WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT WH ^BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN iooge belastingen /rijdag 5 Juni 1936. No. 23 Drie en vijftigste jaargang Tholen Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdiik, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. POSTRE.K 1043 priJsverminderin9- UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 Wat er in Mei 1886 in onze omgeving plaats vond. Mooi gebruinde Huid THOOLSCHE COURANT rBij abonnement aanmerkelijke lil blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80;" met Geïllustreerd ondagsblad ƒ1,378, franco er post ƒ1,65 -f 15 ct. isp. kosten. PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Tholen maakt iekend, dat gedurende tien dagen, 'an 5 Juni tot en met 15 Juni 1936 ,s., ter gemeentesecretarie voor een jdér ter inzage ligt het inschrijvings- egister voor de lichting 1937 met et daaruit opgemaakte alphabetisch egister, alsmede een afschrift van iel gemeenschappelijk alphabetisch egister voor deze gemeente en de ndere gemeenten, welke ten aanzien ran de loting met deze gemeente zijn amengevoegd. Tegen deze registers kan binnen lien tijd bij een met redenen omkleed •erzoekschrift bezwaar worden inge- iracht. Het verzoekschrift wordt in- ;ediend bij den Burgemeester der laarbij betrokken gemeente. Deze «lodt het aan den Commissaris der oningin, die beslist bij een met edenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft nietge- :egeld te zijn. Tholen, 30 Mei 1936. 33 Onze Regeering, die aan den cenen ;ant erkent, dat de grens der belas- ingbeffing is bereikt, maar aan de indere zijde geen moeite ongedaan aat om allerlei nieuwe manieren van ïeffingen uil te denken, vergeet, dat wanneer het gaat gisten onder het Volk over hooge heffingen en on- Iraaglijke belastingen, de kiem wordt evoed van een omwenteling. Deze omwenteling behoeft natuurlijk niet bloedig te zijn. De geschiedenis is daar om zulks le bewijzen. Men denkt maar aan de tiende penning van Alva en aan den vóórtijd van de Franscne revolutie. Belasting-techniek is een der vi taalste wetenschappen voor een Volk. Want in wezen zijn belastingen en heffingen niets anders dan pogingen om het Volksinkomen anders te ver- al deelen. Belastingen zijn op zichzelf experi menten. Zij grijpen in in alle gele dingen van de maatschappijen. De macht lot experimenteeren, gelegd in handen 'van onbevoegde'n, kan eenramp beteekenen, kan losweeken hetgeen door den loop der tijden als gece menteerd mocht worden beschouwd, namelijk de eenheid van een Volk. Men spreekt in ons land van de „vaste lasten". Deze vaste lasten is slechts een ander woord voor de „belasting-techniek". Het gaat immers niet alleen om de directe belastingen, welke geheven worden van reëel inkomen, van reëel vermogen, neen het gaat voornamelijk om de indi recte rijks-, provinciale en gemeente 'astingen, die steeds hooger worden opgeschroefd en die eenmaal een grens vinden. Niet een grens in het opleggen ervan, maar een grens in het willen aanvaarden door een Volk! Wat beteekent ten slotte de link- sche oriëntatie van het Fransche Volk, dat in wezen niet linksch ge licht is? Niets anders dan een sym bool, dat de druk op het Volk ge legd, door dat Volk niet meer wordt aanvaard. Het Fransche Volk wil verbetering van levensvoorwaarden... wenscht een halt aan het steeds ver minderen der inkomsten en aan het opschroeven der belastingen en der vaste lasten. Wat in Frankrijk ge schiedt, is voor het oogenblik een bloedelooze revolutie Fabrieken wor den bezetdeze worden niet ver laten zoolang de gestelde eischen door de werkgevers niet zijn aan vaard en daarbij rekenen de arbei ders op de steun van de optredende linksche Regeering. Ongetwijfeld zullen in Frankrijk meerdere maatregelen volgen, .die den druk der vaste lasten op het volk zullen verminderen en mocht het nieuwe Ministerie daartoe on machtig zijn of mochten de conser vatieve elementen de macht in han den krijgen, dan kan een werkelijke revolutie moeilijk worden tegenge