Als de Hop bloeit ONZE FEUILLETON 26) Naar liet Engèlsch. Jim had tegen Gillian gezegd, dat de heele familie cn verscheidene van de bedienden naar den pic-nic gingen. Hij had er niet aan gedacht, om er bij te vertellen, dat de Squire nóóit deelnam aan dergelijke tochtjes. Nadat Mrs. Tredgold weg was, had Gillian maar wat rondgedwaald tot ze ineens een sterk verlangen in zich voelde, om het oude Eikenzichl te gaan zien, dat immers het huis van haar vader was geweest. Juist tusschen de hoornen door kon ze er zoo iets van onderscheiden en, daar er nu toch niemand wezen zou, durfde ze heel goed wat naderbij- komen. Terwijl ze het medaillon stevig in de hand hield, klom ze over het hek, dat het veld van het park scheidde, en, terwijl ze zorgde, steeds in de schaduw van de hoornen en struiken te blijven, liep ze het rustieke brug getje over en kon toen haast niet bedwingen een kreet van bewondering willen samenkomen, desnoods zonder Duitsehland. Zelfs wenschen zij Duitschland gedurende de eerste zittingen niet er bij te hebben Men wil over, maar zonder Duitschland praten, „Neen" zegt Mussolini dat doe ik niet, komt Duitschland niet, dan ben ik ook niet van de partij, Verder moeten eerst aiie verdragen van de Mtddellaudsche Zee mogend heden met Engeland, destijds met het oog op de gevolgen der sancties ge sloten, worden geannulecid." Dit laatste is dan ook zoo goed als geschied, terwijl Engeland bezig is zijn surplus-schepen uit de Middel- landsche Zee te halen. In dien tusschentijd is Eden ziek geworden. Heel begrijpelijk, want zonder Edengeen Locarno-vergadering Het is de gemakkelijkste w~g om tot een logisch uitstel te geraken. Of Eden ooit weer beter zal worden, is de vraag. Men verwacht binnenkort diens aftreden en het is zeer goed mogelijk, dat dit ook het geval zal zijn. Want cie persoon van Eden slaat tusschen Londen en Berlijn, terwijl beide landen elkander moeten vinden, gezien de ontwikkeling der Euro- peesche verhoudingen. Het Bolsjewisme schrijdt verder; de bekende Bredasche communisten vergadering heeft doen zien, hoe precair de situatie geworden is. Engeland zal zich nimmer aan het 1 Bolsjewisme overgeven en waar de i huidige Europeesche bondonder meer te doel heeft den strijd tegen Moscou en consorten te beginnen, ligt het in de Engelsehe lijn om zich daarbij j aan te sluiten. Liever dan bij Frankrijk, dat aan den voor-avond staat van zeer groole moeilijkheden. De viering van den 14den Juli, de herinneringsdag van de Bastille be storming, heeft weliswaar zonder incidenten plaats gevonden, maar de symptomen wijzen op komende bisbilles. Aan den eenen kant ziel het et- voor Europa slecht uit, aan de andere zijde is de hemel aan het opklaren. Arheidsmoeilijkheden, hoe ernstig op zichzelf ook, zijn uit den weg te ruimen. De huidige ontwikkelde arbeider denkt anders dan de vroegere Hij beseft, dat het onderste uit de kan halen, niet mogelijk en ook niet j practisch is. Zich laten opzweepen door vage leuzen is niet meer zijn zaak. Hij eischt lotsverbetering en billijkheid, Wordt de billijkheid be tracht, dan kan men hem moeilijk warm krijgen voor helzerijen zonder inhoud. In Amerika heerscht nog steeds de enorme hitte, die alom slachlsoffers maakt. De regens zijn i.< sommige gebieden doorgekomen, doch hebben niet de verwachte verkwikking ge bracht, De streken, die ook in 11)35 op dezelfde wijze geteisterd zijn, dreigen in een woestijn le veranderen. Er moet veel gedaan worden 0111 dit proces te stuiten, hoofdzakelijk op het gebied der herbebossehing Roosevelt overweegt het overplanten van de bevolking naar vruchtbaarder streken, terwijl enorme bedragen noodig zijn om den eersten nood te lenigen. Geeft de President krachtige steun aan de slachtoffers en dit is te verwachten, dan wordt zijn posilie als candidaat voor de komende presidentsverkiezing enorm versterkt Het lot is momenlel in zijn