WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 10 Juli 1936. No. 28 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Dr. Colijn's belangrijke rede in Amsterdam. Het beste geneesmiddel Met een schoone lei THOOLSCHE COURA blad verschijnt eiken jdag. Prijs per kwartaal 80; met Geïllustreerd idagsblad 1,376, franco post ƒ1,65 15 ct. d. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer '175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 p^ven-mden,,,. PUBLICATIEN. «MELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Jurgemeester en Wethouders van olen gelet op het bepaalde in ar- el 112 van het besluit bevolkings- ikhouding, sfaatsblad 1936, nr. 342 terinneren de bevolking aan haar plichtingen, omschreven in de kelen 3 tot en met 16 van genoemd iluit jrengen als voornaamste teropen- •e kennis dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet wor den opgenomen in één der bevol kingsregisters dat ieder moet worden opgenomen in liet bevolkingsregister der ge meente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalden tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2°. vermelde bij zondere voorschriften gelden dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van de bevolkingsregisters moet worden afgevoerd dat bij adresverandering binnen de gemeente de noodige wijzigin gen in het bevolkingsregister moe ten worden aangebracht. Voorts, in verband met het boven- tande dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet geschieden op den dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandei ing, met opgave van het laatste adres en van den naam der gemeente, of van het land en de plaats, waar heen vertrokken en het nieuwe adres (zoo noodig met opgave van den naam van hel hoofd van het gezin) dat aan den aangever van een vertrek, behoudens bijzondere ge vallen, onmiddellijk een verhuis kaart wordt uitgereikt of toege zonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandsche gemeente, in welker bevolkings register de persoon moet worden opgenomen dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister eener andere gemeente is opge nomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeentebe stuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuis kaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aan melding. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen, waarin per sonen onder eenig bestuur inwo nen, alsmede hotelhouders, pen sionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opne ming of huisvesting of na het vertrek, mededeeling moeten doen van den geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, sphip, hotel, pension of huis wordt of is opge nomen of gehuisvest, alsmede van ieder zoodanig persoon, die daaruit vertrekt, tenzij de persoon is vrij gesteld van aanmelding e. dat overtreding van de voorschrif ten wordt gestraft volgens de wet f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot 12 uur ter gemeente secretarie. Tholen, 7 Juli 1936. 129 Burgemeester en Wethouders van Tholen doen te weten, dat door den Baad dier gemeente in zijne verga dering van 17 Juni 1936 is vastge steld de volgende VERORDENING tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. Eenig artikel. Na artikel 87 wordt opgenomen artikel 87ter luidende: Het is verboden op plaatsen waar en tijdens, «lat een geoorloofde gods dienstige bijeenkomst of een begra fenisplechtigheid of een openbare vergadering of een openbare muziek,- zang- of tooneeluit voering wordt gehouden, de stilte of de orde te sloren of, op welke wijze ook, geraas of beweging te verwekken of zich door praten, lachen, stoeien of op eenige andere wijze onbetamelijk tc gedragen. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 26 Juni '1936 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7 Juli 1936. De Burgemeester. A. J. VAN DER HOEVEN. 39 De wnd. Secretaris, P. J. BLAAS. De Anti-Revolutionnaire Partij heeft in Amsterdam een landdag gehouden. Ook Dr. Colijn heeft dien landdag met zijn tegenwoordigheid vereerd en de minister-president had een warme ovatie in ontvangst te nemen. Zijne Exellentie hield er een uiterst belangrijke rede en alhoewel Dr. Colijn naar voren bracht, dat hij geen politieke rede zou houden, omdat een minister in fuuctie niet buiten het Parlement zijn meening n ag zeggen over toestanden in het buiten land en evenmin vrijelijk kan spreken over binnenlandsche situaties, was hetgeen hij zeide van groo't algemeen belang. De minister-president uitte als zijn opinie, dat de in 1937 komende verkiezingsstrijd zeer fel zal worden gpstreden. De voorteeke nen hebben zich daarvan al vertoond. Wij bevinden ons eigenlijk in een revolutie-tijd, waarbij Zijne Exc. niet dacht aan wreedheden en bloed vergieten. „Wanneer op elk terrein van het leven buitengewone, ja ge weldige veranderingen zich voltrekken is er ook sprake van een revolutie. Wij verkeeren nu in een tijds ge wricht van omwenteling, zich uitende in veranderingen van den aard en het wezen