rlSiMIÜSS @1 akkertjes ij Doorzitten De groeiende dam tegen het communisme Kunt Ge niet slapen? Onze groote half jaarlijksche opruiming )e uitslag was iebrs. Hoek 1. 4 en 5. J. B. Tho- aar 2 A. Heestermans 3. G. Haver- ns 6. - Voetbaluitslagen .S.S. I (Vrederust) tegen G.V.C. I - G. O.V.C. II W.H.S. I (St. An- land) 4 3. RECTIFICATIE n ons vorig nummer staat als iper van het te Oud-Vossemeer Dr Not. D. van de Velde geveilde d van den heer C. D. Afnpt ver- ld de Boerenleenbank, dit is niet st, daar kooper is de heer D. H. van Velde te Tholen. en Zonverbranding Verzacht en geneest )oos 30et. Bij ApgtH.en Drogisten Tholen. Zondag jl. had te Mill Hill plechtige priesterwijding plaats iden WelEerw.Father M. Boonman ens ouders op de hofstede „Oost guit"Parochie Tholen, woonachtig Zaterdagavond wordt de Neomist chtig ingehaald in de kerk van ze Lieve Vrouwe Hemelvaart alhier. Zondag 20 dezer des morgens 9.30 r hoopt Z. Wel.Eerw. zijn eerste ichlige IIMis in bovengenoemde rk op te dragen. Iet is voor Tholen een zeldzame en jeurtenis, daar het ongeveer vijftig r geleden is dat een dergelijke ichtigheid als het opdragen van i eerste H. Mis in de R.K. Kerk lier heeft plaats gehad. Zondagmiddag heeft van 13 30-14.30 café Nuyten een receptie plaats, ar belangstellenden aan Father ;chj onman en familie hunne geluk- nschen kunnen aanbieden. I J aki 45633 500 KERKNIEUWS. ZONDAG 19 JULI 1936. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur de Bres en nam. 2 30 ds. Wolfens- ■ger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 's avonds 6.30 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.20 iskerk en nam. 2.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en ivonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK, ih: Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 skerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 Bus en nam. 3 uur leeskerk. llecte Ziekenfonds. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. avonds 6.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 nam. 3 uur ds. Kraaij. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. en 's avonds 6.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 nam. 3 uur*ds. van Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. uur ds. Vreugdenhil. )ud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 's avonds 7 uur ds. Van Zon. BURGERLIJKE STAND. THOLEN van 10—16Juli 1936. GeborenPieter Cornelis z.v. J. D. d. Velde en M. Korsman. Cornelia eternella d.v. A. D. van Gorsel en v. Leeuwen. Gehuwd: B. W. v. Dijk 27 j. en K. Schot 25 j. vuile wasch niet meer binnenshuis Met ingang van 1 October a.s. Na 1 October mag de vuile wasch dit dan alleen in den letterlijken n opgevatniet meer binnens- ds behandeld worden. N.l. voor over deze bezigheid als bedrijf ordt uitgeoefend. Dan treden nl. in rking de hond van waschin- Im 'strieelen vestigt hierop de aandach„ de Huisarbeidswet 1933 en het krachtens deze wet uitgevaardigde Iluisarbeidsbesluit. Op grond van dit laatste besluit zal o.a. verboden zijn het behandelen van vuil vvaschgoed in lokalen, waarin, zij het ook op andere gedeelten van den dag, ge slapen, gegeten, gekookt of gewoond wordt of andere huishoudelijke bezig heden worden verricht in gebouwen, welke tevens geheel of gedeeltelijk bewoond worden, tenzij de ruimte, waarin die werkzaamheden geschieden, geen directe gemeenschap heeft met eenig overig gedeelte van het gebouw. Verder mag het strijken en opmaken van waschgoederen niet geschieden in lokalen, waarin, zij het ook op andere gedeelten van den dag, ge