J-AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT l-! ^BUITENLAP •r ■SÜSÏKUSa NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 28 Augustus 1936. No. 35 Vier en vijftigste jaargang idagsiXi rL37"Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters' naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 I e hand van Moskou vredesconferenties. ze te :oq z. 11 )D THOOLSCHE COURANT :l i Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel post f 1,(35 '15 ct. kosten. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. |,l urgemeester en Wethouders van ilen maken bekend, dat door hen helling is verleend van de bepa- en der Winkelsluitingswet voor andag 31 Augustus 193(5. )e winkels mogen op dien dag tot avonds 11 '/2 uur geopend zijn. "holen, 24 Augustus '1936. 10 '0 'li'' usland versterkt zijn leger. Duilsch- 'J d voelt zich daardoor gedwongen dienstplicht te verlengen, waar- ir de permanente effectieven van derde Hijk op ongeveer 1 millioen n worden gebracht, rankrijk, Polenen Tsjecho-Slowa- ■zijn reeds bezig zich op dctizelfden t te versterken. Japan wil zich de rkste vloot ter wereld bouwen, fl zoo gaat men maar door. Het ^lkt alles naar oorlog. hoort men dan eens een geluid vredes, dan blijkt het meestal valsch te zijn. Zoo ook nu weer. „Wereldbond van den Vrede" assemblement LJniversal pour la is ongeveer een jaar geleden irpolitici en vereetiigingen geslicht Ian 3 tot 6 September houdt deze id te Brussel een internationaal res. waaraan door delegaties van er dan veertig landen zal worden lgenomen Oogenschijnlijk spreekt en in deze RassemL>lement de Jest edele gezindheidversterking den Volkenbond, versterking van vredesgedachte. Maar er steekt een ft lerlje in het gras en het is dit 1 liertje, dat voor de Zwiterscbe eering aanleiding is geweest, de ssemblement geen vergunning te leenen haar congres in Genève houden, zooals oorspronkelijk de loeling was. De Wereldbond voor den vrede", zich a politiële noernt vele den zijn het inderdaad is in zen niets anders dan een instrument landen van de lilde Internationale. i eenvoudige bestudeering van de nen der leden, die zitting hebben de verschillende nationale comité's rt dit reeds. lm hij eigen land te blijven 'elaresse van de Nederlandsche lie van de Rassemblement is ra Manus, die in alle mogelijke uté's zitting heeft, waarin Moskou hand heeft En leest men het 'je eens verder door, dan sluit n op denzelfde namen, die men dl in de organen van de «Vrienden Ie Sovjet-Unie" en in de ge- i'iften van «Wuppertal Comité" het «Comité van Waakzaamheid an ti nationaal-socialislische in tel- ueelen", waarvan niemand anders retaris is dan de heer A. C. lo< 'lemans, een fanatiek en geslepen 1 linist. liet zijn altegaar Moskou- nnen en een aantal a-politieke dlectueelen, die zich voor het lan «etje van de Sovjets hebben laten nnen. 'wegingen, waarin de communisten touwtjes in handen hebben, ver- 'den uit den aard van de zaak communistische strijdhonden, iudien zoo'n beweging zich als ereldbond van den Vrede" presen- <t. Voor den werkeltjken vrede .OUfinen zij niets uitrichten, het is leiders slechts te doen om stem- te maken tegen fascistisch eerende staten, zooals Italië en tschJand. hun standpunt uit bezien rigens zeer begrijpelijk. Tragisch slechts, dat zij, die het werkelijk met den vrede meenen en van hen zijn lid van genoemden 'eldbond niet inzien, dat hun itc streven in deze Rassemblement een averechtsche uitwerking krijgt. De Anti-Fascistische communistische aan de touwtjes trekkers zijn slechts bezig Europa in twee vijandige kampen te deelen en wee ons werelddeel, indien zij hierin slagen en de massa's in beweging komen Het is het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat dit heeft ingezien en dan ook heeft bedankt voor de eer, deel te mogen nemen aan het Brusselsche Congres. Wanneer zal men ook elders tot dit goede inzicht komen Er is intusschen nog iets, dat naar aanleiding van het Congres van den Wereldbond voor den vrede" moet worden opgemerkt. Aan dit congres is reeds vooraf gegaan een massa-demonstratie in de Kransche hoofdstad, waaraan door honderdduizenden