voor- deel. Aan de krachtige stijging der graanprijzen is een einde gekomen niet echter oan die van dierlijke eu plantaardige vetten Ons land en ook Indië profiteert ervan door de hooge noteeringen voor copra, palmolie en dergelijke producten Wat er in Juli 1886 in onze omgeving plaat3 vond. In het no. van de Iers. en Thoolscbe Courant van 3 Juli 1886 lezen wij dat de vastgestelde kiezers lijst voor St. Anna land 61 kiezers voor de 2e kamer telde. Te Stavenisse bleek deze lijst 44 kiezers te tellen. Uil den te Stavenisse geplaatsten regenmeter viel op te maken dut April een drooge maand is geweest, er werd 15,9 mm. regenval gecon stateerd. Mei was zeer nat met 84 ram. terwijl Juni 42,8 aanwees. 39 Juni verkocht nots. Wagtho voor een Antwerpsche eigenaar wei en bouwland in Schukerloo. Prijzen weiland f 15 per geniet aan C. W. Geluk, bouwland voor 1 20. aan Chr. de Wit, weiland voor f 20 aan J. W. Wagtho en IJector Jansen en weiland van f 15 en f 26 aan J. W. Wagtho en aan M. J. Slouijesdijk Wel eenig verschil met thans I11 het no. van 10 Juli komt uit Stavenisse een bericht voor dat op den Ode dier maand aldaar een onderwijzersvergadering werd ge houden. Er was een wedstrijd in leren. Gelezen werd uit de Camera obscura „Begraven". De heer J, van Besooijen te St. Maartensdijk verwierf de tweede prijs. In het zelfde nummer komt een advertentie van den rentmeester van het kroondomein Tholen voor, waarbij kennis wordt gegeven van de ver pachting der tienden over den oogst 1886. Deze zou plaats hebben te St. Maartensdijk, Scherpenisse, Poort vliet en Tholen. In liet nummer van 17 Juli kunnen wij lezen dat koolzaaddorschen vele handen werk gaf. Alleen uit St. Annaland trokken 168 man naar Woensdrecht in den Zimmerman- polder onder Rilland voor deze werk zaamheden. Tot gemeente veldwachter te Scherpenisse werd J. Hendrikse uit Westkapelle benoemd. Een beroep door de Herv. Kerk te Stavenisse uitgebracht op den cand. G. B. Fijnvaudraat le Beets (Fr.) werd door dezen aangenomen. Door den heer A. Avé, onderwijzer aan de O. L. School te Tholen werd bij het examen te Breda de hoofd- acte behaald. Er schijnt op kerkelijk gebied in de N. II. Kerk wrijving le zijn. Ten minste onder kerknieuws vinden we melding gemaakt dat de kerkeraad der N. 11. Kerk lidmaten dier kerk, cathechissanten van ds. Crull en aangenomen en bevestigd te Bergen op Zoom, niet tot het avondmaal te willen toelaten. De uitgaande circulaire was geteekend door ds. G. C. Schot voorz. en W. Kuijper Buono ouderling. In het no. van 24 Juli lezen we dat de heer P. L. Engelvaart te Tholen le Breda voor de hoqfdacte slaagde. Dat de vereeniging van burgemees ters en secretarissen in het eiland Tholen reeds belangrijke vergade ringen hield bleek wel uit die 16 Juli te JSt. Annaland onder voor zitterschap van den heer A. J. Bierens burgemeester aldaar gehouden. Zoo hield de burgemeester van St. Maartensdijk een rede over de toen ze het statige huis vóór zich zag, waar zoovele van haar voorva deren hadden gewoond. Zij had er recht op, zelfs meer dan Jim of het meisje, op wie zij in hel eerst zoo jaloersch was geweest. Zij keek eens om zich heen, maar er was niemand te zien. Het huis leek als uitgestorven, want, ofschoon enkele van de vensters openstonden, waren de zonneblinden overal neer gelaten. Toch kon Gillian zich niet bedwingen, om eens even wat naderbij te gaan kijken, of ze ook iets kon te zien krijgen van "het huis van binnen. Als iemand haar bemerkte, kon ze immers zeggen, dat ze verdwaald was of iels dergelijks. Zoo trad ze bet terras op. Op de bovenste trede bleef ze even slaan en keek door een venster binnen, waar ze, tot haar niet geringe ont steltenis, een ouden heer over een safe in den muur gebogen zag, maar die onmiddellijk opstond en naderbij kwam. HOOFDSTUK XIV. Het was schitterend weer op den ochtend van Helens verjaardag. Helen