NAARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT r ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Is het Centraal het belang Verkoopkantoor van mosselen in van kweeker en handelaar? rijdag 17 Juli 1936. No. 29 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Ia a ikl" THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal 1,80; met Geïllustreerd ndagsblad ƒ1,375, franco •CS post ƒ1,65 15 ct. p. kosten. Advertentién van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. De BURGEMEESTER van Tholen op Zaterdag den 2g Juli 1936, middags te 12 uur, ten Raadhuize aar 10 45636 EEN HOOP COMPOST bliek verkoopen. De aanwijzing geschiedt door den rreman. A qu Slecht weer en vacantie- gangers. Philips verlaagt de loonen. Handelsrelaties met Zuid-Amerika. [Iet slechte weer is in de maand li troef en wij kunnen ons niet ter de mooie dagen herinneren. Slecht voor de oorden, die het van vacantiegangers moeten hebben, ze klagen steen en been, en terecht, ij hebben hier en daar eens rond keken, maar het is droevig. Men het de verlofgangers niet kwalijk men, want waarom zou men zijn ld in armoede verteren. Wat heeft n aan het zitten in een «f ander tel of pension, terwijl de regen jft doorpiassen ot sijpelen. Zware ien zijn dikwijls in den zomer te rkiezen boven dat kwakkelen. Deze teleurstelling voor de hoteliers, pensionhouders en voor hen, die van de vacantie-maanden moeten bben is des te ernstiger omdat de ner zoo verbazend kort duurt en :n alle gemaakte kosten in die paar ken moet zien terug te. krijgen, n veertien dagen van aanhoudend cht weer is niet meer te overbrug- n. Ook het leger van kellners, dat tra voor de zomermaanden is nan- jomen zit nagenoeg zonder ver insten. Sommige oftieieele personen zien, het ook schuchtere teekenen van mend herstel. Het is mogelijk, maar el wordt er niet van gemerkt. De rkioosheid loopt iets terug, maar ze verbetering is grootendeels sei- inwerk. De hierboven genoemde >r de zomermaanden in dienst nomen kellners en ander personeel an niet meer als werkloozen ge- ekt. Zij helpen dus mede om het rkloozen-beeld te verbeteren, maar t hebben zij er ten slotte aan en verdiensten buiten het schamele sis-loon dat zy ontvangen, terwijl n hoofdinkomsten gelegen zijn in fooien. Philips gaat de loonen en salarissen •lagen met 10%, vijf procent begin ptember en 5% begin Januari. Het ncern moet zijn guldens-kosten rluceeren en waar de andere lasten ijwel onveranderd blijven, zijn de )nen de eenige objecten om op te nnen besparen. Ongetwijfeld geen eken van voor uitgaande conjunc- Er gaat een handelsdelegatie naar id-Amerika. Voorzitter is Jhr. van trnebeek verschillende vooraan- lande Nederlanders maken er deel n uit o.a. ook de heer Verloop n Wilton-Fijenoord in 1930/31 voor ter van het zoogenaamde Comité irloop, welk comité hetzelfde doel d als nu ten uitvoer wordt gebracht, is land gaat nu eenmaal niet over n nacht ijs, getuige het feit, dat joi f jaar is verstreken, alvorens het Ovengenoemde initiatief vruchten! at dragen. Men zal nu wel zeggen ie, hoe de Regeering alles doet om n nood te lenigen.... nu weer de oe id-Amerika delegatie" maar dan rgeet men, dat een dergelijk denk- leld reeds in 1930 met klem werd rei orgestaan In die vijf jaar hebben I litschland, Engeland en Amerika belangrijke afzetgebied bewerkt sn heeft scherp geconcurreerd odat de te maken prijzen nagenoeg en winst laten. Hoe kunnen wij, voldoende aangepaste Nederlanders, Alvorens wij deze vraag kunnen beantwoorden dienen wij eerst terug te gaan tot een tijdperk dat eenige tientallen jaren achter ons ligt. Een tijd waarin men niet dacht aan ordening, een tijd waarin ieder vrij was om te doen wat hij wilde. Hoe was de toestand toen voor den mosselkweeker en mosselhande laar'? Laatstgenoemde was koopman en maakte als handig koopman ge bruik om zijn waar zoo goedkoop mogelijk in te koopen en aan den man te brengen tegen een dusdanige prijs dat hij er aan verdiende. Veelal was