aanhangers van het Volksfront is deelgenomen. Ook Minister-President Blum nam daar het woord. Hij sprak opnieuw over de noodzakelijkheid, den Volkenbond te versterken. Dit instituut was weliswaar in de laatste zes maanden door harde klappen g?troffen, maar juist daaruit moest men een loei trekken. Eu deze belangrijke leer is: „De oorzaak van deze misstappen van den Volken bond was niet ontbrekende kracht, maar ontbrekende eensgezindheid". Dus was het van belang tot grootere eensgezindheid te geraken, en daaraan moest nu de Rassemblement mede werken. Het is moeilijk in te zien, waarom de mislukte acties van den. Volkenbond, juist op gebreken aan eensgezindheid moeten berusten. In de Abessijnsche aangelegenheid waren de groote Weslersche mogend heden het over het beslissend punt volkomen eens. Zij waren het er absoluut over eens Frankrijk en Engeland dat er niets mocht worden ondernomen, dat Mussolini tot den oorlog zou kunnen drijven. Juistdeze fundamenteele eensgezindheid ver hinderde maatregelen, die succes hadden kunnen brengen de mislukte Volkenbondsactie in deze kwestie is dus niet te wijten aan gebrek aan eensgezindheid. Wat er ontbrak is iets anders; het was de- wil, die ont brak ;de bereidvaardigheid allerisico's op zich te willen nemen. Van dezen wil, van deze bereidvaardigheid alleen hangt het af, of door de vredelievende volkeren en staten tegen de oorlogs zucht van anderen iets wordt onder nomen. Maar zelfs indien deze wil aan wezig is, kan men nog steeds niet zeggen en zeker op het oogenblik niet meer dat daarmede de vi ede is verzekerd. Zelfs dan zijn woorden als deze niet juist: «Het hangt van ons af, of de oorzaken, die tot oorlog kunnen leiden, weggenomen worden. De vrede hangt tragisch ge noeg slechts secundair af van de houding van degenen die hem willen, primair hangt hij er van af, of er anderen zijn, die hem niet willen, en van de houding van deze anderen. En dat is de zwakke zijde van alle vredes-demonstraties ook als zij niet onder communistische leiding staan in landen, waarvan vaststaat, dat ieder lid van de be volking den vrede wil. In een land als België behoeft geen Rassemble ment menschen te bekeeren. Andere landen zijn het, waarin dergelijke demonstraties zin zouden hebben juist in deze landen evenwel kunnen zij niet plaats vinden. Nu gelijken zij op een massa-demonstratie van antilopen, die er tegen prolesteeren door verscheurende dieren te worden opgevreten. Daarmede wordt niets bereikt. Ook panter en luipaard spelen bij deze kwestie een rol en zoolang zij zich niet voor een wereld bond voor vrede interresseeren, zien de dingen er nog precies eender uit als te voren. Onze handelsbetrekkingen met Italië. Stijgend goede renverkeer te Amsterdam en Rotterdam. Daardoor in het scheepvaartbedrijf afnemende werkloosheid. Vier Neder landers uit Duitschland uitge wezen. Dure reizen van Nederlandsche ministeis. Defensie-uitgaven voor Ned.- Indië verhoogd. Onmiddellijk na de opheffing van de sancties vertrok een delegatie uit Nederland naar Rome, om de handels betrekkingen tusschen beide landen te bespreken of desnoods in nieuwe banen te leiden. De oorlog tegen Abessynië had Italië echter dermate financieel uitgeput, dal van een vol komen hervatting der handelsbetrek kingen voor de inwerkingtreding van de sancties geen sprake meer kon zijn. Zelfs stelde Italië, waarmede Nederland een cleari'ngovereen komst heeft, den eisch, dat alle bestellingen door Nederland in Italië gedaan, vooruit bij een Italiaansche bank moesten worden betaald. De clearing- overeenkomst maakte een dergelijken eisch natuurlijk onmogelijk, zoodat in feite de besprekingen op een dood punt waren gekomen. Nochtans werden de onderhande lingen voortgezet, edoch zonder resultaat. Want dezen dagen worden ze volkomen uitgesteld om te worden hervat, zoodra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. De toestand is er dus na de lange besprekingen geen haar op verbeterd, Integendeel, zelfs slechter geworden, want de Italiaansche handelsdelegatie heeft verklaard, dat Italië, in den vervolge slechts die goederen zal invoeren, die het niet kan ontberen. Over de