Leon Degrelle mag beschouwd worden als een Katholiek fascisme, dat steeds op haar qui-vive zal blijven en niets zal tolereren,wat te veel in linksche richting zou gaan. De Katholieken hebben zetels verloren; de Socialisten eveneens, doch in geringere verhouding, zoodat de Socialisten momenteel de sterkste partij zijn geworden, in toom gehouden door de Rex-, die zooals gezegd, een grooten invloed in korten tijd verkregen heeft. In Engeland rijkt men ook meer naar rechts. Er bestaat een nationale Regee ring. doch deze heeft in prestige sterk ingeboet. Zelfs zegt men, dat Baldwin ook denkt aan aftreden. Er moet van conservatieve zijde hard gewerkt wor den om een nieuwe, meer naar rechts ge oriënteerde Nationale Regeering te vor men. De eisch tot verdere nationale bewapening, tot hooghouden van het prestige desnoods via een oorlog met Italië wijst op een mentaliteit, die door rechts beïnvloed wordt. In Duitschland is men typisch chau vinistisch; de linker-partijen hebben niets meer in te brengen. Berlijn be schouwt zich als een dam tegen het op rukkend Bolsjewisme en de komende penetratie van het Verre Oosten. Italië denkt alleen nog aan zichzelf. Japan is ■echts, hunkert naar een domineerende positie rond den Stillen Oceaan en ♦racht den band met de arbeiders te ver sterken, niet door het socialisme, maar door het fascisme, verbroedering tus- schen de individuen en dictatuur van boven. Amerika is een land op zichzelf. Daar bestaan achterlijke sociale verhoudin gen. Roosevelt streeft ernaar om die sociale verhoudingen te verbeteren en om de macht van het kapitaal binnen engere grenzen terug te brengen. Dit geeft den indruk van socialisme; velen hebben al beweerd, dat de huidige Pre sident, aanstuurt op socialisatie, maar niets in minder waar. Washington volgt de lijn van verbreeding van den midden moot De president wil een rustige arbeidersstand, een welvarende land bouw en een getemd kapitalisme. Hij wil van Amerika een nationale eenheid maken. Nu is het slechts een verzameling autonome Staten, op be paalde wijze door de Federale Regee ring bij elkander gehouden. Dat wil Roosevelt veranderd zien en zoodra deze verandering tot stand is gebracht, zal Washington ten slotte ook een rechtsche richting inslaan. De link- sche machinaties moeten worden onder drukt. Want per saldo is het Ameri- kaansche Volk (men kan nog niet van een Volk spreken in de werkelijke be- teekenis van het woord) wars van extreeme neigingen. Indien het waar mocht blijken te zijn, dat de landen met meer rechtschen in slag in den strijd om welvaart aan den spits komen te staan, terwijl de links- gerichte naties met groote moeilijkheden blijven kampen, dan zullen de linksche burchten geleidelijk worden ondermijnd en het lot ondergaan van destijds Jericho. Dan zullen er zelfs geen ba zuinen noodig zijn om de wallen te doen instorten. GEMEENTERAAD STAVENISSE, 23 Mei 1930. Voorzitter dhr. A. F. Hanssens, Burg. Secr. Afwezig dhr. L. G. Potappel De notulen van de vorige vergadering worden na lezing onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de Rijks-Inspectie voor de Werk verschaffing besloten heeft ook nog met 1 Mei 1.1. landbouwbijslagen te geven, waarin de gemeente op de gewone wijze bijdraagt. Aan de be trokkenen is hiervan kennis gegeven. De verhooging van den buitenberm aan den zeedijk alhier zal in Werk verschaffing uitgevoerd worden (loon plm. f 