DAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ai CD 9 D E Ml NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN E rijdag 21 Augustus 1936. No. 34 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 e wijzigingen in de ïunregeling. a PUROL. THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal >0; met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,376, franco post ƒ1,65 -f- 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. REKENING. urgemeester en Wethouders van len maken hekend, dat de reke- en van inkomsten en uitgaven de. gemeente, het Gas-, Woning- Irugbedrijf heden aan den Raad overgelegd. rekeningen met alle daarbij jorende bescheiden worden van n af gedurende veertien dagen gemeentesecretarie voor een ieder lezing nedergelegd en in afschrift n betaling der kosten algemeen rijgbaar gesteld. tiolen, 15 Aug. 1936. 22 PUBLICATIEN. Gevonden voorwerpen eldstuk bij .1. Deurloo—Stoffels 1 Kindertasohje Politiebureau. I sleutels. ij rondschrijven van 31 Juli jl. J door den minister van Sociale m, mr. Slingenberg, ter kennis alle gemeentebesturen gebracht samenstel van maatregelen ke steunverleening en werkver- iffing". Deze circulaire betreft de haffing van den huurbijslag en verlagen van het standaardloon, rnaar de steun wordt berekend, iteraard heeft deze circnlaire in klooze kringen groote ongerust- verwekt. voorgestelde wijziging is een In 5ch gevolg van het wetsontwerp in de verlaging van sommige lasten, rbij een buurverlaging van 20% tl beoogd, doch dat nadat het on|ontwerp in de Tweede Kamer roote meerderheid was vervvor- door de regeering werd inge- ken. e regeering bleef evenwel bij haar dpunt, dat een huurverlaging, onderdeel van de aanpassings- liek, noodzakelijk was. Ging het per wetsontwerp, dan maar per ulaire. DU schijnt echter ook niet een leien dakje te gaan, want zoodra was de circulaire bekend le koppen werden bij elkaar ge en men zon op tegenmaat- ilen. p initiatief van sociaal-democra- N.V.V. en communistische gen worden protest-meetings •ganiseerd, terwijl de Wethouders Sociale Zaken der groote ge- mten te Amsterdam in conferentie r)C ;r. kwamen. In al deze gevallen d afkeuring tegen de voorgestelde nverlaging uitgesproken, idien men de steunverleening in rs uitgedrukt, komt men op een iddelde verlaging van 4 ofSgld. week. liet spreekt van zelf, dat dergelijke verlaging voor het groote gedeelte der gesteunden te dragen is. moderne arbeidersbond heeft onmiddellijk tot de regeering end en haar doen weten, dat er s meer van de inkomens der kloozen af kan en dat hetN.V.V. 'tegen een krachtige actie zou tten. imiddels is het N V.V. deze actie Is begonnen en heeft zij den kloozen, bewoners van Gemeente- ingen vereenigingswoningen, aan- iden, om nu reeds aan de ge- nte of aan het bestuur van hun ingbouwvereeniging mede te dat zij met I September 'eel minder huur zullen betalen de af te schaffen huurbijslag 'aagt. De particuliere huiseige- :n zullen wel moeten volgen, ïn zij niet in conilict met de ering komen. Natuurlijk zullen Je gevallen zijn, waarin wrijving taat, maar dan moet gezamenlijk 'leg worden gepleegd tusschen bond van huiseigenaren eener- zijds en een aparte commissie, door de moderne vakbeweging te benoemen anderzijds. In aansluiting op de actie, die de circulaire overal in den lande ont ketend heeft, is bet niet onmogelijk, I dat de regeeriugsmaatregelen worden teruggenomen. Maandagmorgen had de minister-president, dr. H. Colijn, bij afwezigheid van den minister van Sociale Zaken, een bespreking over de kwestie met de wethouders van Sociale Zaken der gemeenten Amster dam, Rotter Jam, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De wethouder van Sociale Zaken van Den Haag, de heer Buurman, was verhinderd aanwezig te zijn, doch namens hem woonde de Wet houder van Openbare Werken en Gemeentebedrijven, ir. Eeber, de bespreking hij. De conferentie, welke om half twaalf aanving en tot half twee duurde, had tot resultaat, dat de minister-president de inwerkingtreding van de wijzi gingen in de steunregeling veertien