^BMITENIAP ONZE FEUILLETON Als de Hop bloeit Vreest geen Examen STAAKT MEE! Q is het, dat wij in deze tijden van economische crisis, nu vele van onze zuivelproducten geen afzet meer vin den, gaarne wat van ons te veel aan fokvee naar andere landen verkoopen. Maar het laten zien van zuivelfabrieken en het verkoopen van fokvee aan den een is nog niet hetzelfde als deze dingen tegenover den ander te doen Verkoopen wij fokvee aan een land, waar ongeveer dezelfde levensstan daard en dezelfde arbeidsvoorwaarden heerschen als hier te lande dan kan daaruit weinig gevaar voor concur rentie ontstaan. Anders is het als wè een land van onze op zuivelgebied opgedane er varingen op de hoogte stellen en het bovendien ons hoog kwalileitsvee verkoopen, daar waar de arbeider een tiende deel van het loon van deu West-Europeaan verdient. De productie-kosten zijn in zoo'n land voel lager en het is gemakkelijk in staat den prijs zijner producten ver onder den Nederlandschen te houden, liet is dus onverstandig aan zoo'n land fokvee te verkoopen en het in slaat te stellen, scherp tegen ons te concurreeren. Toch is dit ge beurd, Japanners hebben in onze Friesehezuivelfabrieken rondgekeken, ons vee bewonderd en... het gekocht. De onaangename gevolgen voor den Nederlandschen zuivelboer zijn niet uitgebleven. Op de Londensche zuivei- rnarkt is dezer dagen een flinke partij Japansche boter aan de markt ge bracht, die natuurlijk ver onderden Nederlandschen boterprijs lag. Met is thans te voorzien, dat Nederland weer een flink stuk afzetgebied voor zijn zuivelproducten zal verliezen. Aan de eene zijde steun aan den zuivelboer en anderzijds steun aan de concurrentie. Een eigenaardige politiek En nu wij het toch over eigenaar dige dingen hebben Weer is een oud-Minister uil het vorige minislerie- Colijn naar het kamp der voorstanders van een devaluatie overgelcopen. Met is Oud-Minister Verschuur, die op de R.K.-Landdag te Alkmaar zich voor muntontwaarding uitsprak. Weliswaar is dhr. Verschuur nog steeds de aan passingspolitiek van onzen minister president trouw gebleven, doch vol gens hem is deze politiek zonder gelijktijdige devaluatie tot mislukking gedoemd. Op dezen Landdag werd ook nog gesproken door de heeren Goseling en Mr. Teuliugs, beiden lid der Tweede Kamer, die wezen op de noodzakelijkheid voorde Katholieken om één te blijven en zich welbewust te zijn van de verantwoordelijk, die ook zij in deze moeilijke tijden te dragen hebben. Niettegenstaande het mooie weer was deze Landdag maar matig bezochtslechts 6000 raen- schen waren te Alkmaar bijeen ge komen. Trouwens ook de planmeeting van de Uaagsohe Federatie van de S.Ü.A.P. kon zich niet op groot bezoek beroe men. De menschen voelen in deze warme dagen kennelijk meer voor strand en bosch, dan voor politieke zaken en wie kan hen daarin ongelijk geven Naast goede dingen, zooals record- inkomsten voor onze badplaatsen, die dit zoo goed kunnen gebr uiken, heeft het schitterende zomerweer ook dit keer weer zijn schaduwzijden. Uit alle hoeken van Nederland komen weer berichten over ongelukken bij het zwemmen, ü.i. zou hier met een ernstige waarschuwing aan de 23) Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XII. Gedurende de volgende dagen was Jirn zeer veranderlijk van stemming; dat komt, hij voelde zich voortdurend gekweld, doordat hij zelve niet goed begreep, hoe Helens gevoelens tegen over hem waren en hij zou het ver schrikkelijk vinden, om leed over haar te moeten brengen. Helen, van haar kant. die niets begreep van die grillige stemmingen, kwam tot de gevolgtrekking dat het voorstel van den Squire, Jirn in den grond niet aanstond, maar dat alleen zijn beredeneerd verstand hem had doen toestemmen. Gelukkig dal zij niet afhankelijk was van den eigen- aardigen ouden heer Loren merkte wel, hoe slecht en bleek Melen er ging uitzien en daar hij dit toeschreef aan Jims