Waarin opgenomen de ierseksche en thoolsche courant ©BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 7 Augustus 1936. No. 32 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 )e lucht in THOOLSCHE COURANT it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd jndagsblad ƒ1,376, franco ir post ƒ1,65 45 ct. sp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Nederland, het land van de wereld- irmaarde K.L M. land van Parmen- er en andere beroemdheden, winnaar in de Londen-Melbourne-race, land tn Fokker.... heeft... gebrek aan iegers De reserve aan vliegtuigbestuurders in ons vaderland veel te gering, i behoeften van de civiele lucht- tart kunnen bij lange na niet ge- ikt worden, betgeen voornamelijk tastropliaal zou kunnen worden, geval de wereldbrand eens zou ntbranden en de gevleugelde strijd- issen stonden te wachten op ruiters, tai c ben sturen konden... Men moet dit euvel niet onder halten. Het kan een ernstige sta-in- e-weg vormen bij de uitbreiding in onze burgerluchtvaart. Bij elke sn tbreiding... gebrek aan vliegers, n Nederlandsche vliegers. Want nu reeds is er een nijpend ie kort aan verkeersvliegers, nu reeds erken er in dienst van onze nationale chtvaartmaatschappij, de Jv.L.M. uitenlandsche piloten, daar onze varen verkeersvliegers toch op tijd oeten worden afgelost, wil men jor afmattend overwerk geen on- lukken veroorzaken en alzoo het eroemde K.L.M.-devies „Safety first" irloochenen. Urn in de leemte te voorzien, moest ten buiteulandsche piloten tewerk ellen. Buiteulandsche piloten in het nd van Anthonie Fokker.... alleen milat er te weinig ervaren Neder- mdsche verkeerpiloten zijn Doch tevens een begrijpelijk iets, anneer men nagaat, hoeveel gelde- ke offers er gevergd worden van mand, wil hij leeren vliegen. En an is men nog slechts vlieger, doch og lang geen verkeersvlieger van ïteekenis en zou geen luchtvaart- ^atschappij zoo'n beginneling het ven van ettelijke passagiers toever- ouwen. Hoeveel tientallen guldens wel niet per lesuur en per vlieguur vraagd worden, is niet te beschrijven Vel beijvert de Nationale luchtvaart- hooi met haar bekwame leeraar- loten zich, om een en ander goed- loper te maken, doch „populair" ijn die prijzen nog geenszins, zelfs iet eens bereikbaar voor een gegoede liddenslanders-portemonaie. Men kan e Luchtvaartschool daarvan geens- ns een verwijt maken. Immers: oeveel kost niet het materiaal, hoe- tel kost niet de verzekering van het ven van den leeraar-piloot, hoeveel niet de eventueele breuk at alles kan men niet in guldens in kwartjes berekenen, dat loopt het papiergeldLes kan men leen krijgen, als men tevoren een lm stort voor eventueele kraakjes" n die som is niet malsch in den b igenwoordigen tijd Geld is dus een factor, die zoovele roomen van Hollandsche jongens i rook doet vervliegen, die zooveel oop tot luchtkasteelen reduceert... Vant waarlijk de belangstelling an de Nederlandsche jeugd voor de iclitvaart is niet minder dan in ndere landen Neem maar de steeds roeiende belangstelling van de „spes atria" voor het) zweefvliegen, die rachtige sport. En daarbij kost het arlijksch lidmaatschap van zoo'n weefvlieg-club toch minstens ook og f25.Dat is toch ook een som elds, die waarlijk niet iedere jongen ch heden ten dage kan veroorlooven. let zweefvliegen is echter een uit - lekend aanloopje voor den loopbaan an piloot; het thermische vliegen, ebruikmaken van opwind en wolken, an voor den piloot van groot belang ijn. In het motorlooze vliegtuig •ert men deze luchtstroomingen ennen en leert men, hoe men daar- an gebruik kan makenin het lotorvliegtuig weet men, wat zoo'n pwind, zoo'n rukwind beduidt en an kan men er rekening mede houden al heeft een en ander minder vat op het toestel, dan dat in een zweef toestel het geval is... Deze jongelui, die leden van zweefvliegclubs zijn, vormen een prachtig materiaal voor de opleiding tot piloot, tot verkeers vlieger. Maar..daartoeisgeld noodig! Geld, dat de jongeus zelf niet be zitten Fokker heeft zich onlangs over het gebrek aan een piloten-reserve uit gelaten en voorzag catastrophale gevolgen, wanneer niet tijdig maat regelen worden genomen. Stel, dat ons vaderland gewongen zou worden zich tegen buiteulandsche invallen te verdedigen, waar zijn dan de noodige