l/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN jrijdag i2 Juni 1936. No. 24 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Bruin en niet verbrand. THOOLSGHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal 80met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,65 -f- 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17B ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. "Ie Burgemeester van Tholen ngt, op verzoek van den garni- ïscommandant te Bergen op Zoom, algemeene kennis, dat op Dinsdag Juni 1936 van 10 tot 15 uur, ietoefeningen met scherp zullen den gehouden op hel terrein Hil- nisse (gemeente Woensdrecht). eschoten zal worden met zware ST|railieurs door het 14e R. Iin de •one schootsrichting, loodrecht op strand. ie hierdoor ontstane onveilige sec- is pl.m. 4 km. diep, loodrecht op spoorbaan by Lindonk, en breed i. 3 km. en wel op pl.m. 4 km. I0-: t van Lindonk. 'holen, 11 Juni 1936. 22 tti ie Ambtenaar van den Burgerlijken rw nd in de gemeente Tholen maakt end, dat ingaande '1 Juli a.s., de igenheid tot kostelooze huwelijks rekking van Donderdag, wordt zet naar Zaterdagmorgen, oor huwelijksvoltrekking op an- en tijd als waarop zij kosteloos lts heeft, is een recht verschul- d van f 10. v< 'holen, 11 Juni 1936. 14 Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, VAN DER HOEVEN. Mr. A De nieuwe landvoogd van Nederlandsch-Indië. Jhr. Mr. Tjarda aanvaardt zijn ambt in een zorgelijken tijd. De verwaarloosdelndischedefensie en het Japansche gevaar Oorlog tegen de muggen. Verlaging van havengelden in Rotterdam. Ook de particu lieren moeten een veer laten. Nog eens de zaak Mann- heimer. ^ater dan gewoonlijk is dit keer nieuwe landvoogd benoemd, die naam van H. M. de Koningin te itenzorg het bestuur zal voeren !r Nederlandsch-Indië. Het is Jhr. A. W. L. Tjarda van Starken- 'ghStachouwer, oud-gezant te Brus- die met dit hooge ambt is belast, een zakenman zal dus thans weer i diplomaat bestuurshoofd in onze :est belangrijke kolonie worden, let algemeene bezwaar, dat men m daar tegen den nieuwen uverneur-Generaal hoort opperen, dat hij nog nimmer met koloniale iblemen in aanraking is geweest, heeft Indië nog nooit bezocht, en arschijnlijk ontbreekt hem dan ook zekere deskundigheid. )ns lijkt dit bezwaar echter niet te gaan. Weliswaar is de kennis a land en toestanden van groote teekenis, maar in de eerste plaats i op deze hooge post toch per- >nlijke eigenschappen en een alge mene scholing in bestuursfuncties eischt. En daaraan ontbreekt het n nieuwen landvoogd, na al wat n van hem gehoord heeft, zeker De nieuwe Gouverneur-Generaal nvaardt zijn ambt intusschen in i voor Indië zeer moeilijken tijd. t Japansche gevaar in den Grooten eaan stelt aan de landsverdediging, reeds veel te veel verwaarloosd nieuwe eischen, waarmede uit den rd van de zaak talrijke financieële )lJ aagstukken verbonden zijn. Geluk- breekt zich zoowel in onze kolo- in, als ook in Nederland hoe langer meer de overtuiging baan, dat op het gebied van de Indische fensie thans krachtig moet worden jegrepen. In deze overtuiging kan nieuwe Gouverneur-Generaal een krachtigen steun vinden. Alles zal hier intusschen afhangen van een doelbewuste houding van de Neder- landsche regeering. Gelukkig voor den nieuwen land voogd heeft zijn voorganger Jhr. de Jonge de landsfiuanciën weten te sa- neeren, zoodat hij op dit gebied slechts de reeds aangegeven richting behoeft te volgen. Wij voor ons gelooven, dat Mr. Tjarda gezien zijn gaven, een goed regent zal zijn. De muggenplaag op den Afsluitdijk teistert nog steeds alle gebruikers van dezen nieuwen verkeersweg langs de drooggelegde Zuiderzee. Intusschen moet men toegeven, dat er alles wordt gedaan om aan deze verschrikking, die bij veranderden wind ook andere deelen van ons land treft, b.v. de waddeneilanden aan de Noordzee, een einde te maken. Zoo heeft men thans in het Yselmeer 200.000 jonge karpers losgelaten, die tot taak heb ben de larven van de muggen te verdelgen. Slaagt men er in de larven te