Economische samenwerking tusschen Nederland en lndië. huis en erf Hebt u al een Sorén permanent Kerkboeken en Bijbels lat RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tkolen en liet daaronder behoorende ambtsge bied werd gedurende de maand Mei ngelegd f 16413.04, terugbetaald f15037.66 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer •15708. Uitslag wedvlucht Pont St. Ma- xensvan de Postduiven ver. „De Lucht post" Tholen op 31 Mei. Afstand 280 K.M. B. W. Schot 1, 9, A. Rijnberg 2, 4, 7. M. van Noort 3. M. Nijs 5. P. v. Beers 6, 8. B. VV. Schot, overduif. Gelost 8.10, aankomst le duif 1.14 6, laatste duif 1.50.5. SCHERPENISSE. De zoon van G. Andriessen die laatst zijn duim ver wondde bij het laten beslaan van een paard, is naar Utrecht vervoerd. De toestand van den patiënt is zeer ernstig. Op Zaterderdag 27 Juni zal alhier een muziek avond worden ge houden, waaraan de verschillende muziekcorpsen van dit eiland (behalve Tholen) en Sint Filipsland hunne medewerking zullen verleenen. De Kiosk zal daartoe geplaatst worden op een terrein achter den watertoren. Door eenige landbouwers was bij het Galamiteuse Waterschap een verzoek ingediend tot bet plaatsen van een watergemaal in genoemd waterschap. Het bestuur heelt echter op dit verzoek afwijzend beschikt. ST. MAARTENSDIJK. In de gehouden jaarvergadering van Ingelanden van iet Waterschap Sint Maartensdijk waren 44 leden vertegenwoordigd. De diverse rekeningen van den dienst 1935/1936 werden overeenkomstig de aanbiedingen vastgesteld. Eveneens werden vastgesteld de begrootingen voor de verschillende polders dienst jaar 1936/1937. Overeenkomstig ar tikel 100 van het reglement werd verslag uitgebracht van den toestand der polders over 1935. Ingekomen was een schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten van Zee land houdende goedkeuring geldlee- ning inzake verbetering van den weg Scherpenisse Kom der gemeente St. Maartensdijk. Vervolgens kwam aan de orde de benoeming voor één jaar van een machinist voor de bemaling van het waterschap. Terzake was een voordracht opgemaakt bestaande uit de heeren Rottier te Borselen C de Groffau le Nieuw en St. Joostland en A. van den Hoek Azn. alhier. Na gehouden stemming bleek te zijn benoemd met 23 van de 44 uitge brachte geldige stemmen de heer jChr. de Groffau voornoemd In verband met de aftreding van den heer J. P. Hage als gezworene werd opgemaakt de volgende voor dracht le. J. P. Hage (aftredend). 2e. G. W. Groenewege Lzn. 3e. A. L. Hage. Het Dijkgeschot voor het dienstjaar 1936/1937 werd voor de verschillende polders vastgesteld als volgt Oudeland f 14. Middelland 11. Noord 14.50 Uiterst Nieuwland 11. Ravensuord 5. Groote en kleine Landekens 5. Slabbekoorne 19. Molen 20. Vroonlanden Waterschap Idem Vierpolders 5. Idem Slabbekoorne 14. ST. ANNALAND. Alhier werd aan besteed het bouwen van een huis voor mej. D. Korporaal. Ingeschreven werd als volgtmetselwerk C. Bur gers f 1350Joh. Burgers f 1200 Th. Kurvink f1168; timmerwerk: Abr. Burgers f 1050Abr. Boon f947 H. van Dijke f 932; gebr. Kurvink f930;smidswerk: J. Verhoole f 169,75; M. P. Lanooij f 164; M. van Beek f 159,70schilderwerk binnenwerk G. K. Slager f 206G. Verhoole f 205 en M. P. Duijzer f197. Buitenwerk: M. P. Duijzer f 144; J. Quist f 136; G. Verhoole f 132.50; G. K. Slager f130; G. van der Weel f128; elec- triciteitJ. Verhoole f75; A. Bruin zeel f 71M. C. v.d. Weele f 70. Tot tijdelijk hoofd aan de open bare lagere school alhier is benoemd de heer J. Tiemens te Drumpt. Op de door de B. V. B. uitge schreven vergadering voor de Thool- sche vereenigingen aangesloten bij dien bond, werd besloten een zomer Zaterdagavond competitie te organi- seeren waaraan de volgende vereeni- jingen zullen deelnemen W.H.S. van lier; Violent van St. Maartensdijk; O.V.G. van Oud-VossemeerD.V.O. idem; S.S.S. (Vrederust); Het Veer tiende en Excelsior te Bergen op Zoom. Voetbaluitslag Zaterdag jl. W.H.S. IViolent I St. Maartens dijk 2-3. Lezing over