k Afscheid Burgemeester J. J. POLDERMAN. Zomer sproeten SPRUTOL de muziekvereeniging op de kiosk worden gegeven. De heer Overbeeke merkt op dak dit al 20 jaar had moeten gedaan worden. De voorzitter antwoordt dat hij «lacht dat er nog wel zooveel opvoed kundig besef was overgebleven dat dit niet noooig was. Met alg. stemmen wordt dit voor slel aangenomen. Met alg. st. wordt op voorstel van Burg. en Weth. vastgesteld het kohier «Ier reinigingsrechten 2e kwartaal 1936 Burg. en Welh. stellen voor om «Ie reclames schoolgeld te behandelen overeenkomstig het ad vies door Burg. en Weth. achter elke naam vermeld. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Daar niemand rneer iets heeft wordt de vergadering gesloten. ST. MAARTENSDIJK Zaterdag- middag nam Burgemeester J .1. I'«»l- derman in een buitengewo e raads vergadering afscheid. Tegenwoordig waren alle leden van'den raad, uit gezonderd de heer op den Brouw, de echtgenoote van den Burgem. en verdere familie, afgevaardigde van «Ie Muijepolder, het huldigingscomité en nog andere genoodigden. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend las de secretaris voor het Kon. besluit dat met ingang van 16 Juni aan J. J. Polderman op zijn verzoek eervol ontslag was verleend als burgemeester van St Maartensdijk. Na dit voorlezen zeide wethouder Quakkelaar dat hij als oudste raadslid niet alleen in leeftijdsjaren, maar ook in zittinsjaren een enkel woord wilde spreken. Hij heeft de geheele loopbaan van den burgemeester medegemaakt en deze is niet altijd op rozen geweest, daar kwamen ook we! eens doornen op voor. Ik kan hier naar mijn hesle weten uitspreken dat het gemeente belang altijd door U is vooropgesteld, dat was wel plicht, maar U deed dit in volle overtuiging, liet zal niet meevallen voor spr. als U er niet meer zijl en ook ligt nog in het duister wie wij in Uw plaats zullen krijgen. Spr wenscht den scheidenden burgemeester nog een aangenaam en rustig leven en wij behoeven niet bevreesd le zijn voor uw linancieële positie ook daar zijt IJ mee begunstigd. De heer Ilage sluit zich bij de woorden van wethouder Qu;ikkeiaar aan. Ook spr. wenschl den voorzitter tezamen met zijn vrouw een gelukkig leven toe en daar U aan den avond slaat, wenscht spr. hem een zomer avond toe en dat U dan nog lang de belangen van de gemeente mag gade slaan. Wethouder Koopman zegt 17 jaar lid van den raad Le zijn en dus alle jaren met den voorzitter samenge werkt te hebben, al was er wel eens verschil van meening,dit heeft nimmer geleid tot vijandschap. Al zit spr. niet in het huhligingscomité, dat was niet tegen U, maar dat. is gekomen omdat dit buiten den raad om lot stand is gekomen. Spr. moet ook zeggen, dat U altijd het gemeente belang heeft gediend en hij spreekt den wensch uit dat God U nog veel jaren van gezondheid mag geven en ook Uw vrouw en dat het U wel mag gaan. Hierna sprak de secretaris als volgt Mijnheer de Voorzitter, Een Minister heeft eens gezegd dat een Minister gedurende zijn -ambts periode maar 2 gelukkige momenten heeft het oogenblik waarop hij zijn functie aanvaardt en dat waarop hij de portefeuille aan zijn opvolger overgeeft. De omstandigheden zullen dien Minister op dat oogenblik die woor den wel in den mond gegeven hebben. Ik acht het althans zeker dat U die woorden op Uw Burgemeesterschap niet zoudt willen zien toegepast Het was een donkere lijd toen U aan het bewind kwam. De oorlog was nog niet ten einde en met be trekking ook tot de verlichting waren er moeilijkheden. In een der eerste vergaderingen werd besloten de open bare gebouwen en de straatverlich ting electriscli te doen verlichten. 