zelve voelde zich echter niet zoo opgewekt. Maar zij was veel te trotsch, om anderen te laten merken,: dal zij verdriet had. Integendeel, met een Ned. gemeentewet terwijl nog andere belangrijke zaken aan de orde kwamen 12 Oct. d.o.v. zou er weer een bij eenkomst, dan te St. Maartensdijk plaats hebben, waar de h.h. J. Pol derman te St. Annaland, M Kievit te Scherpenisse en A. de Graaff te Oud-Vossemeer, ieder een onderwerp zullen behandelen In het 110. van 31 Juli kunnen we lezen dat te St. Maartensdijk groote drukte heerscht door den grooten aanvoer van vlas die uit het geheele eiland Tholen en zelfs van buiten het eiland daar werd aangevoerd. Vele handen zullen hierdoor in den winter werk vinden. I11 1886 lezen we, werd de pomp op de markt wegens mankement, builen werking gesteld. Ze is weer hersteld en door een hek omgeven, zoodat de burgerij weer volop water kon krijgen. Te Tholen gaf „Concordia" onder leiding van den heer Verswij veren een Concert. Er werd een luchtballon opgelaten en vuurwerk afgestoken. THOLEN, 17 Juli 1936. Uitslag van de wedvlucht van 11 Juli 1936 met jonge duiven, ge houden door de P.V. „De trouwe Duif" vanuit Middelburg. A. Baaij 1, 3, 4, 10, 15. Chr. de Korte 2, 6 A. Wagemaker 5, 8. 17, 21, 22, 23, 25, 27. D. Jansen 7, 9, 11, 18, 24. L. M. de Heer 12, 13,14, 26. C. van Luijk 16,19. G. Baaij Pz. 20. In concours 81 duiven. Aankomst le duif 1.1.22, laatste 1.10.32. Gelost 12 uur. Bij het op 3 Juli jl. gehouden Nat. Concours vanuit Ghateauroux (556 Km.) behaalden J. Berrevoets 13e prijs, Jac. Baaij 50e, 56e en 60e prijs, A. Wagemaker 74e prijs. Deelname 371 duiven. Programma van het concert te geven door de Muziekvereeniging „Concordia" en het Tholensch Dames- en Mannenkoor te Tholen op Don derdag 23 Juli 1936 op de muziektent alhier. Aanvang 8 uur. „Concordia" 1. K XVIII, raarsch J. Maas. 2. La Parure, ouverture J. Werkman. 3. Doux Mystères, Grande Valse [A. Ivorn. 4. La Fee aux yeux bleus, ouverture [A. Govaert. 5. Feestouverture L. E. Rugers. 6. De Vredesvlag, marsch A. Swiers. Pauze. Tholensch Dames- en Mannenkoor. 1. Zomeravondlied C. Lanner. 2. Een lied van een meisje en een [schipper H. J. d. Hertog. 3. Lied van den Gangspil Arnold Spoel. 4. Sari Marys Mar. Egberts. 5. Avondschemering G. C. Wilmink. 6. Leef bij den dag J. W. v. Set ten. 7. Ilerderszondaglied C. Kreutzer. Een noodlottig ongeluk heelt het gezin van Jhr. J. van Vreden- burch in diepen rouw gedompeld. Maandagavond ging de 19-jarige Jhr. F. van Vredenburch, die pas met vacant ie vanuit ons land naar Cap- pellen was gekomen, met een jacht geweer het park in om op duiven te schieten. Waar de overige familie leden reeds vroeg naar bed waren glimlach om de lippen trad zij de ontbijtkamer binnen en leek zoo feestelijk gestemd, dat zells Loren er door van de wijs gebracht werd hij meende, dat de wonde dan toch zeker niet diep was en wel weer gauw heelen zou. Onwillekeurig werd de jarige wel wat opgewekter gestemd, toen zij de vele welgemeende wenschen hoorde en ook de stapel cadeaux zag, die haar wachtten. Er was een wissel bij van 50 pond van den Squire, een snoer prachtige paarlen van Jim, een gouden armband van Mrs. Ghetwyn en een aquarel van Loren, een van zijn inzendingen op de Academie. Mrs. Ghetwyn zag er zeer bleek en ellendig uit en eindelijk achtte zij zich dan ook verplicht tegen de jarige te zeggen „Hel spijt mij zeer, Helen, maar ik kan vandaag niet van de partij zijn. Ik heb zoo'n hoofdpijn, dat ik allen maar tot last zou wezen. Gelukkig zijn er nog tallooze chaperonnes." „Hoofdpijn Onzin J" snauwde de Squire. „Niets zoo goed tegen hoofdpijn als de frissche lucht." Veel vriendelijker voegde Helen er bij Maar wij gaan nog niet weg, Tante. Pas om lialf twaalf. Tegen dien tijd kunt u alweer veel beter zijn." gegaan, bemerkte men niet dat de jongeman afwezig bleef Den volgenden dag constateerde