de concurrentie zoo dat de mosseik weekei een dusdanige prijs voor zijn product kreeg dat de verdienste miniem was en zijn bedrijf in het algemeen niet loonend. Dit deed in 1927 verschillende kweekers de hoofden bij elkaar steken om te trachten door samenwerking hun belangen te behartigen. Voorzitter van de nieuwe vereeniging werd toen dhr Hage, burgemeester te Bruinisse. Doch vele kweekers zagen hun eigen belang niet in, er waren die meenden dat vrijheid van handelen beter was dan gebondenheid door afspraken en zoo moest men nood gedwongen de Zeeuwsche mossel, waar toch een goede markt voor was te vinden, verkoopen tege.i 80 en 90 cent per ton Intusschen had burgemeester Hage* wegens gezondheidsredenen zijn voorzitterschap neergelegd en werd diens plaats ingenomen door Mr. A. J. van «Ier Hoeven, burgemeester van Tholen. Rij de regeering werd aangedrongen om de mosselkweekers te verplichien zich te vereenigen, doch te Den Haag kreeg men toen geen gehoor en de handelaar wist van de heerschende oneenigheid en concurrentiezucht, jammer genoeg voor de kweekers, maar al te goed te proliteeren ter- wijlde kweekers vaak armoede leden. Daar schiepen de crisiswetten de mogelijkheid dat er prijsregelend kon worden opgetreden, het bestuur onder de energieke leiding van burgemees ter van der Hoeven, maakte van de gelegenheid gebruik en er werden vaste prijzen gesteld. Nu was dan de zaak in kruiken en kannen, zou men zoo zeggen. Doch men had buiten den waard, in casu de kweekers gerekend, die hun belang niet goed inzagen en de handelaars die, kan het anders, gebruik maakten van de onderlinge concurrentiezucht van de kweekers, het gtoote strui kelblok waarop ook vroeger gedane pogingen steeds waren gestrand. 1935 bracht de mogelijkheid om thans kweeker en handelaar in betere verhouding te brengen. Er werd opgericht een Centraal verkoopkantoor van mosselen, onder leiding van het bestuur door den minister benoemd, dat zich doet bij staan door een directeur, den heer G. J. P. van Vervoort, iemand die in een andere tak van handel reeds jaren heeft bewezen een goed organi sator en goed handelsman te zijn. Het bestuur van de mosselkweekers voornoemd, bestaat uit7 leden, terwijl door de regeering aan dit college is toegevoegd de heer Brouwer, tot 1 Juli j 1. chef van de afd. Visscherij en voorzitter van devisscherijcenlrale. Een met visscherijzaken op de hoogte zijnde en hoogstaane man, die de besluiten door bestuur en directeur genomen met zijn deskundige advie zen dekt en alleen de belangen van de geheele mosselculluur op het oog heeft. Hoe werkt nu het mosselverkoop kantoor Door den minister wordt de mini mumprijs vastgesteld waartegen wordt ingekocht van de kweekers, het ver koopkantoor verkoopt de mosselen aan de afnemers. Van concurrentie, dus het uitspelen van den eenen kweeker legen den ander is geen sprake meer, hetgeen in het kort de consequentie meebrengt dat de han delaar zijn winstmarge ziet vermin deren, doch de kweeker een betere prijs,dus winst maakt van zijn product. De handel kan echter ook niet werken zonder winst en zoekt dus middelen te vinden om, voor hetgeen hij verricht vergoeding te krijgen, hetgeen volkomen logisch is. Doch ook hier ziet men dat door de concurrentie waaraan ze onder elkan der bloot staan, deze kans kleiner wordt. Het eenigste middel voor den handel is dus ook te organiseeren en een vaste prijs te bepalen voor het te verkoopen product, waardoor hij een voldoende winst kan maken om het hem komende deel te krijgen. Ook kan de handel een anderen weg inslaan en dat is die van de ongebreidelde concurrentie, die dan zoo lang duurt dat de financieel zwakkeren verdwijnen en alleen zij overblijven die den schok door hun financieel sterkere positie hebben kunnen opvangen. In het eerste geval kunnen de kleineren ook blijven bestaan, doch voor het zoover is, zullen er zeer zeker wel enkele slachtoffers zijn gevallen. Doch hoe het ook zij, van kwee kersstandpunt bezien