1919 was het vooral de waterlei ding die de aandacht van den ge meenteraad had en werd tot deel name iu de N. V. besloten. De gemeenteraadsverkiezing had dat jaar voor het eerst plaats volgens liet stelsel der evenredige vertegen woordiging. In 1921 was het de Vleeschkeurings- diensl die de aandacht vroeg. Deze gemeente werd als centrum gemeente aangewezen. Bij het bezoek aan deze gemeente door Dr. Hotstede de Groot kwam aan het licht v\elk een kunstwaarde de gemeente bezat in de in deze zaal aanwezige schilderijen. Op het gebied der belastingen kwamen herhaaldelijk wijzigingen voor, de Hoofdelijke omslag kwam te vervallen en maakte plaats voor het doen vaststellen van een verme- nigvuldigingscijler in verband met de aanslag in de Inkomstenbelasting. Het was toen nog een tijd dat ieder inkomen had. Het eerste cijfer dat na deskundig advies werd vast gesteld, was 1,4. De opbrengst bleek zoodanig mee te vallen dat de ge meenteraad voor de vraag kwam te staan „Wat zullen wij met dat geld doen". Dit is wel een teekeneiul ver schil met de tegenwoordige omstan digheden. Gelukkig vuur deze ge meente werd tijdig de nieuwe linan cieele verhoudingswet vastgesteld. In 1924 kwam de Coöperatieve elecli ische centrale in linancieele moeilijkheden en besloot de raad niet algemeene stemmen tot het geven van een subsidie van f ÏÜOO.ge durende 16 achtereenvolgende jaren. Bij de 53 gemeeiilewoniiigen «lie er bij Uw -optreden reeds waren be- slool de raad er 11 bij te doen bou wen als gevolg van de omstandigheid «lat men van particuliere zijtic niet tol woningbouw geneigd was en de gemeente zich al/.oo verplicht zag iu het tekort aan woningen te vuoizien. Ook de kaaimuur onderging een aanmerkelijke verbetering. Hier zijn enkele van «Ie voornaamste grepen uil Uw ambtsperiode. Van wat verschillende sociale wetten vorderden alsmede de werk loosheidsvoorziening is hier gezwegen. Tengevolge van «le tijdsomstandig heden zijn de inkomsten ullei wege achteruitgegaan. Het moet U een voldoening zijn «lal bij Uw aftreden deze gemeente zal beboeren tot die wier laatst afgesloten rekening een batig slot overliet. llcl personeel iu dienst dezer gemeente heeft mij verzocht U hun dank over te brengen in hel bijzon der voor de ruime male van vrijheid die Gij hun bij de vervulling van hun plicht liet. U is nog in volle levenkracht en naar den meusch gesproken kunt U met uwe echtge noote nog vele jaren van rust genieten. Het geineentepersoneel wenscht U van harte een aangename levensavoml toe. De voorzitter sprak toen als volgt: Mijne Ileercn. Er is een tijd van komen, en er is een lijd van gaan. Deze Vergadering zal wel de laatste zijn, «lie ik als Voorzitter presideer. Op 17 Juni 1918 door Hare Maje steit, onze geëerbiedigde Koningin benoemd tot Burgemeester dezer ge meente, werd die functie door mij aanvaard op 29 Juni 1918. In de laatste helft van dat jaar, woedde nog de oorlog onder de ver schillende volkeren, en bracht die ook voor Ons Vaderland veel kommer en ellende mee. De administratieve werkzaamheden namen schrikbarend toe, tot dat de vrede ecnige verademing bracht. In de vóór laatste Vergadering deelde ik U Mijne Ileeren mede, dat ik aan Hare Majesteit de Koningin, eervol ontslag heb aangevraagd als Burgemeester, welk ontslag mij dan ook is verleend met ingang van 16 Juni 1936. Gedurende den tijd dat ik 4e eer had Uw Voorzitter te zijn, is op sociaal gebied veel verandering ge komen, waarvan de geldelijke ge volgen tot uitdrukking kwamen iu hel gemeentebudget. Aansluiting hij liet Werkloosheid- besluit 1917, voortzetting woning- houw, landarbeiders wet, met als ge volg liet verstrekken vau bouwland nan de vehlarbeiders, ziedaar Mijne Hoeren, object-en. «lie veet vorderden van het gemeentebeleid. I ti den loop der jaren is een nieuwe kaaimuur gebouwd, een stoomgemaal door de polders opgericht, waaraan door het gemeentebestuur is mede gewerkt. Voorts werd opgericht, en wel in de 2e helft van 1918, de electrische centrale. Hoewel de oprichting daarvan met moeilijkheden had le kampen, en de coöperatie geen gemakkelijke taak had, is door «le oprichting en volhar ding gebleken, dat de centrale heeft voorzien in een