men dat hij niet op zijn kamer was, men ging op onderzoek uit, dpcli in den tuin had het personeel reeds de ontstellende ontdekking gedaan dat de vermiste dood was aangetroffen achter in den tuin, hij had een schol- wond in het hoofd. Vermoedelijk is hij gestruikeld, waarbij het geweer is afgegaan, waarbij hij doodelijk is getroffen. De deernis met dit droevig gebeuren is zeer groot, ook hier en in onze omgeving waar Jhr. van Vredenburch jaren lang woonde, was men zeer getroffen door de droeve tijding. Een bruine zomerteint staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra violette stralen der zon. AMILDA- zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. 10 Doos 50 en 25 ct. 45632 Aan het Lyceum te Roosendaal is bevorderd van de le naar de 2e klasse. N. Düinker alhier. Aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse G. A. H. Wagtho Tholen, van de 2e naar de 3e klasse J. W. Bernhardi Stavenisse, N. Bubois, J. G. A. van der Maas eu D. Polder man Oud-Vossemeer, van de 3e naai de 4e klasse M. J A. Bil en A de Wilde St. Annaland, P. C. Groenewege, E. S. C. van Splunter en J E. Tazelaar van St. Maartensdijk, van de 4e naar de 5e klasse J. Q. G. Bastiaanse van St. Maartensdijk en J. Hcijboer Oud- Vossemeer. De Zeeuwsche Polder- en Wa- terschapsbond houdt dit jaar haar algemeene vergadering op Zaterdag 25 Juli te Tholen in hotel „Het Wapen van Zeeland". De aganda beval 0. m. een voor dracht van Ir. J. P. Walland, hoofd ingenieur-directeur van den rijks waterstaat in Zeeland over „Tertiaire wegen" en een bespreking van het ontwerp ambtenarenreglement voor de polders en waterschappen 111 Zeeland, in te leiden door mr. dr. R W. Graaf van Lynden voorzitter van de commissie, ter zake door den Bond benoemd. Na gemeenschappelijke koffiemaal tijd in hotel „Het Hof van Holland" zal een tocht over het eiland worden gemaakt. Hedenmorgen tegen tegen negen uur passeerde het Luchtschip Hinden burg onze gemeente. Het waseenigs- zins nevelig, zoodat het mooie ge zicht dat luchtschepen te zien geven, niet geheel tot zijn recht kwam. POORTVLIET. Tijdens den storm, die Woensdag woedde, lag het motor schip „Magdalena", schipper J. C. de Bruijne van Ossenisse, even voorbij Strijenham alhier om vlelsteen te laden, welke aan den dijk lag. Het schip, dat met kalm weer daar was aangekomen, werd door den storm overvallen, met gevolg, dal het schip op den dijk werd gesmakt. Deschip- per vroeg direct assistentie van een sleepboot aan, die wegens het zware weer niet kon komen. Daarop zijn een ploeg mannen, 21 in getal, van Strijenham getogen, wie het ge lukte het schip 11a een paar uren tobben vlot te krijgen en naar de pl.m. 5 a 690 M. verder liggende haven te sleepen. De zware zeeën Maar toen de auto's voorreden, zag Mrs. Ghetwyn er, zoo mogelijk, nog slechter uit, zoodat Helen haar naar den salon bracht en toezag, dat zij daar op een gemakkelijke rustbank kwam te liggen. „Het is hier koeler dan aan uw kant van het huis, Tante, en u zult niet gestoord worden," verzekerde ze haar nog. Mrs. Ghetwyn keek haar na, met dankbaren blik en dacht, dat Helen toch wel een lief meisje was dat Jim bet slechter had kunnen treffen Na een tijdje viel zij in slaap en werd veel later wakker door een schrillen kreet. Zij sprong op en vloog naar bet venster. Op eenigen afstand stond de Squire op het grasperk met zijn hand op den arm van een lang, slank meisje, die worstelde, om zich te bevrijden uit zijn greep. „Wat ter wereld is er gebeurd riep Mrs. Ghetwyn, trad uit de bal kondeur en liep ijlings in de richting naar de treden van het terras, waar de Squire het meisje gevangen hield. Zoodra het gezelschapje voor den pic-nic vertrokken was, ging de Squire een kijkje nemen in de stallen en betrapte een van de grooms op een vrijerijtje met een dienstmeisje, en, nadat hij hierover een hartig woordje had gezegd, keerde