vreemde houding tegenover haar was hij hard van plan, hem eens ter verantwoor ding te roepen. Hij had ook opgemerkt, jeugd, vooral op de scholen, nog veel goeds kunnen worden gedaan. En dan is er nog een probaat middel, om deze ongelukken-statistiek minder omvangrijk te doen worden, zwemmen lecrenSinds men in Nederland zooveel geld uitgeeft voor goede zwembaden heeft een ieder daartoe de kans. En om nu een minder tragisch onderwerp aan te roerenUtrecht zit thans midden in de lustrumweek, die eerst Maandag is begonnen. Onnoemelijk veel zijn de geschenken, die de 3UO jaar oude Universiteit, die op een schoon verleden mag terugzien, uit alle deelen van de wereld ontvangen heeft. Wat deze Universiteit voor de wetenschap en de beschaving niet slechts in Neder land, doch in de geheele wereld heeft gedaan, kan men lezen uit de rede voeringen van de vele feestredenaars. 41. M. de Konigin heeft in dit jubileum aanleiding gevonden, hel curatorium en vele hoogleeraren met hooge ridderorden te onderscheiden. Daar aan dit bijzondere lustrum uit den aard van de zaak vele feeslelijkheden zijn verbonden, brengt dit voor de oude bisschopsstad veel verlier mede. In geen jaren heelt men zooveel menschen in Utrecht bijeen gezien. Dat vooral de middenstand daar wel bij vaart, behoeft wel geen betoog. En tot slot van ons overzicht willen wij het nog even hebben over het feit. dat de sociaal-demoncratische burgemeester van de Belgische ge meente S.elzaete, volgens een Tweede Kamerlid, die hierover vragen aan den Minister van Binnelandsehe Zaken gesteld heelt, te Terneuzen de Nederlandsche havenarbeiders heeft aangespoord uit solidariteit met de Anlwerpsche havenarbeiders te staken. Thans is den Minister verzocht de Nederlandsche burgemeesters te instrueëren vreemdelingen, die zich aan een dergelijke handeling schuldig maken, onmiddellijk de grens over te doen zetten. Een dergelijke actie van buitenlanders in ons land kan nu te cenenmale niet geduld worden, vooral niet van Belgen, die hier heelemaal niets te maken hebben. In plaats van komkommers en zeeslangen internationale conferenties. De Turken maken te Montreux een goede beurt. Parijs {tot over ooren in de moeilijkheden. Londen ongedurig over het uitblijvend van het Duitsche antwoord Verkiezingsstrijd in Amerika. België en het bezoek van dhr- Fimmen. Er is wel veel veranderd op dit ondermaansche. Brachten in vroeger jaren komkommers en uit het vochtige element opduikende zeeslangen de menschheidindeze hondsdagen eenige geestelijke afkoeling, thans loopen voor- en tegenstanders van sancties, voor- en tegenstanders van een krachtiger Volkenbondsstaluut, voor- en tegenstanders van regionale-ver- dragen, ja, voor- en tegenstanders van alles, waar men maar voor- en tegenstander van kan zijn, zich warm van hun idealen. dat iederen avond, zoodra de dames 1 van tafel opstonden, .Tim een goed uur verdween, óf omdat "zijn tegenwoordigheid werd vereischt in de stallen, óf in den woning van den jachtopziener, of iets dergelijks. Het kwam Loren wat verdacht voor en een paar maal bood hij aan, Jim te vergezellen, maar dit aanbod werd altijd afgeslagen. Op den avond vóór den verjaardag van Helen was het nog prachtig, warm weer en toen Loren in den salon kwam, Jim was natuurlijk weer geheimzinnig verdwenen, vond hij Helen veriatenen droevig staan kijken, even buiten de balkondeuren op het terras. Hij trad haar ter zijde en stelde haar voor, om eeu eindje te wandelen. Helen stemde toe, hij haalde een sjaaltje voor haar, dat hij haar om hoofd en schouders wierp, en samen staken ze het terras over en sloegen even later een alleraardigst beschut laantje in, waar het maanlicht grillige licht- en schaduw-plekken te voor schijn riep, daar waar het door de heggen aan weerskanten binnenviel. Loren kon zeer aangenaam gezel schap zijn, als hij wilde, en hij had het er nu eenmaal op gezet, om haar