Het einde... een begin? ij i hel vervolg zal er dus geen ecle meer zijn voor het Crisis- ii lité. - Bij het op 30 Mei jl. gehouden iunaal concours vanuit St. Denis 1.319 km.) behaalden onderstaande !ii van de P.V. „De trouwe duif" er, de volgende prijzen Wagemaker 36, 67 en 97 Vermeij 102, 103 en 104. concours waren 682 duiven. Mij de op 13 Juni jl. gehouden onale wedvlucht vanuit Oileatis 5 km.) werden door leden vau engenoemde vereeniging de vol de prijzen behaald Wagemakerl2,47, 139 J. Knuist C. Baaij Pz. 26, '101D. Jansen 11 t'6J. Vermeij 66, 86, 105; L. ian 75, 80; G. Havermans94,109, In concours 755 duiven. )e P.V. „De trouwe duif" hield u 27 Juni jl een wedvlucht vanuit ,on (234 km.) ie prijzen werden behaald door Laban 1, 2, 7A. Wagemaker 1112; G. Baaij Nz. 4, 5, 14 en le rduif; A. Baaij 6; A. de Jonge 8; Uavermaus 9 G. Baaij Pz. 10,16; 1,1 M. de Heer 11Ghr. de Korte 13; van Luijk 15; J. Vermeij 17. ielost 10 uur met Westenwind. e duif 2.11.40. Laatste 2.51 3. c concours 51 duiven. - Maandagmorgen kwam de heer van Halst vischhandelaar alhier !Z de ontdekking dat uit zijn beun y' de oesterput bij de brug, 100 pond ing was verdwenen. Vaar hier aan diefstal moet wor- 11 i gedacht, stelt de politie een erzoek in. di RIJ KSPOSTSPA A RBANK. n, ian het postkantoor Tholen en het rf ronder behoorende ambtsgebied D| d gedurende de maand Juni 1936 U elegd 12138.31, terugbetaald pi 1860.80. Iet laatste door dat kantoor uit- v even boekje draagt het nummer 27. iii De nieuwe burgemeester van lo St-Maartensdijk. M )ij Kon. besluit is met ingang van 01 Juli benoemd als burgemeester van a: Maartensdijk mr. II. H. Schuller. :c werd in 1908 geboren. Hij stu- ol rde aan de rijksuniversiteit te u den en is sedert 13 Mei 1935 werk K; m als volontair ter secretarie te .si üdwijk. Hij werd te Den Haagge- en, waarhij thans nog woonachiigis. 1 - Gisteravond had onder voor- l erschap van den heer W. Moelker alg. vergadering van ons Nuts- larlement plaats. Na een woord ,i, welkom door dep voorzitter wer- „j i de notulen gelezen en ongewijzigd tgesteld. ngekomen was de rekening van begrafenisbus, die nagezien zal ['2 rden door de hh. B. Krijger en V| van de Velde Voorts waren van e instelling de volgende heeren loemd voor een bestuursfunctie, i de vacature Pb. Engelvaart, die er lankt had, als eerste candidaat A. van Splunter, in de vacature de Korte, de aftr. Als commissie- en de aftr. Ghr. Eindhout en J. die allen werden gekozen. Mede- li* ding werd gedaan dat de heer 1 Moelker als voorzitter door de telling was aangewezen. ^an de Nulsspaarbank was mede ding ingekomen dat deze instelling ir haar commissarisvacatures de gende heerén voorsteltG. Amsing aftr.in de vac. J. G. Gelderblom ïs P. M. v. d. Broek, overleden, L. D. c Looysen en W. van Liere. Deze iren werden benoemd. Hiërna werd is rekening over 1935/36 nagezien 1 Dr de hh. B. Krijger en E. van de m 1de, deze sluitend met een batig c t f 222.76 werd goedgekeurd. De ne jrooting werd vastgesteld op een Irag van f 1077.76 met een bedrag ,J. >r onvoorzien van f219.575. let Bestuur stelde de leden voor u in het volgende seizoen te laten en reden Laurelte, goochelaar, het ;ri ïouwtooneel met „De vreemdeling" ia A. Koole, Komrnert Klein met i letterkundig onderwerp en het ng zoen te sluiten meteen filmavond, ar de roode Pimpernel zal worden m i je ven. io Yoor den tooneelavond zal van de len een klein oller gevraagd worden, aa ar de kosten zeer hoog zijn. Ver- ui' ledelijk zal de entree voor leden m it hun dames 50 ct. per persoon eg iragen, voor hen die dan nog h: ïntueel geïntroduceerd kunnen at irden wordt de entree f 1. Uit de ivo rgadering werden nog verschillende nschen naar voren gebracht en I igen gesteld. Nadat nog twee nieuwe leden waren n ngenomen sloot de voorzitter met r n woord van dank voor de aange- Qie discussie de bijeenkomst. liet eerste elftal der korfbalclub T.K.V. speelde te Ityosendaal tegen en won met 73. 