van vele dingen." Op het economische terrein bracht Dr. Colijn naar voren, dat er buiten gewoon groote moeilijkheden en diep ingrijpende veranderingen op econo misch gebied plaats grijpen. „Sinds eenigen lijd hebben wij getracht ons aan te passen aan de landen om ons heen. Maar iederen dag weer open baren zich de feiten, dat wij zóó niet tot in het oneindige kunnen doorgaan." „Nieuwe oplossingen moeten ge zocht worden en deze belangrijke aangelegenheid zal bij den komenden verkiezingsstrijd ook de inzet worden. Wij moeten uit de boeien en weer den weg op naar meer vrijheid. Dit is het kernpunt voor den grooten kamp in 1937." Hieruit leeren wij verschillende dingen. Dat de minister-president zelf erkent, dat de economische aanpas singspolitiek gefaald heeft. De Regee ring kan immers niet zoo tot in het oneindige doorgaan Nieuwe oplossing moeten worden gezochtzegt Dr. Colijn. Ook hierin wordt eerlijk en onomwonden gezegd, dat de bestaande en dus de oude politiek niet kan blijven gevolgd. Hoe moet het dan?Dat zal blijken, zegt de Heer Colijn, in onze eigen woorden omgezet, bij de ver kiezingen. Daar zullen de verschillende economische opbouw-program ma's naar voren worden gebracht en het Volk zal zich over een en ander hebben uit te spreken. In dit verband is de houding van het huidige Kabinet, nu aangenomen, begrijpelijk en logisch. Het schip van Staat zoo goed mogelijk varende te houden en niets nieuws te beginnen, zoo kort voor het uitspreken van den Volkswil. Daarom werd het Vasle-Lasten- ontwerp, door alle ministers onder teekend, geen regeeringscrisis-object. Daarom aanvaardde Minister Oud het tijdelijk van de agenda afvoeren van de reisbelasling, al was dit feit op zichzelf een nederlaag voor den Mi nister van Financien. De huidige Regeering houdt hel schip drijvende. Meer niet. Wij mogen ook niet aandringen op ingrijpende maatregelen, die de komende Volks wil en de komende Regeering aan banden zouden hebben gelegd. Daarom zou het verstandig zijn, wanneer de Kamer ook het wetsontwerp tot wij ziging van het Octrooi der Nederland sche Bank op gelijke wijze zou be handelen. Want het gaat in deze lijn niet aan, om een nieuwe Regeeriug te binden aan een circulatiebank oc trooi, dat niet voor 1952 zou kunnen worden verlengd. Dit wetsontwerp is tegenstrijdig aan de gedachte, welke Dr. Colijn op den A.R. Landdag heeft uitgesproken, n.1. dat wij ons in een revolutie be vinden. Niemand weet, wat de dag van morgen zal kunnen brengen. Alles vervormt zich in de wereld van niets zijn wij meer zeker. Daarom kunnen wij ons volkomen vereenigen met de afwachtende hou ding der Regeering. Het is alleen diep te betreuren, dat dit uitstel als gevolg van het wachten op de verkiezingen, tevens beteekent het verscherpen van de ellende van groote groepen in den lande, die reikhalzend uitzien naar de conjunctuur verbetering, welke hen zal kunnen helpen. Elke dag langer in de onzekerheid beteekent voor velenschrijend verdriet en ook ondergang Het zou misschien ver standig zijn om de verkiezingen zoo veel mogelijk te vervroegen. Want tijd kan men nu niet missen De week der feesten. De discontoverlaging geeft aan leiding tot blijdschap. Ook Amsterdam krijgt Olympische Spelen, doch slechts kunste naars mogen er aan meedoen. Noodweer boven ons land. Drie gebeurtenissen, welke de laatste dagen eenig relief aan het leven van eiken dag hadden gegeven, behooren al weer tot het verleden. In de eerste plaats meenen wij het vertrek van den jongen Hertog van Kent, die gedurende zijn kort verblijf in ons land, heel wat harten heeft gewonnen* Niet minder belangrijk waren de feesten van A. V.R. O. en V. A.R. A. waaraan door tienduizenden luister vinken is deel genomen. Met feestvieren zat in het begin van deze week trouwens in de lucht. In Amsterdam zouden de leden van de Hollandsche Dames Zwemclub U daar eenige staaltjes van kunnen vertellen. Wellicht zal men zich af vragen, wat een dameszwemclub nu met een overzicht te maken heeft Maar het verband is spoedig bij doorzitten, zonnebrand, smelten, schrijnen en stukloopen van huid en voeten in Purol. Tube 45 ct. Doos 60,30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. S 45621 gelegd die dameszwemclub bestond n.1. dezer dagen vijftig jaar en aan gezien de zwemsport in Nederland is uitgedijd tot een nationale sport bij uitnemendheid wie stelt geen belang in de verrichtingen van Willy den Ouden en Rie Mastenbroek, om van de anderesnelzwemmendeNeder landsche dames nu maar te zwijgen mag dit gouden jubileum zeker wel even worden gememoreerd. Vijftig jaren heeftdeze vooraanstaande zwern- club, ondanks vele wisselingen in de conjunctuur van de zwemsport, stand weten te houden en daarmee zwem mend Nederland een groote dienst bewezen. Mede aan deze vereeniging is het te danken, dat de zwemsport in Nederland thans bloeit en een voorspoedig leven leidt. Over voorspoed gesproken. Helaas is er in de wereld nog steeds weinig van te bemerken, maar soms komt hij even om het hoekje kijken en geeft