wat afleiding te bezorgen, waarin hij dan ook zóó goed slaagde, dat Helen In Montreux tracht Turkije de kwestie der zeeëngten in een voor dit land gunsligen zin op te lossen; in Parijs sverkt de nieuwe regeering onverdroten aan het nieuwe econo mische experiment, waarbij niet ver geten wordt ook een hartig woordje in de internationale politiek te blijven medesprekenin Londen verwijt de oppositie de regeering de zaak van den Volkenbond en de universeele solidariteit verraden te hebbenin Amerika is thans de verkiezingsstrijd tusschen republikeinen en democraten in al zijn hevigheid ontbrand slechts Berlijn maakt zich niet druk en houdt zich, alsol er geen Engelsche vragen lijst op beantwoording wacht. Is het wonder dat de bladen geeu ruimte voor zeeslangen over hebben....? wanleriseen middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest .helder blijlt. Mijnhardts Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. 10 45603 Nu eerst iets over de conferentie te Montreux De Turken hebben hun voorstellen betreflende de beperking van het recht van doorvaart van oorlogsschepen in tijd van vrede ter tafel gebracht, op een wel zeer gunstig moment. Niet alleen het formeele recht doch ook een groep van groote mogendheden hebben zij op hun hand. Het zou ons te ver voeren te ver klaren, waarom dit alles zoo is. Ge noeg zij te zeggen, dat de waarborgen die de Turken in PJ23 moesten verzoenen met de gedwongen ont wapening van de betrokken zones, door hel uittreden van Japan uit den Volkenbond en verder door de ver anderde situatie in de Middellandsche Zee, niet meer bestaan. Met honderd procent zekerheid kan men dan ook -wel zeggen, die de Turken hun zin zullen krijgen en dat verdienen zij ook wel, want zij zijn de eersten die in dezen modernen tijd langs den wettelijken weg trachten te verkrijgen, jwat zij door middel van geweld zonder eenig gevaar hadden kunnen veroveren. Parijs, wij zeiden het reeds, zit tot over de ooren in het werk. In de eerste plaats zijn daar de moeliijk- heden, die hel gloednieuwe econo mische experiment met zich mede brengen. Nauwelijks hebben de arbeiders hun zin gekregen, of reeds stijgen de prijzen in het toch al zoo dure Frankrijk op onrustbarende wijze. Dus moet de regeering, wil zij export en vreemdelingen verkeer niet aan vernietiging [trijs geven, hieraan weer eerst haar aandacht schenken, temeer daar deze prijsstijging reeds direct door haar tegenstanders politiek is uitgebuit. Bovendien baart de internationale politiek den Quai d' ürsay groote zorgen. Parijs wil den Volkenbond, die voor frankrijk steeds zooveel beteekend, niet opgeven. Vandaar een nieuw Fransch plan tot versterking van het Volkenbonds staluut, dat reeds aan de verschillende regeeringen is toegestuurd en eind dezer week en begin volgende week te Genève waarschijnlijk onderwerp van behandeling zal uilmaken. Of Parijs zelf veel vertrouwen in zijn voor stellen stelt? Ü.i. wi st alles er op, dat wij eerder teruggaan naar het oude stelsel van militaire verdragen, dan weldra vroolijk praatte en lachte. „Ik ben blij, «lat svij uitgegaan zijn," sprak ze na een tijdje, „want ik voelde mij gedrukt en neerslachtig. Als we ouder worden, zijn verjaardagen geen feestelijke gelegenheden meer voor ons, maar een onaangename herinne ring, dat we alweer een mijlpaal zijn voorbijgegaan op den weg, die leidt naar den ouden dag." Loren lachte. „Het is nog wel wat vroeg voor u, om nu al met zoo'n beschouwing te beginnen „Och, ik weet niet, ik voel me soms schrikbarend oud Ik denk,Mat ik hoor tot de menschen, die vroeg oud worden. Bij Jim is het juist andersom hij zal altijd iets van een jongen blijven houden „Misschien was het beter, als hij meer besefte de verantwoordelijkheid", die hem oplag als man, en als hij niet altijd alles van den lichten kant opvatte." „O, neen, dat is juist het aantrek kelijke in tiem. Hij bezit