Het kankervraagstuk. aannemen, dat deze zelfde heer Blurn straks heel wat water in zijn wijn moet doen, om èu de rechter èn de linker vleugel Ie vriend te houden. Een bericht, dat op den regenach tige» tweeden Pinksterdag aanleiding gaf tot allerlei veronderstellingen, was het onverwachte bezoek van Bonds kanselier Schuschnigg aan Rome. Een speciaal vliegtuig werd uit Rome naar Weeneu gezonden, om een „Hoog Personage" te halen, mara de slechte weersgesteld verhinderde het vertrek naar de Eeuwige Stad* Later op den dag reisde Schuschnigg evenwel toch af. Als men zich bezig houdt met de geruchten, die rondom deze sensali- oneele reis worden gefluisterd, dan valt allereerst in het oog de moge lijkheid van een anti-sanctie-front. Oostenrijk is heel wat aan Italië ver schuldigd en dankt niet in de laatste plaats zijn onafhankelijkheid aan den Duce. Wat hiervan ook zij, de mo gelijkheid van een dergelijk front lijkt wel wat overdreven, temeer, daar een opheffing van de sancties voor de deur blijkt te slaan. Veeleer mag men veronderstellen, dal deze reis in vel band staat met den bitinonlandschen toestand van Oostenrijk en de oppo sitie van Starhemberg, die merkbaar onder Mussolini's invloed staat. Wel licht tracht nu Schuschnigg zijn tegenstander via Mussolini te be werken. Keizer Haile Selassie heeft, tijdens zijn oponthoud te Gibraltar aan den correspondent van de Daily Express een interview toegestaan, dal be stond uit zeer korte vragen en uit nog kortere antwoorden. De Negus schijnt vol vertrouwen te zijn wat betreft de gestes van Genève. Hij sprak de hoop uit, dat men de principes van den Volken bond zal handhaven, een optimisme, dat zeker niet door de feiten van de afgeloopen maanden kan zijn inge geven. Integendeelrichtte de Negus zich naar deze feiten, dan zou hij het ongetwijfeld het verstandigst vinden het geheele geval op zijn be loop te laten. De vraag is nu maar welke instantie hem influistert voor een verloren zaak te blij ven vochten en dat is een milieu van diplo maten, tegen wie de Negus niet is opgewassen. De herinneringen, die wij later aan den Negus zuilen hebben, zijn die van een tragische figuur, strijdend tegen een overmacht van materieole belangen, die niet hem, maar anderen aangaan. Ecu tragisch figuur reist nu naai zij n „vrienden", de Engelschen. Nog even zal over hom worden geschreven en gesproken dan wordt hij ver geten, zooals zoovele ballingen... Palestina beleeft nog steeds zijn daden van terreur en geweld. De- Arabieren weten van geen toegeven en hoewel het Arabisch slakings- eomité te Nabloes Zaterdag een ma nifest publiceerde, waarin daden van geweld tegenover de politie en het leger werden afgekeurd, is liet Zon dag overal tot bloedige botsingen gekomen. Zoo ontploften te Jafïa drie bommen en werden twee nienscheii gedood en een gewond door bet daarop volgend geweervuurdei polilic. Te Nabloes en Jenin werden de tele foon lijnen doorgesneden, terwijl in deze andere plaatsen de burgemees ters hebben besloten, de openbare diensten, zooals gas-, water- en elec- triciteitstoevoer, te staken. De gematigde elementen worden steeds meer verdrongen door de ex tremisten en waartoe dit zal leiden, blijkt wel uit bel plan, om in alle Arabische plaatsen een staking uit te roepen, welke zeven weken moet duren. Het communisme vindt in de ge beurtenissen in Palestina natuurlijk een rijken voedingsboden voor zijn propaganda. Zoo werd onder de En- gelsche troepen te Jerusalem een pamflet verspreid, geteekend door bet Centraal Comité van de Commu nistische Partij in Palestina, waarin tot muiterij werd aangespoord. Ook onder de Joden wordt communistische propaganda gemaakt, met de leus Met de Arabieren tegen imperalisme en zionisme. De Queen Mary, het reuzenscbip van de Cunard Luie, heeft haar glo rieuze eerste tocht naar Amerika volbracht. Men heeft de reis van dag tot dag door de radio, ook via Neder- landsehe zenders, kunnen volgen. Wel beeft de Queen Mary het record van de Normandie niet