6400), met rouleering van het werkvolk. Van deze laatste bepaling is tot 1 Aug. a.s. ontheffing verleend Er werken daar thans 25 personen maar de volgende week meer. Met I Mei 1.1.is het Nat. Crisis comité opgeheven. De comité's, die reeds plaatselijk werken, kunnen blijven, in samenwerking met het nationale fonds voor bijzondere noden. Dank werd gebracht aan de leden van het comité voor de door hen gepresteerde dien sten. Aan de 3 personen Hanssens, Tazelnar en IJseldijk was een leg penning met de beeltenis van de Prinses als herinnering uitgereikt. De voorzitter deelt verder mede, dat de „Luchtbescherming" op 10 Mei alhier, ook door de medewerking van de gansche bevolking, goed geslaagd is. Nogmaals bracht hij zijn dank aan allen over. Ook de heer Comm. der Koningin betuigde zijn dank in een ontvangen schrijven. De hoop werd uitgesproken, dat deze oefeningen permanent zullen blijven, opdat men ten allen tijde paraat zal kunnen zijn. De rondgezonden stukken hadden geen aanleiding gegeven tot op- of aanmerkingen. De bovenstaande mededeelingen wtrden alle voor kennisgeving aan genomen. Behandeld werd een in de vorige vergadering ingekomen ver zoek van J. M. Koeman om een strookje grond (plm. 75 cm. breed) in deti 0^ Achterweg in erfpacht of huur te kunnen krijgen. De voorzitter zegt, dal men alle moeite doet om de openbare wegen te verbreeden, zoodat Burg. VVeth. voorstellen het verzoek af le wijzen, omdat anders die weg zooveel smaller zou worden- Aange nomen z.h.st. Ingekomen een schrij ven van Ged. Stalen in zake Gemeenschappelijke bouwtoezichten de bepaling dut de gemeenteopzichter niet voor particuliere mag werken, met het Kon. besluit van een ver nietigd raads hcsluit van Weesper- karspel. Besloten werd tot aanneming van kennisgeving en de zaak hier dus le laten, zooals ze thans is. Goed gekeurd was de verhuring van een stukje gfond aan J. A. Dorst, alsmede een wijzigiug in de algemeene polilie- verordering. De verzamelstaat van de keurloonen over 1935 (ontvangsten f545,50, uitgaven f 352,72), alsmede liet verslag van de vleesolikeurings- dienst, 1ste kw. 1930, zullen rond gezonden worden. Een verzoek van J. M. Heijboer om vermindering van hondenbelasting (5 tot t I) werd toe- geslaan. maar op een verzoek van M. J. de llooij zal na afloop van bet dienstjaar pas beschikt kunnen wor den. Door Ged. Staten is tot eind 1937 ontheffing verleend van het on derwijs in lichamelijke oefeningen aan de openb. school alhier. Goedge keurd is ook de aanneming van het gebouw der bewaarschool, van de fam. v. d. Look de Clercq Een mis sive van Ged. Staten meldt, dat de vergoeding door gemeenten voor ad viezen van de prov. Z. Schoonheids commissie bedraagt 1 1 per plan en f 0,40 voor I' 1091) bouwkosten (notif) De voorzitter deelt mede, dat de gemeente in de Grondbelasting is aangeslagen voor f 01 (het vorige jaar f 24). Deze bereking moet foutief zijn en daarom wil men in beroep gaan bij Ged. Staten. Ook moet men terug gave krijgen van den aanslag van de vroegere duklerswoning, als zijnde onbewoond. Hiervoor wordt machti ging verleend. Daarna worden eenige wijzigingen in de begrooting 1930 gebracht. Ingekomen was hij Burg. en Weth. een verzoek van A. J. Tazelaar alhier om bij de nieuwbouw zijner woning aan de Voorstraat, te mogen aanslui ten op de rioleenng aldaar. Het Dagelijks Bestuur meende, ook na advies van den Inspecteur op