'POORTVLIET. Woensdag werd al hier door de ver. tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel op Ger. grondslag een buiten gewone vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer G. K. Krijger. Na het zingen van psalm 105 3 en psalm 139 opende de voorzitter met gebed. Hierna werd in bespreking gebracht overgave schoolgebouw aan de gem. Met veertien tegen vier st. en een blanco werd besloten dit niet te doen. Een der aanwezigen stelde een vraag omtrent het sluiten van de school wegens heerschen van rood vonk, waarop de voorzitter mede deelde dit op last van den Inspecteur der volksgezondheid is gescheid en dit buiten het bestuur om is gegaan. In verband met een en ander zal de vacantie worden vervroegd indien er afwijzend wordt beschikt om de school 8 Juli te mogen heropenen. De vergadering werd daarna door den heer Looienga met dankzegging gesloten. Dinsdag slaagde onze dorpsge noot Dhr. Johan J. Norlier, leerling aan de Koningin Wilhelmina-kweek- school te Rotterdam als onderwijzer. -- Alhier is wegens de heerschende ziekte Roodvonk de C.hr. School li- dagen gesloten. SCHERPENISSE. Onder zeer gunstige weersomstandigheden had Zaterdag avond de muziekavond plaats uilge schreven door den kring van muziek- vereenigingen op het eiland Tholen en St. Filipsland. Na een verwelko ming der besturen in hotel de Gouden Leeuw en een rondgang door de gemeente werd gezamenlijk de en semble marsch „door weer en wind" geblazen. Hierna werd door ieder der deelnemende muziekgezelschap pen een uitvoering op de Kiosk gegeven. De muziekavond kan dan ook wel als geslaagd genoemd worden, Zoowel wat de uitvoering der muziek nummers betrelt, als hel aantal bezoekers dat op ruim 750 werd geschat. De landbouwer M. N. had hel ongeluk van een voer hooi af te vallen met dit gevolg dat hij een lichte hersenschudding bekwam en een paar ribben brak. Geneeskundige hulp werd veileend door Dokter Polderman. Tot notabel bij de Ned. Herv. kerk is benoemd de heer A. v. d. Rhee zulks in de plaats van de heer P. v. d. Slikke die kerkvoogd geworden was. ST-MAARTENSDIJK. De slager K. had bij het mandenvlechten het onge luk met een mes de slagader van een kuitbeen door te snijden, üp medisch advies moest hij worden overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Wegens overtreding van de bepalingen der Visscherijwet is legen een 3-tal personen proces-verbaal opgemaakt. Met meerderheid van stemmen hebben de lidmaten van de Ned. Geref. Gem. alhier besloten aansluiting te zoeken bij de Oud Geref. Gem van wijlen ds. Boone. Loop der bevolking over de maand Juni 1936. Gevestigd .1 A. de Jager uit Scher- penisse. E. P. Oosdijk uit Poortvliet. A. Nelisse uit Scherpenisse. VertrokkenD. L. Rijnberg en gezin naar Tholen. E. Vermaas naar Dinleloord. STAVENISSE. L.l. Vrijdagavond hield de Boerenleenbank alhier hare 26e jaarvergadering, onder voorzitter schap van de heer A. G. van IJseldijk, daar de voorzitter, dhr. J. G. Drogen- dijk afwezig was. Er waren 43 leden aanwezig. In de openings rede deelde de heer van IJ. mede dat er in het afgeloopen jaar een verlies is geleden van f 61,45 door buitengewone omstandigheden, maar dat de toestand der Bank zeer solied is en men zelfs nog een credit bij de Centr. Bank heeft. Door het Bestuur is besloten de jaarwedde van de kassier te ver minderen met f 100 en tevens om het presentiegeld op de Alg. Verg. te halveeren. De lezing der notulen van 14 Juni 1935, alsmede de rekening en verantwoording van de kassier werden onveranderd