WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT ^BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 3 Juli 1936. No. 27 Drie en vijftigste jaargang ndagsUad ri^37«,Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Mters^naw' plaatsruimte"! koste,, UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Bij Doorzitten "511 PiiOL THOOLSGHE COURANT v post ƒ1,65 -f 15 ct. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor den dienst- cht, die hun wenschen mei trekking tot de inlijving niet reeds de keuring of bij een andere tegenheid hebben opgegeven of die ,s anders zouden wenschen dan zij en hebben medegedeeld, hebben legenheid, hun voorkeur alsnog ór 10 Juli, liefst schriftelijk, op te ven aan den commandant van het leelingsdistrict. Deze voorkeur kan betreden zooveel indeeling bij de zeemacht of bij n bepaald korps en garnizoen als n tijd van opkomst, opleiding tot icier of onderofficier enz. Voor nadere bijzonderheden raad je men de aanplakbiljetten. Tholen 29 Juni 1936 27 De Burgemeester van Tholen brengt, verzoek van den garnizoenscom- undant te Bergen op Zoom, Ier jemeene kennis, dat op 7 Juli 1936 n lü15 uur, en op '10 Juli 1936 n 1214.30 uur, schietoefeningen et scherp zullen worden gehouden het terrein Hildernisse (gemeente oensdrecht.) Geschoten zal worden door 1411.1. 7 Juli '1936 en door 3 R.l. op 10 li 1936 met zware mitrailleurs, in gewone schoolsrichting, loodrecht het strand. De hierdoor ontstane veilige sector is pl.m. 4 km. diep. odrecht op de spoorbaan bij Lindonk, breed pl.m. 3 km. en wel op pl.m, km. west van Lindonk. Tholen, 30 Juni 1936. 22 De week zet slecht in, een zwaar onweder teistert ons land, tengevolge waarvan eenige menschenlevens te be treuren zijn. Een felle brand vernietigt het fraaie kerkje te Strijp en de dood ontrukt aan ons twee eminente Neder landers. De Hertog van Kent komt de tentoonstelling van Engelsche kunst te Amsterdam openen. De aanpassingspolitiek gaat schijnbaar vruchten af werpen maar het R.K. Werk liedenverbond is het daarmee niet eens. De afgeloopen verslag week is verre n gunstig begonnen met een onweer ioals ons land in geen tijden ge- isterd heeft. Het is ondoenlijk in t korte bestek van dit overzicht eer te geven, hoeveel schade het >odweer wel heeft toegebracht, '.noeg zij de vermelding, dat in eppel drie mannen tegelijk door n bliksem werden gedood en hel einverkeer op de zeer drukke lijn otterdamDen Haag urenlang ge- agneerd werd. Ook in West-Fries- nd, in de buurt van Obdam viel ngevolge van het noodweer een enschenleven te betreuren, en ernstig ongeluk waarbij gelukkig jen menschenlevens het slacht- fer waren, vond plaats in Strijp, meente Eindhoven, waar het fraaie ü'kje bijna geheel afbrandde. Het ïur greep zoo snel om zich heen, it in een half uur tijds het prachtig •itse torentje naar beneden stortte, ebrandweer-commandant, mr. Fens, elk juist ter plaatse aanwezig was, zich maar ternauwernood van in wissen dood redden. Wel is waar schreven we reeds in in vorig everzicht over den dood in den eminenten hoogleeraar ïouck Hurgronje, maar om goed te laten uitkomen hoe ongunstig deze week wel heeft ingezet, moet diens dood toch nog even gereleveerd worden. Het zou heel treurig zijn, indien de medaille geen keerzijde had zoo is het ook hier. Want a.s. Zaterdag wordt in Amsterdam een tentoon stelling van Engelsche kunst geopend welke zonder twijfel het aanzien ten volle waard zal zijn. Oorspronkelijk zag het er niet naar uit, dat de ten toonstelling een dergelijken omvang zou krijgen, maar het plan van den nieuwen directeur van het Stedelijk Museum werd in Engeland zoo ent housiast ontvangen, dat het succes van een grooteren opzet al bij voor baat vast stond. Bovendien krijgt deze tentoonstelling van Engelsche kunst nog wel een zeer bijzonder tintje, doordat de Hertog van Kent de openingsplechtigheid in hoogst eigen persoon komt verrichten. De Hertog, welke Vrijdag reeds in ons land zal aankomen, brengt op verzoek van H. M. de Koningin ook nog een nacht op het Loo door. Aldus is uit het kleine het groote geworden. Een geheel andere kwestie, maar