zoo'n op bruisende vitaliteit, dat hij die on willekeurig meedeelt aan degenen, met wie hij in aanraking komt. Wilt u wel gelooven, dat ik mij altijd onder dien invloed voel, als ik met hem samen ben? Maar laten wij dit pad volgen. Mr. Loren, dat leidt door naar een krachtiger Geneefsch insti tuut. Maar hopelijk vergissen wij ons. De Engelsche regeering is onge durig. Eerstens maakt de oppositie, die de houding van Baldwin c.s. ten aanzien van de sancties maar niet vergeten kan, het haar meer dan lastig en bovendien schijnt men prik kelbaar te zijn over het uitblijven van het Duitsche antwoord op de vragenlijst. Een dag of tien koesterde men nog hoop, dat Berlijn voor het begin van de Raadszitting te Genéve wel iets van zich zou laten hooren, maar ook deze hoop heeft men moeten laten varen. Genève zal nu moeten beraadslagen, zonder op de hoogte te zijn van het Duitsche standpunt ten aanzien van de Europeesche po- -litiek. Berlijn grondt in tusschen ziju laksheid op de verwarde en ondoor zichtige politieke situatie in Europa, welke in hoofdzaak voortvloeit uit het feit, dat de kwestie met Italië nog niet geregeld is. Er schuilt veel waars in het Duitsche argument, maar waar het om principiëele vragen gaat, lijkt ons dit toch niet een beantwoording in den weg te staan. Na de replublikeinsche conventie te Gleveland, waar Landon als presi- dentschaps-candidaat der republikei nen is aangewezen, is thans ook de conventie der democraten bijeen ge komen. Er bestaat geen twijfel dat deze conventie Roosevelt als candidaat van de democratische partij zal aanwijzen. De oppositie in de partij zelve, onder leiding van Alfred Srnith, heeft zoo weinig invloed, dat de huidige bewoner van het Witte Huis geen angst voor haar behoeft te koesteren. Inlusschen hebben zoowel repu- bikleinen als democraten hun enorme propaganda-machines reeds in wer king gezet en wat daaruit te voor schijn komt is lang niet altijd even fijn van geest. Dat zelfs vooraanstaande partijleiders hun tegenstanders ver suft gedierte noemen is nog maar iets heel gewoons. Dat voorspelt iets voor den verderen verkiezingsstrijd, die in November van dit jaar met de stemming zijn hoogtepunt zal bereiken. Onze zuiderburen, tenminste een groot gedeelte van hen, zijn kwaad op een landgenoot van ons, n.1. den sociaal-democraat Edo Fimmen en zulks met recht. Dhr. Fimmen is zooals bekend algemeen secretaris van het Internationaal Transport arbeiders Verbond. In die functie sprak Fimmen in het Volkshuis te Brussel, waar hij tezamen met een communist te stakende Belgische arbeiders toesprak en hen aanspoorde vol te houden. In België concludeert men daaruit de communistische sympa thieën van den heer Fimmen kennend, dat het socialislisch-communistisch volksfront over de geheele linie al in functie is en ook in Nederland eerlang zijn intrede zal doen. Wat had Fimmen te vertellen Hij wenschte de havenarbeiders ge luk met hun schitterende overwinning en zeide ook in Frankrijk vertoefd te hebben tijdens de stakingen. In België is men van meening en velen in ons eigen land zullen deze opvatting deelen dat het een buitenlander, zelfs al is hij secretaris van een Internationale organisatie, niet past in deze moeilijke tijden zich in een dergelijke binnenlandsche aangelegenheid te mengen de velden, waar de hopplukkers hun kamp hebben opgeslagen." Zoo traden ze. uit het beschaduwde laantje naar het open veld. Een lage, houten heining en een heg scheidden dit veld van dat, waar de kampvuren brandden. Een man met een zeer goede tenor zong een negerliedje onder begeleiding van een banjo. De wandelaars bleven even bij het hek staan, tot het lied uit was, dat met luid applaus begroet werd. „Ik ben blij, dat het weer zich zoo goed gehouden heeft," begon Helen weer. „Het moet anders ellendig werken zijn in wind en nattigheid De meisjes Terriss zijn vandaag uit gescheiden. Ze vertelden mij met groote voldoening, dat ze gedurende de drie weken, dat ze bezig zijn geweest, genoeg hadden verdiend, om zich nieuwe japonnetjes voor den pic-nic te kunnen aanschaffen." „Ze hebben 't flink doorgezet! Ik ben vandaag eens gaan kijken, of ik ook een schets kon maken van dat mooie meisje, dat naast haar werkt, maar ze was weer niet te zien. 