onmisbare behoefte, waarvan de resultaten algemeen he kend zijn, en kan zij wedijveren met de Provinciale electricileitsvoorzie- ning. Ik kan dan ook niet ahilers dan uwen Raad dankzeggen voor de medewerking en zedelijken steun ver leend hij de oprichting van genoemde inrichtingen. Nu de tijd voor mij gekomen is, om liet ambtelijk leven te verluien, •daar zeg ik U Mijne Heeren, harte lijk dank voor den steun en mede- wei king, die ik veeltijds van Uwe zijde mocht ei langen, om in't belang van de gemeente en gemeenschap werkzaam te zijn. Waar onze meeningen wel eens verschilden, en niet alles van een leien dakje ging, de onderlinge vriend schap leed daaronder niethet is daarom gemakkelijk te kunnen ver klaren, dat ik mijnerzijds alles deed en heb gedaan, om die verhouding niet le verstoren, en had ik steeds eerbied voor eens anders opvatting en overtuiging. Ik heb getracht zooveel mogelijk te handelen naar beste weten en overtuiging op allerlei gebied. Als hoofd van de politie had ik niet altijd een gemakkelijke taak, doch handelende naar recht en bil lijkheid, behoef ik de oogen niet neer te slaan voor hen, met wie ik als Hoofd der politie iu aanraking kwam. Om 't ieder naar den zin te maken, en van iedereen te zijn bemind, Dat zijn de moeilijkste zaken, die meu op de wereld vindt. Ik neem dan nu van U Mijne Ileeren ambtelijk afscheid, en ver wacht van U dat de belangen der gemeente hij steeds op 't iiarte zijn gebonden. U, Ileeren Wethouders, met wie ik als 't ware dagelijks in aanraking kwam, zeg ik dank voor de vriend schap die lusschen ons bestond en die ik hoop zal bestendigd blijven, lusschen U, den Raad en mij. Ik spreek gaarne de verwachting uit, «lat U Mijnheer Quakkelaar, als waarnemend Burgemeester, die laak zult waarnemen naar beste weten, en tol voldoening van U zelf en van de gemeente. Van U, Mijnheer de Secretaris, valt hel mij moeilijk ambtelijk te moeten scheiden. Dagelijks kwamen wij in contact, in overleg, in bespreking voor wat de gemeentezaken aangaat. Ik zeg U hartelijk dank voor Uwe vriendschap die ik steeds van U ondervond. Ik leerde U in onze lunctie's kennen als een ambtenaar, die zijn betrekking niet alleen met opgewektheid en kalmte, doch ook met ernst opvatte. Voor de genoeglijke samenwerking en de hartelijke vriendschap, zeg ik U hij herhaling dank, en beveel ik mij hij voortduring in Uwe genegen heid aan. Ook U Mijnheer vau Nieuvveiihuijze, die reeds ruim 30 jaren op de Se cretarie werkzaam is, zeg ik hartelijk dank voor uwe bereidwilligheid om mij iu de takken van administratie waar ik uwe hulp noodig had en moeilijk kon onlbeeren, hij te staan, eu is door U als buitengewoon vaardig machine-schrijver, mij veel werk uit «ie handen genomen. Het spreekt van zelf, dat onze omgang ten gemeentehuize, een intiem karakter kreeg, en dat een vrije en ongedwongen houding leidde tot een gemoedelijke verhouding. Ik zeg U daarvoor hartelijk dank, en wil hopen dat die genegenheid en vriendschap over eu weer, zal blijven bestaan. Voor U Mijnheer Polderman mijn geachte neef, die sinds enkele jaren op de Secretarie werkzaam is om zich te bekwamen m de gemeente administratie, heb ik niets dan lof voor Uwe hulpvaardigheid en bereid willigheid om het publiek te helpen en voor te lichten en waar uwe werkzaamheden door U belangeloos worden waargenomen dan zeg ik U voor dat alles dank in 't vertrouwen dat U de traditie van ons geslacht „een vraagbaak" le zijn voor 't pu bliek zult bestendigen. Ook U bode, die voor mij altijd bereidwillig en dienstvaardig was, en van wiens vriendschap eu toegene genheid ik mij vast verzekerd houd, zeg ik voor dat alles dank en hoewel U in jaren ouder is spreek ik de hoop uit, dat U, al klimmen de jaren, steeds de noodige opgewektheid, ijver eu lust zult hebben, om uwe bediening verder waar te nemen.. Wanneer ik in herinnering breng, dat uw Vader, wiens opvolger U is, tut aan