een die dan toch ook wel vreugde in vele gezinnen zal brengen, is die van de reisbelasting. Het wetsont werp, dat daartoe ingediend was, had nogal wat opzien gehaard, zooveel zelfs, dat het werd ingetrokken en aan een herziening werd onderworpen Maar eenigen tijd geleden werd het weer op het programma gezet en de harten van vele reislustigen Neder landers werden weer met angst en vreeze vervuld. Nu kunnen zij met een gerust geweten deze onrust van zich afzeilen, want waar eenige dagen geleden sprake van was, is werkelijk heid geworden. Op voorstel van het katholieke kamerlid Goseling is inderdaad het ontwerp-reisbelasting van de agenda afgevoerd. En dit nog wel, zooals de voorzitter van de Kamer de heer Aalberse, mededeelde, zonder ern stige bezwaren van de Begeering Nu het toch over parlementaire aangelegenheden gaat, moeten we helaas nog even op de andere zijde van de medaille terugkomen. De week is nu eenmaal slecht ingezet en zoo heeft zij ook het Kamerlid Ketelaar ontnomen. Professor Aalberse heeft in een korte maar gevoelige) ede dezen uilstekenden mensch herdacht. „Zoo is van ons heengegaan een man, die wars van a'le deftig vertoon, in eenvoud gedurende zijn rijk gevulde leven zijn plicht heeft gedaan. Met groote waardeering zal zijn naam in onze herinnering blijven voortleven." Zoo worden onze groote dooden geëerd. Griekenland kent óók zijn groote dooden en mythische figuren, zoo bijvoorbeeld Pallas Anthene Zooals men weet, heeft Nederland ter gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan van de Utrechtsche Universiteit een postzegel uitgegeven met de beeltenis van dezen held uit vele sagen. De Grieksche Pers heeft naar aanleiding hiervan een zeer waardeerend stukje geschreven, waar op Nederland terecht tros kan zijn. Zoo schrijft de Hestia onder den titel„De eeuwig durende bron" o.m. het volgende „Op een tijdstip waarop de be schaving gekomen is op een dus danig peil dat tot voor kort nog ondenkbaar scheen, treft het toch even te ervaren dat de menschheid, tot zelfs in die landen, die in elk beschavingsopzichl vooraan gaan, zooals Nedeiland, toch nog geïnspi reerd wordt door de oude Grieksche beschaving." Hier wordt in enkele regels een uitspraak gedaan, die boekdeelen, spreekt en waardoor ons land zich rustig kan laten bestralen. Ook stemt het zeer tevreden, dat de werkloosheid gedurende de laatste weken in nogal sterke mate is afge nomen. Met werkloosheidscijfer is nu een behoorlijk stuk beneden de 400.000 en dit is een gebeurtenis, welke de laatste jaren niet meer is voorgekomen. Natuurlijk kan men dit wel voor een deel toeschrijven aan seizoenarbeid, maar de vraag blijft dan toch maar open, waarom en Zonverbranding /JJ Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten 500 45608 tengevolge daarvan dit de vooraf gaande jaren niet heeft p'aals gehad. Zou werkelijk de aanpassingspolitiek van de Regeering de vruchten gaan afwerpen? Wij hopen het, maar in de kringen van de R.K. Staatspartij heeft men er nog steeds een hard hoofd in, tenminste al gaan de op de verschillende redevoeringen welke Zondag te Amsterdam bij de bijeen komst van het R.K. Werkliedenver bond werden gehouden. Zeer fel werd hier het beleid van de Nederlandsche Regeering gehekeld en sterk werd aangedrongen op ordening. Welk resultaat deze verschillende rede voeringen voor de R.K. Staatspartij zal hebben is niet te zeggen en op dit chapiter blijft afwachten nog steeds de boodschap. N* De V olkenbondsvergadering en de opheffing der sancties. Verzoenende Italiaansche nota. Van een herziening van het handvest komt voorloopig nog niets. De Belgische regeerings- verklaring ontstemt de Vla mingen. - Duff Cooper praat zijn mond voorbij. De 16e Volken bondsvergadering, die in October 1935 onderbroken en nog niet gesloten werd, omdat men met de mogelijkheid rekening hield, dat de oorlog in Oost Afrika nog nieuwe besprekingen noodzakelijk zou maken, is Dinsdagmiddag voortgezet. De oorlog in Oost-Afrika heeft in derdaad een nieuwe gemeenschappe lijke beraadslaging tusschen alle leden van den Volkenbond noodzakelijk gemaakt. Weinigen zullen