m Als de Hop bloeit ^ONZE FEUILLETON De zeer snelle B wereld-evolutie. oenen, do sterkste luchtmacht ter wereld, 3Ü0U tot 5000 vliegtuigen tellend, meer dan 2000 tanks en een overvloed van zwaar en licht geschut en amunitie. Met deze macht achter zich kan Rusland zich veroorloven, als éénige openlijk zijn sympathie te verkondigen voor de regeeringspartij in Spanje, welker lotgevallen hel met meer belangstelling en ongei ustheid volgt, dan eenige andere mogendheid. Üit het Noord Oosten en het Zuid- Westen van Europa groeten de roode vaandels elkaar en werpen hun schaduwen over de rest van ons werelddeel.... Het internationaal wielercriterium te Bergen op Zoom op 15 Augustus a.s. We zullen onze lezers eens wat gaan vertellen over het op J5 Augus tus a.s. te houden wielercriterium te Bergen op Zoom. Het criterium zelt belooft een van de voornaamste sportgebeurtenissen te worden op wieier sport gebied. Zien we slechts even naar die renners van wie we reeds nu kunnen zeggen dat ze aan du start zullen verschijnen. Met zijn de welbekende Nederlanders Pijnenburg Wals Bellenaars Slaats; v. d. Ruit; Gebr. Valentijn Braspenning Jr.Lou de Groen Kees Nuyten; Commers; Struyts enz. enz. Ook België is buitengewoon goed vertegenwoordigd en zoo zullen we aan de start zien A. BillietJ. Wouters ;L Deurloo; M. RaasL. v. d. Bossche Grizelle Bunduel Terasge Cavé Rutz Braeckeveldtv. d. TemscheDeneef enz. enz. Verder M. Archambaud een der bekendste Fransche renners uit de Tour de Franpe M. BidotA. Mersch Luxemburg bekend uit de Ronde van Zwitserland en van Frankrijk kampioen van Luxemburg;de bekende Duitscher Kudof Wolkede Zwitser EgliMax Bulla de Oostenrijker; Prior de Italiaan. En dan zeker niet op de aller laatste plaats de Gebr. van SchendelTheo Middelkamp en A. Gijzen onze Nederlandsche vertegenwoordigers uit de Tour de Franpe. Men ziet dat het een groep is die er zijn mag. Om twee uur zal de wedstrijd een aanvang nemen, nadat de renners hun nummers zullen gehaald hebben in Hotel De Schelde en van daar naar het circuit vertrokken zijn met muziek. Het geheele circuit zal reeds des morgens worden afgezet. Voor de voorstellingsronde zal Burgemees ter Mr. Drs. Blom het startschot geven, terwijl de Bergsche oud wereldkampioen Antoine Mazairac daarna het officieele startschot lossen zal. De jury die met hel geheele par cours door eerr telefoon verbonden zal zijn bestaat uit vooraanstaanden op wielersportgebied onder eere Voorzitterschap van dhr. Adriaan Brasschaet. De regeling, men kan er van ver zekerd zijn, is tot in de puntjes ver zorgd, parkeer plaatsen die duidelijk worden aangegeven zullen er geplaatst worden, door middel van borden zal aangegeven worden hoe verder het doorgaand verkeer geregeld wordt. De toeschouwers zullen allen buitengewoon goede plaatsen krijgen en dank zij de telefoon verder ook op de hoogte blijven van den gehcelen strijd. iV 28) Naar hel Engelsch. Zij had tle brieven onderschept, die Noel Payne aan zijn vader ge schreven had, ter wille van zijn vrouw j en kindzij had ze door midden gescheurd en ze zóó weer teruggezon- den. Dit had zij gedaan, om zich zekerheid te verschaffen voorde positie van haar zoon. En zou dit meisje nu de dochter moeten wezen van Noel? „Laat ik eens met haar praten, James. Misschien als jij wegging en ons even alleen liet, dat zij mij wel de waarheid zou vertellen." „Dank je welIk laat dat nest niet uit mijn oogen gaan, tot ik haar aan de politie heb overgeleverd Gillian bood geen weerstand, maar liet zich bet huis binnenvoeren. De Squire sloot het venster, wees haar een stoel aan, helde en gaf den be diende, die verscheen, orders, dat hij onmiddellijk naar het dorp zou rijden cn een van de politie mee terug zou brengen De toestemming van Ged. Staten kwam binnen en extra treinen zullen op den dag van bet criterium loopen van VlissingfR en Breda. De belang stelling die zich uitslYekt tot de Zuid Mollandsche eilanden is enorm. 