slapen wordt. Vooral door beide eerstgenoemde bepalingen zal het nagenoeg uitge storven beroep van „waschvrouw", die in haar woonhuis de wasch voor een of meer gezinnen behandelt, ge heel tot het verleden gaan behooren. Deze waschvrouwen zouden vrijwel zonder uitzondering in strijd komen met de bepalingen der huisarbeids wet en haar dus boete of zelfs ge vangenisstraf te wachten staan. Huis vrouwen, die tot dusverre dergelijke waschvrouwen begunstigden, zullen dus goed doen, inmiddels uit te zien naar een gelegenheid voor behan deling van de gezinswasch, welke niet in strijd is met de hygiënische eischen van de huisarbeidswet. Behalve deze waschvrouwen zijn er echter vele honderden meest klei nere ondernemingen, zoowel wasch- eu strijkinrichtingen als z g. „wasch- verzendingen", die op het oogenblik niet voldoen aan de hygiënische voor schriften van de huisarheidswet. Aan deze ondernemingen zal door den minister voor een overgangstijdperk vrijstelling van de bepalingen kunnen worden verleend. Op een dergelijke vrijstelling zal echter wel geen kans bestaan, wanneer niet een spoedige verandering in de inrichting van het bedrijf in het vooruitzicht kan wor den gesteld, m. a. w. dat het opslaan, vuil-sorteeren en wasschen der goe deren spoedig zal kunnen geschieden in lokalen, welke van de woonruimte volkomen gescheiden zijn. Achter of naast een woning gelegen werkruim ten, die alleen door de woning of door een gang van de woning te be reiken zijn, zullen voor bedoelde werkzaamheden dus niet gebezigd mogen worden. Bestaat echter niet de mogelijkheid, om door verbouwing de werkruimten geheel van de woning te scheiden, dan zullen deze wasch- en strijk inrichtingen de keuze hebben lusschen verplaatsing of opheffing. Een jonge jachthond die wat al te ijverig was. De arbeider H. Kiers te Steen- wijkerwold heeft een mooien jongen jachthond, waarover hij best tevreden was. Dezer dagen had hij 10 eenden eieren onder een kip uitgebroed. Daar K. in het bezit is van een vijvertje bij huis, zette hij de kloek in een ren naast den vijver, zoodat de eendjes in den vijver konden zwemmen. In een onbewaakt oogenblik is de hond in den tijd van nog geen 10 minuten zoo ijverig geweest de tien eendjes uit het water te halen en dood bij zijn baas voor de deur te apporteeren. Zeer zeker zal deze oefening K. minder aangenaam zijn geweest. Slaags met de politie. Zekere P. de K. liggende met zijn woonschip op den Heerenwal te Heerenveen, had eenigen tijd omgang gehad met een dienstmeisje van een hotel té Rijs. De vriendschap was afgeloopen, zeer tegen den zin van den jongeman, die herhaaldelijk trachtte de kennis making te hernieuwen. Heden deed hij weer een poging, na eerst de kermis te Leeuwarden te hebben bezocht. De rijksveldwachter Schhre die met een en ander op de hoogte gesteld was, verzocht K. zich Le verwijderen, doch hij wilde hieraan niet voldoen. Een handgemeen ont stond, waarbij de veldwachter zijn sabel trok en den woesteling eenige gevoelige klappen op den arm gaf. I Deze werd zoo ernstig gewond, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De vorige week had hij het meisje met een mes bedreigd, omdat zij niets.meer van hem wilde weten. Matroos verdronken. In de Roompot is tijdens de vloot- manoevres de 21-jarige zeemilicien S. van Dijk bij het looden op H. M. Gelderland, buiten boord geraakt. De achterdekboei werd le water gewor pen doch de drenkeling kon deze niet meer bereiken. Twee opvarenden sprongen den drenkeling na, doch konden deze niet redden. Er werden sloepen ge streken, een vijftal