echter in October, toen de vergadering1 geschorst werd, hebben vermoed, dat de vol ledige militaire overwinning van Italië en de onvoldoende doeltreffendheid van de gemeenschappelijke sanctie- maatregelen, de oorzaak van deze voortzetting der 16 Volkenbondsver gadering na ruim acht maanden zou den worden. Op het oogenblik blijft er dan ook weinig anders over, dan de openlijke erkenning, dal men gefaald heeft. Gemakkelijk zal dit voor de gede legeerden met zijn, temeer daar de Negus negesti van het onder den voet geloopen Abessinië, die tot op liet laatste oogenblik vertrouwen in Ge- nève had gesteld, zich als een soort levend geweten van den Volkenbond, temidden van hen bevindt. Maar ten slotte kan men ook de realiteiten van de politiek niet uit den weg gaan en dus worden de sancties onder een stroom van redevoeringen begraven. Daaraan kan de schitterende rede van den Negus niets meer veranderen. Dat is overigens niet werk van de Volkenbondsvergadering, de z.g. Assemblee, doch van de indertijd in het leven geroepen coördinatie-com missie. Wel echter is het de taak van de Assemblée uit te maken of de nieuwe stand van zaken in Abbes- sinië zal worden erkend. Zoover zal men echter zeker niet gaan, ook al is de door Italië ingediende nota nog zoo tegemoetkomend gesteld. In Rome rekent men daar ook in tusschen niet op. Men is al lang blij van de laatsle sancties af te zijn. Mussolini's eerste werk zal nu zijn, credieten in het buitenland op te nemen. De mededeeling in de Italiaansche nota, dat men zal toestaan (sic.) dat buitenlandse!) kapitaal in Abbessinië belegd wordt, wijst tenminste in deze richting. Of er nu maar direct buitenlandsch goud naar Elhipië zal vloeien, is nog de vraag. Het hangt er heelemaal van af, of de daar te stichten ondernemingen winstgevend beloven te zijn, dan niet. Veel is er te Genève nu te doen over de herziening van het handvest, maar naar wat wij daar tot nog toe van gehoord hebben ziet het er niet naar uit, dat men daar reeds thans al ernstig mee zou beginnen. De ver schillende plannen zijn daarvoor nog te vaag en ook bestaat er daaromtrent nog veel te veel meeningsverschil tus schen de verschillende leden. In onze vorige overzichten hebben wij daar al meer dan eens op gewezen. Speciaal voor de noodzakelijkheid van een dergelijken maatregel is men het lang niet eens. Het slot zal wel zijn, dat men een commissie van onderzoek benoemd, die rapport over de ver schillende mogelijkheden opstelt, welk rapport dan in September op de 17e Volkenbondsvergadering zal worden besproken. Er is dan ook op het oogenblik veel te veel werk aan den winkel, om zich met een inoeiza me statuten wijziging bezig te houden. In de eerste plaats moet men te Moulreux in de Dardanellen-kwestie nog tot een resultaat komen. Veel moeite zal men daar waarschijnlijk niet mee hebben, nu naar uit betrouwbaren bron verluidt Eden en Litwinoff het met elkaar eens geworden zijn, en Italië tlians soepel gestemd door de opheffing der sancties zal ook wel geen moeilijkheden meer in den weg leggen. Het was ook trouwens niet doenlijk, Turkije, het eenige land, dat hij zijn streven om van beperkende verdragsbepalingen af te komen, den wettigen weg heeft bewandeld, te onthouden, wat ande ren met geweld hebben genomen. Veel meer moeilijkheden levert het nog steeds niet afgewikkelde Locarno- conllict op. Duitschland heelt nog steeds niet geantwoord opde Engelsche vragenlijst, zeer lot ontstemming van Londen, zoodat er thans weinig anders op overschiet, dan de Locar- nostaten* bijeen te roepen ofitalië daarbij aanwezig zal zijn, hangt ai van den datum van opheffing der sancties op deze bijeenkomst het uitblijven van het Duitsche accoord vast te stellen en Berlijn een laatste sommatie te zenden. Iets later, b.v. na den ailoop van de conferente te Montreux kan een datum voor een officieële bijeenkomst der Locarno- stuten worden vastgesteld. Op deze conferentie zal dan plechtig de misluk king van de onderhandelingen met Duitschland kunnen worden vastge steld, waarna men naar een nieuwen weg tot de garantie van de veiligheid in West-Europa kan