houden. Wij hebben al deze voorbeelden voor oogen. Wij kunnen er leering uit trekken. Onze belastingtechniek moet worden gewijzigd. Een tijdlang zijn wij in de richting gegaan der verzwaring van de directe belastingen, dus van de belastingen, die verband houden met draagkracht. In de kringen der bezitters ontstond hiertegen protest. Vele zeer kapitaal krachtige personen vertrokken naar het buitenland om aan die belastin gen te ontkomen. De Overheid greep, toen de uitga ven der schatkist toenamen en de inkomsten stagneerden naar bet mid del der indirecte belastingen. Nu worden de inkomens der minder bedeelden zwaar belast. Een hooge heffing op inlandsche tarwe met een verplichting een deel ervan in het brood te verwerken belasting op alle vetten, op vleesch etc. drukken zwaarder op de kleinere inkomens dan op de grootere. Dit leidt onvermijdelijk tot verzet. Belastingen,ondraaglijk ten nadeele van de beter-gesitueerden belas tingen eveneens ondraaglijk ten laste van de armeren onder ons en daar bij geen hoop, geen uitzicht op spoe dige verbetering Dat leidt tot wanhoop. Het is o.i. dringend noodig, dat er mannen aan het hoofd der Regee ring komen, die verstand hebben van belastingtecliniek. Die niet terugdein zen voor een plan, zooals Roosevelt, zooals Mussolini, Ritler en andere leiders van volken. Wij hebben noodig een plan dat grijpt in onze mentali teit. Wij kunnen niet meer zonder een „plan"het overlaten van het economische en sociale gebeuren aan het vrije spel van de krachten leidt tot chaos. Een plan beteekent niets socialistisch, niets nationaal-socialis- tisch, niets facistisch. Dat groepen, die in ons volk nog onvoldoende weer klank hebben gevonden, met plannen voor den dag zijn gekomen, doet hieraan niets af. i k k Regenachtige Pinksterdagen met vele verkeersongevallen. Het euvel der slechte wegen. Geslaagde Landdag der N.S.B. Bijeenkomsten en congressen van Christelijke Jonge Meisjes, A.J.C. en Leger des Heils. Verruwing der Jeugd. Den Haag heeft een buitenkansje. Landbouw in Drenthe. In een onzer laatste overzichten hebben wij een lans gebroken voor betere Nederlandsche wegen en een versnelling van het tempo, waarin den wegenbouw ten onzent plaats vindt. Wij wezen er daarbij op (het was ter gelegenheid van de opening van den weg Vianen-Waardenburg) dat bet meerendeel der Nederlandsche wegen in geenendeele berekend is op hel moderne automobielvefkeer en dat ook onze allernieuwste wegen onmogelijk een vergelijking met de moderne buitenlandsche verkeersade ren konden doorstaan. Hoezeer wij met onze bewering gelijk hadden is weer eens gebleken tijdens de zoo juist achter ons liggende Pinksterdagen, toen het aantal ver keersongelukken weer legio was, on danks het feit, dat het weer nu niet bepaald tot uitstapjes noodde. Wij willen ons er nog maar niet eens in verdiepen, hoe de ongevallen-statistiek er wel uitgezien zou hebben, indien de zon haar medewerking aan alle reislustigen hadde verleend Natuurlijk zou het overdreven zijn, a] deze ongelukken aan de tekort komingen onzer wegen toe te schrij ven, maar wij zijn er toch van over tuigd, dat een groot gedeelte van al (leze misère in onze weinig voort varende wegen bouwpolitiek is gelegen. De Landdag der N.S.B. te Lunteren is voor deze beweging, ondanks het slechte weer, dat op den tweeden Pinksterdag heerschte, een groot suc ces geworden. Ongeveer 40.000 men- schen hadden zich op het heideveld in de nabijheid van het schoone Ve- luwe dorp verzameld om naar de redevoeringen van de heeren Mussert, Van Geelkerken, Vlekke, Graaf de Marchant d'Ansembourg en ds. van Duyl te luisteren. Ruim 2300 auto's en bussen stonden in de nabijheid, van het Hagespraak- veld geparkeerd. Opmerkelijk was het groote aantal boeren en plattelandsarbeiders, dat op deze bijeenkomst verscheen. Spe ciaal onder de plattelandsbevolking, die wel zeer door de huidige crisis geteisterd wordt, schijnt het natio- naal-socialisme veel aanhang te vinden. Uit de diverse redevoeringen stip pen wij nog aan, dat graaf de Mar chant d'Ansembourg de verklaring aflegde, dat hij en de andere katho lieke leden van de N.S.B.