dagen opschortte, teneinde de kwestie nog eens met den minister van Sociale Zaken te bespreken. Dit uitstel doet vermoeden, dat de regeering voor de algemeene ver ontrustingen en protest uitlatingen is terug geschrikt en de oorspron kelijke wijziging wederom zal herzien of zelfs zal uitstellen. Dit laatste lijkt echter niet wel mogelijk, omdat een huurverlaging nu eenmaal in de lijn van de regeering ligt. In hoeverre zij echter aan de eischen der werkloozen tegemoet zal komen, laat zich nu nog niet be- oordeelen. Het wachten is dus op de bespreking, die dr. Colijn met zijn ambtsgenoot Slingenberg zal hebben. Het gevaar van overdrijving. Eere, wien eere toekomt, maar altijd op gepaste wijze. Triomfen voor Max Euwe. Het risico van vacanti-uitstapjes Prof. Nijland overleden. De steunverlaging uitgesteld. Niemand zal kunnen beweren, dat onze dames-zwemploeg in Berlijn niet veel heeft gepresteerd. Het tegendeel is waar, want in bijna alle zwem- finales, waaraan eenige Hollandsche dames deelnamen, sleepten diezelfde dames een overwinning in de wacht. Het mooie oogenblik was dan daar, dat onze driekleur omhoog ging en ons prachtige Wilhelmus, door de talrijke Nederlandsche toeschouwers beschroomd mede gezongen, gespeeld werd. De Nederlanders te Het lijn voelden zich op zulke oogenbliklcen Neder landers en waren daar met recht trotsch op. Ook Nederlanders, die zich niet de weelde konden veroor loven naar Berlijn te gaan, maar per radio de uitslagen vernamen, waren hoogst ingenomen met de prachtige prestaties van onze jeugdige landge- nooten. Tot zoo ver is alles nog begrijpelijk en zelfs is begrijpelijk, dat in de steden van inwoning der meisjes zich huldigingscommissies vormden om de meisjes een feestelijke ontvangst te bereiden. Maar nu komt het onbe grijpelijke. Ondanks de vele waarschuwingen van Karei Lotsy en andere hekend- heden uit de Olympische wereld, om de- huldiging toch zoo eenvoudig mogelijk te houden, heeft men die wijze raadgevingen in den wind ge slagen en is de huldiging uitgedijd tot een grootsche huldebetooging, waarop vele grootheden, die heel wat meer in hun mars hebben dan een Rie Mastenbroek, nog nooit hebben kun nen bogen. In deze overdrijving ligt natuurlijk een gevaar. Men moet al heel sterk in zijn schoenen staan, wil men daar de nadèelen niet van ondervinden. Helaas zijn ook onze zwemsters maar zwakke menschenkinderen, die tegen dergelijke huldeblijken niet bestand zijn. De onderlinge animositeit zal er niet geringer door worden en dit doet natuurlijk aan de prestaties af. Daarom, een eenvoudige huldiging is volkomen op haar plaats, maar zoo iets, als nu is voorgekomen, is beslist uit den booze. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Max Euwe, die in Nottingham aan het groote internationale schaaktour- nooi deelneemt, heeft de eerste ronde op meer dan schitterende wijze be ëindigd. Van de vijf te spelen partijen won hij er niet minder dan vier, terwijl er een remise werd. Zooging Euwe na de eerste week aan den kop met41/2 punt uit vijfgespeelde partijen. Werkelijk een prachtige prestatie, die schaakminnend Nederland op dejuiste waarde weet te schatten. Alhoewel de wereldkampioen nog eenige zware partijen moet spelen, o.a tegen zijn ouden rivaal Aljechin, die uiteraard alles op alles zal zetten, om van onzen landgenoot te winnen, zien we de uitslag toch vol vertrouwen tegemoet en zijn we er van overtuigd, dat al zal Einve niet op de eerste plaats eindigen, hij toch zeker een eervolle plaats inneemt. Nederlanders in den vreemdede een om te schaken, de ander voor plezier. Helaas Ioopen dergelijke plezierreisjes wel eens minder plezierig af, en dit maal werd Mr. Goseling het kind van de rekening. Mr. Goseling, die zich met zijn echtgenoote en eenige kennissen in Oostenrijk met vacantie bevond en per autobus een tocht over de Gross Glockener maakte, is Zaterdag het slachtoffer van een auto ongelijk ge worden, dat wonder boven wonder voor hem en zijn echtgenoote gelukkig is afgeloopen. Mr. Goseling werd niet gewond, zijn vrouw liep een kleine snij