Roosevelt. OUD V0SSEMEER. In aansluiting aan ons bericht van 26 Maart j.1. in zake een uitzending door de Phohi (Philips omroep Holland lndië) over de vermeende afstamming van Pre sident Roosevelt, kunnen wij thans het volgende melden. Op Donderdag 25 Juni a. s. zal van 15.1515.30 op golflengte 16,88 m. door de Phohi worden uitgezonden „Stond de wieg van President Roo- sevelt's voorvaderen op Nederland- schen bodem De heer K. D. Koning te Bussurn bespreekt zijn onderzoe kingen over de afkomst van Ameri- ka's eerste Burger" Op ruim 92-jarigen leeftijd is 28 Mei jl. de oudste ingezetene onzer gemeente, de heer Jac. Aarnoudse, overleden. De thans ontslapene heeft in het maatschappelijk leven gedurende vele jaren belangrijke functies bekleed. Van 1892 tol Sept. 1923 was hij lid van den gemeenteraad, waarvan de laatste vier jaren tevens lid van het dagelijksch bestuur, gedurende de jaren 1900—1919 was hij Regent van het Weezen Armbestuur, terwijl hij ruim 50 jaren onafgebroken een lei dende functie had bij de Geref. Kerk. Burgemeester en Wethouders hebben tot opzichter bij de in werk- verschafling uit te voeren werken aan de Algemeene Begraafplaats be noemd den heer J. v. d. Klooster. De ophooging van het Zuid-Oostelijke gedeelte zal een dezer dagen worden ter hand genomen. Voetbaluitslagen O. V. C. 1V. I. O. S. 1 (Numans- dorp) 5—7. O. V. G. 2—V. 1. O. S. 2 id. 1—0. De P. D. V. „De Zwaluw" hield een wedvlucht uil Pont St. Maxense. De uitslag was: Gebr. Hoek '1, 2, 6, 14, 15, 16 en 20. Gebr. v. Driel 3, 4 en J3. B. M. Daane 5. W. v. Dorst 7 en 10. J. B. Tholenaar 8 en 9. A. v. Treijen 11 en '12. Anth. Hees termans 17. M. v. d. Zande'18. Gebr. v. Driel Dz. 19. Door den Burgemeester is een 24-tal ingezetenen uitgenoodigd tot oprichting van een Vereeniging tot Luchtbescherming. Aan de uitnoodi- ging is door 15 personen gevolg ge geven. De besprekingen hadden tot resul taat dat een vereeniging zal worden opgericht; als leden van het voor- loopig Bestuur treden op de Burge meester voorzitter, A. Beije, gemeente- opzichter, penningmeester,!. A. Ampt Gz., werkzaam ter secretarie, secre taris Het ligt in de bedoeling spoedig een algemeene openbare vergadering te beleggen, in welke vergadering een film vertoond zal worden betrek king hebbende op de luchtbescher ming. Namens Ged. Staten van Zee land is Woensdagmorgen te Middel burg aanbesteed het verbeteren van den weg van Scherpenisse naar St. Maartensdijk. InschrijversP. Dekker Veere f 37.626. J. Wisse Axel f 36.666. A. G. de Graaf Rotteidam f 36.666. N. V. Mabuad Willemstad f 36.441. M. W. Knuist Goes en J Knuist 's Heer Arendskerke f 35260. A. J. Verjaal Dreischor f 35.200. J. D. Jan sen Colijnsplaat f 34.700 L. Zoete- meijer Brielle f 34.660. P. Vette en P. Raas 's Heeren hoek f 34.325. L. G. J. v. d. Ven Koudckerke en M. Wandel Schoondijke f 34.228. G. Bo- lier, Scherpenisse f 34000 C. v. d. Klippe Viissingen f 33945. M. Mathijsse en J. Slager, Brouwers haven f 33600lz. Lagasse en Zoon Koudekerke f 33500; J. Knuist, St. Maartensdijk f 33330; J. en W. van Vossen en K. J Moei land, St. Anna- land f 32520M. Andriessen Scher penisse en A. v.d. Werf te St. Maar tensdijk f 31900. Er is een verhoogde belangstelling in Regeeringskringen en in ons land merkbaar om de economische samen werking tusschen Nederland en lndië krachtig te bevorderen. Zooals bekend begon lndië al langer hoe meer van het Moederland af 1e drijven. Hiervoor waren tal van oor zaken, zooals het goedkoop kunnen betrekken van Japan van al hetgeen lndië noodig heeft en waarvoor het in het Moederland veel en veel meer le betalen had... het stagneeren van Indië's export en de ongeneigdheid van het Rijk in Europa om meer van lndië af te nemen (biet en riet, de consumptie van andere dan Indische koffie etc lndië verweet het Moe derland onvoldoende aandacht aan de Indische belangen te besteden en slechts te achten op het eigen belang. De directeur van Economische Zaken in lndië Mr. Hart maakte