vastgesteld. Een uittreksel van het jaarverslag over 1935 volgt hierbij. De Boeren leenbanken hebben nog altijd aan alle verplichtingen kunnen voldoen. De bedoeling mag niet zijn om hooge winsten te maken, maar men moet trachten hulp te verleenen door een zoo laag mogelijke helling van interest en een zoo hoog mogelijke betaling van interest. De reservekas is nog sterk genoeg. Bovendien is men nog aangesloten bij het fonds voor bijzon- dere doeleinde, zoodat ten allen tijde er voldoende dekking is. De interest uit te betalen werd bepaald op 3,6% en de te heffen irfterst op 4'/2 Als Secretaris werd met 38 stem men herkozen de heer M. van Zuien en als lid van den Raad van Toezicht de lieer D Hage met 36 stemmen. Als kasnaziener voor 1936 werd in vacature op den Brouw (niet herkies baar) gekozen de heer Jac. Moerland Mzn. Alle gekozenen namen de benoe ming aan, waarna gelukwenschen door den voorzitter en dankbetuigingen door de gekozenen. Daarna sluiting. Na afloop gaf de heer S. Sloel nadere verklaringen en mededeelingen omtrent den Golorado kever en ried, voornamelijk de aardappel verhouwers-, ten zeerste aan om dit sterk voort woekerende en schadelijke insect, le trachten buiten ons land te houden en bij voorkoming ervan het zoo sterk mogelijk te beatrijden en uit te roeien. De voorzitter bracht spreker een woord van dank voor zijn nuttige wenken. Aan het door den kassier uit gebracht jaarverslag over 1935 van de Boerenleenbank alhier ontleenen wij het volgende Het saldo der ingebrachte spaar gelden bedroeg op 31 Dec. 1934 f 229227.65. Hel vermeerderde in 1935 met f82971.31 en er werd terug betaald f 46607.55, zoodat op het einde van het dienstjaar aan spaargelden schuldig was 1265591 41. Voor zoo verre die gelden niet dienden tot hel verstrekken van voorschotten, werden zij gedeponeerd bij de Centrale Bank te Utrecht. Het saldo der verleende voorschotten bedroeg op3l Dec. 1931 f114876 Er werd in het jaar 1935 aan voorschotten verstrekt en terug betaald 12629.51, zoodat op het einde van hel dienstjaar het totaal der voorschotten bedroeg i' 112846.49 In loopende rekening werd aan de leden uilgegeven f 3 7G03.295 en er werd terugbetaald 1172679 91P, zoodat de leden nog schuldig waren f 194923.395. In loopende rekening was er met de Centrale een schuld van f 136936.43. Doordat er aan de Cenlrale terugbetaald was f 101542.42, bleef er een schuld van f35394 01. Het aantal uilgegeven spaarbank boekjes was bij het begin van hel jaar 354. Er weiden in 1935 uitge geven 10 en geheel uitbetaald 10, zoodal op 31 Dec. 1935 liet totaal bedroeg 360 boekjes. Er hadden 144 inschrijvingen plaats. Het aantal in lagen over 1935 bedroeg. 267 en dat der terugbetalingen 191. De kleinste inlage was f 1 en de grootste f2860. Het aantal voorschollen was 105. Doordat 2 terugbetaald zijn, bedroeg het aantal op 31 Dec. 1935 dus 103. Het grootste voorscliut was f7200 en het kleinste f20. Het aantal leden is 149. Aan rente van voorschotten is ontvangen f5125.43, aan renlevan gedeponeerde gelden f 10042.61 en aan buitengewone ontvangsten f29 03, totaal f 15197.07. Er werd uilgegeven aan rente en spaargelden 1 9292 33, aan loopende rekening f3194 82, aan administratie kosten f1200, aan buitengewone uit gaven f940.30, en aan voorschotten 1731.01, tolaal f 15258 53 zoodat over 1935 een verlies geleden is van f61 46 Het reservefonds daalde daardoor tot f 25781.43. ST-ANNALAND. Aardappel veiling van Dinsdag jl. 8675 Kg. eerstelingen (gewone) f3.52f3.54, 1300 Kg. id. (grove) f3.50; 2075 Kg. id. (drie- lineen f2.74—f2.82, 1075 Kg. kriel f 1.30—f2.02. Alles per 100 Kg. Loop der bevolking. Ingekomen I. van Es van Rotter dam. Aaltje Koert van Rotterdam M. Everaers van Sommelsdijk. A. Ti mens