de Volkshuisvesting, hiertoe geen toe stemming te kunnen verleenen, om reden de rioleering gelegd is alleen voor den afvoer van hemelwater. Er valt niet te controleeren, welk afval dan in de buizen terecht komt en verstopping dikwijls liet geval zal zijn, zoodat opgraven der straat, die nu in een mooie conditie is, dikwijls zou moeten plaats hebben. Geeft men die toestemming voor één woning, dan moet men ze ook andere geven. Als het D. Bestuur het verzoek afgewezen had, zou de aanvrager zeker met het verzoek bij den Raad gekomen zijn en daarom brengt de Voorzitter liet nu maar rechtstreeks bij den Raad, om rede men anders over enkele dagen weer een raadsvergadering zou moeten uitschrijven. De leden Stoutesdijk en van der Slikke vinden ook, dat de gevraagde toestemming niet verleend kan wor den. Het lid v. d Rerg vraagt of het niet mogelijk is de toestemming te verleenen met de voorwaaide, dat eventueele kosten aan do straat door den aanvrager moeten worden be taald. VVeth. Tazelaar zegt, dal het hem spijt de bezwaren te vernemen, daar een en ander de woning van zijn zoon betreft. Maar er word gezegd. „Algemeen belang gaat boven familiebelang". De Voorzitter brengt het voorstel tot afwijzing van het verzoek in stemming, maar er wordt geen hoof delijke stemming geweuscht. Het voorstel wordt z.h.st met 5 tegen 1 aangenomen. Weth. Tazelaar vraagt beschouwd te worden als tegenstemmer. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. ST. ANNALAND, Donderdag 28 Mei 1936. Hedenmiddag kwam de gemeente raad in spoedeischende vergadering' bijeen. Na opening met het ambts gebed leest «le voorz. een ingekomen schrijven voor van het Departement van Onderwijs aangaande verminde ring van het aantal onderwijzers van bijstand aan de O. L. School. Door den Inspecteur van het L. O. is n.1. een onderzoek ingesteld naar de op gegeven aantallen leerlingen over 1935 waarbij hem is gebleken dat op 16 Maart 5 leerlingen meer zijn opge geven dan er werkelijk school gingen, terwijl op 16 Dècember 1 leerling is medegeteld die slechts van 10 De cember tot 6 Januari als logé de school bezocht. Daardoor kwam het gemid delde over 1935 dus slechts op 130 wat 1 te weinig was voor het in functie blijven van de 4 leerkrachten. De gemeente zou nu door deze gepleegde onregelmatigheid van het oud-hoofd der school, dhr. Odink, de dupe worden, daarvanaf 1 Januari 1936 door het Rijk slechts 3 leer krachten zullen worden vergoed, waardoor een bedrag van f 1054. moet worden bijgepast Getracht zal worden deze gelden alsnog uitbetaald te krijgen, doch mocht dit niet ge lukken dan zal dhr. Odink aanspra kelijk worden gesteld voor genoemd bedrag, terwijl machtiging wordt verleend tot het aangaan van een eventueele procedure met dhr. Odink. Dhr. Stuls vraagt hoe het komt dat dit nu eerst en door welke omstan digheid aan het daglicht is gekomen. De voorz. zegt hiervan niets te weten. Hij. weet alleen van het onder zoek door den In-pecteur. Dhr. Stols merkt op dat er nu toch ruim voldoende leerlingen zijn voor 4 leei krachten, waarop dhr. Heijboer er op wijst dat dit aantal wordt toe gepast naar den toestand over het vorige jaar. Dhr. Geluk zegt het ver schrikkelijk te vinden dat een onder wijzer van deze onregelmatigheid de dupe zal worden. De voorz. vindt dit ook en wijst bovendien nog op het nadeel voor het onderwijs als de zeven leerjaren in drie lokalen bijeen