zijn bekende vliegreis naar Nederland hij bleef hier enkele weken en be sprak de vitale Indische economische belangen met de Regeering. Dr.Golijn, die steeds een open oog heeft gehad voor lndië, werd geïnspireerd om krachtig op te treden en wij hebben den laatsten tijd gezien de koffie regeling, het f25 millioen cadeau aan lndië, en de groutere belangstelling voor de industrialisatie in de Neder- landsche Overzeesche gebieden. Dat waren slechts begin-maatre- gelen. Mr. Schrieke betoogde in een rede, gehouden in het Koloniaal Insti tuut, dat f 25 millioen voor de komende driejarige periode in haar geheel, absoluut onvoldoende is en dat per jaar minstens een f30 millioen zal moeten worden gegeven om lndië weer uit zijn economisch verval op beuren. Nu komt de Commissie van advies nopens concrete uitbreiding van de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch lndië, ingesteld door de Regeering. Deze commissie zal staan onder leiding van Dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State. In deze commissie hebben verder zitting ver schillende Nederlandsche ambtenaren en Nederlandsche particulieren, waar van de meesten echter nimmer in lndië ziju geweest en onvoldoende ideeën hebben van hetgeen aldaar moet worden gedaan Mannen, die slechts theoretisch iets van lndië afweten. Hoe kan men over samen werking spreken, wanneer men het land niet kent... wanneer men van de eenvoudigste dingen niet op de hoogte is. Het is natuurlijk gemakkelijk om altijd critiek op Regeeringsdaden uit te oefenen. Critiek is zelfs in vele gevallen niet billijk, vooral niet, wan neer vooropstaat orn het werkelijke belang te dienen van Grooter-Neder- land. Het nemen van nagenoeg uitsluitend mannen, die weinig van lndië weten en in allen geval geen regelmatig, direct contact met het huidige lndië houden, is echter zoo'n primaire fout, dat men zich verwonderd afvraagt, hoe de Regeering daartoe eigenlijk is gekomen. Waarom heeft men geen mannen, die momenteel in lndië zélf werken, meeleven, bijna dagelijks met het wérkelijke lndië Zeker, vooraanstaande mannen be vinden zich ook onder de commissie leden, mannen die van hieruit nog voeling met lndië houden en daarbij ook af en toe naar lndië vertrekken, zij het ook voor zeer korten tijd. Zeker, ook Raden Adipati Ario Soejono, oud-lid van hel College van gedelegeerden van den Volksraad, te voren regent van Pasoeroean, is be noemd. Doch waarom ook niet mannen uit de Indische praktijk zelf, Nederlan ders, vooraanstaande Inlanders en Ghineezen. Dacht men nu werkelijk, dat er geen prima vertegenwoordigers in lndië, te vinden zijn onder de verschillende landaarden, die in Ne derland op uitstekende wijze de eco nomische belangen van de beide ge bieden zouden kunnen behartigen De kosten van reizen en van het verblijf vallen in het niet bij het groote belang, dat aan een dergelijke economische toenadering verbonden is? Het is jammer, dat men niet direct de zaak breed heeft weten aan te pakken. Het is nu betrekkelijk half werk. Het zijn de bekende mannen, die hun bekende denkbeelden naar voren zullen brengen. Maar wat wij erin missen is het levende lndië het levende lndië dat slechts verte genwoordigd kan worden door man nen, die in dat levende lndië een rol spelen en die doorkneed zijn in hun werkingssfeer! lndië zou in rayons kunnen worden verdeeldelk rayon behartigt de economische belangen van dat rayon en brengt, hetgeen wenscbelijk wordt geacht ter kennis van een centraal Comité in Batavia. Dit Centrale Comité beslist met de Regeering of adviseert aan de Regeering (wanneer men de eindbeslissing in handen der Indische Regeering wenscht te houden) welke afgevaardigden gezonden zullen wor den naar het nieuwe Comité van Advies in Nederland. Dan zou men werkelijk van een organisch geheel kunnen spreken. Nu heelt men uiting gegeven aan een gedachte, maar die gedachte nog niet tot iets levends gemaakt! KERKNIEUWS. Stavenisse. Bedankt voor het be roep als pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier door dhr H. K. van Wingerden candte Gorinchem, die de toezegging van beroep naar Melisant heeft aangenomen. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorra. 10 uur en nam. 2 30 uur ds. Wolfensberger Ger. Kerk voorm. '10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm.10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.20 leeskerk en nam. 2.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur leeskerk.. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 ds. Oosterbrug te Gouderak en nam. 3 uur leeskerk. Beide beurten collecte Ziekenfonds. Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10-30 leeskerk en nam. 3 uur ds. van Eist (Doopsbed.) Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Kraaij, bed. H. Doop en nam. 3 uur ds. Oostenbrug te Gouderak. Oud Ger. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 dhr Remeijn te Oosterland. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. '10.30 en nam. 7 uur ds. van Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam- 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 11 Juni a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatpuiten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Aangiften te bezorgen in de brie venbus van het Gemeentehuis. Tholen, 3 Juui 1936. 13 Gevonden voorwerpen. Een koralen halssnoer, een lederen portemonnaie met inhoud, een lederen damestaschje. Inlichtingen politiebureau. 6 MARKTBERICHTEN THOLEN, 5 Juni 1936. Roomboter f 0.82 per pond. Boerenboter f0.77 Eieren f 2.50 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Mei Graden C. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 30 31 1 2 3 14, 13.3 13,1 12.4 13, 13,3 13, BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN 29 Mei—4 Juni Gehuwd A. de Vos 25 j. jm. en ïv- J. Goedegebuure 27 j. jd. Inplaats van kaarten. De Heer en Mevrouw JEKEL—Laban geven hierbij kennis van de voorspoedige geboorte van hun dochter MARIA. Soestdijk „De Klepkooye" 2 Juni 1936. 13 45358 Ondertrouwd J. BOLIER Cz. en 7 45500 C. L. DE GRAAF Ad. Scherpenisse, 4 Juni 1936. Getrouwd M.P. VOGELAAR Lz. en 14 45353 A POLDERMAN Pd. Betuigen mede, namens we- derzijdsche familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ontvangen. Steenbergen 0n m mie Oud-Vossemeer 29 Mel 'l93G' Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij het overlijden van onzen waarden Broeder, Zwager en Oom den Heer MATTHËUS ELENBAAS, beluigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid onzen hartelij ken dank aan Dr. Poortvliet en zijn Echtgenoote. 18 45356 Uit aller naam J. G. J. ELENBAAS. Poortvliet, 5 Juni 19?6. Voor de bewijzen van deel neming ontvangen bij het over lijden van onzen geliefden Echt genoot, Vader, Behuwd en Grootvader, HENQRIK DUINE, betuigt ondergeteekende, mede namens de familie, haar welge- meenden dank. 14 45547 Wed. H. DUINE—Priem. Oud-Vossemeer, 5 Juni 1936. Openbare Verkooping te Tholen. Notaris MEULENBERG le St. Maartensdijk, zal ten ver zoeke van den Heer L. P. VAN DER HOOFD, kapitein op een vrachtschip te Tholen, krachtens rechterlijk bèvel op ZATERDAG, 27 JUNI 1936, des namiddags 4 uur (W. T.), in het Ilótel van Mej. Wed. M. J. Hoek te Tholen, in het openbaar verkoopen het aan Mej. B. LEUNE, Wed. J. Avé, zonder beroep te Tholen, in eigendom toebehoorend te Tholen aan de Vischstraat, kad. Sectie F no 1754, gioot 1 a. 16 c.a., in huur bij den Heer A. Bout tegen f2.50 per week. Informaties verstrekt de no taris. 32 45355 Dan hebt u pas een mooie slag en geen kroes. Absoluut zonder Electriciteit of stoom. 13 45546 VAN EIJSDEN'S Kapsalon. Oud-Vossemeer. GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS Alle voorkomende hardsteen werken FIRMA ALPH. J. GODEAU ANTWERPSCHE STRAAT 33—35 4535110 BERGEN-OP-ZOOM Mooie tafelbijbel, sterk gebonden, groote letter, mooie band f3.— kleine tafelbijbel f 1.75 FIRMA J. M. C. POT Boekhandel - Tholen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3