van Drempt Maria van Hernert van Wassenaar. VertrokkenAdriana Hage naar Bruinisse. Johanna P. Hage naar Rotterdam. J. A. Klink naar Sirjans- land. Ph. de Munck naar Coevorden. Jannetje de Jonge naar Scherpenisse en M. Rijnberg naar Edam. 0UD-V0SSEMEER Het Groene Kruis alhier hield Woensdag een vergade ring ter bespreking van de ziekenliuis- verpleging. De voorzitter deelde mede dat aan sluiting kan worden verkregen met i de ver. N. en Z. Beveland. Geeft men zich thans op dan wordt er geen leeftijdsgrens gesteld, wachttijd be staat niet zoodat men onmiddelijk i uilkeering krijgt. Deze bedraagt f2,75 i per dag tot een maxium van f 137,50 I per jaar en per geval, daarenboven vergoeding tot 75% bij operatie tot maxium van f 40, terwijl voor lijders aan besmettelijke ziekte die in de barak worden opgenomen 75 ct. per dag extra wordt vergoed. Het te betalen verzekeringsbedrag bedraagt 20 ct. per week. Er werden tal van vragen gesteld. Vervolgens werd de vereeniging op gericht, die de naam zal dragen veree niging voor ziekenhuisverpleging N. en Z. Beveland en Tholen. Als bestuurs leden werden benoemd de Jih. J. Eluijt, C. J. C. Boot en G. M. Ridderhof, als bode fungeert M. van Dienst Jz. De heer Fiutjt bracht daarna dank voor het baanbrekend werk verricht door de ver. het Groene Kruis. Vrijdag jl. werd* door een vijf tigtal ouden van dagen ujt onze ge meente, daartoe in staat gesteld door verschillende autobezitters en bel comité onder leiding van burgemeester Versluijs, een autotocht gemaakt naar Tilburg en Breda, in welke laatste gemeente een bezoek werd gebracht aan het welbekende dierenpark. Het mag voor de outjes een alles- zins genoeglijke dag worcfen genoemd. LIED"VAN DE WEEKTE" DOOR GUUS BETLEM Jr. Naar de United Press weet te berichten is de Negus voornemens, persoonlijk voor de Assemblee te verschijnen, teneinde de zaak van Abessinië te bepleiten. Uit betrouwbare bron verluidt tevens, dat hij voornemens zou zijn, naar Abessinië terug te keeren, en er de tegenstand in het Wes telijk, nog niet door de Italianen bezette gebied, opnieuw te organiseeren Nog éénmaal dan, een laatst beroep Wiar mets van wordt verwacht. Nog eenmaal dan een laalste coup, Persoonlijk toegebracht, En eenzaam, tragisch eenzaam staat Daar Abessinisch Vorst, Teleurgesteld in 's werelds Baad, Ontheven en geschorst. Nóg. wordt hij dan in schijn [geteld, Nóg wordt hij stil erkend, Maar 't vonnis is alreeds geveld, Eu 't is een bitter end. Nóg staat hij in 't brandpunt dan Van 's werelds politiek Doch liever... zwijgt men er al van, En speent zich de critiek Z'n kreet orn hulp, rechtvaardiging, De wereld voorgelegd, Daarginder in besloten kring, Kou beter niet gezegd Een laatste medelevend blijk... Zoo zal hel aanstonds gaan, Eu hel conflict, zoowel het Rijk, Houdt op, nogte bestaan De roem, die nog den Vorst omzweeft, Hij taant, en hij verdwijnt, Totdat men hem vergeten heeft, Zoo denk ik me liet eind En het onttroonde Vorslental Vereenzaamd en alleen, ls, na den Abessijnschen val Opnieuw verhoogd met... een! Maar nog houdt er de Negus stand, En geelt zich niet gewonnen, Terug wil hij, naar eigen land, Den strijd opnieuw begonnen En 't is vandaar, dat ik hier schreef, (Al is zoo zie ik 't in, De kans nihil, die ik hem geef..,.) Het eindeeen begin KERKNIEUWS^ Stavenisse. Tot predikant bij de N. H. Gemeente alhier is beroepen ds. 8. v. d. Linde, thans predikant le Lopik. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voortri. 10 uur ds. Wolfensberger en nam.2 30ds. van Eist. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 0 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur. nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds6.30 leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.20 en narn. 2.