fAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN lijdag 19 Juni 1936. No. 25 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Hoe wordiksnelbruin? THOOLSCHE COURANT |>lad verschijnt eiken Prijs per kwartaal liof met Geïllustreerd jlagsblad f 1,375, franco [bost f 1,65 -J- 15 ct. T kosten. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. he emeentelijke Arbeidsbemiddeling ent kosteloos haar tusschenkomst raag en aanbod van werkkrachten stpersoneel, e. d. Gevraagd lor de Provincie LimburgOn- wde melkknechts. DuitschlandGehuwde en huwde melkknechts, tevens on- iwde paardenknechts. )or Bergen op ZoomFlinke «tboden boven 17 jaar. lichtingen bij den Agent der sidsbemiddeling te Tholen. 18 Voorbereidingen tot her ziening der Grondwet. Welke artikelen wel en welke niet herzien zullen worden. De Universiteit te Utrecht viert haar 300-jarig bestaan. De Waalbrug geopend. Landdag der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond* erschenen is het verslag van de tscommissie, ingesteld bij Kon. uit van 24 Januari 1936, aan ie is opgedragen de voorbereiding een gedeeltelijke herziening van Irondwet. voornaamste voorstellen, die r de commissie zijn voorgesteld, •effen de drukpersvrijheid, een laging van schadeloosstelling aan Tweede Kamerleden, een verbod revolutionaire volksvertegen woor- ;rs, ministers zonder portefeuille een verordende bevoegdheid aan bedrijfsleven. iovendien is de herziening nog belang inzake het inkomen der 'on. Tot nog toe verzekert de mdwet geen jaarlijksch inkomen den gemaal van een regeerende lingin, alsmede aan den gemaal een Prinses, vermoedelijke troon olgster. let is natuurlijk niet wel mogelijk ds op de mogelijke veranderingen ruit te loopen, maar in eenig icht kan men toch wel een voor hing wagen, welke herzieningen door zullen komen en welke niet. )e rapporten zijn n.1. vergezeld i nota's, waarin het standpunt van •aaide Kamerleden, welke derhalve resentatief geacht mogen worden •r hun partij. Zoo is bijvoorbeeld nota, onderteekend door de leden staatscommissie Albarda, van deti gh, Juekes en Kranenburg, ïnge- nd, weike zich uitspreekt tegen ziening van artikel 7 van de mdwet, dat is tegen herziening ar t de vrijheid van drukpers. Maandagmorgen zijn de feestelijk- len ter gelegenheid van het 300- bestaan der Utrechtsche Uni- 'siteit begonnen met de aanbieding een statiekaros namens de bur- •ij aan het Utrechtsche Studenten- ps. Vele autoriteiten waren bij e uitreiking aanwezig en het be- :ft welhaast geen betoog, dat vele orden van waardeering tijdens die •chtigheid zijn gesproken. De goede •standhouding, welke er bestaat ischen de Utrechtsche burgerij en Utrechtsche Studenten vond zijn drukking in een gouden boek, derteekend door duizenden Utrech- laren, dat mede bij de overreiking ae 1 het Senaatsrijtuig aan de studenten r rd overhandigd. Natuurlijk werd plechtigheid besloten met het ac 'gen van het wereldberoemde Stu ntenlied lo Vivat, waarvan de eede regel in den mond van het Ik luidt: alle studenten bennen zat. Daarna vond de opening plaats van kermis, op het in een rniddeleeuwsch steel herschapen Vredenburg. Uok ia] er werden wederzijdsch weer vele iendelijke woorden gesproken. Zoo is de eerste week van de lus trumfeesten, ondanks het minder aangename weer, op waardige wijze ingezet en we zouden ons al erg moeten vergissen, indien het de ko mende weken in Utrecht niet een tijd van jolijt zou zijn. liet woord „pont" is synoniem met „misere". Iedere automobilist zal U dat kunnen vertellen. Misschien zal hij zijn oordeel in minder nette termen uitspreken, maar de uitspraak zal zonder twijfel op hetzelfde neer komen. Nederland heeft heel lang moeten wachten, voor er een behoorlijke oevervinbinding over de Waai kwam, maar nu is deze er toch eindelijk. Dinsdag is in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin de brug over de Waal, een kunststuk van moderne ingenieurskunst en moderne architec tuur, plechtig geopend en voor het verkeer toegangkelijk gesteld. Zooals