IVAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT met IV7® M L NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 24 Juli 1936 No. 30 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. Mkhjz unilfi tonden, De installatie van mr. H. H. Schuller als burgemeester van St. Maartensdijk. THOOLSOHE COURANT blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal 1,80; met Geïllustreerd ndagsblad /'1,375, franco r post 1 ,(35 15 ct. p. kosten. Advertentiën van '1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. DUD-VOSSEMEER, 17 Juli 193ö Voorzitter, de burgemeester. Aan- izig alle leden, uitgezonderd de er J. L. van Gersel. Na opening van de vergadering rden de notulen van de vorige rgadering gelezen en onveranderd stgesteld. Ingekomen zijn 'n bericht van den mmissaris der Koningin dat aan n burgemeester verlof is verleend 3 Aug., bericht van den heer Duine houdende aanneming zijn benoeming tot Regent van tWeezen-Arm bestuur; bericht van id. Staten houdende vaststelling n de gemeenterekening 1934, met merkingen van administratieven dbet proces-verbaal van kas- name bij den gemeente-ontvanger het '2e kwartaal 193(5. Niemand het woord verlangende ch stemming worden dezeslukken acht voor kennisgeving te zijn ogenomen. Indertijd is ingekomen een circulaire n den Minister van Binnen!. Zaken ake de tarieven nopens ventver- nningên. In verband met een aan n Minister ingezonden adres is thans richt ingekomen dat de tarieven r legesverordening inzake ventvei- nningen zijnde respectievelijk voor dag f050, voor 1 maand f '2.50 en or 1 jaar f 15 te hoog zijn, waarom jziging wordt verzocht. Burg.^ en Welli stellen voor de ie ven voor ventvergunning alsvolgt wijzigen: 1 dag 10.15. 1 maand gulden en 1 jaar f 5 De heer Heijboer merkt op dat de ieven indertijd zoo hoog gesteld |n om onverkapte bedelarij tegen gaan. -v^De voorzitter deelt mede dal daar- gen ook gewaakt wordt in dealge- ^1 eene Politieverordening, aanvragers een ventvergunning moeten in bezit zijn van minstens f25. lle|opwaar. Üe heer Daane zegt dat hij van :n beginne af de tarieven te boog vonden heeft, hij is daarom voor nneming van het voorstel. Niemand stemming verlangende )rdt het voorstel geacht te zijn ngenomen. Als nu wordt door Burg. en Welh. ergelegd een concept-verordening zake legesheffing voor inlichtingen t het Bevolkingsregister. Medegedeeld wordt dat volgens „l> nieuwe Bevolkingsvoorschriften, ^fiden van Arbeid en andere oflicieele ihamen niet meer gratis inlichtingen ogen bekomen. Waar dergelijke lichamen dikwijls n beroep op de registers moeien ten is de mogelijkheid een abonne- ent tegen verminderd tarief geopend Niemand stemming verlangende ordt de verordening geacht te zijn istgesteld. Alsnu geschiedt voorlezing van een iel van het gemeentebestuur van ïrgen op Zoom houdende rnede- leling dat wederom een bemerking op gemeenschappelijke regeling art. 18 van de Besmettelijke ektewet. Het beslissen van eveutueele ge- et billen was in artikel G opgedragen n de Kroon, beter wordt het geacht t op te dragen aan de Kantou- :chter te Bergen op Zoom. Burg. en Weth. stellen voor de igeling dien overeenkomstig te ijzigen. Niemand stemming verlangende ordt het voorstel geacht te zijn ingenomen. Door den heer H. L. van der Jagt ordt vergoeding ex tri. 13 Lager nderwijswet 1920 verzocht ten be- )eve van zijn dochtertje Gornelia eertruida. Burg. en Weth. stellen voor de /eArgoeding te bepalen op 7- cen^ 3|er K.M. Niemand stemming verlangende wordt het voorstel geacht te zijn aangenomen. De voorzitter deelt mede dat door afvloeiing ongeveer 700 sergeanten zijn overcompleet geworden. Deze menschen moeten in burgerlijke be trekking geplaatst worden. Bij een vacature van gemeente veldwachter is men verplicht een keus uit het overcompleet te doen. Zijn er in een gemeentebe trekkingen als concerge enz. geschikt voor vorengenoemde personen, dan dient men ook hen te benoemen. Waar iti deze gemeente geen in aanmerking komende betrekkingen