bleef nog geruimen tijd opsporingendoen, zonder resultaat Notaris gearresteerd. Woensdag is notaris L. te 's-Her- togenbosch op vermoede'n van on regelmatigheden in arrest gesteld. Ambtenaar 0. M. te Hoorn en N. S. B. Naar aanleiding van desbetreffende vragen van het Kamerlid Van der Heide deelt de minister van justitie mede, dat de ambtenaar van het O, M. bij het kantongerecht te Hoorn, lid is geweest van de N. S. B., tot ultimo 1933, toen deze beweging door den voorzitter van den raad van ministers werd geplaatst op de lijst van de voor ambtenaren verboden vereenigingen. De vraag, of de minister niet van meening is, dat de ambtenaren van het O. M. vallen onder de beschik king van den voorzitter van den raad van ministers, waarbij het lidmaat schap van de N. S. B. voor alle amb tenaren in 's Rijks dienst verboden is, beantwoordt de minister bevesti gend. Jongetje in tobbe met kokend water gevallen. Te Leeuwarden iseenanderhalfjarig zoontje van J. Moerman, in 'n tobbe met kokend water gevallen Het ventje was met zijn driejarig zusje aan het spelen Bij het stoeien is het onverwachts in de tobbe geval len. De moeder was een oogenblik niet iu de kamer, waar de tobbe op den vloer stond. Zij kwam op het gillen van de kinderen aanloopen en haalde haar zoontje er uit. Deerlijk gebrand werd het kind naar het Stadsziekenhuis vervoerd, waar het des avonds om acht uur is overleden. Politie-agent in stukje vleesch gestikt De 28-jarige politie-agent G. Jansen te Amsterdam verscheen dezer dagen niet op 't bureau om zijn dienst te verrichten. Toen iemand naar zijn woning werd gezonden kreeg deze daar geen gehoor. Men forceerde de deur en toen men binnenkwam vond men Jansen, lig gende naast den stoel waarop hij had gezeten. De tafel was gedekt en alles wees er op, dat hij bezig was het middag maal te nuttigen, toen de dood hem overviel. De agent is gestikt in een stukje vleesch. Jansen was alleen thuis. Zijn echtgenoote bevindt zich met hun kind te Bochum in Duitschland voor familiebezoek. Smokkeldrama. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Scharner- weg onder de gemeente Amby nabij Maastricht weer een droevig smokkel drama afgespeeld, waarbij een smok kelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkel auto, bestuurd door zekeren Jansen uit Kaalheide, werd daar achtervolgd door een auto met kommiezen. De ambtenaren schoten onder het rijden op de auto vóór hen. Plotseling zwaaide de nagezette auto over den weg en botste tegen een muurtje, dat omver gereden werd. Iets verder reed de auto een ijzeren paal tegen den grond en vernielde een heg over een lengte van acht meter. Tenslotte kantelde de wagen en de bestuurder, die door een der kogels doodelijk bleek te zijn getroffen, viel er uit. De auto, waarin zich 500 K.G. margarine en 100 K G. suiker bevon den, werd in beslag genomen. Nederlands grootste passagiersschip. Te Rotterdam is men bezig aan den bouw van Nederland's grootste passagiersschip, thans nog geheeten de R.D.M. 200. Het schip, dat ia het voorjaar van 1938 gereed moet zijn en dat in Januari jl. op stapel werd gezet, is thans voor bijna de helft klaar. Op het oogenblik zijn een kleine 600 man aan het schip werkzaam. Driekwart rnillioen nagels zijn tot nog toe geklonken, d i. ongeveer een vierde deel van het aantal, dat ge klonken moet worden. De ministers Golijn, Oud en Gelis- sen hebben aan het aok van de R.D.M. 200 een bezoek gebracht. Collectanten van crisis-comité aangehouden. Vier vaste collectanten van het plaatselijk Crisiscomité te Vlissingen, zijn wegens gebleken