Na het zwemmen De posttarieven. RAADGEVINGEN! Volkenbondsraad is belast, voet bij stuk zal blijven houden, en naar alle waarschijnlijkheid zal trachten nog iets meer te krijgen, dan het al bezat. Dat overigens het Volkenbondspro tectoraat over de Vrije Stad zal worden opgeheven lijkt ook niet waarschijnlijk. Nog geheel afgezien van het feit, dat Dantzig geen lid van den Volken bond is en zijn vertegenwoordiger Greiser dus in de vergadering van den Volkenbondsraad geen voorstellen en eischen naar voren kon brengen, zoodat het Geneefsche Instituut dan ook kalmpjes de nota van den Dant- ziger Senaatspresident ter zijde heeft geschoven, schrijft het Poolsche Dag blad Kurper Poranny, dat in nauwe relatie met de regeering te Warschau staat, reeds, dat indien de Duitsche politiek er naar streeft het Volken- bondsprotecloroat terzijde tescbuiven, dit do.el voor Polen onaanvaardbaar is. Intusschen is het aan Warschau zich met deze lastige aangelegenheid bezig te houden en is de Volkenbond ook in dit opzicht voorloopig van een lastig probleem af. Men zou zich nu kunnen afvragen, is thans voor Genéve niet den tijd gekomen met een schoone lei te be ginnen en alsnog die samenwerking tusschen de stalen tot stand te brengen, welke noodig is voor een goed func- tioneeren van den Bond Eu wanneer wij deze vraag stellen, denken wij aan de woorden van onzen minister van Buitenlandsche Zaken„Niet versagen weer opbouwen wat afge broken is!" Helaas en het spijt ons een dergelijk pessimisme te moe ten uitspreken schijnt men in de verschillende politieke centra van Europa de tijd hiervoor nog niet ge komen te achten. En inderdaad, men moet het er kennen, een samenwerking, waaruit een werkelijk krachtige Volkenbond zou kunnen voortspruiten, moet ge baseerd zijn op een geest van ver trouwen. En juist deze geest is het, die in Europa ontbreekthet is wan trouwen, wantrouwen, wantrouwen, waar men ook speurt. In Londen en Parijs maakt men zich ongerust over het uitblijven van het Duitsche antwoord, ook al dringt men zeer verstandig hierop te J3erlijn niet meer aan. Daartegenover staat wel, dat men zich op het oogenblik te Berlijn zeldzaam rustig houdt en de eisch naar koloniën b.v. ternauwer nood meer vernomen wordt, doch het ontbreekt niet aan booze geesten, die lluisleren, dat deze lijdzaamheid slechts zal worden gehandhaafd tot na de Olympische Spelen. Trouwens ook de Dantziger aangelegenheid werkt er nu niet bepaald toe mede Londen en Parijs ten aanzien van het Derde Rijk gerust te stellen. Op zijn beurt maakt Berlijn zich niet ten onrechte ongerust over den steeds groeienden invloed van Moskou in Europa Mag men de verschillende berichten, die op het oogenblik in de Europeesche Pers de ronde doen, gelooven, dan is het Roode Leger in Tsjecho-Slovakije reeds kind in huis en zouden er op Tsjechisch gebied langs de Duitsche grens tientallen vliegveldeu zijn aangelegd, waarop de Russische bommenwerpers reeds staan opgesteld. Voeg daarbij de onzekerheid in en rondom Oostenrijk, dan moet men toch wel vaststellen, dat de voor waarden lot een herstel van verlrou- weu ten eenenmale ontbreken. Tot een dergelijke vaststelling te moeten geraken is des te tragischer, wijl al dit wantrouwen natuurlijk slechts ten deele te rechtvaardigen is en er uit den aard van de zaak ook een groote portie overdrijving in zal schuilen. Wanneer er op het oogenblik voor de Europeesche staatslieden dan ook een taak bestaat, is het dezedooi de grootst mogelijke openhartigheid in hun politiek te betrachten, vriend en vijand van de eerlijkheid van bun streven en hun vasten wil den vrede te handhaven te overtuigen. Tenslotte wil geen merisch den oorlog en mis schien is deze wetenschap wel het eenige, wat het verschrikkelijkespook, dat