bekend is de brug de zevende van de in het nieuwe wegen plan ontwor pen bruggen over de groote rivieren. De zevende, maar tevens de grootste en de mooiste. De middelste over spanning van ruim 244 meter lengte is de grootste boogbrug van het vaste land in Europa. De kosten van den totalen aanleg hebben niet minder dan vijf millioen gulden bedragen, om maar eens even een paar cijfers te noemen. Kortom, Nederland is een stuk werk rijker geworden, waarop de overige wereld jaloersch kan zijn. Begin dezer weök heeft de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in Drente een landdag gehouden. Het lag in de bedoeling deze in de openlucht te houden, maar aangezien het weer zich niet van zijn beste zijde deed kennen, moest van dit besluit worden afgezien en werden de tenten maar opgeslagen in de concertzaal te Emmen Veel belangstelling was er niet en dat in het van ouds bekende liberale Drente. De voorzitter, de heer Steeh- man, sprak dan ook over dit feit woorden van teleurstelling uit, maar anderzijds hoopte hij, dat de verkie zingsactie er niet minder om zou zijn. De heer Lamberts, wethouder van Coevorden, hield nog een redevoering over de Vrijheidsbond en het platte land, waarin spreker betoogde, dat het boerenbedrijf alleen economisch beheerd kan worden, als de eigenaar baas in eigen huis is. Tenslotte spraken deheerenLouwesen Linthorst Homan redevoeringen uit, waarna de voor zitter de Landdag besloot met een woord van dank aan alle sprekers. GEMEENTERAAD zoodat het speelterrein niet bebouwd wordt. Een verzoek van W. van den Berg om hem voor een half jaar onthef fing te verleenen van hondenbelas ting. Burg. en Weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, omdat de verordening dit niet toelaat. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een verzoek van de schietver- Koningin Wilhelmina" om toestem ming te verleenen dat zij het geheele jaar 1936 in het lokaal van de u.l.o. school kamerschietoefeningen mag houden. Burg. en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen, waartoe met 6 tegen l stem besloten wordt. Tegen Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 45581 11 THOLEN, 17 Juni 1936. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V Laban. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergade ring worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Eenige missives van Ged. Staten betredende goedkeuring raadsbe sluiten. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een aanvraag van voorschot voor 1935 van de ver. tot verstrekking van 1. o. op ger. grondslag. Burg. en Weth. stellen voor dit aan te houden tot na de vaststelling van de rekening over 1935 waartoe met alg. st. besloten wordt. Het kon. besluit betredende het beroep in zake het speetterrein. Burg. en Weth. stellen voor om het raadsbesluit betredende het speel terrein aan den publieken dienst te onttrekken in te trekken. Hiertoe wordt met alg. st. besloten, de heer Overbeeke. Een verzoek van het gemeente bestuur van Bergen op Zoom om in de regeling betredende art. 18 der Besm. ziektewet nog een wijziging aan te brengen. Burg. en Weth. stellen voor deze wijziging aan te brengen en hopen dat dit nu de laatste zal zijn. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Een verzoek van P. Quist e.a. alle consumptieijshandelaren om een verordening in het leven te roepen orn de ijsventers uit Bergen op Zoom te weren. De voorzitter stelt voor dit in handen te stellen van Burg. en Weth. om prea advies, om dan tevens te onder zoeken of er op andere plaatsen der gelijke verordeningen bestaan. Spr. deelt tevens nog rnede dat er juist een schrijven van den Minister is gekomen, waarin tegen verordeningen om alleen eigen inwoners te bescher men bezwaar bestaat. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een schrijven van Ged. Staten betreffende goedkeuring tot verhuring van een woning aan G. Joppe. Dit wordt voor kennisgeving aan genomen. Burg. en Weth. stellen voor om aan J. Vercouteren een stukje grond te verkoopen achter die twee wonin gen aan de Vosmeersche poort voor 180. Met alg. st. wordt dit goedgevonden Burg. en Weth. stellen voor om aan J. Braai een stukje grond te verhuren voor f 2.50 per jaar. De heer Overbeeke heeft hiertegen bezwaar. Hij zou er voor zijn als het toch verhuurd moet worden dit pu bliek te doen. Verschillende menschen zullen door deze verhuring ontriefd worden, want nu maken er velen gebruik van. Pe heer Moelker meent dat men er ook last mee zou krijgen als het aan een ander dan Braai verhuurd wordt. Hij zou er voor zijn het maar Ie laten zooals het nu is. De voorzitter zegt indertijd is Braai bij Burg. en Weth. gekomen om dat te huren, toen is spr. er eens wezen kijken en toen had spr. niet den indrku dat er anderen benadeeld zouden worden. Toen nu echter bokend was dat Braai de voorkeur zou hebben zijn er reeds verschillende menschen geweest en is spr. tot de conclusie ge komen dat er meerderen door ontriefd zouden worden. Spr. isookniet zoo ent housiast meer als in het begin en is# er ook voor het zoo maar te laten' Er is indertijd met Braai onderhandeld dus moest het ook in den raad komen Weth. van den Berge is het eens met den heer Moelker dat als er een anderen huurder komt, de andere ook ontriefd zouden zijn. Met alg. stemmen wordt echter het voorstel van Burg. en Weth. verwor pen, zoodat het blijft zooals het nu is. Burg. en Weth. stellen voor om het huis en erf aan de Dalemsche straat van de erven Quist, thans van Lindhout te koopen en hiervan de helft te verkoopen aan de Water leiding-Mij. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en Weth. stellen voor de jaarwedde van den burgemeester vast te stellen, zoodat dit ter inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor de wijziging van de begrooting voor het jaar 1935 goed te keuren, zooals deze Ier inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en Weth. stellen voor.de opcenten van de gemeentefondsbe lasting te verhoogen tot 75. De voorzitter zegt reeds bij de be handeling van de begrooting is dit voorstel geweest en toen is het niet aangenomen hoewel spr. het toen reeds heeft verdedigd, maar de feiten hebben thans bewezen dat het inzicht jnist was. De inkomsten blijven ten achter terwijl de uitgaven stijgen en om nu zeker te zijn dat er geen nadeelig saldo komt zal tijdig ingrijpen gewenscht zijn en hoe ongaarne burg. en weth. dit doen, moeten zij met een voorstel tot verhooging komen. De heer Moelker heeft het voorstel gezien het is met 20 opcenten verhoogd en het komt van 55 op 75. Als spr. ziet wat er gebeurd en wat de armenzorg vraagt, dan is het niet vreemd. Spr. herinnert zich echter nog dat toen van Ged. Staten kwam om 5% pensioen van de ambtenaren meer te nemen, is er van de kant van Burg. en Weth. gezegd dat de gemeente Tholen er niet zoo slecht voorstond en spr. was de eenige die er tegenstemde om de ambtenaren met 5% te verhoogen. De tekorten moeten worden aan gevuld en dit moet door belasting verhooging, maar ook tevens wordt dus de belastingschroef nauwer aan gehaald en wordl steeds drukkender en deze moet worden verhaald bij de niet ambtelijke te bevolking. De 5% verhooging is geschied^ en laten wij daarover niet tobben, maar indien er te korten komen laten wij dan andere bezuinigingsobjecten zien te vinden. De heer Bogert hoort de heer Moelker spreken over bezuinings- opjecten maar laat de heer Moelker deze difh aanwijzen dan kunnen wij die in studie nemen. De heer Moelker wil er wel noemen. Het is algemeen bekend dat de loonen gedaald zijn en die van het ambtelijk personeel zijn ongeschonden ge bleven. Het salaris van den burge meester is ook verminderd, en dit geschied nu wel van hooger hand maar liet wordt toch nog steeds ge kort. De voorzitter wil even rectificeeren wat de heer Moelker gezegd heeft betreffende die 5% pensioensverhaling Dit is niet door Ged. Staten gedaan maar dit is gekomen door dat de pensioenwet is veranderd, dus was wettelijk verplicht. Spr. is