sGemeï" pl.m. 17000 KG. prima lucerne hooi •en inleiding overhel ontwcrp-regle- nent voor de polders en waterschap en in Zeeland. Spr. wees er op, dat de commissie reen stuk kon opmaken, dat men maar leeft over te schrijven. Want Zeeland elteen 360 polders en waterschappen, Ie buiteubeheeren en de interprovin- :iale en internationale waterschappen liet meegerekend, welke een groot iantal schakeeringen in omvang van lun ambtenarencorps en in de werk zaamheden van hun ambtenaren ver- oonen. Alleen de polder Walcheren •ii het waterschap Schouwen mogen iun eigen reglement vaststellen,en •oor de overige heelt de provincie orgvuldig uitgezocht, welke onder- rerpen zich geheel of gedeeltelijk eenden voor een algerneene regeling m welke ter regeling aan de polders noeten worden overgelaten. Een model voor een reglement is ■ereed, dat speciaal voor de kleinere elders dienstig zal zijn. Voor de grootere polders liggen de lOuwstolTen voor een ontwerp-regle- nent gereed en spr. is bereid zich net het ontwerpen van een model ilsnog te belasten. De commissie heeft icli op het standpunt gesteld, dat cheidsgerechten, commissies van be- oep e.d. geheel overbodig waren, de mbtenaar, die zich verongelijkt ge- loell, kan zich rechtstreeks tot het mbtenarengerecht wenden. Spr. wees er op dat als ambtenaar leschouwd worden zij, die benoemd ijn door bet bevoegde gezag, dat is lus in casu de vergadering van in- elanden. Mochten er nog polder- mbtenaren zijn, die niet door die ergadering zijn benoemd, dan Worde eze fout zoo spoedig mogelijk her leid. Spr. besprak dan verschillende lepalingen betredende de aanstelling, e schorsing, het ontslag, de bezol- igingsregeling, het wachtgeld, de liensttijden en de disciplinaire straffen )e vastgestelde voorschriften moeten an Ged. Staten worden ingezonden, nmmige zijn aan hunne goedkeuring udenvorpen, de andere moeten wor- en medegedeeld. Ged. Staten zullen vermoedelijk wel een aanmerking maken, zoo de re- eling hun wordt toegezonden ter ennisneming en voor zooveel noodig er goedkeuring. De vraag rijst echter het wellicht aanbeveling verdient, at liet bestuur van den Bond het iudel.dat thans zal worden vastgesteld an Ged. Staten inzendt met verzoek rn te mogen vernemen, of het aan- liding geeft tot opmerkingen en zoo 11, tot welke. Het komt spr. voor, dat het voor led. Staten gemakkelijker is dat. zij unne opmerkingen kunnen maken an de hand van één model in plaats an naar aanleiding van eenige hon- erden op dat model gebaseerde ver- rdeningen. Ook hier werden vragen gesteld ie door den inleider werden beant- oord. Bij de rondvraag was het de ommissaris der Koningin die het 'oord kreeg, waarbij deze dankte oor de welwillende woorden bij den anvang der vergadering tot hem ericht. Eenige jaren had spr. wegens fwezig zijn (ie vergadering van don iond niet bij kunnen .wonen, doch it jaar kon hij aanwezig zijn omdat ijn verlof reeds achter de rug was, n is het hem een voorrecht aanwezig i kunnen zijn. Het vraagstuk der Tertiaire wegen wam in de eerste plaats. De voorzitter eeft gewezen dat Tholen de toegangs- oort wordt genoemd van Zeeland, aarbij spr. hulde brengt aan het e ctieve gemeentebestuur van Tholen ie op voortvarende wijze de brug ver de Eendracht deed bouwen. Heden bereed spr. de groote toe- C| angsweg van Zeeland naar Bergen p Zoom, waarbij hij uitdrukking T nf van zijn groote dankbaarheid aan en B. Waterstaat voor den goeden «esland van dien weg. Spoedig zullen V ij in het bezit zijn van een nieuwe 1 - erbinding met Zeeland, als de ont- j orpen weg van SteenbergenZijpe ■i ereed zal zijn. Ook de secondaire k egen in de provincie laten weinig wenschen over. Het valt spr. steeds p dat de wegen in het buitenland m ver het algemeen lang zoo goed ,u kt zijn als die in ons land. Wat de tertiaire wegen betreft 'at Waterschappen en Gemeenten e