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. Berends le Amersfoort. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 leeskerk en nam. 3 uurds. de Haan (doopsbed.) Ger. Gem. voorm 10.30, narn. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de lieer Wesl- strate te Rotterdam. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 1030 ds. de Haan en nam. 3 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam.3 uurds. Kraaij (bed. II. Doop). OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 7 uur ds. van Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een plaatsje in Uw blad, waarvan ik U bij voorbaat dank zeg. In Uw blad van 8 Mei jl. lees ik in het raadsverslag van Poortvliet dat den beer Carels enkele vragen stelt aan den voorzitter betreffeiide de rekening der L.A.V. In den raad van 19 Juni jl. zijn deze behandeld. Het verwonderde mij, dat dergelijke vragen door ge noemde heer voor het eerst in zijn loopbaan als raadslid werden gedaan. Als lid van de L.A.V. dacht ik schuilt er misschien een addertje onder het gras, of zouden de zaken (wat ik niet aan kon nemen) soms niet in den haak zijn. In verband hiermede heb ik mezelf gewend tot onzen secretaris en hem gevraagd het mij nog eens precies uit te leggen. Waar hij met de meeste genoegens gevolg aan heeft gegeven. Voor zoover ik heb kunnen conslateeren was de zaak in orde, wat ik trouwens ook had verwacht aangezien het Bestuur steeds tot volle tevredenheid van onze ver eeniging werkzaam is en zoodoende ook het volste vertrouwen geniet. Het gesprokene van den heer G. Krijger aan het adres van Luijk kan ik dan ook ten volle onder schrijven. Hel komt mij voor dat de heer Carels zich met dingen bemoeit waar bij niets, maar dan ook totaal niets mee heeft te maken, bij vuorbeeld met het verpachten van het land en ook wat betreft het vuil zijn van sommige perceelen. Ik zou den heer Carels in over weging willen geven, om voor hij weer eens over zaken onze vereeni ging betreffende wilt spreken, eerst de wel dienaangaande er op na te lezen. Hoogachtend, EEN LID DER L.A.V. Poortvliet, 3 Juli 1936. MARKTBERICHTEN THOLEN, 3 Juli 1936. Roomboter f 0.81 per pond. Boerenboter f 0.76 Eieren f 2.90 per 100. PUBL1CATIEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat legen Donderdag 9 Juli a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatpuiten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Aangiften te bezorgen in de brie venbus van het Gemeentehuis. Tholen, '1 Juli 1936. 12 GEVONDEN VOORWERPEN I renlekaart, 1 snelbinder voor een rijwiel. Te bekomen bij het politie- burenu.4 "BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 26 Juni—2 Juli Creboren Arendje, dv. C van Driel en A. Geuze. Ondertrouwd B. W. VAN DIJK 7 en 45610 G. K. SCHOT. Tholen, 3 Juli 1930. Inplaats van kaarten Ondertrouwd A. W. HOUDKAMP en W. J. VAN DE VELDE Tandarts, Zierikzee, 2 Juli 1936. 12 De ouden van dagen te Oud- Vossemeer betuigen hun harte- 1 ij ken dank voor de genoeglijke uren per autotocht doorgebracht. In het bijzonder aan den Bur gemeester, den dokter, de wijk zuster, de autobezitters en allen die financieel hebben bijgedragen 9 45615 LASTER. Ondergeteekende dankt die baar belasteren, als zou zij als dienstmeisje te Tholen zich aan oneerlijkheid schuldig hebben gemaakt, voor hun leugens. Uit vrijen wil heeft zij haar dienst bij ds. Wolfensberger te Tholen verlalen, heigeen deze zelf wil verklaren. Zij zal bij de politie, tegen de lasteraars optreden. BETJE QUIST. Poortvliet, 3 Juli 1936. 12 GEDENKT AAN Gi" 220656 „DE ZEEUWSCHE BEKER" voor Ruslands verdrukte Christenen Ds. A. KONING. ST LAURENS

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3