het niet eens dat de tekorten moeten worden gevonden, in salaris verlaging, dit acht spr. onjuist, dit behoort door de geheele gemeente gedragen te worden, het is niet goed dit af te wentelen op de ambtenaren. Het is een tweede kwestie ol deze te hoog zijn bezoldigd, dat is een punt van overweging, maar dit behoeven wij thans niet verder uit te pluizen, daar dit niet aan de orde is, hoewel het niet uitgesloten is dat Burg. en Weth. bij de begrooting voor 1937 er zelf mee zullen moeten komen. De heer Moelker merkt op dat hij dit thans niet wil afwentelen op de ambtenaren, maar bij wil dit slecht in het uitzicht stellen, omdat men maar steeds met belastingverhooging en niet met verlaging komt. De heer Overbeeke zegt bij de behandeling van de begrooting tegen dit voorstel gestemd te hebben en toen is het ook met meerderheid van stemmen verworpen en omdat spr. uit het papier dat er lag niet duide lijk kan uitmaken waarom deze ver hooging noodig is en daar er bij de behandeling van de begrooting toch nog een behoorlijk reserve was, staat hij nog op dezelfde standpunt en zal tegen de verhooging stemmen. De voorzitter merkt op dat men uil dit papier niets kan zien, maar toch weet men dat de inkomsten nu reeds beneden de raming zijn en de uilgaven zijn nu al hooger dan ge raamd is en als wij nu nog langer wachten dan zal men later met een nog hoogere belastingverhooging moeten komen. De heer Overbeeke zou voor ver- hooging kunnen stemmen als hem aangetoond werd dat dit nu nood zakelijk is, maar zoo lang dit niet gebeurd, doet hij dit niet, want hij wil weten waarom hij zijn stem er aan geeft. De voorzitter antwoordt dat hij dit niet kan, maar zooals de toestand zich laat aanzien, dan kan het niet anders of er zal een verlies zijn en daarom wil hij de heeren tijdig waar schuwen. De heer Overbeeke zegt als men nu moest beginnen om de werkloozen in plaats van om de twee weken om de drie weken te laten werken dan was er reden zijn stem er aan te geven. De voorzitter antwoordt dat uit de gegevens blijkt dat de eerste vijf maanden van het jaar reed meer is uitgeven aan de werkloozen dan in 1935 en dan nog de kwestie van de armenzorg. De heer Moelker zegt ook bij de behandeling van de begrooting tegen de verhooging van de opcenten gestemd te hebben, maar als voorzitter van liet burg. armbestuur, zie ik wel in dat dit niet langer zoo kan. De toe gestane subsidie van f 4000 zal ver moedelijk niet toereikend zijn en dan moet het burg armbestuur weer bij burg. en weth. aankloppen om er wat bij te doen en er vvordt toch concien- tieus gehandeld. Er komen veel oude van dagen boven 70 jaar en die kan uien toch niet wegsturen dat is dan ook de reden dat spr. zijn standpunt wijzigt. Wethouder vau den Berge zegt dat de heeren tegen verhooging zijn dat is hun goed recht, maar hij kan het niet begrijpen. Als men rondziet, dan wordt de toestahd steeds druk kender "én er komt geen verbetering. De werkloosheid neemt eer toe dan af. Er moet steeds meer worden uitgegeven en dat kan toch niet als er geen geld is. Burg. en Weth. zijn ten volle over tuigd dat deze verhooging moet, want als er niet is kan er niet worden uitgegeven en dan kan men niet wachten tot de uiterste nood. Men kan toch niet wachten tot het kalf verdronken is, men moet toch zorgen dat er geld is. De heer Overbeeke kon van dat stuk papier niet zien, dat er noodig was en spr. geeft zijn stem niet aan iels, wat hij niet weet, nu hij echter de toelichtigen gehoord heeft van den heer Moelker over de armenzorg en van den voorzitter van de werk loozen, nu weet hij dat hij zijn stem aan die verhooging moet geven en dat dit gerechtvaardigd is. Met alg. st wordt het voorstel van Burg. en Weth aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor om in de alg. politieverordening een art. 87bis in te lasschen betreffende het rumoer maken bij openbare verma kelijkheden. Dit is in het bijzonder gedaan voor de concerten die door

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1