hand aan den ploeg slaan en een -1 egin maken. Spr. wees er op dat r wel moeilijkheden zullen zijn ooral voor de kleine waterschappen (j( H gemeenten gezien de groote ver- Ij. lichtingen die zij reeds hebben, doch )(l ellicht dat hieraan is tegemoet te omen door het oprichten van weg kappen. Met aandacht heelt spr. Kennis enomen wat door graaf van Lynden 1 gezegd in zijn bespreking over ot ambtenaren reglement, spr. gaf in overweging deze voorstellen zoo mogelijk gedrukt aan alle polders en waterschappen rond te zenden en kan niet nalaten graaf van Lynden en de commissie dank te brengen voor hun werk. Spr. hoopt dat, waarvan de ongeveer •100 polders en waterschappen er slechts een 90-tal lid zijn van den bond, zij allen tot het lidmaatschap zullen toetreden. Tot sprekers leedwezen is het niet mogelijk den rijtoer dezen middag mede te maken en hij wenscht allen een prettigen middag toe. De voorzitter dankt den commissaris voor zijn opwekkende woorden, afge vaardigden van de Brabantschen en Z. llollandsche bond spraken nog, de heer W. Moelker voerde namens het gemeentebestuur van Tholen nog het woord, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot en de aanwezigen zich bij wed. M. J. Hoek aan een gezellige koffiemaaltijd, zetten waar men van de Thoolsche bot kon smullen. Na alloop werd langs tertiaire wegen naar Stavenisse gereden, waar men door het waterschap Stavenisse werd ontvangen, waarna men huis waarts keerde. Maandag kwam alhier aan een detachement Pontonniers sterk 3 officieren en 60 onderofficieren, kor poraals en manschappen onder bevel van le luitenant Bakker. Er was een militaire sleepboot een gecharterde sleepboot en eenige vaartuigen, die eenige weken op oefening uit waren. Tholen was het laatste punt waar oefeningen door de pontonniers wer den gehouden. Begonnen werd met het bouwen ^vati een brug over de Eendracht. Dinsdag kwam het 3e en 14e regt. infanterie uit Bergen op Zoom een voorbereidende oefening houden en werden de manschappen met varende pontons overgezet. Des avonds is voor proef hel laatste brugdeel ingevaren en vormde de brug de verbinding tusschen Zeeuw- sche en Brabantsche wal. Woensdag was de dag van de oefe ning. Des morgens ongeveer kwart voor acht werd het middenstuk van de brug ingevaren en was de verbin ding tusschen beide oevers weder hersteld. Nadat de troepen te Tholen waren aangekomen trad den oorlogstoestand in. Daarna kon de militaire oefening beginnen. Verondersteld werd dat een roode partij uit het Oosten was op gerukt, die door een blauwe partij op het eiland Tholen moest worden teruggedreven. Men hoorde de mitrailleurs ratelen en geweren knalden en ten ongeveer 1 uur was de oefening geëindigd. De troepen keerden naar Bergen op Zoom terug en de pontonniers begonnen de brug af te breken. Vanzelfsprekend heefteen en ander heel wat drukte alhier veroorzaakt, terwijl tal van zaken van de aanwe zigheid der militairen hebben gepro fiteerd. De Route van de derde Nederlandsche Scheldevlucht. In verband met het noodzakelijk feit, dat voor een goeden wedstrijd in de nauwkeurigheidsnavigatie de route, welke, de deelnemers aan de vlucht moeten vliegen, tot op het oogenblik van aanvang geheim moet blijven, is het ons niet mogelijk ge weest deze route van de morgen te houden derde Nederlandsche Schelde vlucht tevoren te publiceeren. Ook thans kunnen wij deze route nog niet bekend maken. Teneinde onze lezers in Zeeland echter in de gelegenheid te stellen te beoordelen of, en zoo ja waar, zij de deelnemende vliegtuigen een 25- tal zullen kunnen zien, laten wij hier in alfabetische volgorde de voor naamste plaatsen volgen, waarboven of waar in de buurt de deelnemers tusschen half drie uur des middags en halt zes ongeveer te verwachten zijn. ArnemuidenBorselenBrouwers haven Eikerzee Goes 's Heer- Arendkerke's Heer Hendrikskiude- renKats—KolijnsplaatKerkwerve —MiddelburgNoordgouweNoord- welleOuwerkerk—PoortvlietSta venisseSint MaartensdijkScherpe- nisseSchoreTholenTerneuzen- Vlake Vlissingen—Wilhelminadorp YersekeZierikzee. Nogmaals wijzen wij er op. Dit is geen vliegroute, die mag niet bekend gemaakt woiden. Uitslag Korfbalwedstrijden T.K.V. 25 Juli 1936 te Tholen. le pr. Die Gouwe I, Noordgouwe Dreischor. 