verdelgen, dan bereikt men zijn doel zeer snel, daar een muggeleven slechts kort is. Is er geen nieuwen toevoer meer, dan is men dus in enkele dagen van de plaag af. Rotterdam gaat zijn havengelden verminderen en dat is dringend noodig ook. De concurrentie, speciaal van Antwerpen met de gedevalueerde Belgische munt maakte zulks reeds lang noodzakelijk. Rotterdam zelf kau een dergelijke verlaging niet meer dragen en het is dan ook zeer juist van onze regeering gezien hier financieel te helpen en wel door een verhooging van de extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Hier mede blijft de regeering trouw aan haar eenmaal ingenomen standpunt, dat zij den steun voor de bescher ming van het nationale havenhelang slechts wenschl te bezien in verband met den budgetairen toestand van de gemeente. Door de particuliere betrokkenen bij het havenbedrijf wordt de vreugde over den nieuwen maatregel intus schen iets getemperd door de voor waarde, die hieraan verbonden is, dat ook de particuliere havenkosten met 15 zullen moeten worden ver laagd. Uit den aard van de zaak is van particuliere zijde reeds veel ge daan om verkeer voor de Rotter- damsche haven te behouden en daarom is een verdere verlaging van de particuliere tarieven dan ook een wel wat zware eisch. Intusschenis van deze zijde meegedeeld, dat men deson danks zijn medewerking zal verleenen, voor zoover dit jn redelijkheid nog kan worden geëischt, zoodat de ge meente Rotterdam de gestelde eisch van de regeering heeft kunnen aan vaarden, mits deze met soepelheid worde toegepast. Zal thans Amsterdam aan de beurt komen In de Haagsche Post wordt een bespreking gewijd aan de brochure „De Mannheimer Affaire", waarin mededeelingen worden gedaan, die de voordracht tot naturalisatie van den bekenden Amsterdamschen bankier, van Joodsche afkomst en Duitsche nationaliteit, in een uiterst schril licht plaatsen. Het lijkt ons gewenscht, dat de regeering in deze zaak eens wat meer opheldering brengt, waardoor aan alle eventueele geruchten den kop zou worden in gedrukt. Wat is b.v. de rol van den heer Mannheimer geweest bij dereorgani satie van de Handel Mij. waarbij de belangen van de oude aandeelhouders zoozeer zijn ten achter gesteld bij die van de nieuwe De bewering van den Franschen afgevaardigde Franklin Boulilon, die in de Fransche kamer verklaarde, dat Mannheimer tegen den gulden had gespeculeerd, is door de regeering weliswaar weersproken maar geenszins met feiten bewezen. Wij welen wel, dat speculatie tegen onze landsmunt geen misdaad is, maar ware bet inderdaad juist, dat de heer Mannheimer zoo weinig onze landsbelangen ontzag, dan zou een naturalisatie toch zeer zeker niet Bij zonnebaden, zjvemmen, sport, fiets, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met A MILD A- zonnebruincrëme. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 10 45565 op zijn plaats zijn. Ook het verwijt tegen Mannheimer uitgesproken, dat groote Nederland- sehe kapitalen op zijn aandringen in het buitenland (Duitschland en België) zouden zijn geplaatst, zonder rekening te houden met hel daaraan verbonden risico, is door de regeering zoo^goed als onweersproken gelaten. Ons volk heeft door deze handelwijze millioenen gouds verloren. Wij achten het dan ook in verband met al deze in omloop zijnde ge ruchten van het allergrootste belang, dat de regeering hier opheldering verschaft en zich dus van den blaam zuivert buitenlanders te willen natu- raliseeren, die aan onze landsbelangen groote schade zouden hebben aan gebracht. Blum tracht de staking te bezweren, doch deze breidt zich desondanks uit. Staat België hetzelfde lot te wachten Van Zeeland opnieuw kabinetsformateur doch slaagt niet. Stilte rondom het Lacarno-conflict. Toenadering tusschen Italië en Duitschland De stakingsbeweging, die zich na de overwinningen van links bij de verkiezingen in Spanje, Frankrijken België als een loopend vuurje over West-Europa heeft uitgebreid, wil ondanks aile mogelijke regeerings- maatregelen nog maar steeds niet luwen. De