-staf, in weerwil van de vermaning der bis schoppen, in de beweging zullen blij ven. Mussert trok vooral ten strijde tegen de zoogenaamde bedrijfsslavernij Volgens hem zouden er geen vrije boeren, veehouders en vrije tuinders meer bestaan. Zij allen zouden geke tend zijn door een reeks van wetten en belaagd worden door „een horde van ambtenaren." De Pinksterdagen waren overigens toch rijk aan congressen en bijeen komsten. In 's-Gravenhage waren 8000 leden van den Bond van Meis- jesvereenigingen op Gereformeerden grondslag bijeen gekomen, waar mi nister president Colijn het woord voerde. Ook het Pinksterfeest van de A.J.C. waaraan 1200 jongens en meisjes deel namen is een succes geworden voor deze jeugdbeweging. Vorrink, de voor zitter van de S.D.A.P. en Ir. Albarda hielden een redevoering. Ook het Leger des Heils hield in Amsterdam een druk bezochte Pink sterbijeenkomst. In de gemeente Rotterdam zijn dezerdagen drie veelbelovende knaap jes van resp. elf, negen en zeven jaar oud betrapt, toen zij van plan waren bun school in brand te steken. Eenige dagen te voren hadden zij reeds schoolboeken en leergerei vernield. Bij hun verhoor vertelden de jongens geen enkele reden voor hun vanda lisme te kunnen opgeven. Het erge van dit feit is intusschen, dat het geenszins alleen staat. In de laatste jaren worden de klachten over ver nielingen door de jeugd steeds erger, liet schijnt, dat zelfs de allerjongsten niet aan de verruwing van den tegen- woordigen tijd onttrokken kunnen worden. Voor de toekomst houdt zulks een groot gevaar in en er is o.i. dan ook alle reden, dat er maatregelen beraamd worden, om een dergelijke verruwing tegen te gaan. Wordt er door de onderwijzers gedurende de lesuren, indien zulks te pas komt wel eens gewezen, op de vele schade, die door dergelijke ruwe streken wordt veroorzaakt? Wellicht dat een rondschrijven van den minister van Onderwijs hier reeds veel goed zou kunnen doen. Scheveningen maakt zich thans op voor den grootsten wielerwegwed- strijd, die ooit in Nederland verreden is. Het Organisatiecomité en de Maat schappij Zeebad verwachten niet minder dan 200.000 toeschouwers. Welk een grooten dienst de organi satoren daarmede aan den Haagschen Middenstand bewijzen kan nauwe lijks onderschat worden. Doch ook de Haagsche arbeiders profiteeren van deze wedstijd. 1300 ijzeren palen moeten er geplaatst worden, 25000 meter ijzerdraad zal worden uitge spannen, 60 loketten zullen worden opgesteld, enz. enz. Een wielerwed strijd dus, die voor de residentie een waar buitenkansje is. Onder voorzitlersschap van den heer Tl. Meyeringh uit Gieten werd te Assen de algemeene voorjaarsver gadering van het genootschap ter be vordering van den landbouw in Drente gehouden. In zijn rede zeide de voorzitter, helaas te moeten constateeren dat eerder van een verergering dan van een verbetering der omstandigheden moet worden gesproken. De wetenschap, dat men afhanke lijk is van maatregelen, die elk oo genblik herroepen kunnen worden, werkt in hooge mate demoraliseerend en het feit, dat verschillende maat regelen, in den laatsten tijd genomen, evenzeer vererging voorde bedrijven beteekenen, kan niet anders dan ver bittering wekken bij de belanghebben den. In het nummer van 1 Mei 1886 was de boterprijs 45 cent per pond eier^p golden f2.90 per 100 stuks. In dat van 8 Mei staat een aan besteding van de Cal. Suzannapolder, waarbij voor werken aan den dijk o.m. door C. Moerland als laagste, was ingeschreven voor 1 3797, terwijl de raming f5035.70 bedroeg. Te St. Maartensdijk was men 6 Mei zeer trouwlustig. De ambt. van den burg. Stand aldaar verbond 6 paartjes in den echt. De zoon van schipper B. Kegge te Tholen ving een steur van 125 K.G. In het no. van 15 Mei lezen wij dat met ingang van dien datum P. van Dijke te Poortvliet is benoemd alsgem. veldwachter aldaar. Hij volgde wijlen zijn vader op. De uitslag van de Prov. Statenver kiezing in het distr. Tholen was dat de