gaan zoeken, Het front van Stresa zou dan wel weer eens uit den doode kunnen herrijzen. Door de omstandigheid dat de meest vooraanstaande Europeesche politici van honk zijn en in Genève de be langen van hun land verdedigen is er in het politieke leven van vele landen een rust ingetreden, die hier en daar weldadig aandoet. In Frank rijk zijn Blum en Delbos van huis, zoodat thans te Darijs na eenige wekenlange koortsachtige parlemen taire werkzaamheid in liet Palais Bourbon en het Luxembourg een ongekende stilte heerscht. Deze stilte strekt zich intusschen nog niet tot het geheele land uit de stakings ziekte is dit keer wel zeer hardnekkig. Hetzelfde kan ongeveer van België gezegd worden. Daar heeft Minister president van Zeeland, voordat hij te Genève de verre van gemakkelijke functie van voorzitter van de Assem blée ging waarnemen (Benesj, intus schen staatshoofd geworden, had be dankt) nog haast-je-rep-je een aantal wetten tot sociale hervorming doen aannemen en een regeeringsverkla- ring afgelegd, die speciaal in Viaam- sche kringen weinig voldoening ver mocht op te wekken. Deze verklaring hield volgens veler meening ten aan zien van de Vlaamsche kwestie te weinig positiefs in. Doch ook in het Belgische parlement heerscht na het vertrek van Van Zeeland rust. Slechts te Londen is de afwezig heid van Eden en Lord Stanhope geen bezwaar geweest, om in het Lagerhuis nog een vrij hevig debat te houden. Oorzaak daarvan was de Minister van Oorlog Duff Cooper, die eenige dagen geleden een bezoek aan Parijs had gebracht en daar in het openbaar had aangedrongen op een nauw samengaan tusschen Engeland en Frankrijk en wel desnoods iu den vorm van een militair verdrag. Dal zoo'n militair verdrag slechts tegen Dnitschland gericht kan zijn, behoeft wel geen betoog en daarom deden de woorden van Cooper, na de ver klaring van Baldwin, die tevoren op samenwerking tusschen Engeland, Duitschland en Frankrijk had aange drongen, wat vreemd aan. Dat vond ook de oppositie in het Engelsche Lagerhuis, die geen genoegen kon nemen met de verklaring van Sir John Simon, die Baldwin als hoofd van do regeering verving, dat Duif Cooper te Parijs als particulier per soon had gesproken. Terecht wees de arbeidsafgevaardigde Attleecrop, dat men in Frankrijk fie rede wel degelijk als een verklaring van de Engelsche politiek had opgevat. Des ondanks heeft hel Lagerhuis een motie van de Labourpajtij met 284 tegen 136 stemmen verworpen. TUINKALENDER. In den Moestuin. St. Jan (24 Juni), wij wezen er al eens op, is een belangrijke datum in den tuin. Omstreeks dezen tijd moeten de meeste koolsoorten reeds zijn uitgeplant en den groei herkregen hebben. In dezen lijd is ook noodig de snoer- appel- en perehoomen te toppen evenals leipruimen. De bedoeling is de nieuwe scheuten te knakken of af te breken (niet snijden) ongeveer op de helft. In het najaar of voorjaar wordt dan verder gesnoeid. De waterloten in leipruimen worden ingenepen lot op 4 of 5 oogenin hel najaar worden deze weer verder iugesnoeid tot op 2 oogen. In perzikboomen worden de takjes netjes in horizontale richting aange bonden. Niet over elkaar: dat kan wonden veroorzaken. Hier wordt het overtollig hout (waterloten of hart- takken) direct tot op 2 oogen of heelemaal weggesneden. Het kan geen kwaad de blaadjes weg te nemen, die voor sommige perziken hangen. Zij belemmeren het zonlicht en daar perziken toch reeds laat rijp worden moet zooveel mogelijk van de zon geprofiteerd worden. Omstreeks St. Jan moet ook de wir.terandijvie worden gezaaid. Ruim zaaien verdient altijd de voorkeur. En dan is hel nu ook tijd om pos telein in den vrijen grond uit te zaaien. Droge grond moet vooraf doornat gegoten worden. Het zaad behoeft niet te worden bedekt; in ieder geval is een heel dun laagje reeds voldoende, mits het zaad even wordt aangedrukt. Bij zonnig weer moet het bed tegen uitdrogen worden beschermd door het uitspreiden van zakken b.v., die geregeld natgesproeid moeten worden. Na twee dagen zullen de zakken er noodig af moeten, omdat postelein snel opkomt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1