gebroken, maar dat zij hiertoe in staat is, blijkt wel uit de gemiddelde uursnelbeid. De ontvangst van het schip te New York was overweldigind. Een enorme menschenmenigte bad zich langs de kaden opgesteld velen hadden reeds gedurende den nacht een goed plaatsje gezocht, om toch maar zeker getuige te zijn van deze gebeurtenis. Het binnenkomende schip werd geescor teerd door vliegtuigen, en booten ter wijl de ontvangst zich overigens ken merkte door een helsch kabaal van stoomfluiten en auto-claxons. Dat is zoo de Amerikaansche manier. Een van de vreeselijkste plagen, die de wereld teisteren, is de kanker-plaag. En het valt des te meer op. aangezien men in de zoogenaamde beschaafde wereld, waar de wetenschap reeds zulk een hooge graad van volmaaktheid heeft bereikt, nog steeds onmachtig staat tegen deze vreeselijke ziekte. Twintig procent van de voorkomende ziekte gevallen zijn kanker", zei eens een ver maard medicus, nog kort geleden, „meer dan tien procent van alle sterfgevallen is het gevolg van kanker". En dat is een hoog cijler, als men bedenkt, dat bij kinderen kanker niet voorkomt. Een nieuw element in het kanker- vraagstuk is nu de onlangs met nadruk naar voren gebrachte meening. dat de toepassing van asfalt- en teerproducten bij de wegenbouw het optreden van kanker sterk zou bevorderen. Teneinde deze kwestie wetenschappelijk op te lossen, gaf de K.N.A.C. aan Dr. Ir. M. J. W. Roegholt opdracht over een en ander een wetenschappelijk rapport samen te stellen. Als directeur-generaal van het Centraal Bureau van de Ver- eeniging voor toepassing van bitumi neuze wegconstructies werd de heer Roegholt, o.i. terecht, daartoe in het bij zonder bevoegd geacht. Eenzelfde vraag werd voorgelegd aan „Het Nederland- sche Kanker-Instituut". Nu zal de leek zich afvragen: „Hoe is het mogelijk om kanker en asfalt met elkaar in verband te brengen? Doch zoo bijzonder vreemd is het niet als men weet, dat teer een van de hevigste kankerverwekkers is." De geleerden, die het kankervraagstuk bestudeeren plegen bij muizen bv. kunstmatig kanker te verwekken om het verloop van die ziekte te kunnen volgen en te trachten een serum ertegen te vinden; die kunstmatige kankerverwek king bij de dieren geschiedt door middel van teer Dat men asfalt, dat uiter lijk met teer veel gemeen heeft, met het kankervraagstuk in verband brengt, is dus waarlijk niet zoo vreemd. De rapporten der deskundigen echter gaven een ander perspectief. De heer Dr. Roegholt concludeerde, dat de toe name van het aantal kankergevallen ge schoven moet worden op de sterk ver beterde diagnostiek, dus op het feit, dat men kanker tegenwoordig veel spoe diger herkent dan vroeger. Hij wijst in dit verband erop, dat in de drukste ver keersstraten van Amsterdam de asfalt- verharding per jaar x/2 m.M. afslijt, het geen bij 15 asfalt overeenkomt met nog geen 0.0002 m.M. per dag, een uiterst minieme hoeveelheid, die door regen en wind daarenboven onmiddel lijk wordt opgeruimd. Noch in de werkplaatsen, waar asfalt wordt verwerkt (voor dakpapier, buizen enz.) noch in de fabrieken waar asfalt wordt bereid, is men erin geslaagd ook maar een enkele aanwijzing te vinden, welke verband legt tusschen asfalt en de kanker Ook in Engeland, waar de kanker opvallend sterk toeneemt, heeft men. volgens den Heer Roegholt. geen enkele aanwijzing kunnen vinden en moet alles op rekening geschoven wor den van de verbeterde diagnostiek. Het Kanker-Instituut, de tweede des kundige. die gehoord werd. begint met te constateeren. dat de.sterftestatistiek van longkanker in de laatste tien jaar een gestaag stijgende lijn vertoont Verder staat vast. zooals wij boven reeds schreven, dat teer een der ernstig ste kankerverwekkende middelen is. In de laatste jaren echter wordt voor wegverhading steeds minder teer en pek gebruikt, terwijl de toepassing van natuurlijke asfaltproducten aanzienlijk toeneemt; deze laatste zijn absoluut niet kankerverwekkend. Het is zeer juist, zegt het Instituut, dat er in den beginne