WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Enkele onomstootelijke waarheden. Vrijdag 26 Juni 1936. No. 26 Drie en vijftigste jaargang Zondagsblad /"i,376, franco 1 holen, roortvliet, bcherpemsse, ot-IVlaartensdijk, otavemsse, ot-Annaland en Uud-Vossemeer disP-kosten-UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Een nieuwe Vinding! THOOLSCHE COURANT Vrijdag' per kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN fO, 80; met Geïllustreerd ti 1 D 1* C 1 c. tv /t J"l O. O. a IJ J meer 175 ct. Grootte de letters naar plaatsruimti per post ƒ1,65 '15 ct. Bij abonnement aanmerkelijk PUBLICATIEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van THOLEN maken bekend, dat het verzoek van de N.V. Houthandel v/h den Bouwmeester Borsius en v. d. Leijé te Middelburg, tot het oprichten van een houtschaverij en -zagerij, op het perceel kadastraal bekend ge meente Tholen, Sectie F, nos. 1625 en 2037, door hen is toegestaan Tholen, 17 Juni 1936. 16 Het toenemende proletariaat. Het woord „proletariaat'' heeft voor velen een onaangename bijklank. Dit is toch niet het geval. Want te veel wordt „proletariaat en pauperisme" met elkander verward en in Bouwen en Streven, het tijdschrift van de Ned. R. K. Middenstandsbond worden daarovereenige opmerkingen gemaakt naar aanleiding van een belangwek kende bespielang over de Pauselijke Encycliek „Quadragesimo Anno" aan de hand van het boek van Dr. Cas- sianus Hentzen. Het proletariaat is de massale groep, die bezitloos is en die te strijden heeft met bestaansouzekerheidHet pauperisme is de rnassa-armoede de massa-ellende. De proletariërs hebben dikwijls werkhebben in vele gevallen het verstand, het intellect om waardevollen arbeid in de maat schappij te vervullen, maar hun in komsten zijn onvoldoende om tot eenige behoorlijke kapitaalsvorming te kunnen komen, terwijl de perioden van minder werkgelegenheid het vveinigje kapitaal, dat ze nog hebben kunnen oversparen, doen interen. Vroeger was de scheidingslijn groo- tendeels getrokken tusschen de ar beiders en de rest. In de rest bestonden weliswaar ook groote verschillen in welvaart en kapitaalbezit, maar een ieder kreeg de kans flink vooruit te komen. Deze scheidingslijn is echter verlegd. Zij loopt tusschen de heel enkele en telkens verminderende kapitalisten en de rest. De rest bestaat nu uit mid denstanders,afgestudeerden, arbeiders boeren voorzoover zij niet de be schikking hebben over een behoorlijk kapitaal. Voorzoover zij niet interen op dat kapitaal, zoodat zij geleidelijk tot de bezitloozen gaan bebooren Die rest wordt boe langer hoe grooter en de verarming der massa wischt de grenzen uit, welke er vroeger bestonden tusschen de massa en de bevoorrechten. De arbeiders gaan in moraliteit (men denke aan de sterke afname van het drankverbruik) en in intellect sterk vooruit, terwijl de anderen, wat de materieele positie betreft, teruggaan. Het kan niet anders, of op een gegeven moment moeten al die an deren de macht in den Staat ver krijgen. Hebben zij die macht, dan zullen andere normen worden aan genomen. Meer waarde zal worden gehecht aan de persoonlijkheid, aan het intellect, aan de geestelijke waar den van het Volk. Het materialisme zal worden bestreden, teruggedrukt, al blijft het natuurlijk een factor, waarmede de mensch moet rekenen. Meer saamhoorigheid zal worden betrachthet eigen belang zal geen hoogtij meer gaan vieren. De ordening, die deze situatie zal moeten coucretiseeren, zal dat eigen belang in banen leidende massa zal worden opgevoed in de gedachte, dat het geluk niet ligt bij opeensta peling van aardsche materieele rijk dommen maar in nuttig werk, be staanszekerheid en in het zich geven aan het algemeene belang, in den ruimsten zin des woords opgevat. De materialisten en het zijn er nog onnoemelijk veel, welke hiertoe moeten worden gerekend zullen weerstand blijven bieden, doch slap voor stap worden zij teruggedrongen en het nieuwe geluid zal het oude ge leidelijk maar onvermijdelijk gaan overstemmen. Hoe de nieuwe era zal worden georganiseerd, is nog niet te zeggen. De Volken zijn in felle beroering. Hier ziet men een toenemendeliuksche oriëntatie, daar heerschen fascisme of