12 loketten zullen echter de be zoekers vlug kunnen doorlaten naar hun plaatsen, die echter al vroeg worden ingenomen natuurlijk, want om half twee zal over 20 ronden voor nieuwelingen en amateurs het kam pioenschap van Bergen op Zoom verreden worden. Voorst zullen in samenwerking met V V. V.dien dagfeestelijkheden worden georganiseerd en reeds nu staat het bijna vast dat een groot vuurwerk zal worden ontstoken. Bergen op Zoom wacht U dan ook allen op 15 Augustus a.s Het gaat monenteel erg hard in de ontwikkeling van de wereld ver houdingen. Het is een lawine gelijk* Toen 1 talie Abessynie den oorlog begon hoe lang lijkt dit alweer geleden verdeelde Europa zich in twee kampen, nl. de landen, die hel Italiuansche optreden ten strengste afkeurden en van welke landen Enge land de leiding had en de naties, die goede vrienden met Italië wilden blijven. Frankrijk zou het liefste zich alzijdig hebben gehouden, maar het werd gedwongen in het Eugelsche zog te varen door «le houding, welke hel de laatste jaren heeft aangenomen, n.l. het strijden voor de collectieve veiligheid rond den Volkenbond. Italië violeerde Volkenbondsbepalingen niemand zal zulks kunnen ontken nen en toen diende Parijs de consequenties van zijn na oorlogs politiek te aanvaarden, wilde het land niet geheel al uitgeschakeld worden. Nu heeft Frankrijk echter «le ge volgen ervan te aanvaarden. Want het gaat om de hegemonie in de Middellandsche Zee. Zal deze aan Frankrijk, aan Engeland of aan Italië toevallen? Aan Frankrijk zeer zeker niet meer; Engeland heeft in deze Zee slechts belang, waarheide doorgang naar het verre Oosten be treft. Concentreert Engeland zich meer en meer op den weg via de Kaap de Goede Hoop, dan zal ook de Middellandsehe Zee voor Albion niet meer zoo belangrijk zijn om er een oorlog voor te riskeeren. Dan is het voldoende om met Italië op goeden voet te staan en gezamelijk de wederzijdsche Middellansche Zee- belangen te behartigen. Daar ligt een knooppunt voor de samenwerking tnsschen bet Britsch Imperium en het wordende Raliaansche wereldrijk Spanje speelt hierbij een gewichtige rol, niet door Spanje's macht of groot heid, maar zuiver alleen door diens geografische ligging. Duilschland en Italië willen, dat de rebellen over winnen, terwijl Engeland ter wille van het midden-Europeesche blok de Spaansche fascisten in de kaart moet spelen al doet het dit met eenigen wrevel. Hel is zoo vreemd nog niet, dat Raliaansche vliegtuigen met munitie etc. naar Spanje onderweg waren; het is een teleurstelling voor Mussolini, dat enkele vliegtuigen juist een noodlanding hadden le doen op Fransch gebied, Frankrijk dat juist bolsjewistisch gericht is Hulp wordt in deze wereld nu eenmaal nimmer voor niets gegeven. „Zeg tegen Simpson, dat hij den dog-car met de merrie neemt, want later moet hij dun weer naar B trslow rijden. In het dorp zelf was geen gelegenheid, om overtreders van de wet te bergen die werden dan naar Rarslow gevoerd, een stadje dat een paar mijlen verwijderd lag van Eiken- zicht. „Gelukkig is ei morgen juist zitting," besloot tle Squire met een wrecdaardigcn blik naar Gillian. Het halfuurtje, dat nu volgde, was een onvergetelijk moment, zoowel in bet leven van het jonge meisje als in dal van Airs.'Chetwyn,voor wie het wel leek, of de doode uit haar graf was opgestaan. Eindelijk ging de deur open en lot verrassing van den Squire, ontsteltenis van Mrs. Chetwyn en onuitsprekelijke verlichting van Gillian trad niet alleen een agent binnen, maar ook Jim, in zijn flanellen pak en stroohoed. Zij vloog op van haar stoel en wierp zich in zijn armen met den kreet „O, Jim, Jim I Zeg jij hem toch eens, dat ik geen dievegge ben Ik heb waarlijk het medaillon niet ge stolen." Terwijl het gezelschapje van den pic-nic aan den lunch zat, herinnerde Jim zich ineens, dat hij een belang rijken brief voor den Squire vergeten Italië zal, al ontkent het land officieel met deze