VAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT m NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN a Vrijdag 31 Juli 1936. No. 31 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 blad verschijnt eiken ïjdag. Prijs per kwartaal ,80; met Geïllustreerd ïdagshlad f 1,375, franco post '1,(55 15 ct. kosten. THOOLSCHE COURANT Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Jurgemeester en Wethouders van olen maken bekend, dat tegen nderdag6 Augustus a.s. gelegenheid taat tot aangifte voor ruiming van aatpulten. n den voormiddag van dien dag len scherven enz. door den reini- sdienst worden opgehaald. \angiften te bezorgen in de brie- ibus van het Gemeentehuis, rholen, 30 Juli 1936. 12 Gevonden voorwerpen deren centuur Vischstraat 8. Por- nonnaie met inhoud, huissleutel. Te bekomen politiebureau De K. N. S. M. zendt schepen naar Spanje om Ne derlanders af te halen. - De eerste Nederlandsche deelne mers Maandag te Berlijn har telijk verwelkomd. - Een tra gisch ongeluk. - Onze handel met Italië. - Is de maiscultuur in Nederland mogelijk Reeds van het begin van den op- ind in Spanje af, is de Nedprland- ïe consul te Barcelona, de heer .ubanton, een en al werkzaamheid vveest, om de Nedei landers, welke :h te Barcelona bevonden, heelhuids ar huis te krijgen. Verschillende den heeft hij zich met de grootste )üite telegrafisch in verbinding ge ld met het Ministerie vaii Buiten- idsclie Zaken, om hulp te krijgen. >k dezer dagen weer heeft hij zich t dit ministerie in verbinding ge ld, met het verzoek eeriige schepen ar bedreigde plaatsen te sturen en aldaar wonende Nederlanders af halen. In verband hiermee heeft Nederlandsche regeering zich ge- rad tol de K.N.S.M. met het ver- ek eenige schepen naar Spanje te nden, met het gevolg, dat de Aga- imnon zich naar Barcelona begeven sft en de Tiberius naar Malaga. Het is te hopen, dat de schepen j op tijd op de bedreigde plaatsen len arriveeren. Maandag zijn de eerste Nederland- Ie deelnemers aan de Xle Olym- iche Spelen te Berlijn aangekomen. i waren de wielrijders en de deol- mers aan den vijfkamp. Gekleed het Olympisch tenue maakten de iderlanders een buitengewoon vlot- n indruk. Zij werden dan ook door izenden kijklustige Berlijners har- ijk toegejuicht. Uit het Nederland- he kamp waren aanwezig de heeren )tsy, graaf van Limburg Stirum en Ie andere autoriteiten. Het was slechts een kleine groep 27 Nederlanders welke Maan- ig te Berlijn aankwam. Maar VVoeus- g is de rest, ongeveer 175 man, 'olgd. Weer verdrongen zich de irlijners om de Nederlandschesport- iden te verwelkomen. Onze beste 'ïischen vergezellen deze jongens meisjes, die de kleur van onze ag te Berlijn moeten hooghouden. Vaak gebeuren erin het dagelij ksch even dingen, waarvan men zich fvraagt, hoe deze „überhaupt" mo- jelijlc zijn. Een dergelijk iets heeft •ondag te Sassenheim plaats heeft eb ad. Een ongeveer 50-jarige inwo- er van deze plaats vond zijn weg ersperd door een neergelaten spoor- oom. Of de man nu haast had of iet van zins was te wachten, is niet ekend. Maar ondanks de waarschu- ing van den baanwachter, klom de nun over de hoornen heen, met het 'oodlottig gevolg, dat hij door deh angsrijdenden trein werd gegrepen n op slag gedood. Bit tragisch lot heeft de man geheel IJtn zich zelf te danken. In plaats an zich aan de waarschuwing van den baanwachter te houden, heeft hij deze volkomen in den wind geslagen. De onverantwoordelijkheid van deze daad is wel zeer kenschetsend Het is al weer drie jaar geleden, sinds Krishnamurti voor de laatste maal het Sterkamp te Ommen bezocht. Wel hebben er gedurende deze drie jaren samenkomsten plaats gevonden, maar deze mochten zich toch niet in een zoodanige belangstelling als anders verheugen. Nu is Krishnamurti weer naar Ommen opgetrokken en de belangstelling was uiteraard ouder zijn belijders groot. Ruim 25 natio naliteiten zijn momenteel te Ommen vertegenwoordigd, om naar de rede voeringen van hun leider te luisteren. Helaas is het weer niet op hun hand, want van het oogenblik van aankomst al hebben de deelnemers nog geen droog weer gehad, met het gevolg, dat verschillende samenkomsten in de open lucht moesten worden uit gesteld. Nu de