geesten, door het Spaansche en Fransche Volksfront, door de Belgische communisten en socialisten opgeroepen, zijn heel wat moeilijker te bezweren, dan men aanvankelijk gedacht had. Speciaal Blum, de nieu we Fransche minister-president heeft dat moeten ondervinden. Door de wenschen van de stakende arbeiders in zekeren zin tot die van de regee ring te maken, waardoor vele onder nemers min of meer gedwongen wer den in een voor de stakers gunstig accoord toe te stemmen, meende Blum in luttele dagen tijds weer meester van den toestand te kunnen worden. Wie dit, met dezen Franschenregee- ringschef verwacht had is echter bedrogen uitgekomen. Door de ge- makkelijkeoverwinning, die de staken de arbeiders hehaald hebben, in de verleiding gekomen, zijn eischen kenbaar te maken. Inplaats van een beperking der staking, valt er nu een uitbreiding waar te nemen. In Noord- Frankrijk b.v. staken op het oogen- blik 400.000 mijnwerkers en de toe stand is dan ook op het oogenblik verwarder dan ooit. Intusschen be: hoeft men dfte stakingen, hoe beden kelijk ook, nog niet al te tragisch op te vatten. Gezien hel feit, dat de regeering Blum het Volksfront-pro gramma binnen korten tijd tot uit voering wil brengen en aan de eischen van de arbeiders dus zeer spoedig tegemoet zal worden gekomen, lijkt het niet waarschijnlijk, dat de stakin gen van langen duur zullen zijn. Voor wat dit betreft behoeft men zich in Frankrijk dan ook niet al te beangst te maken. Een veel grooter gevaar voor het land schuilt in de overhaaste uit voering van het Volksfront-programma Daar is b.v. de 40-urige werkweek met behoud van volledig salaris, die Blum binnen een jaar tijds ingevoerd wil zien. Heel mooi, maar of de ondernemers zullen trachten de daar uit voor hen ontstane lasten door een verdere rationalisatie van hun bedrijven te dekken, ofzij zien daartoe geen kans en dan is prijsstijging, met als gevolg minderen afzet en mindere werkgelegenheid daarvan het gevolg. In beide gevallen zou de verwachte werkverruiming dus toch te niet zijn gedaan en zelfs is het gevaar van een uitbreiding der werkloosheid niet denkbeeldig. Blum's plan zou slechts kunnen slagen, indien zich een al gemeene economische herleving voor deed en voorloopig zijn er nog weinig teekenen, die in een dergelijke richting wijzen. Blum staat dan ook voor groote moeilijkheden. Terug kan hij niet meer, den kiezers van het Volksfront is gezegd, dat zijn weg de juiste was en zelfs al mocht hij nu tegenstribbelen dan nog zullen zijn volgelingen Blum in de door hemzelf aangegeven richting voortduwen. Voor Frankrijk is het slechls te hopen, dat hij daarbij niet struikelt. Ziet men nu eens naar de noorder buren van Frankrijk het land der Belgen, dan krijgt men daar al een weinig verkwikkelijker toestand te aanschouwen. De staking der haven arbeiders schijnt haar einde nog steeds niet nabij te zijn „en mochten de stakers winnen, dan kan men er bijna zeker van zijn, dat evenals in Frankrijk, ook de arbeiders in de andere bedrijfstakken den strijd om een beter bestaan zullen aanbinden De ook in België onder de arbeiders steeds grooter wordende communis tische invloed spreekt daarbij een hartig woordje mee. Meer schot dan in de staking schijnt er intusschen in de vorming van het nieuwe Belgische kabinet evenmin te zitten. Nadat de poging van den socialistischen leider Vandervelde op de tegenkanting der katholieken en liberalen gestrand was, heeft van Zeeland, de buiten parlementaire katholiek, opnieuw opdracht tot kabinetsformatie van koning Leopold gekregen en deze opdracht na een korten bedenktijd aanvaard. Alles wees er op dat hijal spoedig in zijn taak zou zijn geslaagd dochjde eischen van s.d. gesteld zijn oorzaak dat Van Zeeland zijn opdracht niet kan uit voeren. Stappen wij thans af van de zeker niet oninteressante Fransche en Bel gische aangelegenheden, orn nog een korte beschouwing te wijden aan de problemen der internationale politiek. Daar zijn nog altijd het Locarno- conflicten de Italiaansch-Abessijnsche kwestie, die op een oplossing