den burger dan altijd weer op nieuw een flink portie moed. Dit is ook dezer dagen weer het geval geweestde Nederlandsche Bank verlaagde haar disconto. Hieruit blijkt, dat onze centrale bankinstelling voor de zooveelste maal in den laatsten tijd de attaques op onzen goeden Nederlandsche gulden heeft afgeslagen en de leiders van onze financien met frisschen moed wederom verder marcheeren op den eenen ingeslagen weg, die nog steeds door het over groot deel der Nederlanders als de eenige juiste wordt beschouwd. De heftige aanvallen, zoowel van binnen als van lmilenlandsche speculanten, die ditmaal gepaard gingen met schadelijke geruchten ten aanzien van het particuliere leven van eenige vooraanstaande Nederlanders, waarbij geen andere bedoeling voorzat, dan de positie van het huidige kabinet te ondermijnen en daarmee de positie van onze landsmunt aan het wankelen i te brengen, vermochten niet onzen gulden ook maar eenige schade te doen. Wel is waar hebben ook ditmaal de aanvallen weer een duchtig gal geslagen in den goudvoorraad van den Nederlandschen Bank, maar als niet alle voorteekenen bedriegen, zal dit alles evenals de vorige keeren weer terugvloeien in de kelders van onze circulatie bank. Naast de regeering komt ook aan Mr. Trip, den uiterst kundigen directeur van onze centrale bank instelling, alle eer toe voor de' uit muntende wijze, waarop ook dit maal de aanval op den gnlden weer is afgeslagen Ook Amsterdam krijgt Olympische Spelen zij het dan van eenigszins ander karakter dm die, welke in Augustus te Berlijn beginnen. Zooalsbekend,hebben de Olympische Spelen niet slechts een sportief, doch ook een kunstzinnig karakter. Schrijvers, musici en beeldhouwers kunnen op bun gebied net zoo goed naar den gouden Olym pischen medaille dingen als hardloopers en zwemmers. Ook te Berlijn is zulks het geval. Maar helaas heeft men in den laatsten tijd kunst en sport niet geheel buiten de politiek kunnen houden. En zoo is een Nederlandsch comité, bestaande uit een aantal kunstenaars en be schermers van de kunst, overwegende, dat het voor vele schrijvers, etc. om een of andere reden niet mogelijk zal zijn aan de officieele Spelen te Berlijn deel te nemen, op de gedachte te komen om buiten de eigenlijke Spelen om een eigen Olympiade te organiseeren. Deze idee is nu in vele landen zoo ingeslagen, dat men er toe moest overgaan in verschillende Europeesche hoofdsteden sub-afdeelingen op te richten. Naar reeds op het oogenblik vaststaat, zullen vele Europeesche kunstenaars hun werken naar onze hoofdstad zenden. Hoe mooi dit succes ook is, vraagt men zich toch van verschillende zijden f, of het niet beter ware geweest, indien bet des betreffend comité er de Olympische Spelen had buiten gelaten. De geheele onderneming krijgt nu voor de organi satoren van de „echte" Olympische Spelen een scherp tintje, terwijl het juist toch in dezen tijd zoo belangrijk is, alles te vermijden, wat een ander volk kan prikkelen. Ons insziens ware het dan ook beter geweest, aan deze „Olympische Spelen" eenvoudig het karakter van een internationale tentoonstelling te geven. Voor de tweede maal in korten tijd is ons land door een noodweer ge teisterd, dat ook dit maal weer eenige dooden eischen moest en bovendien groote malerieele schade aanbracht. Te velde staande gewassen werden door hevige stortbuien geheel vernield, woningen geraakten in brand en invele steden zooals Amsterdam, Haarlem en Eindhoven veranderden de wolk breuken de straten in rivieren. Menig Amsterdamsch sousterrain-bewoner dreef dan ook letterlijk zijn huis uit. 57 m.M. water viel er in één uur tijds in onze hoofdstad Na een pijnlijke likwidatie, wederopbouw dringend ge- wenscht. Het wederzijdsch vertrouwen ontbreekt helaas nog. De gespannen toestand in Dantzig als nieuwe hinder nis op den weg naar interna tionale samenwerking. - Italië nog niet teruggekeerd in het concert der Europeesche Vol ken. Hetltaliaansch-Abessijnsche geschil is thans geliquideerd 15 dezer worden de sancties opgeheven. De gedelegeer den die de Assemblée van den Vol kenbond en de zitting van den Raad hebben bijgewoond, zitlen reeds weer aan hun haardsteden. Sommigen zijn rechtstreeksnaar huis gegaan, anderen gaven den voorkeur aan een omweg. Zooals bijvoorbeeld Greiser, die zich te Berlijn eerst nog eens liet bewie- rooken voor zijn „flink" optreden in de raadsvergadering. Overigens be twijfelt men in de diplomatieke krin gen van verschillende Europeesche hoofdsteden ten zeerste, of men te Berlijn in zijn hart wel zoo tevreden is over het optreden van Greiser te Genève, als men het naar buiten doet voorkomen. Wenscht Duilschlandgeen conflict met Polen, dan moet het Warschau nieuwe concessies doen. Dat schijnt overigens alreeds te ge schieden. Tegenover Polen is men zoowel in Duitschland als in Dantzig op het oogenblik de vriendelijkheid zelve. Dit zal echter niet verhinderen, dat Polen, hetwelk met de regeling van de Dantziger kwestie door den

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1