voorkomen kan aan den directeur van bet Centraal capitulantenbureau ontheffing worden gevraagd, waartoe Burg. en Weth. liet voorstel doen. Niemand stemming verlangende wordt dit voorstel geacht te zijn aangenomen. Voorgelezen wordt een schrijven van Mej. T. P. G Gelok, houdende verzoek de door haar belaalde ver goeding van een bij haar in gebruik zijnd schoollokaal te verminderen. De voorzitter licht toe dat door Mej. Gelok f25 per jaar betaald wordt daarvoor wordt ook het locaal ver licht, verwarmd en schoongehouden. De gevraagde vergoeding is dus laag. Bovendien geeft Mej. Gelok, de naai cursus in haar eigen belang, dus om er aan te verdienen. Een misschien tijdelijke vermindering van het aan tal leerlingen mag volgens Burg. en en- Weth. geen aanleiding zijn de toch reeds lage vergoeding te gaan verminderen. De heer Heijboer merkt op dat eenige vergoeding billijk is, gaat men het locaal om niet geven dan kunnen anderen die nu zoo'n cursus aan huis geven ook komen. Niemand stemming verlangende wordt het voorstel van Burg. en Weth. geacht te zijn aangenomen en is afwijzend op het verzoek be schikt. Ter tafel komt het le Suppletoir kohier bondenbelasting 193(5. Wordt vastgesteld. De heer M. J. de Wilde Wz. vraagt ontheffing of uitstel betaling honden belasting over 1935. De gevraagde onlhelfing wordt niet verleend, wel uitstel. De heer M J. van Dijke Wz. deelt mede dat hij zijn hond vóór 1 Jan. 1936 heeft opgeruimd en vraagt ont- onthefling over 1936. Waar uit een ingesteld onderzoek gebleken is dat cle hond niet vóór maar na 1 Januari is opgeruimd wordt afwijzend beschikt, doch over het tweede halfjaar 1936 ontheffing 'leend. r Ti M. Hage wordt medegedeeld dat de hond 17 April jl. is weggedaan in verband waar mede over het 2e halfjaar 1936 ont heffing wordt verleend. Over 1935 worden aan den heer M. Wesseis over een half jaar ont heffing verleend, terwijl aan den heer G. D. Ampt die zijn hond in April I93<iopgeruimd beeft overhet2e half jaar 1936 ontheffing verleend wordt. Aangeboden wordt een concept verordening op de invordering van het kadegeld. Tot betaling verplicht zijn thans degenen die bij bet laden als eigenaar over hetgeladene kwamen beschikken, derhalve in bet algemeen de kooplieden. De verkoopers zijn tot betaling van het kadegeld verplicht wanneer de koopers het beding gemaakt hebben dat bij overscheping over de haven de verkoopers het kadegeld voor hun rekening moeten nemen. De kooplieden zullen dus gespeci ficeerd moeten opgeven in hoever het kadegeld wel of niet voor hun rekening komt, een en ander over eenkomstig de Verordening. De beer Jeroense vraagt of er nu betere controle komt. ',0e voorzitter herhaalt dat de koop lieden moeten opgeven maar óók de schippers. De mogelijkheid is nu ook geopend om bij eventueele onjuiste opgaven proces-verbaal te doen op maken, met bedreiging van boete tot een maximum van driehonderd gulden. Bovendien kan over de gegevens van de fairbank beschikt worden. De heer Jeroense acht controle noodig, er is veel gesmokkeld nacht en dag is gereden. Niemand stemming verlangende wordt de verordening geacht le zijn vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat de gemeente-opzichter voor een tijdvak van 3 jaar benoemd is, welk tijdvak in Augustus afloopt. Burg. en Weth. stellen voor dit tijdvak wederom met 3 jaar te verlengen, en de be looning ad f150.— 'sjanrs te hand haven. In bet vorige College van Burg. en Weth. is dit ook besproken, waar de beer Beije ook 10% voor pensioen bijdragen zal moeten gaan betalen is toen besloten voor le stollen de jaarwedde te brengen op f 175.— De heer Jeroense meent dat men thans wel jaarwedden verlaagt maar niet verhoogt bij is dan ook tegen verhooging. 45654 De voorzitter merkt op dat de verhooging in verband rnet de werk zaamheden gewettigd is, zonder ver hooging zal de heer Beije netto f135 genieten. De heer Heijboer gaat daarmede accoord en stelt voor de jaarwedde te brengen op f 165.