wachten. Om met het Locarno-conflict te beginnen 21 Maart bezette de Rijks- weer het Rijnland en deed Hitier zijn vredesvoorstellen, wat groot op zien baarde in de wereld. Frankrijk protesteerde heftig de Volkenbonds raad kwam bijeen, de zitting werd verdaagd, en nog eens verdaagd Engeland vroeg nadere informaties aan Berlijn, waar het ongeveer een maand voor noodig had en thans zijn wij weer een maand verder en het Duitsche antwoord op deze vragen blijft uit en zal naar met zekerheid valt aan te nemen wel altijd uitblij ven ook. De geheele actie tegen Duitschland terzake van de herbe zetting van het Rijnland, zal dan ook wel kalm doodbloeden, of is eigenlijk reeds lang doodgebloed. Heel verschrikkelijk lijkt dit wel niet, maar men vraagt zich toch niet ten onrechte af, waarvoor al die ophef van deze conferenties, enz. om van het vele courantenpapier en de ontelbare vaten drukinkt, die aan deze kwestie gewijd zijn, nog maar niet eens te spreken, dan toch wel gemaakt is. Ook van verdere acties tegen Italië dat het Volkenbondsstatuut geschon ken heeft, kan geen sprake meer zijn, ondanks het feit, dat de Negus op 26 Juni, wanneer de Volkenbond bijeen komt, zelf te Genève aanwezig zal zijn. Nu het Abessijnsche conflict door den geheelen Volkenbond en niet door den Raad behandeld zal worden, Iaat de kwestie zich ook vrij gemak kelijk verdonkeremanen. Engeland schijnt zich met den nieuwen toestand aandekust van de Roode Zee, al aardig verzoend te hebben, en thans alle aandacht te wijden aan den zeeweg naar Indië om de Kaap de Goede Hoop. Kaapstad schijnt tenminste in een wasechte oorlogshaven gemeta morfoseerd te worden. Of Italië nu als lid van den Vol kenbond te behouden zal zijn Fran sche bladen vreezen van niet, en meenen een blokvorming tusschen Duitsland, Oostenrijk en Italië waar te nemen. Het bezoek van Schusch- nigg zou met deze kwestie in verband staan. De Duce zou aan den Oosten- rijkschen premier de restauratie be loofd hebben Duitschland zou hebben afgezien van elke inmenging in Oos tenrijk en Italië zou dan als contra- contraprostatie de Duitsche eischen tot teruggave der koloniën steunen. Al te ernstig behoeft men deze geruchten nog niet op te nemen. Speciaal de benoeming van Graaf Giano tot Minister van Builenlandsche Zaken wijst niet in die richting. De rechtsche bladen in Frankrijk wen schen nog steeds Mussolini als bond genoot te behouden en met het ver spreiden van deze geruchten kan men wel eens voor hebben anderelanden terug te houden van n aatregelen, die Mussolini tot dergelijke uitersten zouden dwingen. Want zou de Vol kenbond tot verdere maatregelen tegen Italië besluiten wat niet zeer aannemelijk is d in zou het wel eens kunnen blijken, dat deze geruchten waarheid bevatten. Intusschen zal eerst de zitting van den Volkenbond van 2G Juni a.s. verdere opheldering in deze kunnen verschaffen. GEMEENTERAAD ST. MAARTENSDIJK, 4 Juni 1936. Voorzitter Burgemeester J. J. Pol derman. Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige verga- deringenWorden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. Wethouder Koopman merkt op dat de vorige vergadering besloten is om aan D. M. Hage een halfjaar ontheffing te verleenen van hon denbelasting maar de vorige drie halfjaren waren nog niet betaald, die zal hij dan toch nog moeten betalen, hetgeen met alg. st. wordt besloten. Ingekomen stukken: Een dankbetuiging van H. K. H. Prinses Juliana voor de gelukwen- sclien bij de herdenking van haar geboortedag ontvangen. Een schrijven van Ged. Staten in houdende goedkeuring raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening. Idem tot verhuring van de ge meentewoning aan J. I. Verkerke. Idem tot goedkeuring van de reke ning van de gemeente en van het woningbedrijf over 1934. Van Ged. Staten betreffende de verzetting van de kermis te Zuid- zande. Hiertegen is geen bezwaar. Proces-verbaal van kasopname van het woningbedrijf en van de ge meente. Van den Minister van O., K. en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1