aftr. leden de h.h. D. Bolier te Scherpenisse en notaris J. Sipkes te St. Maartensdijk werden herkozen. Er werden 416 st. uitgebracht. Het aantal kiezers bedroeg 493. Zondag 9 Mei nam ds. C. J. Crull afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Tholen. Z.Eerw. vertrok naar Nuenen. In de Iers. en Tb. Crt van 22 Mei 1886 wordt uit St. Annaland bericht dat ds. P. A. J. Noordink predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar een beroep ontvangen heeft naar Makkum. In de vergadering van het Water schap Oud-Vossemeer werd als ge zworene op de voordracht geplaatst B. G. Friderichs aftr. als no. 2 F. Tholenaar. De Vrije polders te Tholen maakte de voordracht op voor dijkgraaf no. 1 M. G. van Stapele, no. 2 C. Bierens 3 M. Christiaanse. Als gezworene 1 J. Kuijper, 2 M. J. Stoutjesdijk, 3 G. C. M. Geluk. In de ingelandenvergadering van den polder Broek- en Rooland werd M. G. Stapele op de voordracht als dijkgraaf geplaatst. Te St. Annaland had 14 Mei een verkoop van onroerende goederen plaats. Bouwland bracht f865 per gemet op, weiland werd ad f370 per gemet verkocht. Te Oud-Vossemeer brachten per- eeelen bouwland in Kerkepolder f500, f 465, f 480,— f 455, en f 505 per ge met op, weiland f300. De gemiddelde prijs was f 445.50. In de Iers. en Th. Crt d.d. 29 Mei lezen wij dat dhr W. II. van Gorsel bij Kon. Besluit tot dijkgraaf van het Waterschap Oud Vossemeer is be noemd. Ingelanden van Moggershil brachten op de voordracht van dijkgraaf 1 H. Elenbaas aftr., 2 N. Kodde, 3 C. Geluk 24 Mei gedacht de heer M. C van Elsacker zijn 50-jarig deurwaarders jubileum. In een buitengewone zitting van het kantongerecht werd hij door kantonrechter van Buren gecompli menteerd, waarbij veel belangstelling was. Te St. Annaland had een verkoop van land plaats, gemiddeld werd f501 per gemet betaald. 29 Mei was de boterprijs f0.42'/2 per pond, eieren kostten 12.70 per 100 van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AM1LDA zonnebruincreme. Voorkomt tevens zonnebrand Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 10 45548 Leon Blum experimenteert. En houdt rekening met een mislukking. Pinkster-verrassing van Schuschnigg. Wat doet hij in Rome Hailé Selassie's tragische reis. Palestina in de branding. Glorieuze tocht van de Queen Mary. In Frankrijk is de aandacht Zondag jl. vooral gericht geweest op het na tionale congres der socialisten, waar van men een uiteenzetting van de zijde van Leon Blum, de toekomstige premier, over de taak van de volks- frontregeering, verwachtte. Blum heeft inderdaad een uitvoerige en uit ora torisch oogpunt aantrekkelijke rede voering uitgesproken, waarin hij er vooral den nadruk op legde, dat de tot standkoming van een voiksfront- regeering nog lang geen socialistisch bewind beteekent. Blum ging zelfs nog verder en zei woordelijk„Het vraagstuk is, of de huidige maat schappij, die wij vroeger veroordeeld hebben in termen, welke wij niet zullen terugnemen, in staat is een zekere mate van orde, welstand, vei ligheid en recht voort te brengen, waardoor zij 'dragelijk wordt voor de werkende menigte." Hier is Blum beland op het terrein van gevaarlijke experimenten niet alleeD,'%iaar houdt hij, achter deze bloemrijke woorden, een achterdeur verborgen, welke het mogelijk moet maken zonder al te veel schade en schande na een eventueele mislukking terug te trekken. En dat Blum, hoe eerlijk zijn woorden ook klinken, wel degelijk rekening daarmee houdt, blijkt uit zijn woorden „Als wij in die taak schipbreuk lijden, als on overwinnelijke hinderpalen ons moch ten dwingen, vast te stellen, dat het onmogelijk is, haar (de maatschappij) te verbeteren, dan zal ik de eerste zijn om te zeggen: „Het was een droombeeld, een ijdele waan." De oudste, en ook de allerjongste geschiedenis leert, dat slechts die mannen hun doel bereiken, die de mogelijkheid van een mislukking bij voorbaat uitsluiten. Blum doet dit niet, hij stelt zelfs uitdrukkelijk de suppositie en men kan dan ook veilig

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1