Europa inderdaad reeds gevaarlijk bedreigd, zal kunnen verdrijven. Waar de wil tot samenwerken be staat, moet ook de weg gevonden worden. Lastige problemen zijn ook uit den weg te helpen door onder handelingen, dat bewijst de eonfe rentie te Montreux, waar Engeland en Rusland het tenslotte geheel eens geworden zijn over de kwestie der zeeërigten en Turkije dat in zijn streven naar vervulling van zijn wen- schen als een der weinigen den legalen weg bewandeld heeft, de voldoening zal smaken zijn eischen ingewilligd te krijgen. Toch ontbreekt ook hier de onaangename noot niet. Zij, die gehoopt hadden, dat Italië tiians, na de opbelfing dei- sancties, zijn plaats aan de confe- rentietafel weer zou innemen, zijn bedrogen uitgekomen Rome, dat ge zien heeft dat de brutale, zoo'il niet de halve wereld, dan toch minstens Abessinië bezit, stelt thans weer. de inwilliging van nieuwe eischen als voorwaarde tot zijn terugkeer in het concert uer Europeesche volkeren. Nog iets dieper zal men de knie moeten buigen voor het nieuwe Ro- meinscbe imperium. Enfin, een tikje meer vernedering zal de overige we reld, na hel Geneelsche treurspel van de vorige week ook nog wel kunnen verdragen. En tenslotte is het voor een goed doel het verkrijgen van de Italiaansche medewerking aan de oplossing van talrijke problemen. koestert gij U gaarne even in de zon. Waak echter tegen huid verbranding Eeist de huid afdrogen en dan goed j inwrijven met AMlLDA-zounebruin- i crème. Deze beschermt en bruint Uw huid levens prachtig. Flacon 00 ct. Tube GO ct. Doos 50 en '25 ct. 12 45622 LIED VAN DE WEEK. Hoe moeilijk bet voor de Overheid is om bij het wijzigen en vastslellen van tarieven met alle belangen rekening te houden, blijkt wel uit de verlaging der porti voor stads brieven en briefkaarten. Zooals be kend werd bef stadstarief voor brieven gebracht van 5 cent op drie en voor briefkaarten van drie op twee. Natuurlijk is het briefverkeer tusschen de plaatsen onderling veel en veel giooter dan het interlocale. Vermoedelijk durft de Regeering de verlaging nog niet over de geheele linie ineens van toepassing te ver klaren en zij zal hoogstwaarschijnlijk wel over voldoende gegevens be schikken om het briefverkeer voor en na een verlaging op een deugde lijke wijze te kunnen ramen. De verschillende belangensfeeren in ons land zijn echter zoo vijandig tegenover elkaar geworden, dat ook uit deze maatregelen allerlei moeilijk- DOOR GUUS BETLEM Jr. Zoo zitten we dan volop thans ln '1 heerlijk zomerfeest, Hoewel, een week of zes nog maar En 't is alweer geweest! Maar daaraan denken we nog niet, 't Is momenteelgenieten, En 't veertiendaagsche jaarverlof Begint nu op le schieten. Misschien zelfs hebt U het al gehad, En was U dit jaar vroeg, Maar dan heeft toch de and're helft De pret nog voor den boeg. Welnu, voor hen dan thans een lied, Al mougt ook U het hooren, Dun knoopt U het, voor 't volgend jaar Maar stevig in Uw uoren Begin dan Uw vacanlie met Een zonnig, blij gezicht, En trek een beelje stevig, Hink Uw huisdeur aanstonds dicht, Zoodat een daagsche zorgeusleur De kans zoo woidt ontnomen, Naar zee, naar boscli, naar bei of strand, U achterna te komen Kijk wel natuurlijk, of U niet Uw sleutel hebt vergeten, Tenslotte moet U weer terug In dezen daagschen kelen Vergeet het gas niet uil le doen, En sluit Uw waterkraan, Trek niet het mooiste dat U hebt, Maar 't makkelijkste aan Denkt, heeien, aan Uw kaartjes voor De bus, de tram of trein, En foeter niet Uw ega uit, Wanneer ze d'r niet zijn. Want 't is al meer gebleken na Zoo'n regen van verijlen, Dan komen z'uil... Uw vestjeszak Dat zijn zoo van die feilen Vergeel geen kuffer, lasch of kirid, (Ook dat komt wel eens voor!) En kruipt U niet in één