't Lijkt mij 'n geheimzinnig persoontje. Maar zouden yij niet liever naar huis gaan het begint al zoo te dauwen en het gras is hier zoo hoog." „O, ik ben niet bang voor den dauw LIED VAN DE WEEK. DOOR GUUS BETLEM Jr. Geïnspireerd door de massa-staki in Frankrijk en België. We leven in verwarde tijden, Nauw' is het ééne van de baan, Of weer iets anders doet ons strij En nieuwe zorgen rukken aan. 't Begint soms met interne zakei Waarmee geen mensch te maker [heeft, Maar die al gauw de massa rat Wat reden tot bezorgdheid geeft Ik ben een leek 'k heb nooit [segev Om welk soort van politiek, Ik wil alleen maar... vreedzaam lev En waag me nimmer aan critiek. Zelfs bij de hevigste geschillen Schreef ik slechts af en toe, erv Wat zal ik woorden gaan verspil Aan iets, dat ik niet... weren ka Wat kan het Mussolini schelen Als ik z'n handelwijze laak, En daarop liedekes ga kweelen Of rijmende protesten maak? Wat ik er slechts mee kan bereil. Dat is, dat U er zich aan stoot, Wijl U geen krant meer in kunt kijk Of... U ziet wéér de zorg vergro 'k Heb ook geen enkel lied geschre Bij Duitschland's „waardeloos [verdr; M'n vulpen, die is droog geblevei Voor 't groeiende Japansche gez; Zelfs de gevieesde schommelingei Die ons de Gulden heeft bereid, Die deden mij geen liedje zingen, Ik schreeuw niet graag, al voor n [tijd, Maar zie de stakingen, die gin In 't Zuiden uitgebroken zijn, Die... boeien U misschien nu min Maar dat is nou'es mijn terrein Ja, laat ons allen het voorbeeld vol; Dat Brussel of Parijs ons gaf... (Wat kijkt ge, lezer, plots verbolge M'n zin is immers nog niet af Ja, laat ons staken... allen staken Dat, wat de wereldrust verstoort Een and're, bet're wereld maken. In dóad, en niet alleen... in woor THOLEN, 26 Juni 1936. De P. V. „De trouwe duif" h op Vrijdag 19 Juni jl. een wedvliK van uit Vierzon (afst. 503 km). De prijzen werden behaald als vol A. Wagemaker1, 5, 6. J. Ber voets 2. G. Baaij Nz. 3, 4, 7, 12 Je O verduif. Jac. Baaij Pz. 3,14, G. Havermans 0, 10, 15. J. Verin 11. G. Hazen 13. G. Baaij Pz. Ant. Baaij 18 In concours waren 52 duiven. Gelost6 u. 3 min. Wind N. Warm. Ie duif: 30 u. 51 min. 28 sec. Laatstste prijswinnende5 u. min. '1 sec. Door den heer G. Vis, machin bij het motorgemaal van het wali schap „De vrije Polders"onder Tholt is eenigen tijd geleden keuring c gevraagd. De vorige week is van pensioenraad bij het bestuur van waterschap bericht ingekomen hij is afgekeurd. In de Maandag jl. gehouden l stuursvergadering is aan hem «i mijn schoenen zijn er op bereken* zei Helen. Maar toen zij eens ev naar het hek keek, dat de be velden scheidde, begreep zij het vo< stel van Loren de geliefden die daar zag staan, warenJim het mooie hoppluksterlje „Ja, u hebt gelijk," veranderde toen blijkbaar van besluit. „We zuil terugkeeren." Zoo was het geheim dus verklaai dacht Loren. Jim, die bij, ondan zijn zorgeloosheid, toch altijd alse man van eer had beschouwd, had e relatie aangeknoopt met het mo* hopplukstertjehij had Helen dus de steek gelaten voor zoo'n1 dood woon kind Een innig verlangen deed zich Loren gevoelen, om die beleedig! te wreken. O, gaf Helen hem ma het recht, dit te doenMaar misschi had zij ook niet eens gezien, wiè li waren had zij de geliefden alle maar niet willen storen. De vraag was hem van de lippc eer hij het zelve wist: „Helen, heb je het gezien „Ja, maar bedenk wel, dat het ni voor onze oogen bestemd was we het dus beiden moeten vergeten Loren fronste de wenkbrauwen, (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2