nationaal-socialisme, maar hoe het ook moge zijn, hel feit kan niet worden ontkend, dat een zeer ver strekkende verandering zich heeft baangebroken. Men wil „saamhorig heid,"... men wil bestaanszekerheid en werk voor een ieder die werken wil. Men eischt verzorging van den ouden dag, nadat men zijn leven gegeven heeft voor het algemeen belang, in welke positie, hoog of laag, men ook gesteld is. Het mag niet meer voorkomen en de wereld oorlog heelt dit geleerd dat mannen, die hun leven veil hebben gehad voor hun land, menigmaal afzichte- ♦verminkt als „onwelkome ballast worden beschouwd, terwijl zij vroeger, in de kracht van hun leven, werden bewierookt als redders van het land. Doch niet alleen zij, die voor hun land gestreden hebben met de wapenen, ondervindeneendergelijkebejegening, neen alle proletariërs worden in deze materialistische era als onvolwaardig beschouwd. Tot voor hen de bevrijding is aangebroken. welke zonnebrand en vervellen voor komt en Uw huid tevens egaal mooi bronsten bruint: is AMILDA-zonne- bruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 10 45602 GEMEENTERAAD POORTVLIET, 19 Juni 1936. Voorzitter W. Dronkers, burgem.- secretaris. Afwezig met kennisgeving de lieer A. Murre. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen worden voorgelezen. YVeth. van Ast merkt op, dat hij bij de bespreking van het verslag enz. van de landarbeidersver heeft gezegd dat er naast vele pachters, ook grint, zegels enz. zijn aangekocht. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een schrijven van den Min. van o., k. en w. dat over 1931 te veel is betaald voor de R. H. B. S. te Ber gen op Zoom f92.48. Een schrijven van hetgem.bestuur van Bergen op Zoom, dat voor de districts-arbeidsbeurs is verschuldigd f 12.77. Een besluit van den Min. van o., k. en w., dat de rijksvergoeding over 1935 bedraagt f 8445,41. Een schrijven van Bergen op Zoom, dat voor de Bijz. u.l.o.school is verschul digd f5.59. Een besluit van den Min. v. Soc. zaken, dat de bijdrage in de jaarwedde van den agent der arbeids bemiddeling over 1935 bedraagt 110. Een besluit van Ged. Staten dezer provincie, houdende definitieve vast stelling van de gem.rekening over 1934 met enkele opmerkingen. Een schrijven van den Comrn. der Kon. dat koninklijk is goedgekeurd de verordening tot wijziging van de ver ordening regelende de benoembaar heid en bezoldiging van de veldwach ters. Een besluit van den Min. v. Soc. zaken, waarbij de rijksvergoeding in de werkloosheidslasten voor 1935 is vastgesteld op 24.8 of f 1014.09. Een besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van een begrootings- wijziging. Een schrijven van Ged. Staten betreffende verzetting kermis te Zuidzande. Daar tegen bestaat geen bezwaar. Een schrijven van Ged. Staten, dat is vastgesteld de rekening van den Keuringsdienst van waren over 1934. Een besluit van den Min. o., k. en w., dat de rijks vergoeding voor de Bijz. school bedraagt f 5222 over 1935 Een schrijven van de P. Z. E. M., dat de betrekking van directeur voor de Noord- en Zuid- groep wordt opgeheven en de heer 11. Streefkerk dientengevolge eervol ontslag is verleend. Als eenig direc teur treedt op de heer J. Slooves. Een schrijven van het gem.bestuur van Tholen, dat in het wachtgeld van den gewezen secretaris Her ge zondheidscommissie moet worden betaald f38,31. Een schrijven van J. D. Quist, dat hij het maaien enz, van de begraaf plaats aanneemt voor f 70 per jaar. Een schrijven van het gem. bestuur van Bergen op Zoom, dat voor de Ambachtsschool over 1935 is ver schuldigd f 30,87. Een dankbetuiging van wed. P. vau Dijke, voor het ontvangen adres vau rouwbeklag wegens overlijden van P. van Dijke, oud gemeente veldwachter. Een schrijven vau de schietvereeniging „Nederland en Oranje met de reke ning over 1935. De Voorzitter zegt, dat nu over het verleenen van een bijdrage kan worden geoordeeld. De voorzitter zegt, dat de rekening on duidelijk is. De lieer Carels wil ze laten circuLeren. De Voorzitter merkt op, dat voor 1 Juli beslist moet zijn. YVeth. van Ast. zegt dat er een te kort is en zij de lij Irage dus noodig heelt noodig heeft. Misschien kan de rekening worden teruggenomen en een duidelijker