wonde boven het rechteroog op en mevrouw Marros slechts een uit wendige verwonding aan den rug. Het is voor de Nederlanders beter afgeloopen dan voor de Oostenrijkers, die tweedooden te betreuren hebben. Alhoewel de familie Goseling blij zal zijn, dat het zoo is afgeloopen, zal hun vacantie toch wel vergald zijn. Dezer dagen is na een langdurige ziekte overleden de bekende sterre kundige prof. dr. Albertus Antony Nijland, hoogleeraar aan de Utrecht- sche Universiteit en directeur van de Sterrewacht aldaar. Prof. Nijland, zou den 30on October 68 jaar zijn geworden. Helaas heelt hij dezen leeftijd niet mogen bereiken. Door populaire beschouwingen in courant en tijdschrift is deze sympathieke hoogleeraar in breeden kring hekend en geliefd geworden. De groote heteekenis van Nijland, is erkend door onze regeering en huitenlandsche regeeringen, die hem eerden met vele ridderorden. De circulaire van Minister Slingen berg aan de Nederlandsche gemeenten heeft nog steeds haar uitwerking niet gehad. Naar aanleiding van deze circulaire hadden de wethouders der groote gemeenten een conferentie met den minister-president, Colijn, waarbij het resultaat was, Hal de inwerkingtreding van de hesluiten twee weken werd uitgesteld, opdat de heer Golijn de kwestie nogeens met rinnister Slingenberg kon be spreken. In ieder geval heeft men nu in regeeringskringen twee weken den tijd om de kwestie nog eens rustig te overleggen, waarvan het resultaat dan wel zijn zal, dat de wijziging opnieuw wordt gewijzigd, volgens de alouderegelgeven en nemen. De witten aan de winnende hand. Wederzijdsche gruwel daden. De gifgassen doen hun intrede. De niet-inmenging op het doode punt. Trotzki is verontwaardigd. Japan, Mon golië en de Russische Goliath. Joden en Arabieien zijn on onverzoenlijk. Het groote treurspel in Spanje wordt voortgezet. Steeds sterker doet zich de druk der witten gevoelen, die bijna eiken dag nieuwe successen hoeken, zoodat het lot van Madrid aan een zijden draad hangt. Er loopen dan ook geruchten, dat verscheidene leden van de regeering de hoofdstad reeds hebben verlaten en de wijk hebben genomen naar Valencia, Jomdal de verbinding tus schen deze laatste stad en Madrid ieder oogenblik verbroken kan worden. De aan beide zijden bedreven gruweldaden nemen geen einde. Na de inneming van Badajoz hebben de witten een ware slachting aangericht onder de aanhangers van de regeering. Daar tegenover staat, dat de rooden thans aan het Guadarramafront ge bruik maken van traangashommen. Dit geschiedt hij aanvallen op den vijand. Van gifgassen zal men alleen voor verdedigingsdoeleinden maken... Verder weet een Fransch blad te vertellen, dat de rooden 1500 gijze laars, waaronder 800 vrouwen en kinderen, behoorende lot de Madri- leensche ai tistocralie, hebben opge sloten in het ammunitie-depot van Fontarahle. Metlot dezer ongelukkigen is niet twijfelachtig. Bij een over winning der witten zullen zij dooi de regeeringstroepen over de kling worden gejaagd, of wel zij zullen de lucht invliegen, wanneer het amrnu- nitie-depot door een granaat of bom van de aanvallers wordt getroffen. Dit zijn slechts enkele van de* gruwelen, welke Spanje op dit oogen- blik te aanschouwen geeft, doch die met honderden andere voorheelden zouden zijn aan le vullen. De kwestie van .niet-inmenging der groole mogendheden blijft met dat al een uiterst teer punt. Wel is waar wordt uit Londen oflicieel be kend gemaakt, dat tusschen Engeland en Frankrijk een volledig accoord is bereikt ten aanzien van een uit voerverbod van wapenen en ander oorlogstuig naar Spanje, doch dit heeft weinig te beteekenen, zoolang Duitschland en Italië niet eveneens tot dit accoord toetreden en hun reserves laten varen. Hoe hét Fransch-Engelsche accoord le rijmen valt met het bericht uit goede bron, dat in een week tijdste Bafcelona niet minder dan 19 Fransche militaire vliegtuigen zijn aangekomen, welke voorzien zijn van liet roo'de herkenningsteeken, dat wordt aangebracht op alle Spaansche regeeriflgsvliegluigen, kan hier beter in het midden worden gelaten. Der