— De heer Lindhout merkt op dat Burg. en Weth. geen verhooging voorstellen. Niemand het voorstel van den heer Heijboer steunende, kan dit niet in behandeling worden genomen. De heer Jeroense vraagt thans stemming over het voorstel v. Burg. en Weth. waaraan voldaan wordt. Uitgebracht werden 5 stemmen voor, tegen de heer Jeroense, zoodat de heer Beije wederom voor 3 jaren is benoemd. Aangeboden wordt de gemeente- rekening dienst 1935 in ontvang op f 106.756,64 in uitgaaf op 1 100.160,99 alzoo met een batig slot vau f6595,05. Mede worden aangeboden de reke ningen der ambtenaren, bet Weezen Armbestuur, batig slot f 4757,59, Algemeen Armbestuur, batig slot, f229,72, bet Fonds Huijsen van Kal- tendijke, batig slot f 489,11. Deze rekeningen met bijbehoorende bescheiden zullen ter onderzoek wor den gesteld in handen van de Com missie bestaande uit de heeren P. Jeroense, A. G. Heijboer en J. L. van Gorsel. In behandeliug komen de nieuwe of gewijzigde voprwaarden waaronder door het Rijk rentegevende voorschot ten zijn of zullen worden verstrekt ten beboeye van de N. V. Waterleiding Mij. eiland Tholen. Medegedeeld wordt dal getracht is een lager rentelype te verkrijgen met behoud van dezelfde bijdrage ten behoeve van de huishouding der ge meente. Dit is gedeeltelijk mislukt. Verkregen is dat de rente van 5 op •4°/0 zal worden gebracht, met extra subsidie verleening tot wederopzeggens toe aan f 6325 per jaar. De subsidie- verleening is derhalve veranderlijk geworden. De heer Daane yraagt of de voor waarden voordeeliger zijn. De voorzitter deelt mede dut thans van eenig verschil ten goede sprake is, evenwel kan thans de extra-sub sidie wijziging in dalende richting ondergaan met bet oog op de allos- singen. De beer Heijboer zou gaarne zien dat de rekening der Waterleiding circuleerde. De voorzitter wijst er op dat deze immer bij de Raadsstukken ter visie ligt, tegen circuleeren bestaat geen bezwaar. Niemand stemming verlangend wor den de voorwaarden geacht te zijn aangenomen. Bij de omvraag zegt de heer Heij boer uit de notulen te hebben geboord dat geen werkloozen bereid bevonden zijn per rijwiel aan hel Zuider Schor le -gaan werken. Hij heeft evenwel een treurige ont dekking gedaan, want Weth. Daane moet menschen aangespoord hebben niet te gaan, dit vindt hij treurig. Ook heeft bij gehoord dat de menschen ei' nu spijt van hebben gehoor te hebben gegeven aan de woorden van den heer Daane. Elders rijden de werkloozen soms 23 K.M. en meer per rijwiel om bun werk te bereiken, zoodat in het door hem bedoelde geval geen reden tot weige ring aanwezig was. De lieer Daane zegt dat hij wel eens een bericht ontvangen heeft dat hij niet consequent was, doch hij verbaasde zich toen over liet incon sequente van den schrijver. Had hij gedaan waarvan bij belicht wordt, dan zou bij als Weth verbazend in consequent gehandeld hebben. Het spijt hem dat de heer Heijboer hiermede in de openbare vergadering komt, want de ontdekking welke ge daan is, is een beschuldiging en dan moet men grond onder de voelen hebben. Evenwel de beschuldiging is laster, en hij tart den heer Heijboer bewijzen bij te brengen. De heer Heijboer kan met zijn zegsman in de wethoudersvejgadering ter nader onderzoek, daar hij die vuile vergiftige slang ook wel eens in de oogen wil zien. Gebeurt dit niet dan is de heer Heijboer het Nu moet men niet komen met heigeen hij in een wethoudersver - gadenng of in een openbare raads vergadering heelt gezegd dat heeft hij ook in liet openbaar gezegd maar daar gaal bet niet om. Aangetoond moet worden dat door ui ij obstructie is gevoerd in dien zin dat aangespoord is niet te gaan, dat dus door mij tegen een persoon of tegen personen gezegd is Je of jelui moest of moesten bet niet doen. Hij gelooft evenwel dat de beer Heijboer bedrogen is en dan is het niet goed om zonder nader onderzoek met dergelijke laster direct in den raad le komen. Mij hoort zooveel, de heer Heijboer dit, of de lieer Jeroense dat, maar gaat hel nu aan om dergelijke