worden ingediend. De heer Booguart geeft eenige toe lichting. Besloten wordt, evenals vorig jaar, f 15 te geven en een betere rekening voor het volgend jaar te ontvangen. Op verzoek van den beer Carels zal de rekering circuleeren. In behande ling wordt genomen een schrijven van het gem. bestuur van Bergen op Zoom en naar aanleiding daarvan een kleine wijziging aangebracht in de gemeenschappelijke regeling betreflende de ziekenbarak. Daarna stelt de voorzitter aan de orde de balans, verlies en winst rekening en het beredeneerd verslag van de landarbeidersvereeniging over 1935, waarbij thans een nadere toe lichting is gevoegd van het Bestuur, op de in de vorige vergadering ge rezen bedenkingen. Het le punt gaat over het verschil tusschen de opper vlakte der gronden vermenigvuldigd met de pachtsom en de geboekte ontvangsten. Het verschil tusschen de werkelijke en kadastrale grootte der gronden is ontstaan door een foutieve opmeting van den vroegere waterb. ambtenaar. De heer Carels vraagt of het Bestuur daarin heeft berust. Naar de kadastrale grootte is de koopsom berekend, evenals de grootte der annuïteit. De heer krijger vraagt wanneer het abuus is opge worpen. De heer Luijk zegt, dat de perceelen genieten zijn door wijlen van de Velde. Naderhand is door hem persoonlijk van een stuk een abuis geconstateerd. Later is gebleken, dat een perceeltje vergeten was. Nu is alles gelijkluidend gemaakt. De heer Carels zegt, dat land is onbruikbaar geweest. Aan wie is de schuld Het Bestuur moet daarop wijzen en het land afnemen. De heer Luijk antwoordt, dat het moeilijk gaat. Het publiek zegt later, dat de betrokkene het had moeten houden, het zou wel gegaan zijn. Thans wordt 3 maal per jaar con- tróle uitgeoefend door het Bestuur. De heer Krijger zegt, dat de heer N. Luijk, Secr. van de vereeniging alle eer toekomt, want nu ligt er geen land braak. Bij het Alg. Arm bestuur weet men hoe moeilijk het is. Ieder moet zijn pachters maar eens nagaan. De heer Carels zegt, dat eerder optreden, ook financieel gem. belang is. Na nog eenige discussie wordt voorgelezen het antwoord op de vraag, dat het verstrekken van kunstmest verkapte pachtreductie is. De heer Krijger zegt, dat de kunst mest dus uit eigen zak is betaald. De heer Carels merkt op, dat ze uit de kas is betaald, door een con tributie. De heer Luijk zegt, dat men een kas zou kunnen houden voor contributie en pachtsommen. De heer Carels zegt, dat een zuivere toestand zou worden verkregen door de contributie te verlagen. Hij vraagt naar een lijst van pachters en pacht prijzen. De heer Boogaart wil alle onkosten uit de pacht bestrijden, dan weet ieder waaraan bij toe is. De contributie kon dan vervallen. YVeth. van Ast merkt op, dat de foutieve meting geen invloed heeft op de annuïteit. Het is eenigszins vieemd om het beschikbaar zijn van land te publiceeren. Nu wordt men direct lid en krijgt land, zouder vroeger in de kosten der vereeniging te hebben bijgedragen. Wat zijn de voorschriften V De heer Luijk zegt, dat er niets van is voorgeschreven. YVeth. van Ast merkt op, dat bij het gem. bestuur geen klachten zijn in gekomen. De heer Boogaart merkt op, dat de meting van Luijk niet deskundig is. Het is goed de perceelen door beëedigde meters te laten hermeten. De heer Luijk zegt, dat verhuur der en gebruiker accoord gaan inet de grootte, waarom dan, ongeveer f30 onkosten te maken. De Voorz. zegt, dat de dijkbaas zou kunnen opmeten. De heer Krijger vindt het goed alleen de foutief opgemeten perceelen te laten hermeten. YVeth. van Ast vraagt waardoor de fout is gebleken. De Voorz. zegt bij de venleeling der perceelen. Op de posten „andere ontvangsten" en „andere uitgaven" wordt door den heer Luijk nog eenige toelichting gegeven. Het door de vereeniging aan de gemeente verschuldigde renteloos voorschot zal afzonderlijk worden geboekt. Op de gestelde vraag betrelfende de reserve-rekening zegt de voorz. dat dit liet afgeloste kapitaal is. De heer Carels merkt op, dat het begrip „reserve" omvat een som geld of een andere bezitting, bestemd voor de slechte jaren. YVeth. van Ast zegt, dat het bedrag zou moeten voorkomen onder de benaming van „Afschrijving onroerende