vlieggeschiedenis iets te maken te hebben gehad ter zijner tijd de tegenwaarde iucasseeren. In een Parijsche correspondentie aan het Alg. Hbl. wordt gezinspeeld op een vroegere aan Italië gegeven Spaansche belofte om de haven Port-Mahon op Minorca aan Italië af te slaan welke belofte ongetwijfeld zal worden ingelost zoodra de rebellen het heft in handen hebben gekregen. Port Mahon is voor Italië van zeer groote strategische .waarde, want door liet bezit van deze haven krijgt het een macht in de Middellandsehe Zee, welke bijna onaantastbaar mag worden genoemd. Door Mahon beheerscht het den zeeweg van Frankrijk naar diens Afrikaansche bezittingen, een der hoofdaders van het Fransche imperiale gebied Sardinië en Sicilië snijdt de Middellandsehe Zee in twee deelen, het Westelijke en het Oostelijke en deze afsnijditig wordt door Italië gecontroleerd. Malta, eertijds het machtscentrum in de Middellandsehe Zee, heeft als zoodanig afgedaan, hoofdzakelijk door de ontwikkeling van de snelvarende duikbooten en bet vliegtuig en door een en ander is Italië het leidende land in het Zuiden van Europa geworden. Dit kan niet worden ontkend Wil men met zijn voeten op den beganen grond blijven staan, dan moet met dit feit rekening gehouden worden. Frankrijk is teruggedrongen, kan in Spanje niets meer doen. Engeland legt zich toe op den weg rond Afrika en blijft verder goede maatjes en met Italië en met Duilschland en het zou ons niet verwonderen zooals wij reeds in een ander artikel hebben belicht wanneer Duilschland een deel der Portugeesche Afrikaansche koloniën zal worden aangeboden. Dit zou dan de officieele erkenning worden dat het Europeesche evenwicht op andere wijze zal worden gehandhaafd en waarhij hoofdzakelijk Frankrijk zal zijn uitgeschakeld. Frankrijk echter heeft dit zelf ge wild. Het Volksfront is voor het land te laat gekomen, want nu is de linksche Fransche Regeering een afstervings- symploon van' het oude regiem le midden van het zich verjongende Europeesche leven. Die doode loot zal worden afgesneden, gelijk het zelfde zal geschieden in Spanje. Laat ons hopen, dat het Spaansche voorbeeld niet zal behoeven te worden gevolgd en dat Frankrijk een burger oorlog zal weten te vermijden. Port Mahon zal binnenkort de ge storven Fransche hegemonie gedachte plechtig uitluiden. Wordt daar de Raliaansche vlag geheseben, dan moet Frankrijk buitengewoon handig ma noeuvreeren om niet tot een tweede rangsmogendheid af te dalen. THOLEN, 7 Augustus 1936. De laster tegen mr. A. J. van der Hoeven en tegen den Directeur van het Centraal verkoopkantoor van Mosselen. De laatste maanden zijn in een aantal bladen en wel van een richting van wie men nu geen afbraak zou mogen verwachten van overheids personen of instellingen, steeds be richten verschenen over handelingen van Besluurderen van het Centraal had le posten en zoodra de maaltijd afgeloopen was, had hij Helen verzocht hem een uur le xcuseeren. De ruïne, die het doel van den tocht uitmaakte, was slechts vier mijlen van Eikenzicht verwijderd dus kon hij in dien tijd makkelijk even naar huis gaan, den brief posten en dan terugkeeren. Toen hij op de oprijlaan was, zag hij daar den dog-car met den groorn en den agent en dit wekte natuurlijk zijn nieuwsgierigheid. Maar van den groom kreeg hij maar heel weinig le hooren, daar deze niet meer wist le vertellen dan het feit, dat de Squire een van de hoppluksters had gesnapt, die óf gestolen, óf opeen andere wijze de wet overtreden had, en dat hij de politie had laten halen. Hij voegde er bij, hoe Philips had gezegd, j dat de Squire wit zag van drift en dat het meisje doodelijk verschrikt j was. Zoodra ze het huis bereikten stuurde 1 hij den groom weg en liet zelve den agent in de bibliotheek. Hij was vast van plan geweest, na het diner een onderhoud te vragen met Mr. Payne en hem dan mee te deelen, dat hij onmogelijk zijn ver langens kon nakomen, wat betreft Helen maar om deze