gelijke dingen maken het evenwel begrijpelijk, dat Duitschland'degelijke waarborgen eischt, dat alle mogend- heden, die zich tot niet inmenging verplichten, inderdaad een strikte neutraliteit zullen betrachten, hetgeen ook insluit, dat levering van wapenen, i ammunitie, enz. door particulieren moet worden verboden: Ook gelde lijke steun moet worden böiten- gesloten. Men kan dus wel zeggen, dat de j niet-inrnengings-kwestieophet oogen blik vrijwel op het doode punt is j gekomenen juist in dit kritieke I stadium van den strijd op Spaanschen bodem vormt dit een groot gevaar voor den algemeenen vrede. Ieder oogenblik kunnen de roode en de witte i sympathieën met elkaar in botsing komen en de Spaansche furie over Europa verbreiden. Geheel Rusland is vervuld van het onlangs ontdekte complot legen het huidige bewind, waarbij ZinowjefT, Kamoneff en Trotzki zouden zijn betrokken. Deze laatste heeft met verontwaardiging de beschuldiging van de hand gewezen, dat hij het complot op touw zou hebben gezel en dan nog wel met medewerking van de gehate „Gestapo"Hij kan zich gelukkig achten, dat hij veilig huilen Rusland zit en dus verstek zal laten gaan hij het proces, dat te Moskou wordt gevoerd en waarbij het wel weer niet malsch zal toegaan. Een keer te meer hebben de bol sjewistische bewind voerders den tegen hen gerichten slag tijdig weten af te weren Doch behalve met dit proces houdt de openbare meening zich ook in sterke mate bezig met den toestand in het Verre Oosten, want de moge lijkheid schijnt niet te zijn uitgesloten dat Japan weder het slaan van een onverwachten slag in Mongolië in den zin heeft, dat, naar men weet, tot de Russische invloedssfeer behoort. Dit vermoeden houdt verband met de herniewde activiteit van Japan in Noord China, welk gebied het thans tot eiken prijs besloten schijnt te zijn, onder den duirn te krijgen. Rusland slaat deze pogingen met wantrouwen gade, met het oog op het aangrenzende Mongolië. Waarschijnlijk evenwel zal Japan het niet zoo spoedig laten aan komen op een krachtproef met den Russischen Goliath. Het zal er onge twijfeld de voorkeur aan geven te wachten, tot Rusland elders in ver wikkelingen is geraakt, In Palestina staan Joden en Arabieren vijandiger tegenover elkaar, dan ooit. Zoo de Engelsche regeering al geneigd mocht zijn om, door bepaalde con cessies te doen aan de Arabieren, deze laatste te bewegen om den strijd althans voorlöoptg te staken, dan wordt haar dit vrijwel onmogelijk gemaakt door de Joden, üp een le Jeruzalem gehouden Joodsch congres werd verklaard, dat men zich zal verzetten „tegen eiken maatregel, die ten doel heeft, de Joodsche immigratie te beperken of te schorsen". Daar dit punt juist de voornaamste eisch van de Arabieren vormt, bestaat er in Palestina al even weinig kans op een vergelijk tusschen de beide vijandige partijen, als tusschen rooden en witten in Spanje. GEMEENTERAAD THOLEN, 14 Augustus 1936. Voorzitter Burgemeester Mr.*A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. Afwezig met kennisgeving de heeren Mo elk er en van Vessem. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergade ring worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelt voor om bij punt 3 der agenda bij te voegen ook voor gemeente ontvanger en veld wachter en hij punt 7 het woord erf| acht te veranderen in gebruik. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Ingekomen stukken Eenige missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbe sluiten en vaststelling van de rekening van de gemeente over 1934 en van de bedrijven. Een dankbetuiging van de schiet vereniging Koningin Wilhelmina voor het afstaan van het gymnastiek lokaal voor kamerschietoeleningen. Van den Commissaris der Koningin dat de burgemeester door H. M. de Koningin weer is herbenoemd. De voorzitter stelt voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder- v. d. Berge feliciteert namens de raad de voorzitter met zijn herbenoeming tot burgemeester en hoopt dat hem wijsheid en kracht

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1