorzitter den lieer op den Brouw aanraadt als lid van het crisiscomité zich te wenden tot het Nat. Crisis- comité te Den Haag, die hem dan wel nadere inlichtingen zal verstrek ken wat er moet gebeuren. De heer op den Brouw zal dit doen en zal dan nog geen nader voorstel doen De heer Langejan wil de wethou ders nog eens wijzen op een besluit van den raad van Oct. 1935 betref fende de verbetering aan de Vijfzin nen dat is nog niet uitgevoerd. Daar zouden gemaakt worden betonnen paaltjes met een ijzeren staaf er door en dan ook is in Mei besloten een afsluiting te maken aan het land bij van Gorsel, dat is de laatste verga dering nog eens beloofd maar het is nog niet uitgevoerd. De voorzitter zegt dat dit de aan dacht van Burg. en Weth. heeft. De heer Langejan wijst ook op de stadsvaalt Deze is thans al voldoende hoog en als men daar nu eens een paar werklod&en opzet, dan kan dit terrein zoo gemaakt worden dat het bruikbaar wordt en dan van het najaar de peeslik er op brengen dan kan dit best nog iets voor de ge meente opbrengen. De voorzitter antwoordt dat dit ook de aandacht van B. en W. heeft. De heer Bout wijst er op dat in de Boschstraat enkele putten gelegd moeten worden De voorzitter zal dit ook bekijken. De heer Hage zegt dat hem opge vallen is dal de straatverlichting om elf uur pas uitging, terwijl er een raadsbesluit is dat dit om half elf moet gebeuren. De voorzitter zal zorgen dat daar de hand aan wordt gehouden. De heer Langejan zegt de aanschrij ving gezien te hebben aan de am bachtslui. Nu geniet de gemeente- opzichter van het werk provisie, hoe moet dit nu worden verstaan. De voorzitter antwoordt dat daar een regeling voor bestaal De heer Langejan zegt dat deze is voor groot werk, maar krijgt hij nu ook voor het kleine werk zijn provisie, want dan wordt dit een groot bedrag en wordt ook zoodoende zijn pensioen grooter. De voorzitter antwoordt dat het pensioen vastgesteld wordt naar een vast salaris. De heer Langejan zegt als de kleine ambtenaar vraagt om verhooging van salaris dan gaat het niet, maar nu wordt de heer van Oost meer gegeven, zoodat zijn salaris hooger wordt en ook zijn pensioen, terwijl hij reeds een rijk man is. Weth. Koopman antwoordt dat het zoo niet langer kon. De gemeente heeft 70 huizen, een groote scl een gemeentehuis en een toren, wordt maar steeds aan gewerkt der controle. Wij hebben onmog kennis van hetgeen gebeurt en wordt misbruik vari gemaakt en nu conlróle te krijgen hebben 1 en weth. dit gedacht te doen. I liet maar doen wat er moest gebei en men zag de rekening en dan men weer hoven de begroot in g dat.is nu uitgesloten. De heer Langejan merkte op hij burgemeester Polderman vro iedere ambachtsman een schrift en dan moest dat worden in gele en dan kon men toch ook zien er was gebeurd. Spr. heeft heta verkeerd gevonden dat dit is n laten. Weth. Koopman antwoordt d schrift ook niets beteekende kon dan wel zien wat er gehi was, maar men kon niet zien of goed of te veel had berekend zijn geen deskundigen. De heer Bout merkt op dat nu pas op den goeden weg is. De voorzitter antwoordt dat tróle noodig is en wij kunnen niet of iels f5 of f '10 te duur is. De heer Hage juicht ook toe dit is gekomen. Hierna sluiting. ichi in liet npe den r z tscl: di 1 ten ;eva im ree len loo at teg vloc bi ■SS SC.ll 1\ en, rnd wes hi Terwijl ons land zich opmaak onze Olympische overwinnaars Koningen en Koninginnen te vangen, gaat het wereld gehe onverbiddelijk verder. De Spaansche burgeroorlog wi steeds heftiger en de meest barbaar middelen worden gebruikt orn eigen landgenooten uit dit aard: leven te helpen. Giftbommen gasgranaten fluiten door het Spaan zwerk eu nut groote wreedheid verbittering gaat de strijd verdei De groote mogendheden ijvi met woorden voor het neutralili 1 beginsel doch hun belangen laten neutraliteit niet toe. 01' zij hek belang bij een overwinning van Volksfront (zooals 0 a. Rusland Frankrijk) of zij achten de zege de rebellen dringend noodzakelijk de eerste plaats Italië Duitschland, dit laatste land ecl indirect). Daarom zoeken zij naar de voudigste middelen om de zaak den langen baan te schuiven aan de neutraliteit zulke voorwaar te verhinden, dat langdurige on< handelingen hierover noodzake zijn, terwijl voor enkele landen voorwaarden volstrektonaannemc zijn. Bovendien zijn deze voorwaar volkomen logischWat heeft 1 aan een neutraliteitsbeginsel wann er zooveel mazen zijn, waard men kan heenglippen. Men In het aan de sancties tegen 11 gezien Desancliemogend heden heb nadeel en impopulariteit gewa zonder dat eenig resultaat worden verkregen. Want tali landen sloten zich er niet hij aai profiteerden orn rnet de Italiaans gunst ook matereele voordeelen behalen. Nu wordt bericht, dat de Ma kaansche troepen, die momentee rebellen steunen in hun aanval de Spaansche Regeering rumoi zouden worden. Hun soldij wc onregelmatig betaald. Gelijk in Giijze Oudheid zou men hen teg over het af en toe stagneeren de Ioonhetalingen, beloofd heb minder belangrijke plaatsjes te mo plunderen. Hoe onsympathiek ook aandoet, in liet wereldgebeu spelen zij geen rol van eenig gewi netzoomin het touristenhezoek bi grens van Spanje, waar men menschen tegen een laag tarief griezelen van hetgeen men Verrekijkers van den opstand gewaar worden. Dit is hoogstens ïeeken van de mate van degenen die de huidige generatie heelt bei en waaraan het zich moet zien ontworstelen. Erger voor de wereldevolutie ii neiging van de Rifstammen om onafhankelijk te maken. Hel zou onmogelijk zijn, dat Spaansch Maro zich als derde partij van Spanje gaan afscheiden om zich als standig Rijk te doen uitroepen Want dat zal hoogstwaarscbij niet in het kader van Musso passen De Duce heeft misschien bezwaar tegen opstanden in Marot Hetzelfde zou het geval kunnen met Berlijn. Maar dan zullen opstanden niet aan Marokko de ei onafhankelijkheid geven, maar zullen de gelegenheid openen Duitschland en Italië om zich Noord-Afrika te kunnen nestel ind ,eii lie ida es om lee itsj H( eq M

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2