geduwd zullen moeten worden. Alsnu komt aan de orde uit te maken wie ontslagen zal worden. Hoewel de onderwijzeres de jongste aangestelde is, kan deze niet gemist worden met het oog op de handwerken daarop volgt dan dhr. Paape die alzoo met algemeen goed vinden (al is het dan noodgedwongen volgens dhr. Stols) met ingang van 1 Juli a.s. wordt ontslagen. De voorz. zegt toe alsnog alles in het werk te zullen stellen om de vermindering van leerkrachten ongedaan le maken waarom hij nog geen woorden van dank tot den Heer Paape zal richten, in de hoop dat nog vóór 1 Juli het ontslag ingetrokken zal kunnen wor den. Daarna sluiting. TH0LEN, 29 Mei 1936. De P.V. „De trouwe Duif" hield op 21 Mei een Wedvlucht van uit Noyon (afstand 234 km.) De prijzen werden behaald als volgt: A. Wagemaker 1, 2, 5, 9, 12, 18, 19 en 32; L. M. de Heer 3, 13, 22, 30; Jac. Baaij 4, 6, 7, 10, 20, 24; G. Hazen 11C. Baaij Nz. 8; G. Ha- vermans 14; J. Vermeij 15, 16 en le overduif; A. Baaij 17 en 27; A.de Jonge 21 en 26; C. Baaij Pz. 23 en 25D. Jansen 28E. Nijs 29 en 31 L. La ban 33 In concours 99 duiven. Gelost8 uur met sterke Noorden wind. le duif 12, 31, 47. Laatste prijswinnende 12, 57, 51. Wedvlucht van Compiègne van de Postduiven vereeniging „De Lucht post" Tholen. Afstand 265 km. M. Nijs 1, 4; M. Schot 2, 11 A. Rjjnberg 3, 5, 6, 8, 12; P. van Beers 7, 9, 10. Gelost 8.40. Aankomst le duif 12.50.11. Laatste duif 1.25.7. Dezer dagen behaalde onze oud-stadgenoot A. Vriens het diploma Bouwkundig opzichter B. N. A. dat wordt uitgegeven door de bond van Nederlandsche Architecten en de Mij. tot bevordering van de bouwkunst in Nederland. Woensdagavond hield de Thool- she Oranjevereeniging in de zaal van Mej. Wed. Hoek onder voorzitterschap van Dr. G. Veltenaar haar algemeene jaarvergadering. De opkomst van de leden was zeer gering. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Voorgelezen werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester. Uit het laatste verslag blijkt dat het ledenaantal bedroeg op 31 December 1935 148 en dat er was ontvangen f 432,78 en uitgegeven f 37 4,045 alzoo een batig saldo van f58,735. Besloten werd om op 31 Augustus de verjaar dag van H. M. de Koningin weer feest te vieren en dit zal dan op dezelfde wijze geschieden als het vorig jaar. Herkozen werden als bestuursleden Dr. C. Veltenaar, Ir* C. Wagtho en Dr. L. D. A. Looijseu als voorzitter Dr. G Veltenaar. Tot lid van de kascommissie werd gekozen P. de Bil. -- Donderdagmiddag j.1. bad in de zaal van mej. Hoek alhier, een gecom bineerde vergadering plaats van de Groene Kruisvereeningen in het Ei land Tholen, met twee bestuursleden van de vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging uit Zuid-Bevelandde heeren de Lange en van de Klooster. De leiding der vergadering berustte bij burgemeester Hanssens van Sta- venisse. Door de heeren uit Goes, werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de resultaten bereikt door hun ver eeniging en de voorwaarden; waarop de eventueel aan te sluiten vereeni- gingen uit Tholen, kunnen aan sluiten bij Goes. Spr. werden ver schillende vragen gesteld, rakende meest de financieele zijde, welke af doende werden beantwoordt. Door hen werd er op'gewezen, dat het niet een belang voor Goes is, dat Tholen bij ben aansluit, doch dat juist Tho len hiervan de vruchten zal plukken, daar men ook deelt in het flinke reservefonds Besloten werd, dat zoo spoedig mogelijk een ledenvergade ring der Groene Kruisvereenigingen zal worden uitgeschreven,,opdat men straks met definitieve plannen kan komen. De heer Hanssens sloot met een woord van dank deze bijeenkomst. 