gaat de zaak voor hen beter, de vastgestelde prijs die 30 a 40% hooger is dan eenige jaren geleden, heeft de mogelijkheid voor hen geopend van te kunnen verdienen. Bovendien is het mogelijk door de winst die gemaakt wordt, hen, die mosselen van te slechte kwaliteit hebben om aan de markt te brengen, toch een zeker bedrag toe te kennen, waardoor ook die kweekers mede profiteeren van den huidigen stand van zaken. Iets waardoor zij met vreugde aan de totstandkoming van deze organisatie kunnen denken. En nu de zaak loopt, komt aller- wege de critiek los. De handel die vroeg om prijsregelend op te treden is tevreden, sommige kweekers die hun belangen niet goed inzien, be tuigen hun ontevredenheid ook en dan maakt men de fout het Centraal Verkoopkantoor te betichten dat het den handel wil regelen Terwijl juist dit kantoor beider belangen kan dienen. Wel een gekke wereld waarin wij leven. En nu is het wel opmerkelijk dat overal, zoodra men na eindelooze klachten regeering of ministers bereid ziet hieraan tegemoet te komen en de wet is van kracht geworden of de maatregelen kunnen worden uitge voerd, men begint te klagen Treffende staaltjes hoorden wij daaroverdeze week in een bijeenkomst waar een hooge ambtenaar uit den Haag van vertelde. Deze gaf dan ook den raad om eerst eens kalm af te wachten na het invoeren van een nieuwen maatregel hoe deze in het algemeen werkt, want in de meeste gevallen zijn de klachten ongegrond, of komen van een zijde of van menschen die de zaken niet kunnen overzien. Zoo is het ook in dit geval. En wij, die hierboven de vraag stelden „Is het Centraal Verkoopkan toor van mosselen in het belang van kweeker en handelaar?" meenen gerust deze vraag in toestemmenden zin te kunnen beantwoorden. Alleen dit nog. Vanzelfsprekend kunnen er klachten zijn. Zijn deze er, dat men dan gaat spreken met den Directeur, of deze ter kennis brengt van het Bestuur. De heer Vervoort hoor gaarne ieder aan en wikt en weegt de zaak van alle kanten. Ook de Bestuursleden zijn menschen die toch zeker niets anders willen dan de belangen van ieder, betrokken bij de mosselcultuur, te behartigen. Er is reeds te veel goeds bereikt dan dat men door critiek die ver dachtmaking is, een dergelijke zaak zou mogen schaden. Late men bedenken dat alleen sameuwerking de mosselcultuur voor allen die er bij betrokken zijn, tot een loonend bedrijf kan maken en dat is in den tegenwoordigen tijd toch voor kweeker en handelaar van zeer groot belang. denken in dat concurrentie-milien iets te bereiken? Het lijkt ons toe., dat deze poging tot mislukking ge doemd, is vooral omdat het niet organisatorisch gaat. Er komt een studie rapport... er komt een aanbe veling om bepaalde artikelente expor teeren Wie garandeert het verlies, dat bij het veroveren van een nieuwe afzetgebied, altijd moet worden ge leden, indachtig aan de wijze spreuk, dat de cost gaet voor de baetWie garandeert het risico van de gegoed heid der debiteuren en wie het risico Het Comité Verloop stond voor het oprichten van een export-bureau, te creëeren door de Regeering en het georganiseerde bedrijfsleven. Dan was er een verband..een verband, dat risico's kon nemen. Nu staat de delegatie op zichzelf, zij het ook, dat zij gesteund wordt, moreel door Regeering, de Zuid-Amerikaansche vereeniging en de Commissie tot herstel der normale verhoudingen met het buitenland. Wat wij moeten krijgen is een moderne :Nederlandsche Overzee Trust" ..een moderne Oost- Indische Compagnie. Het tezamen wagen, het tezamen experimenteeren om de oude plaats in het wereld handelsleven weer te kunnen gaan innemen en daartoe ook gezamenlijk de offers te brengen. Voor een der gelijk doel mag worden geleend, om dat wij daarmede tevens dienen de toekomst van de komende generatie Vergadering 0. V. T. Maandag 13 Juli hield de Onder linge Veeverzekering Maatschappij eiland Tholen onder voorzitterschap van den heer D. W. Klompe, bij den heer C. D. Bijl te Scherpenisse haar algemeene vergadering. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en het speet hem dat zoo weinig leden tegenwoordig waren. De notulen van de vorige verga dering werden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. De secretaris-penningmeester las hierna het kasoverzicht waaruit bleek dat zoowel de rubriek paarden als de rubriek rundvee thans weer met een batig saldo sloten. Bij monde van den heer P. J.Ne- lisse verklaart de commissie van toezicht dat de boeken van densecr.- penningm. in orde zijn bevonden. De voorzitter stelt dan voor de rekening goed te keuren endesecr.- penningin. volledig te dechargeeren, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Uit het jaarverslag bleek ook dat de Mij. het afgeloopen jaar zeer gunstig had gewerkt en dat het aantal deelnemers was toegenomen. Aange raden wordt om te trachten dat ieder lid er één lid bij krijgt dan wordt het een Maatschappij die alle con currentie kan doorstaan. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren J. L. van Gorsel, C. M. Elenbaas en C. van Dalen. De heeren van Gorsel en Elenbaas, die ter vergadering zijn, nemen hun herbenoeming onder dank aan, terwijl de heer C. van Dalen van zijn her benoeming in kennis zal worden ge steld. De voorzitter zegt dat na onderzoek is gebleken dat verandering van de statuten geen kosten met zich brengt en leest voor het geheele gewijzigde reglement. Na een kleine bijvoeging wordt het reglement vastgesteld en wordt be sloten ieder lid een nieuw reglement te doen toekomen. Huid en tanden spreken. Bij een bruine zomerteint valt de kleur Uwer tanden bijzonder op. Poets ze dus met wat goeds. Poets met IVOROL. Deze tandpasta maakt Uw tanden blank en geeft ze tevens 'n 10 mooie ivoorglans. 45G31 In tuben van 60 en 40 ct. Doos 20 ct. Een heele bespreking volgt over de collectieve veeartsenijkundige be handeling. De voorzitter zegt dat de commissie gesproken heeft met den veearts de heer Steendijk, de heer van der Maas was wegens ambtsbezigheden afwezig, maar dit moet blijven buiten O. V. T., het moet een zaak op zich zelf worden. Besloten wordt om de leden per convocatie te vragen of ze mee willen doen hieraan en voor de niet-leden dit per advertentie te vragen, dan kan er later nog verder gehandeld worden. Bij de roud vraag wijst de heer van Gorsel op het contract met Ivrijnen dat 1 Januari 1937 afloopt. Het bestuur wordt gemachtigd naar goeddunken te handelen. Hierna sluit de voorzitter onder dank voor de opkomst en de goede besprekingen de vergadering. Duitschland-Italië. Locarno Intern. Communistische actie. Betere vooruitzichten Hitier heeft een nieuwe zet op hel internationaal schaakbord gedaan en wel in samenwerking met den Duce- Hij heeft een overeenkomst met Oostenrijk gesloten, waarbij Berklijn de onafhankelijkheid van Oostenrijk zonder eenige bemerking erkent, zich niet bemoeien zal met de binnenland- sche moei lijk heden, ter wijl Oostenrijk van zijn kant zich zal beschouwen als een Duitsche natie. Hierdoor is niet alleen den brug geslagen tusschen Polen, Duitschland. Oostenrijk, Hongarije en Italië, maar ook worden verschillende troeven uit de handen van Frankrijk en van de Fransch gezinde Engelschen ge slagen. Opnieuw heeft Berlijn zonder eerst van' gedachten met de andere landen te wisselen, een der groote struikelblokken van den vrede uit den weg geruimd. Het vorige jaar geschiedde dit met den Corridor en met Danzig door het verdrag met Polen voor tien jaar en nu door dezen zet. Intusschen antwoordt Hitier niet op de door Eden gestelde vragen, hoffelijk is dit in geen geval, maar Duitschland zal denken; wat hebben we aan woorden, daden zijn veel beter. En ik bewijs nu, welke groote waarde ik hecht aan het behoud van den vrede. Ongevraagd geef ik, wat de andere landen zoo gaarne willen zien, het bannen van de Anschlusz- gedachte Hierdoor verliest Locarno aan ge wicht. 'kDe vroegere Locarno-staten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1