betalingen, heeft men in het geheel geen zekerheid kunnen krijgen, zoodat het thans zeer gevaarlijk is aan Italië een leverantie te doen, aangezien men niet weel, wanneer men betaald zal worden, terwijl men bovendien nog de kans loopt het volle koersverlies te moeten dragen. Wat de invoer van Italië naar Nederland betreft, hierin is natuurlijk geen verandering gekomen. De Nederland sche importeur stort zooals vóör de sancties het verschuldigde bedrag bij de clearing. De hoop in verschillende Neder- lansche klingen, dat na de sancties alles wel weer bij het oude zou komen, is voorgoed verkeken. Ondanks de strubbelingen in den handel met Italië, hebben deze toch niet kunnen beletten, dat het goede renverkeer ter zee van Amsterdam in de afgeloopeu maand ruim 75.000 ton grooter geweest is dan in Juni, ruim 100.000 ton grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Kleiner dan verleden jaar waren slechts de aanvoeren van plantaardige voortbrengselen en de verscheping van diverse voedings- en genotmid delen. Dit laatste is vooral veroorzaakt doordat veel minder koffie naar andere landen werd overgeladen, hetgeen geheel in overstemming is met het feit,dat men steeds meer zijn toevlucht gaat zoeken in surrogaten. Overigens is over alle linies het goederenverkeer te Amsterdam toe genomen. Voor een goed deel is dit te danken aan het houtseizoen in de zomermaanden vinden altijd groo tere houttransporten plaats en anderzijds aan de koortsachtige be drijvigheid, waarmede in de bewape- ningsfabrieken wordt gewerkt. Ook Rotterdam deelt uiteraard in deze tijdelijke opleving en zelfs sterker dan Amsterdam. In de afgeloopen maand is het goederenverkeer ter zee van Rotterdam bijna 900.000 ton grooter geweest dan in Juni en tevens bijna 900.000 grooter dan in de over eenkomstige maand van het vorige jaar. Een typisch verschijnsel is hier, dat juist de houtverschepingen in vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar ziju af genomen. Geheel in overeenstemming met deze opleving in hetscheepvaartbedrijf nam de werkloosheid in dit bedrijf in genoemde steden evenredig af. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden vier Duitschers wegens politieke activiteit uit ons land ver wijderd moesten worden. Van Duitsche zijde is toen verzocht deze uitwijzing op te schorten en nog eens een nader onderzoek in te stellen. Wellicht had ons Ministerie van Buitenlandsche Zakeu gevolg aan dit verzoek gegeven, ware het niet, dat Duitschland dreigde melde uitwijzing van vier willekeurige Nederlanders, indien niet aan genoemd verzoek voldaan werd. Onze Regeering was uit den aard van de zaak niet van zins onder bedreiging verdere besprekingen te voeren Dat kan men ook van geen regeering, die zich zelf respecteert, verwachten. Intusschen heeft de Duitsche re geering het niet bij tiaar bedreiging gelaten. Vier Nederlanders, die daartoe geen enkele aanleiding hebben gegeven te weten de heeren Ilcs, De Heer, Propagandaleider van de N. S B., Van Lith llarrebomee, redacteur van hetNederlandsch Persbureau te Berlijn en Peters,een bekend kunsthandelaar, is een verder verblijf op Duitsch grondgebied ontzegd. Natuurlijk heeft onze regeering door middel van H. M.'s gezant te Berlijn onmiddellijk tegen deze handeling, die in strijd is met alle bestaande verdragen, ge protesteerd. De ministers Gelissen en Deckers hebben in gezelschap van Dr. Hirsch- feldecn reis naar Finland ondernomen om de mogelijkheden van een uit breiding van onzen handel met dit land te bestudeeren. Deze reis is een duur grapje, zegt het „Utrechtsch Nieuwsblad" en vraagt zich af, of het toch al zoo dure diplomatiek en consulair apparaat, dat jaarlijks vele millioenen kost en tot welks taak ook behoort handelsinlichtingeii te geven, niet voldoende onze belangen kan waarnemen. Het is moeilijk hierover zonder verdere gegevens te oordeclen, maai de vraag lijkt hier wel op haar plaats of het daarnaast dan nog noodzakelijk is, dat twee ministers en een hoog ambtenaar op staatskosten een dure reis ondernemen, om een onderzoek in te steller-, dat eigenlijk tot de laak van onzen Finschen consul behoort. Ingediend