vliegers, die de gevallene zouden kunnen vervangen, die- een uitbreiding van het luchlwapen moge lijk zouden maken?... Men ziet, welk een ongewenschle, om niet te zeggen hachelijke situatie zou kunnen ont staan Teneinde daarin nu te kunnen voorzien, heeft de beer Fokker de goede en bij uitstek-nationale gedachte gehad om een fonds te slichten, waarvoor hij al dadelijk een belangrijk bedrag schonk, dat ten doel zal hebben, een zeer groot aantal jongelui te vormen en piloten daaruit te kweeken. Bij vooufceur zal men natuurlijk die jongelui nemen, die de grondbeginselen van het vliegen reeds kennen en een zweefvliegbrevet A, B of G hebben (de G-zweefvliegers hebben reeds een thermische vlucht gemaakt). Een duizendtal piloten zullen in opleiding genomen moeten worden. Maar daarvoor is, zooals men begrijpen zal, aanvulling van dit fonds hard van noode en zal er eeu nationale daad moeten geschieden, waardoor het geld bijeenkomt! Aan de noodige liefhebbers, evengoed als aan het heilig vuur zal het niet ontbreken Moge onze traditioneele Neder landsche gemeenschapszin zich hierbij krachtig doen gelden Nederland zorgt voor de groote verrassing. De gouver neur van de Banque de France te Amsterdam. Het museum Boymans blijft buitenlandsche belangstelling hekken. - Het muisje met het staartje. Een ernstig ongeluk op de Lek. De Grondwetsherziening. Zaterdag dan zijn onder enorme belangstelling uit de geheele wereld de Olympische spelen te Berlijn plechtig geopend. De opmorsch dei- deelnemers uit 53 landen is weer achter den rug en de eerlijke strijd heeft een aanvang genomen. Uit „de lage landen bij de zee," met hun 8 millioen inwoners zijn een dikke 150 deelneemsters en deel nemers naar Berlijn getrokken, om daar de vaderlandsche driekleur hoog te houden, of beter: hoog te krijgen, d.w.z. aan de drie Olympische masten. Veel kansen op prijzen zijn onze dames en heeron niet gegeven, dit verwacht men trouwens ook niet. Voor ons gaat het meer om het sportief gebeuren, om het zich volledig „geven" in een eerlijken kamp. Daarom is het des te verheugender, dat iu de finale 100 en 200 meter juist een Nederlander op de derde plaats be slag wist te leggen, achter twee be roemde Amerikanen, maar vóór de grootsten der Europeanen Hiermee heeft Nederland zijn steentje tot de Olympische spelen bijgedragen. Zelfs meer dan dat. Want bet heeft verhinderd, dal de supprematie van de Amerikanen op de 100 en 200 meter volkomen was. Van Berlijn naar Amsterdam is in werkelijkheid een heele afstand, op papier slechts een gedacbteflits en dus niet aan tijd gebonden. De heer Labeyrie, gouverneur van de Banque de France te Parijs, gisteren nog de gast van den president van de Duilsche Rijksbank, dr. Schacht, zou U kunnen vertellen dat deze uitspraak inderdaad juist is, want hij heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan den president van de Nederlandsche Bank, Mr. L. J. A. Trip te Amsterdam, met wien hij een onderhoud heeft gehad, dat vrij geruimen tijd heeft geduurd. Naar men van ol'licieele zijde be weerde geldt het hier een belcefd- .heidsbezoek. Het is namelyk gebrui kelijk, dat de nieuwe gouverneur van de Banque de France zich aan de presidenten van de groole circulatie banken komt voorstellen. Natuurlijk kan het heel goed zijn, dat het bezoek inderdaad geen enkelen achtergrond heeft. Maar in Parijs doen hardnek kige geruchten de ronde, dat Labeyrie, op instagualie van Vincent Auriol, deu Franschen minister van Financiën, niet minder dan een heele reeks van internationale overeenkomsten op economisch en monetair gebied zou inleiden. In hoeverre de lekken in de Fransche ofiicieele kringen grooier zijn dan hier, is niet te beoordeelen, maar in ieder geval staat vast, dat er in Nederland nog niets van dergelijke overeenkomsten bekend is. Het Museum Boymans in Botterdam bezit en terecht. een wereld vermaardheid. Het museumgebouw, het resultaat van besprekingen tus- schen den architect en den museum directeur, is tot een monument ge worden, waarop vele buitenlandsche groote steden trots zouden kunnen zijn. Vooral in Zweden heeft het museum sterk de aandacht getrokken en men herinnert zich nog wei liet bezoek, dat Prins Eugen, eenige maanden geleden aan Rotterdam bracht. Ook Zondag is er weer een