zijn dool in 't gareel liep, dan, ja, dan kan menschelijkerwijze gesproken zoo de Almachtige U in 't leven spaart de door U be- kleede betrekking nog jaren in uwe handen zijn. Mijne gedachten gaan nu uit tot Bijl, gemeenteld wachter, die tot die bediening is benoemd in liet 2e jaar mijner luuclie. Ik z$ii te kort schieten in mijn plicht, wanneer ik U niet danken zou voor alles wal op politioneel terrein door U is veri ielit. De politie wordt vaak mei een schuin oog aangeziener wordt zoo vlug gesproken van partijdigheid. Ik moge nu gulweg verklaren, «lal mij daarvan nimmer iets is gebleken, en dat, waar U ambtelijk moest op treden, dit steeds door U is gedaan overeenkomstig eed en plicht. Ook U zeg ik dank voor uw be reidwilligheid en dienstvaardigheid om uit te voeren datgene, wal ik meende te moeten bevelen of wal ik noodig achtte. Ik wensch U gaarne toe gezond heid, levenskracht en liefde voor uw betrekking, en dat het symbool van Justitia bij voortduring helder voor de oogen zal staan. U, Mijnheer Bruinooge, die sinds enkele jaren in deze gemeente isge- stationeei «1, heb ik leeren kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar, die immer bereid was gevonden tot ge meentediensten zoo uw werkkring niet elders uw tegenwoordigheid ver- eisclite. Ik kon altijd op uw hulp rekenen, en was het voor mij een geruststel ling te weten, dat de belangen van verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. 10 45583 144 den dienst en die dergemeenle veilig waren ouder de hoede van de Rijks- en gemeentepolitie. Gaarne verklaar ik dan ook, voor U Mijnheer Bruinooge niet alleen alleen genegenheid te voelen, ook vriendschap, «lie, uaar ik wensch van uwe zijde wordt gedeeld en niet zal achterblijven. Ook de gemeente-ontvanger de heer van Dam me prijs ik als een goed ambtenaar Hoewel nimmer deze werkzaamheden verricht hebt U zich goed aangepast en zijn de boeken zeer goed in orde. Ook dank ik dr. Tuzelaar en dr. Steendijk voor de vriendschap die ik van heiden heb ondervonden en ik hoop dat U nog lange jaren uw krachten mag schenken in het belang van de menschheid en de dieren. Het zou mij Mijne Heereu te ver voeren, wanneer ik alle ambtenaren der gemeente afzonderlijk moest her denken. Ik wensch van allen le verklaren, dat zij steeds plichtgetrouw hun taak vervullen, en daardoor op mijn ach ting en vriendschap kunnen staat maken. Uitzonderlijk wil ik hier me- moreeren de lieer Knuist die, hoewel niet meer officieel aan de gemeente verbonden, nog steeds bereid is de helpende hand te bieden en nimmer in gebreke blijft aan de vraag daar toe te voldoen. Plichtsgetrouwer en hulpvaardiger ambtenaar ken ik niet, en is het in hem ten hoogste te prijzen, dat hij bij al wat door hem is verricht in dienst der gemeente, het geldelijk voordeel van de gemeente voortdu rend in 't oog had. Ik behoef U wel niet te verzekeren, dat mijne achting en vriendschap onverflauwbaar is. Een groote geruststelling is het voor mij dat de luchtbescherming voor deze gemeente in goede handen berust. U, Mijnheer Heijboer, die door mij is aangewezen als Hoofd van den luchtbeschermingsdienst, moge ik alle hulde en lof brengen voor de ernstige opvatting van Uw opdracht- Bij de laatste oefening vanwege de provincie verordend, bleek ons zon neklaar dat die oefening voor U geen sinecure was en dat door Uwe in spiratie, de staf van Uwe mede werkers de gegeven hevelen vulkomen en niet juistheid uitvoerden Hoewel 't te hopen is, dat Uw optreden als hoofd van den dienst nimmer werke lijkheid zal worden, stemt het mij lot gerustheid dal ik de leiding daar van aan U heb toevertrouwd. Voor hel onderwijs had ik steeds een gevoelig hart. Het onderwijs stond bij mij in een goed blaadje Ik sloeg dit hoog aan, ook daar waar men poogde dit in 't gedrang te brengen. Bij 't hoofd der gemeente komt men vaak met 't een en ander aandragen, en wanneer men alles zoo maar