7 498^ Donderdagavond j.1. vergaderde in de zaal van mej. Hoek, de leden der Luchtbeschermiiigvereenigiug, gemeente Tholen. Aanwezig «aren 41 leden. De w.n. voorz. Ir. Wagtho opent de vergadering en richte een b.z. woord van welkom tot de beide Wet houders, de raadsleden van Vessem en MQelker en de gemeente secretaris. Spr. dankt verder de leden en de bevolking van Tholen, mede namens de burgemeester, voor de goede mede werking op 16 dezer. Na een uitvoerige bespreking word hierna goedgekeurd en vastgesteld, de statuten en huishoudelijkregernent. De contributie wordt vastgesteld op minimum f 0,25 en maximum f 2,50. Eereleden betalen f 1,contributie. Tot bestuurslid werd gekozen, de heer G. v. d. Berge. Daar het intus- scheu 11 uur was geworden, wordt besloten het verkiezen van 4 andere bestuursleden uit te stellen tot een volgende vergadering. Hierna sluiting. ST MAARTENSDIJK. Gedurende de maand April werd wegens steunuit- keering aan werkloozen uitbetaald een bedrag van f912.90. STAVENISSE. Heden Woensdag middag werd alhier aanbesteed door het Bestuur der Waterkeering van het Waterschap Stavenisse het her stel enz. van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken, gedurende 1936/37. De begrooting was f 3495. Inschrijven waren de h.h. G. Bolier Jz. Scherpenisse f 4380 N. v. d. Linde Scharendijke f 3940; Adr. v. d. Werf f 3885; M. Andriesse en Adr. v. d. Werf Scherpenisse f 3855L. Moerland Mz. Stavenisse f 3850; A. Wesdorp Lz. Stavenisse f 3190 (gegund). ST. ANNALAND. Aanbesteed werd het bouwen van een landhuisje aan den Dorpsweg voor den heer Abr. Geluk. Ingeschreven werd alsvolgt Voor massa F. Burgers f4165, J. M. Soeters f3825; H. van Dijke f3800; Joh. Burgers f3775, ThI Kurvink f3494. Gunning aangehoulen W.H.S. 2W.H.S.Juniores 8—4: W.H.S.— D.V.O. Oud-Vosse- meer 8—2. RECHTZAKEN Zitting van Donderdag 28 Mei 1936 Ongebanderolleerde sigaren. Op 22 December 1933 heeft de sigarenhandelaar M. N. K. uit Goes aan landbouwer J. F. B. teSt. Anna- land 30 kistjes inet ieder 100 sigaren afgeleverd welke niet van de noodige zegels waren voorzien, terwijl boven dien bleek dat K. handel dreef in tabaksfabrikaten zonder in bezit te zijn van een bedrijfsvergunning. Eerst thans werd deze zaak te Breda door de arr. rechtbank berècbt, waart toe landbouwer J. Br. zoowel al- gemeenteveldwachter J. B. uit Sin Annaland als getuigen waren opge roepen. i Verdachte, sigarenhandelaar N. I K. was present en verweerde zh I uitvoerig tegen hetgeen hem ten las was gelegd, daarbij uiteenzetten! hoe hij sigaren verkocht en leverd Bij de aflevering verwijderderde 1 de zegels van de kistjes. Rijksadvocaat en Off. van Juslii vorderde na de verklaringen dei g tuigen die sigaren van minder kwa teit ontvingen dan de prijs waarvo zij weaden verkocht, wegens overti ding der Tabakswet 2 x f 100. boete subs 2x3 rand. hechteni Uitspraak volgt over 14 dagen. Geheime branderij Voor de arr. rechtbank te Brei moest Donderdag o.a. terecht sta; de 42 jarige landarbeider G. O. w nende te Poortvliet, die, toen hij i 23 Februari van vorig jaar bezot kreeg van enkele rijksambtenare in het door hem bewoonde pai Wijk B no 3 voorhanden