goederen." De heer Luijk zegt, dal hij een deskundige heeft geraadpleegd en deze zegt, dat het begrip reserve-rekening duidelijk is. Aan liet model van de balans mag niet veel veranderd wor den. De heer Carels vraagt nog naar een klein verschil in de grootte van het bedrag. De verpachting van de perceelen is de volgende vraag. De heer Carels zegt, dat dit onderhoudsch plaats heeft en dan weet bel publiek dit niet. De heer Luijk antwoordt, dat van het beschikbaar zijn van per ceelen, mededeeling wordt gedaan in de algemeene vergadering der leden. Dit is dus publiek. De heer Carels zegt, dat liet niet voldoende is, want op de algemeene vergadering komen alleen leden. Het zou ook moeten worden omgeroepen of geadverteerd. De voorzitter is het daarmede eens. De heer Luijk zegt, dat ieder weet dat er een vereeniging is en men reeds eerder lid zou moeten zijn. Daarna leest de voorzitter voor een schrijven van de Ver. van Ned. ge meenten aan den Minister om door renteverlaging, uitstel van het betalen van aflossingen of herschatting van de waarde der gronden, de land arbeiders-vereeniging te helpen. Voorgelezen wordt nu een proce.' verbaal van kasopneming bij de penningmeester van het Alg. Arm bestuur, wijlen P. van Dijke. Duo het overlijden wil het Alg. Armbe stuur de functie van secr. ontv. e penningm. combineeren, mede voo bezuiniging. De lieer Krijger zegt dat van Dij zeer accuraat is geweest. De heer Boogaart merkt op, di bij overlijden van de weduwe h( pensioen vervalt. Na nog eenige bt sprekingen wordt besloten hetRegk ment van bet Armbestuur te wijzigei[ zoodat ook een vrouw kan benoenr worden. De heeren Carels en van As hielden zieh buiten stemming. Overgegaan wordt nu in geheim zitting, om te bespreken het vei krijgen van een rnotorbrandspuit. Na heropening der vergaderin deelt de voorzitter rnede, dat in b( ginsel besloten is tot den aankoo_ van een motorspuit van de gemeenf Driebergen voor f 150, waarbij ncr eenige kosten komen. t Bij de rondvraag vraagt de het, Boogaait of Burg. en YVeth. hebben goedgekeurd, dat de verlog kundige mej. L. van de Velde wegeij ziekte wordt vervangen door doktt Polderman en Tazelaar. De voorzittd zegt, dat aan Burg- en YVeth. niel is gevraagd. Hij zal wijzen op art. van haar instructie. De heer Boogaart zegt, dat h<* meer voldoening zou geven als ei vrije keuze der armen was, met bt? trekking tot de dokter. Hij zou art. L-' der instructie willen wijzigen. Wet^ van der Slikke antwoordt dat dij kosten van doktersrekeningen vee hooger zouden zijn, dun liet salarf van den urmendokter, groot f150. i De heer Krijger is het met de-i heer Boogaart eens, maar er zij» tinancieele bezwaren. De heer Bog gaart acht het gewenscht, dat bij tj hoek van U. Kurvink een richtingwije richting Tholen en bij bakker Krijge een richtingswijzer, richting Setie(; penisse wordt geplaatst. Is door di P. Z. E. M.jjvergunning verkregen voc het plaatsen van palen in den Zuics Achterweg. De voorzitter zegt dat door Burg. e YVeth. en het Polderbestuur vergu^ ning is verleend. De heer Carels zegt, dat door ee wijziging van de L. O. YY'et de cor^ missie van toezicht op het Lagi^ Ouderwijs kan verdwijnen. In Si^ Maartensdijk is dit gebeurd. Hetni is niet groot en het levert een bi zuiniging op. Besloten wordt aan c leden eervol ontslag te verleenen mi ingang van 1 Juli a.s. YVeth. van Ast zag gaarne een boi^ „gevaarlijk kruispunt" geplaatst tj een spiegel aangebracht bij de hot1 van Krijger. De voorz. zegt datspiu gels geen aanbeveling verdienen. L beer Amsing te Tholen heelt he€ dat medegedeeld. De beer Krijger het daarmede eens. De voorz. zegt toe, bet te ondej zoeken Hierna sluiting. Hoe wij concurrenten makej Verkoop vanfokvee aanjapa: Oud-Minister Verschuur voc' stander van devaluatie. Lam dag der R. K. S. P. en plat meeting van de S. D. A. 1 Schaduwzijde van het moot weer. Utrecht viert feest. -! Ongewenschte actie van br tenlanders. Nederland is met recht trotsch (i zijn zuivelbedrijf en het schitterenc fokvee, dat onze weiden bevolkt. H is dan ook begrijpelijk, dat wij bu tenlanders onze zuivelfabrieken late bezichtigen en al evenzeer begrijpeli;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1