pension Met cheis van Uw kantoor! Bedenkt, dat we niet allemaal Van 't zelfde kunnen houden, En, als U loopt Uw vrouw en kroost Wel graag eensfietsen zouden Welaan, neem dit ter harte dan, En heusch, ik garandeer U Een pracht van een vacantiedus: Good luck en amuseer' U 11 henen kunnen ontslaan, die de tegenstellingen tusschen de bevol kingsgroepen ernstig kunnen ver scherpen. Wat wordt er nu gezegd en wij oulleenen de gedachte die op zich zelf volkomen juist is aan de Utrechtsche Courant? Dat deze porti-verlagiim de controverse tus schen stad enfllatteland zal verdiepen eu dat de boer opnieuw zal worden geprikkeld in zijn verzet tegen bet stedelijke 'vermeende overwicht. Bovendien zijn het de kleinen, die volgens bet blad weer lasten te lijden zullen hebben. Immers, de verlaging wordt toe gepast voor het interlocale verkeer, ln een dorp beslaat er geen interlo- cual verkeer. Evenmin op het platte land, want zoodra een brief van de eene gemeente naar de andere wordt gebracht om bet even of de afstand nihil is (hoeveel gemeenten zijn in i ons land niet aan elkaar gebouwd) wordt dit geen interlocaal verkeer meer genoemd. Zij, die profileeren, zijn slechts degenen, die in de groote stad wonen. De anderen zien hun vaste lasten niet verlaagd. Dit. is waar 1 Maar het zal nimmer de bedoeling der Regeering geweest zijn om de genoemde tegenstelling le vergrooten. Zij heeft daaraan niet gedacht. Maar zegggen de bestrijders de Overheid moet aan zulke dingen deuken; zij mo'et niet alleen het oog richten naar de technische, maar ook naar de economische en sociale details. Ook dit kan niet worden tegenge sproken. Daarom lijkt het ons alleszins ge motiveerd, dat de Directie der Poste rijen haar economische en sociaal- foutieve gedachte inziet en zoo spoedig mogelijk overgaat tot verla ging van bet geheele brief porto. Indien het builenlandsche tarief niet eenzijdig kan worden gewijzigd en daarvoor eerst internationale bespre kingen zullen dienen vooraf te gaan, dan wijzige men liet binnenlandsche brielporto van cent tot 5 cent en dan heelt men een opkomenden storm weten le bezweren. Men denke nu niet, dat wij hier kleinigheden zouden willen opblazen. Het verwijl is waar, om het even of de bedoeling der Posterijen gebeel anders lag. Wij staan voor de ver kiezingen. De gemoederen zijn niet rustig en de hartstochten worden gemakkelijk opgezweept. Men voor- kome derhalve welke gebruikt zouden kunnen worden om de agitatie te vergrooten. Men hoede zich voor onbillijkheden. Het is onbillijk om de stad te laten proliteeren van brief - portverlaging terwijl dikwijls de af standen, waarover de brieven moeten worden getransporteerd daar grooler zijn dan tusschen twee dicht bij el kaar gelegen dorpen! Het verwijl, dat het de kleine man weer is, die de lasten lijdt, gaat in dit geval natuurlijk niet op. Men begint immers met de lasten te ver lichten en of deze verlaging, door de eenzijdige maatregelen, voorloopig ten goede komen aan de stad en niet aan de builen de stad wonende massa, doet niets af aan het feit, dat ten slotte de totaal-lasten verlicht worden Wij hebben al enkele malen de gelegenheid gehad op le merken, dat de huidige ambtenaren over het alge meen geen goede kijk hebben op de gevolgen van indirecte heffingen, hetzij i dal deze verhoogd, verlaagd dan wel nieuw ingevoerd worden. Zou het geen aanbeveling verdienen een staats bureau van economen op te richten die advies zullen hebben te geven over den invloed, welke indirecte heffingen op het economische leven uitoefenen WEEKPRAATJE. Het kind vraagt - vader antwoordt. Het is in de lokaaltrien. Op het drukke uur, tegen den avond. De trein is vol, de forensen keeren allen huiswaarts. Men staat in de gangen. Naast mij staat een ouden