verband gezocht moet worden tusschen de toename van het aantal longkanker gevallen en het gebruik van teer; thans echter moet men andere combinaties zoeken, daar dit gebruik van teer af neemt terwijl de longkanker toe neemt In dit verband acht het Instituut het niet onmogelijk, dat de toenemende ver ontreiniging van de lucht met roet (dat in hoofdzaak uit teerachtige stoffen bestaat) iets. waarop reeds herhaal delijk van velerlei zijden op gewezen werd de oorzaak zou kunnen zijn, van die toename der gevreesde long kanker. Vandaar ook waarschijnlijk, dat de longkanker het veelvuldigst in de groote industrie-centra voorkomt Weer anderen leggen verband tus schen de verbrandingsproducten van benzine of de daarin aanwezige veront reinigingen en bijmengingen en de long- kanker. Een en ander is echter niet be wezen, doch er wordt mede geëxperi menteerd. Het Nederlandsche Kankerinstituut achte het bij den huidigen stand van onze kennis niet gemotiveerd, thans reeds uitgebreide maatregelen te nemen, welke wellicht binnen korten tijd geheel onnoodig zullen blijken te zijn. De toe nemende vervanging van teerproducten door de natuurlijke asfaltproducten kan dus theoretisch niet anders dan als gunstig worden beschouwd. Attractie Zomerpostzegel. Het Comité voor de Zomerpostze- gels (welke bijzondere zegels worden uitgegeven ten behoeve van noodlij dende kunstenaars en hulpbehoevende t b.c.-lijders) heeft aan het koopen dezer bijzondere postzegels een aller aardigste verrassing verbonden. Ieder, die een briefkaart, gefrankeerd met drie zomerposlzegels van ct (thans 10 et.) inzendt aan het Landelijk Comité (adres Overtoom 187, Amster dam W), ontvangt een keurig uitge voerd en door den A.N W.B. samen gesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte bestel- kaart (verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's) met de drie zomer poslzegels van 0 ct. beplakken en bij bet Landelijk Comité inzenden. Van deze inzenders ontvangen er duizend nog weer een exlra premie, bestaande uit tal van waardevolle prijzen (waar onder een auto, lielsen, schilderijen, reizen, enz., enz.), die onder toezicht van een notaris bij loting zullen worden toegewezen. Het volgnummer, dat de bestelkaart of briefkaart bij ontvangst gegeven wordt, is ook bet nummer voor de verloting Bovendien geelt het Comité voor de Zomerpostzegels ter vergrooting der inkomsten een serie prachtige prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en samengesteld door den A.N.W.B. Een pracht ge legenheid om in het zomerseizoen toepasselijke correspondentiekaarten te gebruiken. De prentbriefkaarten zijn n.1. gewijd aan de auto paar den-, rijwiel-, wandel- en zeilsport en aan het kampeeren. De prentbriefkaarten zijn verkrijg baar bij de plaatselijke postzegelco mité's, tegen 25 ct. per serie van zes. DE WET OP DE UITVERK00PEN. „Een marktkoopje" en „Par tij restanten" niet strafbaar. In Januari had een winkelier in manufatucren te Den Haag, een recla me-courant verspreid, waarin hij be paalde aangewezen artikelen aanprees als „een marktkoopje" en „partij res tanten". Thans heeft de man terechtgestaan voor den kantonrechter. De ambte naar van het O. M. vroeg vrijspraak en overeenkomstig dezen eisch heelt de kantonrechter uitspraak gedaan. Een koopman in muziek-artikelen had zich voor hetzelfde kantongerecht te verantwoorden. De ruiten van deze zaak waren versierd met opschriften als: „Deze zaak is overgenomen door den koopman G.". „Wij zijn koopers van eiken winkel a contant". „Wij kochten goedkoop". „U knnt er van protiteeren". „Ziet de prijzen". Verdachte beschouwde deze aan kondiging als een geoorloofde vorm van reclame, niet strijdig met de wet op de uitverkoopen en opruimingen. Het O. M. achtte het overnemen van de zaak als een bijzondere om standigheid aan te merken en eischte f 15 boete. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f 10 boete. Een huwelijk dat niet doorging Te Vriezenveen zou het huwelijk worden voltrokken tusschen twee 18- jarige jongelieden, den jongeman H. P. en de jongedochter A. Z., respectie velijk uil Westerhaar en Daarlerveen (gem. Hellendoorn). Alles was gere geld doch, noch op het afgesproken uur, noch daarna verschenen de trouwlustigen op het gemeeentehuis. Daar men aanvankelijk dacht, dat de trouwsloet wellicht een ongeluk over komen kon zijn, werd de politie van een en ander in kennis gesteld. Uit het onderzoek bleek toen al spoedig, dat het huwelijk „ter elfder ure" nog was afgesprongen. De ouders van het jonge bruidje waren nl. plot seling op hun toestemming terugge komen, naar aanleiding van een in cident den avond tevoren te hunnen huize, waar de bruigom een dermate onaangename en brutale houding had aangenomen, dat men het raadzaam oordeelde hem het meisje niet tot vrouw te geven. De ruzie was dien avond zelfs zoo boog geloopen, dat de hulp van de Hellendoornsche po litie moest worden ingeroepen tegen den jeugdigen en trouwlustingen jon geling, wiens huwelijk op zoo onver wachte nog voor het tot stand komen schipbreuk leed. Werkgelegenheid voor Nederlanders in Duitschland. Men schrijft ons: ln de laatste tijd worden er in ons land verschillende maatregelen geno men om vreemdelingen te weren. Het gaat vooral tegen de Duitscbeis, niet om politieke redenen, maar om dat het aantal Duitschers nu eenmaal bet grootst is. Het kcuè daarom geen kwaad er eens op te wijzen, dat er ondanks de werkloosheid in Duitschland nog voor duizenden Nederlanders werkgelegen heid is. Het gaat hier evenwel alleen om melkknechts en om seizoenland arbeiders. Voor deze arbeiders is er in Rijnland en in West falen volop werkgelegenheid. De loonen zijn be hoorlijk, ook voor Nederlandsche ver houdingen. Voor melkknechten die zelfstandig kunnen werken, d.w.z. een stal van 12 of meer koeien kunnen bewerken (melken, voederen, mesten, strooien, poetsen, enz.) bedraagt het loon 45 a 50 Mark per maand boven kost en inwoning. Na eenigen tijd kan hij 60 a 70 Mark per maand halen. Het loon stijgt naarmate een grootere stal moet worden bewerkt. Onlangs was er zelfs gelegenheid van een melk knecht in een stal van 18 koeien en eenig jong vee, tegen een loon van '18 Mark per week boven kost en inwoning. Melkknechten, die nog niet zelfstandig kunnen werken, worden meestal voorloopig geplaatst bij een Nederlandsche boerenfamilie in Duitsch land met een groote stal, d.w.z. 40 of meer koeien. IJet loon bedraagt dan ongeveer 40 Mark per maand bij kost en inwoning. Na eenige maanden werk'/aam te zijn geweest in zoo'n bedrijf kunnen deze melk knechten worden geplaatst als zelf standig werker in een grootere stal. Meestal moet er 3 maal daags worden gemolken, andere werkzaamheden, b.v. landwerk behoeft een melkknecht niet te verrichten. Ook voor gezinnen zijnde arbeidsvoorwaarden behoorlijk. Een gezin bestaande uit man, vrouw en een paar kleine kinderen kunnen rekenen op &0 tot 100 mark per maand, plus vrij'wonen, vuur en licht, vrij aardappelen. Bovendien kan een varken worden gehouden. Groóle melkersgezinnen komen wel tot 400 Mark per maand. Ook voor landarbeiders bestaat een regelmatige gelegenheid om geplaatst te worden. Zij moeten goed bekend zijn met de algemeen voorkomende landbouwwerkzaamhedenwieden, uitdunnen, en de gewone oogstwerk- zaamheden. Het grondloon is 1.75 Mark per dag boven kost en inwoning. Het accoordloon, hetgeen hoofdzaak is, is beduidend hooger. Voor spaarpenningen is een bijzon dere regeling getroffen. Zoo kan het spaargeld van in Duitschland werkende Nederlanders worden ge zonden aan de Nederlandsche arbeids beurs te Oberhausen. Deze beurs belast zich met het verzenden, via het Nederlandsch clearingsinstituut, aan het opgegeven adres in Neder land tegen de koers van de dag. Aannemelijk moet worden gemaakt, dat het geld inderdaad van het loon is bespaard. De directeurs der Arbeidsbeurzen en de agenten der arbeidsbemiddeling verstrekken gaarne nadere inlich tingen. THOLEN, 5 Juni 1936. Bij het op Hemelvaartsdaggehouden Nationaal Concours van Noijon be-- haalden leden van de P. V. „De trouwe dnif" alhier, de volgende prijzen A. Wagemaker 37, 39, 65, 87, 100, 130, 132. 