verklaring wat te verzachten, had hij gehoopt, dat 1 Verkoopkantoor voornoemd, die niet alleen overdreven, doch ook onwaar zijn- Dit is voor ons aanleiding geweest om in ons nummer van 17 Juli jI. de zaak uiteen te zetten zooals deze. werkelijk is. Wat de vorige weck in verschillende bladen is verschenen is zoo bezijden de waarheid en zoo lasterlijk, dat wij hierover geen woord zullen schrijven. Wij willen alleen dit zeggen, laten de personen die met dergelijke be richten aankomen nu eens conrele feiten noemen, niet insinueeren en iemand trachlen te belasteren. Met de modder waarmede zij weiden i worden ze zelf besmeurd. Het is hier de hetze van een groep j handelaren die, doordat de kweekers een vasten prijs voor hun mosselen j ontvangen, die kweekers niet meer j kunnen uitbuiten en daardoor hun t winst zien verkleinen. Dat zij uit j teleurstelling hierover den voorzitter en den directeur van bovenstaand verkoopkantoor aanvallen is niet juist en o.i. een bewijs dut deze heeren voelen wel zeer zwak te staan met hun eigen zaak. Ieder weldenkend mensch en dat zijn er zeer velen, zijn absoluut over tuigd van de volkomen eerlijkheid waarmede mr. A. J. vader Hoeven en het Bestuur met den Directeur de heer van Yervoort de zaken het Verkoopbureau betreffende, be hartigen in het belang van de kweekers, voor wie het Centraal Verkoopkantoor is opgericht. In memoriam C. Hollestelle. De heer P. J. Meertens schrijft aan de Middelb. ct. Op bijna zeventigjarige leeftijd is op 24 Juli 1.1. te Thulen geheel onverwachts overleden de heer G. Hollestelle, tot voor kort archivaris van Tholen Met een enkel woord dient deze verdienstelijke man ook hier ter plaatste herdat ht te worden. Cornelis Hollestelle was een zoon van Adriaan Hollestelle, die uit eeïi dag'oners gezin geboortig, als iongen het vee op de schorren bij Kals moest boeden en als^ongemun zijn brood verdiende als arbeider aan de dijken en op het veld, maar die zich door noeste inspanning en een buitenge wone aanleg omhoog wist te werken, en hot lot opzichter bij 's Rijks Waterstaat en lid der Provinciale Staten van Zeeland bracht. De thans overledene, dié aanvankelijk opzichter van de Waterstaat en's lands burger lijke openbare werken in Ned. Indiê was, bad van zijn vader diens zin voor de historie van zijn geboorteland geërfd. Na zijn terugkeer vestigde hij zich eveneens te Tholen, waar hij o.a archivaris der stad en der Nederd. Herv. Kerk was. In beide functies heeft hij tal van personen met raad en daad bijge staan en van voorlichting gediend. Bovendien vond hij gelegenheid, de vruchten van zijn studie in een aantal opstellen neer te leggen. Van deze noem ik zijn verhandeling over de Nederd. Herv. kerk van Tholen (Het Huis Oud en Nieuw, VIII, 1910) en de bijdragen die hij in het tijdschrift Sinte Geertruydtsbronne publiceerde De oude grensregeling tusschen Zee land en Noord-Brabant (I, 1924). De voormalige kapel te Tholen (II, 1925) Het Gloveniersgilde te Scherpenisse (IV, 1927). Het voormalige kasteel te Poortvliet (V, 1928). De geschiede nis der Thoolsche veren VI, 1929). De keur door Gravin Maria van Nassau 7Mrt J 594 aan het Cloveniers- Gillian hem dan misschien goed nieuws zou hebben meegedeeld aangaande haar al komst. Haar schoonheid zou ook een pleister op de wonde kunnen zijn maar dit was nu al een aller noodlottigst samentreffen Wat be- teekende deze scène En wat deed Gillian daar? Sussend legde hij even den arm om haar heen en wendde zich toen tot den Squire, die op datooganblik zóó driftig was, dat hij zich totaal niet bij machte voelde, om te spreken. „Er moet hier een vergissing in het spel wezen," zei Jim op eerbie digen, maar beslisten toon. „Wilt u mij ook zeggen, wat dit alles beduidt Stil, kindje, stilIk ken deze jongedame goed, «eir, maar ik begrijp niet, wat haar tegenwoordigheid hier beduidt." „Zoo Ken je baar goed Een vale tint verspreidde zich over het gelaat van den Squire, maar