sancties tegen Italië zijn opgeheven, zou men allicht verwacht hebben, dat het met den handel op dit land weer wat beter zou vlotten. Dit is echter geenszins het geval. Zooals bekend heeft ons land met Italië een clearing-overeenkomst. Alle betalingen aan Italië moeten dus over de clearing loopen. In Italië is dezer dagen echter een decreet uitgevaardigd waarin bepaald wordt, dat alle leve ranties, welke door Italië aan het buitenland worden gedaan, van te voren bij een Italiaansche bank moe ten worden betaald. In verband rnet de gesloten clearing-overeenkomst is dit natuurlijk niet mogelijk. Deze kwestie, die voor de Italiaan sche exporteurs nadeeliger is dan voor de Nederlandsche importeurs, kan misschien nog worden geregeld. In elk geval bevindt zich momenteel te Rome een Nederlandsche delegatie, welke over de handelsbelangen be sprekingen voert. Op vragen van het Tweede Kamer lid Louwes over de mogelijkheid van de maiscultuur in Nederland, heeft de Minister van Landbouw en Vis- scherij zeer welwillend geantwoord. Met den heer Louwes is de Minister van meening, dat de maiscultuur hier te lande zeer wel mogelijk is. Aangezien voor de verbouwing van maïs veel lichte arbeid noodig is, zou dit ten goede komen aan de arbeids- verdeeling. Aangezien echter de maïs- culluur in ons land ten achter staat bij andere landen, zou er een teelt premie moeten worden toegestaan. Van het verdere onderzoek zal het afhangen of de maiscultuur in Neder land inderdaad een feit wordt. Spanje nog in het teeken van den burgeroorlog. De zwarte kat en de roode hond. Visschers in troebel water. Het Fransche volksfront wil geld zien. Ministerieele drei gementen. Londen houdt het hoofd koel. Wil Eden de Duitsche kolonies teruggeven De belangstelling van de rest van Europa gaat nog steeds uit naar het Iberisch schiereiland zij het dan, dat die belangstelling sterk verschilt, al naar gelang ze in Moskou en Parijs, dan wel te Berlijn en Rome, of te Londen en elders wordt gekoesterd. Het geklapper der castagnetten wordt nog altijd overstemd door het geratel der machinegeweren, het geronk der vliegmotoren en het springen der granaten. Spanje biedt in onze dagen het beklagenswaardige beeld van een land, verdeeld tegen zichzelf. Hel feit laat zich niet loochenen het blijkt overduidelijk uit den vernielenden burgeroorlog, die het trotsehe Gastilië thans verscheurt dat een groot deel der bevolking zich niet kan vereenigen met het tegenwoordige bewind. De opstandige beweging schijnt haar oorsprong niet te vinden in een algemeen verlangen om den afgetreden vorst weer op zijn wankelen troon te helpen (een eer, waarvoor hij overigens vermoedelijk zoo ver standig zou zijn, te bedanken) want de aanvoerders der rebellen, zooals zij worden genoemd, laten niet na, bij elke voorkomende gelegenheid te verzekeren, dat niets minder in hun bedoeling ligt dun een herstel der monarchie. Wel zijn ze zoo oprecht te erkennen, dat zij streven naar een militaire dictatuur. Of het nu tenslotte zoo groot ver schil zal blijken uit te maken voor de nazaten van Don Quichotte en Sancho Panza, of ze gebeten worden door de zwarte kat, of door den rood en hond'? Terwijl bet bloed van duizenden fronters en rebellen vloeit en beide partijen via de radio de verzekering in den aether slingeren, dat zij aan den winnenden kant zijn later zal wel blijken, wie daarbij de waarheid het meest te kort heelt gedaan doen geruchten de ronde, dal buiten staanders trachten in troebel water te visschen. Een Portugeesche zender I verspreidde het bericht, dat verschil lende landen, o.a. Engeland, in het geheim de opstandingen steundev een beschuldiging, waartegen met name Londen zich onmiddellijk en krachtig heeft verdedigd. De rechtsche pers in Frankrijk doet de Fransche regeeriog openlijk het verwijt, dat zij deSpaansche regeering haar bijstand verleent door levering van vliegtuigen enz Tenslotte wil men, dat Italië, welks sympathieën natuurlijk geheel aan de zijde van i Generaal Mola en zijn volgelingen staan, een overwegende rol zou hebben gespeeld hij liet uitbreken van den opstand in Spaanscli-Marokko en ook, dal het, figuurlijk gesproken, de vin gers jeuken om ze in het Spaansch