Zweedsch ge zelschap te Rotterdam aangekomen, om het museum in studie te nemen, liet gezelschap bestaat uil den directeur van het gemeente-museum te Lirids- köpping en twee architecten. Tijdens de bezoeken aan het museum, waarbij de heeren werden rondgeleid door den heer D. Hannema, directeur van hel museum Boymans, hebben de Zweden zich in buitengewoon waar- deerende woorden over de architec tonische en practische waarde van liet gebouw uitgelaten. Hiermee is voor de zooveelste maar bewezen,dat Rotterdam in het museum Boy mans werkelijk een „stuk" heeft, waarop het in alle opzichten trotsch kan zijn. De zaak van deGlaslabriek Leerdam is werkelijk een muisje met een staartje. Staart zou eigenlijk nog beter op zijn plaats zijn, aangezien de kwestie de Leerdammers nu al maan den bezig houdt. In Mei werd een plan tot reorga nisatie opgesteld dat voor Augustus al of niet zou worden uitgevoerd. De nieuwe groep nu. heeft verklaard, dat zij niet bereid is het plan van Mei 1930 uit te voeren. Aangezien echter de instandhouding van het bedrijf voor velen gewenscht is, heeft de nieuwe groep zich bereid verklaard een nieuwe naamlooze vennootschap „De Nederlandsche Glasfabriek" te stichten. Deze vennootschap zal het bedrijf van de glasfabriek Leerdam overnemen, zoodra de ministerieele verklaring van geen bezwaar op de statuten is verkregen. Hopenlijk is de kwestie hiermede nu definitief geregeld! Nabij Heliendoorn is dezer dagen het nationale kamp der Padvinders- vereeniging Nederland begonnen. Het kamp waaraan rond 1100 jongens en leiders deelnemen, werd bij het kamp vuur officieel geopend door den com missaris der Koningin Drenthe, mr. dr. R. H. baron de Vos>van Steen wijk, die voorzitter van den raad van toe zicht dezer padvindersvereeniging is. Gelegen in een ideaal oord, temidden van bosschen en heide, kan het kamp de deelnemers nog veel vreugde doen beleven. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur, heeft op de Lek, nabij bet fort 't Spoel bij Gulcmborg een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij drie per sonen om het leven zijn gekomen. De heer .f. Ulehake, hoofd van de openbare lagere school te E verdingen, was dien ochtend met zeven kinderen eenigen van. hemzelf en eenige logéljes in een ijzeren roeiboot op de Lek gaan varen. Toen zij, stroomopwaarts varende, buiten een krib kwamen, werd het vaartuig overvaren dooreen passeerende motorboot. De roeiboot sloeg om, waarbij alle inzittenden in de rivier terecht kwamen en ten gevolge waarvan er drie om het leven kwam, waaronder de heer Ulehake. De voorbereidingen voor de grond wetsherziening 1937zijn in vollen gang De regeeringsontwerpen zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend en de commissies zullen hun handen vol met werk hebben. Behoudens de drukpersvrijheid, die aanvankelijk ook ouder het mes moest, heeft de regeering de voor stellen van de commissies vrijwel gevolgd. De voorstellen, inzake wijzigingen aanvulling van de bepalingen be treffende het inkomen van de Kroon; wijziging en aanvulling van dc be palingen betreffende de schadeloos stelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer, enz. gaan onveranderd naar de commissies van de Tweede Kamer. Wel is de Kamer op reces, doch dit wil geenszins zeggen, dat de leden ervan kunnen genieten in een dolce far niente. aaaNif-J'.» Uit het Zuid-Westen weinig nieuws. Generaal Franco houdt zijn mond. Frankrijk zwaait den olijftak. Doe naar mijn woorden, maar.... Van com munist tot fascist. De schaduw van de roode vaan over Europa. Reeds meer dan twee weken duurt de burgeroorlog thans in Spanje zonder dat zich met eenige zekerheid laat voorspellen, welke van de beide partijen tenslotte de overhand zal behouden. Van de «overwinningen" die zoowel de witten als de rooden (zooals men de tegenstanders thans korlshalve noemt) zich geregeld toe dichten, is het beter, hier te zwijgen, omdat de nuchtere waarheid niet is te onderscheiden van de levendige Zuide lijk fantasie. Is Guadarrama nu werkelijk in het bezit van de witten, of niet Hier past het gezegde, dat eiken Spanjaard '.n den mond bestorven ligt(luien sabe?" (Wie weet?) Het eenige wat zich met vrijgroote zekerheid laat vaststellen is dat beide partijen elkaar zoo ongeveer in be