2e pr. Volharding, lerseke. 3e pr. Velox, Dinteloord. 4e pr. Die Gouwe II, NoordgouweDreischor. 5e pr. T.K.V., Tholen. 0e pr. Velox, Lage Zwaluwe. 7e pr. S.S.S., Oolt- gensplaat. 8e pr. Blauw-Wit Roosen. daal. Voor de le prijs was door Mej- Wed. Hoek een kistje sigaren be schikbaar gesleld. Zaterdag j.1. speelde te St. Annaland. Thoolsche Boys 1 een competitiewedstrijd tegen W. H. S. I en won met 6—1 Thoolsche Boys II speelde hier tegen W.H.S. II gelijk 2—2. Sigarettenpapier. In het eiland Tholen schijnt nog steeds frauduleus ingevoerd sigaretten papier aanden man gebracht teworden Zoo is door de rijksamblenaren met behulp van den rijksveldwacht in beslag genomen bij L. J. B. en M.K.teSt. Annaland, resp. 44 en 43 boekjes, bij A. V. te St. Maartensdijk 24 boekjes en J. G. te Stavenisse p0 boekjes. Proces-verbaal is opgemaakt en het zulleii duie boekjes papier worden. POORTVLIET. De schietvereeni- ging Nederland Oranje alhier hield haar jaarlijksche huishoudelijke wed strijd waaraan 36schuttersdeelnamen. Het maximum aantal punten, dat behaald kon worden was 100. De schutters werden na alloop gerangschikt als volgt: le pr. Joh. v. d. Hoven 92 p. 2e pr. G. A. Sakko 92 p. 3e pr. J. Bolier 92 p. 4e pr. A. J. Dekker 91 p. 5e pr. P. Verburg 90 p. 0e pr. K. M. Kurvink 89 p. 7e pr. H. Poot 87 p. 8e pr. J. Krijger 80 p. 9e pr. G. J. Uijl 80 p. 10e pr. W. J. Gunter S6 p. 11e pr. G. Geuze 85 p. 12e pr. J. v. d. Velde 84 p. 13e pr. II. Uijl Jz. 83 p. 14e pr. K. J. v. d. Slikke 83 p. 15e pr. G. Beve lander 82 p. 16e pr. D. v. 't Hof 79 p. 17e pr. W. Kurvink 78 p. 18e pr. A. J. Kesteloo 78 p. 19e pr. D. Ver burg 77 p. 20e pr. J. Quist 77 p. 21e pr. J. M. Geuze 75 p. 22e pr. W. Bolier 74 p. 23e pr. G. J. Uijl 72 p. 24e pr. Jac. Anthonisse 72 p. 25e pr. H. v. d. Slikke 70 p. 20e pr. G. A. Goud zwaard 09 p. 27e pr. G. L. de Jonge 07 p. 28e pr. P. M. Kleppe 05 p. 29e pr. J. v. d. Slikke 02 p. 30e pr. C. v. As 02 p. 31e pr. H. OverbeekeOl p. 32e pr. B. A. Reeders 55 p. 33e pr. A. Verburg 53 p. 34e pr. II. Potter 44 p. 35e pr. D. Bijl 42 p. 36e pr. Job. Zuideweg 38 p. Dc prijzen bestaan uit luxe en huishoudelijke voorwerpen. Aan de huishoudelijke schietwed strijd der scbietvereeniging Nederland en Oranje was ook verbonden Vrije baan scherpe. Vrije baan K.S.O. Op de vrije baan scherp werd gebeurd f37.50, uitgekeerd werd 35% van den omzet, dus f 13.125 aan de hoogste 7 schutters van 97%, 6%, 5%, 4%, 3% en 1% en werden ge wonnen als volgtJ. Quaak S7 p. aan 9% is f3 375. 2e pr. K. J. v. d. Slikke 80 p. aan 7% is f2 025. 3e pr. W. J. Gunter 85 p. aan 6% is f2 25. 4e pr. C A. Sakko 84 p. aan 5% is f I.875. 5e pr. Joh. Krijger 82 p. aan 4"% is f 1.50. Oe pr. H. Poot 81 p. aan 3% is fl.125. 7e pr. J. Bolier 81 p. aan 1% is 0.375. Op vrije baan K.S.O. werd gebeurd f 15, uitgekeerd werd 4% van den omzet dus f0, aan de hoogste schut ters werd in prijzen uitgekeerd 10%, 9%, 7%, 6%, 4%, 3% en 1%. De prijzen werden gewonnen door G. A. Sakko 90 p. aan 10% is f 1.50. 2e pr. A. C. Sakko 89 p. aan 9% is f 1.35. 3e pr. J. Quist 88 p. aan 7% is f 1.05. 4e pr. M. A. Geuze 80 p. aan 0% is f0.90. 5e pr. H. Potter 85 p. aan 4% is f 0.60. Oe pr. H. Poot 84 p. aan 3% is f0.45. 