192 en 208 J. Baaij Pz. 45, 71, 84, 94, 131 en 175. C. Baaij Nz. 85 en 207. J. Vermeij 115,119 en 197. tx. Havermans 120 en 216. C. Baaij Pz. 176, 180 en 206 Ant. Baaij 129 en 181. L. Laban 203. In concours waren 1082 duiven. Bij de op Zaterdag 30 Mei door de P. V. „De trouwe duit" gehouden Wedvlucht van St. Denis (afst. 319 kmwerden de prijzen behaald als volgt A. Wagemaker 1, 2, 4, 6,10, en 15 C. Hazen 3. L. Laban 5 en Baaij Nz. 7 en 24. Jo van Lui L. M. de Heer 9, 14, en 18. J. revoets 11 en 16 D. Jansen Vermeij 17, 19 en 20. F. Nijs 21 J. Baaij 23. Deelname 70 duiven. Gelost Ie. duif, 1 uur 18 min. 51 sec. 1 2 uur 35 min. 52 sec. Woensdagavond hield di lingsvereeniging „de Eendracl de zaal van Mej. Wed. Hoek algemeene vergaderiug. Wegens ongesteldheid van den voorzitt heer C. H. A. Stoutjesdijk wen functie waargenomen door den J. M. Wagemaker. De notulen de vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd. Uit het verslag van den k bleek dat er voor een bedrag f 42748.16 was geveild en dat aantal leden bedroeg 1146. I verlies- en winstrekening bleel er een verlies is van f478 46. Uit het verslag van de finai commissie bleek dat alles in was bevonden en zij stelt voo rekening goed te keuren. H werd besloten werd de k gedechargeerd en werd hem gebracht voor zijn accuraat bt De contributie werd evenals jaar vastgesteld op fl en het pe tage op 5 en 3 Als bestuursleden werden her de heeren J. M. Wagemaker ei van Gorsel. Als bestuurslid werd gekoze de vacature J. C. Stoutjesdijk ct J, Quist Jz. Bij acclamatie werden tot van de financieele commissie her de heeren W. Moelker en M. J. 1 jesdijk. Besloten werd om het schor ken en sorteeren van uien te geschieden als vorig jaar. Hierna hield de secretaris d( W. L Klompe een korte en causerie over het nut van het en de voordeelen daaraan verbi en tevens zeide spr. dat de vei vereeniging niet alleen een ver vereeuiging is maar ook zich op terrein wi! begeven, b.v. ti houden van een pakeürsus voo en een cursus voor winterhesp e. d. als de leden maar medew "Spr. raadde ten slotte aan ziel te organiseeren, want van een organisatie gaat kracht uit. De voorzitter dankte den Klompe voor deze causerie en dat de leden dit ter harte nemen en sloot de vergadering Op het Concours Hippiqi Bergen op Zoom gehouden o Pinksterdag werden uit onze ving de volgende prijzen behaa de categorie Nationaal concour de schoonste merrie le. prijs door C. H. A. Sloutj met Lina van Tholen, 2e. prijs J. F. Brooijmans met Frida, 6e idem met Nelly van Bleijendai de calagorie nationaal concour het schoonste tweespan merrie le. prijs J. F. Brooijmans St, land met Frida en Erna, 2e. C. H. A.. Stoutjesdijk met Lii Dora van Tholen. Zaterdag nam „Concordia aan een concours te Rotterdan Het gezelschap kwam uit eerste afdeeling en behaalde de prijs en gaat dus overindeafd uitmuntend. Voor directeur, bestuur en we de leden een groote genoegdoi daar blijkt dat er hard gewei- Als nu het publiek eens wil i werken dat het kabaal dat markt heerscht bij het gevei Concert door onze harmonie, ee is, kan de goede muziek die „Co dia" geeft, eens tot haar recht k „Concordia" verdient toch zek( aandachtig gehoor. Circus Strassburger. Nog een week en het reuzem Strassburger, velen onzer no; bekend door zijn optreden f jaren geleden te Bergen op komt weder op plein 13 zijn I opslaan. Een reuzencircus, waar de scene de andere opvolgt, me snelheid die verwonderlijk is, t hetgeen daar te zien wordt ge aan" het ongelooflijke grenst. i Een paardenmateriaal dat zijn ga niet heeft, een dierenhezi schitterend is, terwijl de art menschen van allerlei landaai de honderden loopt. Vrijdag a.s. heeft, zooals rot de advertentie in dit nummer lezen de openingsvoorstelling terwijl circus Strassburger tot e Zondag 44 Juni daar ter p blijft.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2