praaljes zonder onderzoek in den raad te brengen. De heer Heijboer bad dus eerst moeten onderzoek en dan in raad komen. Hij kent de adders die verdekt trachten die of die eens le nemen en een beentje te lichten met hun laster, maar hij gaat vrijuit, het wachten is nu op den beer Heijboer De heer Lindhout vei klaart liet niet zoo jammer te vinden dat dit punt in een openbare vergadering is aangesneden, hij wil daarom in een besloten vergadering overgaan wellicht komt er dan meer licht. De heer Heijboer verklaart dat hij niets nageloopen beeft, kan de heer Duane zich vrijmaken goed, in een besloten vergadering is hij bereid een naam te noemen. De beer Daane zegt tegen een be sloten vergadering geen bezwaar te hebben maar bet resultaat moet openbaar komen. De heer Jeroense merkt op dat het loon in de werkverschaffing aan- aanvankelijk 24 cent per uur was daarna nogmaals, toen wat minder daarna weer meer. Een is verminderd loon uitgekeerd na afloop van de week dat is. verkeerd, dan moet men dit bij het begin van de week bekend maken. De voorzitter licht toe dat de norm opgegeven is door de Heide maatschappij het loon kwam toen na berekening op 24 cent per uur. Burg. en Weth. hadden aangevraagd 22 cent per uur, de Minister stond toe 20 cent per uur, er is toen bij de Heidemaatschappij «opgewezen. Deze berichtte dat 24 cent juist was, daarna zijn ue voorwaarden opgestuurd aan de Heidemaatschappij en toen kwam bericht in dat 20 ct. juist was en een opzichter zou komen om een en ander te bespreken. Deze is niet geweest. Zoodoende is de fout van 24 ct. door gevoerd. Nochtans zal de gemeente zich niet op de Heidemaatschappij kunnen beroepen, daar de gemeente de Ministerieele voorwaarden moet naleven wil het subsidie niet ingevaar komen. De heer Jeroense wijst op bet regenverlet. De voorzitter verklaart dat ook hier velschil van meening is met de Heidemaatschappij, de meening van de Maatschappij is niet verdedigbaar op grond van de voorwaarden. De heer Daane zegt dat Burg. en Welh. 22 ct. per' uur aangevraagd hebben, de Minister stond 20 ct. toe uitbetaald is 24 ct. Hij acht. bet ook niet goed, dat de vermindering in het loon met terug werkende kracht is ingegaan, de werkzaamheden waren verricht volgens het bekende accoord loon, dan moet men niet uitbetalen naar een ver minderd accoord loon' Wil men dit dan moet dit geschieden aan het begin van een werkweek, dan weet men waarvoor men werkt. De voorzitter vestigt er de aandacht op dat alles nog op oplossing wacht er is over geschreven, het resultaat dient afgewacht. De heer Jeroense vraagt of nog geschreven is over de aftrek van 50 ct. per gemet van het steungeld. De voorzitler meent dat dit punt voor Burg. en Weth. afgedaan is de menschen kunnen zich beter recht streekstot den Minister wenden, hoewel het niet helpen zal. Ook elders is de regeling waarmede hier geen genoegen genomen wordt door den Minister opgelegd. Hierop wordt overgegaan in be sloten vergadering ter bespreking van een punt. De vergadering heropend zijnde en niemand bet woord verlangende wordt deze gesloten. Na bet ongestadige weder van de laatste weken gaf de stijgende baro meter den vooravond van den dag waarop St. Maarteusdijks nieuwe burgemeester zijn joyeuse entree in de aloude Smalslad zou doen, hoop op beter weer. En werkelijk, Woensdag woei er een goede wind uit het Westen, die de wolken aan Harden reet en bier en daar de zon doorliet, die zoo on ontbeerlijk is bij een blij gebeuren als te St. Maartensdijk zou plaats vinden. Vroolijk woeien de vele vlaggen, aan de Noordpoort was een eerepoort opgericht en er heerschte reeds spoedig een gezellige drukte, die vermeerderde toen St. Maarteusdijks muziekgezel schap zich opmaakte om zich met de eerewacht te begeven naar de twee dijken, waar straks de nieuwe bur gemeester zijn intree zou doen in zijn gemeente. Intusschen had zich het dagelijksch bestuur der gemeente, n.1. de heeren

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1