voetstoots aanneemt en a'le spelde- prikken als wonden beschouwt, dan loopt de wagen verkeerd Ik heb mij op't standpunt gesteld, dat het onderwijs er is om de jeugd, eu niet de jeugd om liet onderwijs. Een goed paedagogisch onderwijzer zal het er niet op aanleggen de eene leerling boven de ander te trekken, of tusseheii deze onderscheid le makeu. Men vervreemdt zoo spoedig, en dit moet niet het geval zijn. Nimmer heb ik geloofd dat een st Va opgelegt.e straf onrechtvaardig w; Vandaar dan ook, dat ik nimrr het oor leende aan dergelijk unigen, en het onderwijs hoog hie En waar men mij wel eens w willend opmerkte, ik zou geinakkel voldeed auu de vraag om verlof, hel voor korter of langer tijd, daar ik wel verklaren, dut ik gaarne verzoeken inwilligde, overtuigd ik was, dat die niet ongegrond, om zakelijke redenen te billijk waren. En nu Mijne Heeren, ga ik ein gen. Ik wensch allen die hier tege woordig zijn en mij daardoor hun belangstelling doen blijken, beste toe. Moge de Almachtige U en de meente in Zijne Goddelijke beschc ming nemen en bewaren voor ramp en onheilen, die niet door menscii handen kunnen geheeld worden. Dat U eendrachtelijk zult same an werken, de gemeente vooruit brengen, niet zoekende dit te do in eigen kracht, maar hij ailes 't oog te houden dat God beschi en regeert iu eeuwigheid. Na deze rede wordt de vergaderi gesloten en gaat men over tot if6 aanbieden van het huldeblijk. Weth. Quakkelaar biedt dan a een album met de 474 haiidteekenin^ vau de geefsteis eu ge\ers, en da|"e ieder trots zal zijn op zijn staninaa meent hij dat de voorzitter dit o zal zijn op den naam Polderman hij hoopt dat dit dan ook een au denken zal zijn voor het nageslacl De burgemeester brengt dank vo liet fraaie album, het zal een eer plaats in zijn woning krijgen en hoopt er dikwijls een kijkje in nemen. Spr. dankt ook de heer van hel liuldigingscomilé hier alk je D( a eth. Quakkelaar een vulpen aan aanwezig. Dan biedt buigemeester ook tevens vulpotlood is. Ook hier dankt burgemeesl Pol lerman voor en hoopt hij werkzaamheden die hij nog te ve richten heeft er steeds gebruik maken. Ook werd nog aangeboden c tafel voor liet geschonken alhui Hiennede was de plechtigheid afg loopen eu. zat men nog eenigen gezellig bijeen! De raadszaal was voor deze g tegenheid met bloemen versierd. le l£ RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van den Politierechter v: Maandag '15 Juni 1936. Dure zakken. Bij de reeks vau ruim 20 zaakj Maandag te Breda door den Poli rechter behandeld, was er ook tegen een bewoner van het eilai Tholen, n.1. tegen den 18-jarigen lan arbeider D. v. D. wonende te Si Annaland. Dit jongmensch heeft in de maai April een aantal zakken weggenon welke toebehoorden aan den alda wonenden klein-landbouwer L. S. Daar v. D. niet op het appèl v« schenen was, werd verstek tegen h< verleend na verhoor van den besl lene als geinige is v. D. conform eiseh van het M. veroordeelde 4 weken gevangenisstraf, 't Wor< dus wel heel dure zakken THOLEN, 19 Juni 1936. De P. V. „De trouwe duif" hie op Zaterdag 13 Juni jl. een wedvlm van Orleans (alst. 436 km.) De prijzen werden behaald doo A. Wagemaker 1, 5, 20. J. Knul 2. C. Baaij Pz. 3,16. D. Jansen 4, J. Vermeij 6, 12, 17. C. Baaij 7,8, 18,24,25,26. F. Nijs 9. L. Lal 16, 11. G. Havermans 13, 15. G. Hazen 22. A. de Jonge 23. C de Korte 24. In concours waren 76 duiven. Gelost: 6 u. 30 min. Aankomst le duif 12.39.46. Laatste prijswinnende 1.15.7. Donderdagmorgen omstreel half twaalf hebben we in onze or geving weer kunnen genielen v het mooie schouwspel dat het luch schip Graf Zeppelin geeft. Jammer dat het wat diezig was, zoo«l het mooie luchtschip als in een nev zich voortbewoog. Naar ons ter oore komt het het Bestuur van ons nulsdepartemei een mooi programma aan de ledenvergadering voor te legge O.m.een tooneelavond, door tusschei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2