zijn slem klonk huiveringwekkend-kalm, toen hij voortging „Ik wensch je geluk met de keuze van zulk een vriendin, maar ik ver zeker je, dat hier geen vergissing in het spel is. Agent, neem dit meisje in hechtenis ik beschuldig haar van diefstal." De agent trad op Gillian toe en gilde te Scherpenisse geschon (VII, 1930). Iets over oude gebrui in de gilden te Thohn en omge\ (VII, 1930). Het voormalige kas te St. Maartensdijk (VIII, 1931), voormalige stad Reymerswale 1932XI, 1934). Naamsoorspron van plaatsen in het verdronken I van Zuid Beveland (XI, 1934). Vroe; leenen en verdronken land van 'L Beveland (XII, 1935). Het oproei Tholen in 1702 (XII, 1935XIII, 11 en andere. Uit deze opsomming, allerminst volledig is, blijkt Hollestelle's belangslellingin de ee plaats uitging naar het eiland Tin en het verdronken land van Z Beveland, waarvan de bevolking goeddeels in Tholen gevestigd h De oprichting van Sinte Geertrui bronne gaf hem de gelegenheid, resultaat van zijn oudheidkun onderzoekingen te publicceren. Hi» kwam hem zijn land-meetkun kennis herhaaldelijk van pas, verscheidene van zijn opstellen dan ook met door hem zelf gelekt schetskaartjes geïllustreerd. Afzon lijk gaf hij uitKaerte van 1 bevelant beoosten de Yersek Ee, deu jare 1530 (Tholen, 1897). Hollestelle, die ongehuwd is ge ven. was een eigenaardig, in zelf gekeerd man, die niet d voor iedereen open stond. Had echter eenmaal zijn vertrouwen wonnen, dan was hij de hulpv digheid zelf, en geen moeite was dan te veel. Tholen verliest in zijn plaatselijke historicus, de bc kers van de gemeentelijke en ke lijke archieven de man, op v medewerking nooit tevergeefs beroep werd gedaan. RIJKS POSTSP A AU BA N K Aan het postkantoor Tholen ei daaronder behoorende ambtsge werd gedurende de maand Juli i legd f 13475.39, terugbetaald f2581. Het laatste door dat kantoor gegeveD boekje draagt het num 15740 Uitslag van de wedvlucht jonge duiven vanuit Ciney (150! gehouden op 1 Aug. j.1. door de „De trouwe Duif", alhier. L'. Laban 1, 8. Ant. Baaij 2 A. de Jonge 3, 10. G. v. Lu ijk 4, J. Berrevoets 6, 11. F-. Nijs 9, I; le overduif. J. Vermeij 12. 21 Baaij Pz. 14. 18, 24. Jo v. Lu ijk 1(5, 19, 23. Ghr. de Korte 17, 22 Deelname 72 duiven. Gelost: 1.35. Aankomst Ie duif: 4 22.11. Laatste duif5.38.42. Uitslag van de wedvlucht voorde op 2 Aug. van de „Luchl| Tholen (afst. 70 km.) P. Blaas 1. P. van Beers 2, 11, 13, 14. M. Schot 4,10. A Rijn 5, 7, 15, 18. M. van Noort 9, 1( 17.19, B. Schot 8. Overduif A.Rijnl Gelost9.5. Aankomst: le duif 9.59.20. Laatste duif'10.9.58. Op uitnoodiging van de i missie van voorbereiding inzake kenhuisverpleging kwamen gisle middag bijeen de verschillende Gr Kruisbesluren van Tholen en Philipsland benevens de besturen diverse armbesturen. Burgemei Hanssens van Stavenisse leidde vergadering en gaf allereerst vei van hetgeen de commissie tot ni gedaan had, met als gevolg dal commissie in hare laatste bijeenki legde haar de hand op den arm „Raak haar niet aan viel Jin Toen Mr. Payne zijn woorden et herhaalde, trad de man nog naderbij, maar wéér wenkte Jim terug en sprak tot den Squire „Luister naar mij, sir. Zend man een oogenblik weg. Ik hi iets te zeggen en het lijkt mij i zooals het hoort, om familiezakt behandelen ir. zijn tegenwoordigh De Squire schudde het hoofd. „Ik ben ook niet van plan, om op dit oogenblik familiezake hespreken en ik kan mij niet v stellen, dat die iets zouden hel uitstaan metdit persoontje, je onder je bescherming neem heb er geen bezwaar tegen, om vertellen, dat ik haar vanmiddag op het terras zag ronddwalen eD ik even daarna een kostbaar meda uit bet étui miste, dat ik op had laten slaan gedurende een k afwezigheid uit het vertrek. Ge!u was ik nog net bijtijds, om de diev< te achterhalen en weer bezit te ne van mijn eigendom. En nu stuur ik haar in hechte meer heb ik niet te zeggen." (Wordt vervolg'!

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2