hij terug in huis boden de mannen veel tegensta doch gelukkig hielden zij zich klo Van hel motorschip is schroef en r< gebroken, terwijl tevens de moto stuk gedrukt, zoodat het schip 1 op eigen kracht de haven kon reiken. Een sleepboot zal het mot schip naar de werf overbrengen. Persoonlijke ongelukken kon niet voor. Verzekering dekt de scha Alhier is onder de varkens vlekziekte uitgebroken. Men bewe algemeen dat varkens, die van voorjaar werden ingeënt, niet 1 deze ziekte onderhevig zijn, doch tegendeel blijkt dat er hier vark zijn die wel ingeënt zijn. SCHERPENISSE. Door denhevij wind van Woensdagmiddag zijn alli enkele hoornen ontworteld een h foonpaal omvergeworpen en een van eeu hooischelf er af gewa; Vooral de telefoonpaal bracht v stagnatie in het verkeer, omdat niet tijdig opgeruimd werd. ST-MAARTENSDIJK. In verba met de jjistallatie van den nie benoemden burgemeester den E Heer Mr. H. H. Schuller heelt te dezer plaatse een commissie ontvangst gevormd bestaande 18 personen. Voorzitter is de 1 C. G. Hage, W. Bastiaanse, secretn en de heer A. G. Sleendijk, penni meester. Met Kerkbestuur van de Ge formeerde gemeente alhier heeft sloten tot stichting van een nie kerkgebouw op de Westvest. Het gemeentebestuur heeft i sloten de steunuitkeering aan wc loozen stop te zetten aangezien n van meening is dal thans iedert in de gelegenheid is werk te v krijgen. Tijdens een kort doch he onweder werd een koe in de we van den landbouwer H. alhier di het hemelvuur getroffen en g< STAVENISSE. Ll.Zondagnamidi werd alhier door Ds. Kraay plech herdacht de inwijding der nieu Ned. Herv. Kerk, die voor 25 j; door de familie van den Ambachtshe de familie van der Lek—de Cler aan de Ned. Herv. Gemeente alhi geschonken was. Dit geschiedde v< een groote schare belangstellen^ in tegenwoordigheid van de huid Ambachtsvrouwe, Mevr. de Royei geb. van der Lek de Clercq, haar echtgenoot en zoon en Rentmeester der Ambachtsheerli lieid. Ook werd herdacht de li( L. Polappel, die juist 25 jaren ambt bekleedde van stokman en c lectant. ST. ANNALAND. Aardappelveili van Woensdag 15 Juli. 5180U hl. eigenh. f 2,52 -- f 2,96 125000 gele eigenh. f 2 50 f 3,14. *10! kg. drielingen f 2,22 f 2,30. Al per 100 kg. Voetbaluitslag van Zaterdag W.H.S. I tegen O.V.C. II 3—4. Aan belanghebbenden woi bekend gemaakt dat voor de beha deling der aanvragen ter bekomi van een kosteloos rij wielbelastingmc 1936/37, voor wat deze gemeci betreft, zitting door den dienstgeleid zal gehouden op Zaterdag 18 J van 4 7 nm. Maandag 20 Juli v 6 8 nm. Zaterdag 25 Juli v 4 7 nm. Maandag 27 Juli v 6 8 nm. Alles wettelijke tijd. OUD-VOSSEMEER. De P. D. „De Zwaluw" hield een wedvlui uit Montargis. en liet zich den lunch goed smaki Toen herinnerde hij zich, dat 7 zaakwaarnemers hem een huurc hadden toegezonden, die hij r onderteekenen moest en die hij zi lang in de safe gesloten had, tot I eens den tijd zou hebben de ai door te lezen. Met deze bedoeli ontsloot hij dan ook de safe en haal het papier te voorschijn. Maar terw hij dit deed, viel zijn oog op I marokijnen étui, dat altijd een 11 daillon had bevat met hel portret v zijn vrouw. Een paar avonden tevor had Loren nog gesproken van <J artist, die dit miniatuur geschilde had en tegelijk had hij zijn verlang uitgedrukt, om het eens te mog zien. De Squire nam het éluilje 0 uit de safe en zelte het op de tal terwijl hij de huurceel las. Maar to hij zich omkeerde, om het döcume terug te leggen, werd hij door li open venster de gedaante gewaar v; een jong meisje op het terras en I hield het er voor, dat zij dezell was, die zoo even in den stal geil had met den groom. „Brutaal nest! Ze denkt zeker, d ze nu weer vrij haar gang kan gaa Geen wonder, dat ze zich daar aclil die rododendrons tracht te verbergt Ik zal eens zien. wat zij nu we uitvoert(Wordt vervolg»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2