bleek hebben, zonder vergunning van di Directeur der accijnzen te Breda, d onbevoegd, een dislilleertoesteljtèrw bovendien bij O. voorbanden buiten voorkennis van de Administi tie, en buiten een beslaande brandei in een houten kuip, ongeveer 80 lit gistende vloeistof, kennelijk tot ve krijging van alcohol door het toest in gisting gebracht. De Thoolsche ambtenaar, L. v. d. assistent der directe belastingen, tri op als getuige. Bij hun bezoek aan O.'spandtro fen zij in een bijbehoorend schuurt aan een gegalvaniseerd ijzeren kui vat met koperen kraan en buisje, i een gesloten gegalvaniseerd ijzen beslagketel, voorzien van een kopen buis met schroefdraad. In de bedslet van de woning vonden de amblenan een vochtweger, met de andere g reedschappen vormend een toeslt althans onderdeeien van een toest dat voor het atstoken van een grom stof tot gedistilleerdbereiding k; dienen en waarvan O. wist, althui kon weten dat het bestemd was o te worden gebruikt tot ontduiking v; den accijns, m.a.w. een geheime di tilleerderij vormde. Verdachte was present en braci als verdediger mee Mr J. Ivuyper u Bergen op Zoomhij bekende w hem in de uitvoerige dagvaardii ten laste was gelegd. Kort te vort had hij de toestellen in huis gekregt en, hoewel hij geen vergunning lis tot distilleeren, stookte de man totd de inval der ambtenaren er een eii aan maakte. Ambtenaar L. v. d. Vale bracht a getuige een verslag uit over de do hem en zijn collega's gevonden tli tilleerinrichting, welke men was ga; zoeken nadat al'n week of drie di au per liter clandestien was verkocli De Rijksadvocaat Mr Cr. van Zinn Bergmann uit 's Hertogenbosch voi derde daarna O's veroordeeling li een boete van f 500.voor li tweede tenlaste gelegde feit. Door den Off. van Just. Mr H. Se vatius werd daarop geconcludeei tot toewijzing der vordering van de Rijksadvocaat, de straf tebepaffinc 2 maanden gevangenisstraf en vervangende hechtenis van de geste de boete op 3 maanden. Mr Kuyper voerde aan hoe O. t zijn daad was gekomen, wees op menschen achter de schermen d ook nu weer ongestraft blijven e bepleitte voor zijn cliënt een mindi zware straf. Tenslotte kreeg verdachte nog g legenheid een en ander in het middt te brengen hij wees op zijn armoei die hem. zonder werk en zonder sten bracht tot deze manier om iets I verdienen. Hoe hij er toe in sta: was gesteld wist O. niet, ma: blijkbaar hield hij zich expres va den domme en wilde hij zijn helpc niet noemen. Over 14 dagen zal de rechtban in deze zaak uitspraak doen. Bovendien moest Gerrit O. zich no voor de Bredasche rechtbank veran woorden voor een tweede ontduikin der wet op het gedistilleerd, gecoi stateerd op '12 November 1935. Op dien avond, tegen half 9, blee O. weer onderdeeien vau een geheim distilleerder onder zich te hebbel want er werd op zijn erf, bij de duf hem bewoonde woning, zonder <k O. daartoe verlof bekwam, een g< sloten gegalvaniseerde ijzeren besla; ketel mef koperen buis met scbroe draad en dop, gevonden. O. had of hiervan geen aangifte gedaan, di wilde blijkbaar nog een eens pogir wagen, zelf alcohol te gaan distilleer?' ln deze tweede zaak trad als g< tuige op de assistent der Rijksbela tingen P. v. d. B. wonende te Thole: Ilij gaf zijn verslag van een hei nieuwd bezoek bij O. wien men u< niet vertrouwde. Met zijn collega vond men bij dien tweeden inval

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2