is thans een wetsont werp tot verhooging der de/ensie- uitgaven voor Ned. Iudië. Deze ver- hoogiug beloopt iets meer dan 1 mil lioen gulden. In de eerste plaats wil men er thans toe overgaan de marine met klein materiaal te versterken, dus niet met nieuwe kruisers, maar met jagers en duikbooten. Ook de luchtvloot zal een versterking ondei- gaan, maar niet in die mate, als velen met het oog op den toestand in het Verre Oosten wel gewenscht zouden hebben. Eigenlijk moet de geheele Indische luchtvloot, die overwegend uit oud materiaal bestaat, vernieuwd worden. Maar de financiëele kwestie spreekt ook een woordje mede. In tusschen doet men, wat men kan en dat is tenminste reeds een IotTelijke onderneming. AANBESTEDING Namens Ged. Staten van Zeeland is aanbesteed Het herstellen van drie weg vakken op den weg TholenScherpenisse. Inschrijvers waren Jos Kindt en P. F. VVarrens Ossenisse f 22(570; P. Dees, Neuzen en Jos de Maegt Hontenisse f22580; J. Berhage Breda en P.Ligthart HoogeZwaluvve f22300; P. Broeken, Breda f 21500N. V. Mabuad, Willemstad f21278; Izak Zagasse en Zoon Koudekerke f 20900 J. Verheijke Ellewoutsdijk f20793; K. Lucasse Walsoorden f20600; L. WandelNieuwerkerken A. W. Wandel Oosterbeek f20200; J. H. v. d. Ven, Vlissingen f20108; N. V. Noord Ne derlandsche Wegenbouw, Harlingen f 19900C. Ver valer Go. Teteringen f 19440; A. Warrens Ossenisse f 19200. J. D. Jansen Golijnsplaat f18980; Lt Timmer Dordrecht f18970; J. lvuns; St. Maartensdijk f 18400 M. Andries- sen Scherpenisse en A. v. d. Werf, St. Maartensdijk f18400J. d. Ouden Zierikzee en W. v. d. Berg Bruinisse f18375; A. Westdorp, Stavenisse f 18300 en J. van Vossen St. Annaland f18090. Een goede en een slechte tijding uit Duitschland. Verdeelt Europa zich in twee kampen? Ook de Russische revolutie eet haar eigen kinderen op. - Een nieuwe haard van onrustMarokko. Duitschland heeft ongeveer tegelijker tijd het overige Europa een aange name verrassing en een teleurstelling bezorgd. Om met de aangename tijding te beginnen Duitschland heeft den uitvoer van wapens naar Spanje verboden en dat nug wel, terwijl de onderhandelingen met Madrid over het vastgehouden Duitsche vliegtuig nog steeds aan den gang zijn. Het embargo op wapenen is nu van kracht in Engeland, Frankrijk, Duitschland en Rusland, terwijl ook Italië en Portugal zich tot een embargo bereid hebben verklaard. Dat dit bericht speciaal in Londen groote voldoening opwekte, behoeft wel geen betoog. De Spaansche burger oorlog leverde en levert eigenlijk nog steeds gevaar op, dat Europa in twee kampen verdeeld wordtfascisten en nationaal socialisten eenerzijds en communisten anderzijds. Dit gevaar- is nu eenigermate bezworen. Wij zouden zeggen geheel bezworen, ware het niet, dat een andere tijding uit Duitschland op het tegendeel wijst. Wij meenen de verlenging van den diensttijd in het Derde Rijk vaneen tot twee jaren, waardoor de perma nente elïeetieven van Duitschland op ongeveer 1 millioen man worden ge bracht. De verlenging van den dienst tijd wordt door Berlijn gebaseerd op het communistische gevaar. Allerlei andere landen, Frankrijk en Polen b.v. waren reeds eerder bezig. De bewapeningswedstrijd beeft krankzinniger vormen aangenomen, dan iemand na de mislukking van de ontwapeningsconferentie had kunnen denkeu. Verschrikkelijk is de last, die de stalen voor deze krachtsinspanning op zich moeten laden. Men moet wel heilig overtuigd zijn van een komen den oorlog, wil men de middelen, die men elders zoo hard noodig heelt aan het leger spendeeren. Wat moet de inspanning, die b.v. Duitschland, dat toch reeds zoo sterk onder het gebrek aan deviezen gebukt gaat, op het oogenblik weer van zich vergt het land wel kosten En voor de andere staten, Rusland incluis, zijn de kosten der bewapening al even drukkend. Helaas schijnt deze weten schap de verdwaasde menschheid niet tot inkeer te kunnen brengen. De bom slaat op barsten en niemand, die er aan denkt hem te ontladen. De hemel beware Europa voor do ontploffing. Het proces tegen de leden van het TrotzkiZinovvjef—centrum is ge-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1