onregelmatig heden in arrest gesteld. Eerst werd een persoon aangehou den, die, hoewel het N.C.G. is op geheven, gemoedereerd doorging met het innen van gelden, ten bate van eigen zak natuurlijk. Bovendien bleek' dat de man zich schuldig had gemaakt aan diefstal van costumes, schoenen en levensmiddelen uit het pakhuis van het Crisis-Comité. Voorts wees het onderzoek uit, dat niet alleen hij, doch ook andere collectanten de bussen na alloop eener collecte een n.aand onder hun beheer hielden. In dien tijd eigenden zij zich een ge deelte van den inhoud toe. De gearresteerde collectant, die door Maatschappelijk Hulpbetoon ge steund werd, had bovendien verzuimd nevenverdiensten op te geven. Zijn confraters zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Het zeer inge wikkelde onderzoek is nog niet be ëindigd. Wij laten in het midden, welke principes men is toegedaan. Wij willen slechts feiten constateeren en naar aanleiding van die feiten, enkele vaststaande conclusies trekken. Dan zal men zien, dat de wereldge beurtenissen niet zoo grillig zijn als men menigmaal veronderstelt en dat hetgeen andere landen doen, menigmaal geheel en al verkeerd wordt geïnterpreteerd. Er heeft een geheime communis tische vergadering in Breda plaats gehadHet was er geen verzameling van Sovjet-agenten, zooals de N. R. Grt bericht maar juist van tegen standers van de Moskousche politiek. Deze super-communisten, zouden wij haast willen zeggen, zien in de Derde Internationale een groot gevaar en meenen, dat de actie van Rusland te doorzichtig is en tegenkrachten opwekt iu de vorm van fascisme, nationaal-socialisme. Niet het grijpen naar de Staatsmacht moet doel zijn, gelijk geschied is in Frankrijk door het Volksfront, maar door de vernietiging van elke staatsmacht. Dit zou dan niet dienen te ge schieden door massa-bewegingen, maar door celvorming., door het oprichten van splijt-kernen, die hun werk geruischloos en toch definitief doen. Wij laten in het midden of deze beschouwing juist is of niet en of de beweging, die men ontke tenen wil, gevaarlijk mag worden genoemd. Het feit, waarmede wij hier volstaan, is de aanwezigheid van een centraal-super-communistisch punt, dat de kapitalistische maat schappij zal trachten omver te wer pen. Het tweede feit, dat eveneens van groote beteekenis is, geldt de felle tegenstellingen onder de com munisten zelf. De derde Internatio nale, belichaamd in Moskou heeft een neiging om dictatoriaal te worden en daarbij verschillende gedachten der kapitalistische maatschappij over te nemen, zooals beperkt winst bejag, individualiteit, herstel van den bin- nenlandschen handel etc. Zooals overal in de natuur en dus ook in de verhouding lusschen de menschen onderling, lokt elke actie reactie uit, elke kracht een tegen kracht. De neiging in West-Euro- peesche landen om de linksche richting uit te gaan, zij het ook ouder invloed van buitenlandsche agenten en leiders, ontketent direct tegenstand uit bij de andersdenkenden. Hoe grooter de kracht in de eene richting, hoe meer tegenstand er van de andere zijde komt. Hierbij moet men onderscheid maken lusschen hetgeen er in het binnenland geschiedt en wat men in verschillende landen zelf bemerkt. In de landen, die de uiterst linksche richting zijn opgegaan of dreigen te volgen, ziet men een toenemend fas cisme, nationaal-socialisme, kortom een stijgende reactie. Dat wil niet zeggen, dat al deze tegenpolen voor standers zijn van een dictatuur, zooals menigmaal kortzichtig en ook onwel willend wordt beweerd. Een ieder in ons land bijv., die zich verzet