7e pr. K. J. v. d. Slikke 83 p. aan 1% is f 0.15. Bij de gehouden prijsuitreiking der Scbietvereeniging Nederland en Oranje alhier in de zaal van dhr. W. .1. Gunter, sprak de voorz. H. Over- beeke allereerst eeri felicitatiewoord tot den eersten prijswinnaar dhr. J. v. d. Hoven, waarna hij de zilveren beker uitreikte. Toch, aldus spr. valt het niet te ontkennen, dat de prijs uitreiking, dit jaar onder gansch an dere omstandigheden geschiedt dan vorig jaar, daar een tot nu toe on bekend karakterloos iemand zich schuldig heeft gemaakt aan het minne, lage feit, te trachten te vernielen,, wat noodig was, en zoek te maken, dat aanwezig was tot het houden van onze wedstrijd. Gelukkig konden wij met hulpmiddelen ons behelpen, en een gelukkige vondst van eenige din gen, verlichtte voor ons de in het zicht zijnde onkosten. Na nog een opwekkend woord tot leden en bestuur, en een woord van dank aan allen voor de hulp werden de prijzen aan -de rechthebbenden uitgereikt. Alhier werd een schietoefening gehouden door het Vrijwillig Land stormkorps Motordienst, afd. Zeeland sectie Tholen, onder leiding van den sectie-commandant serg. Majoor In structeur, A. J. Kesteloo, mede in tegenwoordigheid van den afd. com mandant le luit. Persant Snoep. Er werd met wapen karabijn geschoten. Hierbij werd om een zilveren medaille geschoten welke aan K. J. v. d. Slikke werd toegekend, met 43 punten in 5 schoten. J. Moerland van Stavenisse reed des avonds 1 uur per rijwiel in de Stoofstraat, toen bij door de lichten van een auto werd verblind. Hij verminderde vaart, waardoor de per rijwiel achter hem rijdende A. Goudswaard tegen zijn rijwiel botste, en laatstgenoemde in den watergang terecht kwam. Gelukkig was er inde nabijheid hulp, die den drenkeling ge heel bemodderd op het droge bracht. Goudswaard kwam er met den schrik aj ST. MAARTENSDIJK. De vrouw- van G. H. alhier had het ongeluk van de trap te vallen waarbij zij een ernstige beenkneuzing opliep en naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden overgebracht. Het zoontje van D. F. R. K. had bij het vallen van de fiets het onge luk zijn rechterarm te breken, als gevolg waarvan heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Het zoontje van S. P. had het ongeluk van een rijdenden vracht auto te vallen. Meteen ernstige hoofd wonde moest het zich onder genees kundige behandeling stellen. De in het 2e kwartaal alhier ten bate van de „Macht van het Kleine" gehouden collecte heeft f59 opgebracht. ST. ANNALAND. xVanlappelveiling van Woensdag jl. Groep St. Anna land geveild 29975 Kg. gele eigen heimers f 2,50, blauwe idem f 2.50, drielingen en bonken 11 50. Groep Scherpenisse1530 Kg., blauwe eigenheimers f2.50. Alles per 100 Kg. De heer J. K. had het ongeluk hij hel smeren van een draaiende elec- trische waschmachine met zijn vinger bekneld te raken tusschen de raderen. De top werd gedeeltelijk van den vinger gerukt, zoodal hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. STAVENISSE Door droeve familie omstandigheden had de heer D. Wes- dorp alhier zijn ontslag genomen als Directeur van het fan farecorps D. E. S. Gelukkig is naar men verneemt het bestuur er in geslaagd iemand van elders te kunnen krijgen, die voortaan bij de oefeningen en repetities behulp zaam zal zijn. Daardoor is het blijven voortbestaan der verecniging weer verzekerd. ST. ANNALAND. Geslaagd is voor het eind-examen aan de M.T. S. te Dordrecht den lieer W. W. Odink, geboren alhier. De vrouw van J. van Oudenaarde had het ongeluk bij het afstappen van de fiets, te vallen en haar been te breken. ONDERWIJS Te Dreda slaagde voor het M.U.L.O. diploma A A. J. v. d. Stel, Tholen, voor diploma B J. J. GarolSt. Maar tensdijk, C. J. Hartog Scherpenisse. Geslaagd te Breda voor het U. L. O.dipluma B E. J. S. M. Hans- sens, St. Annaland. Te Breda slaagde voor het M.U.L.O diploma B J. A. de Korte, Tholen, J. W. Zachariasse Stavenisse, voor diploma A: M. K. de Wilde, Oud-Vossemeer. De heer J. A. Rijnberg geboortig van St. Maartensdijk thans onderwijzer aan de U.L.O. school te Schoonhoven slaagde dezer dagen voor dê akte Duitscli L.O. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 2430Juli 1936. Overleden A. Jansen, 57 j. echtg. van G. van Boven. Collecte Blinden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, te werk gesleld in de bekende Inrichting, Plantage Midden laan 64 te Amsterdam, De Vereeni- ging streeft er naar den blinden in staal te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschpapelijk leven te kun nen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een be scheiden loon uitbetaald, waardoor zij in slaat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereenigingbeschikt levens over een Internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uit- keeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Ver eeniging hoopt dat de inwoners van Oud Vossemeer met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer dagen wordt de collecte gehouden. De strijd in Spanje. Afwisselend wordt er in Spanje gestreden. Momenteel hebben de re- hellen enkele tegenslagen te boeken. Om den aanval op Madrid af te leiden, zijn de regee ri n gstroepen in het Noorden heitiger opgetreden en met een aanvankelijk succes. In verschil lende plaatsen, zooals in Saragossa, een der belangrijke Spaansche knoop punten, zijn de rebellen terugge drongen. Volgens het hoofdkwartier der opstandelingen, dat te Burgos in liet Noorden gevestigd is, gelden het hier. nog slechts operaties in een voorbereidend stadium. De beslissing moet om en bij Madrid vallen. In Oviedo hebben de roode arbeiders troepen ongeveer 15000 nationalisten omsingelddoor het slechte weer kon men niet met vliegtuigen ope reeren. Verder wordt vermeldt, dat de rebellen, opgesloten in de kazernes te Loyola, in de huurt van San Se- bastian zich hebben overgegeven. Toch blijft het nieuws vaag en onbe trouwbaar. Onze Regeering over weegt het zenden van een K.L.M.- vliegtuig naar Madrid teneinde de Nederlanders, die zich daar nog ophouden en in de eerste plaats vrouwen en kinderen, naar Neder- laud over te brengen. Men is in Schiphol gereed om direct te kunnen vertrekken, wanneer de Regeering bet sein er toe geeft. KERKNIEUWS. ZONDAG 2 AUGUSTUS 1930. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2 30ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 0 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur. nam. 2.30 en 's avonds 0.30 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen 's Avonds 5 uur ds. G B. Burger. Ned. Herv. Pred. te Bergen op Zoom1 POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.20 en nam. 2.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. v. d. Weg te Oudewater. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en s avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Oosten burg te Gouderak. Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. llerv. Kerk voorm. 10 30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de heer Wijnne uit Oldebroek. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 1030 ds. de Bres, doopsbed. en 's avonds 0.30 ds. Oostenburg te Gouderak. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 0.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Oostenburg van Gouderak en nam. 3 uur ds. Kraaij. Bed. II. Doop. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 0.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. van Eist Voorm. Bed. H. A. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 31 Juli 1930. Roomboter f 0.78 per pond. Boerenboler f 0.73 Eieren f 3.50 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Juli Graden C. Zaterdag 25 18,4 Zondag 20 18,4 Maandag 27 18,2 Dinsdag 28 18,2 Woensdag 29 18,4 Donderdag 30 18,4 Vrijdag 31 18,3 TE KOOP Zoowel de geheele partij als per 1000 KG. te verkrijgen. 12 45071 N. v. d. MAAS, Brugstraat 10, Tholen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3