dwang houden, terwijl de schaal nu eens naar de ëene, dan weer naar de andere zijde overslaat door plaatse lijke successen of succesjes de gewone krijgskans. Het feit alleen echter, dat de Spaansche regcering niet bij machte blijkt om de op standige beweging te dempen, geeft aanleiding tot toeneming van de be zorgdheid in de buitenlandsche diplo matieke kringen, waarop wij reeds wezen. Verschillende incidenten, al zijn deze tot dusverre niet uitgegroeid tot feilen van ernstigen aard, zijn weinig geschikt om deze onrust te doen verminderen. Zoo het feit, dat in generaal Mola's hoofdkwartier niet ontplofte, door regeeringsvliegtuigen geworpenbommen worden onderzocht om vast te stellen of deze van buiten landsche herkomst zijn. Niet zoozeer, omdat deze Spaansche krijgsman zijn Spaansche krijgsmakkers bij voorkeur in het zand ziet bijten door Spaansche bommen, welke Spaansche vliegers uit Spaansche vliegtuigen op Spaan- schen bodem laten vallen, maar om uit te maken of een of meer buiten landsche mogendheden zich indezen binnenlandscben Spaanschen strijd mengen door wapen leveranties aan de Spaansche regeering. Dan is er nog steeds de kwestie van de 1 taliaatische vliegtuigen te Tetoean. Generaal Franco wil er geen woord meer over uitlaten wat vermoedelijk de wijste weg is. Zijn chef van den staf deelde aan een correspondent van Havas mede, dat ze eenvoudig de Italiaansche onder danen in Spaansch Marokko kwamen afhalen, om haar naar veiliger oorden te voeren. Op de vraag, of' 't dan wel noodig was, dat zo daarvoor zoo zwaar bewapend waren, volgde de chef het voorbeeld van zijn generaal hij zei, dat hij niets aan zijn verklaring had toe te voegen... Tenslotte heeft het bericht eenig opzien gebaard, dat de officieren van de beide te Geuta aangekomen Duilsche oorlogsschepen een bezoek hebben gebracht aan generaal Franco, wat te Madrid begrijpelijkerwijze geen aangenamen indruk maakte. Vooral in Frankrijk blijft men waakzaam met het oog op eventueele internationale verwikkelingen. Gezien de politieke verwantschap tusschen de regeeringen te Parijs en te Madrid is het vermoeden gewettigd, dat deze bezorgdheid meer de roode dan de witte partij in Spanje geldt; het Fransche voorstel aan de andere groote mogendheden om ten aanzien van het Spaansche contlict het „hands olf!" toe te passen is waarschijnlijk ingegeven door de vrees, dat de witten méér hulp van hel buitenland (behalve van Frankrijk en Rusland) hebben te verwachten, dan de rooden. Maar, onverschillig welke de beweegredenen ook mogen zijn, die er aan ten grond slag liggen ieder weldenkende zal het Fransche voorstel toejuichen In Engeland schijnt het een sympathieke ontvangst te beurt te zijn gevallen. Italië heeft nog nietslosgelaten,waaruit zijn houding in deze aangelegenheid zou kunnen worden bepaald. Mussolini is dan ook met vacantie.... Duitschland. dat eveneneens is ge polst, zal voorloopig ook wel de kat uit de boom kijken, alvorens zich eenzijdig te binden. Merkwaardig in verband met den Franschen diplomatieken stap en teekenend voor een deel van de openbare meening in Frankrijk zelf is een uitlating van Doriot, vroeger vurig communist, thans... leider van een naar het fascisme overhellende volkspartij. Dit van het eene uiterste in het andere vervallen Kamerlid meendeineen redevoering deFransche regeering den wenk te moeten geven de Spanjaarden hun geschillen onder elkaar te laten uitvechten, zonder zich er in te mengen, daar de vonk van den Spaanschen opstand een oorlog zou kunnen ontketenen, die geheel Europa in vuur en vlam zou zetten, als Frankrijk geen strikte neutraliteit betrachtte en „ophield met wapenleveringen, bestemd voor de aanhangers van de Spaansche regeering, aan te moedigen, ondanks alle démentis van de Fransche regeering." Tegenover het vrij negatieve vredes- duifje, dat men te Parijs heeftopge laten, staat het positieve feit, dat de Sovjet-Unie zich met koortsachtige haast bewapent, omdat zij er vast van overtuigd is, dat een Europeesche oorlog niet meer is af te wenden en dat zij daarin onverbiddelijk zal worden meegesleept. Nu is Rusland misschen het land, dat zich in het betreffende geval het veiligste zal voelen met zijn leger van milli-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1