tegen de huidige lijn, wordt voor nalionaal- socialist uitgemaakt, tenminste wan neer hij niet kennelijk socialist dan wel communist is. Men vergeet, dat de reactie op het verlinkschen niets met het speciale „nationaal-socialisme" te maken behoeft te hebben Buiten hetgeen men in het binnen land ziet, moet men zijn aandacht vestigen op de internationale politiek. Ook daar gaat men zich groepeeren teneinde front te maken tegen het oprukken van de communisten, om het even of het Moskousche legers zijn dan wel aanhangers van de vierde Internationale Duitschland en Italië trachten een dam te vormen tegen het uiterst linksche element. Beide landen heb ben zich gevonden Zij smeden een Midden-Europeesche gordel en drin gen Frankrijk uit Midden-Europa terug, nu Parijs een verlengstuk van Stahn is geworden. Deslijds waren Polen, Roemenië en de andere leden der Kleine Entente Frank rij k's vrien den en zij werden door Parijs voor de Fransche wagen gespannen. Toen bestonden er in het land van Marianne nog geen Sovjet-sympathiën Vanaf het moment, dat Parijs en Moskou samengingen, bezette Duitschland den Rijn, zegde het Locarno-pact op en zocht een middel om zich met Italië te verzoenen, wetende, dat ook daar door Engeland genoodzaakt zou wor den er zich bij aan ie sluiten. Deze anti-communisten-ligue breidt zich uit. Duitschland heeft een accoord met Oostenrijk gesloten, waarbij Ber lijn van den Anschlusz afzag. Hier door zijn Duitschland, Hongarije, Oostenrijk en Italië nader tot elkaar gebracht, terwijl deze Middel-Euro- peesche dam in het Noorden wordt aangevuld door Polen. Het optreden van Greiser in Genève is daarvan een bewijs, want de Danziger-Senaals- president zou nimmer zoo gesproken hebben, wanneer hij niet wist, dat Polen, Duitschland en Italië het me elkaar eens waren. De installatie van den burgemeester van St. Maartensdijk. Woensdag hoopt de heer Mi*. H. II. Schuller zijn intrede in St. Maartens dijk te doen. Na te Bergen op Zoom per auto door een commissie met zijn familie en genoodigden te zijn afgehaald, wordt naar St. Maartensdijk gereden, waar aan het Sleenenpad de burge meester wordt verwelkomd door den heer C. Hage, voorzitter van het feestcomité, waarbij de rnuziekver- eeniging haar medewerking verleend. De stoet bestaande uit herauten te paard, ruiters, muziek vereen iging, auto's met comitéleden, auto met burgemeester en afd ruiterij, begeeft zich daarna naar bet gemeentehuis, waar de ontvangst en installatie plaats heeft. De burgemeester zal na afloop hiervan de burgerij toespreken vanaf het bordes, waarna een aubade wórdt gehouden met medewerking van muziek- en zangvereenigingen en kinderkoor der O. L. S. Hierna wordt gelegenheid gegeven om met den burgemeester kennis le maken. De avond wordt gesloten met een muziek- en zanguitvoering, als slot een taptoe of serenade. MARKTBERICHTEN THOLEN, 17 Juli 1936. Roomboter f 0.79 per pond. Boerenboler f0.74 Omzetbelasting inbegrepen Eieren f3.10 per 100. DE GRATIS DAG weet niemand, koopt dus bij Melse, dan heeft u een pracht kans te Icoopen zonder geld. Beleefd aanbevelend, 8 45646 J. MELSE, Tholen. Nederlands Neem dan voor 't naar Product bed gaan eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap pü^- 3 heerlijk rustig en fijn door te 1? Reigers recept von Apotheker Dumont SjJU van meubelen, manufacturen, emaille, porselein, glas en aardewerk enz. is begonnen 18 465® voor onze stsrk verlaagde prijzen beziet onze etalages. Vrij entree JOH. BEUKELAAR - BRUGSTRAAT - THOLEN

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3