man, die nog juist op tijd is gekomen, eer hel portier werd dichtgeslagen en de trein zich met een ruk in beweging zet. De man is vermoeid, dat .kan men hem aanzien. Misschien heeft hij gehoopt, dat er nog een plaatsje voor hem zou zijn, maar alles is bezet. En de menschen zijn, om dezen tijd van den dag, als zij allen hun dagtaak achter den rug hebben, moeilijk te bewegen, hun met moeite veroverde zitplaats af te slaan. Maar daar voor mij zitten een vader en zoon. De vader leest de courant, waarvan hij zoo nu en dan slechts even vluchtig opkijkt. De jongen, ongeveer tien jaar, zit bij het raam en kijkt naar buiten in den avond, naar de voorbijvliegende lichten, de steeds nader komende huizenmassa's, waarlangs de trein rijdt. Het is een aardige jongen met een frisch, opgewekt gezicht. Hij kijkt de coupé eens rond en zijn oogen kijken opmerkzaam van den een naar den ander, voor zoover dit mogelijk is. „Het is hier vol, he vader?" zegt de jongen. „Natuurlijk", antwoordt de vader, „om dezen tijd altijd." Een pauze. De jongen kijkt om zich heen. Naar ons, die in de gang slaan. En naar den gebogen ouden man, die zich met moeite vasthoudt, om gedurende de vaart zijn evenwicht te bewaren. De blik van den jongen wordt onzeker. Opeens rekt hij zich naar zijn vader toe, heel dicht, en fluistert hem dan in het oor. Heel zacht, maar toch heb ik het verstaan. „Vader", zegt de jongen, „zal ik gaan staan De vader kijkt vluchtig van zijn courant op. „Neen", zegt hij dan, „waarom Je hebt toch betaald. Blij! dus zitten." Het kind kijkt nog eenmaal naar de groote menschen, die in de gang staan, naar den vermoeiden oude man dan kijkt hij verder verlegen het raam uit Wat moet men in zoo'n geval doen D.e vader tot rede brengen Hem voor de ooren van zijn kind een uitbrander geven Och neen, dat is immers niet mogelijk. Men kan niets anders doen, dan het kind van harte toewenschen, dat zijn juiste gevoel hem in het leven den weg zal wijzen, die hij te gaan heeft en dat niet altijd zijn vader hem op dezen weg zal hinderen THOLEN, 10 Juli 1936. Op Vrijdag 3 Juli il. hield de P. V. „De trouwe- duif", alhier, een wed vlucht van uit Chatenuroux, (afst. 556 km.). De prijzen werden behaald als volgt J. Berrevoels 1. Jac. Baaij 2,3,4, 8, 14. G. Baaij Nz. 5. J. Knuist 6. A. Wagemaker 7, 12, 18, 20. C Baaij Pz. 9, 16. G. Havenmans 10. L. Laban 11, J. Vermeij 13 L. M. de Heer 15, 21. C. van Luijk 17. D. Jansen 19. Chr. de Korte le overduif. Deelname63 duiven. Gelost: 6 u 30 min. Aankomst le duif 1 u 10 min. 58 sec. Laatste 2 u. 6 min. 2 sec. Uitslag -yande wedvlucht vanuit Tilburg (60-Km.), gehouden op 4 Juli door de P. V. „De trouwe duif". A. Wagemaker 1. 2, 17, 18,24,26, 29, 30, 31, 33. Chr. de korte 3, 7, 8, 16, 23, 28. Jo van Luijk 4,5. L. Laban 6, 14. A. Baaij 9, 19, 20, 25. C. van 'Luijk 10, 11, 12, 15, 21,22,34. L. de Jonge 13. Jac. Baaij 27. C. Hazen 32. J. Knuist 35 en le overduif. Veertien dagen geleden is E. de L. alhier wegens huurschuld uit een woning aar. de Voorstad gezet. Door het Gemeentebestuur is toen aan het gezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, voorloopig onder dak verstrekt in de Gemeentewaag, in afwachting dat er voor de dak- loozen betere huisvesting zou zijn te krijgen. Daarna kwam de gemeentewoning aan de waterpoort vrij, die vanwege de gemeente geheel werd schoonge maakt en ter bewoning weder ge schikt is. Wij hebben ons hiervan persoonlijk overtuigd. De L. werd aangezegd om de Gemeentewaag le verlaten, waarna hij naar de bovengenoemde woning, die dan van vensters en behang zal worden voorzien, kon verhuizen. De man weigerde dit en scheen lievér in de open lucht te bivakeeren. Tenminste al zijn huisraad werd opge slagen in het kaaiboschje en het geheele gezin bivakeerde tot gister in de openlucht, hetgeen in dit geval niet noodig was. Intusschen schijnt het verkeeren onder den blooten hemel niet zoo prettig geweest le zijn, tenminste het gezin heeft Donderdag de. ter beschik king gestelde woning betrokken. Het van verschillende zijden ge toonde medelijden is dus wel een weinig misplaatst. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 29 October tot dijk- graag van den Nieuw annex Staven isse- polder, L. Groenewege Gz., St. Maar tensdijk, met ingang van 1 Aug tot gezworene van het water; de Vrije Polders onder Tholen, de Rijke, Tholen, tot gezworene liet waterschap Poortvliet, G, Hage, Tholen, lot gezworene var waterschap Oud Vossemeer, h Friderichs Oud-Vossemeer. Naar wij vernemen heeft week alhier een bespreking p gehad met de Gemeentebesturei het eiland en Ged. Staten betref! de instandkoming eener gemeensi pelijke regeling inzake het Onderwijs. Zaterdagavond speelde Thool Boys I een voetbalwedstrijd t Goes I en II en verloor met 4- Rust 21 voor Goes. Mej. E. Jansen onderwij: aan de School met den Bijbel i; °l ingang van 1 Juli op wachtgeld steld. Geslaagd voor de eerste k van de Rijks II. B. S. te Berge Zoom de jonge dames W. A. Bi en M. L. A. VVagtho. De nieuwe burgeme van St. Maarten Wij vernemen nog nader ovei :1 H. II. Schuller, de nieuw beno( burgemeester van St. Maarten dat deze Ned Herv. is en Anti-re1 tionnair. De heer Schuller is res officier en is verloofd. Zijn vader, ds. Schuller, is ie tijd predikant bij de Ned Kerk te Goes geweest en te Den Woensdag jl. heeft de nieu noemde burgemeester een bezoel de Gemeente gebracht. ZEdA. is te Bergen op Zoom den wnd. burgemeester Wetho Quakkelaar afgehaald en maakt* gemeentehuize kennis met den St taris en andere autoriteiten. De nieuw benoemde burgemet deelde ons mede dat hij waarsc lijk in het laatst van de maand zijn ambt zal aanvaarden. Toevallig hoorde de nieuwe bi meester dat het echtpaar Joh Graaf, zijn gouden huwelijks vierde, hetgeen voor dezen leiding was om het go echtpaar geluk te weuschen geste die door de feestvierende de inwoners van St. Maartensdij hoogen prijs werd gesteld. Van Poorten, Beelden en Baldaq Op een tweetal vragen, die onlangs werden gedaan, kan ik navolgende antwoorden. Voor bezat Tholen een zestal poorten I. De Noordpoort, II. de Zuidp III. de Dalemsche Poort, IV. dei Vossemeersche Poort, V. de St. driespoort en VI. de Water- of vangenpoort. Bovendien was er nog een poortje, de z.g. Slijk- of Slikp ten gerieve van de schippers, om vaartuigen te bereiken. Voor den geweldigen brand 16 Mei 1452, die het Stadhui; Noordpoort en het Gasthuis woestte, hebben zeer waarcchij I acht beelden de Pni van het Stad j versierd. Die beelden stelden Heeren en Vrouwen van Tholen v Jan van Reaumont Maria Soissons. Jan van Blois Machleld Gelre. Guy van Blois Maria van VI deren. Frank van Borselen Jacoba Beyeren. Dr. G. VELT EN AA "POORTVLIET. Loop der bevol over de maand Juni 1936. Ingekomen Geen. VertrokkenWillem S. Quisl Lena P. Koppenhol naar Th' Mar. G. Bevelander naar Tb( Magellena W. van Houdt naar Scli Sara J. van der Slikke naar Somn e dijk. Marie J. Jopse naar Rotten Op last van den Inspec van het lager onderwijs, is ii Chr. School de zomervacanlie weken vervroegd zulks in verl met de vele zieke kinderen. SCHERPENDE. Door enkele woners van Malland worden pogii in het werk gesteld om ook electi licht te verkrijgen. Reeds heeft onderhoud der belanghebbenden een vertegenwoordiger van de P.Z. plaats gehad. ST. MAARTENSDIJK. Het o| Juni 1.1. alhier gehouden Zang cours heeft voor de zangver. V.Z een batig saldo opgeleverd van f411 De gehouden Waterloocoll heeft f20.37 opgebracht.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2