wespennest te stekenalsof het zijn Ahessijnsch avontuur reeds ver geten was. Men schijnt er in zekere kringen van overtuigd te zijn, dat Italië een gunstige gelegenheid wi.1 afwachten om Generaal Franco een handje te helpen bij het overbrengen van het vreemdelingenlegioen van Afrikaanschen naarSpaanschenbodem hetgeen eveuwel twijfelachtig Igkt. In Frankrijk begint het ook al te rommelen, al concentreert zich daar liet conflict voorloopig in hoofdzaak om.... de brandkast. De regeering die natuuilijk moei laten zien dat het haar ernst is met het ten uitvoer brengen van althans enkele punten van haar program, heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk zal worden overge gaan lot de uilvoering van een aantal openbare werken, teneinde de werk loosheid te bestrijden. Daarvoor is natuurlijk geld noodig, véél geld en daaraan ontbreekt het in de PVansehe schatkist.... zooals in rncnig andere schatkist. Men heeft dus het bij zulke gelegenheden gebruikelijke j middel le baat genomen en een groote j binnenlandsche ieening uitgeschreven Maar de tijd is voorbij, dat de ge middelde Fransche burger lust ge voelde, zijn goud en bankpapier in te wisselen tegen schatkistbons, obligaties en boe ze verder mogen heeten, al worden ze dan ook .,ge- waarborgd door den Staat" Hij houdt zijn geld liever in een oude kous, of in de brankast, al naar gelang van zijn maatschüppelijken stand. Vooral onder de huidige regeering legt een groot aantal zonen van Marianne, al hebben ze zelf meegeholpen om die regeering op hel kussen te brengen, bedroevend weinig lust aan den dag te helpen aan de noodige fondsen, om haar beloften tegenover het Volks front in te lossen. Van daar, dat minister Faure, secretaris-generaal van de soc.-dem. partij in Frankrijk, van leer is getrokken tegen de bezittenden, die de hand op den zak houden, waarin ze de sleutel van de brand kast bewaren. „Nu kan men eens zien", zoo sprak hij ongeveer, „boe zij, die men Zalige Rezilters noemt, het land in den steek laten, wanneer dit een beroep doet op hun beurs. Als een staat in gevaar verkeert, in financieel opzicht, is het de plicht van die bezitters om zich de grootste offers te getroosten". Jammer genoeg verzwakte hij den indruk van zijn betoog, door te eindigen met een waarschuwing, die veel geleek op een bedreiging. „Maar laten zij, en degenen, die naar ben luisteren", in dezen zin eindigde hij, „oppassen, want als de leening eens niet mocht slagen, doomt het spook van het staatsbankroet voor ons op en onder die omstandigheid zou de Fransche Franc al even weinig veilig zijn in een gesloten brandkast als in een la rnet een roestig slot of in een oude kous". Hel is nu maar de vraag of de leening, dank zij dit ministerieel dreigement, een succes zal worden. Weer een andere toon klinkt uit Londen, waar Minister Eden een lange rede heeft uitgesproken ter inleiding van de, debatten over de buitenlundsche politiek. Ten aanzien van de toekomstige conferentie van vijf kan men den Engelschen Minister van Buitenlandiche Zaken niet ver wijten, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan optimisme, want volgens zijn eigen woorden zal er „nog heel wat werk langs diplo- matieken weg noodig zijn, voordat deze conferentie hijeen komt" Gelukkig zal deze mededeeling de buitenwereld, die al lang erg sepetisch staat tegen over de tailooze na-oorlogsche con ferenties, niet al te sterk verontrusten! Voorts betoogde Minister Eden, zij het in eenigszins andere bewoordingen dat in de Middellandsche Zee tegen woordig alles pais en vree was en dat Italië geen boeze bedoelingen koesterde ten aanzien van andere Middellandsche Zee- m oge n d h ede n want dat de sancties nu achter den rug waren en Italië had besloten, dit hoofdstuk te vergelen reden waarom Engeland bepaalde toezeggingen,'aan die landen gedaan, onder den druk van zekere omstandigheden, introk als zijnde niet meer ter zake dienende. Tenslotte besprak de Minister nog de Duitsche koloniale eisclien, welke een onderwerp van bespreking zouden knnnen uitmaken op de eerstvolgende vergadering van den Volkenbond, in Septemberden toestand in Dantzig die ook Engeland zorg baart, en de hervorwiug van den Volkenbond. Zijn belooning was een amendement ingediend door de liberale oppositie, om de eredieten voor het departement van builenlarulsche te verminderen, welke amendement evenwel met groote meerderheid werd verworpen. GEMEENTERAAD POORTVLIET, 28 Juli 193G. Voorziller en secretaris de heer W. Dronkers. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De noluleu van de twee vorige vergaderingen worden voorgelezen Na de voorlezing van de notulen van de vergadering van 16 Juni merkt de heer Carels op dat zijn voorstel lot opheffing van de commissie van toezicht op het lager onderwijs met alg. st. is aangenomen, maar dat staat niet in de notulen. De voorzitter antwoordt dat hij dit bij bet lezen ook heeft opgemerkt dat de woorden met alg. stemmen besloten zijn vergeten en zal dit er alsnog bijvoegen. Met deze aanvulling worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen stukken Een schrijven van den Directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en arbeidsbemidde ling dat over 1935 nogverschuldigd is als normaal subsidie f 10.99 en als extra subsidie f23.43. Van Ged. Staten of er bezwaar bestaat tegen de verzetting van de kermis te Zuidzande. Hiertegen be staat geen bezwaar. Van A. van Oost om ontslag als brandmeester. De voorzitter stelt voor dit te ren- voyeeren naar Burg. en Weth., daar deze gaan over bet ontslag. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Procesverbaal van kasopname bij "den gem. ontv. Van het gemeentebestuur van Goes een wijziging van de begrooling van den keuringsdienst van waren te Goes. Deze wordt voor kennisgeving aan genomen. Van den Directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling dat het nor maal ibsidie over het tweede kwar taal 1936 bedraagt f150. Van bet gemeentebestuur van Goes de begrooting van den keuringsdienst van waren te Goes over 1936. Een verzoek van H. W Jansen om het snelverkeer te maken in rechts verkeer en dit aan te geven door borden, want thans komt het dikwijls voor dat zware vrachtwagens tegen zijn huis aan rijden. De voorzitter zegt dat dit de vorige vergadering al ter sprake is gebracht en spr. heeft zich gewend tot de K.N A.C., maar deze verstrekte deze borden niet. Toen heeft hij geschre ven aan de B. B. N. en daarvan heeft hij bericht teruggehad dat ze bereid zijn twee borden gratis te geven, maar dan moet de gemeente voor plaatsing zorgen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Van de N. V. Waterl.mij. de nieuwe voorwaarden voor toekenning van rentedragende voorschotten. Met alg st. worden deze aange nomen. Een verzoek van J. A. Hage om ontheffing bondenbelasting over het 2e kwartaal 1934. De voorzitter zegt dat bij onder zoek is gebleken dat Hage in het tweede halfjaar geen hond meerheeft gehad, maar lang heeft gewacht met een verzoek in te dienen. Met alg. st. wordt hem ontheffing verleend. Een schrijven van de landarbei dersver. met nadere toelichting be treflende de ontvangsten van f22. De heer Garels zegt nog niet vol doende te zijn ingelicht over de an dere ontvangsten van f 84.24 en de andere uitgaven van f236.19. Spr. acht het wel wenschelijk dat deze ook gespecificeerd worden. De heer Boogaart meent dat het best mogelijk is dit vriendschappelijk voor elkaar te krijgen. Er is een abuis in zijn administratie, want als de reserve uu juist is aangegeven, dan zou dat zijn f2600, dan was dit een spaarpotje, maar waarom moesten zij dan van de gemeente geld leenen Nu is die eisch niet van den raad, maar den minister zelf eischt het dat de raad dit naziet en leest bet be treffende Kon. besluit daaromtrent voor. De heer Carels zou dan ook graag uitgemaakt zien of hel bestuur van die vereeniging verplicht is aan den raad de noodige inlichtingen te ver strekken, want hij vond de houding van den heer Luijk in de voor laatste vergadering niet goed. De voorzitter antwoordt dat zij verplicht zijn dit te doen, om dat er een band is tusschen de vereeniging en de gemeente daar de gemeente geld geleend heeft en de gemeente dient wel degelijk controle te houden op de cijfers, want er bestaat nog steeds een schuld aan de gemeente. De heer Carels wenscht dat de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1